Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!Εμεις εδω και 3 μερες ειμαστε σπιτι μας και τα παμε πολυ καλά.Δεν ειναι καθολου γκρινιαρης ο πριγκηπας μου,δε μας βασανιζει καθολου.ΑΧ κοριτσια εχουμε χαζεψει,ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι έχω μωρο στο σπιτι!:!::D

Παντως nefel δεν είναι 100% σιγουρο οτι θα κάνεις ραμματα στο περινεο(εγώ έκανα μόνο εσωτερικά) ουτε οτι θα εχεις τόσο πολυ αίμα(εκτός απο την πρώτη μερα μετα ηταν σσαν περιόδου και τωρα ακομα λιγοτερο)

Ο γιατρος μου είπε οτι τα ράμματα θα πεσουν στις 10 μερες.Ξερετε πως ειναι τα ραμματα οταν θα πέφτουν?τι να περιμένω να δω?Στο γιατρό θα ξαναπαω στις 40 μέρες.

Πάντως κοριτσια να παρετε αρκετά σελτεδάκια γιατί λερώνονται ευκολα και μικρες πετσετουλες(αυτες που βαζετε στον ωμο για να ρεφτει το μωρο)εχουν πολλες χρησεις....


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!Εμεις εδω και 3 μερες ειμαστε σπιτι μας και τα παμε πολυ καλά.Δεν ειναι καθολου γκρινιαρης ο πριγκηπας μου,δε μας βασανιζει καθολου.ΑΧ κοριτσια εχουμε χαζεψει,ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι έχω μωρο στο σπιτι!:!::D

Παντως nefel δεν είναι 100% σιγουρο οτι θα κάνεις ραμματα στο περινεο(εγώ έκανα μόνο εσωτερικά) ουτε οτι θα εχεις τόσο πολυ αίμα(εκτός απο την πρώτη μερα μετα ηταν σσαν περιόδου και τωρα ακομα λιγοτερο)

Ο γιατρος μου είπε οτι τα ράμματα θα πεσουν στις 10 μερες.Ξερετε πως ειναι τα ραμματα οταν θα πέφτουν?τι να περιμένω να δω?Στο γιατρό θα ξαναπαω στις 40 μέρες.

Πάντως κοριτσια να παρετε αρκετά σελτεδάκια γιατί λερώνονται ευκολα και μικρες πετσετουλες(αυτες που βαζετε στον ωμο για να ρεφτει το μωρο)εχουν πολλες χρησεις....

Αχ ελσούλα να τον χαίρεσαι τον μικρό σου!! Κι εγώ ονειρεύομαι τη μπέμπα μου, έχω βέβαια κ άγχος να πάνε όλα καλά. Ο άντρας σου είναι σπίτι;; Ο δικός μου ρε γμτ δουλεύει απειρες ωρες απο το πρωι μεχρι το βράδυ. Βεβαια θα λειψει καμια βδομαδουλα οταν γεννήσω αλλά τις 4 μέρες θα ναι στο μαιευτήριο. Μετά τον ήθελα λίγο στο σπίτι. Να μαστε οι 3 μας να λιώνουμε..Πες μας οτι διαπιστώνεις στην πορεία οτι χρειάζεται να ξέρουμε κ εμείς. Σελτεδάκια εγώ έχω πάρει 2 μεγάλα 2 μικρά. Στην αρχή ειχα 1 μεγάλο κ μετά σκέφτηκα οτι σιγουρα θα χρειάζεται άλλο ένα.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

ελσούλα να σας ζήσει κ πάλι ο πρίγκηπας σας.

κορίτσια εγώ κοντοφτάνω-μάλλον.την άλλη βδομάδα είπε ο γιατρός μ που με είδε σήμερα.έκανα υπέρηχο και εξέταση τραχήλου.πόνεσα δεν λέω αλλά δεν ήταν κ τραγικό κ κράτησε πολύ λίγο.έπειτα γυρνοντας στο σπίτι είδα μπεζοκαφέ αίμα.αυτο στις 9 παρά απόψε.πηρα το γιατρό και ρώτησε "ροζ είδες;" λέω"μπεζ-καφέ".έκανα μπανάκι κ μου είπε να το παρακολουθήσω κ να τα ξαναπούμε.πολύ πολύ λίγο μπεζ είδα πάλι.

τι ειναι το 40-50 συσπάσεις.δεν έχω κάνει κανέναν καρ/γραφο.

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα!!

nefel δεν ειναι καλο το θερμομετρο.τουλαχιστον αυτο λεει η παιδιατρος μου το καλυτερο ειναι το υδραργυρου αλλα που να ξερεις να το κρατησεις απο τα νιατα σου.εμενα ετυχε και ειχε 2 η πεθερα μου και τα φυλαω σαν τα ματια μου.οσο για το αιμα δεν ειναι καλε τοσο πολυ...σαν περιοδος ειναι απλα τις πρωτες μερες εχεις παραπανω αιμα και μετα χαλαρα...αλλα πολλες πολλες μερες.

fine πολυ καλο το κεφετι χρωματακι σου!ποτε ξαναπας?

