Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

4 hours ago, lennio said:

ΘΕΤΙΚΟ, τα καταφέραμε αγάπες μουυυυυυυυυυυ!!!

88 η χοριακή μου <3 <3 <3 κορίτσια μου

 

Bravoooooooo! Συγχαρητήρια lennio μου!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου :):) . Κατι μου έλεγε μέσα μου ότι θα ήσουν έγγυος! Τελειόμηνη σου εύχομαι και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη.

Είδες τελικά, άξιζε τον κόπο να κάνεις μια ακομα προσπαθεια με δικά σου..Η τυχη παίζει πολλά παιχνίδια. :-D

Με το καλό να επιστρεψεις πίσω στο Παρισάκι!

18 minutes ago, inglaterra said:

Bravoooooooo! Συγχαρητήρια lennio μου!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου :):) . Κατι μου έλεγε μέσα μου ότι θα ήσουν έγγυος! Τελειόμηνη σου εύχομαι και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη.

Είδες τελικά, άξιζε τον κόπο να κάνεις μια ακομα προσπαθεια με δικά σου..Η τυχη παίζει πολλά παιχνίδια. :-D

Με το καλό να επιστρεψεις πίσω στο Παρισάκι!

Καλή επιτυχία αύριο και στη zoel μας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 hour ago, Zoe_79K said:

ΜΠΡΑΒΟ @lennio !!! Συγχαρητήρια!!!  Πολλή χαρά μας έδωσες!! :)

Εύχομαι κι εγώ όλα να σου πάνε ΤΕΛΕΙΑ!! Μια ήρεμη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Πότε φεύγεις τώρα για Γαλλία? Και θα ξανακάνεις μέτρηση για διπλασιασμούς κλπ κλπ τη Δευτέρα? Σε άλλο κέντρο ή εδώ?  Περιμένουμε πάντως κι άλλα καλά νέα, Παριζιάνα φίλη μας!! Οοοοοοολα να πάνε κατ' ευχήν!!  

Όπως και αύριο για την @zoel77 !!  ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ εύχομαι απο καρδιάς και για εσένα!! Στέλνω οοοοοολη μου τη θετική ενέργεια και στις δύο σας!! 

ΦΙΛΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!  :wub:

 

 

Σ ευχαριστω πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Lennio μου!!!!!!!!!!

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν έχω λόγια, χάρηκα πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!! Παριζιάνικο μπεμπέ on board! Ολα θα πάνε τέλεια!

Ζοελ μου καλή επιτυχία για αύριο, σίγουρα θα ακούσουμε πάλι ευχάριστα!!!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες!

Ευχαριστώ κορίτσι μου!

1 hour ago, inglaterra είπε:

Bravoooooooo! Συγχαρητήρια lennio μου!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου :):) . Κατι μου έλεγε μέσα μου ότι θα ήσουν έγγυος! Τελειόμηνη σου εύχομαι και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη.

Είδες τελικά, άξιζε τον κόπο να κάνεις μια ακομα προσπαθεια με δικά σου..Η τυχη παίζει πολλά παιχνίδια. :-D

Με το καλό να επιστρεψεις πίσω στο Παρισάκι!

Καλή επιτυχία αύριο και στη zoel μας!

Ευχαριστώ πολύ!!

2 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Μπράβο @lennio μπράβο κορίτσι μου... Έτσι πάμε δυνατά σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε λίγους μήνες να κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλιά σου ... @zoel77 αύριο και η δική σου μέρα.. να μας φτιάξετε το σκ..

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

1 ώρα πρίν, Zoe_79K είπε:

ΜΠΡΑΒΟ @lennio !!! Συγχαρητήρια!!!  Πολλή χαρά μας έδωσες!! :)

Εύχομαι κι εγώ όλα να σου πάνε ΤΕΛΕΙΑ!! Μια ήρεμη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Πότε φεύγεις τώρα για Γαλλία? Και θα ξανακάνεις μέτρηση για διπλασιασμούς κλπ κλπ τη Δευτέρα? Σε άλλο κέντρο ή εδώ?  Περιμένουμε πάντως κι άλλα καλά νέα, Παριζιάνα φίλη μας!! Οοοοοοολα να πάνε κατ' ευχήν!!  

