Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Γεια σου κ από εμένα πετάγομαι για να σου πω πως μπορείς να βάζεις αποστειρωμενο νερό γύρο στα 30 με 40 γραμ σε κάθε μπουκάλι κ να το έχεις στο ψυγείο κ όταν ερχετε η ώρα του γεύματος βράζεις σε βραστηρα συμπληρώνεις νερό κ μετά αν χρεθαζετε το κρυώνεις σε τρεχούμενο νερό βρύσης .. κ σε λίγο καιρό που θα τελειώσει η αποστείρωση απλά ζεστενει λίγο το νερό κ προσθέτεις το γάλα ..!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου ..!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! 

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

ελα ρε πλακα κανεις εισαι σιγουρη οτι δεν μπορεις να.το επαναφερεις? κριμα ρε συ απο την στεναχωρια λες? 

Παιρνω φουλ χαπια μαγιας και πινω παρα πολυ νερό, αλλα δυο μερες τωρα δεν ειχα τίποτα... Προφανως απο τη στεναχωρια... Εγινε απο τη μια στιγμή στην αλλη...  Σημερα καταφερα και της εδωσα δυο γεύματα τωρα τ βραδυ μονο δικο μ... Μαλλον τα ματζουνια σε συνδυασμό με το ότι ηρεμησα βοηθησαν... Εβγαλα και πολυ γαλα στο μπανιο με μαλλαξεις, οποτε αναθαρρεψα... Μακαρι να τα καταφερω γτ δεν θελω ακομα να αποθηλασω... Εστω κι αν χρειαστεί να της δινω λίγο συμπληρωμα δεν μς νοιάζει, αρκει να πίνει το γαλα μ... 

Κορίτσια μου μεγάλο πράγμα η ψυχολογία τελικα... Επηρεάζει τα παντα...!! Προστατευτειτε!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Και εγώ όπως το κάνει η Νάντια ακριβώς το κάνω. Βράζω νερό 10 λεπτά από την στιγμή του βρασμού, μετά στο θερμός, την ώρα που είναι να φάει αν είναι πολύ καυτό ακόμα το βάζω στο μπουκάλι και το κρυώνω λίγο πριν προσθέσω την σκόνη, πολύ καλό κούνημα για να διαλυθεί σωστά. 

Λίνα εσύ πως απιστειρώνεις? Αν κατάλαβα καλά τα βάζεις ψυγείο μετά τον αποστειρωτή? Μου είπε μια φίλη γι αυτή την μέθοδο αλλά μίλησα με την παιδίατρο σήμερα και επιμένει ότι το πιο αποστειρωμένο μέρος για να αποθηκεύονται τα μπουκάλια είναι μέσα στον αποστειρωτή και ας το έχω ανοίξει για να πάρω μπουκάλι για το γεύμα που θέλω να ετοιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαινω αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι το γάλα σε σκόνη πρέπει να φτιάχνεται με νερό που έχει βράσει και το έχουμε αφήσει να κρυώσει φτάνοντας τους 70 βαθμούς  (ειναι δηλ ακόμα καυτό το νερό)και μετά προσθέτουμε τη σκόνη.

Αυτό γίνεται γιατί η σκόνη δεν είναι αποστειρωμένη και οποιαδήποτε μικρόβια μπορεί να υπάρχουν σκοτώνονται στους 70 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Angela123 είπε:

Συγγνώμη που παρεμβαινω αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι το γάλα σε σκόνη πρέπει να φτιάχνεται με νερό που έχει βράσει και το έχουμε αφήσει να κρυώσει φτάνοντας τους 70 βαθμούς  (ειναι δηλ ακόμα καυτό το νερό)και μετά προσθέτουμε τη σκόνη.

Αυτό γίνεται γιατί η σκόνη δεν είναι αποστειρωμένη και οποιαδήποτε μικρόβια μπορεί να υπάρχουν σκοτώνονται στους 70 βαθμους

Ισχύει αλλά μόνο όταν το νερό είναι από τη βρύση... Όταν είναι εμφιαλωμένο μπορείς να το ζεστάνεις στους 40 βαθμούς και να φτιάξεις γαλα.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria_ath είπε:

Και εγώ όπως το κάνει η Νάντια ακριβώς το κάνω. Βράζω νερό 10 λεπτά από την στιγμή του βρασμού, μετά στο θερμός, την ώρα που είναι να φάει αν είναι πολύ καυτό ακόμα το βάζω στο μπουκάλι και το κρυώνω λίγο πριν προσθέσω την σκόνη, πολύ καλό κούνημα για να διαλυθεί σωστά. 

