Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

Ναι νομίζω ότι είπες οτι Είναι grade 4 ο πλακουντας αν κάνω λάθος,δλδ για την εβδομάδα που είσαι συνήθως είναι πιο χαμηλά σε βαθμό  grade  .πχ εγώ που στο ντοπλερ ήμουν 34+1 είχα grade 1 προς 2.Αυτό παίζει ρόλο στο βάρος του μωρού.αλλα δεν ξέρω αν ο επιπτωματικος πλακουντας έχει σχέση με το βαθμό  grade που είσαι.αν συνδυάζονται δλδ.παντως μην κουράζεσαι, μην κάνεις δουλειές που φαντάζομαι ότι αυτό κάνεις. με το καλό το μωράκι σας κ όλα  θα πάνε καλά.

Καλησπερα σας κοριτσια!!!! απο το πρωι προσπαθω να γραψω και δεν με αφηνε κατι ειχε παθει.....

Να ρωτησω βρε κοριτσια @Kpp83 κ συγνωμη αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα επειδη ειχα προωρη γηρανση πλακουντα δηλ στις 34εβδομαδες ειχα grade III εχω την υπονεια οτι το 3 ειναι κ το τελευταιο σταδιο του....κανω λαθος;;; υπαρχει κ 4;;

  • Grade 0: Ο πλακούντας έχει ομοιόμορφη δομή, χωρίς εμφανείς υπερηχογενείς εστίες. Έτσι συνήθως εμφανίζεται από το τέλος του 1ου τριμήνου μέχρι τις αρχές του 2ου τριμήνου.
  • Grade I: Στον πλακούντα έχουν αρχίσει να είναι ορατές κάποιες διάσπαρτες μικρές υπερηχογενείς εστίες (μικρά λευκά σημάδια). Έτσι συνήθως εμφανίζεται ο πλακούντας από τα μέσα του 2ου τριμήνου μέχρι τις αρχές του 3ου τριμήνου (περίπου από τις 18 εβδομάδες έως τις 29 εβδομάδες κύησης)
  • Grade II: Οι υπερηχογενείς εστίες αρχίζουν σιγά – σιγά να «συρρέουν» σχηματίζοντας μεγαλύτερες υπερηχογενείς περιοχές, οι οποίες εντοπίζονται κυρίως στην επιφάνεια του πλακούντα, που «βλέπει» προς το μωρό και σε αυτήν, που «βλέπει» προς τη μήτρα. Έτσι συνήθως εμφανίζεται ο πλακούντας στο ύστερο 3ο τρίμηνο (περίπου από τις 30 εβδομάδες κύησης, έως και τον τοκετό)
  • Grade III: Οι υπερηχογενείς εστίες σχηματίζουν «γραμμές», που περικλείουν περιοχές του πλακούντα σχηματίζοντας τις λεγόμενες «κοτυληδόνες». Έτσι συνήθως εμφανίζεται ο πλακούντας μετά τις 39 εβδομάδες.

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Muffin είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!! Εσεις που ειστε ηδη μανουλες θα ηθελα τη βοηθεια σας...Τι κανατε για τις ανακατοσουρες? Τι βοηθαει? Ολη μερα το στομαχι μου ειναι χαλια. Ευχαριστωωω!!

Κρακερακια και bakerolls με αλατι.και ζυμαρικα.

Just now, vaso_mpempis είπε:

:cry: Κορίτσια, πήρατε όλες φυλλικό/φολικό οξύ στην εγκυμοσύνη; Εμένα δεν μου έδωσε ποτέ! Βέβαια πρώτο ραντεβού έκανα την 7η βδομάδα γιατί δεν είχα πάρει χαμπάρι. Τώρα μου έλεγε μια κοπέλα ότι έπρεπε να έχω πάρει και με σύγχυσε! 

