Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Evitakiii είπε:

Ευχαριστώ!!! Ναι χτες πήγα στον γιατρό.... Αν δεν σας κουράζω θα ήθελα να αναφέρω τι μου είπε! Ότι είναι ενδομήτριο και έχω ωχρό σωμάτιο στην αριστερή ωοθήκη και είναι μικρό το έμβρυο αλλά είναι πολύ νωρίς να συμπεράνουμε οτιδήποτε!!!! Ξέρει καμία να μου εξηγήσει κάτι παραπάνω???? Μου έδωσε χάπια προγεστερόνης να παίρνω  3 φορές την μέρα 

Θα με ξαναδεί σε 2 βδομάδες περίπου

Ναι σημαινει οτι εκει εγινε η ωορηξια σου αυτον τον μηνα π γονιμοποιηθηκε κ εμενα απο τα αριστερα ειχε γινει....σε λιγο θα φυγει απο εκει κ δεν θα το βλεπεις στον υπερηχο....ητανε πολυ νωρις να σου πει κατι αλλο το οτι ειναι ενδομητριο σε ενδιαφερει στην συγκεκριμενη περιπτωση! Την προγεστερονη σου την εδωσε για να ενισχυσει την μητρα σου κ το ενδομητριο για να φυλαξενησει υγιες το εμβρυακι σου! Ολα καλα! Περνε τα χαπακια σου κ υπομονη 2εβδομαδουλες! Φυσικα κ δεν κπυραζες κανεναν!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

@Beboula25 για τα μπιμπερο αν θηλασεις κοιτα να ειναι με θηλη σταγονα ή δακρυ πως το λενε δηλαδη θηλη που μοιαζει με το τζιτζι για να μην παθει συγχηση θηλεων...αυτο οσο αφορα αν χρειαστει να δωσεις ξενο καπιια στιγμη εφοσον θηλαζεις....εαν δεν θηλασεις παλι καλα τετοια ειναι να παρεις αλλα φυσικα ειναι στην κριση της καθε μαμας! Εγω γυαλινα πηρα με θηλη σιλικονης σε σχημα π μοιαζει με στηθος! Στην αρχη εχα παρει κατι ακριβα της nuk αν δεν κανω λαθος 3 αλλα μ εσπασαν στην αποστειρωση και ειχα παρει κ 3-4απο τα τζαμπο lorelli παλι με ιδια θηλη κ αυτα μ βγηκαν πολυ καλα τωρα εχω καπου στα 8 για να μην χρειαζεται να αποστειρωνω καθε 3κ λιγο δεν εχω πολλες διαρροες απο πλαγια οταν πινει κ δεν μ κανει σχεδον ποτε γουλιες με αυτα τα μπιμπερο πιστευω ειναι πολυ καλα κ οικονομικα! Πιπιλα εμενα δυστηχως δεν κρατουσε καθολου τις κανονικες σιλικονης και της παρηγγειλα απο το ιντερνετ γτ εδω δεν εβρισκα κατι ασχημα ολο σιλικονη π ειναι ιδιο με το μπιμπερο δεν την κραταει τελεια αλλα την κραταει! Λεγεται Mr.browns αυτα τα λιγα!

Ευτυχως την γλυτωσες ελαφρια μιλαμε πονος οχι αστεια! Εμενα νε επιανε στην γαμπα! Μπορει να ηταν κ το πιο ασχημο συπτωμα της εγκυμοσυνης μ...χαχα

Καλημερα.....εγω πρηστηκα απο τα γονατα κ κατω στον 8ο....την ημερα π γεννησα ξεπρηστηκα αμεσως ευτυχως.....στα χερια καλα ειχα πρηστει απο τον 4ο; την βερα μ την ειχα αποχωριστει προ πολλου! Σε ποια εβδομαδα εισαι; θεωρω πως ειναι φυσιολογικο να υπαρχει καποια κατακρατηση!

