Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ολα μαζεμενα δεν λες τίποτα... Απο τη μια σκέφτομαι οτι περασαμε τοσο λουκι σ αρχη για να τα καταφέρουμε και τωρα ετυχε αυτο... Απο την αλλη ειλικρινά δεν αντέχω να τα κανω ολα απο την αρχη... Ειπα οσο εχω θα τη βαζω τη μερα  και μετα θα της δινω συμπληρωμα και οσο κρατησει... Στην τελική θηλασε εστω και λιγο... 

Εν τ μεταξυ ο ξυπνιος ο αντρας μ ειχε και γνώμη σημερα... Μ ειπε πως δεν έγινε και τιποτα... Αλλα μωρα δε θηλαζουν καθόλου... Ήμαρτον αυτοι οι αντρες... Τιποτα δεν καταλαβαίνουν... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις! Ο αποθηλασμος, ειδικά αν δεν είναι επιλογή σου είναι μεγάλο ζόρι! Εμένα μειώθηκε η παραγωγή μου όταν αδιαθετησα και έπεσα να πεθάνω! Πήρα ένα κουτί γάλα από το φαρμακείο μήπως τυχόν και δεν έχω αρκετό γάλα και δεν μπορούσα να το διαχειριστω με τίποτα!!!! Μου αρέσει πολύ το θηλασμος, δεν ήθελα να σταματήσω ακόμη! Αλλά ευτυχώς επανήλθε πάλι όταν σταματησε η περίοδος.

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 9 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Μην στεναχωριέσαι κοριτσακι μου όμορφο... Και εγώ τον μεγάλο δεν τον θηλασα ούτε μια φορά γιατί έπαιρνα φάρμακα για την πίεση αλλά μια χαρά είναι το παλικαρακι μου! 

Στεναχωριεμε πιο πολυ που ακουσα εναν να μην τον χαρακτηρισω καλυτερα κ τωρα το παιδακι μου βασανιζετε απο δικο μου λαθος γτ αν ειχα ενημερωθει σιγουρα δν θα περναγε ολα αυτα...


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ασία είπε:

κι εγώ έτσι ακριβώς. δεν πιστεύω πολύ στην αποστείρωση γι αυτό κ δεν είμαι αυστηρή. να σου ζήσει το μωράκι σου, γερό να είναι!!!

Να σαι κοριτσακι μου. Επισης, κ σενα το μπεμπακι σου! 

 

πρίν από 10 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Ακριβώς όπως το περιεγραψες κι εγώ χωρίς τη λανολινη! Άρα δεν βλέπω το νόημα της αποστείρωσης από το θηλασμό και μόνο αν το πάρεις για να μην πούμε για τα χεράκια που τα βάζουν στο στόμα από πολύ νωρις όπως είπες πολύ σωστά πριν!

Συμφωνω!! Μα και πρακτικα δεν υπαρχει αποστειρωση. Περα απο τα βασικα δηλαδη, που κοιτας να σκοτωσεις τα παθογονα, με τον βρασμο ή τον αποστειρωτη, το περιβαλλον που ζουμε δεν ειναι απο μονο του αποστειρωμενο. Βεβαια μιλαμε για νορμαλ καταστασεις. Τωρα αν καποιος ζει παρεα με τον ρατατουη στο σπιτι του, εκει αλλαζει το πραγμα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Ολα μαζεμενα δεν λες τίποτα... Απο τη μια σκέφτομαι οτι περασαμε τοσο λουκι σ αρχη για να τα καταφέρουμε και τωρα ετυχε αυτο... Απο την αλλη ειλικρινά δεν αντέχω να τα κανω ολα απο την αρχη... Ειπα οσο εχω θα τη βαζω τη μερα  και μετα θα της δινω συμπληρωμα και οσο κρατησει... Στην τελική θηλασε εστω και λιγο... 

Εν τ μεταξυ ο ξυπνιος ο αντρας μ ειχε και γνώμη σημερα... Μ ειπε πως δεν έγινε και τιποτα... Αλλα μωρα δε θηλαζουν καθόλου... Ήμαρτον αυτοι οι αντρες... Τιποτα δεν καταλαβαίνουν... 

Ακριβως! Θηλασε για τρεις μηνες! Προσπαθησε ως εκει που αντεχεις κι ολα θα πανε καλα!

