Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 hours ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

thanks....θα ξεκινήσω με το Τhe Americans....θα σου πω σύντομα εντυπώσεις...

Εν κατακλείδι είπες το πιο σπουδαίο.....σε ότι αποφασιστεί το ζευγάρι πρέπει να ναι ενωμένο σαν γροθιά....

 

Κοκκινομάλλα το Americans ειναι σειρά που σε κρατάει σε αγωνία, δεν ξέρω αν ενδείκνυται για την περίοδο που διανύεις...με προσοχή ε? :-)

Εγώ να φανταστείς είχα κολλήσει και δεν μπορούσα να βλέπω ένα μονο επεισόδιο κάθε φορά!

19 hours ago, tsoang said:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

 

 

 

tsoang καλώς ήρθες στο γκρουπ! ;-)

Κατανοώ τις σκέψεις σου, και γω το παιδεψα λίγο καιρό μέχρι να πάρω την απόφαση. Σκεφτηκαμε και μεις την υιοθεσία αλλά μαθαίνοντας τη διαδικασία και το χρόνο αναμονομής κάναμε πίσω.

Είναι κρίμα γιατί τόσα παιδάκια δίνονται σε υιοθεσία αλλά μεγαλώνουν τελικά στα ιδρύματα γιατί η διαδικασία τα "καταδικάζει" χωρίς γονείς.

Για την εξωσωματική συμφωνω΄με τα υπολοιπα κορίτσια. Η επιστήμη είναι εδώ για να μας βοηθήσει.  Η απόφαση δική σου βέβαια και του συντρόφου σου. Μαζί θα καταλήξετε στο τί θέλετε να 

κάνετε και είμαι σίγουρη ότι με αγάπη και κατανόηση θα πάρετε μία σωστή απόφαση. 

Μην φοβάσαι, δεν είσαι η μόνη που βρεθηκες σ'αυτη τη θέση. Στο φόρουμ αυτό προσωπικά πήρα πολύ θάρρος από τα κορίτσια που είτε  σήμερα έχουν παιδάκι -παιδάκια είτε είναι έγκυοι

είτε βρίσκονται στην προσπάθεια. Η εμπειρία τους πολύτιμη για όλες μας.:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

tsoang  σε καλωσορίζω και εγώ σε τούτη την παρέα. Πιστεύω τα κορίτσια τα είπαν όλα. Δεν έχω κάτι να 

προσθέσω παρά απλά να σου ευχηθώ να αποφασίσεις με νηφαλιότητα το καλύτερο για σένα.

4 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Κορίτσια, όλες οι υπόλοιπες θα τα καταφέρουμε!

Ναι Δάφνη, ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!

καλό βράδυ και καλή Κυριακή

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Zoel υπέροχα νέα! Συγχαρητήρια!!!!!! :-)

Τις ευχές μου για μία καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη!:)

Κορίτσια να ξέρετε είστε η χαρά μας με τα όμορφα νέα που μας ανακοινώσατε αυτες τις μέρες!

Καλή συνέχεια σε όλες!

 

Σ ευχαριστώ  κορίτσι  μου!!

Με το καλό να έρθει και η δική σου προσπάθεια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 7:05 ΜΜ, lennio είπε:

Κορίτσια μου πολλά φιλιά από Παρίσι!

Lennio. .. :) εκτός από τις ευχές μου να πάνε οοοολα καλά από εδώ και πέρα,  έχω να σου πω πως με έκανες πολύ πολύ χαρούμενη με τα νέα σου. Σε φιλώ πολύ ! Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει η ώρα να πούμε και καλά γεννητούρια! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/9/2018 at 10:29 PM, tsoang said:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

 

 

 

Καλημέρα κι από εμένα και καλωσόρισες :)

Οι μαρτυρίες των κοριτσιών λένε τα πάντα. Είμαστε τυχερές να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. Θα ήθελα μόνο να προσθέσω μια σκέψη που έκανα στη διαδρομή αποδοχής της περίπτωσης δωρεάς ωαρίων. Είχα σκεφτεί τι είναι κ τι όχι μια φυσική διαδικασία. Ε λοιπόν η σύλληψη ενός εμβρύου με ωαριο δοτριας είναι φυσικότατη! Αλλιώς μια μήτρα θα το απεριπτε. Η μήτρα φιλοξενεί το έμβρυο μας! Αυτή είναι η φύση. Το αν το ωάριο είναι από εμάς ή όχι ούτε καν μια λεπτομέρεια/μια πληροφορία δεν είναι για εκείνη :) Έχουμε δομήσει ένα ολόκληρο σύστημα σκέψεως πάνω στο τι σημαίνει "κάνω παιδί" που είναι απόλυτα λογικό να είναι δύσκολο να αποδομηθει μεσα σε λίγες μέρες. Η φύση όμως ξέρει πολύ καλά από μόνη της κι ευτυχώς και η επιστήμη την έρευνα και τη μαθαίνει. Για το θέμα θρησκείας μόνο θα πω πως : αν ο καλός Θεός δεν το ήθελε, δε θα γινόταν. Δε θα υπήρχε πρόοδος κι επιστήμη κι ούτε θα δινόταν ευτυχία σε τόσα ζευγάρια :). 

