Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, zina7777 είπε:

μονο με το γαλα εχω θεμα.γιατι δεν ξερω αν θα το πινει..αλλα παλι θα ρισκαρω να πεταξω συσκευασιες ή θα τις χαρισω φυσικα.εγραψα στις μανουλες μαρτιου να μου πουνε τι καταναλωση εχουν εβδομαδιαια..

ε θα το θυλασεις βρε αμα πειναει θα πινει! μην παρεις γαλα τωρα ερχετε καλοκαιρι κ οι σκονες χαλανε περα απο την πλακα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Just now, zina7777 είπε:

μονο με το γαλα εχω θεμα.γιατι δεν ξερω αν θα το πινει..αλλα παλι θα ρισκαρω να πεταξω συσκευασιες ή θα τις χαρισω φυσικα.εγραψα στις μανουλες μαρτιου να μου πουνε τι καταναλωση εχουν εβδομαδιαια..

ααα όντως σοβαρά το λες.. θα πάρεις κ γάλα??? απο φίλη που έχει εμμονή με τον φόβο του πολέμου θα σου πω τις κατάλληλες συμβουλές για να είσαι έτοιμη.. πολλά σπίρτα να πάρεις και φυσικά γκαζάκι.. εννοώ αυτό το μεγάλο που μαγειρεύουμε.. γιατί σε περίπτωση πολέμου ουτε ρεύμα θα έχουμε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω τα κιλά είναι μια πονεμένη ιστορία από τώρα.Είμαι 12+2 και έχω πάρει 3 κιλά. Τι θα γίνει παρακάτω? Δεν με βλέπω καλά. Δεν με απασχολεί πως θα τα χάσω μετά, αυτό που με νοιάζει είναι να πάρω λίγα κιλά ώστε δα μην έχω καμία επιπλοκή στην εγκυμοσύνη ή γενικά κάποιο πρόβλημα πχ να με πονάει η μέση πολύ και διάφορα τέτοια.ήμουν πολύ λεπτή και τώρα η κοιλιά μου φούσκωσε, ποτέ δεν ήταν έτσι και πλέον φαίνεται πως είναι από εγκυμοσύνη και όχι από τοπικό πάχος.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια εγω θυμαμαι τοτε στο δημοψηφισμα εχω μια φιλη που ειχε παρει εκατο κονσερβες τονο. ε ο μισος τονος πηγε στα γατια ποσο να φανε πια τονο οι ανθρωποι κ ποσο να τον φυλαξουν!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ασία είπε:

Πωπω τα κιλά είναι μια πονεμένη ιστορία από τώρα.Είμαι 12+2 και έχω πάρει 3 κιλά. Τι θα γίνει παρακάτω? Δεν με βλέπω καλά. Δεν με απασχολεί πως θα τα χάσω μετά, αυτό που με νοιάζει είναι να πάρω λίγα κιλά ώστε δα μην έχω καμία επιπλοκή στην εγκυμοσύνη ή γενικά κάποιο πρόβλημα πχ να με πονάει η μέση πολύ και διάφορα τέτοια.ήμουν πολύ λεπτή και τώρα η κοιλιά μου φούσκωσε, ποτέ δεν ήταν έτσι και πλέον φαίνεται πως είναι από εγκυμοσύνη και όχι από τοπικό πάχος.

μην αγχωνεσαι . μακαρι να ημουν καλα κ ας επαιρνα κιλα .. θα προσεχεις οσο μπορεις βεβαια αλλα μην τρως για 2 εκτος αν δεν μπορεις να κρατηθεις...


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Ασία είπε:

Πωπω τα κιλά είναι μια πονεμένη ιστορία από τώρα.Είμαι 12+2 και έχω πάρει 3 κιλά. Τι θα γίνει παρακάτω? Δεν με βλέπω καλά. Δεν με απασχολεί πως θα τα χάσω μετά, αυτό που με νοιάζει είναι να πάρω λίγα κιλά ώστε δα μην έχω καμία επιπλοκή στην εγκυμοσύνη ή γενικά κάποιο πρόβλημα πχ να με πονάει η μέση πολύ και διάφορα τέτοια.ήμουν πολύ λεπτή και τώρα η κοιλιά μου φούσκωσε, ποτέ δεν ήταν έτσι και πλέον φαίνεται πως είναι από εγκυμοσύνη και όχι από τοπικό πάχος.

