Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Βρεφικη Λογοτεχνια - βιβλια για μωρακια


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Σε λιγες εβδομάδες έρχεται στον κοσμο το 1ο παιδακι μου και ενδιαφέρομαι για βιβλια καταλληλα για καθε σταδιο της βρεφικης ηλικιας!!! Σίγουρα θα του διαβαζω και τα κλασσικά παραμυθια μιας και τα εχω μπολικα απο οταν ημουν εγω παιδι, αλλα ηθελα να ξερω αν υπάρχουν σχετικά βιβλιαρακια και για πιο μωρακια!! (Εκπαιδευτικα μαλλον...?) 

Επισης, εχετε χρησιμοποιησει πανινα βιβλιαρακια στα παιδακια σας? Πιστευετε αξιζουν τα λεφτα τς ή καλύτερα να τα επενδυσω καπου αλλου? 

Ευχαριστώ! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!! Σε λιγες εβδομάδες έρχεται στον κοσμο το 1ο παιδακι μου και ενδιαφέρομαι για βιβλια καταλληλα για καθε σταδιο της βρεφικης ηλικιας!!! Σίγουρα θα του διαβαζω και τα κλασσικά παραμυθια μιας και τα εχω μπολικα απο οταν ημουν εγω παιδι, αλλα ηθελα να ξερω αν υπάρχουν σχετικά βιβλιαρακια και για πιο μωρακια!! (Εκπαιδευτικα μαλλον...?) 

Επισης, εχετε χρησιμοποιησει πανινα βιβλιαρακια στα παιδακια σας? Πιστευετε αξιζουν τα λεφτα τς ή καλύτερα να τα επενδυσω καπου αλλου? 

Ευχαριστώ! 

Εμας μας είχαν φερει δώρο πανινα βιβλία και μπορώ να πω ότι τα "διάβαζε" απο μικρή. Πλέον αγαπά πολυ τα βιβλία κ θελει συνέχεια να της διαβάζουμε ή να τα διαβάζει μονη της. Είναι 15 μηνών τώρα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/9/2018 at 4:50 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!! Σε λιγες εβδομάδες έρχεται στον κοσμο το 1ο παιδακι μου και ενδιαφέρομαι για βιβλια καταλληλα για καθε σταδιο της βρεφικης ηλικιας!!! Σίγουρα θα του διαβαζω και τα κλασσικά παραμυθια μιας και τα εχω μπολικα απο οταν ημουν εγω παιδι, αλλα ηθελα να ξερω αν υπάρχουν σχετικά βιβλιαρακια και για πιο μωρακια!! (Εκπαιδευτικα μαλλον...?) 

Επισης, εχετε χρησιμοποιησει πανινα βιβλιαρακια στα παιδακια σας? Πιστευετε αξιζουν τα λεφτα τς ή καλύτερα να τα επενδυσω καπου αλλου? 

Ευχαριστώ! 

Με το καλό το μωράκι σου!!

Εμείς είχαμε πάνινα βιβλία και μπορώ να πω πως άξιζαν τα χρήματα τους γιατί ασχολήθηκε πολύ με αυτά.

Πάντα αξίζει να επενδύσεις σε ένα βιβλίο!

Στην ηλικία αυτή δεν είναι τόσο το διάβασμα καθώς είναι μωρά και μπορούν αν επεξεργαστούν λίγα, είναι η εξοικείωση που αποκτούν με τα βιβλία, για μένα αυτό είναι το σημαντικό.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!!

Εμείς είχαμε πάνινα βιβλία και μπορώ να πω πως άξιζαν τα χρήματα τους γιατί ασχολήθηκε πολύ με αυτά.

Πάντα αξίζει να επενδύσεις σε ένα βιβλίο!

Στην ηλικία αυτή δεν είναι τόσο το διάβασμα καθώς είναι μωρά και μπορούν αν επεξεργαστούν λίγα, είναι η εξοικείωση που αποκτούν με τα βιβλία, για μένα αυτό είναι το σημαντικό.

Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές και την απάντησή σου!

Χαίρομαι που συμμεριζονται κι αλλοι τις απόψεις μου, μιας και εγω εκει πονταρω.. Στην εξοικείωση του παιδιου με τη μορφή του βιβλιου! Απλά σε όποιον γνωστό το ανεφερα, με έκανε να αισθανθω τουλάχιστον καταπιεστικη ή τρελη 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές και την απάντησή σου!

Χαίρομαι που συμμεριζονται κι αλλοι τις απόψεις μου, μιας και εγω εκει πονταρω.. Στην εξοικείωση του παιδιου με τη μορφή του βιβλιου! Απλά σε όποιον γνωστό το ανεφερα, με έκανε να αισθανθω τουλάχιστον καταπιεστικη ή τρελη 

Εγω παντως δε σε βρίσκω ουτε τρελή ούτε καταπιεστική.. Πραγματικά αυτό ειναι το νοημα των βιβλίων σε αυτήν την ηλικία.. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα παιδιά αργότερα,εγω πάντως χαίρομαι που τη βλέπω να γυρίζει γυρω γυρω με ενα βιβλίο στο χερι και να με "παρακαλάει" να της μάθω πράγματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι δεν είσαι τρελη! χαχα

Ίσως φαντάστηκαν ότι θα του διαβάζεις Καζαντζάκη!

Συμφωνώ για τα πάνινα και κυρίως προτείνω βιβλία με διάφορες υφές, είτε εξολοκλήρου πάνινα είτε από χαρτόνι με "ένθετες" υφές πχ "χαιδεύω το ζωάκι". Λίγο αργότερα μπορεις να δείξεις και βιβλία με κινούμενα μέρη.

Φυσικά μπορείς από την αρχή να του διαβάζεις παραμυθάκια ή ότι άλλο θέλεις

 

  • Μου αρέσει 1

dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elfer είπε:

Εγω παντως δε σε βρίσκω ουτε τρελή ούτε καταπιεστική.. Πραγματικά αυτό ειναι το νοημα των βιβλίων σε αυτήν την ηλικία.. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα παιδιά αργότερα,εγω πάντως χαίρομαι που τη βλέπω να γυρίζει γυρω γυρω με ενα βιβλίο στο χερι και να με "παρακαλάει" να της μάθω πράγματα..

Ειναι τοσο όμορφη η εικόνα που περιγράφεις...! Πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο που ο κοσμος αποδέχεται να βλέπει παιδια "χωμενα"  σε κινητα και ταμπλετ και τ φαίνεται τοσο ξενη η εικόνα ενος παιδιου που απασχολειται με βιβλία!! 

Οταν ειπα σ αδερφη μου και στην κουνιαδα μ οτι θελω να παρω πανινα βιβλία για τη μπεμπα οταν γεννηθει, η αντίδραση ηταν φαση: "θα πρηξεις τ παιδι ακομα δε γεννηθηκε, έχει χρόνια μπροστά του να ασχοληθεί με βιβλία, αρκει να του λες/διαβαζεις παραμύθια οταν καταλαβαίνει, θα εισαι καταπιεστικη μανα"  και τέτοια :(


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ειναι τοσο όμορφη η εικόνα που περιγράφεις...! Πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο που ο κοσμος αποδέχεται να βλέπει παιδια "χωμενα"  σε κινητα και ταμπλετ και τ φαίνεται τοσο ξενη η εικόνα ενος παιδιου που απασχολειται με βιβλία!! 

