Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 47 λεπτά , Angot είπε:

      ειχα ΑΜΗ 3+κάτι στα 28-29 μου! αν μετρήσω τώρα θα είναι πιο κάτω από σένα! έλα να συνέλθεις μην πέφτεις τσάμπα! δεν είναι σκέτη η ΑΜΗ που καθορίζει, είναι και οι υπόλοιπες ορμόνες μαζί! 

      Ούτε που τις είχα σκεφτεί τις υπόλοιπες ορμόνες.. πριν την ωοληψια πρέπει να κάνω FSH & E2? Εσύ τις είχες ρυθμισμένες αυτές τις ορμόνες?

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Κατερίνα μια χαρά ειναι 38 εβδομάδες για δίδυμα έχει δίκιο ο γιατρός σου έτσι κι αλλιώς με καισαρική θα γένναγες. Αχ μόνη μου θα μείνω τελευταία θα γεννήσω. Κορίτσια για το θηλασμό ένα θα σας πω ενημερωθείτε κ μην ακούτε κανέναν. Εσείς εφαρμόστε αυτά που έχετε διαβάσει μόνο έτσι θα σωσετε το θηλασμό. Νινι-Κυριακή γιατι να θηλάσεις μετά από 2 μέρες όταν έχεις κανει καισαρική;;;; Λόγω φαρμάκων ή λόγω του οτι είσαι κομμάτια;; Αν σου λένε οτι δεν μπορείς λόγω φαρμάκων δεν ισχύει αυτό είναι σίγουρο. Αργεί λίγο να ρθει με την καισαρική κ εγώ το ξέρω αυτό αλλά εσύ πρέπει να έχει συνέχεια το μωρό στο στηθος κ αν πρέπει να του δώσεςι συμπλήρωμα πρωτα το αφήνεις στο στήθος να πιπιλάει για να δώσει το μηνυμα να κατεβάσεςι γάλα κ μετα δίνεις λίγο συμπλήρωμα μην αφυδατωθεί κιόλας αν κάνεις 4 μέρες να κατεβάσεςι γάλα. Αλλά δεν ειναι οτι 4 μέρες ας πούμε δεν έχεις καθόλου κ μένει νυστικό. Ακόμα κ μαστίτιδα να πάθεις κ να πάρεις αντιβίωση πάλι μπορείς να θηλάσεις. Εγώ έχω διαβάσει πάααααααααααααααααρα πολύ για το θηλασμό κ μάλιστα επειδή ήθελα να μαι σίγουρη οτι δε θα μου λένε μπούρδες οταν θα μαι σε κατασταση που δε θα μπορώ να επεξεργαστώ πράγματα (μετα τη γεννα δλδ κ οταν θα τρεχω σαν τρελη κ θα φοβαμαι για το παραμικρο) ζήτησα απο το γιατρο μου να μου συστησει παιδιατρο που να στηριζει το θηλασμο στο ολυμπιο που θα γεννησω κ μου λεει ο ταδε τσακωνεται με ολες τις μαιες γτ δινουν μπουκαλι. Κ τον πήρα τηλ κ του πα οτι το μονο που θ8ελω απο εσας ειναι να με βοηθησετε με το θηλασμο κ μου πε διαβασε διαβασε διαβασε. Μου πρότεινε κ σελίδες στο ιντερνετ κ μου πε οτι οτι εχω διαβάσει για το θηλασμό ισχύει κ οτι θα έχω κ βοήθεια στο σπίτι από αυτόν αν χρειαστεί.

Κ οτι πρέπει να είμαι διατεθειμένη για πολύ ξενυχτι γτ ολες οι μαμάδες λένε οτι θέλουν να θηλάσουν αλλά του λένε οτι θέλουν κ να κοιμόνται αλλά αυτό τον πρωτο καιρό δε γίνεται. Αυτά.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θηλάζω, πως δεν θηλάζω... κανονικά και με το νόμο.

