Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Lila ki είπε:

      Κορίτσια μου να σας ενημερώσω και εγώ για όσες ήμαστε κοντά στις εβδομάδες κ όσες έχουν εμπειρία ότι σήμερα είμαι 7 και 1 αλλά ο υπέρηχος με έδειξε 6… αρχικά λέει άδειος σάκος … μετά λέει βλέπω εμρυακα στοιχεία είναι πολύ μικρό μου είπε καρδιά να παλεύει ούτε λόγος δεν φαινόταν το έμβρυο κε ψάξιμο το είδαμε …μ είπε ίσως σταματησε να αναπτύσσεται ίσως ίσως … τέλος πάντων μου είπε να πάω σε μια εβδομάδα πάλι να δούμε τι γίνεται … αυτααααααααααα….. τι να κάνουμε αισιοδοξία και προχωράμε …  και να μην πάνε όλα καλα το έχω ξανά περάσει και κάπως το έχω πάρει ψύχραιμα … 

      Και μένα εχθές ο υπέρηχος το μέτρησε ως 6wd2 ενώ η γιατρός στα χαρτιά έγραφε 7w. Άρα και γω είμαι πιο πίσω όπως και συ. Επίσης επειδή είναι μικρό δε μπορέσαμε να ακούσουμε καρδια με κολπικό υπέρηχο μόνο με κοιλιακό. Στην αρχή το μηχάνημα έδειχνε ότι βρηκε 143 παλμούς αλλά δεν ακουγόταν ούτε φαινόταν το ζιγκ ζαγκ που κάνει όταν ακούς καρδια. Ακουσαμε αλλα οχι αμεσως και ευκολα...Αρα θα ακούσετε την επόμενη εβδομάδα!!!! 🙏

      πρίν από 12 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπομονή ! Εύχομαι να πάει όσο περισσότερο μπορεί! Όλα καλά θα πάνε!!

       

      Εγώ σήμερα πήγα για υπέρηχο να δούμε ενδομήτριο και πάλι δεν ήταν κατάλληλο. Δεν φαίνονταν οι 3 ζώνες που θα έπρεπε. Μου είπε να αφήσουμε μια περίοδο να έρθει να περάσει κ να δούμε την επόμενη. Απογοητεύομαι με αυτό το πραγμα. Στις άλλες 3 φορές που κάναμε δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Όλο κάτι θα προκύπτει δλδ ; Δεν ξέρω

      Σε καταλαβαινω όμως είναι πολύ σημαντικό να έχετε το κατάλληλο ενδομητριο. Μπράβο που σταματάνε τη διαδικασία και νοιάζονται και δε στα βάζουν βιαστικά. Μήπως πρέπει να σου δώσουν άλλη αγωγή ώστε να το βοηθήσουν? Κάνε μια συζήτηση. Εύχομαι γρήγορα να έχεις θετικά αποτελέσματα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

ακου αν πραγματικα φοβασαι παρε για εσας αν τρωτε εσεις καλα το μωρο θα θυλαζει σιγουρα. παρε νουνου κ τετοια να εχεις εσυ μπορει να μην γινει τωρα πολεμος να προλαβεις να γεννησεις να ξερεις τι θα γαλα θα του παρεις παρε ξ βιταμινες για το θυλασμο αυτα ναι δεν θα πανε χαμενα ψαξε βρες βιταμινες για θυλασμο. μην πεταξεις τα λεφτα σου για κατι που δεν θα χρησιμοποιησεις. 

καλα λες..δεν ηξερα για βιταμινες.Θελω να παρω καποια πραγματα πρωτα να μου φυγει απ το μυαλο εμενα κι επειτα με πιεζουν κι απ το σπιτι.

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

στο θυλασμο θελει προσπαθεια αν χρειαστει βοηθεια περνεις κ γυναικα που σου δειχνει πως να θυλασεις η αδερφη σου πολυ πιθανο να κουραστηκε κ να μην ηξερε τι να κανει γιαυτο να μην θυλασε. κανουν δωρεαν μαθηματα θυλασμου μπορεις να παρακολουθησεις 

εκανε κι εκεινη.Και γενικα η παιδιατρος της ειπε οτι η καισαρικη σε συνδυασμο με παυσιπονα και χαπια που δινουν στη μανα της κοβει το γαλα ή δεν ειναι γευστικο δεν ξερω τι.Εγω θελω φυσιολογικα,αλλα αν δε μου κατσει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

Ναιιιιιι.... Γενικά του έχω πολλή εμπιστοσύνη και ξέρω ό,τι μου πει ειναι εγγύηση

ειναι περιεργο παντως γιατι χωρις εξετασεις αν υπαρχει κατι το μωρο κινδυνευει σε προχωρημενη κυηση περισσοτερο απο οτι στην αρχη. τι να πω εγω θα ρωταγα κ αιματολογο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ZiliHer είπε:

Αστεία, αστεία αλλά θα γίνω η "κακιά" της παρέας...