για τις συσπασεις που ρωτας ειναι 40-50%απο 70 και πανω εισαι κοντα.

με κανει αντυπωση που τα ιδιωτικα και οι κλινικες δεν εχουν καρδιοτοκογραφο εμενα και στις δυο εγκυμοσυνες με κανει καρδιοτοκογραφο απο τον 6-7 μηνα καθε φορα που παω

ελσουλα μια χαρα!!!θηλαζεις ???αντε σε λιγες μερες θα εχουμε και εμεις αλλα θεματα συζητησης

εγω βρε κοριτσια επαθα κατι παραξενο φουσκωνουν τα ποδια μου οχι συνεχεια και χωρις να ειμαι κουρασμενη σημερα ειναι χαλια και δεν εκανα δουλειες πολλες αυριο οσες και δουλειες να κανω δεν θα ειναι πολυ περιεργο μου φαινεται.αυριο εδω που τα λεμε θα πλυνω κουρτινες τις αφησε τελευταια να μοσχομυριζουν και δεν θα πρηστουν τα ποδια μου ειμαι σιγουρη!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δεν έχω καφέ.προφανώς η εξέταση με ενόχλησε.απ'την άλλη λες είναι καλό το καφέ ε?λες να γεννήσω γρήγορα.μακάρι Παναγιά μου!όλες με ένα πόνο!

χθες πριν γίνει αυτό μου είπε να ξαναπάω στο ιατρείο την Τρίτη.τώρα μου είπε οτι γίνει τρέχω μαιευτήριο κ τον καλώ.

τα πόδια μ και εμένα πρήζονται.όταν τα έχω πολύ ώρα κάτω.φροντίζω να τα έχω ξάπλα και κυρίως πάνω σε μαξιλάρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από 70% κ πάνω συσπάσεις πόσο κοντά είσαι από ώρα σε ώρα ας πούμε;; Ή εντός της εβδομάδας;; Την Πέμπτη που θα ξαναπάω λετε να χουν πάει στο 60% ;; Πάντως είχε πλάκα γτ τις ενιωθα τις συσπάσεις να ρχονται σφιγγοταν η κοιλιά μου κ μου λεγε κ ο αντρας μου τα νουμερα κ είχε πλάκα να κοιτάμε πόσο πιάνουμε κάθε φορά. Fine περίεργο μου φαίνεται που δεν εχεις κανει καρδιοτοκογράφημα. Πως νιώθεις που γεννάς από μέρα σε μέρα;; Με τι ασχολείσαι τώρα τις τελευταίες μέρες πριν γεννήσεις;; Εγώ πάντως πάω να φτιάξω ένα μουσακά!! Νινί-Κυριακή υδραργύρου δεν παίζει οπότε πρέπει να βρούμε το αμέσως επόμενο καλύτερο κ πιο βολικό. Εμένα πάντως μου αρέσουν κ τα ηλεκτρονικά, ο αντρας μου γκρινιαζει οτι του βγαζουν συνεχεια διαφορετικη θερμοκρασια αλλα εγω που μετριομουν συνεχεια για να δω αν ειμαι εγκυος παντα την ιδια μου δειχνε κ το βαζα 10 φορες τη μερα λεμε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από 70% κ πάνω συσπάσεις πόσο κοντά είσαι από ώρα σε ώρα ας πούμε;; Ή εντός της εβδομάδας;; Την Πέμπτη που θα ξαναπάω λετε να χουν πάει στο 60% ;; Πάντως είχε πλάκα γτ τις ενιωθα τις συσπάσεις να ρχονται σφιγγοταν η κοιλιά μου κ μου λεγε κ ο αντρας μου τα νουμερα κ είχε πλάκα να κοιτάμε πόσο πιάνουμε κάθε φορά. Fine περίεργο μου φαίνεται που δεν εχεις κανει καρδιοτοκογράφημα. Πως νιώθεις που γεννάς από μέρα σε μέρα;; Με τι ασχολείσαι τώρα τις τελευταίες μέρες πριν γεννήσεις;; Εγώ πάντως πάω να φτιάξω ένα μουσακά!! Νινί-Κυριακή υδραργύρου δεν παίζει οπότε πρέπει να βρούμε το αμέσως επόμενο καλύτερο κ πιο βολικό. Εμένα πάντως μου αρέσουν κ τα ηλεκτρονικά, ο αντρας μου γκρινιαζει οτι του βγαζουν συνεχεια διαφορετικη θερμοκρασια αλλα εγω που μετριομουν συνεχεια για να δω αν ειμαι εγκυος παντα την ιδια μου δειχνε κ το βαζα 10 φορες τη μερα λεμε.