ευχαριστώ κ τα υπόλοιπα κορίτσια για τις ευχές τους.με το καλο την επόμενη βδόμάδα οι γέννες σας!

:tongue:εμείς αισίως κλείσαμε την πρώτη μας βδομάδα!χιχι:P

νεφέλ η επισκληρίδιος μ έφυγε η πρώτη δόση κατά την 8 διαστολή και πόναγα πάρα πολύ.καλό θα ήταν αν μπορείς να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Nefel αυτό που λέω για την καισαρικη είναι πως μετα απο ραχαια επισκληριδιο δεν Κάνει να Κούνας ούτε το κεφάλι σου για 15-20 ώρες περίπου.όπως δεν μπορείς να συκωθεις όταν συκωθεις μην φανταστείς πως θα κάτσεις και θα είσαι μες την τρελή χαρά ...έχεις ζαλι άλλο θέμα είναι ο όρος ανάλογος πόσους θα έχεις δεν είναι στάνταρ πως θα έχεις μόνο στο εν χέρι.παρόλα αυτά εγώ προσπάθησα έβαλα την μάνα μου κρατούσε το μωρό στο στήθος και αυτο εκλαιγε συνέχεια γιατί και εσένα αν σε κρατάνε απο τα χέρια και τα πόδια δεν τρως.οπότε υπό φυσιολογικές συνθήκες μπορείς μετα απο 24ωρες να θηλασεις και αυτο όχι με την ίδια ηρεμία του φυσιολογικου τοκετού.

Οπότε στην Κυριακή ξενικησα μετα απο 24 ώρες και η μικρή είχε μάθει και το μπουκάλι και δεν εκλειγε απλά παρόλα αυτά συνεχιζα αν και δεν έβλεπα φως ούτε το γάλα ήρθε κανονικά ούτε η μικρή ήθελε το στήθος μετα δοκίμασα να το βγάζω με θυμάστρο το έπινε κανονικά αλλα είχα τόσο λίγο και δεν είχε αύξηση και δεν έβγαινε και καλά οπότε έπαθα μαστητιδα και δεν άξιζε πραγματικά ήταν τσο λίγο για να πάρω αντιβιωση 45 μέρες κράτησε όλο αυτο και τέλος.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγχωθηκα πιο πολυ κορίτσια πήρα τηλ την γιατρο μου και μου είπε να πάω Τρίτη πρωί για εξετάσεις και εισαγωγή και Τετάρτη πρωί να γέννησω άλλο να το σκέφτεις και άλλο να στο λένε τελικά.

Την κυριακηθα την παραδώσω στην γιαγιά της Τρίτη πρωί θα την έχω μέχρι τότε για να μην σκέφτομαι.

Σήμερα μαγειρεψα το πρωί και έφυγα στην μάνα μου στη αδερφή μου στην ξεδερφη μου μόνο και μόνο να μην σκέφτομαι.

Άντε να περάσουν οι μέρες και να γυρίσουμε σπιτάκι μας να μπούμε σε ρυθμό.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα χτες στο γιατρό κ μου έκανα εξέταση τραχήλου κ εγώ τσιριζα πάρα πολύ. Με πόνεσε κ με έτσουζει υπερβολικά. Ο γιατρός μου επαθε σοκ γτ μου κανε μια απλη εξεταση κατ αυτον δεν προσπαθησε δλδ να προκαλεσει τοκετο γτ το συζητησαμε πριν κ μου πε οτι γινεται να προκαλεσεις τοκετο ετσι αλλα αυτος δε θα κανει κατι τετοιο. Ο άντρας μου μου κράταγε το χέρι κ εγώ φώναζα. Κ μετά ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ανωριμα τα πράγματα ακόμα, το μωρο ψηλά κ ο τράχηλος κλειστός αλλά οτι ετσι που κανω φοβαται πολύ να με παέι για φυσιολογικό τοκετό κ οτι αν γεννουσα σε δημοσιο που δεν κανουν επισκληριδιο θα το σκεφτοταν πολυ σοβαρα για καισαρικη. Φοβάται μήπως δε συνεργαστώ εκείνη την ώρα, σφίγγομαι κ δεν οξυγονώνεται το μωράκι. Κ μετά βγήκε έξω για να ντυθώ κ εγώ έκλαιγα κ έλεγα στον άντρα μου οτι πόνεσα πολύ αλήθεια σου λέω δε φώναζα έτσι αλήθεια σου λέω.