Τι είναι αυτά που διαβάζω για πιπίλες, σκονογάλατα και χαμομήλι; Ειλικρινά, κάπως στεναχωρήθηκα γιατί διαπιστώνω ότι εσείς που είστε τόσο μικρότερες από εμένα και θα έπρεπε να τα παίζετε στα δάχτυλα όλα περί υγιεινής διατροφής των μωρών και ότι θα τα καταφέρνατε καλύτερα από εμένα, πρόκειται να κάνετε ότι έκαναν οι μαμάδες 30 και 40 χρόνια πριν. Καμία ενημέρωση!

Θα πω δυο λόγια και κράξτε με ελεύθερα. Δεν μπορώ να καταπιέσω τον εαυτό μου και να μη μιλήσω διαβάζοντας αυτά που διαβάζω και να με συμπαθάτε. :)

Ας ξεκινήσω από το πιο επικίνδυνο. ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα αφεψήματα απαγορεύεται να δίνονται σε βρέφη πριν γίνουν 2 ΧΡΟΝΩΝ. Ειδικά για το χαμομήλι, ούτε η μαμά που θηλάζει επιτρέπεται να το καταναλώνει μέχρι το μωρό να γίνει 3 μηνών γιατί είναι ύποπτο στο να ενεργοποιήσει αλλεργίες. Δεν τα λέω εγώ αλλά ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και ο Εθνικός Διατροφικός Οδηγός της Ελλάδας για βρέφη. 

Όσο για τις πιπίλες και τα σκονογάλατα, είναι καθαρά δική σας επιλογή, αν θέλετε να δώσετε, αλλά έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείτε να κάνετε για το παιδάκι σας. Σκεφτείτε έναν παρθένο οργανισμό να βομβαρδίζεται με τόσα συντηρητικά... Τελοσπάντων, όσες θέλετε ενημερωθείτε για τον μητρικό θηλασμό. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω- έπρεπε όμως να σχολιάσω όπως σας είπα.

 

μπορει εν μερι να εχεις δικιο ,αλλα αν εχεις ενα μωρακι που σπαραζει στο κλαμα κ ηρεμει μονο με την πιπιλα θ ατου δωσεις , κ αν δεν μπορεις να το θηλασεις ειτε γτ δεν εχεις γαλα ειτε γιατι πονας , θα του δωσεις γαλα.. οσο για το χαμομηλι δεν εξερω για αλλεργιες αλλα το δινουν για κολικους .. εγω δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα δεν ειμαι φανατικη οπαδος .. ουτε θα παθω καταθλιψη κ θα προσπαθησω μονο αποκλειστικο θηλασμο αν δεν γινεται.. ολα τα μωρα που μεγαλωσαν με φορμουλα δεν ειναι υγιεις?? 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zina7777 είπε:

ειναι κι αυτο ενα προβλημα..

Καλα εκανες και μας γραφεις την αποψη σου.Τι κανουμε ομως αν δεν εχουμε γαλα για θηλασμο ή αν δεν πινει το παιδι το γαλα μας?Εγω θελω να θηλασω αλλα και η αδερφη μου που ηθελε,γεννωντας με καισαρικη δενξερω τι σοϊ φαρμακα πηρε τα παιδια της δεν επιναν κανενα το γαλα.Συμφωνω για αφεψηματα αλλα μιλαμε σε περιοδο πολεμου -πεινας.τι κανεις?Υποτειθεμενο σεναριο παντα...

