Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

οχι βρε δεν ειναι χαζες. να σου πω η καισαρικη δεν ειναι τοσο βαρυ χειρουργειο δηλαδη οι τομες ειναι πιο μικρες κ ετσι η αναρρωση ειναι πιο γρηγορη. επισης η ναρκωση κραταει ενα 15λεπτο αν κανεις ολικη ναρκωση. αλλιως το πιο συνιθισμενο ειναι να κανεις επισκληριδιο στην καισαρικη δηλαδη εισαι ξυπνια κανονικοτατα κ απλα δεν νιωθεις απο την μεση κ κατω ξυπνια κανονικοτατα!!!! σε μια εβδομαδα εχεις αναρρωσει πληρως τις δυο μερες πονας μετα ολο κ λιγοτερο.  

ήταν το πρώτο μου χειρουργείο κ δε με νοιάζει τόσο ο πόνος, νομίζω θα αντέξω όσος κ να είναι αλλά το γεγονός ότι δεν είχα κουράγιο ούτε να μιλήσω.. κ νύστα πολύ.. βέβαια κράτησε κ καμιά ώρα όλο το θέμα του χειρουργείου που φαντάζομαι δεν είναι έτσι στην καισαρική.. αλλά οταν λέτε ότι αμέσως θηλάζεις μου φαίνεται τόσο περίεργο.. μακάρι να είναι πιο απλό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 ώρα πρίν, Maria_ath είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Να είμαι ειλικρινής με αγχώσατε με αυτή την κουβέντα. Απλά θα κρατήσω ότι πρέπει να ξαναρωτήσω το γιατρό μου μήπως δεν κατάλαβα κάτι Καλά! Και ο δικός μου χαλαρός μου φάνηκε. Πιο πολύ φώναζε να τρώω υγιεινά για το καλό του μωρού και για να μη πάρω κιλά. Τέλος πάντων μέχρι να σας διαβάσω το εξαντλήσατε το θέμα..

Σχετικά με τα κιλά εγώ είμαι κοντή και με τις εξωσωματικές είχα πάρει παραπανίσια κιλά. Δεν ήμουν ποτέ αδύνατη γενικώς. Μέχρι τώρα έχω χάσει 3 κιλά και ο γιατρός θέλει να πάρω μέχρι 12 το πολύ! Κοιλίτσα στρουμπούλεψε αλλά φαίνομαι σαν μια στρουμπουλούλα τσουπωτή. Ευτυχώς ο άντρας μου με βρίσκει σέξυ.

Ασία ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Σαν να είχε δίκιο η Μαρία 41 βγαίνουν οι εβδομάδες μέχρι 8/11 που μου είπε ο γιατρός. Κάτι δεν πάει σωστά. Θα ξαναρωτήσω.

Μαρία επιτρέπεται να σου γράψω εδώ το κέντρο? Στο Μαρούσι ήταν. Ο Μ.Μαστρ... ήταν ο γιατρός μου. Μη επεμβατικό έκανα με δική μου πρωτοβουλία και σε συνεννόηση με τον γιατρό που έχω τώρα. Νιώθω περισσότερη ασφάλεια να έχω 2πλο τσεκάρει στοιχεία. Είναι αξιόπιστη γενικά σε επίπεδο προβλέψεων όπως η Αυχενική. Επίσης είχαμε ανεξήγητη υπογονιμότητα και εγώ γεννήθηκα με ορθοπεδικά προβλήματα που ποτέ κανείς δεν εξήγησε επαρκώς. Αν υπάρχει πιθανότητα να ανακαλύψω κάποιο σύνδρομο που ίσως εξηγεί αυτά θα το ήθελα. 

Καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που έχουν εξετασούλες σήμερα!

