Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 1
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.έχω μια μικρή ανησυχία.Είμαι 13+6 από την τελευταία περίοδο και σήμερα που έκανα υπέρηχο το μωρό ήταν 7 εκ και 90 γραμμ. Μου φάνηκε μεγάλο το βάρος του.διάβασα στο ίντερνετ πως Ο μέσος όρος σε αυτήν την εβδομάδα είναι 8 εκ και 40 γραμμ. θυμάστε εσείς όταν ήσασταν στην εβδομάδα που είμαι τι ανάπτυξη είχε το μωρό σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

4 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια.έχω μια μικρή ανησυχία.Είμαι 13+6 από την τελευταία περίοδο και σήμερα που έκανα υπέρηχο το μωρό ήταν 7 εκ και 90 γραμμ. Μου φάνηκε μεγάλο το βάρος του.διάβασα στο ίντερνετ πως Ο μέσος όρος σε αυτήν την εβδομάδα είναι 8 εκ και 40 γραμμ. θυμάστε εσείς όταν ήσασταν στην εβδομάδα που είμαι τι ανάπτυξη είχε το μωρό σας?

Ο ρυθμός ανάπτυξης κάθε εμβρύου/μωρού/νηπίου/παιδιού είναι διαφορετικός.Δεν πρέπει να συγκρίνουμε γιατί μόνο άγχος θα μας φέρει. Μίλα με τον γιατρό σου. Στους υπερήχους μετρούν συνήθως μηριαίο οστό, περίμετρο κεφαλής και περίμετρο κοιλιάς για να παρακολουθήσουν την ανάπτυξη. Ακόμα κι αν μια δεδομένη εβδομάδα φανεί ότι πχ δεν αναπτύσσεται εξίσου στο βάρος όσο κ στο ύψος, παρακολουθούμε και μετά από πολλές μετρήσεις μπορεί κάποιος γιατρός να σου μιλήσει για πρόβλημα.

Μην ανησυχείς! :)

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ZiliHer είπε:

Ο ρυθμός ανάπτυξης κάθε εμβρύου/μωρού/νηπίου/παιδιού είναι διαφορετικός.Δεν πρέπει να συγκρίνουμε γιατί μόνο άγχος θα μας φέρει. Μίλα με τον γιατρό σου. Στους υπερήχους μετρούν συνήθως μηριαίο οστό, περίμετρο κεφαλής και περίμετρο κοιλιάς για να παρακολουθήσουν την ανάπτυξη. Ακόμα κι αν μια δεδομένη εβδομάδα φανεί ότι πχ δεν αναπτύσσεται εξίσου στο βάρος όσο κ στο ύψος, παρακολουθούμε και μετά από πολλές μετρήσεις μπορεί κάποιος γιατρός να σου μιλήσει για πρόβλημα.

Μην ανησυχείς! :)

Με καθησύχασες τώρα, γιατί με τον άντρα μου το δεσαμε πως θα γεννηθεί τοφαλος αν συνεχίσει έτσι χαχαχαχα σίγουρα αν υπήρχε θέμα με το βάρος ή με οτιδήποτε θα μου το έλεγε ο γιατρός, δεν θα μου έλεγε πως όλα πάνε πολύ καλά.Απλά εμένα με αγχώσε λίγο, τώρα μου έφυγε από το μυαλό πάντως.

το άλλο δεν σας το πα. Μπορεί να έχουμε κορίτσι λέει....πάλι δεν είχε καλή θέση, είχε κλειστά πόδια. Όμως όσο και να κοιτούσε να δει κάτι, δεν έβλεπε τίποτα κ είπε πως σε αυτή τη φάση λέμε πως είναι κορίτσι αλλά να μην το δέσουμε γιατί δεν είναι σίγουρος. Στην Β επιπέδου θα μάθουμε με σιγουριά. Αποκλείεται κορίτσια, αγόρι είναι, σας το λέω εγώ...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ασία είπε:

Με καθησύχασες τώρα, γιατί με τον άντρα μου το δεσαμε πως θα γεννηθεί τοφαλος αν συνεχίσει έτσι χαχαχαχα σίγουρα αν υπήρχε θέμα με το βάρος ή με οτιδήποτε θα μου το έλεγε ο γιατρός, δεν θα μου έλεγε πως όλα πάνε πολύ καλά.Απλά εμένα με αγχώσε λίγο, τώρα μου έφυγε από το μυαλό πάντως.