Όπως και αύριο για την @zoel77 !!  ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ εύχομαι απο καρδιάς και για εσένα!! Στέλνω οοοοοολη μου τη θετική ενέργεια και στις δύο σας!! 

ΦΙΛΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!  :wub:

 

 

Ευχαριστώ κοριτσάρα μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

 

 

Just now, tsoang said:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

(*) Να σημειώσω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα γυναικολογικό....ήρθε μία κι έξω

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, tsoang είπε:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

 

 

 

καλώς ηρθες

εκλεισα τα 43  το καλοκαίρι , κ σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο μήνα....είμαι έγκυος με δανεικό γενετικό υλικό.... ωαρια....

παρομοια εμπειρία με τη δική σου , σχετικά με τις τιμές των ορμονών. Εγώ στα 40 μου που αποφάσισα ότι θέλω παιδί .. ήταν αργά.

με ΑΜΗ ακριβώς την ίδια 0,01 , ξεκίνησα διεγέρσεις ωοθηκών , με τρελά κοκτέιλ πρωτοκόλλων , που δεν παρήγαγα κανένα ωάριο.

κ σε φυσικούς κύκλους....έχασα περίπου ένα χρόνο με μάταιες προσπάθειες... κ κάπου εκεί ο γιατρός μου μίλησε για τη δωρεά 

 ωαριων , δεν είχα ενδοιασμούς το αποφάσισα γρήγορα ...,βέβαια επειδή ήταν καλοκαίρι κ λίγο πολύ το σύστημα υπολειτουργούσε 

πηγα κ Λονδίνο , άκουσα τα ίδια κ από τους Βρετανους γιατρούς....μονόδρομος τα δανεικά ωαρια...

Δυσκολες προσπάθειες , φόβος , κρίσεις πανικου....κ όμως με τη βοήθεια της Παναγίας , σε λίγο καιρό θα κρατάω αγκαλιά την πιο 

ομορφη μπουμπού του κόσμου.....πιθανώς δε θα έχει τα κόκκινα μαλλιά κ τις φακίδες μου....so what...δεν έχω κ το φοβερό dna για 

διαιωνιση...υπήρξα παρά πολύ ματαιόδοξη κ εγωίστρια στη ζωή μου...εργασιομανής κ παρτάκιας , βάζοντας στον «πάγο» τα θέλω 

του άντρα μου...ήθελε απεγνωσμένα παιδί...εγώ πάλι όχι...κ στραφήκαμε κ στη λύση της υιοθεσις

ξεκίνησα το ποστ αυτό κυρίως για την υιοθεσία ...ο θεσμός αυτός λειτουργεί τραγικά στην Ελλάδα ...θέλαμε την νόμιμη οδό... έχουμε 

φιλους γιατρούς , σε καίριες θέσεις σε νοσοκομεία κ θα μπορούσαμε να είχαμε βρει μωρό , σε άλλους χρόνους , αλλά κανείς από 

τους δυο μας δεν θα άντεχε να ζει με το φόβο μην πλησιάσει κάποιος το παιδί....ή να μπούμε στον κυκεώνα των εκβιασμών.

απευθυνθηκαμε σε μεγάλα ιδρύματα , το αποτέλεσμα;;;;

ενω υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ( μην φανταστείς ότι πρέπει να σαι ζάμπλουτος , απλά να υπάρχουν δυο σταθερές δουλειές )

ενα μέσο μορφωτικό  επίπεδο ( κ οι δυο μορφωμένοι , πτυχία , μεταπτυχιακά....ένα σκασμό τίτλους ) η δίκη μου επιθυμία για παιδι

δεν ήταν λέει τόσο έντονη , αφού δεν είχα κάνει καμία εξωσωματική ....δεν είχα προσπαθήσει αρκετά....κ ότι τα ακριβά ρούχα μου κ 

η τσάντα που κρατούσα συγκεκριμένα....πρόδιδαν , όπως μου τόνισαν , ότι καλύπτω τα δικά μου εγώ...

δεν τους έπεισα ότι ήθελα να προσφέρω αγάπη κ φροντίδα σε ένα παιδί , ακόμη κ όταν παρακαλέσαμε , για ένα βρέφος , που ήταν 

στα αζήτητα , λόγω στερητικού συνδρόμου , είχε γεννηθεί , από τοξικομανή μαμά , που έκανε χρήση καθόλη τη διάρκεια κύησης.