Λίνα εσύ πως απιστειρώνεις? Αν κατάλαβα καλά τα βάζεις ψυγείο μετά τον αποστειρωτή? Μου είπε μια φίλη γι αυτή την μέθοδο αλλά μίλησα με την παιδίατρο σήμερα και επιμένει ότι το πιο αποστειρωμένο μέρος για να αποθηκεύονται τα μπουκάλια είναι μέσα στον αποστειρωτή και ας το έχω ανοίξει για να πάρω μπουκάλι για το γεύμα που θέλω να ετοιμάσω.

αποστειρωνω βαζω το καφτο νερο στο μπουκαλι κλεινω το μπουκαλι κ.καπακι κ.το βαζω στο ψυγειο υποτιθετε οτι στο ψυγειο σε αυτες τις θερμοκρασιες.αργουν τα μικροβια να αναπτυχθουν. τα μπουκαλια ειναι κλειστα οποτε ποσα μικροβια.πια να.περασουν. επισης δεν αφηνω πανω απο 8-10 ωρες τα μπουκαλια στο ψυγειο. ο αποστειρωτης στις οδηγιες λεει οτι αν τον.ανοιξεις χαλαει η αποστειρωση. 

πρίν από 49 λεπτά , Angela123 είπε:

Συγγνώμη που παρεμβαινω αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι το γάλα σε σκόνη πρέπει να φτιάχνεται με νερό που έχει βράσει και το έχουμε αφήσει να κρυώσει φτάνοντας τους 70 βαθμούς  (ειναι δηλ ακόμα καυτό το νερό)και μετά προσθέτουμε τη σκόνη.

Αυτό γίνεται γιατί η σκόνη δεν είναι αποστειρωμένη και οποιαδήποτε μικρόβια μπορεί να υπάρχουν σκοτώνονται στους 70 βαθμους

 

πρίν από 4 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Ισχύει αλλά μόνο όταν το νερό είναι από τη βρύση... Όταν είναι εμφιαλωμένο μπορείς να το ζεστάνεις στους 40 βαθμούς και να φτιάξεις γαλα.

ρε κοριτσια πως θα ξερουμε τι βαθμους εχει μεσα το μπουκαλι ?? το γαλα λεει να μην διαλυετε σε μεγαλες θερμοκρασιες χαλανε οι βιταμινες πως να πετυχαινεις 70 η 40 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

αποστειρωνω βαζω το καφτο νερο στο μπουκαλι κλεινω το μπουκαλι κ.καπακι κ.το βαζω στο ψυγειο υποτιθετε οτι στο ψυγειο σε αυτες τις θερμοκρασιες.αργουν τα μικροβια να αναπτυχθουν. τα μπουκαλια ειναι κλειστα οποτε ποσα μικροβια.πια να.περασουν. επισης δεν αφηνω πανω απο 8-10 ωρες τα μπουκαλια στο ψυγειο. ο αποστειρωτης στις οδηγιες λεει οτι αν τον.ανοιξεις χαλαει η αποστειρωση. 

 

ρε κοριτσια πως θα ξερουμε τι βαθμους εχει μεσα το μπουκαλι ?? το γαλα λεει να μην διαλυετε σε μεγαλες θερμοκρασιες χαλανε οι βιταμινες πως να πετυχαινεις 70 η 40 βαθμους?

Υπάρχουν θερμόμετρα που είναι για το γάλα, για το νερό στο μπάνιο κλπ κλπ... Εγώ είχα τέτοιο στον μεγάλο και τα μετρούσα όλα! Στα πρώτα παιδάκια πάντα είμαστε υπερβολικοί, στα δεύτερα γινομαστεβπιο χαλαροί...

  • Ευχαριστώ 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

αποστειρωνω βαζω το καφτο νερο στο μπουκαλι κλεινω το μπουκαλι κ.καπακι κ.το βαζω στο ψυγειο υποτιθετε οτι στο ψυγειο σε αυτες τις θερμοκρασιες.αργουν τα μικροβια να αναπτυχθουν. τα μπουκαλια ειναι κλειστα οποτε ποσα μικροβια.πια να.περασουν. επισης δεν αφηνω πανω απο 8-10 ωρες τα μπουκαλια στο ψυγειο. ο αποστειρωτης στις οδηγιες λεει οτι αν τον.ανοιξεις χαλαει η αποστειρωση. 

