Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Georgia1972 είπε:

Καλησπερα κορίτσια.

Palmoira μου πως είστε; Μπήκατε στις στερεές τροφές; 

Καλά είμαστε,μεγαλώνουμε! Θα ξεκινήσουμε 2 Αυγούστου στερεές τροφές. Κανονικά ήταν για 12 αλλά επειδή είμαστε αδύνατου λες θα ξεκινήσουμε λίγο νωρίτερα. Δεν αγχώνομαι καθόλου, κανενα παιδί δεν έμεινε νηστικό. Σιγά σιγά θα φάμε, θα πιούμε νερό, ο.λα θα γίνουν! Ξεκίνησα να γράφω λίστα για τα πράγματα που θα χρειαστεί να πάρουμε μαζί μας στις διακοπές....είναι απίστευτο πως για ένα τόσο μικρό παιδάκι χρειάζεται να κουβαλήσεις ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα! Φαντάζομαι εσείς με 2!!!

Just now, melisaki74 είπε:

Οι γονείς μου έχουν βοηθήσει πολύ αλλά τώρα με τις συντάξεις πείνας δεν θέλω γιατί ξέρω ότι θα στερηθούν. Οσο για τα πεθερικά έχουν υποχρέωση μόνο στην κόρη τους εκεί η κινητή και ακίνητη περιουσία παρόλο που εκείνη και ο άντρας της έχουν καλύτερες αποδοχές από μας.

Να χαίρεσαι την μπουμπού σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συζήτα το και με το κέντρο να σε διευκολύνουν με δόσεις ή με κάποια προκαταβολή μισθοδοσίας από τη δουλειά είτε τη δική σου είτε του συζύγου. Το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. Δεν θέλω να σκέφτομαι τα χρήματα που έχουμε δώσει εδώ και 6 χρόνια προσπάθειας

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Kαλησπερα και πάλι σε όλες σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες από σας πέτυχαν με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια ( εννοώ και αρνητική χοριακή σε προηγούμενες ετ) και που οφείλονταν τελικά οι προηγούμενες αποτυχίες σας. Δηλαδή  υπάρχουν περιπτώσεις όπου όλα καλά , μήτρα, έμβρυα αιματολογικά κλπ και παρά ταύτα  επιτυχία με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, άρα θέμα τύχης και μόνο? 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, melisaki74 είπε:

Οι γονείς μου έχουν βοηθήσει πολύ αλλά τώρα με τις συντάξεις πείνας δεν θέλω γιατί ξέρω ότι θα στερηθούν. Οσο για τα πεθερικά έχουν υποχρέωση μόνο στην κόρη τους εκεί η κινητή και ακίνητη περιουσία παρόλο που εκείνη και ο άντρας της έχουν καλύτερες αποδοχές από μας.

Να χαίρεσαι την μπουμπού σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κατάλαβα... Τα γνωστά που κάνουν δυστυχώς πολλοί γονείς... Έχε πίστη. Κατι θα βρεθει. Κι εμείς όταν φτάναμε στο απροχώρητο, ερχόταν μάννα εξ' ουρανού και όλα πήγαιναν καλύτερα. Κοιτάξτε το όπως προτείνει και η Palmoira.

Just now, palmoira είπε:

Καλά είμαστε,μεγαλώνουμε! Θα ξεκινήσουμε 2 Αυγούστου στερεές τροφές. Κανονικά ήταν για 12 αλλά επειδή είμαστε αδύνατου λες θα ξεκινήσουμε λίγο νωρίτερα. Δεν αγχώνομαι καθόλου, κανενα παιδί δεν έμεινε νηστικό. Σιγά σιγά θα φάμε, θα πιούμε νερό, ο.λα θα γίνουν! Ξεκίνησα να γράφω λίστα για τα πράγματα που θα χρειαστεί να πάρουμε μαζί μας στις διακοπές....είναι απίστευτο πως για ένα τόσο μικρό παιδάκι χρειάζεται να κουβαλήσεις ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα! Φαντάζομαι εσείς με 2!!!

Συζήτα το και με το κέντρο να σε διευκολύνουν με δόσεις ή με κάποια προκαταβολή μισθοδοσίας από τη δουλειά είτε τη δική σου είτε του συζύγου. Το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. Δεν θέλω να σκέφτομαι τα χρήματα που έχουμε δώσει εδώ και 6 χρόνια προσπάθειας

Ω, ναι! Φαντάσου πέρυσι που καταφέραμε να πάμε στους γονείς μου μόνο για πέντε ημέρες, πήγαμε με 2 αυτοκίνητα! Ήμασταν ακόμη και στην αποστείρωση και καταλαβαίνεις... Κάναμε μια μικρή μετακόμιση.