Η καισαρική ή ο φυσιολογικός τοκετός δεν έχουν καμιά σχέση. Η εντολή για να κατέβει το γάλα δίνεται από την ώρα που αποκολλάται ο πλακούντας. Τα φάρμακα που δίνονται και κατά τη διάρκεια και μετά την καισαρική είναι τα περισσότερα συμβατά με τον θηλασμό. Πλέον κανένας γιατρός δεν έχει δικαιολογία να δώσει μη συμβατά φάρμακα. Ακόμα και ένα φάρμακο που δίνουν γιατί υποτίθεται έτσι θα επανέλθει η μήτρα (το λεγόμενο ΜΙΤΡΟΤΑΝ) είναι περιττό γιατί με τον ίδιο τον θηλασμό και τις συσπάσεις που προκαλεί γίνεται η ίδια δουλειά. Χώρια του ότι έχει ένα σωρό παρενέργειες.

΄Γάλα έχει κάθε μανούλα (αν εξαιρέσουμε περίπου 1-2% παθολογικές περιπτώσεις που οι γυναικες εκ φύσεως δεν έχουν αρκετούς γαλακτοφόρους αδένες ή έχουν κάνει μαστεκτομή) εφόσον βάζουν το μωρό στο στήθος για να δίνει ερέθισμα. Ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση και μάλιστα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός τουλάχιστον δεν έχει ούτε ωράριο, πχ κάθε 2 ή 3 ώρες.

Όσο για τον πόλεμο, στο Β Παγκόσμιο και στην Κατοχή πώς μεγάλωσαν τόσα παιδιά με "ΚΙΝΤΕΡΤΕ το θρεπτικόν"΄;


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , zina7777 είπε:

καλα λες..δεν ηξερα για βιταμινες.Θελω να παρω καποια πραγματα πρωτα να μου φυγει απ το μυαλο εμενα κι επειτα με πιεζουν κι απ το σπιτι.

εκανε κι εκεινη.Και γενικα η παιδιατρος της ειπε οτι η καισαρικη σε συνδυασμο με παυσιπονα και χαπια που δινουν στη μανα της κοβει το γαλα ή δεν ειναι γευστικο δεν ξερω τι.Εγω θελω φυσιολογικα,αλλα αν δε μου κατσει??

τι να πω ειναι πιο σπανιο ομως να μην μπορεις να θυλασεις εγω ξερω κοπελα που το ξεκινησε κ δυο μηνες μετα τον θυλασμο γιατι ηταν προωρο κ ολοι τις λεγαν οτι μετα δεν θα μπορεσει να θυλασει κ τελικα μια χαρα τα κατεφερε θελει κ λιγο υπομονη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , ZiliHer είπε:

Η καισαρική ή ο φυσιολογικός τοκετός δεν έχουν καμιά σχέση. Η εντολή για να κατέβει το γάλα δίνεται από την ώρα που αποκολλάται ο πλακούντας. Τα φάρμακα που δίνονται και κατά τη διάρκεια και μετά την καισαρική είναι τα περισσότερα συμβατά με τον θηλασμό. Πλέον κανένας γιατρός δεν έχει δικαιολογία να δώσει μη συμβατά φάρμακα. Ακόμα και ένα φάρμακο που δίνουν γιατί υποτίθεται έτσι θα επανέλθει η μήτρα (το λεγόμενο ΜΙΤΡΟΤΑΝ) είναι περιττό γιατί με τον ίδιο τον θηλασμό και τις συσπάσεις που προκαλεί γίνεται η ίδια δουλειά. Χώρια του ότι έχει ένα σωρό παρενέργειες.

΄Γάλα έχει κάθε μανούλα (αν εξαιρέσουμε περίπου 1-2% παθολογικές περιπτώσεις που οι γυναικες εκ φύσεως δεν έχουν αρκετούς γαλακτοφόρους αδένες ή έχουν κάνει μαστεκτομή) εφόσον βάζουν το μωρό στο στήθος για να δίνει ερέθισμα. Ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση και μάλιστα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός τουλάχιστον δεν έχει ούτε ωράριο, πχ κάθε 2 ή 3 ώρες.

Όσο για τον πόλεμο, στο Β Παγκόσμιο και στην Κατοχή πώς μεγάλωσαν τόσα παιδιά με "ΚΙΝΤΕΡΤΕ το θρεπτικόν"΄;

Σεβομαι την αποψη σου.Απλα γνωριζω οτι εγω δουλευω πρωι απογευμα καθημερινα και δεν υπαρχει ατομο να με αντικαταστησει οποτε θελωντας και μη θ αναγκαστω να δινω εστω συμπληρωμα γαλακτος.Φυσικα θα παλεψω και με θηλαστρα να κραταω γαλα δικο μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερω.οσο για την καισαρικη και το γαλα εχω ως παραδειγμα μονο την αδερφη μου και τη νυφη μου και μια φιλη καλη που με 2 καισαρικες και οι 3 δε θηλασε καμια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ada32 είπε:

μπορει εν μερι να εχεις δικιο ,αλλα αν εχεις ενα μωρακι που σπαραζει στο κλαμα κ ηρεμει μονο με την πιπιλα θ ατου δωσεις , κ αν δεν μπορεις να το θηλασεις ειτε γτ δεν εχεις γαλα ειτε γιατι πονας , θα του δωσεις γαλα.. οσο για το χαμομηλι δεν εξερω για αλλεργιες αλλα το δινουν για κολικους .. εγω δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα δεν ειμαι φανατικη οπαδος .. ουτε θα παθω καταθλιψη κ θα προσπαθησω μονο αποκλειστικο θηλασμο αν δεν γινεται.. ολα τα μωρα που μεγαλωσαν με φορμουλα δεν ειναι υγιεις?? 

καλα γενικα νομιζω οτι ειναι υπερβολη να μην δωσεις τιποτα στο παιδακι πριν τα δυο. για τον θυλασμο θελει λιγο προσπαθεια η γνωμη μου ειναι αν σε περνει να μαθεις να θυλαζεις πχ γυναικα να σε μαθει καλο ειναι να το κανεις βεβαια κ εγω δεν θα σκασω αν δεν θυλασω αλλα θα το προσπαθησω εστω κ λιγο γιατι ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο γενικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ada32 είπε:

μην αγχωνεσαι . μακαρι να ημουν καλα κ ας επαιρνα κιλα .. θα προσεχεις οσο μπορεις βεβαια αλλα μην τρως για 2 εκτος αν δεν μπορεις να κρατηθεις...

 

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

ενταξει τα τρια κιλα ειναι σε λογικα πλαισια. μην τρως καθολου ψωμι στα γευματα κ δεν θα παχυνεις προσεχε κ με τα γλυκα. 

Ανησυχώ, τρώω όσο πεινάω όπως έκανα πάντοτε. Σίγουρα δεν τρώω για δύο όπως λένε αλλά έχω αυξήσει την ποσότητα (πριν έτρωγα σχετικά λίγο). Έχω διαβάσει πως κάποια που πριν την εγκυμοσύνη είχε λίγο βάρος παίρνει λίγα περισσότερα κιλά γιατί ο οργανισμός της τα χρειάζεται.τα ιδανικά είναι 12. Όμως σε κάποια που έχει περιττά τα ιδανικά είναι λίγα πιο κάτω κ σε κάποια που είναι αρκετά λεπτή τα ιδανικά είναι έως 15-16.τι να πω...ψωμί δεν τρώω και γλυκά τρώω λίγα, που παλιότερα δεν έτρωγα καθόλου.μακάρι τα 3 να θεωρούνται οκ, αλλά μάλλον από όλες εδώ έχω πάρει τα περισσότερα κιλά ως τώρα. Το πρώτο τρίμηνο πότε τελειώνει?? Γιατί στο ίντερνετ διαβάζω διάφορα. Αλλού γράφει πως τελειώνει 12+6, αλλού 13+6.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zina7777 είπε:

Σεβομαι την αποψη σου.Απλα γνωριζω οτι εγω δουλευω πρωι απογευμα καθημερινα και δεν υπαρχει ατομο να με αντικαταστησει οποτε θελωντας και μη θ αναγκαστω να δινω εστω συμπληρωμα γαλακτος.Φυσικα θα παλεψω και με θηλαστρα να κραταω γαλα δικο μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερω.οσο για την καισαρικη και το γαλα εχω ως παραδειγμα μονο την αδερφη μου και τη νυφη μου και μια φιλη καλη που με 2 καισαρικες και οι 3 δε θηλασε καμια...

στον πολεμο ομως δε θα δουλευεις σε επιασα !!! σε πειραζω εεεε!!!