 

ρε κοριτσια πως θα ξερουμε τι βαθμους εχει μεσα το μπουκαλι ?? το γαλα λεει να μην διαλυετε σε μεγαλες θερμοκρασιες χαλανε οι βιταμινες πως να πετυχαινεις 70 η 40 βαθμους?

Οι οδηγίες στα γαλατα στην Ελλάδα είναι λάθος κάπου έχω διαβάσει ότι είμαστε η μόνη χώρα όπου δεν έχουν αλλάξει τις οδηγίες στα κουτιά με το γάλα κανονικά το νερό για να μπει το γάλα μέσα πρέπει να είναι στους 70 βαθμούς δλδ καυτό κ όχι στους 40 που λένε τα κουτιά για να σκοτώνονται τυχών μικρόβια που έχουν αναπτυχθεί από το άνοιγμα της σκόνης ..!!! Τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η αποστείρωση μετά δεν υπάρχει πρόβλημα σε τι θερμοκρασία θα είναι το νερό όταν μπει το γάλα ..!!

  • Ευχαριστώ 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Οι οδηγίες στα γαλατα στην Ελλάδα είναι λάθος κάπου έχω διαβάσει ότι είμαστε η μόνη χώρα όπου δεν έχουν αλλάξει τις οδηγίες στα κουτιά με το γάλα κανονικά το νερό για να μπει το γάλα μέσα πρέπει να είναι στους 70 βαθμούς δλδ καυτό κ όχι στους 40 που λένε τα κουτιά για να σκοτώνονται τυχών μικρόβια που έχουν αναπτυχθεί από το άνοιγμα της σκόνης ..!!! Τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η αποστείρωση μετά δεν υπάρχει πρόβλημα σε τι θερμοκρασία θα είναι το νερό όταν μπει το γάλα ..!!

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες.μενω εξωτερικό και η οδηγία πάνω στο κουτί είναι 70 βαθμοί και όχι λιγότερο για το λόγο που ανέφερες.

Στο εξωτερικό βέβαια κυκλοφορεί και έτοιμη αποστειρωμένη φόρμουλα που απλά ανοίγεις το μπουκάλι και τη ρίχνεις στο μπιμπερό χωρίς να παιδευσαι με μεζουρες σκόνης και θερμοκρασία νερού αλλά η Ελλάδα όπως πάντα είναι πισω

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

αποστειρωνω βαζω το καφτο νερο στο μπουκαλι κλεινω το μπουκαλι κ.καπακι κ.το βαζω στο ψυγειο υποτιθετε οτι στο ψυγειο σε αυτες τις θερμοκρασιες.αργουν τα μικροβια να αναπτυχθουν. τα μπουκαλια ειναι κλειστα οποτε ποσα μικροβια.πια να.περασουν. επισης δεν αφηνω πανω απο 8-10 ωρες τα μπουκαλια στο ψυγειο. ο αποστειρωτης στις οδηγιες λεει οτι αν τον.ανοιξεις χαλαει η αποστειρωση. 

 

ρε κοριτσια πως θα ξερουμε τι βαθμους εχει μεσα το μπουκαλι ?? το γαλα λεει να μην διαλυετε σε μεγαλες θερμοκρασιες χαλανε οι βιταμινες πως να πετυχαινεις 70 η 40 βαθμους?

Κανονικά χρειάζεσαι θερμόμετρο αλλά ποτέ δεν είχα.μπορεις να βρασεις το νερό στο βραστηρα και να το αφήσεις να κρυώσει εκεί μέσα για μισή ώρα.οταν περάσει μισή ώρα ειναι ετοιμο.οι βιταμίνες μπορεί να χαλάνε αν το νερό το βάζεις κατ' ευθείαν στο μπιμπερό μετά το βράσιμο και είναι θεωρητικά 100 βαθμοί ίσως και λίγο λιγότερο αλλά στους 70 είναι οκ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Και εγώ όπως το κάνει η Νάντια ακριβώς το κάνω. Βράζω νερό 10 λεπτά από την στιγμή του βρασμού, μετά στο θερμός, την ώρα που είναι να φάει αν είναι πολύ καυτό ακόμα το βάζω στο μπουκάλι και το κρυώνω λίγο πριν προσθέσω την σκόνη, πολύ καλό κούνημα για να διαλυθεί σωστά. 

