Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Aangelika8 είπε:

      Λόγω των πολλών αποτυχιων κ ότι είναι 41 πλέον κάναμε προεμφυτευτικο ήμασταν απλά αρκετά αισιόδοξοι γιατί κάναμε 8 βλαστοκυστες με μια ωοληψια, ήταν ένα πολύ ενθαρρυντικό αποτέλεσμα... Το θέμα είναι ότι κάνεις δεν μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση... Μπορεί να είναι κ τυχαίο κ να κάνουμε κ μια ακόμη προσπάθεια μπορεί να σημαίνει κ γενετικό πρόβλημα είτε δικό μου είτε του συζύγου... Θα κάνουμε κ αυτή την εξέταση που μας είπε κ έχει ο θεός... Δε ξέρω τι άλλο να πω πλέον... 

      Από ότι έχω καταλάβει δεν έμειναν κ πολλές εξετάσεις να κάνουμε... Από την αρχή το είχαμε ψάξει πολύ με εξετάσεις, έχουμε θέμα με το σπερμα όχι τραγικό όμως υπάρχει υλικό για να δουλέψουν οι έμβρυο λόγοι.. Εμένα δεν έχουν δείξει κάτι οι εξετάσεις μόνο η ηλικία μου είναι το θέμα...μετα απο αυτό το αποτέλεσμα όμως φοβάμαι πολύ ότι το πρόβλημα που υπάρχει είναι από αυτά που δε διορθωνονται..... 

      Παιδιά ΣΟΣ καρυότυπο ζεύγους έτσι και εμείς πολλά ωοθυλάκια μηδέν βλαστοκυστες στο τέλος έκανα αυτή την εξέταση είχα αμοιβαία μετάθεση και τελικά το έχει και ο πατέρας μου σας εύχομαι τα καλύτερα αλλά αν δεν κάνατε καρυότυπο να τον κάνετ χτες 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

@vaso_mpempis λόγω του περιβαλλοντικού μου ενδιαφέροντος το είχα σκεφτεί κ εγώ. Όχι τόσο για την αρχή αλλά για το διαστημα αφου βρούμε ρυθμό.

Άλλαξα γνώμη με ένα ακλόνητο επιχείρημα της μαμάς μου, που εξήγησε ότι σε εμενα δεν θα αρεσε καθόλου να φοράω βαμβακοπετσετα στην περίοδο. Όπως να το κάνεις η πάνα είναι απορροφητική και μέχρι να το αλλάξεις το μωρό είναι πιο στεγνό.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kpp83 είπε:

@vaso_mpempis λόγω του περιβαλλοντικού μου ενδιαφέροντος το είχα σκεφτεί κ εγώ. Όχι τόσο για την αρχή αλλά για το διαστημα αφου βρούμε ρυθμό.

Άλλαξα γνώμη με ένα ακλόνητο επιχείρημα της μαμάς μου, που εξήγησε ότι σε εμενα δεν θα αρεσε καθόλου να φοράω βαμβακοπετσετα στην περίοδο. Όπως να το κάνεις η πάνα είναι απορροφητική και μέχρι να το αλλάξεις το μωρό είναι πιο στεγνό.

η μαμα σου ξέρει ότι το μωρό είναι πιο στεγνό; Εννοω εχει εμπειρια η απλα το βρηκε κακη ιδεα;Δεν κατάλαβα. 

Εκτός του περιβαλλοντικού, είναι και καλύτερα για το δέρμα εχω διαβάσει σε παιδιατρικά άρθρα και φυσικά κανεις οικονομια. 

Κι εγώ δεν έχω βρει κανέναν να χρησιμοποιεί :?

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2019 at 9:59 ΠΜ, Kpp83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Κάτια μου θα αρχίσω να κλείνω τα αυτιά μου και να φωνάζω λαλαλαλα σαν τα 4χρονα όταν τα λες αυτά!

Μην μας πανικοβαλλεις και μην τρομαζεις και τον ευατό σου γιατί κάθε περίπτωση δεν είναι η ίδια.

Σου είπε ο γιατρός ότι θα είσαι τυχερή να ξεπεράσεις τις 34 εβδομάδες;;

Δεν είναι υποχρεωτική η αιμορραγία από ότι έχω καταλάβει αλλά είναι μια πιθανότητα:. Πχ στη δική μου περίπτωση πιστεύω μέχρι το επόμενο ραντεβού το γιατρό που είναι αισιόδοξος ότι η κατάσταση θα διορθωθεί εντελώς. Το ποσοστό από εγκυμοσύνες που φτάνουν ως το τέλος με επιπωματικό είναι μόλις 5%.