Οταν ειπα σ αδερφη μου και στην κουνιαδα μ οτι θελω να παρω πανινα βιβλία για τη μπεμπα οταν γεννηθει, η αντίδραση ηταν φαση: "θα πρηξεις τ παιδι ακομα δε γεννηθηκε, έχει χρόνια μπροστά του να ασχοληθεί με βιβλία, αρκει να του λες/διαβαζεις παραμύθια οταν καταλαβαίνει, θα εισαι καταπιεστικη μανα"  και τέτοια :(

Anemoni μου είμαι της αποψης οτι ολα χρειάζονται ενα μέτρο. Επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς τα παιδάκια μας εχουν γεννηθεί σε μια πολυ γρήγορη και τεχνολογική εποχή αναπόφευκτα θα μάθουν κ τα κινητά. Δε σου κρύβω ότι πριν γεννηθεί ελεγα εγω κινητό στο παιδι μου πότε.. Να ομως που όταν εβλεπε ολα τα μικρα της ηλικίας της να παίζουν με κινητά της κινησε την περιέργεια. Δεν μπορουσαμε να της το αρνηθούμε αλλα με μετρο. Δλδ το βράδυ θα κάτσει κάνα 15λεπτο να χαζέψει με εμάς δίπλα της και μετά το κλείνουμε (με δράματα πάντα) και παιζουμε μεχρι να κουραστεί κ μα κοιμηθεί. Το κινητό το έχει συνδιασει με το μπαμπα οταν γυριζει απο τη δουλεια κ κάθονται αγκαλιά.. Είναι η ώρα τους.. Όμως το πρωί κ κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν της το δίνω πάρα μονο αν πρέπει οπωσδήποτε να της αποσπαω την προσοχή απο κάτι και πρέπει να το κανω χωρίς να με ακολουθεί..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Elfer είπε:

Anemoni μου είμαι της αποψης οτι ολα χρειάζονται ενα μέτρο. Επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς τα παιδάκια μας εχουν γεννηθεί σε μια πολυ γρήγορη και τεχνολογική εποχή αναπόφευκτα θα μάθουν κ τα κινητά. Δε σου κρύβω ότι πριν γεννηθεί ελεγα εγω κινητό στο παιδι μου πότε.. Να ομως που όταν εβλεπε ολα τα μικρα της ηλικίας της να παίζουν με κινητά της κινησε την περιέργεια. Δεν μπορουσαμε να της το αρνηθούμε αλλα με μετρο. Δλδ το βράδυ θα κάτσει κάνα 15λεπτο να χαζέψει με εμάς δίπλα της και μετά το κλείνουμε (με δράματα πάντα) και παιζουμε μεχρι να κουραστεί κ μα κοιμηθεί. Το κινητό το έχει συνδιασει με το μπαμπα οταν γυριζει απο τη δουλεια κ κάθονται αγκαλιά.. Είναι η ώρα τους.. Όμως το πρωί κ κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν της το δίνω πάρα μονο αν πρέπει οπωσδήποτε να της αποσπαω την προσοχή απο κάτι και πρέπει να το κανω χωρίς να με ακολουθεί..

Κατάλαβα... Καλα ναι, εννοείται οτι θα ακολουθήσει το ρευμα της εποχης, δε σκοπευω να το αποκοψω απο την τεχνολογία, απλα θελω ολα με μέτρο... Οπως τ περιγράφεις δηλ: 15-30 λεπτα κινητό περιπου τη μερα και αυτό με επίβλεψη! 

Τεσπα, αυτα θα τα δω και στην πράξη στην πορεια.. Απλα ήθελα να δω αν ειμαι οντως τόσο περιεργη που θέλω το παιδι μου να μαθει στα βιβλία απο μωρο, αντί να το απασχολω με κινητά και ταμπλετ σε μόνιμη βάση... 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου!! Για μια νέα μαμα σαν και μενα είναι πολύτιμες!!! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές και την απάντησή σου!

Χαίρομαι που συμμεριζονται κι αλλοι τις απόψεις μου, μιας και εγω εκει πονταρω.. Στην εξοικείωση του παιδιου με τη μορφή του βιβλιου! Απλά σε όποιον γνωστό το ανεφερα, με έκανε να αισθανθω τουλάχιστον καταπιεστικη ή τρελη 

Kαθόλου καταπιεστική ή τρελή! Εμένα πλέον ο γιός μου (3 ετών) έχει ''απαιτήσει'' να έχει τα δικά του ράφια στην βιβλιοθήκη (έχουμε βιβλιοθήκες στο σπίτι κάτι που επίσης βοηθά τα παιδιά να εξοικειωθούν με το βιβλίο) και πολλές φορές μου λέει από μόνος του ΄''μαμά έλα θέλω να διαβάσουμε ένα βιβλίο τώρα''. Καλά κάνεις και να επιμείνεις.