φυγαμε από εκεί , με το κεφάλι κατεβασμένο , βουρκωμένα μάτια (παρόλο που δεν κλαίω εύκολα , το θεωρούσα πάντα αδυναμία )

κ μέχρι να φτάσω στην εξώπορτα , είχα ξεσπάσει σε λυγμούς...ποιος εγώ;;...κ τότε είπα δεν θα αφήσω καμία Κυράτσα ...καμία νομική 

υπηρεσια , κανένα πρόσωπο δημοσίου δικαίου .....να μου πηδήξει την λαχτάρα μου για την μητρότητα...αυτή η εμπειρία μου με εκανε

πιο δυνατή....κ λυπάμαι μόνο , που με είδαν να βουρκώνω....κ το λέω αυτό , γιατί ξερω ότι το σύστημα μπάζει....δεν τηρείται η σειρά 

προτεραιοτητας , κ αν έχεις άκρες η αναμονή των 4-5 ετών , γίνεται μερικών μηνών....

υπαρχει η δυνατότητα , να μεγαλώσουμε 3 παιδιά όχι ένα , και δεν είμαστε οι μόνοι βέβαια , από όλους αυτούς που καταφεύγουν στη

λυση της υιοθεσίας...συγκεκριμένα εμεις , έχουμε μπει στο αρχείο αναδόχων γονέων , κ ίσως πάρουμε κ κάποιο παιδάκι σπίτι...η 

κοινωνικη λειτουργός που μας παρακολουθεί , περιμένει να δει , την έκβαση της εγκυμοσύνης μου...

η άποψη μου λοιπόν.....σου προτείνω ανεπιφύλακτα την λύση των δανεικών ωαριων...1ον δεν επιβαρύνεις τον οργανισμό σου , καμία 

σχέση με τις διεγέρσεις ωοθηκών...προετοιμασία ενδομητρίου μόνο....κ 2ον κ βασικό....οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας....

θα κλείσω με τα λόγια της Georgia 72 ( αλήθεια Τζώρτζια τι κάνετε;;;)....ότι μας στέρησε η φύση μας επιτρέπει να το ζήσουμε η 

επιστημη....

 ξημερώνει σε λίγο....σας φιλώ 

 

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, tsoang είπε:

Καλησπέρα κι από μένα

Προσπάθησα να διαβάσω τα περισσότερα σχόλια της ομάδας όμως στάθηκε αδύνατον...

Θα σας πω λοιπόν τη δική μου ιστορία, ζητώντας τη συμβουλή σας και ταυτόχρονα την εμπειρία σας

Σε 2 μήνες κλείνω τα 43 κι έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που μου έγινε διάγνωση για ΠΩΑ

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 38....εντελώς ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα η περίοδος δεν ήρθε ποτέ.

Από τότε έχω περίοδο μόνο με cyclacur, υψηλή FSH και μηδενική ΑΜΙ 0,01

Οι γιατροί μου μίλησαν για δανεικά ωράρια...δεν το έψαξα γιατί δεν υπήρχε σύντροφος

Σήμερα βρίσκομαι σε με έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια ενώ εγώ δεν μπορώ!

Πήγαμε σε άλλους γιατρούς, κάποιος είπε να προσπαθήσω με θεραπεία μήπως και βγάλω δικά μου ωράριο

ενώ άλλοι δύο είπαν πως είναι χαμένα λεφτά και μόνο με δανεικά θα μπορέσω να μείνω έγκυος.

Είχα ενημερωθεί...δεν το ακούω πρώτη φορά, αλλά τώρα βρίσκομαι ένα βήμα πρίν την απόφαση.

Δειλιάζω και πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να πάρει απόφαση. Εδώ θα πρέπει να πω πως πάντα ήμουν υπέρ της υιοθεσίας και 

θυμάμαι που έλεγα μικρότερη πως δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία εξωσωματικής. Αφού ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα κάποιο λόγο θα έχει

Δεν πρέπει να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση

Από την άλλη εχω τον σύντροφο μου που θέλει δικό του παιδι.....δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχει καν σκεφτεί την περίπτωση της υιοθεσίας

 

 

 

Καλημέρα tsoang, καλωσήρθες. Εγώ είμαι 38 και είμαι μόλις 5 εβδομάδων έγκυος με δανεικά. 