πρίν από 2 λεπτά , Ασία είπε:

 

Ανησυχώ, τρώω όσο πεινάω όπως έκανα πάντοτε. Σίγουρα δεν τρώω για δύο όπως λένε αλλά έχω αυξήσει την ποσότητα (πριν έτρωγα σχετικά λίγο). Έχω διαβάσει πως κάποια που πριν την εγκυμοσύνη είχε λίγο βάρος παίρνει λίγα περισσότερα κιλά γιατί ο οργανισμός της τα χρειάζεται.τα ιδανικά είναι 12. Όμως σε κάποια που έχει περιττά τα ιδανικά είναι λίγα πιο κάτω κ σε κάποια που είναι αρκετά λεπτή τα ιδανικά είναι έως 15-16.τι να πω...ψωμί δεν τρώω και γλυκά τρώω λίγα, που παλιότερα δεν έτρωγα καθόλου.μακάρι τα 3 να θεωρούνται οκ, αλλά μάλλον από όλες εδώ έχω πάρει τα περισσότερα κιλά ως τώρα. Το πρώτο τρίμηνο πότε τελειώνει?? Γιατί στο ίντερνετ διαβάζω διάφορα. Αλλού γράφει πως τελειώνει 12+6, αλλού 13+6.

νομιζω 13+6 τελειωνει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

στον πολεμο ομως δε θα δουλευεις σε επιασα !!! σε πειραζω εεεε!!!

χαχα..εμεις δε θα χουμε..αλλα δεν ξερω αν θα ρχονται προϊοντα ν αγορασουμε..;-) ασε που γενικα με το θηλασμο δε θα τα καταφερω γι αρκετο διαστημα λογω ωραριου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , ada32 είπε:

μπορει εν μερι να εχεις δικιο ,αλλα αν εχεις ενα μωρακι που σπαραζει στο κλαμα κ ηρεμει μονο με την πιπιλα θ ατου δωσεις , κ αν δεν μπορεις να το θηλασεις ειτε γτ δεν εχεις γαλα ειτε γιατι πονας , θα του δωσεις γαλα.. οσο για το χαμομηλι δεν εξερω για αλλεργιες αλλα το δινουν για κολικους .. εγω δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα δεν ειμαι φανατικη οπαδος .. ουτε θα παθω καταθλιψη κ θα προσπαθησω μονο αποκλειστικο θηλασμο αν δεν γινεται.. ολα τα μωρα που μεγαλωσαν με φορμουλα δεν ειναι υγιεις?? 

Ούτε εγώ θήλασα αποκλειστικά αλλά έκανα πολλά λάθη με τον θηλασμό όχι επειδή δεν είχα γάλα. Αν πονάς στην αρχή είναι φυσιολογικό κάποιες μέρες να συνηθίσουν οι θηλές, αλλά πολλές φορές έχει να κάνει με την κακή στάση θηλασμού ή με το ότι το μωρό έχει ανατομικά κάποιο θέμα (χαλινό γλώσσας-χειλους) που δεν μπορεί να πιάσει σωστά και πληγώνει τη θηλή. Μια σύμβουλος θηλασμού είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείτε να κάνετε και το καλύτερο δώρο που μπορούν να σας κάνουν. 

Το ξέρω ότι το δίνουν για κολικούς, όχι όλοι βέβαια (άλλοι δίνουν σταγόνες με προβιοτικά και άλλοι συνιστούν ασκήσεις ή συγκεκριμένα αφεψήματα που μπορεί να πιεί η μαμά).

Εγώ είμαι σαφώς υπέρ του θηλασμού και δεν είμαι φανατική. Είπα ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να προσφερθεί σε ένα παρθένο οργανισμό και κανένας δεν το αμφισβητεί. Ακόμα και τα κουτιά από τα σκονογάλατα να διαβάσετε , το πρώτο πράγμα που λένε είναι ότι είναι ο μητρικός θηλασμός που προέχει.

Πουθενά δεν είπα ότι δεν ειναι υγιή τα παιδιά που πίνουν γάλα σκόνη. Δημιουργείται όμως σίγουρα μια προδιάθεση για παχυσαρκία και μεταβολικά νοσήματα.

 


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zina7777 είπε:

χαχα..εμεις δε θα χουμε..αλλα δεν ξερω αν θα ρχονται προϊοντα ν αγορασουμε..;-) ασε που γενικα με το θηλασμο δε θα τα καταφερω γι αρκετο διαστημα λογω ωραριου.