το άλλο δεν σας το πα. Μπορεί να έχουμε κορίτσι λέει....πάλι δεν είχε καλή θέση, είχε κλειστά πόδια. Όμως όσο και να κοιτούσε να δει κάτι, δεν έβλεπε τίποτα κ είπε πως σε αυτή τη φάση λέμε πως είναι κορίτσι αλλά να μην το δέσουμε γιατί δεν είναι σίγουρος. Στην Β επιπέδου θα μάθουμε με σιγουριά. Αποκλείεται κορίτσια, αγόρι είναι, σας το λέω εγώ...

Παίζει και κρυφτό από τώρα... χαχαχα

Όλα καλά θα πάνε! :)

Αυτό που σου είπα για τη μη σύγκριση να το θυμάσαι κ αφού γεννηθεί γιατί θα ακούς πολλά.

  • Μου αρέσει 2

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας συμφωνω με τη φιλη @ZiliHer για τα μεγεθη και βαρυ.

@Ασία εσυ να ρωταε το γιατρο αν πρεπει να ανησυχησεις για καποιο λογο αν εκεινος πει οχι...πας παρακατω.

Και μετα τη γεννα λενε κατι παραξενα με γραμμαρια μωρο,γαλακτος που πρεπει να πινει.Μη τρελαθουμε.Δεν ειναι ολα τα μωρα το ιδιο.

Καλη κυριακη σε ολες.Παστιτσιο σημερα το μενου.Ρε κοπελες..που ειναι η κοιλια μου???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια.έχω μια μικρή ανησυχία.Είμαι 13+6 από την τελευταία περίοδο και σήμερα που έκανα υπέρηχο το μωρό ήταν 7 εκ και 90 γραμμ. Μου φάνηκε μεγάλο το βάρος του.διάβασα στο ίντερνετ πως Ο μέσος όρος σε αυτήν την εβδομάδα είναι 8 εκ και 40 γραμμ. θυμάστε εσείς όταν ήσασταν στην εβδομάδα που είμαι τι ανάπτυξη είχε το μωρό σας?

Καλημέρα!!! Θεωρω κι εγω οτι δεν χρειάζεται να ανησυχεις... διαβάζουμε τοσα στο ίντερνετ προσπαθώντας να μάθουμε τι συμβαίνει και μερικές φορές χάνουμε την ουσία. Στα λεω εγω που καθε μερα ολο και ψάχνομαι και με πιάνουν τέτοια χαζα...

Εγω κορίτσια αρχισα να προσεχω λιγάκι όλα όσα ανεβάζουν το σάκχαρο να δω τι θα δείξει η επόμενη εξέταση. Βέβαια θελω καθημερινά παγωτο.

Είναι 10:00 και νιώθω ηδη πτώμα. Κατεβασα κουρτίνες για πλύσιμο και τα καλύμματα του καναπε και προσπαθω να βολεψω αλλιώς κάποια πράγματα μας ώστε να εξοικονομησω χώρο. Θα μου πείτε είναι νωρίς. Ναι αλλά φτιαχνω τις ντουλάπες με τα καλοκαιρινα και είναι ευκαιρία...

Καλη μας μερα!!! 

πρίν από 40 λεπτά , zina7777 είπε:

Καλημερα σας συμφωνω με τη φιλη @ZiliHer για τα μεγεθη και βαρυ.

@Ασία εσυ να ρωταε το γιατρο αν πρεπει να ανησυχησεις για καποιο λογο αν εκεινος πει οχι...πας παρακατω.

Και μετα τη γεννα λενε κατι παραξενα με γραμμαρια μωρο,γαλακτος που πρεπει να πινει.Μη τρελαθουμε.Δεν ειναι ολα τα μωρα το ιδιο.

Καλη κυριακη σε ολες.Παστιτσιο σημερα το μενου.Ρε κοπελες..που ειναι η κοιλια μου???

