Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Έχω διαβάσει για το coq10 ότι βοηθάει πάρα πολύ. Έπαιρνα ημερησιως 200mg,  τώρα θα το αυξήσω στα 600mg  είναι ακριβό δυστυχώς όμως. Αλλά κ για ωμέγα 3 λιπαρά πως χρειάζεται.

      Εγώ παίρνω το coq10, φολικο και μια πολυβιταμινη για πριν τη συλληψη, που βοηθάει δηλαδή.

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

fine να σου ζησει!!!!

μεγαλουτσικη η κουκλα!!!

τα κλαματακια δεν λειπουν αλλου πολυ και αλλου λιγο!!!

οσο για τα πεθερικα υπομονη!

φιλια στην μπουμπουκα.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΙΝΙ ελπίζω να είσαι καλύτερα.να χαίρεσαι για τα μωρά σου!είναι γερα και εχουν μια μαμα να τα λατρεύει κ αυτό έχει σημασία.

νεφελάκι πολύ χαρηκα και για εσένα!να σας ζήσει κουκλα μου!είδες που ήρθε η ωρα η καλή???:tongue:

μαρουλίτα και σε σας τις καλυτερες ευχες μου!

εμένα ο μπεμπης τρωει συνέχεια απο λίγο.έχει πάρει 900 γρ.εγώ έχω τενοντιτιδα και υποφερω...

Link to comment
Share on other sites

Fine Και εγω το ίδιο θεμα έχω με τον μπεμπη κάθε δυο ώρες ψαχχνει φαγητό και αν ξυπνήσει η Κυριακή το βράδυ κάνουμε πάρτυ με λέει παρτον αγκαλιά να μην κλαίει μαμά μήπως θες βοήθεια ?και όλα αυτα κατα τις τέσσερις το βράδυ και έκτως αυτού η Κυριακή ακόμη δεν μπορεί να συνηθίσει με τα κατουρηματα κάθε πρωι πλενω σεντόνια και υποσεντονα όλο και κάτι την ξεφεύγει το βράδυ.

Χθες το βράδυ δεν έκλεισα μάτι μόλις χαλάρωσε ο Μπεμπης είχα της Κυριακής τα κατουρηματα και την έκανα μπάνιο νυχτιατικα μέχρι να ξαπλωσω ξύπνησε ο Μπεμπης.

Εύχομαι όμως να πάρει κανά γραμμαριο ο Μπεμπης μες την εβδομάδα θα έρθει η παιδιατρος.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξεκινήσαμε να παίρνουμε βάρος. Πήραμε 50 γραμ. σε 2 μέρες ελπίζω να συνεχίσουμε να παίρνουμε γτ χάσαμε αρκετό βάρος με τον αποκλειστικό θηλασμό. Πριν 3 μέρες ηρθε η μαια σπιτι γτ εγω ημουν σε αθλια κατασταση εκλαιγα ολη μερα η μπεμπα ουρλιαζε στο στηθος ενω στην αρχη θηλαζε τελεια στην πορεια ειχαμε 3ωρα ουρλιαχτα πανω απο το βυζι. Ηρθε η μαια λοιπον γτ εγω ημουν στα προθυρα της καταθλιψης που δεν μπορουσα να ικανοποιησω το παιδι μου. Το στηθος ειχε αρχισει να πετρωνει απο τη μια μερια κ απο την αλλη ειχε ξεκινησει μαστιτιδα. Το απογευμα που ηρθε ειχα δεκατα λογω της μαστιτιδας. Εκατσε μιαμιση ωρα κ εκανε μαλαξεις στο στηθος μου κ εβγαζε γαλα με το χερι. Μου το μαλακωσε μου εδειξε κ τι πρεπει να κανω. Μου πε οτι εχω γαλα να ταισω 10 παιδια. Κ ηρθε κ ηρεμησε το παιδι μου ετρωγε ηρεμα κ σε ενα 20λεπτο χορταινε. Πηρε κ τα 50 γραμ. Ελα ομως που τωρα 2 μερες περναμε κατι 3ωρα στο στηθος. Τωρα δεν ουρλιαζει απλα δεν το αφηνει. Αυτο γινεται περιπου 2 φορες τη μερα τις υπολοιπες τρωει λιγοτερο. Απο τη μια δε θελω να της το στερησω μηπως το παιδι θελει να αναπληρωσει το χαμενο βαρος, απο την αλλη η μαια λεει οτι δε χρειαζεται πανω απο 45 λεπτα, απελπιζομαι κ εγω τοσες ωρες ανθρωπος ειμαι.