Πόση είναι στη χειρότερη περίπτωσωση η πιθανότητα αιμορραγίας δεν ξέρω  πάντως εξαρτάται από το που είναι ο πλακούντας τελικά (πλήρως επιπωματικός, μερικώς ή επιχειλιος) , το ιστορικό της εγκύου και φυσικά από τον Θεό και την τύχη του καθένα όπως λες και εσύ. 

Ως εκ τούτου...... αισιοδοξία και ας είναι και χαζή!

 

 

O σκοπος μου δεν είναι να τρομάξω κανέναν απλά ρωτάω κ γω πάνω σ' αυτά που μου παν 2 γιατροί ότι δεν θ ανέβει ο πλακούντας.στο εύχομαι να ανέβει.δεν ξέρω αν είσαι επαρχία η στην Αθήνα σε μαιευτήριο γιατί εδώ δεν είναι το ίδιο. στην επαρχία τα μαιευτήρια δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με της Αθήνας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κατια μου, Αθήνα είμαι. Έχεις δίκιο για την επαρχία και τις δυσκολίες της. Αυτό που απλά δεν καταλαβαίνω είναι γιατι ακόμα και αν δεν διορθωθεί η κατάσταση, σου προεξοφλούν πρόωρο τοκετό. 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/3/2019 at 9:12 ΠΜ, Katia38 είπε:

Καλά αν μπεις 37 τυχερή θα Σάι εδώ συζητάμε για 34 με 36 .αυτό που Μ ανχωνεσε εκτός τ ότι να ναι το μωρό καλό σε βάρος η αιμορραγία που μπορεί να κάνει ο πλακούντας.ευχομαι ο θεός να μας βοηθήσει κ όλα να πάνε καλά σε όλες μας.

Ο γιατρος σου πιστευω σε εχει τρομοκρατήσει.ναι μεν ο επιπωματικος ειναι μια δυσκολότερη κατάσταση αλλα η πλειοψηφία τους δεν εμφανίζει αιμοραγιες.μπαινουμε δυστυχως ολες στο τρυπάκι του Ίντερνετ και παθαίνουμε πανικό!οι περισσότερες περιπτώσεις επιπωματικου εχουν πολυ καλη έκβαση και οι καισαρικές γινονται μετα τις 36 εβδομάδες.ειδικα σε ασυμπτωματικές εγκύους οπως εμεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

η μαμα σου ξέρει ότι το μωρό είναι πιο στεγνό; Εννοω εχει εμπειρια η απλα το βρηκε κακη ιδεα;Δεν κατάλαβα. 

Εκτός του περιβαλλοντικού, είναι και καλύτερα για το δέρμα εχω διαβάσει σε παιδιατρικά άρθρα και φυσικά κανεις οικονομια. 

Κι εγώ δεν έχω βρει κανέναν να χρησιμοποιεί :?

Σε διαβεβαιώ απο το ξενυχτι την εξαντληση και τις ορμονες δν θα αντεχεις να πλενεις και πανες.αλλαζουν πολλες μες στη μερα. Ειδικα αν κανει και κακα συνεχεια.οποια το τολμησει παντως ειλικρινα μπραβο.εγω δν θα το άντεχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα και τα παραπανω σχόλια.εχει δίκιο η kpp83.η καθε περίπτωση ειναι εντελώς διαφορετική και ακομη αν δεν διορθωθεί δεν σημαίνει οτι θα γεννήσεις πρόωρα.επισης και οι γιατροί δεν ειναι θεοί.και μενα δυο γιατροί μου είπαν οτι οι επιπωματικοι δεν ανεβαίνουν ενω η γιατρος μου μου ειπε οτι εχει δει παρα πολλούς επιπωματικους να γινονται παραχειλιοι και αρκετούς να εχουν ξεφύγει κανω απο 2 εκατοστά και να εχουν γινει φυσιολογικοί τοκετοί!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elena1610 είπε:

Ο γιατρος σου πιστευω σε εχει τρομοκρατήσει.ναι μεν ο επιπωματικος ειναι μια δυσκολότερη κατάσταση αλλα η πλειοψηφία τους δεν εμφανίζει αιμοραγιες.μπαινουμε δυστυχως ολες στο τρυπάκι του Ίντερνετ και παθαίνουμε πανικό!οι περισσότερες περιπτώσεις επιπωματικου εχουν πολυ καλη έκβαση και οι καισαρικές γινονται μετα τις 36 εβδομάδες.ειδικα σε ασυμπτωματικές εγκύους οπως εμεις