Καλημέρα! Παστίτσιο;;; με κολαζεις... Δε ξέρω για τη δική σου κοιλιά. Εμένα η δική μου παραμένει οπως πριν την εγκυμοσύνη :P

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Με καθησύχασες τώρα, γιατί με τον άντρα μου το δεσαμε πως θα γεννηθεί τοφαλος αν συνεχίσει έτσι χαχαχαχα σίγουρα αν υπήρχε θέμα με το βάρος ή με οτιδήποτε θα μου το έλεγε ο γιατρός, δεν θα μου έλεγε πως όλα πάνε πολύ καλά.Απλά εμένα με αγχώσε λίγο, τώρα μου έφυγε από το μυαλό πάντως.

το άλλο δεν σας το πα. Μπορεί να έχουμε κορίτσι λέει....πάλι δεν είχε καλή θέση, είχε κλειστά πόδια. Όμως όσο και να κοιτούσε να δει κάτι, δεν έβλεπε τίποτα κ είπε πως σε αυτή τη φάση λέμε πως είναι κορίτσι αλλά να μην το δέσουμε γιατί δεν είναι σίγουρος. Στην Β επιπέδου θα μάθουμε με σιγουριά. Αποκλείεται κορίτσια, αγόρι είναι, σας το λέω εγώ...

Καλημερα κοριτσι μου ασε και εγω ειμαι 18 και 6 και ακομα τπτ μας κανει κολπα δν θελει μια κλειστα τα ποδια μια γυρισμενη στην αρχη μας ειχε πει μαλλον κοριτσι απο τους χτυπους της καρδιας αλλα με επιφυλαξη τωρα αναμενω σε 2 εβδομαδες την β επιπεδου να μαθουμε τι ειναι και να δουμε και την ροη του αιματος στις μητριεες αρτηριες οπως φανηκαν απο την αυχενικη υοαρχει μια πιθανοτητα να μην παρει πολυ βαρος τον τελευταιο μηνα και ειμαστε σε παρακολουθηση. 


...:-D

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια.έχω μια μικρή ανησυχία.Είμαι 13+6 από την τελευταία περίοδο και σήμερα που έκανα υπέρηχο το μωρό ήταν 7 εκ και 90 γραμμ. Μου φάνηκε μεγάλο το βάρος του.διάβασα στο ίντερνετ πως Ο μέσος όρος σε αυτήν την εβδομάδα είναι 8 εκ και 40 γραμμ. θυμάστε εσείς όταν ήσασταν στην εβδομάδα που είμαι τι ανάπτυξη είχε το μωρό σας?

Καλυτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερο...ωστοσο εμενα θυμαμαι 12  και 1 ηταν 90 γραμμ..και υπολογιζουμε να βγει 3.300 με 3.700. Μην αγχωνεσαι καθολου ...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρία1430 είπε:

 

Καλημέρα! Παστίτσιο;;; με κολαζεις... Δε ξέρω για τη δική σου κοιλιά. Εμένα η δική μου παραμένει οπως πριν την εγκυμοσύνη :P

Αυτο κι εγω τα ιδια..που το ναι???

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, zina7777 είπε:

Ορθη κινηση @ada32, οταν τελειωσεις σε περιμενω κι απο δω.χαχαχα..τη βαρετη διαδικασια..εχω εκανα κατι κολοκυθακια τηγανιτα.με πατατες.

Αγορασα ενα μπλουζακι κι ενα μπλειζερ για γαμο.κοριτσια για μπλουζακια.ως το στηθος εφαρμοστα κι απο κει και κατω ν ανοιγουν... Μη μας μεινουν μετα την εγκυμοσυνη...

Καλο σκ σε ολες...

Βαρετή δεν θα πει τίποτα.. Τα μισά έκανα τελικά.!! Κ εγώ εχω γάμο κ δεν ξέρω τι θα βάλω..

9 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Με καθησύχασες τώρα, γιατί με τον άντρα μου το δεσαμε πως θα γεννηθεί τοφαλος αν συνεχίσει έτσι χαχαχαχα σίγουρα αν υπήρχε θέμα με το βάρος ή με οτιδήποτε θα μου το έλεγε ο γιατρός, δεν θα μου έλεγε πως όλα πάνε πολύ καλά.Απλά εμένα με αγχώσε λίγο, τώρα μου έφυγε από το μυαλό πάντως.