ΑΡχισε κ ο αντρας μου δουλεια ουτε να φαω ουτε τουαλετα, ουτε μπανιο προλαβαινω. Κ τωρα μ επιΣΕ Αγχος μηπως δεν χορταινει τι παιδι βεβαια ακομα μ μετα απο 1-2 ωρες στο στηθος βλεπω γαλα αλλα με ανησυχει γτ τωρα δεν τρεχει πηδακας κ το στηθος ειναι παρα πολυ μαλακο κ δε φουσκωνει κ λεω μηπως μειωθηκε. Πηρα παλι τη μαια κ γελαγε. Μου λεει προχτες ειχες για 10 παιδια, σημερα εχεις μονο για το δικο σου, αυτο ειναι το φυσιολογικο. Ελπιζω να ειναι ετσι. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Την τριτη πρεπει να παω στο γυναικολογο κ δεν ξερω τι θα φαει η μπεμπα οσο θα λειπω, εχω ααγωνια αν η μαμα μου θα τη φυλαξει καλα. Εσυ fine τι κανεις αν πρεπει να φυγεις;;


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω μην γκρινιάζω και εγώ λοιπόν.η νινι κυριακή εχει ενα λόγο παραπάνω με 2 μωρά...υπομονή κοριτσι.οτι κάνεις είναι για καλό!μόνο αυτό να σκέφτεσαι.επίσης τι γλυκεια που είναι η κορούλα σου.καλό παιδακι.να την χαιρεσαι!

νεφελάκι μου δεν έχω βγει παρά μονο για μια ώρα που ηταν αναγκη από το σπίτι.μπορείς να βγάλεις με θήλαστρο αν θες.βέβαια καπου διαβασα οτι κάτω απο 6 βδ να μην βγάζουμε με θήλαστρο γιατι δεν εχει εδραιωθεί ακόμα ο θηλασμός.αλλά για μια δυο φορές δεν νομιζω να πειράζει.(ρώτα καλου κακού τη μαια πρώτα μην σε πάρω στο λαιμό μου).

τα βραδια ανα ποσες ωρες τα ταιζετε?εμείς είμαστε στα 2-3 γευματα τη νυχτα...κουτουλάω κορίτσια...ειναι τρελά φαγανας!στη μια μιαμιση ωρα τη μερα αρχίζει η γκρινια ψάχνοντας για βυζι...

Link to comment
Share on other sites

και άρχισαν τα πονακια μας........σήμερα με πονεσε η πλάτη απο τις αγκαλιτσες και μόλις τον βάζω στο πορτ μπεμπε κλαίει.....η Κυριακή παρόλο τα κλάματα του μπεμπη κοιμήθηκε αλλα το βράδυ μου φαίνεται δύσκολο.

Θα πάρω την παιδιάτρο την Τρίτη εύχομαι να υπάρχει κάτι για τα πονακια γιατί θα τρελαθω άλλος ένας λόγος που είναικαλος ο θηλασμος σήμερα ήθελα να κλαίω πάλι που εκοψα το γάλα.

FineΠραγματικά είναι πολυ καλή η Κυριακή προς το παρόν τουλάχιστον δεν δείχνει ζήλια αλλα είναι τέτοια η ηλικία της που θέλει και αυτή πολυ φροντίδα και ελεύθερο χρόνο να παίξεις μαζί της και κέφια....και μετα απο ξενυχτι είναι λίγο δύσκολο.αισθάνομαι τύψεις μερικές φορές που μου ζητάει να παίξουμε και δεν μπορώ.προσπαθώ ακόμη να τα βάλω σε προγραμμα και να μην στερω τπτ και απο δυο.

Αυτές τις μέρες δεν έχω καθόλου βοήθεια και. Είμαι κομμάτια.εσείς απο βοήθεια πως πάτε?