Και ναι λοιπον στο ιδιο κεντρο ημαστε. Απλα εμενα με παρακολουθουσε και με παρακολουθει ο Β. Κου...ηλ. Συνηθως στο πρωτο γραφειο αριστερα ;) Εγω λογω του προεμφυτευτικου και λογω των τιμων στην αυχενικη αν και ρωτησα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να μπω σε διαδικασια αλλης εξετασης. Τι στο καλο ο προεμφυτευτικος δινει 95% ακριβεια και λιγο πιο ψηλο ποσοστο η αυχενικη. ΔΕν θελω να σκεφτω οτι κατι μπορει να μην πηγαινει καλα


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , irinikavala είπε:

κορίτσι μου ρώτησα κ χθες αλλά μάλλον δε το είδε καμία.. εγώ δυστυχώς έκανα χειρουργείο για αφαίρεση σάλπιγγας λόγω εξωμητρίου κ επειδή ήταν προχωρημένο δεν γινόταν λαπαροσκοπικά μου έκανε κανονική καισαρική τομή.. παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν εμποδίζει αυτό στον φυσιολογικό τοκετό.. επίσης ρώτησα χθες κ για την τομή.. σε τι κατάσταση ειναι όσες έχετε.. εμένα μου φαίνεται σα να έχει μεγαλώσει τώρα με την εγκυμοσύνη.. όταν έμεινα έγκυος έιχαν περασει περίπου 10 μήνες απο το χειρουργείο.

επίσης να κάνω μια ερωτησούλα??? η καισαρική είναι όπως το χειρουργείο πάνω κάτω?? το ρωτάω γιατί εγώ μετα το χειρουργείο πονούσα απίστευτα κ δεν ειχα κουράγιο για τίποτα.. πως γίνεται μετά απο αυτό να θηλάσει κιόλας μια γυναίκα/??? χαζες ερωτήσεις.. συγνωμη!!

Ναι, είχα διαβάσει την ερώτησή σου και ειχα στον νου μου να σου απαντήσω αλλά όταν ξαναμπήκα ήταν τόσες πολλές οι σελίδες που είχαν γραφτεί που δεν έβρισκα τη δημοσίευσή σου. :)

Λοιπόν, για να πάρεις θάρρος... Κι εμένα η τομή μου ήταν τεράστια από το πρώτο χειρουργείο και στην εγκυμοσύνη μεγάλωσε γιατί άρχισε να τεντώνεται το δέρμα στην περιοχή. Μετά όμως τη γέννα με καισαρική, ο μαιευτήρας έκοψε πάλι πάνω στο ίδιο σημείο κι έραψε και την εξαφάνισε. Σαν στρίφωμα να φανταστείς! χαχαχα 

Αν ο γιατρός αναλαμβάνει φυσιολογικό μετά από καισαρική, δεν αντεδεικνυται στην περίπτωσή σου γιατί οι επίσημες οδηγίες λένε πλέον ότι πρέπει να έχει περάσει διάστημα 12 μηνών από καισαρική σε καισαρική. Εσύ θα πας στους 19 μήνες.

Όσο για τον πόνο κι εμένα αυτή ήταν η φοβία μου. Στο 1ο χειρουργείο ήμουν με τις μορφίνες ενδοφλέβια για 2-3 μέρες για να αντεχω τον πόνο, είχε πέσει σε κάποια φάση και η πίεσή μου στο 3 και δεν μπορούσα ούτε καθιστή να σταθώ. Ήμουν προετοιμασμένη για κάτι ανάλογο και αυτή τη φορά. ΟΜΩΣ, από θαύμα, δεν πόνεσα καθόλου με την καισαρική της γέννας. Και σκέψου ότι από παυσίπονο μόνο λίγο apotel (παρακεταμόλη δηλαδή όχι ναρκωτικά να μαστουρώνω). Δεν ξέρω πού να το αποδώσω γιατί ήταν διαφορετικός ο γιατρός. Ίσως όμως είχε να κάνει και με τη διεργασία που περνάει ο οργανισμός με τη γέννα, μιλάμε για άλλες ορμόνες για άλλη διαδικασία εντελώς...


