Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Katia38 είπε:

Ωωω να σου ζήσει καλότυχο να ναι

Κpp38 όχι μου τ απείλησε αλλά εντάξει ελπίζω να μην κάνω συσπάσεις κ αιμορραγίες κ β μπω στο μήνα μου.ενοειτε γέννα αμέσως αλλά αν είναι μεγάλη η μπουμπού δεν πειράζει.η πρώτη κόρη μου ήταν 2230 χαχα κ έχει γίνει αγριμι

Εlena  ,άστο καταλαβαίνω απόλυτα αν κ γω είχα την μαμά κ την πεθερά στο 2ο κ την απασχολούσαν καθωτι 18 μηνών.τωρα που κ πάλι έχω θέμα δεν έχω πολύ βοήθεια κ ζοριζομαι.ευχομαι όλα να πάνε καλά!

Εχεις και εσυ επιπωματικο η κατι αλλο;τι να κανω καθε μερα που περναει και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα λέω αντε καλα τα πηγαμε και σημερα.

6 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Καλημερα αγαπημενες μου!!εμενα μ ειμαι οτι ο πλακουντας ειναι οπισθιος!υπαρχει διαφορα στο μωρο αν ειναι μπροστα η πισω πλακουντας?

Καμια διαφορα!!ο πλακουντας είτε ειναι μπροστα είτε πίσω ειναι μια χαρα!αρκει να μην ειναι χαμηλός τιποτε αλλο!στην πρωτη μου εγκυμοσύνη στην β επιπέδου έγραφε οπίσθιος υψηλός και ο γιατρος μου είχε πει οτι ειναι στην καλύτερη θέση που θα μπορουσε!στην δεύτερη τωρα ναι μεν ειναι παλι οπίσθιος αλλα επιπωματικος!στην χειρότερη δηλαδη θέση που θα μπορουσε να ειναι.

4 ώρες πρίν, Katia38 είπε:

Κορίτσια καλημέρα μηλησα με τον γιατρό μου του πα ότι μου παν στην β επιπέδου ότι έχω επιπωματικο πλακούντα κ μου πε προσοχή κ στης 30 βδομάδες να κάνουμε μια μαγνητική να δούμε πόσο θα χει εισχωρήσει ο πλακούντας στη μοίρα κ αν χρειαστεί να γεννήσω στο νοσοκομειο για τυχόν αιμορραγίες.εχω φρικαρει έχει τύχει σε κάποια να γεννήσεις επιπτωματικος?φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι γιατί το μωράκι μου πε δεν έχει φόβο αρκεί να ναι πάνω από 2 κιλά μετά της 30 βδομάδες. Καλά έχω τρελαθεί η μπουμπού μου να ναι καλά αλλά με καθησύχασε .

Ο πίσω είναι καλύτερος από μπροστά πάντως.

Κ καταρχην ψυχραιμία οσο μπορεις!και μενα μου ανακοινώθηκε οτι εχω οπίσθιο επιπωματικο στις 21 εβδομάδες στην β επιπέδου και κοντεψα να τρελαθώ!μεχρι τις 32 εβδομάδες ο πλακουντας εχει την τάση να ανεβαίνει γαιυτο ποτε δεν ηερεις!επισης δεν κάνουν ολοι οι επιπωματικοι αιμορραγιες.καποιοι κάνουν μικρές και ελάχιστοι μεγάλες.επομενως ειναι πολυ μικρές οι πιθανότητες να συμβεί κατι σοβαρό το οποιο και αυτο αντιμετωπίζεται!

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Εγώ είμαι  28η! εχω τικερακι να συνεννοούμαστε :-D

Ααααα και εγω θελω τικερακι!!πως το βαζωωωω;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Θυμάσαι που λέγαμε για πανο; Τα θυμαμαι συγκινήθηκα μωρε σκατουλα να ξέρεις... Όλα θα πάνε καλα οπως πήγαν όλα καλα μην φοβάσαι ο Θεός και η Παναγία μαζί σας! 

Αχ βρε μπεμπουλα τα θυμαμαι ολα αυτα που περασαμε!

Ποσες αγωνιες..

Και ποσες ακομα θα ερθουν αλλα για καλο!