Για το θηλαστρο εμένα μου το δωσαν οι μαιες στο νοσοκομείο απλά μου είπαν να μην το κάνω καθημερινά για λίγες φορές όχι απλά Κάνει να μην σου πω είναι απαραίτητο και για να βγεις λίγο έξω αλλα κΑι αν έχεις πολυ γάλα και το μωρό δεν το τραβάει όλο καλα είναι να το άδειαζεις με το θηλαστρο.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια φαίνεται να βρήκαμε τους ρυθμούς μας. Το κοριτσάκι μου τα πάει τέλεια κ εγώ μπορώ να ασχολούμαι μαζί της χωρίς να χρειάζομαι κ αλλο ατομο. Την Παρασκευη που ο μπαμπας της πηγε για δουλεια τα παιξα αλλα σημερα ολα κυλανε τελεια. Κ το βραδυ τα καταφερνα μονη μου κ δεν τον ξυπναγα. Ειναι τοσο τελειο πλασματακι..Εχω καταφερει να κοιμαμαι 1 - 2 φορες τη μερα οταν κοιμαται κ τις υπολοιπες κανω δουλειες. Τωρα κοιμαται κ εγω μαγειρεψα κ καθαρισα την κουζινα. Μια χαρά με βρίσκω. Αλλες φορές κάνω μπανιο, σιδερώνω. Γενικά καταφέρνω κ εχω λιγο χρονο απ οτι φαινεται. Εχω βρει κ το κουμπι της. Οταν ειναι πανω απο μιση ωρα στο στηθος κ τιποτα δεν προμηνυει οτι θα κοιμηθει τη βγαζω κ παιζουμε κανουμξε αγκαλιτσες κ οταν δειχνει να γλαρωνει η να πειναει τοτε τη βαζω αλλο ενα 10λεπτο κ μετα κοιμαται. Γενικα δεν αγχωνομαι γτ εχουμε πολλλα ουρα κ κακα, αρα μαλλον τρωει. Οποτε οποτε δεν ψαχνει να φαει δε τη βαζω στο στηθος. Εχω κατραλαβει οτι επειδη ειναι πολυ μικρο δεν εχει αλλο τροπο να περναει το χρονο της η να παρηγοριεται γι αυτο κρεμεται ολη μερα απο πανω απο ενα βυζι. Αντε να παει ο μπαμπας μας να μας παρει παιχνιδια για να απασχολειαι λιγο να χαζευει..Τη νΗ κοιλια μου εχει εξαφανιστει. Καλυτερα κ απο πριν. Η λεκανη ομως νομιζω θα αργησει να επανελθει , ημουν κ απο πριν αρκετα ανοιχτη οποτε δε θελω να παραμεινει ετσι.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nefel πολυ καλα τα πας εγω μπορώ δεν μπορώ πρέπει να κάνω όλα τα καθημερινά μαγειρέματα καθαρισματα....δεν μένει χρόνος για μένα αποκλειστικά και τον λίγο ελεύθερο που έχω παίζω με την Κυριακή Παρόλα αυτα τα καταφερνω αν και αυτα τα πονακια του μπεμπη με κάνουν και κουτουλαω ώρες ώρες.σήμερα έκανε το πρωι κακά και μια το απόγευμα ο καημενος και τ μεσημέρι η Κυριακή κατάφερε να κοιμηθεί μόνο μια ώρα εκλαιγε συνέχεια το μόνο πούμε χαλάει είναι πως έχει αλλάξει το προγραμμα της Κυριακής και φοβάμαι .

Ένα άλλο θέμα με τον μπεμπη είναι ότι πνίγεται και φοβάμαι προχθές έβγαζε γάλα απο την μύτη σας έχει συμβεί αυτο μιλάμε ήμουν πολυ χάλια φοβόμουν να τν δώσω να πιει γάλα αν και η Κυριακή ήταν πιο λαιμαργη όταν ήταν μικρή.

Το βράδυ προσπαθώ να μην ξυπνήσει Ο άντρας μου αν και με βοηθάει πολυ όπως και η κυριΑκη δεν έχω βρει το απόλυτο προγραμμα όπως είχα στην Κυριακή και πιστεύω πως δεν θα το βρω.

Αύριο θα έρθει η παιδιατρος θα σας πω νεότερα.θα την ρωτήσω αν έχει κάτι για τους κολικους να μην υποφέρει η αν μπορώ να αλλάξω γάλα.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

γάλα από τη μυτη δεν μου έχει τύχει αλλά από μπουκάλι πνίγεται και εμένα και ψιλοφρικάρω...εμένα κατι γουλιες βγάζει..και αυτό με φρικάρει.

και εμείς έχουμε κολλικούς γμτ.από τις πρώτες μέρες και πολλά αέρια.να κάνεις μερικές επαναλήψεις λυγίζοντας τα ποδαράκια για λίγα δευτ/τα προς την κοιλιτσα και μετά να τα αφήνεις κάτω.ετσι φεύγουν αερια και αισθάνεται καλύτερα.εμας μας εδωσε και σταγονες η γιατρός.τις δίνω οταν είναι χαλια.1-2 φορες τη μέρα.

εκεινη βεβαια ειπε ως2-3 αλλα δεν θέλω να τον επιβαρύνω.

νεφελ μπραβο που τα καταφέρνεις.εμενα με βοηθαει τη μερα η μαμα μου.θα ερχεται για λιγο καιρο τις καθημερινες!