Λίνα εσύ πως απιστειρώνεις? Αν κατάλαβα καλά τα βάζεις ψυγείο μετά τον αποστειρωτή? Μου είπε μια φίλη γι αυτή την μέθοδο αλλά μίλησα με την παιδίατρο σήμερα και επιμένει ότι το πιο αποστειρωμένο μέρος για να αποθηκεύονται τα μπουκάλια είναι μέσα στον αποστειρωτή και ας το έχω ανοίξει για να πάρω μπουκάλι για το γεύμα που θέλω να ετοιμάσω.

Απο τη στιγμή που ανοιγεις τν αποστειρωτη παύει να ισχύει η αποστειρωση... Στο ψυγείο διατηρείται 48 ωρες... Στο νοσοκομείο έτσι το καναμε και για τα προωρα πάντως... 

Εμενα κοριτσια τ όνειρο κρατησε λίγο.. Μαλλον επειδή ειχα 2 μερες να θηλασω μαζευτηκε και εφτασε χθες για 2 γευματα... Σημερα παλι τίποτα δε ειχα σχεδόν... Τεσπα, θα τη βαζω οσο εχω γαλα.. Έστω και λίγο καλο της κανει... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσες δινετε φορμουλα πιο γαλατακι δινεται και κατα ποσο ειστε ευχαριστημενες; Εμεις ξεκινησαμε με ναν αλλα τ εκανε πολλους κολικους κ διατνωστηκε με παλλινδρομηση μετα απο ενα μηνα πηγανε στο αλμιρον .ha για μια βδομαδα. Μετα απο μια βδομαδα αλλαξαμε γτ ηταν οτι χειροτερο εκλαιγε συνεχεια μετα το γαλα κ τα κακα νερο. Μετα πηγαμε στο αλμιρον pepti.το κρατησαμε 2 μηνες εβγαζε γαλα αλλα παλευοταν και πριν ενα μηνα ξεκινησαμε παλι δυσκιλιοτητα και πολυ πονο ρουκετες κ κλαμα. Απο χθες μας εδωσε το νοβαλακ .ha μεχρι στιγμης δν εχει βγαλει καθουλου το γαλα. Αλλα ειναι νωρις για να κρινω. Απλα εχει ταλαιπωρηθει πολυ και στεναχωριεμε πως να το βοηθησω και αν αυτο το γαλα δν τ κανει;


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , ναντια δε είπε:

Κοριτσια οσες δινετε φορμουλα πιο γαλατακι δινεται και κατα ποσο ειστε ευχαριστημενες; Εμεις ξεκινησαμε με ναν αλλα τ εκανε πολλους κολικους κ διατνωστηκε με παλλινδρομηση μετα απο ενα μηνα πηγανε στο αλμιρον .ha για μια βδομαδα. Μετα απο μια βδομαδα αλλαξαμε γτ ηταν οτι χειροτερο εκλαιγε συνεχεια μετα το γαλα κ τα κακα νερο. Μετα πηγαμε στο αλμιρον pepti.το κρατησαμε 2 μηνες εβγαζε γαλα αλλα παλευοταν και πριν ενα μηνα ξεκινησαμε παλι δυσκιλιοτητα και πολυ πονο ρουκετες κ κλαμα. Απο χθες μας εδωσε το νοβαλακ .ha μεχρι στιγμης δν εχει βγαλει καθουλου το γαλα. Αλλα ειναι νωρις για να κρινω. Απλα εχει ταλαιπωρηθει πολυ και στεναχωριεμε πως να το βοηθησω και αν αυτο το γαλα δν τ κανει;

Κορίτσι μου καλησπέρα.. Εγω δεν έχω δώσει καθόλου φόρμουλα στην μικρή πήρε μόνο κάποιες μέρες στ νοσοκομείο όταν γεννήθηκε κ 3 4 στ σπίτι όταν ήταν πολύ πολύ μωράκι... Κ μια φορά που προσπάθησα να της δώσω ξένο μέσα στς γιορτές δεν το ήθελε καθόλου.. Αυτό που μου έχουν πει 3 γνωστές μου όμως που ήταν πολύ ευχαριστημένες και οι 3 εινσι το biolac 1το  βιολογικό κ πολύ κοντά στ μητρικό γαλα σε γεύση αυτές μου έχουν πει τα καλύτερα.. Δεν ενόχλησε καθόλου τα μωράκια τους.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα.. Εγω δεν έχω δώσει καθόλου φόρμουλα στην μικρή πήρε μόνο κάποιες μέρες στ νοσοκομείο όταν γεννήθηκε κ 3 4 στ σπίτι όταν ήταν πολύ πολύ μωράκι... Κ μια φορά που προσπάθησα να της δώσω ξένο μέσα στς γιορτές δεν το ήθελε καθόλου.. Αυτό που μου έχουν πει 3 γνωστές μου όμως που ήταν πολύ ευχαριστημένες και οι 3 εινσι το biolac 1το  βιολογικό κ πολύ κοντά στ μητρικό γαλα σε γεύση αυτές μου έχουν πει τα καλύτερα.. Δεν ενόχλησε καθόλου τα μωράκια τους.. το θεμα ειναι οτι εμεις

