Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , Alekk είπε:

Αν δε θες να αποθηλασεις βαζε την συνεχεια στο στηθος οσο αντεχετε κ οι δυο και ολη μερα αν μπορεις και θα επανελθει. Μην απελπιζεσαι, υπαρχουν τροποι να επανελθει και η μαγια σιγουρα θα βοηθησει. Οσο δεν θηλαζεις τοσο μειωνεται να ξερεις.

Κοριτσια σας παρακολουθω αλλα δε προλαβαινω να γραψω. Εχω και αρρωστο τον μεγαλο. Και τα χω φτυσει απο την κουραση. 

@Maria_ath να πανε ολα καλα με το μπεμπακι σου και να μεινουν ολα πισω αυτα. Περαστικα!

 

Δεν εχω κουραγιο να βαραω παλι 24ωρα αυπνιας... Νιωθω άσχημα που το λεω αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια... Δεν ξερω... Ισως είμαι απλα αδυναμη.... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Εγώ κορίτσια θηλάζω μόνο κ όταν λείπω στην δουλειά δίνουν με μπιμπερό το γάλα μου στο μωρό. ξέρετε όμως τι διαδικασία ακολουθώ? νομίζω είναι εντελώς λάθος με αυτά που διάβασα μόλις. βάζω σε μια κατσαρόλα νερό κ το θήλαστρο με το μπουκάλι. βράζω το νερό κ αφού βράσει περιμένω πέντε λεπτά περίπου κ τα βγάζω. τα βάζω σε ένα χαρτί κουζίνας που έχω στρώσει στον πάγκο για να φύγουν τα πολλά νερά. μετά βγάζω γάλα με το θήλαστρο κ αφού βγάλω το βάζω στο ποτήρι το οποίο το κλείνω με το καπάκι κ το βάζω στο ψυγείο για να καταναλωθεί σε λίγες ώρες η την επόμενη μέρα.είναι πολύ λάθος που τα τοποθετώ στο χαρτί κουζίνας?τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ασία είπε:

Εγώ κορίτσια θηλάζω μόνο κ όταν λείπω στην δουλειά δίνουν με μπιμπερό το γάλα μου στο μωρό. ξέρετε όμως τι διαδικασία ακολουθώ? νομίζω είναι εντελώς λάθος με αυτά που διάβασα μόλις. βάζω σε μια κατσαρόλα νερό κ το θήλαστρο με το μπουκάλι. βράζω το νερό κ αφού βράσει περιμένω πέντε λεπτά περίπου κ τα βγάζω. τα βάζω σε ένα χαρτί κουζίνας που έχω στρώσει στον πάγκο για να φύγουν τα πολλά νερά. μετά βγάζω γάλα με το θήλαστρο κ αφού βγάλω το βάζω στο ποτήρι το οποίο το κλείνω με το καπάκι κ το βάζω στο ψυγείο για να καταναλωθεί σε λίγες ώρες η την επόμενη μέρα.είναι πολύ λάθος που τα τοποθετώ στο χαρτί κουζίνας?τι πρέπει να κάνω?

Κ εγώ σε χαρτί κουζίνας το ακουμπώ.. Δεν είχα σκεφτεί ότι είναι τόσο λάθος να σου πω την αλήθεια δεν.. Τα σουπιζω κ λίγο με χαρτί.. Μάλλον είναι πολύ λάθος ες? 

Link to comment
Share on other sites

εδώ τα κορίτσια λένε πως αν ανοίξεις τον αποστείρωση χαλάει η αποστείρωση.προσέχουμε δηλ τέτοιες λεπτομέριες. άρα το χαρτί που μπορεί να έχει διάφορα μικρόβια δεν είναι επικίνδυνο? δεν ξέρω... κι εσύ την ίδια διαδικασία με μένα ακολουθείς αν χρειαστεί να βγάλεις με το θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Απο μανουλες δεκεμβριου μπαινω σφηναα. Και γω με χαρτι κουζινας σκουπιζω θηλαστρο και μπιμπερο ή αλλιως πανω σε πετσετα τα ακουμπαω μετα το βρασιμο.

 εγω να σας πω την αληθεια δεν πιστευω κ πολυ στην αποστειρωση. Ναι οκ, να αποφυγουμε τα παθογονα μικροβια με τον βρασμο αλλα δεν ζουμε σε αποστειρωμενο περιβαλλον. Παντου υπαρχουν μικροβια, στα ρουχα μας, στα χερια μας, στο κρεβατι μας, ακομα και στον αερα που αναπνεει το μωρο. Βεβαια δεν χρησιμοποιω συχνα μπιμπερο, αλλα πχ και τις πιπιλες του μικρου δεν τις αποστειρωνω καθε φορα που του φευγουν. Απλα τα βαζω κατω απο τρεχουμενο καυτο νερο για λιγο και αυτο. Εξαλλου ηδη βαζει χερια στο στομα αρα μικροβια μεταφερονται. 