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, irinikavala είπε:

ήταν το πρώτο μου χειρουργείο κ δε με νοιάζει τόσο ο πόνος, νομίζω θα αντέξω όσος κ να είναι αλλά το γεγονός ότι δεν είχα κουράγιο ούτε να μιλήσω.. κ νύστα πολύ.. βέβαια κράτησε κ καμιά ώρα όλο το θέμα του χειρουργείου που φαντάζομαι δεν είναι έτσι στην καισαρική.. αλλά οταν λέτε ότι αμέσως θηλάζεις μου φαίνεται τόσο περίεργο.. μακάρι να είναι πιο απλό.. 

ναι γιατι συνηθως κανεις επισκληριδιο κ εισαι ξυπνια στο δινουν το μωρο απευθειας

δεν ειναι ολικη συνηθως 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ZiliHer είπε:

Ναι, είχα διαβάσει την ερώτησή σου και ειχα στον νου μου να σου απαντήσω αλλά όταν ξαναμπήκα ήταν τόσες πολλές οι σελίδες που είχαν γραφτεί που δεν έβρισκα τη δημοσίευσή σου. :)

Λοιπόν, για να πάρεις θάρρος... Κι εμένα η τομή μου ήταν τεράστια από το πρώτο χειρουργείο και στην εγκυμοσύνη μεγάλωσε γιατί άρχισε να τεντώνεται το δέρμα στην περιοχή. Μετά όμως τη γέννα με καισαρική, ο μαιευτήρας έκοψε πάλι πάνω στο ίδιο σημείο κι έραψε και την εξαφάνισε. Σαν στρίφωμα να φανταστείς! χαχαχα 

Αν ο γιατρός αναλαμβάνει φυσιολογικό μετά από καισαρική, δεν αντεδεικνυται στην περίπτωσή σου γιατί οι επίσημες οδηγίες λένε πλέον ότι πρέπει να έχει περάσει διάστημα 12 μηνών από καισαρική σε καισαρική. Εσύ θα πας στους 19 μήνες.

Όσο για τον πόνο κι εμένα αυτή ήταν η φοβία μου. Στο 1ο χειρουργείο ήμουν με τις μορφίνες ενδοφλέβια για 2-3 μέρες για να αντεχω τον πόνο, είχε πέσει σε κάποια φάση και η πίεσή μου στο 3 και δεν μπορούσα ούτε καθιστή να σταθώ. Ήμουν προετοιμασμένη για κάτι ανάλογο και αυτή τη φορά. ΟΜΩΣ, από θαύμα, δεν πόνεσα καθόλου με την καισαρική της γέννας. Και σκέψου ότι από παυσίπονο μόνο λίγο apotel (παρακεταμόλη δηλαδή όχι ναρκωτικά να μαστουρώνω). Δεν ξέρω πού να το αποδώσω γιατί ήταν διαφορετικός ο γιατρός. Ίσως όμως είχε να κάνει και με τη διεργασία που περνάει ο οργανισμός με τη γέννα, μιλάμε για άλλες ορμόνες για άλλη διαδικασία εντελώς...

αχ κορίτσι μου σε ευχαριστώ τόσο πολύ.. ξέρω ότι έχω πολύ ακόμα αλλά πιστεύεις ότι πρέπει να ρωτήσω κ άλλον γιατρό για το αν επιτρέπεται φυσιολογικος τοκετός?? ο γιατρος μου είναι ο ίδιος που με εγχείρησε.. βέβαια δε το συζητήσαμε ξανά το θέμα.. μόνο μετά την εγχείρηση..

Σευχαριστώ πάρα πολύ πάντως.. πολύ θάρρος πήρα για όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , irinikavala είπε:

αχ κορίτσι μου σε ευχαριστώ τόσο πολύ.. ξέρω ότι έχω πολύ ακόμα αλλά πιστεύεις ότι πρέπει να ρωτήσω κ άλλον γιατρό για το αν επιτρέπεται φυσιολογικος τοκετός?? ο γιατρος μου είναι ο ίδιος που με εγχείρησε.. βέβαια δε το συζητήσαμε ξανά το θέμα.. μόνο μετά την εγχείρηση..