Ελπίζω να σου φανούν κάπου χρήσιμες οι σκέψεις μου.

Εμένα με βοήθησαν όλα τα κορίτσια εδώ και όλες οι μαρτυρίες τους να προχωρήσω στη σκέψη μου και να ηρεμήσω. :) Και σας ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου!

Καλημέρα σε όλες.

 

 

12 hours ago, Nora72 said:

Lennio. .. :) εκτός από τις ευχές μου να πάνε οοοολα καλά από εδώ και πέρα,  έχω να σου πω πως με έκανες πολύ πολύ χαρούμενη με τα νέα σου. Σε φιλώ πολύ ! Καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει η ώρα να πούμε και καλά γεννητούρια! 

Σ ευχαριστω πάρα πολύ γλυκιά μου Νόρα! Ολοψυχα. Και σου στέλνω πολλά φιλιά :)

31 minutes ago, angel23 said:

Καλημέρα κορίτσια.

Σας εύχομαι μια καλή, όμορφη και ήρεμη εβδομάδα!

Τα κορίτσια του εξωτερικού, Λεννιώ και Inglaterra, δώστε μας

μια εικόνα από εκεί.

Σας φιλώ

Καλημέρα καλή μου angel με το υπέροχο ψευδώνυμο. 

Παρισακι γκρίζο, δε βλέπεις ουρανό, βροχή κ ψύχρα, κλασσικός Νοέμβρης. Και με πολύχρωμα φύλλα στα δέντρα και κάτω. Κόκκινα, πορτοκαλί, κίτρινα, είναι πανέμορφα.  :)

Όλα καλά :)

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 12:31 ΜΜ, zoel77 είπε:

Καλημέρα σ όλα τα κοριτσια !

 

Καταρχην να σας ευχαριστήσω για την σκέψη σας και τις ευχές σας , πραγματικά είστε δύναμη και γούρι !!!!

Η χοριακη βγήκε και είναι 75 , ο γιατρός λέει είμαι εγκυος , εγω να πω την αλήθεια εχω αγχωθεί γιατι ήθελα πιο πάνω ...αλλά όπως είπε και αυτός δεν έχει σημασία το νούμερο αλλά ο διπλασιασμός !!! Ευχομαι την Τετάρτη να πανε όλα καλα ...

Σας ευχαριστώ από καρδιας ....:wub:

Ζωη μου μπράβο,είσαι έγκυος!!!!Δεν υπάρχει μια σωστή τιμή χωριακής,σημασία έχει πως διπλασιάζεται όπως είπε και ο γιατρός σου!Όλα καλά θα πάνε.Σε φιλώ γλυκά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, NINA78 είπε:

Ζωη μου μπράβο,είσαι έγκυος!!!!Δεν υπάρχει μια σωστή τιμή χωριακής,σημασία έχει πως διπλασιάζεται όπως είπε και ο γιατρός σου!Όλα καλά θα πάνε.Σε φιλώ γλυκά! 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου!!Τώρα η αγωνία μου είναι να πάει καλά την Τετάρτη που μου ζήτησε!!! Ουφφφ τελικά η δεύτερη χοριακη έχει μεγαλύτερο άγχος :-P

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , zoel77 είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου!!Τώρα η αγωνία μου είναι να πάει καλά την Τετάρτη που μου ζήτησε!!! Ουφφφ τελικά η δεύτερη χοριακη έχει μεγαλύτερο άγχος :-P

 

Έτσι είναι! Αλλά θα είναι σούπερ η χοριακή σου. Και μετά θα έχεις άγχος για τον πρώτο υπερηχο (όπως καλή ώρα εγώ σήμερα που νόμιζα ότι θα ήμουν και χαλαρή!)

Καλή εβδομάδα όμορφες! 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , alina80 είπε:

Έτσι είναι! Αλλά θα είναι σούπερ η χοριακή σου. Και μετά θα έχεις άγχος για τον πρώτο υπερηχο (όπως καλή ώρα εγώ σήμερα που νόμιζα ότι θα ήμουν και χαλαρή!)

Καλή εβδομάδα όμορφες! 

 

Για πες μας πως πήγε ο υπέρηχος; σ είχα στο μυαλό μου...

Εγώ μωρέ αγχώνομαι που δεν έχω κανένα σύμπτωμα κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , zoel77 είπε:

Για πες μας πως πήγε ο υπέρηχος; σ είχα στο μυαλό μου...

Εγώ μωρέ αγχώνομαι που δεν έχω κανένα σύμπτωμα κιόλας!!

Αργά το απόγευμα θα πάω. Και όλο σκέφτομαι ότι θα μου πει ο γιατρός "δεν βλέπω τίποτα μαντάμ"!