Να σας ζησουν τα μωρακια σας και να ναι ολα τα μπεμπακια καλοτυχα!!!

  • Μου αρέσει 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Ασία είπε:

εδώ τα κορίτσια λένε πως αν ανοίξεις τον αποστείρωση χαλάει η αποστείρωση.προσέχουμε δηλ τέτοιες λεπτομέριες. άρα το χαρτί που μπορεί να έχει διάφορα μικρόβια δεν είναι επικίνδυνο? δεν ξέρω... κι εσύ την ίδια διαδικασία με μένα ακολουθείς αν χρειαστεί να βγάλεις με το θήλαστρο?

Ναι το ίδιο έκανα τόσο καιρό.. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί πάρα μόνο για τι θήλαστρο γτ δεν δίνω φόρμουλα αλλa όσες φορές το έχω χρειαστεί το κάνω με χαρτί.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Δεν εχω κουραγιο να βαραω παλι 24ωρα αυπνιας... Νιωθω άσχημα που το λεω αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια... Δεν ξερω... Ισως είμαι απλα αδυναμη.... 

Οχι κοπελα μ, μη το λες αυτο δεν εισαι αδυναμη. Σου εχουν πεσει ολα μαζι! Δεν χρειαζεται να την βαζεις και το βραδυ, μονο την ημερα οσο μπορεις. Ο θηλασμος θελει ξεκουραση και ηρεμια! Δε φταις εσυ για το γαλα, απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι περασεις το παλουκι των πρωτων ημερων και τωρα θα ειναι σαφως πιο ευκολα τα πραγματα. Ειναι κριμα! Απο την αλλη, θα κανεις οτι σε κανει εσενα ευτυχισμενη και τιποτα αλλο! Η μπεμπα θελει μια χαρουμενη μαμα, τα αλλα ολα ειναι ψιλοπραγματα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , nanoula90 είπε:

Γεια σας κοριτσια!! Απο μανουλες δεκεμβριου μπαινω σφηναα. Και γω με χαρτι κουζινας σκουπιζω θηλαστρο και μπιμπερο ή αλλιως πανω σε πετσετα τα ακουμπαω μετα το βρασιμο.

 εγω να σας πω την αληθεια δεν πιστευω κ πολυ στην αποστειρωση. Ναι οκ, να αποφυγουμε τα παθογονα μικροβια με τον βρασμο αλλα δεν ζουμε σε αποστειρωμενο περιβαλλον. Παντου υπαρχουν μικροβια, στα ρουχα μας, στα χερια μας, στο κρεβατι μας, ακομα και στον αερα που αναπνεει το μωρο. Βεβαια δεν χρησιμοποιω συχνα μπιμπερο, αλλα πχ και τις πιπιλες του μικρου δεν τις αποστειρωνω καθε φορα που του φευγουν. Απλα τα βαζω κατω απο τρεχουμενο καυτο νερο για λιγο και αυτο. Εξαλλου ηδη βαζει χερια στο στομα αρα μικροβια μεταφερονται. 

Να σας ζησουν τα μωρακια σας και να ναι ολα τα μπεμπακια καλοτυχα!!!

Και επίσης να προσθέσω και κάτι άλλο που ξέχασες! Το στήθος το αποστειρώνουμε πριν το βάλει το μωρό στο στόμα;;;; 

  • Μου αρέσει 2

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Alekk είπε:

Οχι κοπελα μ, μη το λες αυτο δεν εισαι αδυναμη. Σου εχουν πεσει ολα μαζι! Δεν χρειαζεται να την βαζεις και το βραδυ, μονο την ημερα οσο μπορεις. Ο θηλασμος θελει ξεκουραση και ηρεμια! Δε φταις εσυ για το γαλα, απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι περασεις το παλουκι των πρωτων ημερων και τωρα θα ειναι σαφως πιο ευκολα τα πραγματα. Ειναι κριμα! Απο την αλλη, θα κανεις οτι σε κανει εσενα ευτυχισμενη και τιποτα αλλο! Η μπεμπα θελει μια χαρουμενη μαμα, τα αλλα ολα ειναι ψιλοπραγματα...

Ολα μαζεμενα δεν λες τίποτα... Απο τη μια σκέφτομαι οτι περασαμε τοσο λουκι σ αρχη για να τα καταφέρουμε και τωρα ετυχε αυτο... Απο την αλλη ειλικρινά δεν αντέχω να τα κανω ολα απο την αρχη... Ειπα οσο εχω θα τη βαζω τη μερα  και μετα θα της δινω συμπληρωμα και οσο κρατησει... Στην τελική θηλασε εστω και λιγο... 