σκέφτομαι οτι τελικά ποτέ δεν είσαι έτοιμη για τη γέννα.χθες που είδα το αίματακι γέλαγα και ανατρίχιαζα ταυτόχρονα.είχα άγχος!

νιώθω περίεργα.σαν να μην ξέρω τι με περιμένει και γυρνάω όλη μέρα κάντοντας ελαφριές δουλειές για να ξεχνιέμαι.

εσύ νεφέλ βάση καρ/φου σε πόσο καιρό σε βλέπει ο γιατρός να γεννάς?κάθε πόση ώρα κάνεις συσπάσεις?τις καταλαβαίνεις κ σπίτι χωρίς τον καρ/φο?εγώ κάνω κάποιες μες τη μέρα όχι όμως τακτικές.παρόλαυτα βοηθάνε να μαλακώσει ο τραχηλος.

νινι τι βάζουμε για τα άλατα στον αποστηρωτή?ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνέχεια συσπάσεις κ ναι τις καταλαβαίνω αλλά δεν πονάνε απλα λιγο σφιξιμο νιώθω. Δεν ειναι συσπάσεςι γεννας αυτες ουτε νομιζω οτι σημαινει οτι θα γεννησω νωρίτερα. Λογικά μια πρόβλεψη θα μπορεί να κανει ο γιατρός οταν με δει κολπικά για να αξιολογήσει τον τραχηλο. Σκεψου οτι σε 40 λεπτα καρδιοτοκογραφηματος εκανα καμια 10αρια συσπασεις. Αλλά αυτες θεωρουνται φυσιολογικες ολες εχουμε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!!!σημερα ειμαι ενα πτωμα εβγαλα κουρτινες και χαλια βασικα με βοηθησε η αδερφουλα μου ναναι καλα!!!

αλλα το ευχαριστηθηκα μυριζουν υπεροχα!!!τωρα καθησα απο το πρωι ευτυχως πηρε την Κυριακη το απογευμα η μαμα μου και ημουν πιο χαλαρα γιατι το πρωι ηταν εδω και η Κυριακη και της αδερφης μου ο μικρος και εγινε χαμος....και εμεις πλεναμε!!!!

fine για τον αποστειρωτη βαζουμε μονο ξυδι και νερακι και το βραζουμε για λιγο μεχρι να φυγουν.οπως και το θερμος καποια στιγμη θα βγαλουν και τα μπιμπερα αλατα εγω τα εκανα και αυτα μια αποστειρωση με ξυδι μαζι και μετα μονο με νερο.προσοχη θελουν τα καπακια απο τα μπιμπερο να μην ειναι πολυ κοντα στην εστια του αποστειρωτη εμενα μου καηκαν πολλα ετσι.

ολα τα σκευη μπορεις να τα πλυνεις με υγρο για τα πιατα μονο και τα ξεπλενεις καλα

λενε πως η αποστειρωση κραταει ορισμενες ωρες και οταν το μπιμπερο ειναι μεσα στο ψυγειο(αδειο) περισσοτερες δεν το εκανα ποτε και το θεωρω και βλακεια.

για τις συσπασεις που λετε θελει πανω απο 70% ανα δεκαλεπτο αλλα δεν χρειαζεται μονο αυτο πρεπει να εχεις και διαστολη εγω στην κυριακη ειχα 70-80 2 εβδομαδες δεν πονουσα πολυ αλλα διαστολη 0 και ο τραχηλος δεν ανοιγε με τπτ συνεχεια με ρωτουσαν οι μαιες αν η γιατρος μου ειπε σε πιο δωματιο θα μπω....αλλα η γιατρος μου μου ελεγε να κανω βολτες και να ξαναγυρισω και τπτ παλι.απο στιγμη σε στιγμη μπορει να πλακωσουν οι συσπασεις απλα τετοια εποχη τις παρακολουθουμε εντατικα

nefel κριμα που δεν μπορεις να βρεις υδραργυρου παντως μην σταματας να ψαχνεις γιατι αν το μωρο κανει πυρετο θα εχεις τετοια αγωνια που σιγουρα θα θες να πεταξεις το ηλεκτρονικο μην τυχει και δεν παει καλα.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια εχω χαθει το ξερω αλλα πλεον δεν προλαβαινω τιποτα,τα μικρα μου εχουν θηριεψει και γκρεμιζουν το σπιτι,ο αντρας μου τα εχει παιξει:tongue:αλλα τα καταφερνει εγω εχω βαρυνει πολυ και ανυπομονω να γεννησω στον γιατρο που πηγα μου ειπε οτι ο μικρος ειναι χαμηλα(καλο αυτο γιατι θα παω για φυσ.τοκετο αν πανε ολα καλα)εχουμε φτασει αισιως τα 3.030κιλα!!!!Φιλια σε ολες :-D