Μολις μπήκα στον 6ο...ππτε δλδ θα πρεπει να ανησύχησω αν πρηστω κ σε αλλα σημεια??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ria@90 είπε:

Μολις μπήκα στον 6ο...ππτε δλδ θα πρεπει να ανησύχησω αν πρηστω κ σε αλλα σημεια??

Γιατι να ανησυχησεις δεν καταλαβαινω!

Το οίδημα ή το πρήξιμο προέρχεται από το υπερβολικό υγρό που συλλέγεται στους ιστούς του σώματός σας. Είναι φυσιολογικό να έχετε ένα μικρό πρήξιμο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα στους αστραγάλους και τα πόδια σας.Επίσης, η αναπτυσσόμενη μήτρα σας ασκεί πίεση στις πυελικές σας φλέβες και τη μεγάλη φλέβα στη δεξιά πλευρά του σώματος που μεταφέρει το αίμα από τα κάτω άκρα σας πίσω στην καρδιά. Η πίεση επιβραδύνει την επιστροφή αίματος από τα πόδια σας, προκαλώντας την συγκέντρωση και την ώθηση του υγρού από τις φλέβες σας, στους ιστούς των ποδιών και των αστραγάλων σας.Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο πιθανότατα να έχετε πρησμένα πόδια και αστραγάλους.

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι σημαινει οτι εκει εγινε η ωορηξια σου αυτον τον μηνα π γονιμοποιηθηκε κ εμενα απο τα αριστερα ειχε γινει....σε λιγο θα φυγει απο εκει κ δεν θα το βλεπεις στον υπερηχο....ητανε πολυ νωρις να σου πει κατι αλλο το οτι ειναι ενδομητριο σε ενδιαφερει στην συγκεκριμενη περιπτωση! Την προγεστερονη σου την εδωσε για να ενισχυσει την μητρα σου κ το ενδομητριο για να φυλαξενησει υγιες το εμβρυακι σου! Ολα καλα! Περνε τα χαπακια σου κ υπομονη 2εβδομαδουλες! Φυσικα κ δεν κπυραζες κανεναν!

Ο γιατρός που έχω είναι πολύ καλός αλλά λιγομίλητος!!!! οπότε έχω απορίες και δεν ξέρω που να βρω απαντήσεις.... Εσείς πάντως βοηθάτε απίστευτα πολύ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Evitakiii είπε:

Ο γιατρός που έχω είναι πολύ καλός αλλά λιγομίλητος!!!! οπότε έχω απορίες και δεν ξέρω που να βρω απαντήσεις.... Εσείς πάντως βοηθάτε απίστευτα πολύ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Οχι πρεπει να του ρωτας οτι αποριες εχεις κ να ειναι προθυμος να σου τις λυνει γιατι ετσι σου γεμιζει ανασφαλεια....να γραφεις οτι απορια μπορει να εχεις σε ενα χαρτακι και σε καθε ραντεβου να του τα ρωτας εγω ετσι εκανα....γιατι εμεις εδω γιατροι δεν ειμαστε προσωπικες εμπειριες καταθετουμε και καπου μπορει να ειμαστε λαθος κ να μην ειναι ετσι τα πραγματα!!! Αλλα εννοειται οπου μπορουμε να βοηθαμε αρκει να ειμαστε σιγουροι γιαυτο π λεμε!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! 

@ΒαλεντιναΧρηστος ευχαριστώ αγαπη για τος συμβουλες θα τα έχω υπ’οψιν. Αγοράζω δυο τρία και στη πράξη βλέπουμε. 

@Kpp83 παιρνω μαγνήσιο από το δεύτερο τρίμηνο και πάλι που κ που έχω κράμπες επώδυνες αν σηκωθώ αποτομα. 