Διαγνώστηκα με ενδομητριωση στα 18 μου και παρά τις θεραπείες και τα χειρουργεία τη ζημιά της την έκανε. Έκανα μόνο μια προσπάθεια εξωσωματικής (έχοντας προηγουμένως αφαιρέσει τις δύο σάλπιγγες και τη μια ωοθήκη, κύστες, ινομοιωματα -ολα τα ειχα) που με τεράστιες δόσεις ορμονών έδωσε ένα ωοθυλάκιο και αυτό τζουφιο. Τα δανεικά ήταν μονόδρομος, και μάλιστα ο χρόνος πιεστικός γιατί ο κίνδυνος επανεμφάνισης κύστεων κ ινομοιωματων που θα επιβαρρυναν και άλλο τη μήτρα ήταν μεγάλος. Πήρα την απόφαση αμέσως. 

Την υιοθεσία την είχα σκεφτεί και εγώ. Και ακόμα είναι κάτι που θέλω. Στα είπε όμως καλύτερα η Κοκκινομάλλα -πολυ δύσκολο, πολύ χρονοβόρο και ψυχοφθόρο. Στη δική μου περίπτωση είχα κ τον σύντροφό μου να είναι μάλλον αρνητικός. Του κακιωνα στην αρχή για αυτό μέχρι που κατάλαβα γιατί ένιωθε έτσι. 

Το θέμα είναι πολύ προσωπικό και η απόφαση καθαρά δική σου. Το πιο σημαντικό είναι αν εσύ θέλεις παιδί και μετά υπό ποιες προϋποθέσεις. 

Όμως κορίτσι μου δεν πηγαίνουμε ενάντια στη φύση με την εξωσωματική ή με τα δανεικά. Ή τουλάχιστον όχι περισσότερο από όσο πηγαίνουμε ενάντια στη φύση κάθε πρωί που ξυπνάμε, πατάμε ένα διακόπτη για φως και άλλον έναν για τον καφέ μας και μετά μπαίνουμε στο αυτοκίνητο να πάμε στη δουλειά μας. Ή κάθε φορά που παίρνουμε ένα  παυσίπονο ή κάνουμε απονεύρωση σε ένα δόντι. Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι στη "φύση".

Σκέψου εσύ τι θέλεις πρώτα από όλα. Μετά η όποια απόφαση θα είναι πιο εύκολη. Εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς! Εύχομαι ότι είναι καλύτερο για εσένα. 

Καλημέρα όμορφες! Καλό σαββατοκύριακο! 

@zoel77 Συνοδοιπόρε μου, μεγάλη μέρα σήμερα! Περιμένουμε και τα δικά σου τέλεια νέα! 

 

 

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλό Σαββατοκύριακο.

Καλή επιτυχία και πάλι στη Ζοελ μας! Έχω ένα μικρό ταξιδάκι σήμερα αυθημερόν, θα ξαναμπώ το βράδυ να πανηγυρίσω, το νου σου!

Tsoang μου, εγώ από τα 38 μου ήδη είχα θέματα σύλληψης χωρίς να έχω ΠΩΑ. Δύο χρόνια τώρα ταλαιπωρούμαι άνευ αποτελέσματος.

Σόρυ αλλά δεν μπορώ να ακούω ΄ο θεός μου στέρησε τη μητρότητα'. Κανείς δε σου στέρησε τίποτα. Μπορείς να κάνεις παιδί αν αυτό θέλεις, ο τρόπος είναι το τελευταίο που θα σκεφτείς. Ξεκίνα με πόσο το θέλεις και τους λόγους που το θέλεις. Είναι όλα ανοιχτά μπροστά σου, να το ξέρεις. Καμιά μας δεν πήρε την απόφαση ελαφρά τη καρδία ούτε ήταν παιχνιδάκι αλλά το αποτέλεσμα - ένα μωρό - θα σε κάνει να ξεχάσεις όλους τους προβληματισμούς σου.  Κι εγώ πριν την προσπάθειά μου αντλώ δύναμη από τα κορίτσια εδώ που εκεί που οι άλλοι βλέπουν εμπόδια, αυτές είδαν λύσεις και νέα ξεκινήματα. Σου εύχομαι λοιπόν ένα υπέροχο νέο ξεκίνημα στη ζωή σου!

Σας φιλώ όλες!