Α καλα μη το συζητας! Οι αντρες εχουν αποψη για τα παντα... ασε κι εγω τα φτυσει απο την κουραση με τα δυο ολη μερα σπιτι κ ανεβαζω πιεση με εντονο πονοκεφαλο κ το μονο που εχω ζητησει απο τον αντρα μ ειναι να μη με αγχωνει αυτη την περιοδο με τα της δουλειας του... Κι ομως! Εχουμε καταληξει πως ειμαι αναισθητη...

Ασε που δε εχει χρονο να κρατησει τα παιδια να παω σε ενα γιατρο...

Τεσπα, μη τα θυμαμαι γιατι παλι στο 11 θα φτασει η μικρη πιεση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κοριτσια... Εμενα μ ρθε απότομα ο αποθηλασμος... Ηταν πολυ αμεσο και δεν το περίμενα... Τεσπα, δε ήρθε το τελος τ κοσμου... Θα επιβιωσουμε!!! 

Οσον αφορά την αποστειρωση, συμφωνω πως δεν πρέπει να είμαστε τοσο φρικουλες γτ ουσιαστικά αποστειρωμενο περιβάλλον δεν υφίσταται... Εγω τουλάχιστον δεν ειμαι... Και η πιπιλα θα ακουμπησει σ σεντονια και θα την ξαναδωσω, και τα χέρια θα βαλει σ στομα και σε εμας εχει τυχει να τη γλυφει η σκυλα ακόμα και σ μουρη σε φαση που δεν κοιταγα... Απλα ειοα τι καναμε σ νοσοκομειο που δουλευα!!! Για την ιστορία παντως τ μπιμπερό δεν τ σκουπιζουμε... Τ αφήνουμε να στραγγιηει σ αποστειρωτη κανονικά... Και μετα ψυγείο.. Εγω τουλάχιστον ετσι εμαθα τοσα χρόνια και ετσι κανω.... Παντως μεταξυ μας θεωρω καλο να έρχονται σε επαφή με κανα παθογονο... Αντισωματα αποκτιυν... Αμα ηταν να παθουν κατι απο τα απλα, τα τσιγγανακια που γεννιούνται στους καταυλισμιυς θα έπρεπε να πεθαινουν σαν τα μυρμηγκια

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κ εγω η αληθεια ειναι πιστευω οτι με την.αποστειρωση δεν χρειαζετε πια να τρελενομαστε. να πω την.αληθεια αυτο με.την σκονη να αποστειρωνετε δεν το ειχα ξανακουσει απλα προσεχα να μην βαζω μεσα την μεζουρα που επιανα κ την.εβαζα σε ενα.αδειο κουτι κ.το εκλεινα. κ επλενα χερια πριν φτιαξω γαλα. εξαλλου αν σκεφτεις οτι ακομα κ.οταν ρευεται το μωρο στον ωμο ακουμπαει σε πανακι τριβεται κ δεν.ειναι αποστειρωμενο με τα χερια το εχουμε πιασει σε.συρταρι ηταν κτλ.κτλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με την αποστείρωση με βράσιμο..πρώτη φορά το έκανα τώρα. Όταν τα έβγαλα από τη κατσαρόλα είναι όλα τα εξαρτήματα θολά σαν να έχουν σκονη επάνω! Με το σκούπισμα φεύγει! Έβαλα νερό από το φίλτρο.. τι μπορεί να είναι?? Άλατα??Ξέρει κάποια??

3 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Ουτε καν. Μεσα στα γαλατα ειναι απο τον προηγουμενο θηλασμο, με μια δοση λανολινης που την απλωνεις με τα χερια εννοειται, με καποια επιθεματα να χουν φυγει αλλου για αλλου και να τα ψαχνεις και μια μπλουζα τιγκα παλι στο γαλα και οτι αλλο συνεπαγεται χαχαχα. Η περιπτωση μου τουλαχιστον αυτη ειναι 

Σαν να με περιγράφεις, με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες!! Χαχαχαχαχαχα! 

  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 8:55 ΠΜ, Marimarv είπε:

Και στην δικιά μου έδωσαν στ νοσοκομείο κ πολύ πυ αρχές είχα δώσει και εδώ 2 3 φορές από τότε καθόλου κ πλέον δεν το θέλει με τίποτα.. 3 γάλατα δοκίμασα ΝΑΝ, sanilak, κ άλλο ένα που δεν μ το θυμάμαι κ δεν ήθελε καθόλου κανένα.. Δεν θέλω. Σ υηρ δίνω συμπλήρωμα κσθε μερα απλά αν χρειαστεί σε δύσκολες μέρες 

Δοκίμασε κ το novalak γτ συνήθως το πίνουν όλα τα μωράκια.