Εγω και οι γιατροι καναμε οτι μπορουσαμε τωρα απλα παρακαλαω το θεο να πανε ολα καλα και να ερθει το μπεμπακι μου γερο!

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Elena1610 είπε:

Εχεις και εσυ επιπωματικο η κατι αλλο;τι να κανω καθε μερα που περναει και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα λέω αντε καλα τα πηγαμε και σημερα.

Καμια διαφορα!!ο πλακουντας είτε ειναι μπροστα είτε πίσω ειναι μια χαρα!αρκει να μην ειναι χαμηλός τιποτε αλλο!στην πρωτη μου εγκυμοσύνη στην β επιπέδου έγραφε οπίσθιος υψηλός και ο γιατρος μου είχε πει οτι ειναι στην καλύτερη θέση που θα μπορουσε!στην δεύτερη τωρα ναι μεν ειναι παλι οπίσθιος αλλα επιπωματικος!στην χειρότερη δηλαδη θέση που θα μπορουσε να ειναι.

Κ καταρχην ψυχραιμία οσο μπορεις!και μενα μου ανακοινώθηκε οτι εχω οπίσθιο επιπωματικο στις 21 εβδομάδες στην β επιπέδου και κοντεψα να τρελαθώ!μεχρι τις 32 εβδομάδες ο πλακουντας εχει την τάση να ανεβαίνει γαιυτο ποτε δεν ηερεις!επισης δεν κάνουν ολοι οι επιπωματικοι αιμορραγιες.καποιοι κάνουν μικρές και ελάχιστοι μεγάλες.επομενως ειναι πολυ μικρές οι πιθανότητες να συμβεί κατι σοβαρό το οποιο και αυτο αντιμετωπίζεται!

Ααααα και εγω θελω τικερακι!!πως το βαζωωωω;;

Ax περνώ κουράγιο elena  μακάρι να πάνε όλα καλά.σ αυτές τις περιπτώσεις γενανε στα νοσοκομεία η κλινική?το σκέφτομαι επειδή είμαι σε ιδιωτικό επαρχιας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Katia38 είπε:

Ax περνώ κουράγιο elena  μακάρι να πάνε όλα καλά.σ αυτές τις περιπτώσεις γενανε στα νοσοκομεία η κλινική?το σκέφτομαι επειδή είμαι σε ιδιωτικό επαρχιας

Κοιτα στην επαρχια δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα.εννοω τι προδιαγραφές υπαρχουν.στην αθηνα τα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια σου παρέχουν τα παντα.εχουν ολες τις ειδικότητες γιατρών ολο το 24ωρο εννοειτε για οτιδήποτε χρειαστείς.και μεν σε περίπτωση που το μωρό γεννηθεί πολυ πρόωρα.κανε μια συζήτηση με τον γιατρο σου να δεις αν καλύπτεται και εκεινος απο τις προδιαγραφές της κλινικής που πρόκειται να γεννήσεις.εμεις αν ολα πάνε καλα θα μπούμε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elena1610 είπε:

Κοιτα στην επαρχια δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα.εννοω τι προδιαγραφές υπαρχουν.στην αθηνα τα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια σου παρέχουν τα παντα.εχουν ολες τις ειδικότητες γιατρών ολο το 24ωρο εννοειτε για οτιδήποτε χρειαστείς.και μεν σε περίπτωση που το μωρό γεννηθεί πολυ πρόωρα.κανε μια συζήτηση με τον γιατρο σου να δεις αν καλύπτεται και εκεινος απο τις προδιαγραφές της κλινικής που πρόκειται να γεννήσεις.εμεις αν ολα πάνε καλα θα μπούμε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37 εβδομάδες.

Καλά αν μπεις 37 τυχερή θα Σάι εδώ συζητάμε για 34 με 36 .αυτό που Μ ανχωνεσε εκτός τ ότι να ναι το μωρό καλό σε βάρος η αιμορραγία που μπορεί να κάνει ο πλακούντας.ευχομαι ο θεός να μας βοηθήσει κ όλα να πάνε καλά σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Κορες απο ποιο on line  φαρμακειο ψωνιζετε?