Βιταμινες σιδηρο παιρνεις?εμενα μπυ εκοψε το φυλλικο γτ ειχαν οι βιταμίνες 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@loyloyΜε τα ζυμαρικα το εχω παρατηρησει ηδη αλλα ρε κοριτσια εχει και τρωω για 2 μηνες καθε μερα μακαρονια/ρυζι, θα παιρναω την πορτα στο πλαι!!!:grin: Βαλατε πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη? Προσεχατε?

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Κρακερακια και bakerolls με αλατι.και ζυμαρικα.

Βιταμινες σιδηρο παιρνεις?εμενα μπυ εκοψε το φυλλικο γτ ειχαν οι βιταμίνες 

παίρνω viofer 300mg(σίδηρο) από τον 4ο, d3 και τώρα μου έδωσε trofocard (μαγνήσιο). Μου είχε πει ότι μπορεί να χρειαστεί και ασβέστιο αλλά κάνω εξετάσεις και έχω πολύ οπότε δεν κάνει να πάρω και συμπλήρωμα μου είπε.

Αυτά έχουν φυλλικό/φολικό οξύ; (δεν ξέρω ποιο απ τα δύο είναι η σωστή λέξη)

Just now, Muffin είπε:

@loyloyΜε τα ζυμαρικα το εχω παρατηρησει ηδη αλλα ρε κοριτσια εχει και τρωω για 2 μηνες καθε μερα μακαρονια/ρυζι, θα παιρναω την πορτα στο πλαι!!!:grin: Βαλατε πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη? Προσεχατε?

Εγώ έχω βάλει 13 και τώρα είμαι στον 7ο. Νομίζω είναι πολλά και τρώω όπως πριν και καλύτερα μπορώ να πω (σαφώς πιο υγιεινά). Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι δεν έκανα εμετούς, αναγούλες, καούρες κλπ ποτέ

Πάντως κάθε σώμα είναι διαφορετικό, θα έλεγα να προσέχεις να τρως υγιεινά για το μωράκι αλλά χωρίς υπερβολές.. αν θες να την κάνεις τη γουρουνιά σου που και που!! Και τα κιλά θα τα χάσουμε μετά που θα μας τρέχουν τα μωρά χαχαχαχα


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

παίρνω viofer 300mg(σίδηρο) από τον 4ο, d3 και τώρα μου έδωσε trofocard (μαγνήσιο). Μου είχε πει ότι μπορεί να χρειαστεί και ασβέστιο αλλά κάνω εξετάσεις και έχω πολύ οπότε δεν κάνει να πάρω και συμπλήρωμα μου είπε.

Αυτά έχουν φυλλικό/φολικό οξύ; (δεν ξέρω ποιο απ τα δύο είναι η σωστή λέξη)

Εγώ έχω βάλει 13 και τώρα είμαι στον 7ο. Νομίζω είναι πολλά και τρώω όπως πριν και καλύτερα μπορώ να πω (σαφώς πιο υγιεινά). Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι δεν έκανα εμετούς, αναγούλες, καούρες κλπ ποτέ

Πάντως κάθε σώμα είναι διαφορετικό, θα έλεγα να προσέχεις να τρως υγιεινά για το μωράκι αλλά χωρίς υπερβολές.. αν θες να την κάνεις τη γουρουνιά σου που και που!! Και τα κιλά θα τα χάσουμε μετά που θα μας τρέχουν τα μωρά χαχαχαχα

Δεν ξερω αλλα ειναι λιγο αγχωτικο...Ειναι και στον οργανισμο οπως λες και εσω την αισθηση οτι θα ανοιξω!! Μουχαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Muffin είπε:

@loyloyΜε τα ζυμαρικα το εχω παρατηρησει ηδη αλλα ρε κοριτσια εχει και τρωω για 2 μηνες καθε μερα μακαρονια/ρυζι, θα παιρναω την πορτα στο πλαι!!!:grin: Βαλατε πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη? Προσεχατε?