Καλά κάνεις και δεν αγχώνεσαι. Άλλωστε στην αρχή θα συμπληρώνεις το γεύμα της και με γάλα. Θα την βάλεις στη θάλασσα φέτος; Επιτρέπει ο γιατρός σας;

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Kαλησπερα και πάλι σε όλες σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες από σας πέτυχαν με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια ( εννοώ και αρνητική χοριακή σε προηγούμενες ετ) και που οφείλονταν τελικά οι προηγούμενες αποτυχίες σας. Δηλαδή  υπάρχουν περιπτώσεις όπου όλα καλά , μήτρα, έμβρυα αιματολογικά κλπ και παρά ταύτα  επιτυχία με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, άρα θέμα τύχης και μόνο? 

αυτή την τύχη θα την πλακωσω καμία μέρα να ξέρεις.....γαμω την τύχη μ γαμω δηλ....

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Georgia1972 είπε:

Κατάλαβα... Τα γνωστά που κάνουν δυστυχώς πολλοί γονείς... Έχε πίστη. Κατι θα βρεθει. Κι εμείς όταν φτάναμε στο απροχώρητο, ερχόταν μάννα εξ' ουρανού και όλα πήγαιναν καλύτερα. Κοιτάξτε το όπως προτείνει και η Palmoira.

Ω, ναι! Φαντάσου πέρυσι που καταφέραμε να πάμε στους γονείς μου μόνο για πέντε ημέρες, πήγαμε με 2 αυτοκίνητα! Ήμασταν ακόμη και στην αποστείρωση και καταλαβαίνεις... Κάναμε μια μικρή μετακόμιση.

Καλά κάνεις και δεν αγχώνεσαι. Άλλωστε στην αρχή θα συμπληρώνεις το γεύμα της και με γάλα. Θα την βάλεις στη θάλασσα φέτος; Επιτρέπει ο γιατρός σας;

Θα πλατσουρισουμε σίγουρα και εάν τη βάλουμε θα πρέπει να είναι ζέστη η θάλασσα. Το μόνο που φοβάται ο γιατρός μας είναι ότι επειδή είναι αδύνατη ίσως δεν καταφέρει να κρατήσει τη θερμοκρασία σώματος. Θα δούμε. Έχουμε πάρει και μια πλαστική πισινούλα με σκέπαστρο από πάνω! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Kαλησπερα και πάλι σε όλες σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες από σας πέτυχαν με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια ( εννοώ και αρνητική χοριακή σε προηγούμενες ετ) και που οφείλονταν τελικά οι προηγούμενες αποτυχίες σας. Δηλαδή  υπάρχουν περιπτώσεις όπου όλα καλά , μήτρα, έμβρυα αιματολογικά κλπ και παρά ταύτα  επιτυχία με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, άρα θέμα τύχης και μόνο? 

Καλησπέρα σε όλες, 1η με δανεικά αρνητική χοριακή, 2η βιοχημική, 3η συνεχίζεται 8η εβδομάδα. Αύριο πάω να δω τι κάνουμε, 3ος υπέρηχος κ πρώτες εξετάσεις εγκυμοσύνης, ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστα, γιατί σήμερα αίμα πάλι χωρίς να είναι πλημμύρα σαν την τελευταία φορά. Τώρα όμως νιώθω κ πονάκια εδώ κ λίγες μέρες.

Με συγχωρείς αν επαναλαμβάνομαι. Όταν αποφάσισα για δανεικά, προσπάθησα να μην αφήσω κενά σε όσα θεωρούσα απαραίτητα από μήτρα κλπ. Τύχη σίγουρα, τώρα τα έμβρυα ως ένα βαθμό μπορείς να ξέρεις τι ποιότητα έχουν...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, solena73 είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 1η με δανεικά αρνητική χοριακή, 2η βιοχημική, 3η συνεχίζεται 8η εβδομάδα. Αύριο πάω να δω τι κάνουμε, 3ος υπέρηχος κ πρώτες εξετάσεις εγκυμοσύνης, ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστα, γιατί σήμερα αίμα πάλι χωρίς όμως να είναι πλημμύρα σαν την τελευταία φορά. Τώρα όμως νιώθω κ πονάκια εδώ κ λίγες μέρες.