Πάντως ούτε εγώ έχω κανενα σύμπτωμα (αν σε βοηθάει αυτό), εκτός από αρκετά υγρά (που μπορεί να είναι και από τα φάρμακα βέβαια). 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, angel23 said:

Καλημέρα κορίτσια.

Σας εύχομαι μια καλή, όμορφη και ήρεμη εβδομάδα!

Τα κορίτσια του εξωτερικού, Λεννιώ και Inglaterra, δώστε μας

μια εικόνα από εκεί.

Σας φιλώ

Καλησπέρα και καλή βδομάδα! :)

Που λες angel σήμερα στο Λονδίνο έχουμε μια πολύ λαμπερή, ηλιόλουστη μέρα. Υγρή όπως πάντα και το φθινόπωρο μας δίνει απλόχερα τα χρώματα και την ομορφιά του.

Οπως και στο Παρισάκι που μένει η Λεννιώ οι δρόμοι και δω είναι γεμάτοι φύλλα από τα δέντρα σε όλες τις αποχρωσεις του φθινοπώρου. Ομορφη εποχή:-P

Σήμερα έχω άδεια και θα πάω για περπάτημα στο πάρκο της γειτονιάς μου, πριν κρυφτεί ο ήλιος. Δεν χάνεται η μέρα με τίποτα! 

Τα φιλιά  μου!

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, inglaterra said:

Καλησπέρα και καλή βδομάδα! :)

Που λες angel σήμερα στο Λονδίνο έχουμε μια πολύ λαμπερή, ηλιόλουστη μέρα. Υγρή όπως πάντα και το φθινόπωρο μας δίνει απλόχερα τα χρώματα και την ομορφιά του.

Οπως και στο Παρισάκι που μένει η Λεννιώ οι δρόμοι και δω είναι γεμάτοι φύλλα από τα δέντρα σε όλες τις αποχρωσεις του φθινοπώρου. Ομορφη εποχή:-P

Σήμερα έχω άδεια και θα πάω για περπάτημα στο πάρκο της γειτονιάς μου, πριν κρυφτεί ο ήλιος. Δεν χάνεται η μέρα με τίποτα! 

Τα φιλιά  μου!

 

 

Τι ωραία που το περιέγραψες και με τα χρώματα στα γράμματα. Υπέροχες φθινοπωρινές μέρες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

  • ευχαριστούμε κορίτσια για τις όμορφες περιγραφές! Λεννιώ, το Παρίσι έστω και γκρι έχει πάντα τη γοητεία του.
  • Ζωή και Αλίνα δεν είμαι ο πλέον ειδικός να σας πω να μην αγχώνεστε, το οποίο θα ήταν και βλακεία να το πω γιατί φαντάζομαι μέχρι μια μάνα να πάρει το μωρό αγκαλιά θα έχει άγχος. Απλώς να το μετριάζετε και να σκέφτεστε ότι το πρώτο μεγάλο βήμα έγινε και ήταν θετικό.
  • Εγώ πήγα ήδη από την Παρασκευή να δω γαστρεντερολόγο για τα προβλήματα που είχα .... όπως αναμένετο μου άνοιξε καινούριες ιστορίες. Έγραψε κάποιες εξετάσεις. Τις έκανα σήμερα το πρωί, της έστειλα τα αποτελέσματα και σε λίγο θα πάω να μου πει (υπήρχε ένας δείκτης, άγνωστος σε μένα, πάνω από το όριο). Μου είπε βέβαια ότι μάλλον θα ζητήσει μαγνητική (γιατί δεν θέλω να κάνω αξονική) και φυσικά κολονοσκόπηση .... αν δε, διαπιστώσει ότι η σκωληκοειδίτιδα είναι ερεθισμένη δεν θέλει να προχωρήσω σε νέα εμβρυομεταφορα πριν την αφαιρέσω .... αυτό δεν μου άρεσε διότι σημαίνει και άλλη χρονική καθυστέρηση. Ίδωμεν .... Στο μεταξύ αδιαθέτησα και με βλέπω στο τέλος της εβδομάδας Αθήνα εφόσον έχω τελειώσει. έτσι είχαμε πει με το γιατρό. Για να μην παραπονιέμαι, ήπια καφέ στον ήλιο με μια καλή φίλη και κουβεντιάσαμε στα πλαίσια της επιχείρησης ανάκτηση της ψυχολογίας. Δουλειά αποφεύγω όσο μπορώ δηλ. εκτός τα απαραίτητα δεν πάω. Α, διάλεξα να πάω σε γυναίκα γαστρεντερολόγο και με τρομοκράτησε ... μου είπε "να ξέρετε ότι κανένα έμβρυο δεν θέλει να πάει σε μάνα αγχωμένη και στην τσίτα. Ποτέ δεν θα σας έρθει αν δεν ηρεμήσετε. Καταλαβαίνουν, όταν είστε έτσι ξέρετε τι ορμόνες εκκρίνει ο οργανισμός σας; κοινώς με άγχωσε πολύ.

Σας φιλώ και τα λέμε soon

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...