Κ του λέω καλά γιατρε μου μονο εγω κανω ετσι κ μου πε ναι να μας ακουσουν μεχρι τον επανω οροφο δε μου χει ξανατυχει πρέπει να το δουλέψεις μέσα σου. Ο άντρας μου λέει οτι στην πορεία χαλάρωσα κ οτι δεν ήμουν τοσο τραγική. Κ οτι αν μου ξανακανε τν εξεταση θα μουν πιο ηρεμη. Κ οττι την αλλη φορα πιστευει οτι θα τα πάω καλύτερα. Αλλά απο οτι διαβαζω στο ιντερνετ απο αλλες κοπέλες λένε οτι κάθε φορά είναι κ χειρότερα κ οτι κ αυτες πονεσαν πολύ άρα δεν είμαι η μόνη.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσακια!!!!

Τι κανετε?

Δεν νομιζω να με θυμαστε αλλα εγραφα που και που εδω περα καθως ειμαι και εγω μανουλα Σεπτεμβριου εν αναμονη φυσικα....

Καταρχην να ευχηθω να χαιρεστε τα μπουμπουκακια σας οσες εχουν ηδη γινει μανουλες!!!

Nefel εμενα δεν μου εχουν κανει εξεταση τραχηλου ποτε οποτε δεν μπορω να εχω αποψη....Αλλα και εγω εχω διαβασει οτι ποναει να πω την αληθεια.....

Νινη Κυριακη νομιζω υπερβαλεις με το θεμα της καισαρικης και του θηλασμου....

Και εγω με καισαρικη γεννησα και τον μικρο τον πηρα την αλλη μερα και τον θηλασα κανονικα....Εγω αυτο που λες οτι πρεπει να μεινεις ακινητη τοσες ωρες δεν το ξερω....Γεννησα 9:30 το βραδυ και την αλλη μερα τον πηρα αγκαλια και θηλασα...και μετα μαλιστα με σηκωσαν με το ζορι να περπατησω....Τωρα για το ποτε κατεβαινει το γαλα αμα κανεις καισαρικη δεν ξερω να σου πω εμενα παντως μου κατεβηκε σε 2 μερες αν δεν κανω λαθος και μαλιστα ειχχα τοσο πολυ που κοντεψα να παθω μαστιτιδα....ΕΥτυχως βεβαια το παλεψα πολυ με θηλαστρα και τετοια και τελικα καταφερα να τον θηλασω επιτυχως και αποκλειστικα για 6 μηνες....Μετα το εκοψα επεειδη εγω ειχα κουραστει βεβαια....

Αυτα ηθλεα να σου πω βασικα....να μην απογοητευεσαι θελει αγωνα ο θηλασμος και που ξερεις ισως σε αυτο το μωρακι να εισαι πιο τυχερη!!!!!

Αυτα προς το παρών με φωναζει ο μικρος να παιξουμε.....


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Nefel δεν σε βρίσκω υπερβολική πονάει.την δεύτερη φορά θα είναι καλύτερα μην σφιγγεις τόσο πολυ την περιοχή και όλα θα πανε καλά.πάντως εμένα δεν μου άρεσε που ο γιατρός σου σου μίλησε για καισαρικη για το λόγο αυτο.αυτόν βρίσκω υπερβολικό και όχι εσένα.

Μια Μαια μου είπε να ένωσω τις παρούσες την ώρα της εξέτασης και να σχηματισω ένα ρομβο με τα πόδια δοκίμασε το πιάνει ....πονάει πιο λίγο.

