Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσια εχει δοκιμασει καποια μεσα στα λαχανικά να βαλει γαλα μητρικό;Εγω του δινω πατατα καρότο κολοκυθι...κ ελεγα να βαλω για δοκιμη...Δεν τρωει με τίποτα...Κλεινει το στομα ερμητικά,γυρναει το κεφάλι απο την αλλη κ μου σπρωχνει το κουταλι με τη γλωσσα...Επισης επειδη δεν θυμαμαι...οι κοπέλες που τα μικρα σας τρωνε καλα,θηλαζουν ή δινατε ξενο γαλα;Για να δω αν εχει καποια σχεση ο θηλασμος με τη δυσκολια στην εισαγωγή στερεων τροφων...Δεν θελω να τον πιεζω κ να κλαιει...Απο την αλλη πρεπει να αρχισει να τρωει λιγο...Καταφερνω οπως ξαναειπα κ του δινω ελαχιστες κουταλιτσες με πολυ κλαμα...

Η δικια μου θηλαζει..

Χριστος ανεστη κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Αληθώς Ανέστη κοριτσακι μου...Αληθεια,δινεις κομμάτια; Δινεις κ κρέμα ή μονο σε κομμάτια;Κ σε τι μεγεθος είναι κομμενα;Φανταζομαι πολυ καλα βρασμενα...Φοβαμαι μη βαλει μεγαλύτερο κομματι στο στομα κ πνιγει...

Μαθαίνει το παιδί να το διαχειριστεί.αν ξέρεις πρώτες βοήθειες να το κάνεις... Τώρα είναι κ έτσι οι καταστάσεις οπότε σεμινάρια δε γίνονται..  

Όχι δεν τα βράζω τελείως γρ γίνονται νιανια στα χερια.ουτε πολύ νιανια ούτε αψητα.τσιμπαω με το πηρούνι κ βλέπω

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσια εχει δοκιμασει καποια μεσα στα λαχανικά να βαλει γαλα μητρικό;Εγω του δινω πατατα καρότο κολοκυθι...κ ελεγα να βαλω για δοκιμη...Δεν τρωει με τίποτα...Κλεινει το στομα ερμητικά,γυρναει το κεφάλι απο την αλλη κ μου σπρωχνει το κουταλι με τη γλωσσα...Επισης επειδη δεν θυμαμαι...οι κοπέλες που τα μικρα σας τρωνε καλα,θηλαζουν ή δινατε ξενο γαλα;Για να δω αν εχει καποια σχεση ο θηλασμος με τη δυσκολια στην εισαγωγή στερεων τροφων...Δεν θελω να τον πιεζω κ να κλαιει...Απο την αλλη πρεπει να αρχισει να τρωει λιγο...Καταφερνω οπως ξαναειπα κ του δινω ελαχιστες κουταλιτσες με πολυ κλαμα...

Κι εμένα θηλάζει αποκλειστικά αγάπη. Αλλά δεν έχεις να χάσεις τπτ να δοκιμάσεις και με λίγο δικό σου γάλα μέσα! Επίσης, έχεις τσεκάρει μήπως φταίει η θερμοκρασία, μήπως το θέλει πιο κρύο η πιο ζεστό; 

Χριστός ανέστη κορίτσια! Χρόνια πολλά με υγεία και αισιοδοξία! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα κ του εβαλα γαλα μεσα στο φαγητό του...Το προβλημα είναι οτι κλεινει ερμητικά το στοματακι του...Με ενα τροπο που του επιανα τα μαγουλακια του καταφερα κ του εδωσα μερικες κουταλιες χωρις ιδιαιτερα κλαματα σημερα...Βασικα εφαγε 80 γραμμάρια...Κ η πλακα ειναι οτι μετα το φαγητό ηταν τοσο χαρουμενος κ ήρεμος...Θα δούμε κ αυριο ...Θα δικιμασω να λιωσω το φαγητό με νερο παλι να δω αν του αρεσε σήμερα επειδή ειχε γαλα ή επειδη αλλαξα τακτική ταισματος...Θα δοκιμασω να του το δωσω κ πιο ζεστουλι μήπως το θελει @gogouli_...Απλα δεν θελω σε καμια περίπτωση να πιεστεί στο φαγητό... Γνωριζω οτι μέχρι τον πρώτο χρόνο η κυρια τροφη είναι το γαλα μου αλλα σιγουρα πρέπει να παρει κ καποια θρεπτικά συστατικά απο το φαγητό... Την Τρίτη που θα παμε στην παιδιατρο θα το συζητησω κ μαζι της...

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κοριτσια!!Χριστος ανεστη!!

Εμεις σημερα περασαμε λιγο δυσκολα...βγαινει δοντακι και ειχαμε πολυ γκρινια. Σε καποια φαση τον επιασε κι ενα δυνατο κλαμα και τρομαξα μηπως εχει τιποτα αλλο αλλα τον ζουληξα παντου και δεν ειδα να ποναει καπου. Του εδωσα ντεπονακι κι ευτυχως μετα ηταν πολυ καλυτερα. Εννοειται οτι σημερα μ'αυτα και μ' αυτα καταφεραμε να φαει 1 κουταλιτσα μονο απο το φαγητο του αλλα τουλαχιστον ειχε φαει τα 2/3 της φρουτοκρεμας. Γενικα παντως, μεχρι 100ml καταφερνουμε να φαμε μεχρι στιγμης τις καλες μερες. 