Με συγχωρείς αν επαναλαμβάνομαι. Όταν αποφάσισα για δανεικά, προσπάθησα να μην αφήσω κενά σε όσα θεωρούσα απαραίτητα από μήτρα κλπ. Τύχη σίγουρα, τώρα τα έμβρυα ως ένα βαθμό μπορείς να ξέρεις τι ποιότητα έχουν...

Απ ότι θυμαμαι κορίτσι εσύ κ στις 3 με δανεικά έκανες το ίδιο plan δεν αλλαξες κάτι άρα σε σένα  το αρνητικό κ η βιοχημική ήταν θεμα τυχης

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Απ ότι θυμαμαι κορίτσι εσύ κ στις 3 με δανεικά έκανες το ίδιο plan δεν αλλαξες κάτι άρα σε σένα  το αρνητικό κ η βιοχημική ήταν θεμα τυχης

Ίσως να έπαιξε ρόλο και η ψυχολογία, αν και δεν μπορώ να το ξέρω αυτό, την τελευταία φορά άφησα πιο ελεύθερο τον εαυτό μου σε σχέση με τις δύο προηγούμενες. Ένα άλλο πράγμα που ήταν διαφορετικό και πάλι δεν ξέρω αν επηρέασε σε κάτι ήταν η πιο αργή ανταπόκριση του ενδομητρίου, άργησε να παχύνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, solena73 είπε:

Ίσως να έπαιξε ρόλο και η ψυχολογία, αν και δεν μπορώ να το ξέρω αυτό, την τελευταία φορά άφησα πιο ελεύθερο τον εαυτό μου σε σχέση με τις δύο προηγούμενες. Ένα άλλο πράγμα που ήταν διαφορετικό και πάλι δεν ξέρω αν επηρέασε σε κάτι ήταν η πιο αργή ανταπόκριση του ενδομητρίου, άργησε να παχύνει.

Αυτό με το ενδομήτριο το έχω ακούσει κι εγώ. Μπορεί πχ. λόγω αυξημένων ορμονών κ οιστρογονων να αυξηθεί απότομα , χωρίς σωστό συγχρονισμό  και ταχύτερα απ ότι πρέπει και να μην αποφέρει το αποτέλεσμα που θέλουμε. Αλλά αυτό νομίζω , χωρίς να είμαι σίγουρη , μπορεί να συμβεί με τη διέγερση. Αυτός είναι κι ο λόγος που κάποιοι γιατροί προτιμούν με κατεψυγμένα. Επίσης καλό είναι να μετρούν συχνά τις ορμόνες κ υπερηχο. Στο κεντρο μου το κάνουν την 2η μέρα του κύκλου, μία ενδιάμεση φορά κ 5 μέρες πριν την ετ οπότε κ ξεκινώ προγεστερόνη. Αυτή τη φορά θα ζητήσω να μετρήσουμε και μια μερα πριν την ετ και γαι την προγεστερόνη κ για τα οιστρογόνα γιατί το ενδομήτριό μου παχαίνει άμεσα κ γίνεται tourbo!

Εσείς επιβραδύνατε συντονισμένα την πάχυνση του ενδομητρίου ή έτυχε?


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mary H είπε:

Αυτό με το ενδομήτριο το έχω ακούσει κι εγώ. Μπορεί πχ. λόγω αυξημένων ορμονών κ οιστρογονων να αυξηθεί απότομα , χωρίς σωστό συγχρονισμό  και ταχύτερα απ ότι πρέπει και να μην αποφέρει το αποτέλεσμα που θέλουμε. Αλλά αυτό νομίζω , χωρίς να είμαι σίγουρη , μπορεί να συμβεί με τη διέγερση. Αυτός είναι κι ο λόγος που κάποιοι γιατροί προτιμούν με κατεψυγμένα. Επίσης καλό είναι να μετρούν συχνά τις ορμόνες κ υπερηχο. Στο κεντρο μου το κάνουν την 2η μέρα του κύκλου, μία ενδιάμεση φορά κ 5 μέρες πριν την ετ οπότε κ ξεκινώ προγεστερόνη. Αυτή τη φορά θα ζητήσω να μετρήσουμε και μια μερα πριν την ετ και γαι την προγεστερόνη κ για τα οιστρογόνα γιατί το ενδομήτριό μου παχαίνει άμεσα κ γίνεται tourbo!

Εσείς επιβραδύνατε συντονισμένα την πάχυνση του ενδομητρίου ή έτυχε?