Τι εννοείς ασυμπτωματικός?δεν ξέρω αν Μ έχει τρομοκρατήσει παντός λόγω ότι η νύφη μου είναι μαία Μ έχει ενημερώσει πλήρως τι συμβαίνει κ τι όχι.βεβαια Μ έχει καθυσηχασει από χθες κ το βλέπω πιο χαλαρά απλά σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο καλυτερα

Just now, Elena1610 είπε:

Τωρα διαβασα και τα παραπανω σχόλια.εχει δίκιο η kpp83.η καθε περίπτωση ειναι εντελώς διαφορετική και ακομη αν δεν διορθωθεί δεν σημαίνει οτι θα γεννήσεις πρόωρα.επισης και οι γιατροί δεν ειναι θεοί.και μενα δυο γιατροί μου είπαν οτι οι επιπωματικοι δεν ανεβαίνουν ενω η γιατρος μου μου ειπε οτι εχει δει παρα πολλούς επιπωματικους να γινονται παραχειλιοι και αρκετούς να εχουν ξεφύγει κανω απο 2 εκατοστά και να εχουν γινει φυσιολογικοί τοκετοί!

Τι να πω βρε κορίτσια μακάρι εγώ έτσι κ αλλιώς καισαρική θα κάνω λόγω ήδη 2 προηγούμενων.

Just now, Kpp83 είπε:

Κατια μου, Αθήνα είμαι. Έχεις δίκιο για την επαρχία και τις δυσκολίες της. Αυτό που απλά δεν καταλαβαίνω είναι γιατι ακόμα και αν δεν διορθωθεί η κατάσταση, σου προεξοφλούν πρόωρο τοκετό. 

Δεν ξέρω λόγω 2 προηγούμενων καισαρικών?θα δείξει εγώ εύχομαι κ ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά απλά θα πάω νοσοκομείο να ναι σίγουρη αν κ μου το πρότεινε κ ο γιατρός μου ότι θα το δούμε .ιδιώτης είναι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katia38 είπε:

Τι εννοείς ασυμπτωματικός?δεν ξέρω αν Μ έχει τρομοκρατήσει παντός λόγω ότι η νύφη μου είναι μαία Μ έχει ενημερώσει πλήρως τι συμβαίνει κ τι όχι.βεβαια Μ έχει καθυσηχασει από χθες κ το βλέπω πιο χαλαρά απλά σκέφτομαι να πάω στο νοσοκομείο καλυτερα

Τι να πω βρε κορίτσια μακάρι εγώ έτσι κ αλλιώς καισαρική θα κάνω λόγω ήδη 2 προηγούμενων.

Δεν ξέρω λόγω 2 προηγούμενων καισαρικών?θα δείξει εγώ εύχομαι κ ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά απλά θα πάω νοσοκομείο να ναι σίγουρη αν κ μου το πρότεινε κ ο γιατρός μου ότι θα το δούμε .ιδιώτης είναι.

Κατια μου οταν εχουν προηγηθεί καισαρικές..υπαρχει αυξημένος κίνδυνος εκτος απο επιπωματικος να ειναι και διεισδυτικός ο πλακουντας.που αυτο ειναι οντως αρκετά σοβαρό.μπορει να φανεί 100% με μια μαγνητική.αν δεν ειναι και ειναι μονο επιπωματικος τοτε χωρις να εχεις καποιο σύμπτωμα δεν υπαρχει λόγος πανικού.δεν χρειάζεται κατάκλιση ουτε αποχή απο καθε δραστηριότητα.θελει απλα ηρεμια προσοχη και οχι βάρη.εγω να σκεφτείς οτι σηκώνω την κόρη μου μεσα στην ημέρα άπειρες φορές γιατι δεν εχω αλλη επιλογή!δεν σου λέω οτι δεν μπορει να προκύψει κάποια αιμοραγια.ολα ειναι πιθανά.αλλα και σε αυτη την περίπτωση συνηθως ειναι μικρή και σταματάει μονη της.οι ακραίες περιπτώσεις ειναι ελάχιστες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 16/3/2019 at 5:00 ΜΜ, Dimitr@17 είπε:

Ααα αυτό το κοιτάει κάθε φορά που πάω για υπερυχο.. Προχθές είδαμε την ροή όλα καλά ήταν μου ειπε οτι μια χαρά τρέφεται.. 