Εμενα, το βασικο προβλημα ειναι οτι δε θελει με τιποτα να καθεται!!Με το που τον βαζω στο καρεκλακι στραβωνει και στο 10λεπτο το πολυ κλαιει για να τον παρω αγκαλια...του δινω μετα μερικες κουταλιτσες ακομα στην αγκαλια μου αλλα ουτε ετσι θελει...κλαιει και τεντωνεται να σηκωθω ορθια!!Την blw κι εγω την φοβαμαι η αληθεια ειναι αλλα ετσι κι αλλιως ο δικος μου αποκλειεται να κατσει στο καρεκλακι και να εξερευνησει την τροφη, οποτε την αποκλειω ετσι κι αλλιως...Γενικα, δε θελει με τιποτα να καθεται!Με τον που τον καθιζω, τεντωνει τα ποδια για να σηκωθει ορθιος και φωναζει...Αυτο που με αγχωνει ειναι πως θα μαθει να καθεται χωρις υποστηριξη αν ολη μερα ειναι στα χερια μας!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!! Χριστός Ανέστη!!! Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία!!!!

Να σας ρωτήσω ο παιδίατρος σας είπε κάθε μέρα να τρώνε τα μωρά κρέας (κοτόπουλο ή μοσχάρι); Ή κάποιες μέρες τη βδομάδα θα τρώνε μόνο λαχανικά;

Επίσης μαγειρεύετε το φαγητό για 2 μέρες και την 2η μέρα το φυλάτε στο ψυγείο;

Και αν το κρατάτε στο ψυγείο το έχετε πολτοποιήσει από την προηγούμενη μέρα το φαγητό;

On 13/4/2020 at 6:51 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Κοριτσια τι φρουτα δινετε στα μωρακια σασ??

Εγώ δίνω 1 αχλάδι, μισό μήλο και μισή μπανάνα.

On 18/4/2020 at 9:08 ΜΜ, winspert είπε:

Κοριτσια εχει δοκιμασει καποια μεσα στα λαχανικά να βαλει γαλα μητρικό;Εγω του δινω πατατα καρότο κολοκυθι...κ ελεγα να βαλω για δοκιμη...Δεν τρωει με τίποτα...Κλεινει το στομα ερμητικά,γυρναει το κεφάλι απο την αλλη κ μου σπρωχνει το κουταλι με τη γλωσσα...Επισης επειδη δεν θυμαμαι...οι κοπέλες που τα μικρα σας τρωνε καλα,θηλαζουν ή δινατε ξενο γαλα;Για να δω αν εχει καποια σχεση ο θηλασμος με τη δυσκολια στην εισαγωγή στερεων τροφων...Δεν θελω να τον πιεζω κ να κλαιει...Απο την αλλη πρεπει να αρχισει να τρωει λιγο...Καταφερνω οπως ξαναειπα κ του δινω ελαχιστες κουταλιτσες με πολυ κλαμα...

Εγώ δίνω αποκλειστικά ξένο γάλα. Εμένα γενικά τρώει, αλλά δυστυχώς μόνο άμα βλέπει παιδικά στην τηλεόραση εκείνη την ώρα. Μην ανησυχείς κι εμένα στην αρχή δεν έτρωγε και είχα απογοητευτεί. Συνέχισε την προσπάθεια και σιγά σιγά θα το συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Καλημέρα!!!! Χριστός Ανέστη!!! Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία!!!!

Να σας ρωτήσω ο παιδίατρος σας είπε κάθε μέρα να τρώνε τα μωρά κρέας (κοτόπουλο ή μοσχάρι); Ή κάποιες μέρες τη βδομάδα θα τρώνε μόνο λαχανικά;

Επίσης μαγειρεύετε το φαγητό για 2 μέρες και την 2η μέρα το φυλάτε στο ψυγείο;

Και αν το κρατάτε στο ψυγείο το έχετε πολτοποιήσει από την προηγούμενη μέρα το φαγητό;

Εγώ δίνω 1 αχλάδι, μισό μήλο και μισή μπανάνα.

Εγώ δίνω αποκλειστικά ξένο γάλα. Εμένα γενικά τρώει, αλλά δυστυχώς μόνο άμα βλέπει παιδικά στην τηλεόραση εκείνη την ώρα. Μην ανησυχείς κι εμένα στην αρχή δεν έτρωγε και είχα απογοητευτεί. Συνέχισε την προσπάθεια και σιγά σιγά θα το συνηθίσει.

Αν θυμαμαι καλα θελει 50 με 60γρ κρεασ..καθε μερα..νκμιζω 60 ειναο το σωστο..θα δω το σημςιωμα του γιατρου κ θα σου πω αργοτερα.