Ζωή δεν είμαι απόλυτη σαυτο που λέω για την καισαρικη είναι γεγονός ότι μπορείς να συκωθεις μετα απο 24ωρες και να περπατήσει όπως και να πας τουαλέτα το θέμα είναι πως αυτές τις 24 ώρες τι κανείς και αν το παιδι δεχτεί μετα το στήθος αυτο είναι όλο.

Εγώ παρόλο που γέννησα σε κρατικό νοσοκομείο είχα πολυ μεγάλη υποστήριξη και απο τις μαιες αλλα και απο την παιδιάτρο και κατα τύχη και απο μια νεογνολογο φίλη μου όσο ήμουν στο νοσοκομείο έκανα πολλές προσπάθειες όταν γύρισα σπίτι προσαθουσα αν και έβλεπα πως το μωρό μόνο εκλαιγε και δεν έτρωγε το έβγαζα με θηλαστρο

Όσο για την ακινησία δεν κατάλαβα που διαφωνεις σηκώθηκε νωρίτερα?νομίζω

πως και εσυ λες πως σηκώθηκες μετα απο 24 ώρες.

Γενικότερα δεν κατάλαβα που υπερβαλω!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μεγάλη ευαισθησία στον κόλπο. Αφού να φανταστείται οτι πάντα στις επαφές στην αρχη πονάω κ ας ειναι υγρος ο κόλπος κ νομιζα οτι εχω στενο κολπο γι αυτο. Κ το πα στο γιατρο κ πριν με δει μου λέει αρα πιστεύω οτι πρεπει να κανεις επισκληριδιο γτ θα πονεσεςι. Κ μετά τον ρώτησα τελικά έχω οντως στενό κόλπο;;; Κ μου πε δεν ειδα κάτι τετοιο φυσιολογικός μου φάνηκε. Αρα μάλλον έχω μια κάποια ευαισθησία παραπάνω. Αλλά λέω το εξής. Παλιά που δεν υπήρχε επισκληρίδιος καμία γυναίκα δεν πάθαινε πανικό στη γέννα;;; Το να πανικοβληθείς είανι κάτι φυσιολογικό τι γινοταν τοτε τις εχωναν όλες για καισαρικη;; Κ κατι που δε μου αρεσε ηταν οταν πρωτοειδα το γιατρο του λεω γιατρε θελω να γεννήσω, ε δεν εννοουσα πριν την ωρα μου, οπότε ανετος ο γιατρος μου λεει θα σε εξετασω κ αν ειναι ετοιμος ο τραχηλος μπορουμε με λιγο ορο σιγα σιγα να σε βαλω να γεννησεις. Τόσο ευκολα;; Γενικά τον εμπιστεύομαι κ ειναι πολύ υπομονετικός άνθρωπος κ απο κοντα στις εγκυους οση ωρα κ αν κανεις να γεννησεςι ειναι διπλα σου αλλά το να μην εχει προβλημα να σε βαλει να γεννησεις 20 μερες πριν την πητ μου φανηκε καπως..


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α νινι - κυριακή η ζωή σου λεει οτι ειναι υπερβολικο το οτι δεν κανει να κουνας ουτε το κεφαλι σου για 20 ωρες , αυτο πρωτη φορα το ακούω κ εγώ. Αλλά γενικά εχω δει κοπέλες μετα απο καισαρική να ναι χαλια κ αλλες σα να μην εκαναν χειρουργειο,σηκωθηκαν κατευθειαν. Εδω εμενα η μαμα μου απο φυσιολογικο τοκετο μου πε οτι σηκωθηκε την επομενη μερα γτ την πονουσαν τα ραμματα. Δλδ ο καθενας εχει αλλες αντιδρασεςι στον πονο αυτο καταλαβαινω εγω..Πάντως κανονικα μετα απο καισαρικη επιβαλλεται να σηκωθεις κατευθειαν, καποιοι γιατροι πιεζουν πολυ σε αυτο γτ κανονικα αυτο ειναι το σωστο, καποιοι αμα δε σε δουν συνεργασιμη σε αφηνουν να σηκωθεις οποτε νιωσεςι ετοιμη.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!