ε το εξαμηνο δεν θα το παρεις απο τον οαεδ?? μια χαρα αρκει το 6μηνο

πρίν από 2 λεπτά , ZiliHer είπε:

Ούτε εγώ θήλασα αποκλειστικά αλλά έκανα πολλά λάθη με τον θηλασμό όχι επειδή δεν είχα γάλα. Αν πονάς στην αρχή είναι φυσιολογικό κάποιες μέρες να συνηθίσουν οι θηλές, αλλά πολλές φορές έχει να κάνει με την κακή στάση θηλασμού ή με το ότι το μωρό έχει ανατομικά κάποιο θέμα (χαλινό γλώσσας-χειλους) που δεν μπορεί να πιάσει σωστά και πληγώνει τη θηλή. Μια σύμβουλος θηλασμού είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείτε να κάνετε και το καλύτερο δώρο που μπορούν να σας κάνουν. 

Το ξέρω ότι το δίνουν για κολικούς, όχι όλοι βέβαια (άλλοι δίνουν σταγόνες με προβιοτικά και άλλοι συνιστούν ασκήσεις ή συγκεκριμένα αφεψήματα που μπορεί να πιεί η μαμά).

Εγώ είμαι σαφώς υπέρ του θηλασμού και δεν είμαι φανατική. Είπα ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να προσφερθεί σε ένα παρθένο οργανισμό και κανένας δεν το αμφισβητεί. Ακόμα και τα κουτιά από τα σκονογάλατα να διαβάσετε , το πρώτο πράγμα που λένε είναι ότι είναι ο μητρικός θηλασμός που προέχει.

Πουθενά δεν είπα ότι δεν ειναι υγιή τα παιδιά που πίνουν γάλα σκόνη. Δημιουργείται όμως σίγουρα μια προδιάθεση για παχυσαρκία και μεταβολικά νοσήματα.

 

συμφωνω οτι μια συμβουλος ειναι η καλητερη λυση για να πεις οτι προσπαθησες πραγματικα να θυλασεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , zina7777 είπε:

Σεβομαι την αποψη σου.Απλα γνωριζω οτι εγω δουλευω πρωι απογευμα καθημερινα και δεν υπαρχει ατομο να με αντικαταστησει οποτε θελωντας και μη θ αναγκαστω να δινω εστω συμπληρωμα γαλακτος.Φυσικα θα παλεψω και με θηλαστρα να κραταω γαλα δικο μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερω.οσο για την καισαρικη και το γαλα εχω ως παραδειγμα μονο την αδερφη μου και τη νυφη μου και μια φιλη καλη που με 2 καισαρικες και οι 3 δε θηλασε καμια...

Φυσικά και δεν είμαι απόλυτη. Όντως απαιτείται αρκετός χρόνος που πρέπει να αφιερώνεις για τη σίτιση του μωρού. Ο θηλασμός ειδικά απαιτεί την παρουσία σου και εκεί θα καταναλώνεις τον χρόνο ενώ με τη φόρμουλα θα καταναλώνεις τον χρόνο σου στις αποστειρώσεις και στην ετοιμασία του γάλακτος. Τα έχω περάσει και τα δύο. Θα ρυθμίσεις εσύ το θέμα αυτό ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής σου φυσικά.

Κι εγώ με καισαρική γέννησα και θα ξαναγεννήσω και όσες ξέρω που γέννησαν με καισαρική θηλάσαμε από την ανάνηψη του χειρουργείου ήδη.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ada32 γιατι σου απαγορευσε το σταυροποδι.Παρατηρησα οτι καθομαι πολυ ετσι και μαλιστα δυσκολευομαι και να το κοψω..

Just now, ZiliHer είπε:

Φυσικά και δεν είμαι απόλυτη. Όντως απαιτείται αρκετός χρόνος που πρέπει να αφιερώνεις για τη σίτιση του μωρού. Ο θηλασμός ειδικά απαιτεί την παρουσία σου και εκεί θα καταναλώνεις τον χρόνο ενώ με τη φόρμουλα θα καταναλώνεις τον χρόνο σου στις αποστειρώσεις και στην ετοιμασία του γάλακτος. Τα έχω περάσει και τα δύο. Θα ρυθμίσεις εσύ το θέμα αυτό ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής σου φυσικά.

Κι εγώ με καισαρική γέννησα και θα ξαναγεννήσω και όσες ξέρω που γέννησαν με καισαρική θηλάσαμε από την ανάνηψη του χειρουργείου ήδη.

Μακαρι να θηλασω.και να τα καταφερω γι αρκετο διαστημα κιολας.ειμαι υπερ..κι εχω και μπαλκονια..χαχαχαχ.. γενικα με την καισαρικη εχω φοβια και νομιζω οτι δε θα τη γλυτωσω κιολας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...