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Kalipso1978 said:

Καλή μου θερμά συγχαρητήρια! Εύχομαι μια τελειόμηνη και υπέροχη εγκυμοσύνη! Και τώρα προσέχουμε για 2! Ή και για 3! Φιλιά

Ευχαριστούμε Kalipso mou!

14 hours ago, inglaterra said:

Bravoooooooo! Συγχαρητήρια lennio μου!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου :):) . Κατι μου έλεγε μέσα μου ότι θα ήσουν έγγυος! Τελειόμηνη σου εύχομαι και να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη.

Είδες τελικά, άξιζε τον κόπο να κάνεις μια ακομα προσπαθεια με δικά σου..Η τυχη παίζει πολλά παιχνίδια. :-D

Με το καλό να επιστρεψεις πίσω στο Παρισάκι!

Καλή επιτυχία αύριο και στη zoel μας!

Σ ευχαριστω πολύ κορίτσι μου! Καλή συνέχεια, μόνο καλή θα είναι <3

13 hours ago, zoel77 said:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!

Ευχαριστώ πολύ!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Ευχαριστώ κοριτσάρα μου!!

Καλημέρα και μια μεγάλη χοριακή Ζοέλ μας!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ξανά καλημέρα

Ζοέλ μου , μια μεγάλη χοριακη σήμερα !!!!

εννοείται βέβαια ότι τώρα ξύπνησα.....γιατί 5-6,30 είχα σκοπιά......αχ !!!! αυτές οι αϋπνίες μου...τώρα συνδέσαμε το netflix και θα λιώνω στις ταινίες/σειρές όλο το βράδυ...περιμένω τις προτάσεις σας....

ετοιμάζομαι για να πάω να κάνω τη λίστα μου στο κατάστημα βρεφικών......

 

ματς - μουτς σε όλες

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

ξανά καλημέρα

Ζοέλ μου , μια μεγάλη χοριακη σήμερα !!!!

εννοείται βέβαια ότι τώρα ξύπνησα.....γιατί 5-6,30 είχα σκοπιά......αχ !!!! αυτές οι αϋπνίες μου...τώρα συνδέσαμε το netflix και θα λιώνω στις ταινίες/σειρές όλο το βράδυ...περιμένω τις προτάσεις σας....

ετοιμάζομαι για να πάω να κάνω τη λίστα μου στο κατάστημα βρεφικών......

 

ματς - μουτς σε όλες

καλημέρα σε όλες και καλό ΣΚ να έχουμε!

Σήμερα άνοιξα το παράθυρο και ήταν τόσο ζωντανά τα χρώματα του φθινοπώρου! :)Τα φύλλα πεσμένα στους υγρούς δρόμους και ένας ήλιος λαμπερός που εμάς εδώ στα βόρεια (μένω στην Αγγλία)

μας γεμίζει ελπίδα και καλή διάθεση. Μεγάλη υποθεση ο ήλιος κορίτσια. Μην τον παίρνετε σαν δεδομένο και δεν τον χαιρεστε όποτε μπορείτε. Είναι βέβαια πηγή βιταμίνης D που κάνει καλό και στη 

γονιμότητα - για να μην ξεχνιόμαστε.:-D

Κοκκινομάλλα μου σου προτείνω ανεπιφύλακτα να δεις τη σειρά the Americans. Εχει πολλά επεισόδια και θα σου κρατήσει καλή παρέα τις αυπνες ώρες....χαχαχα!

Βλέπω ετοιμάζεσαι σιγά σιγά, καλά ψώνια. Θα χρειαστούμε τα φώτα σου όταν ερθει η σειρά μας!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλα τα κοριτσια !

 

Καταρχην να σας ευχαριστήσω για την σκέψη σας και τις ευχές σας , πραγματικά είστε δύναμη και γούρι !!!!

Η χοριακη βγήκε και είναι 75 , ο γιατρός λέει είμαι εγκυος , εγω να πω την αλήθεια εχω αγχωθεί γιατι ήθελα πιο πάνω ...αλλά όπως είπε και αυτός δεν έχει σημασία το νούμερο αλλά ο διπλασιασμός !!! Ευχομαι την Τετάρτη να πανε όλα καλα ...

Σας ευχαριστώ από καρδιας ....:wub:

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , zoel77 είπε:

Καλημέρα σ όλα τα κοριτσια !

 

Καταρχην να σας ευχαριστήσω για την σκέψη σας και τις ευχές σας , πραγματικά είστε δύναμη και γούρι !!!!