 

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ειναι τοσο όμορφη η εικόνα που περιγράφεις...! Πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο που ο κοσμος αποδέχεται να βλέπει παιδια "χωμενα"  σε κινητα και ταμπλετ και τ φαίνεται τοσο ξενη η εικόνα ενος παιδιου που απασχολειται με βιβλία!! 

Οταν ειπα σ αδερφη μου και στην κουνιαδα μ οτι θελω να παρω πανινα βιβλία για τη μπεμπα οταν γεννηθει, η αντίδραση ηταν φαση: "θα πρηξεις τ παιδι ακομα δε γεννηθηκε, έχει χρόνια μπροστά του να ασχοληθεί με βιβλία, αρκει να του λες/διαβαζεις παραμύθια οταν καταλαβαίνει, θα εισαι καταπιεστικη μανα"  και τέτοια :(

Αχ θα σου πω πως τα παιδιά που βλέπεις χωμένα στα κινητά ίσως δεν είναι έτσι πάντα, και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδί όμως τώρα υπάρχουν στιγμές που καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι γονείς καταφεύγουν στην αυτή την λύση, τό έχω και εγώ χρησιμοποιήσει σε έκτακτες περιπτώσεις, πχ όταν ταξιδεύαμε με το πλοίο και δεν ήθελε να καθίσει πουθενά και βαριόταν (παρόλο που είχαμε πάρει μαζί μας άπειρα παιχνίδια) , ή όταν είναι άρρωστος και είμαστε σπίτι 3-4 μέρες σερί και δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί. Μην είσαι απόλυτη σε αυτό, θα δεις ότι στην πορεία ίσως και εσύ το χρησιμοποιήσεις.

Το να φέρεις το παιδί σου σε επαφή με ένα βιβλίο δεν σημαίνει πως θα το βάλεις να διαβάσει κιόλας. Υπάρχουν βιβλία που μπορούν να μάθουν άπειρα πράγματα από αυτά, η αδερφή και η κουνιάδα σου έχουν παιδιά??


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Εγώ της πήρα το πρώτο της βιβλίο με μεγάλες εικόνες ζώων όταν ήταν 5 μηνών. Το λάτρεψε. Ακόμα και τώρα είναι το αγαπημένο της κια τσιριζει από ενθουσιασμό κάθε φορά.βεβαια έχουν ακολουθησει πολλά ακόμα αλλά τα πανινα δεν της αρέσουν. Θέλει αυτά με το χοντρό χαρτόνι. Και πάντα θα υπάρχουν οι έξυπνοι να πουν ότι είναι νωρίς για βιβλίο. Αλλά ένα βιβλίο με ξεκάθαρες εικόνες με ζωηρά χρώματα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για ένα παιδί από ένα άλλο παιχνίδι. Είναι ένας μικρός κόσμος που χωράει στα χεράκια του. 

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Kαθόλου καταπιεστική ή τρελή! Εμένα πλέον ο γιός μου (3 ετών) έχει ''απαιτήσει'' να έχει τα δικά του ράφια στην βιβλιοθήκη (έχουμε βιβλιοθήκες στο σπίτι κάτι που επίσης βοηθά τα παιδιά να εξοικειωθούν με το βιβλίο) και πολλές φορές μου λέει από μόνος του ΄''μαμά έλα θέλω να διαβάσουμε ένα βιβλίο τώρα''. Καλά κάνεις και να επιμείνεις.

