Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

 

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

συμφωνουμε πολυ εμεις ή ειναι η ιδεα μου..κι εγω θελω να βαλω ηδη αναζητω να τον αγορασω να μη ψαχνω τοτε με τ αντερα σβαρα..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 1 λεπτό , ada32 είπε:

εμενα μου ειχε πει. εσυ θα μετρας με βδομαδες ενω σε αυτους που σε ρωτανε θα λες οτι αλλαζεις αναλογα με τηνΠΗΤ γτ δεν καταλανβαινουν ολοι τις εβδομαδες.

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Αυτό θα κάνω κι εγώ, έτσι θα μετράω, πιο εύκολο ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ασία είπε:

Αν κάθε μήνας του 2ου τριμήνου έχει 4 εβδομάδες σημαίνει πως θα αλλάζω μήνα κάθε 28 μέρες και όχι κάθε πρώτη του μηνός γιατί από πρώτη του μηνός μέχρι την πρώτη του επόμενου μήνα μεσολαβούν 30 η 31 μέρες και όχι 28 μέρες(δηλ 4 εβδομάδες)

https://www.onmed.gr/ygeia/story/337555/se-poio-mina-eimai-pos-tha-ypologisete-to-mina-egkymosynis

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , zina7777 είπε:

συμφωνουμε πολυ εμεις ή ειναι η ιδεα μου..κι εγω θελω να βαλω ηδη αναζητω να τον αγορασω να μη ψαχνω τοτε με τ αντερα σβαρα..χαχαχα

kai εεγω εχω ψαξει !!! χαχαχαχαχα ναι ναι οπωσδηποτε κορσε μετα .. ειναι κριμα να κρεμεται η κοιλια . απλα ξερω οτι στην αρχη δν κανει να το φορας οταν εισαι ξαπλωμενη 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

μολις εφαγα ενα πιατακι φασολακια κ μου εχει κατσει ολο το φαγητο στο λαιμο κ μετα λετε να τρωμε για 2. 

λεμονονερο φιλη...

πρίν από 3 λεπτά , ada32 είπε:

kai εεγω εχω ψαξει !!! χαχαχαχαχα ναι ναι οπωσδηποτε κορσε μετα .. ειναι κριμα να κρεμεται η κοιλια . απλα ξερω οτι στην αρχη δν κανει να το φορας οταν εισαι ξαπλωμενη 

ειδικα στην καισαρικη λενε γινεται μπραστακι..αχ πως να το πω,πανω απ την τομη γινεται σαμαρακι.Νταξ εγω αδυνατη δεν ειμαι ουτε καλλιγραμμη..αλλα ηθελα να μην απεχω πολυ απ το σημερα,μετα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

μολις εφαγα ενα πιατακι φασολακια κ μου εχει κατσει ολο το φαγητο στο λαιμο κ μετα λετε να τρωμε για 2. 

αστο λινα μη το συζητας .. αυτο το εχω καθε φορα.. λιγο νερακι να κατεβει ..κοριτσια εγω πινω κ αναμεικτους φυσικους χυμους .. με βοηθανε πολυ.. μου δινουν λιγη ενεργεια. θα παρω αποχυμωτη σπιτι να τα κανω μονη μου γτ νερο μου φαινεται θ ααργησω να πιω

  • Λυπημένη/-ος 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Ααα το μελάκι μεγάλη πληγή... Ένα κουταλάκι με μέτρο στο γιαούρτι και για καλό και κακό φάε μαζί (πριν ή μέτα όπως θες) αμύγδαλα που έχουν "καλα" λιπαρά..

Α και το ρύζι ανεβάζει το σάκχαρο... και το καλαμποκάκι...

Κλαψ και σνιφ ολα τα "κακα" τροφιμα που αρεσουν...


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , zina7777 είπε:

λεμονονερο φιλη...

ειδικα στην καισαρικη λενε γινεται μπραστακι..αχ πως να το πω,πανω απ την τομη γινεται σαμαρακι.Νταξ εγω αδυνατη δεν ειμαι ουτε καλλιγραμμη..αλλα ηθελα να μην απεχω πολυ απ το σημερα,μετα..

ναι εγινε στην κουνιαδα μου που δνε εβαλε τιποτα... σαν σαμπρελα ειναι δυστυχως


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , ZiliHer είπε:

Το σταυροπόδι το απαγορεύουν μερικοί γιατί λενε ότι στην εγκυμοσύνη επιβαρύνεται η κυκλοφορία του αίματος των ποδιών γενικά και έτσι είναι αυξημένες οι πιθανότητες για δημιουργία κιρσών κτλ κτλ

Την καισαρική μην την φοβάσαι - είναι ψωμοτύρι για τους γιατρούς. Μακάρι να είχα όμως βρει κάποιος να αναλαμβάνει φυσιολογικό τοκετό. Στην 1η μου γέννα είχε προηγηθεί γυναικολογικό χειρουργείο πάλι με καισαρική και δεν ήθελε ο γιατρός μου να με αναλάβει για φυσιολογικό (δεν είχα άλλη επιλογή εδώ που βρίσκομαι).