Η χοριακη βγήκε και είναι 75 , ο γιατρός λέει είμαι εγκυος , εγω να πω την αλήθεια εχω αγχωθεί γιατι ήθελα πιο πάνω ...αλλά όπως είπε και αυτός δεν έχει σημασία το νούμερο αλλά ο διπλασιασμός !!! Ευχομαι την Τετάρτη να πανε όλα καλα ...

Σας ευχαριστώ από καρδιας ....:wub:

Συγχαρητήρια Ζωή! Κοπελιά είσαι έγκυος -74 ήταν εμένα η πρώτη (και σε τρεις μέρες είχε πάει 248). Συνοδοιπόροι και στο νούμερο. Όλα σούπερ θα είναι την Τετάρτη. Και πάλι συγχαρητήρια -απανωτες οι χαρές κορίτσια, να είστε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , alina80 είπε:

Συγχαρητήρια Ζωή! Κοπελιά είσαι έγκυος -74 ήταν εμένα η πρώτη (και σε τρεις μέρες είχε πάει 248). Συνοδοιπόροι και στο νούμερο. Όλα σούπερ θα είναι την Τετάρτη. Και πάλι συγχαρητήρια -απανωτες οι χαρές κορίτσια, να είστε καλά!

Συνοδοιπόρε όταν είδα το νούμερο , εσένα σκεφτηκα και γελούσα , πραγματικα όμως συνοδοιπόροι !!!! 

Ευχομαι να σε ακολουθήσω λοιπον ...σ ευχαριστώ κορίτσι μου !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! 

@zoel77 καλή επιτυχία κορίτσι μου! Μια μεγάλη χοριακη εύχομαι! 

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ θα περάσεις υπέροχα με το Netflix! Δεν ξέρω τι θα έκανα τόσους μήνες σπίτι χωρίς αυτό!χαχαχαχα