το άλλο δεν σας το πα. Μπορεί να έχουμε κορίτσι λέει....πάλι δεν είχε καλή θέση, είχε κλειστά πόδια. Όμως όσο και να κοιτούσε να δει κάτι, δεν έβλεπε τίποτα κ είπε πως σε αυτή τη φάση λέμε πως είναι κορίτσι αλλά να μην το δέσουμε γιατί δεν είναι σίγουρος. Στην Β επιπέδου θα μάθουμε με σιγουριά. Αποκλείεται κορίτσια, αγόρι είναι, σας το λέω εγώ...

Να ξερες ότι ο υπέρηχος έχει κ αποκλίσεις στο βάρος . είναι στο περίπου.όποτε μην ανησυχείς.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Ωραία μέρα για καφεδάκι στη λιακάδα!!!

15 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια.έχω μια μικρή ανησυχία.Είμαι 13+6 από την τελευταία περίοδο και σήμερα που έκανα υπέρηχο το μωρό ήταν 7 εκ και 90 γραμμ. Μου φάνηκε μεγάλο το βάρος του.διάβασα στο ίντερνετ πως Ο μέσος όρος σε αυτήν την εβδομάδα είναι 8 εκ και 40 γραμμ. θυμάστε εσείς όταν ήσασταν στην εβδομάδα που είμαι τι ανάπτυξη είχε το μωρό σας?

Μην έχεις άγχος και εμένα το έβγαλε χοντρούλη βάση υπερήχου ήμουν 14+5 και μου το έβγαλε περίπου 150 γραμμάρια! Τέρας!!!! Χαχαχα αλλά μου είπε ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας γτ είναι στο περίπου και κάθε έμβρυο είναι διαφορετικό!!! Το μόνο που είπε είναι να προσέξω τη ζάχαρη!!! 

4 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα!!! Θεωρω κι εγω οτι δεν χρειάζεται να ανησυχεις... διαβάζουμε τοσα στο ίντερνετ προσπαθώντας να μάθουμε τι συμβαίνει και μερικές φορές χάνουμε την ουσία. Στα λεω εγω που καθε μερα ολο και ψάχνομαι και με πιάνουν τέτοια χαζα...

Εγω κορίτσια αρχισα να προσεχω λιγάκι όλα όσα ανεβάζουν το σάκχαρο να δω τι θα δείξει η επόμενη εξέταση. Βέβαια θελω καθημερινά παγωτο.

Είναι 10:00 και νιώθω ηδη πτώμα. Κατεβασα κουρτίνες για πλύσιμο και τα καλύμματα του καναπε και προσπαθω να βολεψω αλλιώς κάποια πράγματα μας ώστε να εξοικονομησω χώρο. Θα μου πείτε είναι νωρίς. Ναι αλλά φτιαχνω τις ντουλάπες με τα καλοκαιρινα και είναι ευκαιρία...

Καλη μας μερα!!! 

Καλημέρα! Παστίτσιο;;; με κολαζεις... Δε ξέρω για τη δική σου κοιλιά. Εμένα η δική μου παραμένει οπως πριν την εγκυμοσύνη :P

Μαράκι χθες βράδυ την ίδια δουλειά έκανα! Εξοικονόμηση χώρου!!! Προσπαθώ να φτιάξω σιγά σιγά ντουλάπες!!!

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Καλημερα κοριτσι μου ασε και εγω ειμαι 18 και 6 και ακομα τπτ μας κανει κολπα δν θελει μια κλειστα τα ποδια μια γυρισμενη στην αρχη μας ειχε πει μαλλον κοριτσι απο τους χτυπους της καρδιας αλλα με επιφυλαξη τωρα αναμενω σε 2 εβδομαδες την β επιπεδου να μαθουμε τι ειναι και να δουμε και την ροη του αιματος στις μητριεες αρτηριες οπως φανηκαν απο την αυχενικη υοαρχει μια πιθανοτητα να μην παρει πολυ βαρος τον τελευταιο μηνα και ειμαστε σε παρακολουθηση. 

Καλημέρα, αυτό με τους χτύπους της καρδιάς είναι μύθος, Έτσι μου έχουν πει!αυτό που λες με την ροή του αίματος φαίνεται στην β επιπέδου? Και από αυτό καταλαβαίνουμε και φύλο ή είναι άσχετο?που το καταλάβατε πως μπορεί να μην πάρει πολύ βάρος στο τέλος?