 

Αχ θα σου πω πως τα παιδιά που βλέπεις χωμένα στα κινητά ίσως δεν είναι έτσι πάντα, και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδί όμως τώρα υπάρχουν στιγμές που καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι γονείς καταφεύγουν στην αυτή την λύση, τό έχω και εγώ χρησιμοποιήσει σε έκτακτες περιπτώσεις, πχ όταν ταξιδεύαμε με το πλοίο και δεν ήθελε να καθίσει πουθενά και βαριόταν (παρόλο που είχαμε πάρει μαζί μας άπειρα παιχνίδια) , ή όταν είναι άρρωστος και είμαστε σπίτι 3-4 μέρες σερί και δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί. Μην είσαι απόλυτη σε αυτό, θα δεις ότι στην πορεία ίσως και εσύ το χρησιμοποιήσεις.

Το να φέρεις το παιδί σου σε επαφή με ένα βιβλίο δεν σημαίνει πως θα το βάλεις να διαβάσει κιόλας. Υπάρχουν βιβλία που μπορούν να μάθουν άπειρα πράγματα από αυτά, η αδερφή και η κουνιάδα σου έχουν παιδιά??

Εννοείται δεν αποκλειω τη χρηση των ηλεκτρονικών, δεν ξέρω τι θα γίνει σ μελλον αλλωστε, απλα λεω τι θα ηθελα να κανω... Βασικα τα μισα αν καταφέρω να πετυχω θα είμαι ευτυχισμενη! 

Η αδερφή μου οχι δεν εχει, αλλά η κουνιαδα μ εχει εναν μπομπιρα 10 χρονων. 

Καταλαβαίνω πως δεν έχουν κακες προθεσεις, απλα με προβληματισε η τοσο απολυτη σταση 2 διαφορετικων ατομων (η μια κιολας μητερα) για το ιδιο θεμα! Και για αυτο ρωτησα, γιατί αν οντως ειμαι υπερβολική να το περιορισω! Απο ότι καταλαβαίνω ομως, πρόκειται απλα για διαφορετικη οπτικη αναφορικα με την διαπαιδαγωγηση ενος παιδιου! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα!!

 

Θα πρότεινα για βρεφάκια και μωράκια βιβλία τύπου αφής, όπως ας πούμε κάτι τέτοιο:

http://www.babynet.gr/el/etairies/k-o/lamaze-1/lamaze-7.html

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=132007879

 

Πολύ ωραία είναι κι αυτά, αν και ξενόγλωσσα, τα παραθέτω απλά για να σας δώσω ιδέες:

 

https://livre.fnac.com/a2678593/Lucile-Galliot-A-la-ferme  Ειδικά αυτό, τα παιδιά το ευχαριστιούνται πάρα πολύ!

 

https://livre.fnac.com/a2708257/Catherine-Duverneuil-Petites-histoires-de-la-foret-enchantee#int=S:Suggestion|FA:LIV:Fiche


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 12/9/2018 at 12:28 ΜΜ, nataliag είπε:

Τι ωραίο θέμα!!

 

Θα πρότεινα για βρεφάκια και μωράκια βιβλία τύπου αφής, όπως ας πούμε κάτι τέτοιο:

http://www.babynet.gr/el/etairies/k-o/lamaze-1/lamaze-7.html

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=132007879

 

Πολύ ωραία είναι κι αυτά, αν και ξενόγλωσσα, τα παραθέτω απλά για να σας δώσω ιδέες:

 

https://livre.fnac.com/a2678593/Lucile-Galliot-A-la-ferme  Ειδικά αυτό, τα παιδιά το ευχαριστιούνται πάρα πολύ!

 

https://livre.fnac.com/a2708257/Catherine-Duverneuil-Petites-histoires-de-la-foret-enchantee#int=S:Suggestion|FA:LIV:Fiche

Με τη γεννα και τη μετέπειτα τρελα δεν το ειδα!!! Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!!!! Θα τα εχω υποψην, ακομα και τα ξενα!!!!! Ευχαριστώ και παλι!!! 

Καλές γιορτές με υγεία εύχομαι!!! :x


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...