Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Το ΙΚΑ είναι ο εφιάλτης μου. Ήρθα για την άδεια μητρότητας.

Η άλλη εγκυμονουσα που περιμένει δεν συμφωνεί λέει να προηγηθούμε.:confused::confused::confused:

Σοβαρα τωρα?? εμεις οπου και να πηγαμε μας ειπαν να περάσουμε πρώτοι κ ομολογω πως μ έκανε εντύπωση διότι θυμάμαι την ελλαδα αλλιως....αφου μ λεει ο άντρας μου θα σε παιρνω παντου μαζι μου συμφέρεις χαχαχα 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Beboula25 είπε:

Nα είσαι καλα αγαπη μου, με το καλό και για εσένα και για όλα τα κοριτσια! 

Ευχαριστώ πολύ πολύ γλυκό μου κορίτσι❤Γερά παιδάκια στις αγκαλιές μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ήταν όλα όπως έπρεπε!!! ο μπεμπης 1950gr.. Και όλα καλα! μας είπε ότι έχει ιδανική ανάπτυξη!! ηρέμησα τόσο πολύ όταν τον είδα! όντως η εξέταση σε σχέση με τη Β επιπέδου δεν ήταν τόσο συγκλονιστική.

Επίσης ο μικρός έκανε ντροπές, είχε το χέρι μπροστά αλλα είδαμε φατσούλα και πήραμε και φωτο-Βίντεο.

Ο γιατρός είπε ότι μοιάζει στον μπαμπα του χαχαχαχαχα 

Επειδή δεν έκανα το pap-A περνάω αυτούς τους φόβους, ενώ πάντα είναι όλα καλα! Μετά και το σημερινό αποφάσισα να μην ξανακάνω κακή σκέψη.

Σ ευχαριστω τόσο πολύ που ρώτησες :x

Μπράβο ρε κορίτσι!!!

Άντε @Kpp83 @Beboula25 @Dimitr@17 είστε οι επόμενες????

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας,

Γεννησα πριν 10 μερες ενα τελειο κοριτσακι 3200gr! Ολα πηγαν καλα και πλεον προσπαθομε να προσαρμοστουμε στους νεους ρυθμους στο σπιτι.

Θηλαζω και δινω και επιπλεον συμπληρωμα συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου ετσι ωστε σταδιακα να θηλασω αποκλειστικα.

Μου προτεινε να χρησιμοποιησω και θηλαστρο για να αυξηθει η παραγωγη. Εχετε καποιο υποψιν? 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, SiaSai είπε:

Κοριτσια μου γεια σας,

Γεννησα πριν 10 μερες ενα τελειο κοριτσακι 3200gr! Ολα πηγαν καλα και πλεον προσπαθομε να προσαρμοστουμε στους νεους ρυθμους στο σπιτι.

Θηλαζω και δινω και επιπλεον συμπληρωμα συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου ετσι ωστε σταδιακα να θηλασω αποκλειστικα.

Μου προτεινε να χρησιμοποιησω και θηλαστρο για να αυξηθει η παραγωγη. Εχετε καποιο υποψιν? 

Να σου ζησει κοριτσι μου. Γερη και καλοτυχη να ειναι παντα η μικρη σου.

 Για το θηλαστρο εξαρταται τι ειδους χρηση θες να κανεις. Μπορεις για αρχη να νοικιασεις καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο, που ειναι και τα καλυτερα. Βεβαια αυτο αν κανεις τακτικη χρηση.

Διαφορετικα αν θες καποιο δικο σου για περιστασιακες χρησεις κ οχι συστηματικα (πχ οταν θα βγαινεις εξω, ή θα πας καπου κ πρεπει να αφησεις το μωρο με αλλον) τοτε πολυ καλα θηλαστρα εχει η medela (το swing) και η ameda. Ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη τους, αλλα συγκριτικα με αλλα οικιακα θηλαστρα ειναι απο τα καλυτερα. Εγω προσωπικα εχω το swing κ για την χρηση που του κανω (1-2 φορες την εβδομαδα) ειμαι ικανοποιημενη

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Να σου ζησει κοριτσι μου. Γερη και καλοτυχη να ειναι παντα η μικρη σου.

 Για το θηλαστρο εξαρταται τι ειδους χρηση θες να κανεις. Μπορεις για αρχη να νοικιασεις καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο, που ειναι και τα καλυτερα. Βεβαια αυτο αν κανεις τακτικη χρηση.

Διαφορετικα αν θες καποιο δικο σου για περιστασιακες χρησεις κ οχι συστηματικα (πχ οταν θα βγαινεις εξω, ή θα πας καπου κ πρεπει να αφησεις το μωρο με αλλον) τοτε πολυ καλα θηλαστρα εχει η medela (το swing) και η ameda. Ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη τους, αλλα συγκριτικα με αλλα οικιακα θηλαστρα ειναι απο τα καλυτερα. Εγω προσωπικα εχω το swing κ για την χρηση που του κανω (1-2 φορες την εβδομαδα) ειμαι ικανοποιημενη

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ! 

Το επομενο διαστημα δεν προκειται να παω για δουλεια αλλα φανταζομαι καποια στιγμη θα χρειαστει να την αφησω εστω για λιγες ωρες.

Η αληθεια ειναι οτι ηδη θελω να βγω εξω...το σκεφτομαι συνεχεια...

Απο τη medela για ενοικιαση μου ειπαν για το symphony που ειναι νοσκοκομειακο αλλα μου φαινεται περιπλοκο στη χρηση.

Γενικα εχω μπερδευτει λιγο...ειναι απαραιτητο να εχω καποιο θηλαστρο ?

 

Just now, Ria@90 είπε:

Σοβαρα τωρα?? εμεις οπου και να πηγαμε μας ειπαν να περάσουμε πρώτοι κ ομολογω πως μ έκανε εντύπωση διότι θυμάμαι την ελλαδα αλλιως....αφου μ λεει ο άντρας μου θα σε παιρνω παντου μαζι μου συμφέρεις χαχαχα 

Εμενα παντως μια βδομαδα πριν γεννησω μου εκανε φασαρια μια γυναικα (ο Θεος να την κανει) στο ταχυδρομειο γιατι δεν περιμενα κ της πηρα τη σειρα και μαλιστα ρωτουσε τους υπαλληλους αν προηγουμαι.Της ειπα αταραχη οτι εχω προτεραιοτητα και αν δεν καταλαβαινει αλλιως την παιρνω μονη μου. Την εκραξαν φυσικα ολοι και παλουκωθηκε στη θεση της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, SiaSai είπε:

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ! 

Το επομενο διαστημα δεν προκειται να παω για δουλεια αλλα φανταζομαι καποια στιγμη θα χρειαστει να την αφησω εστω για λιγες ωρες.

Η αληθεια ειναι οτι ηδη θελω να βγω εξω...το σκεφτομαι συνεχεια...

Απο τη medela για ενοικιαση μου ειπαν για το symphony που ειναι νοσκοκομειακο αλλα μου φαινεται περιπλοκο στη χρηση.

Γενικα εχω μπερδευτει λιγο...ειναι απαραιτητο να εχω καποιο θηλαστρο ?

 

Εμενα παντως μια βδομαδα πριν γεννησω μου εκανε φασαρια μια γυναικα (ο Θεος να την κανει) στο ταχυδρομειο γιατι δεν περιμενα κ της πηρα τη σειρα και μαλιστα ρωτουσε τους υπαλληλους αν προηγουμαι.Της ειπα αταραχη οτι εχω προτεραιοτητα και αν δεν καταλαβαινει αλλιως την παιρνω μονη μου. Την εκραξαν φυσικα ολοι και παλουκωθηκε στη θεση της...

Ααα ε ναι εγω για τους υπαλλήλους λεω οι γλυκουλιδες οπου κ να παω λενε στον κοσμο προηγείται η κοπελα προηγείται η κοπελα ε και ετσι δεν μπορουν να πουν κ κατι οι αλλοι...αλλα δεν εχω ακούσει κ απο απλο κοσμο τπτ..ειναι που θα πετύχεις παντα!!!δεν το συζητώ τραγικοι όσοι κάνουν φασαρία γι αυτον τον λογο ποσο μικροψυχοι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, SiaSai είπε:

Σ' ευχαριστω πολυ πολυ! 

Το επομενο διαστημα δεν προκειται να παω για δουλεια αλλα φανταζομαι καποια στιγμη θα χρειαστει να την αφησω εστω για λιγες ωρες.

Η αληθεια ειναι οτι ηδη θελω να βγω εξω...το σκεφτομαι συνεχεια...

Απο τη medela για ενοικιαση μου ειπαν για το symphony που ειναι νοσκοκομειακο αλλα μου φαινεται περιπλοκο στη χρηση.

Γενικα εχω μπερδευτει λιγο...ειναι απαραιτητο να εχω καποιο θηλαστρο ?

 

Αυτο εξαρταται απο σενα κοριτσι μου. Πχ αν πρεπει ή θελεις να βγεις κ να αφησεις το μωρο με αλλον, δεν θα πρεπει να του αφησεις και γαλα? Θα πας να σε δει πχ ο γυναικολογος καποια στιγμη, αν δεν μπορεις να παρεις την μικρη μαζι, μεχρι να γυρισεις μπορει να εχει πεινασει. Ουσιαστικα το θηλαστρο ειναι για ωρα αναγκης, ή πχ θελετε να βγειτε εξω ολοι μαζι και δεν θες ή δεν μπορεις να θηλασεις εκει που θα πατε. Ετσι εχεις βγαλει απο πριν γαλα με το θηλαστρο και το δινεις.

Αυτα ολα εξαρτωνται απο τις δικες σου αναγκες κοριτσι μου. Δεν χρησιμοποιουν ολες θηλαστρο, αλλα σιγουρα βοηθαει σε καποιες περιπτωσεις. Κ εννοειται κ στην περιπτωση που γυρισεις στη δουλεια κ θες να εχεις κανει τραπεζα γαλακτος στο σπιτι για να εχει το παιδι. 

Το symphony ειναι πολυ καλο θηλαστρο, θα το μαθεις δεν ειναι κατι περιπλοκο. Αλλα εχε υποψιν οτι θελουν προσεκτικη χρηση γιατι μπορει να σου φερουν αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θες. Να σου κανει υπερπαραγωγη δηλαδη. Θελει προσοχη.

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Αυτο εξαρταται απο σενα κοριτσι μου. Πχ αν πρεπει ή θελεις να βγεις κ να αφησεις το μωρο με αλλον, δεν θα πρεπει να του αφησεις και γαλα? Θα πας να σε δει πχ ο γυναικολογος καποια στιγμη, αν δεν μπορεις να παρεις την μικρη μαζι, μεχρι να γυρισεις μπορει να εχει πεινασει. Ουσιαστικα το θηλαστρο ειναι για ωρα αναγκης, ή πχ θελετε να βγειτε εξω ολοι μαζι και δεν θες ή δεν μπορεις να θηλασεις εκει που θα πατε. Ετσι εχεις βγαλει απο πριν γαλα με το θηλαστρο και το δινεις.

Αυτα ολα εξαρτωνται απο τις δικες σου αναγκες κοριτσι μου. Δεν χρησιμοποιουν ολες θηλαστρο, αλλα σιγουρα βοηθαει σε καποιες περιπτωσεις. Κ εννοειται κ στην περιπτωση που γυρισεις στη δουλεια κ θες να εχεις κανει τραπεζα γαλακτος στο σπιτι για να εχει το παιδι. 

Το symphony ειναι πολυ καλο θηλαστρο, θα το μαθεις δεν ειναι κατι περιπλοκο. Αλλα εχε υποψιν οτι θελουν προσεκτικη χρηση γιατι μπορει να σου φερουν αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θες. Να σου κανει υπερπαραγωγη δηλαδη. Θελει προσοχη.

Εννοεις γενικα τα θηλαστρα μπορει να δημιουργησουν υπερπαραγωγη η το συγκεκριμενο? Ποια θεωρειται σωστη χρηση?

Ο παιδιατρος συστησε μετα το θηλασμο να το βαζω κ αυτο 5 λεπτα απο καθε στηθος και ταυτοχρονα να της ετοιμαζουμε και λιγο συμπληρωμα.

Ολο αυτο το προγραμματακι δε μου φαινεται πολυ εφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SiaSai είπε:

Κοριτσια μου γεια σας,

Γεννησα πριν 10 μερες ενα τελειο κοριτσακι 3200gr! Ολα πηγαν καλα και πλεον προσπαθομε να προσαρμοστουμε στους νεους ρυθμους στο σπιτι.

Θηλαζω και δινω και επιπλεον συμπληρωμα συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου ετσι ωστε σταδιακα να θηλασω αποκλειστικα.

Μου προτεινε να χρησιμοποιησω και θηλαστρο για να αυξηθει η παραγωγη. Εχετε καποιο υποψιν? 

Να σου ζήσει κορίτσι μου,καλοτυχο το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SiaSai είπε:

Εννοεις γενικα τα θηλαστρα μπορει να δημιουργησουν υπερπαραγωγη η το συγκεκριμενο? Ποια θεωρειται σωστη χρηση?

Ο παιδιατρος συστησε μετα το θηλασμο να το βαζω κ αυτο 5 λεπτα απο καθε στηθος και ταυτοχρονα να της ετοιμαζουμε και λιγο συμπληρωμα.

Ολο αυτο το προγραμματακι δε μου φαινεται πολυ εφικτο.

Γενικα τα θηλαστρα. Αν κανεις χρηση καθημερινη και ταυτοχρονα θηλαζεις, φαντασου ειναι σαν να δινεις εντολη στο στηθος οτι πρεπει να ταϊζει 2 μωρα. Παραδειγμα δινω. Οποτε παραγει παραπανω γαλα, με αποτελεσμα να εχεις υπερπαραγωγη, να γεμιζουν τα στηθη και αναγκαστικα να πρεπει να ξαναβαλεις θηλαστρο για να τα αποσυμφορισεις και ολα αυτα ειναι φαυλος κυκλος στο τελος. Τωρα με 5 λεπτα που σου ειπε ο γιατρος ενταξει, πιστευω δεν θα εχεις θεμα.

Τωρα πως τα πατε με τον θηλασμο?? Θηλαζει καλα η μικρη? Εχει ανακτησει βαρος γεννησης? Οντως με νεογεννητο ειναι δυσκολο αυτο που σου ειπε. Αν θες τη γνωμη μου, επειδη ακομα δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια, αντι για το θηλαστρο βαζε την μικρη στο στηθος να δωσει εκεινη το ερεθισμα να παραγει γαλα. Κανενα θηλαστρο δεν ειναι τοσο καλο οσο το ιδιο το μωρο. Αλλιως αν παρεις το θηλαστρο μπορεις το γευμα που δινεις συμπληρωμα να δινεις δικο σου γαλα που θα χεις βγαλει.

Οτι σε κανει να νιωθεις καλα εσυ και πιο ξεκουραστα κοριτσι μου!! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...