Σευχαριστώ πάρα πολύ πάντως.. πολύ θάρρος πήρα για όλα

Το θέμα του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική στην Ελλάδα είναι θέμα ας πούμε δύσκολο... Το ότι είναι ο ίδιος γιατρός είναι θετικό από την άποψη ότι γνωρίζει τις ενέργειες που έγιναν στο πρώτο χειρουργείο, το πώς έγιναν οι τομές, ίσως κάποιες τεχνικές, που ένας διαφορετικός γιατρός ίσως να σου ζητούσε πχ τα πρακτικά του χειρουργείου για να σου πει αν θα σε αναλάβει. 

Δεν είναι καθόλου νωρίς να ρωτήσεις και αλλού. Γενικά όμως να σου πω ότι είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί που αναλαμβάνουν και πάνε μέχρι τέλος τον φυσιολογικό τοκετό. Γνώμη μου είναι να γίνεις μέλος στην ομάδα του fb VBAC-φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική και να δεις υλικό να ενημερωθείς και ίσως σου προταθεί γιατρός στα μέρη σου που αναλαμβάνει. Αν θυμάμαι καλά, γεννάς σε ιδιωτικό οπότε είναι πιο πιθανό. Στείλε μου μήνυμα, αν θες να σε προσθέσω στο γκρουπ.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Το πρώτο τριμηνο πάει μέχρι την 13η εβδομάδα, η οποία τελειώνει μόλις περάσουν 7 ημέρες από την 12η εβδομάδα, σωστά;

Η πρώτη εβδομάδα κύησης είναι η 0εβδ+4ημ για παράδειγμα.

https://www.onmed.gr/ygeia/story/337555/se-poio-mina-eimai-pos-tha-ypologisete-to-mina-egkymosynis

 

κ εγω ετσι νομιζα αλλα  διαβασα οτι το πρωτο τριμηνο τελειωνε στις 13+6 ... δεν ξερω τι να σου πω..θα ρωτησω τον γιατρο ..δες παρακατω τι γραφει:

Παρακάτω θα βρείτε από πόσες εβδομάδες απαρτίζεται το κάθε τρίμηνο χωριστά, σύμφωνα με 

 0 εβδομάδες-13 και 6/7 εβδομάδες. (1-3 μηνών). Ξεκινάει με την πρώτη μέρα της τελευταίας σας περιόδου και τελειώνει λίγο μετά την τελευταία μέρα της 13ης εβδομάδας. Σύμφωνα με την τελευταία σας περίοδο, η μήτρα σας προετοιμάζεται για την ωορρηξία και το σώμα σας ετοιμάζεται για την εγκυμοσύνη, οπότε τεχνικά, μπορείτε να αρχίζετε να μετράτε από αυτό το σημείο.

14 και 0/7 εβδομάδες-27 και 6/7 εβδομάδες (4-7 μηνών). Ξεκινά από την αρχή της 14ης εβδομάδας (μετά την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου) και τελειώνει κατά τη διάρκεια της 27ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης.

 

28 και 0/7 εβδομάδες– 40 και 6/7 weeks (7–9 μηνών). Ξεκινά στην αρχή της 28ης εβδομάδας (μετά την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου) και τελειώνει με τη γέννηση του παιδιού σας.