Εν τ μεταξυ ο ξυπνιος ο αντρας μ ειχε και γνώμη σημερα... Μ ειπε πως δεν έγινε και τιποτα... Αλλα μωρα δε θηλαζουν καθόλου... Ήμαρτον αυτοι οι αντρες... Τιποτα δεν καταλαβαίνουν... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΦαιηΚατς είπε:

Και επίσης να προσθέσω και κάτι άλλο που ξέχασες! Το στήθος το αποστειρώνουμε πριν το βάλει το μωρό στο στόμα;;;; 

Ουτε καν. Μεσα στα γαλατα ειναι απο τον προηγουμενο θηλασμο, με μια δοση λανολινης που την απλωνεις με τα χερια εννοειται, με καποια επιθεματα να χουν φυγει αλλου για αλλου και να τα ψαχνεις και μια μπλουζα τιγκα παλι στο γαλα και οτι αλλο συνεπαγεται χαχαχα. Η περιπτωση μου τουλαχιστον αυτη ειναι 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Αχ και να ξέρατε πόσες μιζες παίρνουν οι παιδίατροι για να προωθούν το ξένο γάλα... Είναι τρομακτικό και λυπηρό  να βλέπεις ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με την ιατρική να βασίζεται στο χρηματισμό! Δούλευα 6 χρόνια σε γυναικολόγο και τι έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται! Και να σας τα έλεγα θα μου λέγατε "αποκλείεται, δεν παίζει να γίνονται αυτά!'

Αργα το καταλαβα και στεναχωρηθηκα παρα πολυ.... Ευχομαι οταν και αν θα ερθει το δευτερο να το θηλασω αποκλειστικα..


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ουτε καν. Μεσα στα γαλατα ειναι απο τον προηγουμενο θηλασμο, με μια δοση λανολινης που την απλωνεις με τα χερια εννοειται, με καποια επιθεματα να χουν φυγει αλλου για αλλου και να τα ψαχνεις και μια μπλουζα τιγκα παλι στο γαλα και οτι αλλο συνεπαγεται χαχαχα. Η περιπτωση μου τουλαχιστον αυτη ειναι 

Ακριβώς όπως το περιεγραψες κι εγώ χωρίς τη λανολινη! Άρα δεν βλέπω το νόημα της αποστείρωσης από το θηλασμό και μόνο αν το πάρεις για να μην πούμε για τα χεράκια που τα βάζουν στο στόμα από πολύ νωρις όπως είπες πολύ σωστά πριν!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Ναι καταλαβαίνω όλες κάνουμε λάθη στ πρώτα μας παιδάκια μακάρι να τα ξέραμε όλα αλλά κ εμείς μαζί τους τα μαθαίνουμε.. Τώρα δεν γίνεται να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμο??? 

Ειναι 4 μηνων και εχει τελειωσει το γαλα ουρε πριζετε το στηθος ουτε τπτ


...:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ναντια δε είπε:

Αργα το καταλαβα και στεναχωρηθηκα παρα πολυ.... Ευχομαι οταν και αν θα ερθει το δευτερο να το θηλασω αποκλειστικα..

Μην στεναχωριέσαι κοριτσακι μου όμορφο... Και εγώ τον μεγάλο δεν τον θηλασα ούτε μια φορά γιατί έπαιρνα φάρμακα για την πίεση αλλά μια χαρά είναι το παλικαρακι μου! 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Γεια σας κοριτσια!! Απο μανουλες δεκεμβριου μπαινω σφηναα. Και γω με χαρτι κουζινας σκουπιζω θηλαστρο και μπιμπερο ή αλλιως πανω σε πετσετα τα ακουμπαω μετα το βρασιμο.

 εγω να σας πω την αληθεια δεν πιστευω κ πολυ στην αποστειρωση. Ναι οκ, να αποφυγουμε τα παθογονα μικροβια με τον βρασμο αλλα δεν ζουμε σε αποστειρωμενο περιβαλλον. Παντου υπαρχουν μικροβια, στα ρουχα μας, στα χερια μας, στο κρεβατι μας, ακομα και στον αερα που αναπνεει το μωρο. Βεβαια δεν χρησιμοποιω συχνα μπιμπερο, αλλα πχ και τις πιπιλες του μικρου δεν τις αποστειρωνω καθε φορα που του φευγουν. Απλα τα βαζω κατω απο τρεχουμενο καυτο νερο για λιγο και αυτο. Εξαλλου ηδη βαζει χερια στο στομα αρα μικροβια μεταφερονται. 

Να σας ζησουν τα μωρακια σας και να ναι ολα τα μπεμπακια καλοτυχα!!!

κι εγώ έτσι ακριβώς. δεν πιστεύω πολύ στην αποστείρωση γι αυτό κ δεν είμαι αυστηρή. να σου ζήσει το μωράκι σου, γερό να είναι!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...