Να χαίρεστε τα μωράκια σας οι πρώτες του μήνα!!!

Για τις επόμενες με το καλό!! Έρχεται και η σειρά μας!!

Νεφελάκι εγώ δεν έκανα ποτέ εξέταση τραχήλου, αλλά από αυτά που έχω ακούσει και όπως με ξέρω, μάλλον όπως εσύ θα αντιδρούσα! Μην αγχώνεσαι, την επόμενη φορά θα είσαι πιο άνετη. Άσε που όσο θα πλησιάζει η ώρα της γέννας αυτό θα σου φαίνεται παιχνιδάκι!

Νινί-Κυριακή κι εγώ με καισαρική γέννησα πρωί, το μωράκι μου το πήρα αγκαλίτσα ήδη την ίδια μέρα το μεσημέρι. Το ίδιο βράδυ σηκώθηκα (εντάξει δεν περπάρτησα, κάθισα στη διπλανή καρέκλα), και ξαναείδα το μωράκι μου. Θηλάσαμε μια χαρά για λίγους μήνες, με λίγο συμπλήρωμα γιατί σε κάποια φάση δεν έπαιρνε το αναμενόμενο βάρος (χαζομάρες δηλαδή, μπορούσα να επιμείνω στο θηλασμό και να τα καταφέρω, αλλά δεν με βοήθησαν σωστά τότε...). Τεσπα, θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι, τα μωράκια έχουν διαφορετικές αντιδράσεις, άλλα μπερδεύονται μεταξύ μπιμπερό - θηλής και δυσκολεύονται πολύ, άλλα όχι. Σου εύχομαι καλό κουράγιο και να έρθουν πιο εύκολα τα πράγματα τελικά από ότι τα σκέφτεσαι τώρα.

Πάω κι εγώ για καισαρική σε 2-3 μέρες. Εάν δεν σας διαβάσω νωρίτερα θα μπω να δω τα νέα σας μετά και να σας γράψω τα δικά μου.

Σας φιλώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια και απο μενα!!!

ειμαι ετοιμη!!!ψυχολογικα δεν θα το ελεγα και πολυ ενα αγχος το εχω!!!

αυριο πρωι πρωι θα παω στο νοσοκομειο τεταρτη πρωι θα ακουσω το πρωτο κλαματακι.

οσο για την καισαρικη που λεγαμε εγω κοριτσια μολισ βγηκα αποπ το χειρουργειο ημουν αθλια δεν μαφηναν να κουναω το κεφαλι γιατι ειχα ζαλαδες και πονοκεφαλο οπως και οι αλλεσ δυο που ειχαν κανει καισαρικη στο ιδιο δωματιο με μενα συκωθηκα και καθησα σε 20 ωρεσ και σε 24 επρεπε να κανω μικρη βολτιτσα με το ζορι αν και για να πω την αληθεια δεν ειχα κεφι γιατι ειχα ακομη ζαλαδες.

και να θελανε να συκωθω την ιδια στιγμη με ραχαια παντα μιλαμε δεν μπορει να γινει δεν μπορεισ να κουνησεισ τα ποδια καθολου μα καθολου.σιγουρα μπορει να υπαρχουν διαφορεσ απο ναρκωση σε ναρκωση μαλλον.εγω ειχα 2 ορους και οι δυο με σπασμενες φλεβες τα χερια μου δεν μπορουσα να τα κλεισω στην παλαμη οποτε ουτε και να κρατησω το μωρο.

δεν ειμαι απογοητευμενη παρολα αυτα με τον θηλασμο ειμαι πολυ υπερ και θα κανω για ακομη μια φορα υπερανθρωπεσ προσπαθειες οπως και τοτε απλα αυτο που λεω ειναι πως με τρομαζει η καισαρικη σε συνδιασμο με τον θηλασμο.ειναι πολυ πιο δυκολο απ οτι με φυσιολογικο τοκετο.