Θανούλης 10/3/2005

Σμαράγδα 19/8/2007

adhWm7.png CPy1m7.png

ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα κ συγνωμη για την "εισβολη"!! εχω πητ 8/10 και δεν εχω παρει ακομα μπιμπερο για την μικρη μου.. βασικα ειχα αποφασισει να παρω τα anti colic της mam αλλα οταν πηγα η πωλητρια επεμενε οτι πρεπει να παρω γυαλινα κ οχι πλαστικα (που ειναι της mam) εσεις τι προτεινετε? ΓΥΑΛΙΝΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΑ? ποια η διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νατάσα! Με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα γυάλινα μπιμπερό, καθαρίζουν πιο εύκολα (στα πλαστικά μένει μια μυρωδιά), είναι πιο υγιεινά, αποστειρώνονται καλύτερα κτλ Γενικά στα πλαστικά αναπτύσσονται πιο εύκολα βακτήρια.

Έγώ χρησιμοποιούσα στο πρώτο τα γυάλινα της NUK και τώρα πάλι αυτά θα πάρω. Τα καινούργια έχουν και την ειδική θηλη που θυμίζει το στήθος της μαμάς και διευκολύνουν το πέρασμα στο μπιμπερό από το θηλασμό.

Κορίτσια υπόλοιπα πως είστε???? Σας διάβασα στα πεταχτά! Απίστευτο μου φαίνεται, φτάσαμε ως εδώ!

Ελσούλα να σας ζήσει!!!!!! Δεν ξέρω αν γέννησε και κάποια άλλη κοπέλα, εσένα μόνο είδα. Να το χαίρεστε το αγόρι!!! Ξεκινά μια πολύ όμορφη περίοδος ζωής!!!

Με το καλό και οι άλλες!!! Εγώ κοντά στις 15/9 λογικά θα έχω ραντεβού! Θα μπω να σας γράψω και να σας διαβάσω αναλυτικά, φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προαίσθημα οτι γέννησε η Fine εχει μερες να γράψει. Αχ βρε κορίτσια βλέπω η κοιλιά μου είναι ψηλά ακόμα. Μου φάινεται θ αργήσω να γεννήσω. Ε μα κ εμείς χτες με τον αντρα μου λιωσαμε στο ταβλι, αντι να με πάει να περπατήσω λίγο. Σήμερα θα ναι κουρασμένος απο τη δουλειά (γυρνάει κατα τις 9 το βραδυ) πάει πάλι το περπάτημα. Με το τάβλι δεν κατεβαίνει η κοιλιά. Με την ορθοστασια κατεβαινει αραγε;;; Πάνως αντοχές μηδέν. Το Σάββατο έφτιαξα μουσακά, γλυκό, κ μαζεψα 2 - 3 φορές την κουζινα κ την κυριακή μετά από πολύωρο ύπνο πάλι δεν είχα συνέλθει. Επαθα σοκ με το ποσο εξαντλημενη ήμουν κ ποσο ειχε καταπονηθεί η μέση μου. Αφήστε που χω κ τη μανα μου να με κριτικαρει συνεχεια που αργω να ξυπνησω. Ακούς εκεί..θα της δινω κ λογαριασμο..


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

natasa κι εγω τα γυαλινα μπουκαλια της nuk χρησιμοποιω και τον αποστειρωτη nuk και ειμαι πολυ ευχαριστημένη μεχρι στιγμής.Είμαι κι εγω της άποψης ότι τα γυάλινα είναι πιο υγιεινά.

Nefel παντως η δικη μου κοιλιά δεν είχε αλλάξει καθόλου πριν γεννήσω, βέβαια ισως να μην πρόλαβε κιολας γιατι ο μικρος πηρε την αποφαση να έρθει γρήγορα.Ο γιατρός μου ομως μου είχε πει 2 μερες πριν ότι ο τράχηλος είναι χαμηλά και οτι 99% θα εχουμε φυσ.τοκετό και μάλιστα βατό και έτσι κι έγινε.


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλά Ελσούλα γτ είχα αρχίσει να αγχώνομαι οτι θ αργήσω να γεννήσω. Την Παρασκευή που θα με δει ο γιατρός μου λογικά θα μπορεί να κάνει μια πρόβλεψη καθώς πρώτη φορά θα με δει κολπικά. Κ εγώ μπουκάλια nuk πήρα. Βέβαια τα πήρα με βάση την εμφάνιση γτ δε σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω αφού θέλω να θηλάσω παση θυσία.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...