Γεια σου κοριτσι μ!!! Εγω πηρα αρκετα 18....αλλα επειδη ξεκινησα 42μισο και σταματησα στα 60κ κατι! Δεν μ φανηκαν καθολου ασε π δυστηχως τα εχασα ολα πολυ γρηγορα μερα την γεννα!!! Δεν προσεχα ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥ μα καθολου ετρωγα οτι σαχλαμαρα κυκλοφορουσε κ αν δεν ετρωγα γλυκο καθε μερα σκοτωνα κοσμο εγω που πριν την εγκυμοσυνη οχι να δω γλυκο δεν ηθελα ουτε να μυρισω!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Muffin είπε:

Δεν ξερω αλλα ειναι λιγο αγχωτικο...Ειναι και στον οργανισμο οπως λες και εσω την αισθηση οτι θα ανοιξω!! Μουχαχα!

Καλά αυτό δε το γλιτώνει καμία, το πόσο θα ανοίξουμε είναι το θέμα!!!! Εγώ νιώθω ήδη σαν μπαλόνι με πόδια.. δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι να γεννήσω! χαχαχαχαχαχα Μην αγχώνεσαι καλέ για τα κιλά.. απλά όσο μπορείς πρόσεχε και για άλλους λόγους!


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

παίρνω viofer 300mg(σίδηρο) από τον 4ο, d3 και τώρα μου έδωσε trofocard (μαγνήσιο). Μου είχε πει ότι μπορεί να χρειαστεί και ασβέστιο αλλά κάνω εξετάσεις και έχω πολύ οπότε δεν κάνει να πάρω και συμπλήρωμα μου είπε.

Αυτά έχουν φυλλικό/φολικό οξύ; (δεν ξέρω ποιο απ τα δύο είναι η σωστή λέξη)

Εγώ έχω βάλει 13 και τώρα είμαι στον 7ο. Νομίζω είναι πολλά και τρώω όπως πριν και καλύτερα μπορώ να πω (σαφώς πιο υγιεινά). Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι δεν έκανα εμετούς, αναγούλες, καούρες κλπ ποτέ

Πάντως κάθε σώμα είναι διαφορετικό, θα έλεγα να προσέχεις να τρως υγιεινά για το μωράκι αλλά χωρίς υπερβολές.. αν θες να την κάνεις τη γουρουνιά σου που και που!! Και τα κιλά θα τα χάσουμε μετά που θα μας τρέχουν τα μωρά χαχαχαχα

γεια σου κοριτσι μην ανχωνεσε για το.φολλικο οξυ το.δινουν κυριως για την αποφυγει το μωρο να δημιουργηθει με δισχιδης ραχη κατι που γινετε το πρωτο τριμηνο(κ γιαυτο το δινουν κ πριν την εγκυμοσυνη για να υπαρχει σε αφθονια) αφου εκανες β επιπεδου κ ειναι ολα καλα τωρα κοντευεις να γεννησεις δεν.χρειαζετε φυλλικο οξυ. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

γεια σου κοριτσι μην ανχωνεσε για το.φολλικο οξυ το.δινουν κυριως για την αποφυγει το μωρο να δημιουργηθει με δισχιδης ραχη κατι που γινετε το πρωτο τριμηνο(κ γιαυτο το δινουν κ πριν την εγκυμοσυνη για να υπαρχει σε αφθονια) αφου εκανες β επιπεδου κ ειναι ολα καλα τωρα κοντευεις να γεννησεις δεν.χρειαζετε φυλλικο οξυ. 

αχ αλήθεια;;;;;; πολύ ανακουφιστική η απάντησή σου! Ναι η Β επιπέδου μου ήταν τέλεια φτου φτου!!!! :)  

Σ ευχαριστώ τόοοοοοσο πολύ :wub:

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Ναι αγαπη μου όλη μέρα. Δεν ξέρω ακριβως τι κάνει αλλα πριν λιγες μερες πραγματικά η κοιλιά μου τεντώθηκε από την μια άκρη στην άλλη και πήγαινε πάνω κάτω. Πιστεύω πως εκείνη την ημέρα γύρισε προς τα κάτω ο μπέμπης δεν είμαι σίγουρη απλά με τέτοιο σχήμα που πήρε αυτο κατάλαβα.Ειναι με το κεφάλι κάτω και πλέον στο περπάτημα νιώθω την πίεση αλλα κινήσεις νιώθω πολύ χαμηλά. Μήπως γύρισε κ η μικρή; Θα το καταλάβεις αν νιωθεις τις κλωτσιες ψηλα και χαμηλά χτυπήματα. 

ένα βράδυ που είχα ξαπλώσει ένιωσα ότι κατέβηκε χαμηλά κ με κλωτσατε ψηλά αλλά δεν νομίζω ότι έχει πάρει ακομ θέση.. Γτ νιώθω ένα μόνιμο εξογκώμα δεξιά χαμηλά.. Θα δείξει σε δύο βδομάδες που θα πάω στον γιατρό... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Γεια σου κοριτσι μ!!! Εγω πηρα αρκετα 18....αλλα επειδη ξεκινησα 42μισο και σταματησα στα 60κ κατι! Δεν μ φανηκαν καθολου ασε π δυστηχως τα εχασα ολα πολυ γρηγορα μερα την γεννα!!! Δεν προσεχα ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥ μα καθολου ετρωγα οτι σαχλαμαρα κυκλοφορουσε κ αν δεν ετρωγα γλυκο καθε μερα σκοτωνα κοσμο εγω που πριν την εγκυμοσυνη οχι να δω γλυκο δεν ηθελα ουτε να μυρισω!

18 ε? Ε ησουν και πααααρα πολυ αδυνατη ομως!! :). Τι καλα που τα εχασες αμεσως...! ενα αγχος το εχω αλλα θα προσπαθησω να τρωω νορμαλ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Muffin είπε:

18 ε? Ε ησουν και πααααρα πολυ αδυνατη ομως!! :). Τι καλα που τα εχασες αμεσως...! ενα αγχος το εχω αλλα θα προσπαθησω να τρωω νορμαλ! 

Χανονται ευκολα αυτα τα κιλα! Σκεψου οτι μολις γεννησεις απευθειας χανεις 6-6μιση κιλα! Εγω θα σ πω να φας οτι τραβαει η καρδουλα σου!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Χανονται ευκολα αυτα τα κιλα! Σκεψου οτι μολις γεννησεις απευθειας χανεις 6-6μιση κιλα! Εγω θα σ πω να φας οτι τραβαει η καρδουλα σου!

Καλα τα λες εσυ που ησουν 42 κιλα! 42 πρεπει να ημουν στο γυμνασιο τελευταια φορα..!:D:D:D. Εαν ειναι υγιη τα μωρα, ολα καλα!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Muffin είπε:

Καλα τα λες εσυ που ησουν 42 κιλα! 42 πρεπει να ημουν στο γυμνασιο τελευταια φορα..!:D:D:D. Εαν ειναι υγιη τα μωρα, ολα καλα!

Χαχαχαχχα ε ενταξει.....εννοειταο υγιει μωρα.....

Εμεις εδω εχουμε πιασει συζητηση λεει αγου αυτη λεω κ εγω ξανα αυτη ξανα εγω αφηστε π της τρεχουν τα σαλια κ μ ρχεται να την φαω!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Χαχαχαχχα ε ενταξει.....εννοειταο υγιει μωρα.....

Εμεις εδω εχουμε πιασει συζητηση λεει αγου αυτη λεω κ εγω ξανα αυτη ξανα εγω αφηστε π της τρεχουν τα σαλια κ μ ρχεται να την φαω!

χααχαχαχαχαχ!!! Τελειο..! να το χαιρεσαι το κοριτσακι σου..!:wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...