Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Ιουνίου 2019


Kpp83

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερίσω όλες τις μέλλουσες μανούλες είτε αυτές είναι Ιουνίου,Ιουλίου κτλ Εύχομαι όλα να πάνε καλά.πιθανη ημερομηνία τοκετού ο γιατρός μου έδωσε 9/7/2019!!αν φυσικά πάνε καλά τα πράγματα γιατί πριν μια εβδομάδα είδα λίγο αίμα χρώματος ροζ με την ελάχιστη αιμορραγία η οποία κράτησε παρά πολύ λίγο  και εφόσον πήγα στον γιατρό αμέσως είδε μέσω του υπερήχου μια μικρή σε μέγεθος αποκόλληση πλακούντα,μου συνέστησε απόλυτη ξεκούραση σχεδόν κλινήρης κατάσταση και τα απαιτούμενα χάπια. Το θέμα θα ήταν ευκολότερο στην αντιμετώπιση του αν δεν είχε προηγηθεί πριν 31/2 χρόνια μια από τις χειρότερα απόβολες  αυτό που είπε ο γιατρός οι τότε  σε μεγάλη ηλικία με πείρα 30 ετών δεν έχασα απλά το παιδί αλλά κινδύνεψα με 90% θνησιμότητα η ίδια προδρομιος πλακούντας στην αρχή ο οποίος εξελίχθηκε σε ακατάσχετη αιμορραγία με σήψη εσωτερική,με 43 πυρετό με ένα σωρό έπιπλοκες μέσα στο νοσοκομείο της νέας Υόρκης η μια μετά την άλλη με πιθανότητα να ζήσω ελάχιστη.ολα όμως πήγαν καλά έζησα το μωράκι δυστυχώς χάθηκε ήμουν 3 1/2 μηνών.αποτελει πλέον αυτή η εμπειρία μια κάκιστη εφιαλτική ανάμνηση αλλά ανήκει στο παρελθόν.ξανα έγκυος στον 5ο μήνα πλέον και αντιμετωπίζοντας αυτό με την αποκόλληση.το οποίο έχω διαβάσει και μου είπε ο γιατρός ότι είναι σύνηθες φαινόμενο όταν είναι μικρή μεγέθους αποκόλληση.απο την ώρα εκείνη ο φόβος μπόλιασε μέσα μου αμφιβολίες γεννήθηκαν παλιές καλές αναμνήσεις βγήκαν στην επιφάνεια.ψυχολογικα μου είναι δύσκολο να το αντιμετωπίσω αλλά προσπαθώ να κρατηθώ δυνατή και μα σκέφτομαι έστω και λιγάκι θετικά!Συγμωμη αν κούρασα κάποιες με το μακροσκελέστατο κείμενο μου αλλά ειλικρινά ηθελα να τα πω κάπου.ευχομαι όλες οι μανούλες έδω μέσα και σε όλον τον κόσμο είτε είναι η πρώτη τους η δεύτερη και ουτω καθεξής εγκυμοσύνη  να βγουν αλώβητες από όλο αυτό να κρατήσουν στα χέρια το μωράκι τους και να είναι γερές και χαρούμενες! Καλή τύχη σε όλες.καλη 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Efaki! είπε:

Καλησπερίσω όλες τις μέλλουσες μανούλες είτε αυτές είναι Ιουνίου,Ιουλίου κτλ Εύχομαι όλα να πάνε καλά.πιθανη ημερομηνία τοκετού ο γιατρός μου έδωσε 9/7/2019!!αν φυσικά πάνε καλά τα πράγματα γιατί πριν μια εβδομάδα είδα λίγο αίμα χρώματος ροζ με την ελάχιστη αιμορραγία η οποία κράτησε παρά πολύ λίγο  και εφόσον πήγα στον γιατρό αμέσως είδε μέσω του υπερήχου μια μικρή σε μέγεθος αποκόλληση πλακούντα,μου συνέστησε απόλυτη ξεκούραση σχεδόν κλινήρης κατάσταση και τα απαιτούμενα χάπια. Το θέμα θα ήταν ευκολότερο στην αντιμετώπιση του αν δεν είχε προηγηθεί πριν 31/2 χρόνια μια από τις χειρότερα απόβολες  αυτό που είπε ο γιατρός οι τότε  σε μεγάλη ηλικία με πείρα 30 ετών δεν έχασα απλά το παιδί αλλά κινδύνεψα με 90% θνησιμότητα η ίδια προδρομιος πλακούντας στην αρχή ο οποίος εξελίχθηκε σε ακατάσχετη αιμορραγία με σήψη εσωτερική,με 43 πυρετό με ένα σωρό έπιπλοκες μέσα στο νοσοκομείο της νέας Υόρκης η μια μετά την άλλη με πιθανότητα να ζήσω ελάχιστη.ολα όμως πήγαν καλά έζησα το μωράκι δυστυχώς χάθηκε ήμουν 3 1/2 μηνών.αποτελει πλέον αυτή η εμπειρία μια κάκιστη εφιαλτική ανάμνηση αλλά ανήκει στο παρελθόν.ξανα έγκυος στον 5ο μήνα πλέον και αντιμετωπίζοντας αυτό με την αποκόλληση.το οποίο έχω διαβάσει και μου είπε ο γιατρός ότι είναι σύνηθες φαινόμενο όταν είναι μικρή μεγέθους αποκόλληση.απο την ώρα εκείνη ο φόβος μπόλιασε μέσα μου αμφιβολίες γεννήθηκαν παλιές καλές αναμνήσεις βγήκαν στην επιφάνεια.ψυχολογικα μου είναι δύσκολο να το αντιμετωπίσω αλλά προσπαθώ να κρατηθώ δυνατή και μα σκέφτομαι έστω και λιγάκι θετικά!Συγμωμη αν κούρασα κάποιες με το μακροσκελέστατο κείμενο μου αλλά ειλικρινά ηθελα να τα πω κάπου.ευχομαι όλες οι μανούλες έδω μέσα και σε όλον τον κόσμο είτε είναι η πρώτη τους η δεύτερη και ουτω καθεξής εγκυμοσύνη  να βγουν αλώβητες από όλο αυτό να κρατήσουν στα χέρια το μωράκι τους και να είναι γερές και χαρούμενες! Καλή τύχη σε όλες.καλη 

με το.καλο.το μωρακι σου. ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα ακου τον γιατρο σου μεινε στο.κρεβατι κ ολα θα πανε κατευχην. οι αποκολλησεις ειναι συχνες αλλα επειδη εισαι στον 5 θελει πολυ προσοχη. απλα μεινε ξαπλα κ δεν.εχεις να.φοβασαι.τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

με το.καλο.το μωρακι σου. ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα ακου τον γιατρο σου μεινε στο.κρεβατι κ ολα θα πανε κατευχην. οι αποκολλησεις ειναι συχνες αλλα επειδη εισαι στον 5 θελει πολυ προσοχη. απλα μεινε ξαπλα κ δεν.εχεις να.φοβασαι.τιποτα. 

Ευχαριστώ από καρδιάς για τα  καλά και ενθαρρυντικά  λόγια σου να είσαι καλά! Προσπαθώ αν και απέραντα φοβισμένη να  παραμείνω δυνατή για το μωράκι που μεγαλώνει μέσα μου! Κατάφερα με φυσιολογικό τρόπο να μείνω εγκυοσ Στα 42 μου μετά από την πρώτη άσχημη  εμπειρία της αποβολής. η εγκυμοσύνη μου πλέον έχει ονομαστεί από τον γιατρό μου πολύτιμη υπό την έννοια ότι πρεπει να κρατηθεί γΙατι δεν έχω πλέον άλλες ευκαιρίες και από μόνο του αυτό μου δείχνει ποσό μονόδρομος είναι η γέννηση του και η ομαλή κύηση.ειναι στην ουσία η τελευταία μου έυκαιρια μα κρατήσω ενα παιδάκι στην αγκαλιά μου. Σε καληνύχτιζω και σου εύχομαι τα καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Efaki! είπε:

Ευχαριστώ από καρδιάς για τα  καλά και ενθαρρυντικά  λόγια σου να είσαι καλά! Προσπαθώ αν και απέραντα φοβισμένη να  παραμείνω δυνατή για το μωράκι που μεγαλώνει μέσα μου! Κατάφερα με φυσιολογικό τρόπο να μείνω εγκυοσ Στα 42 μου μετά από την πρώτη άσχημη  εμπειρία της αποβολής. η εγκυμοσύνη μου πλέον έχει ονομαστεί από τον γιατρό μου πολύτιμη υπό την έννοια ότι πρεπει να κρατηθεί γΙατι δεν έχω πλέον άλλες ευκαιρίες και από μόνο του αυτό μου δείχνει ποσό μονόδρομος είναι η γέννηση του και η ομαλή κύηση.ειναι στην ουσία η τελευταία μου έυκαιρια μα κρατήσω ενα παιδάκι στην αγκαλιά μου. Σε καληνύχτιζω και σου εύχομαι τα καλύτερα..

οποτε θες να μιλας εδω κ να δεις θα περασει γρηγορα ο καιρος. καταλαβαινψ το ανχος σου εθχα κ εγω πολυ ειναι φυσιολογικο. αλλα μερα μερα θα περναει κ θα φτασει το καλοκαιρακι κ θα γεννας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Efaki κουράγιο!

Και εγώ έχω τρομοκρατηθεί με ένα πλακούντα επιπωμστικό που μου έλαχε χωρίς να έχω καν ζήσει τα δικά σου.

Ελπίζω  να μας πάνε όλα καλά και να συγκρίνουμε τις κοιλιές Κάτω από τα αέρινα μας φορέματα τον Ιούνιο.

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και την απάντηση σου!!και εγώ θέλω να ελπίζω ότι καλά θα μας πάει... θέλει σίγουρα υπομονή και ψυχική δύναμη αλλά όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή έτσι και σε αυτή την τόσο σημαντική περίπτωση και εμπειρία ζωής η ελπίδα πεθαίνει ΠΑΝΤΑ τελευταία!!! Εύχομαι το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου να είναι άνετο και και χωρίς Ιχνος προβληματισμού κτλ το γεγονός ότι γεννάμε πριν τις μεγάλες ζεστές κάτι είναι και αυτό!!.σιγουρα θα τα ξαναπούμε εδώ μέσα για άλλου είδους  θεματάκια! Μόνο καλά εύχομαι.Παρεπιπτόντως είμαι πολύ φρέσκια μόλις εχθές ανακάλυψα το συγκεκριμένο φόρουμ και είναι πολύ βοηθητικό και ανθρώπινο! Φιλάκια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα!!! :)

Ανακάλυψα το Φόρουμ και είπα να έρθω στην παρέα!! Κι εμείς περιμένουμε τον μπέμπη μας Ιούνιο!!!(ΠΗΤ 15/6)

Πρώτη φορά μαμά και άσχετη :cool:

 

Καλως ορισες στην παρεα μας!νομιζω πως κατα συμπτωση ολες ειμαστε στο πρωτο παιδι!αν κανω λαθος συμπαθατε με χαχα!!!ολες ειμαστε ασχετες!!ολα ειμαστε εδω για να ακουμε γκρινια αποριες ανυσηχιες κ ολα τα ομορφα της εγκυμοσυνης!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis Επιτέλους άλλη μια μανούλα Ιουνίου!

Αν κρίνω από το χαμό στα αντοστοιχα thread από αυγουστο και μετά, οι περισσότερες τα Χριστούγεννα το αποφάσισαν!

Γεννάμε πάντως κατά κοινή ομολογία την καλύτερη δυνατή εποχή. Μόνο οι μανούλες του Μαΐου μας κερδίζουν καθώς ίσως καταφέρουν να ρίξουν και καμμία βουτιά... Θα γεννήσουν Ταυρακι βέβαια οπότε καλή τύχη να το χορτάσουν!

 

  • Χαχα 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

@happysmile Καλώς σας βρήκα!!! :wub:

@Kpp83 Εμείς λες δεν έχει βουτιά καθόλου φέτος ε; Δεν επιτρέπεται; Ούτε λίγο το Σεπτέμβρη ρε παιδί μου;; :lol:

Πάντως εμάς ο μπεμπάκος μας έκανε την έκπληξη και θα έρθει την καλύτερη εποχή.... που δεν δουλεύει η μαμά μου και θα μπορεί να μας έρθει λίγο από την Πάτρα για βοήθεια! χαχαχαχαχα

Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά!!! Τώρα έχουμε αρχίσει και νιώθουμε τις κλωτσιές και έχει πλάκα :D

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

@happysmile Καλώς σας βρήκα!!! :wub:

@Kpp83 Εμείς λες δεν έχει βουτιά καθόλου φέτος ε; Δεν επιτρέπεται; Ούτε λίγο το Σεπτέμβρη ρε παιδί μου;; :lol:

Πάντως εμάς ο μπεμπάκος μας έκανε την έκπληξη και θα έρθει την καλύτερη εποχή.... που δεν δουλεύει η μαμά μου και θα μπορεί να μας έρθει λίγο από την Πάτρα για βοήθεια! χαχαχαχαχα

Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα καλά!!! Τώρα έχουμε αρχίσει και νιώθουμε τις κλωτσιές και έχει πλάκα :D

Πραγματικα ειναι απιστευτο!εγω ειμαι  στην 20εβδομαδα!ακομα τον αισθανομαι μονο εγω!ο συζυγος με το που βαζει το χερι σταματα το πιτσιρίκι κ μενει με την χαρά ο καημενος!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...