Mary,ειμαστε στο ίδιο κέντρο,εμενα και τις 2 φορές μου έκαναν τον τελευταίο υπέρηχο μια εβδομαδα πριν την εμβρυομεταφορα! Μου εκανε εντύπωση,τους ρώτησα και μου είπαν οτι και ορμόνες και ενδομήτριο ειναι εξαιρετικά! Επισης,κι εμενα το ενδομήτριο παχαίνει πολυ,μια εβδομαδα πριν και εχω 10 mm, μηπως μετα δεν χρειάζεται μεγάλες δόσεις προγεστερονης; Αναρωτιέμαι μηπως «καίγεται» το ενδομήτριο μεχρι να εμφυτεύσουν τα έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fleabag είπε:

Mary,ειμαστε στο ίδιο κέντρο,εμενα και τις 2 φορές μου έκαναν τον τελευταίο υπέρηχο μια εβδομαδα πριν την εμβρυομεταφορα! Μου εκανε εντύπωση,τους ρώτησα και μου είπαν οτι και ορμόνες και ενδομήτριο ειναι εξαιρετικά! Επισης,κι εμενα το ενδομήτριο παχαίνει πολυ,μια εβδομαδα πριν και εχω 10 mm, μηπως μετα δεν χρειάζεται μεγάλες δόσεις προγεστερονης; Αναρωτιέμαι μηπως «καίγεται» το ενδομήτριο μεχρι να εμφυτεύσουν τα έμβρυα.

H προγεστερόνη δεν παχαίνει το ενδομήτριο, το σταθεροποιεί. Τα οιστρογόνα το παχαίνουν. Αλλά καλά είναι να τα μετράμε λιγο πριν για να ειμαστε σιγουροι. Εγώ θα τους το πω κι αν αρνηθούν θα τα μετρήσω μόνη μου μια μέρα πριν. Γιατί πχ η προγεστερόνη μπορεί να είναι χαμηλή, αυτή είναι που ωριμάζει το ενδομήτριο κ δημιουργεί ιδανικες συνθήκες για εμφύτευση. Αυτές είναι μικρές λεπτομέρειες πολύ σημαντικές γαι το αποτελεσμα

Το ενδομήτριο το ξαναείδες , τι έγινε, πήγες για 2η γνώμη?

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Καντι said:

Τι θεραπεία πήρες για Ενδομητριτιδα και για ποσο καιρό;

Εχεις διαγράψει κανένα μήνυμα; Μηπως ειναι γεμάτο το box?

Πήρα ένα σχήμα με 3 αντιβιώσεις που μου είπε ο γιατρός. 10 μέρες κράτησε στο σύνολο η θεραπεία.

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, solena73 είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 1η με δανεικά αρνητική χοριακή, 2η βιοχημική, 3η συνεχίζεται 8η εβδομάδα. Αύριο πάω να δω τι κάνουμε, 3ος υπέρηχος κ πρώτες εξετάσεις εγκυμοσύνης, ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστα, γιατί σήμερα αίμα πάλι χωρίς να είναι πλημμύρα σαν την τελευταία φορά. Τώρα όμως νιώθω κ πονάκια εδώ κ λίγες μέρες.

Με συγχωρείς αν επαναλαμβάνομαι. Όταν αποφάσισα για δανεικά, προσπάθησα να μην αφήσω κενά σε όσα θεωρούσα απαραίτητα από μήτρα κλπ. Τύχη σίγουρα, τώρα τα έμβρυα ως ένα βαθμό μπορείς να ξέρεις τι ποιότητα έχουν...

Καλά αποτελεσματα Solena73. Όλα να είναι σουπερ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

επιβραδύνατε συντονισμένα την πάχυνση του ενδομητρίου ή έτυχε?

Μary μου σε μένα αυτό έγινε την τελευταία φορά τυχαία, πιθανόν, λόγο στεναχώριας που είχα τον πεθερό μου στο νοσοκομείο. Το θυμάμαι, γιατί μου μετακίνησαν μια βδομάδα μετά την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Μετρήσεις στο αίμα κάναμε περίπου κάθε 5 μέρες, σύνολο 3 - 4 φορές, ο κύκλος της διέγερσης διαρκούσε λίγο πάνω από 20 μέρες και τελευταία μέτρηση κάναμε πάντα περίπου 5 μέρες πριν την εμβρυομεταφορά, ποτέ μια-δυο μέρες πριν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...