Δήμητρα μπερδεύτηκα κάνετε συνέχεια ντοπλερ; Ρωτάω γιατί από την αρχή της εγκυμοσυνης μου το είχε προγραμματίσει κάπου στην 34η εβδομάδα. Το έχω σημειωμένο στο βιβλίο μου για να σιγουρευτω για την εβδομάδα αλλα κ που ρώτησα τις προαλλες εκεί την μαία μου είπε πως γίνεται σε αυτές τις εβδομαδες. 

@fairy-mary σου εύχομαι τα καλύτερα με το καλό να υποδεχτείτε την κορούλα σας να είναι γερή! Όλα να πάνε υπέροχα περιμενουμε τα νέα σας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Beboula25 δεν νομίζω ότι κάνει συνέχεια doppler.

Στον υπέρηχο σε κάποια φάση δεν το παγώνει σε ένα σημείο και βάζει κάτι που δείχνει κόκκινα μπλε κ πράσινα χρώματα; Τότε βλέπει τη ροή του αίματος στη μήτρα μου έχει εξηγήσει και εμένα. 

Τώρα τι διαφορά έχει αυτό με το doppler ιδέα δεν έχω!

@fairy-mary Με το καλό αύριο να μας πεις!

@Katia38 σε κάθε περίπτωση εύχομαι τα καλύτερα. 

 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Beboula25 δεν νομίζω ότι κάνει συνέχεια doppler.

Στον υπέρηχο σε κάποια φάση δεν το παγώνει σε ένα σημείο και βάζει κάτι που δείχνει κόκκινα μπλε κ πράσινα χρώματα; Τότε βλέπει τη ροή του αίματος στη μήτρα μου έχει εξηγήσει και εμένα. 

Τώρα τι διαφορά έχει αυτό με το doppler ιδέα δεν έχω!

@fairy-mary Με το καλό αύριο να μας πεις!

@Katia38 σε κάθε περίπτωση εύχομαι τα καλύτερα. 

 

Ναι σωστά αυτό το γνωρίζω. Στο ντοπλερ νομίζω βλέπουν εκτενέστερα οπως πολύ σημαντικό τον εγκέφαλο του μωρού και αλλα. Κατι σαν αξιολόγηση για αυτό γίνεται και σε αυτες τις εβδομαδες πιστεύω για να δουν με τι ρυθμό αναπτύσσεται πλέον και βλέπουν νομίζω και το αμνιακό υγρό.Και φυσικά αυτό που λες το αίμα μας στον πλακούντα από εκεί στο μωρό κ έπειτα του μωρού .Μπακαλιστικα τα λέω δεν ξέρω μόνο ήμουν σίγουρη πως γίνεται σε πιο προχωρημένη εβδομάδα δλδ μετά την 30η.

 Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Δήμητρα μπερδεύτηκα κάνετε συνέχεια ντοπλερ; Ρωτάω γιατί από την αρχή της εγκυμοσυνης μου το είχε προγραμματίσει κάπου στην 34η εβδομάδα. Το έχω σημειωμένο στο βιβλίο μου για να σιγουρευτω για την εβδομάδα αλλα κ που ρώτησα τις προαλλες εκεί την μαία μου είπε πως γίνεται σε αυτές τις εβδομαδες. 

@fairy-mary σου εύχομαι τα καλύτερα με το καλό να υποδεχτείτε την κορούλα σας να είναι γερή! Όλα να πάνε υπέροχα περιμενουμε τα νέα σας

Εγώ ξέρω ότι στην Β επιπεδου είχαν κοιτάξει τις μητριαιας αρτηρίες δλδ τη ροή του αίματος μου είπαν που πάει από μένα στο παιδί.. Μετά από αυτό έχω πάει άλλες 2 φορές στον γιατρό κ το έχει δει πάλι αν τρέφεται σωστά κ μάλιστα έχει κ ήχο.. Τώρα αυτό δεν ξέρω αν λέγεται ντοπλερ 

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2019 at 9:39 ΜΜ, Smile89 είπε:

Κάθε μέρα για να καθαρίζει η μυτούλα. Έχουν μωρέ κ βλενιτσες μετά την γέννα. Εεε κ τα μωράκια δεν μπορούν να φυσηξουν μυτούλα.

Ααααα δεν ξέρω εγώ κομπλέ τα βλέπω. 

Κοριτσι να σε ρωτησω ποσα μπιμπερο χρειαζομαστε? Μου έκαναν δωρο της avent 3 μεγαλα κ 2 μικρα κ μου φαινονται πολλα χρειαζομαστε τοσα?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...