On 10/1/2019 at 11:58 ΠΜ, Μαρθα Κ είπε:

Κορίτσια μου καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!!! Κορίτσια μου όσες έχετε πρόβλημα με τα πεθερικά μην δίνετε σημασία κοιτάτε να τα έχετε καλά με τον σύζυγό σας που μόνο αυτό μετράει για να μεγαλώσει το παιδί σε ένα ζεστό και ήσυχο περιβάλλον... Εμείς την Τρίτη κάναμε το δεύτερο έμβολιο η μικρή πολύ κλάμα και αναστεναγμό αλλά εγώ πονεσα περισσότερο όταν την τρύπησε... Ομαλά το πήρε λίγο ύπνο πάρα πάνω και όλα καλά!! Από κιλά είμαστε σχεδόν 6 κιλά. Σήμερα είμαστε 95 ημερών. 

Μια χαρά η μπουμπου σου!  Αχ κ εγω το Φοβαμαι αυτό το εμβόλιο. Στο πρώτο έκλαψε πολύ..για να δούμε την Τρίτη...

On 11/1/2019 at 11:18 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! 

Παιρνω φουλ χαπια μαγιας και πινω παρα πολυ νερό, αλλα δυο μερες τωρα δεν ειχα τίποτα... Προφανως απο τη στεναχωρια... Εγινε απο τη μια στιγμή στην αλλη...  Σημερα καταφερα και της εδωσα δυο γεύματα τωρα τ βραδυ μονο δικο μ... Μαλλον τα ματζουνια σε συνδυασμό με το ότι ηρεμησα βοηθησαν... Εβγαλα και πολυ γαλα στο μπανιο με μαλλαξεις, οποτε αναθαρρεψα... Μακαρι να τα καταφερω γτ δεν θελω ακομα να αποθηλασω... Εστω κι αν χρειαστεί να της δινω λίγο συμπληρωμα δεν μς νοιάζει, αρκει να πίνει το γαλα μ... 

Κορίτσια μου μεγάλο πράγμα η ψυχολογία τελικα... Επηρεάζει τα παντα...!! Προστατευτειτε!!! 

Πιες κ τσαι γλυκανισο. Λενε οτι βοηθαει. Εγω αυτο πινω.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Έχω μια απορία σχετικά με την αποστείρωση με βράσιμο..πρώτη φορά το έκανα τώρα. Όταν τα έβγαλα από τη κατσαρόλα είναι όλα τα εξαρτήματα θολά σαν να έχουν σκονη επάνω! Με το σκούπισμα φεύγει! Έβαλα νερό από το φίλτρο.. τι μπορεί να είναι?? Άλατα??Ξέρει κάποια??

Σαν να με περιγράφεις, με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες!! Χαχαχαχαχαχα! 

αλατα ειναι απο το.βρασιμο μην ανυσηχεις δεν μπορεις να τα αποφυγεις αν τα βραζεις σε κατσαρολα κ οχι σε.αποστειρωτη.

 

πρίν από 33 λεπτά , ada32 είπε:

Δοκίμασε κ το novalak γτ συνήθως το πίνουν όλα τα μωράκια.

Μια χαρά η μπουμπου σου!  Αχ κ εγω το Φοβαμαι αυτό το εμβόλιο. Στο πρώτο έκλαψε πολύ..για να δούμε την Τρίτη...

Πιες κ τσαι γλυκανισο. Λενε οτι βοηθαει. Εγω αυτο πινω.

μην ανχωνεσε στο.δευτερο εμβολιο ειναι πιο ανωδυνα τα πραγματα κ.στο τριτο.ουτε που το καταλαβε ο.δικος μου ισα που προλαβε να κλαψει κ.σταματησε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Έχω μια απορία σχετικά με την αποστείρωση με βράσιμο..πρώτη φορά το έκανα τώρα. Όταν τα έβγαλα από τη κατσαρόλα είναι όλα τα εξαρτήματα θολά σαν να έχουν σκονη επάνω! Με το σκούπισμα φεύγει! Έβαλα νερό από το φίλτρο.. τι μπορεί να είναι?? Άλατα??Ξέρει κάποια??

Σαν να με περιγράφεις, με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες!! Χαχαχαχαχαχα! 