@Dimitr@17 πήρες και μπιμπερό βρε θηρίο μπράβο Χαχα.. Όσο για την κράμπα που επαθες δεν αφορά την εγκυμοσυνη. Οι κράμπες που λέμε είναι στους συνδέσμους της μητρας στα πλαγια και ένας οξύς στιγμιαιος πόνος.  

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Beboula25 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! 

@ΒαλεντιναΧρηστος ευχαριστώ αγαπη για τος συμβουλες θα τα έχω υπ’οψιν. Αγοράζω δυο τρία και στη πράξη βλέπουμε. 

@Kpp83 παιρνω μαγνήσιο από το δεύτερο τρίμηνο και πάλι που κ που έχω κράμπες επώδυνες αν σηκωθώ αποτομα. 

@Dimitr@17 πήρες και μπιμπερό βρε θηρίο μπράβο Χαχα.. Όσο για την κράμπα που επαθες δεν αφορά την εγκυμοσυνη. Οι κράμπες που λέμε είναι στους συνδέσμους της μητρας στα πλαγια και ένας οξύς στιγμιαιος πόνος.  

 

Αααα Χαχαχ.. Είπα να πω κ εγώ τον πόνο μου... Ναι έχω πάρει κ αυτά τα κουτάκια που ειναι το ένα πάνω από το άλλο που βάζεις τη δόση για το γάλα σε σκόνη όταν εισαι έξω από το σπίτι.. Όσο για το μαγνησιο κ αυτό δεν το θυμαμαι πάντα.. Αλλά έχω ενθουσιαστεί με τις αμπούλες σιδήρου που μ έδωσε ο γιατρός που έχουν και ασβέστιο κ φυλικο.. Τούρμπο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Γιατι να ανησυχησεις δεν καταλαβαινω!

Το οίδημα ή το πρήξιμο προέρχεται από το υπερβολικό υγρό που συλλέγεται στους ιστούς του σώματός σας. Είναι φυσιολογικό να έχετε ένα μικρό πρήξιμο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα στους αστραγάλους και τα πόδια σας.Επίσης, η αναπτυσσόμενη μήτρα σας ασκεί πίεση στις πυελικές σας φλέβες και τη μεγάλη φλέβα στη δεξιά πλευρά του σώματος που μεταφέρει το αίμα από τα κάτω άκρα σας πίσω στην καρδιά. Η πίεση επιβραδύνει την επιστροφή αίματος από τα πόδια σας, προκαλώντας την συγκέντρωση και την ώθηση του υγρού από τις φλέβες σας, στους ιστούς των ποδιών και των αστραγάλων σας.Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο πιθανότατα να έχετε πρησμένα πόδια και αστραγάλους.

Na sai kalaaaa agaph euxaristw poluuuu :))

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Dimitr@17 είπε:

Αααα Χαχαχ.. Είπα να πω κ εγώ τον πόνο μου... Ναι έχω πάρει κ αυτά τα κουτάκια που ειναι το ένα πάνω από το άλλο που βάζεις τη δόση για το γάλα σε σκόνη όταν εισαι έξω από το σπίτι.. Όσο για το μαγνησιο κ αυτό δεν το θυμαμαι πάντα.. Αλλά έχω ενθουσιαστεί με τις αμπούλες σιδήρου που μ έδωσε ο γιατρός που έχουν και ασβέστιο κ φυλικο.. Τούρμπο.. 

Ναι τα εχω κ εγω αυτα ειναι χρησιμα!!!!

πρίν από 1 λεπτό , Ria@90 είπε:

Na sai kalaaaa agaph euxaristw poluuuu :))

Τπτ κοριτσι μ απολαυσε την εγκυμοσυνη σου γτ οι ανησυχιες μεγαλωνουν μετα την γεννα!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι τα εχω κ εγω αυτα ειναι χρησιμα!!!!

Τπτ κοριτσι μ απολαυσε την εγκυμοσυνη σου γτ οι ανησυχιες μεγαλωνουν μετα την γεννα!!!