ενταξει τα τρια κιλα ειναι σε λογικα πλαισια. μην τρως καθολου ψωμι στα γευματα κ δεν θα παχυνεις προσεχε κ με τα γλυκα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , irinikavala είπε:

τοξόπλασμα έχεις κάνει σίγουρα.. κ αντισώματα κ αν έχεις τωρα.. εμένα μου έδωσε κ στην αυχενική κ έκανα επαναληψη το τοξόπλασμα.. δεν ξέρω καθε πότε θα με βάζει να το κάνω.. τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω

Ναι έχεις δίκιο θα έκανα, αλλά ούτε εγώ ξέρω αν θα ξανακάνω. Προς το παρόν μου είπε πως σε κάθε ραντεβού μας θέλει να έχω γενική αίματος κ γενική ούρων μόνο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , irinikavala είπε:

ααα όντως σοβαρά το λες.. θα πάρεις κ γάλα??? απο φίλη που έχει εμμονή με τον φόβο του πολέμου θα σου πω τις κατάλληλες συμβουλές για να είσαι έτοιμη.. πολλά σπίρτα να πάρεις και φυσικά γκαζάκι.. εννοώ αυτό το μεγάλο που μαγειρεύουμε.. γιατί σε περίπτωση πολέμου ουτε ρεύμα θα έχουμε.. 

εχω κουζινα υγραεριο αυτο δε με αγχωνει.με τα υπολοιπα τι κανω...

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

ε θα το θυλασεις βρε αμα πειναει θα πινει! μην παρεις γαλα τωρα ερχετε καλοκαιρι κ οι σκονες χαλανε περα απο την πλακα. 

ε οσο να ναι ενα 6 μηνο δε θα χουν περιθωριο να χαλασουν?το θεμα μου ειναι μονο αν δεν το πινει

Link to comment
Share on other sites

Just now, zina7777 είπε:

εχω κουζινα υγραεριο αυτο δε με αγχωνει.με τα υπολοιπα τι κανω...

ε οσο να ναι ενα 6 μηνο δε θα χουν περιθωριο να χαλασουν?το θεμα μου ειναι μονο αν δεν το πινει

βρε δεν ξερεις κ τι θα σου προτεινει ο παιδιατρος αν θα εχει αλλεργιες αν θα εχει παλλινδρομηση ολα αυτα εχουν κ το γαλα τους μην παρεις οτι ναναι 

θα πεταξεις τα λεφτα σου ειναι κ πανακριβα

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

βρε δεν ξερεις κ τι θα σου προτεινει ο παιδιατρος αν θα εχει αλλεργιες αν θα εχει παλλινδρομηση ολα αυτα εχουν κ το γαλα τους μην παρεις οτι ναναι 

ε ναι,το ιδιο λεμε...εκει δεν ξερω τι κανω... και πιο πολυ οι γραφες λενε οτι δεν θα εχουμε εμεις πολεμο.αλλες χωρες ναι,αλλα θα βρισκουμε ν αγορασουμε αυτα που θελουμε?

Ξερω με κοροϊδευετε τωρα,αλλα σας λεω τι λενε οι γραφες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αστεία, αστεία αλλά θα γίνω η "κακιά" της παρέας...

Τι είναι αυτά που διαβάζω για πιπίλες, σκονογάλατα και χαμομήλι; Ειλικρινά, κάπως στεναχωρήθηκα γιατί διαπιστώνω ότι εσείς που είστε τόσο μικρότερες από εμένα και θα έπρεπε να τα παίζετε στα δάχτυλα όλα περί υγιεινής διατροφής των μωρών και ότι θα τα καταφέρνατε καλύτερα από εμένα, πρόκειται να κάνετε ότι έκαναν οι μαμάδες 30 και 40 χρόνια πριν. Καμία ενημέρωση!

Θα πω δυο λόγια και κράξτε με ελεύθερα. Δεν μπορώ να καταπιέσω τον εαυτό μου και να μη μιλήσω διαβάζοντας αυτά που διαβάζω και να με συμπαθάτε. :)

Ας ξεκινήσω από το πιο επικίνδυνο. ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα αφεψήματα απαγορεύεται να δίνονται σε βρέφη πριν γίνουν 2 ΧΡΟΝΩΝ. Ειδικά για το χαμομήλι, ούτε η μαμά που θηλάζει επιτρέπεται να το καταναλώνει μέχρι το μωρό να γίνει 3 μηνών γιατί είναι ύποπτο στο να ενεργοποιήσει αλλεργίες. Δεν τα λέω εγώ αλλά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και ο Εθνικός Διατροφικός Οδηγός της Ελλάδας για βρέφη. 

Όσο για τις πιπίλες και τα σκονογάλατα, είναι καθαρά δική σας επιλογή, αν θέλετε να δώσετε, αλλά έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείτε να κάνετε για το παιδάκι σας. Σκεφτείτε έναν παρθένο οργανισμό να βομβαρδίζεται με τόσα συντηρητικά... Τελοσπάντων, όσες θέλετε ενημερωθείτε για τον μητρικό θηλασμό. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω- έπρεπε όμως να σχολιάσω όπως σας είπα.

 

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , linaa είπε:

αχ κοριτσια εγω θυμαμαι τοτε στο δημοψηφισμα εχω μια φιλη που ειχε παρει εκατο κονσερβες τονο. ε ο μισος τονος πηγε στα γατια ποσο να φανε πια τονο οι ανθρωποι κ ποσο να τον φυλαξουν!!! 

ειναι κι αυτο ενα προβλημα..

πρίν από 1 λεπτό , ZiliHer είπε:

Αστεία, αστεία αλλά θα γίνω η "κακιά" της παρέας...