Καλημερα εγω μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο 2Happy που μου ειχε πει η @Smile89 κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη κ απο τιμες κ απο εξυπηρέτηση!


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Κάτια μου θα αρχίσω να κλείνω τα αυτιά μου και να φωνάζω λαλαλαλα σαν τα 4χρονα όταν τα λες αυτά!

Μην μας πανικοβαλλεις και μην τρομαζεις και τον ευατό σου γιατί κάθε περίπτωση δεν είναι η ίδια.

Σου είπε ο γιατρός ότι θα είσαι τυχερή να ξεπεράσεις τις 34 εβδομάδες;;

Δεν είναι υποχρεωτική η αιμορραγία από ότι έχω καταλάβει αλλά είναι μια πιθανότητα:. Πχ στη δική μου περίπτωση πιστεύω μέχρι το επόμενο ραντεβού το γιατρό που είναι αισιόδοξος ότι η κατάσταση θα διορθωθεί εντελώς. Το ποσοστό από εγκυμοσύνες που φτάνουν ως το τέλος με επιπωματικό είναι μόλις 5%.

Πόση είναι στη χειρότερη περίπτωσωση η πιθανότητα αιμορραγίας δεν ξέρω  πάντως εξαρτάται από το που είναι ο πλακούντας τελικά (πλήρως επιπωματικός, μερικώς ή επιχειλιος) , το ιστορικό της εγκύου και φυσικά από τον Θεό και την τύχη του καθένα όπως λες και εσύ. 

Ως εκ τούτου...... αισιοδοξία και ας είναι και χαζή!

 

 

  • Μου αρέσει 3

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!!! Καλό Σαββατοκύριακο σε ολες τις μαμακες και τα μπεμπακια! Από δω και πέρα μόνο αισιόδοξες πρέπει να είμαστε και να έχουμε δύναμη ολες γιατι η ζωή μας άλλαξε και χρωστάμε τα καλύτερα χαμόγελα μας στα μωράκια μας :)

Να ρωτήσω, έχει καμία κοπέλα που έχει γεννήσει να μας παραθέσει λίστα με τα απαραιτηρα πράγματα που πρέπει να έχουμε σπίτι όταν γεννηθεί το μωρο;

Νομίζω ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται!! αχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα!!!!! Καλό Σαββατοκύριακο σε ολες τις μαμακες και τα μπεμπακια! Από δω και πέρα μόνο αισιόδοξες πρέπει να είμαστε και να έχουμε δύναμη ολες γιατι η ζωή μας άλλαξε και χρωστάμε τα καλύτερα χαμόγελα μας στα μωράκια μας :)

Να ρωτήσω, έχει καμία κοπέλα που έχει γεννήσει να μας παραθέσει λίστα με τα απαραιτηρα πράγματα που πρέπει να έχουμε σπίτι όταν γεννηθεί το μωρο;

Νομίζω ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται!! αχαχαχαχα

Ρούχα κ καλλυντικά εννοείς?

 

Καλημέρα!!! Όμορφο σκ να έχουμε!!

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Ρούχα κ καλλυντικά εννοείς?

 

Καλημέρα!!! Όμορφο σκ να έχουμε!!

Ναι + κάτι φαρμακευτικά που διαβάζω (γάζες-οινοπνεύματα- κάτι για τις μύξες- κλπ). 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε κορίτσια διαβάζω τις πρώτες σελίδες του θέματος τοτε που κάποιες από δω ήμασταν ακόμη έγκυες κ συγκινουμαι ειλικρινά.. πόσο γρήγορα περνά ο καιρός.. είδα κάπου που έγραφα ότι είμαι 10+6, εσενα @Nicol_ που ανησυχούσες για το τι κρέμες σώματος να βάζουμε κ για το αν διπλασιάζεται κομπλέ η χοριακη σου,χεχε. Την @ΒαλεντιναΧρηστος την @Vasoth. Κι άλλες κοπέλες!! Πωπω!!

Just now, vaso_mpempis είπε:

Ναι + κάτι φαρμακευτικά που διαβάζω (γάζες-οινοπνεύματα- κάτι για τις μύξες- κλπ). 

Λοιποοοοον......αν δεν ξυπνήσει θα προλάβω να τα γράψω......

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...