Τελοσπάντων, για να κλείσω το θέμα του θηλασμού. Είναι ό,τι πιο φυσιολογικό και θαυμάσιο πράγμα υπάρχει για τη μαμά και το μωρό. Θα το δείτε ακόμα και αν θηλάσετε μια εβδομάδα. Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει ρόλο γιατί το γάλα παράγεται την ώρα του θηλασμού και το στήθος δεν λειτουργεί ως αποθήκη. 

κορίτσι μου ρώτησα κ χθες αλλά μάλλον δε το είδε καμία.. εγώ δυστυχώς έκανα χειρουργείο για αφαίρεση σάλπιγγας λόγω εξωμητρίου κ επειδή ήταν προχωρημένο δεν γινόταν λαπαροσκοπικά μου έκανε κανονική καισαρική τομή.. παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν εμποδίζει αυτό στον φυσιολογικό τοκετό.. επίσης ρώτησα χθες κ για την τομή.. σε τι κατάσταση ειναι όσες έχετε.. εμένα μου φαίνεται σα να έχει μεγαλώσει τώρα με την εγκυμοσύνη.. όταν έμεινα έγκυος έιχαν περασει περίπου 10 μήνες απο το χειρουργείο.

επίσης να κάνω μια ερωτησούλα??? η καισαρική είναι όπως το χειρουργείο πάνω κάτω?? το ρωτάω γιατί εγώ μετα το χειρουργείο πονούσα απίστευτα κ δεν ειχα κουράγιο για τίποτα.. πως γίνεται μετά απο αυτό να θηλάσει κιόλας μια γυναίκα/??? χαζες ερωτήσεις.. συγνωμη!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

κ δεν επανηλθε μετα??? 

οχι !! αυτη εβαλε κ 25 κιλα .. κ ειναι πολυ ξεροκεφαλη .. σηκωνοταν το βραδυ κρυφα κ ετρωγε ... ηταν 70 κ πηγες 95 με 1,60 υψος .. για αυτο ολα θελουν μετρο


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alekk είπε:

Ακόμη... Σκιάζομαι... Χιχι... Που θα πάει... θα το πω...

Παιδιά σταμάτησα ενέσεις προγεστερόνης και σταματω και innohep! Τέλεια!

αχχχχ ζηλευωωωω εγω Innohep μεχρι το τελος και 2 μηνες μετα μου ειπε η αιματολογος


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , irinikavala είπε:

κορίτσι μου ρώτησα κ χθες αλλά μάλλον δε το είδε καμία.. εγώ δυστυχώς έκανα χειρουργείο για αφαίρεση σάλπιγγας λόγω εξωμητρίου κ επειδή ήταν προχωρημένο δεν γινόταν λαπαροσκοπικά μου έκανε κανονική καισαρική τομή.. παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν εμποδίζει αυτό στον φυσιολογικό τοκετό.. επίσης ρώτησα χθες κ για την τομή.. σε τι κατάσταση ειναι όσες έχετε.. εμένα μου φαίνεται σα να έχει μεγαλώσει τώρα με την εγκυμοσύνη.. όταν έμεινα έγκυος έιχαν περασει περίπου 10 μήνες απο το χειρουργείο.

επίσης να κάνω μια ερωτησούλα??? η καισαρική είναι όπως το χειρουργείο πάνω κάτω?? το ρωτάω γιατί εγώ μετα το χειρουργείο πονούσα απίστευτα κ δεν ειχα κουράγιο για τίποτα.. πως γίνεται μετά απο αυτό να θηλάσει κιόλας μια γυναίκα/??? χαζες ερωτήσεις.. συγνωμη!!

οχι βρε δεν ειναι χαζες. να σου πω η καισαρικη δεν ειναι τοσο βαρυ χειρουργειο δηλαδη οι τομες ειναι πιο μικρες κ ετσι η αναρρωση ειναι πιο γρηγορη. επισης η ναρκωση κραταει ενα 15λεπτο αν κανεις ολικη ναρκωση. αλλιως το πιο συνιθισμενο ειναι να κανεις επισκληριδιο στην καισαρικη δηλαδη εισαι ξυπνια κανονικοτατα κ απλα δεν νιωθεις απο την μεση κ κατω ξυπνια κανονικοτατα!!!! σε μια εβδομαδα εχεις αναρρωσει πληρως τις δυο μερες πονας μετα ολο κ λιγοτερο.  

πρίν από 5 λεπτά , ada32 είπε:

οχι !! αυτη εβαλε κ 25 κιλα .. κ ειναι πολυ ξεροκεφαλη .. σηκωνοταν το βραδυ κρυφα κ ετρωγε ... ηταν 70 κ πηγες 95 με 1,60 υψος .. για αυτο ολα θελουν μετρο

αααα ενταξει πες ετσι γιατι μου ηρθε ενας κολπος ξαφνικα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...