4 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλυτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερο...ωστοσο εμενα θυμαμαι 12  και 1 ηταν 90 γραμμ..και υπολογιζουμε να βγει 3.300 με 3.700. Μην αγχωνεσαι καθολου ...

Ααα εντάξει τότε...πιο νωρίς εσένα ήταν 90 και είστε οκ. Πότε περίπου μπορεί ο γιατρός να υπολογίσει πόσο θα γεννηθεί? Όταν μπεις στο τρίτο τρίμηνο?Γιατί εγώ και ο άντρας μου γεννηθήκαμε μεγάλα μωρά και φοβάμαι μην με ζορίσει στην γέννα ή μήπως καταλήξω σε καισαρική μόνο κ μόνο γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ασία είπε:

Καλημέρα, αυτό με τους χτύπους της καρδιάς είναι μύθος, Έτσι μου έχουν πει!αυτό που λες με την ροή του αίματος φαίνεται στην β επιπέδου? Και από αυτό καταλαβαίνουμε και φύλο ή είναι άσχετο?που το καταλάβατε πως μπορεί να μην πάρει πολύ βάρος στο τέλος?

Ααα εντάξει τότε...πιο νωρίς εσένα ήταν 90 και είστε οκ. Πότε περίπου μπορεί ο γιατρός να υπολογίσει πόσο θα γεννηθεί? Όταν μπεις στο τρίτο τρίμηνο?Γιατί εγώ και ο άντρας μου γεννηθήκαμε μεγάλα μωρά και φοβάμαι μην με ζορίσει στην γέννα ή μήπως καταλήξω σε καισαρική μόνο κ μόνο γι αυτό το λόγο.

Ειναι παρα πολυ νωρις ακομα...

Εμεις χτες ειδαμε ποσο περιπου θα βγει...και αυτο στο πολυ περιπου...τελος 8ου θα ειμαστε λιγο πιο σιγουροι...

Πχ την προηγουμενη φορα πηρε μισο κιλο...μετα 350 γραμμ...δεν ειναι στανταρ δυστυχως...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , iwanna24 είπε:

Ειναι παρα πολυ νωρις ακομα...

Εμεις χτες ειδαμε ποσο περιπου θα βγει...και αυτο στο πολυ περιπου...τελος 8ου θα ειμαστε λιγο πιο σιγουροι...

Πχ την προηγουμενη φορα πηρε μισο κιλο...μετα 350 γραμμ...δεν ειναι στανταρ δυστυχως...

Πόσο είσαι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ασία είπε:

Καλημέρα, αυτό με τους χτύπους της καρδιάς είναι μύθος, Έτσι μου έχουν πει!αυτό που λες με την ροή του αίματος φαίνεται στην β επιπέδου? Και από αυτό καταλαβαίνουμε και φύλο ή είναι άσχετο?που το καταλάβατε πως μπορεί να μην πάρει πολύ βάρος στο τέλος?

Ααα εντάξει τότε...πιο νωρίς εσένα ήταν 90 και είστε οκ. Πότε περίπου μπορεί ο γιατρός να υπολογίσει πόσο θα γεννηθεί? Όταν μπεις στο τρίτο τρίμηνο?Γιατί εγώ και ο άντρας μου γεννηθήκαμε μεγάλα μωρά και φοβάμαι μην με ζορίσει στην γέννα ή μήπως καταλήξω σε καισαρική μόνο κ μόνο γι αυτό το λόγο.

Η ροη του αιματος φαινετε κ απο την αυχενικη ειναι το PI μιριαιας αρτηριας. αν εχεις αντισταση στην αρτηρια σημαινει οτι υπαρχει θεματακι γιατι δεν περναει πολυ αιμα στο μωρο αρα το μωρο δεν τρεφετε σωστα κ πρεπει να το παρακολουθεις. τα μωρα τωρα που βγαινουν μεγαλα εχει να κανει κ με κληρονομικοτητα αλλα κ με ζαχαρο δεν μπορεις να το προβλεψεις αυτο δηλαδη ποσο μεγαλο θα βγει το μωρο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...