Ναι κοριτσακι μου αλατα ειναι.Οταν ξεκινησα μπουκαλι εδινα ενα τη μερα οποτε δεν ειχα αποστειρωτη και το βραζα στην κατσαρολα.Ρωτησα την παιδιατρο και μου πε ειναι αλατα και δεν πειραζει να πιει το μωρο απο το μπουκαλι.Μετα πηρα αποστειρωτη και δεν ειχα τετοιο θεμα.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

αλατα ειναι απο το.βρασιμο μην ανυσηχεις δεν μπορεις να τα αποφυγεις αν τα βραζεις σε κατσαρολα κ οχι σε.αποστειρωτη.

 

Ευχαριστώ!! Δεν πήρα αποστείρωτη επειδή θα αντλώ περιστασιακά!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Ευχαριστώ!! Δεν πήρα αποστείρωτη επειδή θα αντλώ περιστασιακά!

καλα εκανες δεν ειναι τιποτα τα αλατα απλα στο ματι ειναι ενοχλιτικα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Δεν ξέρω κοριτσια... Εμενα μ ρθε απότομα ο αποθηλασμος... Ηταν πολυ αμεσο και δεν το περίμενα... Τεσπα, δε ήρθε το τελος τ κοσμου... Θα επιβιωσουμε!!! 

Οσον αφορά την αποστειρωση, συμφωνω πως δεν πρέπει να είμαστε τοσο φρικουλες γτ ουσιαστικά αποστειρωμενο περιβάλλον δεν υφίσταται... Εγω τουλάχιστον δεν ειμαι... Και η πιπιλα θα ακουμπησει σ σεντονια και θα την ξαναδωσω, και τα χέρια θα βαλει σ στομα και σε εμας εχει τυχει να τη γλυφει η σκυλα ακόμα και σ μουρη σε φαση που δεν κοιταγα... Απλα ειοα τι καναμε σ νοσοκομειο που δουλευα!!! Για την ιστορία παντως τ μπιμπερό δεν τ σκουπιζουμε... Τ αφήνουμε να στραγγιηει σ αποστειρωτη κανονικά... Και μετα ψυγείο.. Εγω τουλάχιστον ετσι εμαθα τοσα χρόνια και ετσι κανω.... Παντως μεταξυ μας θεωρω καλο να έρχονται σε επαφή με κανα παθογονο... Αντισωματα αποκτιυν... Αμα ηταν να παθουν κατι απο τα απλα, τα τσιγγανακια που γεννιούνται στους καταυλισμιυς θα έπρεπε να πεθαινουν σαν τα μυρμηγκια

Σε νιωθω πολυ κοπελα μου..εκνευριζομαι οταν δεν υπαρχει υποστηρικτικό περιβαλλον για θηλασμό..οι αντρες μας θα έπρεπε να ντρέπονται με αυτα που μας κανουν..Τεσπα..τουλαχιστον θηλασες 3μηνες οποτε μην στεναχωριεσαι..απλα ειναι κριμα γτ ειναι κατι που το.θες πολυ κι ο αλλος δεν το σεβεται.

Τσαι γλυκανισο που βρισκουμε κοριτσια;

Εμενα με τιναξε σημερα το βραδυ..κοιμηθηκε 9.30με 12 και μετα ανα μιαμιση ωρα ξυπνουσε θηλαχε για δεκαλεπτα και κοιμοταν..ανησυχους υπνους.ηθελε να κανει τα κακα του μαλλον.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Σε νιωθω πολυ κοπελα μου..εκνευριζομαι οταν δεν υπαρχει υποστηρικτικό περιβαλλον για θηλασμό..οι αντρες μας θα έπρεπε να ντρέπονται με αυτα που μας κανουν..Τεσπα..τουλαχιστον θηλασες 3μηνες οποτε μην στεναχωριεσαι..απλα ειναι κριμα γτ ειναι κατι που το.θες πολυ κι ο αλλος δεν το σεβεται.

Τσαι γλυκανισο που βρισκουμε κοριτσια;

Εμενα με τιναξε σημερα το βραδυ..κοιμηθηκε 9.30με 12 και μετα ανα μιαμιση ωρα ξυπνουσε θηλαχε για δεκαλεπτα και κοιμοταν..ανησυχους υπνους.ηθελε να κανει τα κακα του μαλλον.

Ειναι που τι στερηθηκαμε τοσο αποτομα και βιαια που με στεναχωρησε... Περισσότερο για τη μπεμπα που θα στερηθει ολα τα οφέλη του... Εγω δεν παθαινω κατι... Αυτη ομως, στερείται βασικων πραγματων με τον αποθηλασμο... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...