@tsoang καλωσόρισες στην παρέα μας! Είμαι 39 και εγκυος στον 6ο μήνα με δανεικά ωαρια. Δυστυχώς και για εμένα το θέμα μητρότητα δεν ήταν σπαρμένο με ροδοπέταλα. Εξωσωματικές,παλινδρομη και το τελευταίο χτύπημα ενδομητριος θάνατος στην 31η εβδομάδα κύησης. Ωαρια πολλά σε αριθμό κακής ποιότητας όμως. Σε κάθε προσπάθεια μάζευα τα κομμάτια μου και έλεγα αυτή τη φορά θα τα καταφέρουμε. Απογοητεύσεις,τεράστιες ποσότητες ορμονών, στεναχώρια και οικονομική εξόντωση εκτός από την ψυχολογική. Όταν ήρθε η προηγούμενη εγκυμοσυνη, τα ξέχασα όλα. Δεν ήξερα δυστυχώς ότι αυτή τη χαρά μου θα ακολουθούσε η πιο σκληρή εξέλιξη. Γέννησα με καισαρικη ένα νεκρό ολοκληρωμένο μωρό και γύρισα σπίτι σε μια άδεια κούνια. Δυο εβδομάδες μετά βρεθήκαμε με δικηγόρο φίλο για να εξετάσουμε την επιλογή της υιοθεσίας. Θέλαμε εννοειται να ακολουθήσουμε τη νόμιμη οδό και εξετάσαμε το σενάριο και της υιοθεσίας στην Ελλάδα αλλά Καίτης διακρατικής υιοθεσίας. Εγώ προτιμούσα την διακρατική για ένα παιδί από την Αφρική. Βρήκαμε τους αντίστοιχους οργανισμούς και κάποιες οικογένειες που ήδη είχαν υιοθετήσει. Όταν μίλησα με αυτές τις μητέρες ήξερα ότι εάν προχωρούσαμε θα προχωρούσαμε με αυτή την επιλογή. Μέσα μου με έτρωγε όμως να κάνω μια ακόμη προσπάθεια. Ένιωθα ότι παρόλο που το ήθελα παρα πολύ δεν ένιωθα ότι το κομμάτι της δίκης μας προσπάθειας είχε κλείσει οριστικά μέσα μου. Μπορεί να ακούγεται εγωιστικό, μπορεί να να είναι όμως όταν αποφασίζεις για πράγματα που επηρεάζουν άλλες ζωές εκτός από τη δική σου πρέπει να είσαι όχι 100% σίγουρος αλλά 1000%. Δεν ήθελα να γυρίσω πίσω στη ζωή μου κάποια στιγμή και να αναρωτηθώ γιατί δεν προσπάθησα και με άλλες επιλογές που μου έδινε η επιστήμη. Ταυτόχρονα υπήρξε και μια αλλαγή στο νομικό πλαίσιο των διακρατικών υιοθεσιών και η όλη διαδικασία έγινε ακόμη πιο δύσκολη γραφειοκρατικά. Μη νομίζετε ότι είναι εύκολη διαδικασία, ίσα ίσα είναι επίπονη,χρονοβόρα και μέχρι την τελευταία στιγμή αμφίβολη. Για να μη στα πολυλογώ, κάναμε μια διαδικασία με χαμηλές ποσότητες ορμονών που ξέραμε ότι θα αποτύχει για να ενεργοποιήσουμε λίγο μήτρα και αναπαραγωγικό γιατί η καισαρικη μου ήταν πολύ κοντά χρονικά. Η απόφαση για τη δωρεά παρθηκε εύκολα με το σύζυγο μου κυρίως έχοντας την σκέψη ότι δεν μπορούμε να υποστούμε ξανά απώλεια άλλου παιδιού. Μια τελευταία προσπάθεια για να κλείσουμε αυτό το κεφάλαιο οριστικά. Σήμερα σκέφτομαι ότι μάλλον σωστά πράξαμε. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα μέχρι τέλους, ξέρω ότι σίγουρα θα υιοθετήσουμε και ένα παιδί από Αφρική στο μέλλον. Το θέλω το ίδιο. Δεν υπάρχει ούτε σύγκριση στο τι είναι σωστό και τι λάθος, υπάρχει καθαρά η προσωπική επιλογή του κάθε ζευγαριού. Είμαι υπέρμαχος της επιστήμης και θεωρώ ότι πρέπει να αξιοποιούμε κάθε δυνατότητα που μας δίνει, βάζοντας ο καθένας τα προσωπικά του όρια στο μέχρι ποτέ και πόσο. Δεν αμφέβαλλα στιγμή ότι το παιδί με τη δωρεά δεν θα είναι δικό μου. Ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Όπως δεν θα αμφέβαλλα και για ένα παιδί που θα ερχόταν σε εμάς με υιοθεσια. Είναι καθαρά προσωπική σας απόφαση. Ψάξε όλες τις επιλογές σου. Ανεξαρτητα με το τι θα αποφασίσετε τελικά πρέπει να ξέρεις για κάθε επιλογή τα υπέρ και τα κατά, το νομικό πλαίσιο και κάθε λεπτομέρεια για όλες τις διαδικασίες. Δεν θα σε βοηθήσει στην απόφαση, θα σε διευκολύνει στο να καταλάβεις το τι τελικά σας ταιριαζει περισσότερο σαν ζευγάρι και αυτό τελικά θα σε οδηγήσει και στην απόφαση. Προϋπόθεση απαραίτητη κατά τη γνώμη μου...το ζευγάρι να αποφασίσει ειλικρινα και να είναι δεμένο μια γροθιά. Αλλιώς δεν αντέχεις, δεν επιβιώνεις σε καμία περίπτωση. 

πρίν από 13 λεπτά , zoel77 είπε:

Καλημέρα σ όλα τα κοριτσια !

 

Καταρχην να σας ευχαριστήσω για την σκέψη σας και τις ευχές σας , πραγματικά είστε δύναμη και γούρι !!!!

Η χοριακη βγήκε και είναι 75 , ο γιατρός λέει είμαι εγκυος , εγω να πω την αλήθεια εχω αγχωθεί γιατι ήθελα πιο πάνω ...αλλά όπως είπε και αυτός δεν έχει σημασία το νούμερο αλλά ο διπλασιασμός !!! Ευχομαι την Τετάρτη να πανε όλα καλα ...

Σας ευχαριστώ από καρδιας ....:wub:

Συγχαρητήρια!! Παρόλο το άγχος σου...ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!! Γιουπι γιουπι γιουπι! Μπράβο εύχομαι και σε εσένα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! Μα τι ωραία νέα πάλι! Χαιρομαι τόσο πολύ! 

  • Μου αρέσει 4

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...