και η μανα με το παιδι σε συγκριση με το φυσιολογικο αργουν να ερθουν σε επαφη.τουλαχιστον εκει το αποδιδω εγω.

ευχομαι μεχρι να ξαναμπω να εχετε ελευθερωθει ολες.

θα ξαναμπω την αλλη εβδομαδα μετο καλο οταν γυρισουμε σπιτακι μας!!

με το καλο στις υπολοιπες που μειναμε!!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλα τα κοριτσια για τις καλές σας ευχες!

εσυ που είσαι ήδη στο νοσοκομείο νινι μου με ενα πονο σου εύχομαι!στις υπόλοιπες κ σε εσάς καλή λευτεριά με το καλό!

λοιπόν ήθελΑ και να σας διαβάσω κ να σας γράψω αν και κοιμάμαι όρθια αυτή τη στιγμή από την κούραση...

νεφέλ ο γιατρός σου είναι λίγο μ...κας συγνώμη κιόλας...20 μέρες πριν μπορεί όντως ο τράχηλος να μην είναι μαλακός και να είνα ψηλά και να πέθανες στον πόνο..εγώ σχεδόν 12 μέρες πριν με μαλακό κ χαμηλά τράχηλο πόνεσα..κ δεν ξέρω αν το ήθελα η όχι αλλά ο τοκετός σε 2 μέρες ήρθε..τέλος καλό όλα καλά!λογικά αν το δούμε δηλαδή τις επόμενες φορές θα πονέσεις φυσικά λιγότερο.και να κάνει υπομονή ο μ..κας...λες και ξέρει "άντρας" από τέτοιο πόνο...τσαντίστηκα πολύ τώρα..εσύ σε δημόσιο χωρίς επισκληρίδιο τελικά θα επιθυμούσες να γεννήσεις?αυτό είναι το σενάριο που θες?κοριτσάκι θα πονέσεις πολύ χωρίς..σκέψου το ενδεχόμενο να κάνεις επισκληρίδιο και γενικότερα οτι θες απαιτησε το.δικαιωμα σου είναι.

οσο για τα ράμματα στο φυσιολογικό εγώ πονάω ακόμα στο καθιστό αρκετά θα έλεγα.και γενικά δεν είναι κ το πιο ευΧαριστό ούτε στην τουαλέτα ούτε στο πλύσιμο...όλα έχουν το τιμημά τους.υπομονη το δώρο αυτό ειναι Θείο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλα τα κοριτσια για τις καλές σας ευχες!

εσυ που είσαι ήδη στο νοσοκομείο νινι μου με ενα πονο σου εύχομαι!στις υπόλοιπες κ σε εσάς καλή λευτεριά με το καλό!

λοιπόν ήθελΑ και να σας διαβάσω κ να σας γράψω αν και κοιμάμαι όρθια αυτή τη στιγμή από την κούραση...

νεφέλ ο γιατρός σου είναι λίγο μ...κας συγνώμη κιόλας...20 μέρες πριν μπορεί όντως ο τράχηλος να μην είναι μαλακός και να είνα ψηλά και να πέθανες στον πόνο..εγώ σχεδόν 12 μέρες πριν με μαλακό κ χαμηλά τράχηλο πόνεσα..κ δεν ξέρω αν το ήθελα η όχι αλλά ο τοκετός σε 2 μέρες ήρθε..τέλος καλό όλα καλά!λογικά αν το δούμε δηλαδή τις επόμενες φορές θα πονέσεις φυσικά λιγότερο.και να κάνει υπομονή ο μ..κας...λες και ξέρει "άντρας" από τέτοιο πόνο...τσαντίστηκα πολύ τώρα..εσύ σε δημόσιο χωρίς επισκληρίδιο τελικά θα επιθυμούσες να γεννήσεις?αυτό είναι το σενάριο που θες?κοριτσάκι θα πονέσεις πολύ χωρίς..σκέψου το ενδεχόμενο να κάνεις επισκληρίδιο και γενικότερα οτι θες απαιτησε το.δικαιωμα σου είναι.