 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

αχχχχ ζηλευωωωω εγω Innohep μεχρι το τελος και 2 μηνες μετα μου ειπε η αιματολογος

Ναι ρε ημουν πολυ χαρουμενη αλλα τωρα αγχωθηκα... Εσυ εχεις κανει εξετασεις; Εγω προληπτικα εκανα γιατι εχασα δυο μωρακια στην 4-5 εβδομαδα. Τι να πω; Τις ειχα σταματησει ξανα και υστερα απο δικη μου πιεση τις ξεκινησα... Δεν ξερω... αγχωθηκα

Και εμεις παμε για φυσιολογικο μετα απο καισαρικη. Ο θηλασμος ειναι δυσκολος ανεξαρτητα το πως θα γεννησεις, για λιγες μερες. Μολις βρειτε τους ρυθμους μαμα και βρεφος ρεει μια χαρα και εχει πολλη πλακα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω διαβασει διαφορα για αρωματικες υλες και γλυκαντικα που επηρεαζουν-αλλοιωνουν στα αγορια συγκεκριμενα το dna και ξερω γω προκαλουν ξερετε,στις σεξουαλικες προτιμησεις του μελλοντος αλλαγες.Με αποτελεσμα να χω κοψει οτι αρωμα αποσμητικο μαλακτικο ρουχων χρησιμοποιω.αλλα η ελλειψη αποσμητικου μασχαλης πλεον αρχιζει και μ ενοχλει.Ειμαι υπερβολικη λετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , zina7777 είπε:

Εχω διαβασει διαφορα για αρωματικες υλες και γλυκαντικα που επηρεαζουν-αλλοιωνουν στα αγορια συγκεκριμενα το dna και ξερω γω προκαλουν ξερετε,στις σεξουαλικες προτιμησεις του μελλοντος αλλαγες.Με αποτελεσμα να χω κοψει οτι αρωμα αποσμητικο μαλακτικο ρουχων χρησιμοποιω.αλλα η ελλειψη αποσμητικου μασχαλης πλεον αρχιζει και μ ενοχλει.Ειμαι υπερβολικη λετε?

nomizw nai!!! εγω βαζω μονο αποσμητικο γτ ολααααα τα αλλα με ενοχλουν πολυ

  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , zina7777 είπε:

Εχω διαβασει διαφορα για αρωματικες υλες και γλυκαντικα που επηρεαζουν-αλλοιωνουν στα αγορια συγκεκριμενα το dna και ξερω γω προκαλουν ξερετε,στις σεξουαλικες προτιμησεις του μελλοντος αλλαγες.Με αποτελεσμα να χω κοψει οτι αρωμα αποσμητικο μαλακτικο ρουχων χρησιμοποιω.αλλα η ελλειψη αποσμητικου μασχαλης πλεον αρχιζει και μ ενοχλει.Ειμαι υπερβολικη λετε?

ενταξει ειναι υπερβολικο το αποσμητικο βεβαια τωρα υπαρχουν κ κατι φυσικα απο αλατι κατι τετοια αν δεν θες να βαλεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Alekk είπε:

Ναι ρε ημουν πολυ χαρουμενη αλλα τωρα αγχωθηκα... Εσυ εχεις κανει εξετασεις; Εγω προληπτικα εκανα γιατι εχασα δυο μωρακια στην 4-5 εβδομαδα. Τι να πω; Τις ειχα σταματησει ξανα και υστερα απο δικη μου πιεση τις ξεκινησα... Δεν ξερω... αγχωθηκα

Και εμεις παμε για φυσιολογικο μετα απο καισαρικη. Ο θηλασμος ειναι δυσκολος ανεξαρτητα το πως θα γεννησεις, για λιγες μερες. Μολις βρειτε τους ρυθμους μαμα και βρεφος ρεει μια χαρα και εχει πολλη πλακα

Ναι εχω κανει εξετασεις οποτε ξερω οτι υπαρχει προβλημα και δεν τις σταματαμε... Αυτο με το προληπτικα και μετα σταματαμε ειτε τις innohep ειτε το salospir που εχω ακουσει απο αλλους δεν μπορω να το καταλαβω. Υπαρχει κατι που βλεπουν καποιοι γιατροι που τους δινει τη σιγουρια και σταματανε τετοια φαρμακα? Νομιζω οτι θα ζητουσα απο το γιατρο να μου πει με απολυτη σιγουρια γτ θελει να τις σταματησω και μετα θα επραττα αυτο που ενιωθα πιο σωστο.


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...