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια και απο μένα.

Δεν ήρθε η παιδιατρος μας δυστυχώς θα έρθει αύριο και έχω αγωνία.την ρώτησα απο το τηλ για τον πνιγμό και μου είπε έτσι πρέπει να βγει απο την μύτη.όταν της είπα πως έβγαλε και στον ύπνο του απο μύτη μου είπε να τον θερμομερτησω δεν είχε πυρετό ευτυχώς αλλα σήμερα το πρωι η Κυριακή ήταν κατακκονινη στο πρόσωπο απο αλλεργία στην αρχή τρόμαξα την έψαχνα όλο το πρωι την έδωσα όμως φενιστιλ και είναι πολυ καλύτερα.

Δεν έχω κοιμηθεί σχεδόν καθόλου ούτε το μεσημέρι δεν κατάφερα ήταν σαν να ήταν τα μικρά μου συνενοημενα ξυπνουσε το ένα κοιμόταν το άλλο.Ξέχασα να φάω.....καλο μου έκανε βεβαια....έχω ακόμα να χάσω....τεσπα.

Fine μακαρι να μου δώσει κάτι για κολικους αν και η παιδιατρος μας είναι πολυ κατα των φαρμάκων εύχομαι να με καταλάβει.....


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Fine μακαρι να μου δώσει κάτι για κολικους αν και η παιδιατρος μας είναι πολυ κατα των φαρμάκων εύχομαι να με καταλάβει.....

εγώ μέσα στο κιντερντε του το βάζω.τις τελευταιες δυο μέρες θέλει το πρωι, πονάει πολύ ο καημενος..και τι ειναι καλυτερο να της πεις να υποφέρει???

ερωτηση που με καει!!!: νεφελ με τα μαλλια τι κανεις? θα τα βάψεις???θηλάζεις ε?θελω να κανω ανταυγειεςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η παιδιατρος μας βάλαμε αρκετά γραμμάρια έφυγε και ικτερος εντελώς ο μπουλουκος πλέον είναι 3890.το μόνο που πρέπει να παρακολουθώ είναι το ποπουδακι μας που είναι σαν τθης μαιμους κόκκινο αν και κάθε φορα που τον άλλαζα τον επλενα δεν ξέρω γιατί.....τόσος ερεθισμος είπε πως μάλλον φταίνε τα μωρομαντυλα είναι αλεργικος και αυτός......δεν αντέχω με αυτές τις αλλεργίες απο μένα τις κληρονόμησαν και οι δυο!!!!!!

Την είπα για τους κολικους και είπε πως αν θεωρώ πως είναι ανάγκη να του δώσω σταγόνες δεν θυμάμαι ποιες τώρα.

Όσο για την Κυριακή 6 χρόνων θα κάνουμε εξετάσεις για αλλεργίες.

Είμαι πολυ χαρούμενη που ο Μπεμπης πήρε βάρος !!!!!!!!!είχα πολυ άγχος!!!!!

Και μετα απο όλα αυτα έστειλε την Κυριακή στην μαμά μου για να κάνω καμία δουλίτσα αύριο και να κοιμηθώ.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα καλα λοιπον.μπαινουν ολα σε ταξη.ρε κοριτσια τις κουβερτες και τα παπλωματα τα πλυνατε?εβαλα μια ισπανικη στο πλυντηριο στους 30.την εχω για στεγνωμα αλλα δεν ειναι τοσο αφρατη οσο πριν πλυθει...δεν ξερω αμα στεγνωσει αλλα τωρα ξενερωσα.ηταν τελεια πριν..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Η μπεμπα παίρνει λιγο βαρος. Σε μια βδομαδα 130 γραμμαρια. Απεχουμε ακομα πολυ απο το βΑρο;ς γεννησης μας κ ειμαστε 15η μερα. Τρωει καλα δεν κανει τα απειρα γευματα ουτε καθεται ωρα στο στηθος αλλα εχω παρα πολυ γαλα κ υποθετω οτι τρωει αρκετο γτ κανει κ πολυ καλες θηλαστικες κινησεις. Επισης εχουμε απειρες κενωσεις κ ουρα, αρα τρωει. Γτ δεν παιρνει;; Θα τρελαθω απο το μυαλο μου περνανε τα χειροτερα. Επισης εμπλεξα με οδοντιατρο, απονευρωση κτλ κτλ. Εχω να τρεχω τωρα κ μ αυτο. Fine εσυ θηλαζεις αποκλειστικα η δινεις κ συμπληρωμα;;


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...