οσο για τα ράμματα στο φυσιολογικό εγώ πονάω ακόμα στο καθιστό αρκετά θα έλεγα.και γενικά δεν είναι κ το πιο ευΧαριστό ούτε στην τουαλέτα ούτε στο πλύσιμο...όλα έχουν το τιμημά τους.υπομονη το δώρο αυτό ειναι Θείο!

Αχ Fine μου σ ευχαριστω που απαντάς παρά την κούρασή σου. Ακόμα πονάν τα ράμματα ε;;; Κ εχει λυσσάξει ο αντρας μου να μου πάρει ποδήλατο μόλις γεννήσω. Θέλω πολύ δε λέω αλλα δεν ξερω ποσοι μηνες πρεπει να περασουν για να μπορω να κατσω σε ποδηλατο.

Οσο για το γιατρο κ εγω τα χω πάρει. Μίλησα σήμερα μ ενα φίλο αναισθησιολόγο κ μου πε οτι η επισκληριδιος χρειαζεται γτ βαζουν ορους στη γυναικα με ορμονες για να επισπευσουν τον τοκετό κ ετσι το μωρο σπρωχνει εναν ανετοιμο τραχηλο κ εσυ πονάς κ οτι ο τοκετος κανονικα παιρνει 1 μισι μερα περιπου αλλα κανεις δε σε περιμενει τοσο. Με εκνευρισε η ευκολια που μου ειπε να μου βαλει ορο αν ειμαι ετοιμη οταν του ειπα οτι θελω να γεννησω. Εντάξει δεν εννοούμε κ όλα οσα λέμε. Εγώ θα ηθελα να ρθουν ολα ομαλα να χω τον αντρουλη μου διπλα μου κ να το ζήσω όλο αυτό δεν αρνούμαι την επισκληρίδιο αλλά μπορεί κ να γεννήσω σε 2 ώρες. Σε αυτη την περιπτωση δε τη θεωρω απαραιτητη ας πουμε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

nefelaki κανένα νεότερο?

εμενα ο μικρός καλά είναι σε γενικές γραμμές.το βράδυ όμως κορίτσια παραείναι μαρτυρικό.εκεί που κοιμάσαι να σηκώνεσαι για άλλαγμα και ταισμα.επ'ισης τι είναι καλύτερο για το μωρό να το αλλάζεις πριν η μετά το φαγητό?

κορίτσια γεννήσατε?

Link to comment
Share on other sites

nefelaki κανένα νεότερο?

εμενα ο μικρός καλά είναι σε γενικές γραμμές.το βράδυ όμως κορίτσια παραείναι μαρτυρικό.εκεί που κοιμάσαι να σηκώνεσαι για άλλαγμα και ταισμα.επ'ισης τι είναι καλύτερο για το μωρό να το αλλάζεις πριν η μετά το φαγητό?

κορίτσια γεννήσατε?

Αααααααχ!! Οχι εγώ αργώ ακόμα απ ότι φαίνεται. Ο τράχηλος σκληρός κ η μπέμπα ανεμπέδωτη. Μέχρι κ τραπέζι έκανα χτες να κουραστώ μπας κ γεννήσω, αλλά τίποτα..Το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω ενα κιλό από το φαί κ τα γλυκά κ να με πονέσει η μέση μου από τις δουλειές. Κ το πρωί ξύπνησα κ του λέω του άντρα μου γέννησα;;; Οχι μου λέει!! Σνιφ σνιφ!! Η κοιλιά έχει αρχίσει κ κάνει ραγάδες κ πονάει με τρώει με τσούζει κ όλα αυτά τα καλά. Εσύ Fine έκανες ραγάδες;; Το τάισμα μάλλον δεν ειναι τόσο πρόβλημα αφού θηλάζεις κ δεν έχεις να ετοιμάζεις γάλατα, το άλλαγμα όμως πρέπει να είναι πολύ βαρετό...


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...