Το θεμα ειναι οτι εμεις εχουμε κ παλινδρομηση μαζι με ολα τα υπολοιπα.και εγω τον θηλαζα εκανα μικτο κ το μετανιωσα παρα πολυ. Αλλα ημουν απειρη γτ γεννηθηκε λιγο μικρουλης κ τοτε ο παιδιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε να του δωσω ξενο για να παρει βαρος πραγμα που δν ισχυε .αλλα πρωτο μ παιδακι κ απειρη τελειως φοβηθηκα μην παθει κατι κ τωρα το μετανιωνω καθε μερα.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ναντια δε είπε:

Το θεμα ειναι οτι εμεις εχουμε κ παλινδρομηση μαζι με ολα τα υπολοιπα.και εγω τον θηλαζα εκανα μικτο κ το μετανιωσα παρα πολυ. Αλλα ημουν απειρη γτ γεννηθηκε λιγο μικρουλης κ τοτε ο παιδιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε να του δωσω ξενο για να παρει βαρος πραγμα που δν ισχυε .αλλα πρωτο μ παιδακι κ απειρη τελειως φοβηθηκα μην παθει κατι κ τωρα το μετανιωνω καθε μερα.

Ναι καταλαβαίνω όλες κάνουμε λάθη στ πρώτα μας παιδάκια μακάρι να τα ξέραμε όλα αλλά κ εμείς μαζί τους τα μαθαίνουμε.. Τώρα δεν γίνεται να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμο??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ναντια δε είπε:

Το θεμα ειναι οτι εμεις εχουμε κ παλινδρομηση μαζι με ολα τα υπολοιπα.και εγω τον θηλαζα εκανα μικτο κ το μετανιωσα παρα πολυ. Αλλα ημουν απειρη γτ γεννηθηκε λιγο μικρουλης κ τοτε ο παιδιατρος στο νοσοκομειο μου ειπε να του δωσω ξενο για να παρει βαρος πραγμα που δν ισχυε .αλλα πρωτο μ παιδακι κ απειρη τελειως φοβηθηκα μην παθει κατι κ τωρα το μετανιωνω καθε μερα.

Αχ και να ξέρατε πόσες μιζες παίρνουν οι παιδίατροι για να προωθούν το ξένο γάλα... Είναι τρομακτικό και λυπηρό  να βλέπεις ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με την ιατρική να βασίζεται στο χρηματισμό! Δούλευα 6 χρόνια σε γυναικολόγο και τι έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται! Και να σας τα έλεγα θα μου λέγατε "αποκλείεται, δεν παίζει να γίνονται αυτά!'


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Απο τη στιγμή που ανοιγεις τν αποστειρωτη παύει να ισχύει η αποστειρωση... Στο ψυγείο διατηρείται 48 ωρες... Στο νοσοκομείο έτσι το καναμε και για τα προωρα πάντως... 

Εμενα κοριτσια τ όνειρο κρατησε λίγο.. Μαλλον επειδή ειχα 2 μερες να θηλασω μαζευτηκε και εφτασε χθες για 2 γευματα... Σημερα παλι τίποτα δε ειχα σχεδόν... Τεσπα, θα τη βαζω οσο εχω γαλα.. Έστω και λίγο καλο της κανει... 

Αν δε θες να αποθηλασεις βαζε την συνεχεια στο στηθος οσο αντεχετε κ οι δυο και ολη μερα αν μπορεις και θα επανελθει. Μην απελπιζεσαι, υπαρχουν τροποι να επανελθει και η μαγια σιγουρα θα βοηθησει. Οσο δεν θηλαζεις τοσο μειωνεται να ξερεις.

Κοριτσια σας παρακολουθω αλλα δε προλαβαινω να γραψω. Εχω και αρρωστο τον μεγαλο. Και τα χω φτυσει απο την κουραση. 

@Maria_ath να πανε ολα καλα με το μπεμπακι σου και να μεινουν ολα πισω αυτα. Περαστικα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...