Στην 1η μου κορη οταν ειχαμε ξεκινησει στερρεσ δουλευα κ γι αυτο μαγειρευα  3 μεριδεσ κρεασ τη φορα..κ εβαζα καθε μερα διαφορετικα λαχανικα για να μην βαριεται..τα αλεθα ομωσ πριν τα φαει..αν μου βγαινε παραπανω γρ υο κρεασ εβαζα ζουμι κ κρεασ στην καταψυξη για επομενη φορα κ εβραζα τα λαχανικα οταν θα το ετρωγε..

Τωρα στη 2η σε λιγεσ μερεσ ξεκιναμε λαχανικα..σιγουρα θα αποθηκευω κ παλι φαγητο κ θα κανω κ παραπανω μεριδεσ γιατι με 2 παιδια σςν προλαβαινω κ πολλα..η μεγαλη ειναι κ κακοφαγανη κ δεν τρωει ουτε απο το δικο μασ...ελπιζω να ζηλεψει απο την μπεμπα κ να ζγταει κ αυτην ..

Μεχρι 3 μερεσ το μεγιστο μπορεισ να κρατασ φαγητο στο ψυγειο..μετα πεταμα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Αν θυμαμαι καλα θελει 50 με 60γρ κρεασ..καθε μερα..νκμιζω 60 ειναο το σωστο..θα δω το σημςιωμα του γιατρου κ θα σου πω αργοτερα.

Στην 1η μου κορη οταν ειχαμε ξεκινησει στερρεσ δουλευα κ γι αυτο μαγειρευα  3 μεριδεσ κρεασ τη φορα..κ εβαζα καθε μερα διαφορετικα λαχανικα για να μην βαριεται..τα αλεθα ομωσ πριν τα φαει..αν μου βγαινε παραπανω γρ υο κρεασ εβαζα ζουμι κ κρεασ στην καταψυξη για επομενη φορα κ εβραζα τα λαχανικα οταν θα το ετρωγε..

Τωρα στη 2η σε λιγεσ μερεσ ξεκιναμε λαχανικα..σιγουρα θα αποθηκευω κ παλι φαγητο κ θα κανω κ παραπανω μεριδεσ γιατι με 2 παιδια σςν προλαβαινω κ πολλα..η μεγαλη ειναι κ κακοφαγανη κ δεν τρωει ουτε απο το δικο μασ...ελπιζω να ζηλεψει απο την μπεμπα κ να ζγταει κ αυτην ..

Μεχρι 3 μερεσ το μεγιστο μπορεισ να κρατασ φαγητο στο ψυγειο..μετα πεταμα..

Μία φίλη μου που τώρα ξεκίνησε στερεές η παιδίατρος της είπε όχι κάθε μέρα κρέας. Εμένα μου γράφει 4 μέρες μοσχάρι και 2 μέρες κοτόπουλο από 75 γραμμάρια. Άρα κάθε μέρα κρέας. Ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του...

Άρα εγώ που τα αλέθω όλα μαζί και την μισή μερίδα την αποθηκεύω στο ψυγείο δεν κάνει λογικά. Πρέπει να τα αλέθω πριν φάει, γιατί χάνονται οι βιταμίνες.

Άμα δεν τρώει το παιδί δύσκολα. Ελπίζω η δεύτερη κόρη σου να είναι φαγανή! Καλή αρχή να έχετε στα λαχανικά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Μία φίλη μου που τώρα ξεκίνησε στερεές η παιδίατρος της είπε όχι κάθε μέρα κρέας. Εμένα μου γράφει 4 μέρες μοσχάρι και 2 μέρες κοτόπουλο από 75 γραμμάρια. Άρα κάθε μέρα κρέας. Ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του...

Άρα εγώ που τα αλέθω όλα μαζί και την μισή μερίδα την αποθηκεύω στο ψυγείο δεν κάνει λογικά. Πρέπει να τα αλέθω πριν φάει, γιατί χάνονται οι βιταμίνες.

Άμα δεν τρώει το παιδί δύσκολα. Ελπίζω η δεύτερη κόρη σου να είναι φαγανή! Καλή αρχή να έχετε στα λαχανικά! 

Εμενα μου εχει πει 2 μερες μοσχαρι, 1 μερα λαχανικα, 2 μερες κοτοπουλο, 1 μερα λαχανικα κοκ. Τις ημερες που δινω μονο λαχανικα μου ειπε να ξεκινησω να βαζω και καποιο ζυμαρικο μεσα. Το κρεας 30 γρ. καθε φορα. Κι εγω για 2 ημερες μαγειρευω οταν εχουμε κρεας και της επομενης ημερας το αλεθω και αφου κρυωσει, το βαζω ψυγειο αλλα δεν ειχα σκεφτει αυτο που λες οτι ισως ετσι χανονται βιταμινες. 


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinaki 86 είπε:

Εμενα μου εχει πει 2 μερες μοσχαρι, 1 μερα λαχανικα, 2 μερες κοτοπουλο, 1 μερα λαχανικα κοκ. Τις ημερες που δινω μονο λαχανικα μου ειπε να ξεκινησω να βαζω και καποιο ζυμαρικο μεσα. Το κρεας 30 γρ. καθε φορα. