Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, nanoula90 είπε:

Γενικα τα θηλαστρα. Αν κανεις χρηση καθημερινη και ταυτοχρονα θηλαζεις, φαντασου ειναι σαν να δινεις εντολη στο στηθος οτι πρεπει να ταϊζει 2 μωρα. Παραδειγμα δινω. Οποτε παραγει παραπανω γαλα, με αποτελεσμα να εχεις υπερπαραγωγη, να γεμιζουν τα στηθη και αναγκαστικα να πρεπει να ξαναβαλεις θηλαστρο για να τα αποσυμφορισεις και ολα αυτα ειναι φαυλος κυκλος στο τελος. Τωρα με 5 λεπτα που σου ειπε ο γιατρος ενταξει, πιστευω δεν θα εχεις θεμα.

Τωρα πως τα πατε με τον θηλασμο?? Θηλαζει καλα η μικρη? Εχει ανακτησει βαρος γεννησης? Οντως με νεογεννητο ειναι δυσκολο αυτο που σου ειπε. Αν θες τη γνωμη μου, επειδη ακομα δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια, αντι για το θηλαστρο βαζε την μικρη στο στηθος να δωσει εκεινη το ερεθισμα να παραγει γαλα. Κανενα θηλαστρο δεν ειναι τοσο καλο οσο το ιδιο το μωρο. Αλλιως αν παρεις το θηλαστρο μπορεις το γευμα που δινεις συμπληρωμα να δινεις δικο σου γαλα που θα χεις βγαλει.

Οτι σε κανει να νιωθεις καλα εσυ και πιο ξεκουραστα κοριτσι μου!! 

Αυριο θα ερθει παλι να τη δει και θα τη ζυγισει οποτε θα δουμε για το βαρος. Την ειδε 7 ημερων και ηταν οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο (120gr κατω απο το βαρος γεννησης) Γενικα οσο περνανε οι μερες νομιζω τρωει πολυ καλυτερα και πολλες φορες δεν πινει καθολου απο το συμπληρωμα. Βλεπω κι εγω το στηθος οταν ξεκιναω απο τη μια μερια να τρεχει απο την αλλη. Τη βαζω και απο τα 2 καθε φορα. Αλλοι βεβαια μου εχουν πει στηθος και γευμα. Δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο. Στην αρχη οταν πιανει τη θηλη πεθαινω στον πονο. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, SiaSai είπε:

Αυριο θα ερθει παλι να τη δει και θα τη ζυγισει οποτε θα δουμε για το βαρος. Την ειδε 7 ημερων και ηταν οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο (120gr κατω απο το βαρος γεννησης) Γενικα οσο περνανε οι μερες νομιζω τρωει πολυ καλυτερα και πολλες φορες δεν πινει καθολου απο το συμπληρωμα. Βλεπω κι εγω το στηθος οταν ξεκιναω απο τη μια μερια να τρεχει απο την αλλη. Τη βαζω και απο τα 2 καθε φορα. Αλλοι βεβαια μου εχουν πει στηθος και γευμα. Δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο. Στην αρχη οταν πιανει τη θηλη πεθαινω στον πονο. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Μεχρι να φτιαξεις την παραγωγη σου ειναι καλο να τη βαζεις και στα 2 στηθη. Ετσι σου αυξανει την παραγωγη. Μετα μπορεις να θηλαζεις μονο απο το ενα στηθος καθε φορα εναλλαξ. Για τον πονο θυμαμαι κ γω πονουσα στην αρχη για τις πρωτες 10-15 μερες. Εβαζα κρεμα λανολινης κ με βοηθουσε να κλεινουν οι πληγες. Μετα εστρωσε. Αν συνεχιστει ο πονος για μερες καλυτερα κοριτσι μου να σε δει καποια μαια μηπως δεν ανοιγει το στομα καλα η μικρη και σου πιανει μονο την θηλη και οχι την θηλαια αλω. Αν βεβαια πονας μονο στην εναρξη του θηλασμου κ οχι σε ολη τη διαρκεια, πιστευω θα φτιαξει. Ειναι μεχρι να συνηθισει το στηθος στα νεα δεδομενα. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, SiaSai είπε:

Αυριο θα ερθει παλι να τη δει και θα τη ζυγισει οποτε θα δουμε για το βαρος. Την ειδε 7 ημερων και ηταν οσο βγηκαμε απο το μαιευτηριο (120gr κατω απο το βαρος γεννησης) Γενικα οσο περνανε οι μερες νομιζω τρωει πολυ καλυτερα και πολλες φορες δεν πινει καθολου απο το συμπληρωμα. Βλεπω κι εγω το στηθος οταν ξεκιναω απο τη μια μερια να τρεχει απο την αλλη. Τη βαζω και απο τα 2 καθε φορα. Αλλοι βεβαια μου εχουν πει στηθος και γευμα. Δεν ξερω τι ειναι πιο σωστο. Στην αρχη οταν πιανει τη θηλη πεθαινω στον πονο. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ναι ειναι απόλυτα φυσιολογικό.σε 5-6 μερες δεν θα εχεις καμια απολύτως ενόχληση.τον πρώτο μήνα το μωρό το βάζουμε στο στήθος και απο τα δυο οσο πιο συχνά μπορούμε και οσο θελει εκεινο για να σου ρυθμίσει την παραγωγή.και εννοειτε μονο το μωρό και οχι θηλαστρο μεχρι να εδραιωθεί καλα ο θηλασμος!

Just now, Kpp83 είπε:

Έτσι φαίνεται! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!!!

Ειστε οι επόμενες κοριτσια!!αντε να περνούμε μετα και εμεις σειρά οσο πιο αργά γινεται!να πάνε σε ολες μας καλα ολα και τα μωρά να έρθουν στην αγκαλιά μας γερά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 said:

Κορίτσια με το καλό!! Πόσο του μηνός θα κάνεις καισαρική?? Εγώ περίπου στις 20..

20 μου είπε κ εμένα θα το φιξαρω όμως σήμερα. Η Πέμπτη βολεύει πιο πολύ για τους γονείς που θα έρθουν από επαρχία.

  • Μου αρέσει 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες και μπεμπάκια!!! Τι κάνετε; Εμάς μας διέρρηξαν το σπίτι χτες το απόγευμα που λείπαμε και μας το κάνανε λίμπα! Σήμερα περιμένουμε τη σήμανση για αποτυπώματα.. θα γίνει όλο το σπίτι μαύρο και ότι το είχαμε βάψει. Επίσης μας πέταξαν όλα τα συρτάρια του σπιτιού κάτω(έψαχναν για κοσμήματα ή χρήματα μάλλον). Θέλει όλο το σπίτι καθάρισμα πάλι και πραγματικά δεν έχω κουράγιο. Ψυχολογικά είμαι χάλια, το χειρότερο συναίσθημα είναι να μην νιώθεις ασφαλής στο σπίτι σου. 

11 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Έτσι φαίνεται! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!!!

Με το καλό να έρθει ο μπέμπης σου :wub:

14 ώρες πρίν, SiaSai είπε:

Κοριτσια μου γεια σας,

Γεννησα πριν 10 μερες ενα τελειο κοριτσακι 3200gr! Ολα πηγαν καλα και πλεον προσπαθομε να προσαρμοστουμε στους νεους ρυθμους στο σπιτι.

Θηλαζω και δινω και επιπλεον συμπληρωμα συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου ετσι ωστε σταδιακα να θηλασω αποκλειστικα.

Μου προτεινε να χρησιμοποιησω και θηλαστρο για να αυξηθει η παραγωγη. Εχετε καποιο υποψιν? 

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!!!!! Όλα τα καλά της εύχομαι!!! Υγιής και καλότυχη να είναι πάντα

  • Ευχαριστώ 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vaso_mpempis είπε:

Γεια σας μανούλες και μπεμπάκια!!! Τι κάνετε; Εμάς μας διέρρηξαν το σπίτι χτες το απόγευμα που λείπαμε και μας το κάνανε λίμπα! Σήμερα περιμένουμε τη σήμανση για αποτυπώματα.. θα γίνει όλο το σπίτι μαύρο και ότι το είχαμε βάψει. Επίσης μας πέταξαν όλα τα συρτάρια του σπιτιού κάτω(έψαχναν για κοσμήματα ή χρήματα μάλλον). Θέλει όλο το σπίτι καθάρισμα πάλι και πραγματικά δεν έχω κουράγιο. Ψυχολογικά είμαι χάλια, το χειρότερο συναίσθημα είναι να μην νιώθεις ασφαλής στο σπίτι σου. 

Με το καλό να έρθει ο μπέμπης σου :wub:

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!!!!! Όλα τα καλά της εύχομαι!!! Υγιής και καλότυχη να είναι πάντα

Τρομερό κοριτσάκι μου. Λογικό να μην είσαι καλά. Ευτυχώς δεν ήσασταν μέσα. Τι κακο πράγμα και αυτό να μην είσαι ασφαλής πουθενά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Τρομερό κοριτσάκι μου. Λογικό να μην είσαι καλά. Ευτυχώς δεν ήσασταν μέσα. Τι κακο πράγμα και αυτό να μην είσαι ασφαλής πουθενά. 

Πραγματικά νιώθω πως δεν έχω κουράγιο να το αντιμετωπίσω αυτό τώρα. Σήμερα κάθομαι μέσα στον χαμό και χαιδεύω τον μπέμπη και προσπαθώ να κάνω όμορφες σκέψεις και είναι τόσο δύσκολο! 

Είχα ήδη εξαντληθεί για να φτιάξουμε το σπίτι και τώρα νομίζω πως δεν έχω δύναμη ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι. Θέλω να τα παρατήσω όλα και να φύγω


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!γέννησα εχθές 14.03 , βαρος 3660 γρ. και το υψος της μπεμπας 51,5...ολα μια χαρα πολυ καλα!!!θηλάζει αρκετά αύριο μπορεί να βγούμε ανάλογα αν θα έχει ικτερο ή όχι. 

  • Μου αρέσει 11

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!γέννησα εχθές 14.03 , βαρος 3660 γρ. και το υψος της μπεμπας 51,5...ολα μια χαρα πολυ καλα!!!θηλάζει αρκετά αύριο μπορεί να βγούμε ανάλογα αν θα έχει ικτερο ή όχι. 

Να σοτ ζήσει η κορακλα!!!!!!γερη και καλοτυχη να ειναι κοριτσι μου.πω πω μπαμπατσικη μπεμπα.φτου φτου.τα αδερφθα της την ειδαν ή όταν πατε σπιτι?να μας πεις αντιδρασεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!γέννησα εχθές 14.03 , βαρος 3660 γρ. και το υψος της μπεμπας 51,5...ολα μια χαρα πολυ καλα!!!θηλάζει αρκετά αύριο μπορεί να βγούμε ανάλογα αν θα έχει ικτερο ή όχι. 

Να σ ζησει η μπεμπουλα σου καλους θηλασμους να εχετε!!! Μπαμπατσικη μπαμπατσικη η μικρουλα σ!!!! Με προκληση πηγες τελικα;;; καλη κ γρηγορη ανναρωση σ ευχομαι!!!

@loyloy το ιδιο ειπαμε μπαμπατσικη πραγματικα!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...