Nai meta ksekinane oi anusixies gia to bebe.... thelw toso na to kratisw sthn agkalia anupomonw m prwta o theos na pane ola kala!!!!! Oi mines pernane pio grigora ap oso fantazomoun...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ίσως κάνω βλακεία αλλά δεν είμαι  έτοιμη!  Φορμακια κτλ στην αρχή του 8ου.

Θήλαστρο φαντάζομαι αν καταφέρω να θηλάζω μπορώ να νοικιάσω για λίγο.

Τα μπουκάλια όμως τα θέλουμε ακόμα και αν του δίνουμε ξένο;


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Dimitr@17 είπε:

Αααα Χαχαχ.. Είπα να πω κ εγώ τον πόνο μου... Ναι έχω πάρει κ αυτά τα κουτάκια που ειναι το ένα πάνω από το άλλο που βάζεις τη δόση για το γάλα σε σκόνη όταν εισαι έξω από το σπίτι.. Όσο για το μαγνησιο κ αυτό δεν το θυμαμαι πάντα.. Αλλά έχω ενθουσιαστεί με τις αμπούλες σιδήρου που μ έδωσε ο γιατρός που έχουν και ασβέστιο κ φυλικο.. Τούρμπο.. 

Αα είσαι οργανωμένη δεν τα ήξερα αυτά τα κουτάκια.. Σίδηρο με φυλλικό το ξέρω αλλα κ με ασβέστιο;; Σίγουρα ρε συ; Αφού λένε αυτά τα δυο να απέχουν ώρες το ένα απο το άλλο. Εγω πάλι το μαγνήσιο δεν το ξεχνώ αλλα το σίδηρο το ξεχνώ κ ο γιατρός τώρα είπε να μην το αμελω 

πρίν από 14 λεπτά , Kpp83 είπε:

Ξέρω ότι ίσως κάνω βλακεία αλλά δεν είμαι  έτοιμη!  Φορμακια κτλ στην αρχή του 8ου.

Θήλαστρο φαντάζομαι αν καταφέρω να θηλάζω μπορώ να νοικιάσω για λίγο.

Τα μπουκάλια όμως τα θέλουμε ακόμα και αν του δίνουμε ξένο;

Φορμάκια κτλ κ εγω πιο μετά να έχουν έρθει τα καλοκαιρινά. 

Τι εννοείς μπερδεύτηκα κ δεν ξέρω αν απαντήσω σωστά. Το ξένο γάλα πως θα το δώσεις χωρίς μπιμπερό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kpp83 είπε:

Ξέρω ότι ίσως κάνω βλακεία αλλά δεν είμαι  έτοιμη!  Φορμακια κτλ στην αρχή του 8ου.

Θήλαστρο φαντάζομαι αν καταφέρω να θηλάζω μπορώ να νοικιάσω για λίγο.

Τα μπουκάλια όμως τα θέλουμε ακόμα και αν του δίνουμε ξένο;

Οποτε αισθανεσαι ετοιμη εγω τα ειχα ολα ετοιμα 27η εβδομαδα φοβομουν μην ερθει νωριτερα κ δεν προλαβω! Ε φυσικα πως θα του το δωσεις το ξενο απο το τζιτζι;;; χαχα εκτος κ αν εννοεις αν δεν του δινεις ξενο αν ρα χρειαζεσαι παλι ναι γτ μπορει να κςνει κολικους κ να χρειαστει τσαγακι λεω τωρα εγω!!

 

πρίν από 18 λεπτά , Ria@90 είπε:

Nai meta ksekinane oi anusixies gia to bebe.... thelw toso na to kratisw sthn agkalia anupomonw m prwta o theos na pane ola kala!!!!! Oi mines pernane pio grigora ap oso fantazomoun...!!!!!!!

Ολα θα πανε καλα να σκεφτεσαι θετικα εμενα ο 8ος μεχρι το τελος ηταν ατελειωτος!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...