Τι είναι αυτά που διαβάζω για πιπίλες, σκονογάλατα και χαμομήλι; Ειλικρινά, κάπως στεναχωρήθηκα γιατί διαπιστώνω ότι εσείς που είστε τόσο μικρότερες από εμένα και θα έπρεπε να τα παίζετε στα δάχτυλα όλα περί υγιεινής διατροφής των μωρών και ότι θα τα καταφέρνατε καλύτερα από εμένα, πρόκειται να κάνετε ότι έκαναν οι μαμάδες 30 και 40 χρόνια πριν. Καμία ενημέρωση!

Θα πω δυο λόγια και κράξτε με ελεύθερα. Δεν μπορώ να καταπιέσω τον εαυτό μου και να μη μιλήσω διαβάζοντας αυτά που διαβάζω και να με συμπαθάτε. :)

Ας ξεκινήσω από το πιο επικίνδυνο. ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα αφεψήματα απαγορεύεται να δίνονται σε βρέφη πριν γίνουν 2 ΧΡΟΝΩΝ. Ειδικά για το χαμομήλι, ούτε η μαμά που θηλάζει επιτρέπεται να το καταναλώνει μέχρι το μωρό να γίνει 3 μηνών γιατί είναι ύποπτο στο να ενεργοποιήσει αλλεργίες. Δεν τα λέω εγώ αλλά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και ο Εθνικός Διατροφικός Οδηγός της Ελλάδας για βρέφη. 

Όσο για τις πιπίλες και τα σκονογάλατα, είναι καθαρά δική σας επιλογή, αν θέλετε να δώσετε, αλλά έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείτε να κάνετε για το παιδάκι σας. Σκεφτείτε έναν παρθένο οργανισμό να βομβαρδίζεται με τόσα συντηρητικά... Τελοσπάντων, όσες θέλετε ενημερωθείτε για τον μητρικό θηλασμό. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω- έπρεπε όμως να σχολιάσω όπως σας είπα.

 

Καλα εκανες και μας γραφεις την αποψη σου.Τι κανουμε ομως αν δεν εχουμε γαλα για θηλασμο ή αν δεν πινει το παιδι το γαλα μας?Εγω θελω να θηλασω αλλα και η αδερφη μου που ηθελε,γεννωντας με καισαρικη δενξερω τι σοϊ φαρμακα πηρε τα παιδια της δεν επιναν κανενα το γαλα.Συμφωνω για αφεψηματα αλλα μιλαμε σε περιοδο πολεμου -πεινας.τι κανεις?Υποτειθεμενο σεναριο παντα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , zina7777 είπε:

ε ναι,το ιδιο λεμε...εκει δεν ξερω τι κανω... και πιο πολυ οι γραφες λενε οτι δεν θα εχουμε εμεις πολεμο.αλλες χωρες ναι,αλλα θα βρισκουμε ν αγορασουμε αυτα που θελουμε?

Ξερω με κοροϊδευετε τωρα,αλλα σας λεω τι λενε οι γραφες.

ακου αν πραγματικα φοβασαι παρε για εσας αν τρωτε εσεις καλα το μωρο θα θυλαζει σιγουρα. παρε νουνου κ τετοια να εχεις εσυ μπορει να μην γινει τωρα πολεμος να προλαβεις να γεννησεις να ξερεις τι θα γαλα θα του παρεις παρε ξ βιταμινες για το θυλασμο αυτα ναι δεν θα πανε χαμενα ψαξε βρες βιταμινες για θυλασμο. μην πεταξεις τα λεφτα σου για κατι που δεν θα χρησιμοποιησεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , linaa είπε:

με μπερδεψες δεν εκανες καθολου εξετασεις κ τωρα σου τις σταματαει ενω δεν ξερεις αν εχεις??? 

Ναιιιιιι.... Γενικά του έχω πολλή εμπιστοσύνη και ξέρω ό,τι μου πει ειναι εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , zina7777 είπε:

ειναι κι αυτο ενα προβλημα..

Καλα εκανες και μας γραφεις την αποψη σου.Τι κανουμε ομως αν δεν εχουμε γαλα για θηλασμο ή αν δεν πινει το παιδι το γαλα μας?Εγω θελω να θηλασω αλλα και η αδερφη μου που ηθελε,γεννωντας με καισαρικη δενξερω τι σοϊ φαρμακα πηρε τα παιδια της δεν επιναν κανενα το γαλα.Συμφωνω για αφεψηματα αλλα μιλαμε σε περιοδο πολεμου -πεινας.τι κανεις?Υποτειθεμενο σεναριο παντα...

στο θυλασμο θελει προσπαθεια αν χρειαστει βοηθεια περνεις κ γυναικα που σου δειχνει πως να θυλασεις η αδερφη σου πολυ πιθανο να κουραστηκε κ να μην ηξερε τι να κανει γιαυτο να μην θυλασε. κανουν δωρεαν μαθηματα θυλασμου μπορεις να παρακολουθησεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...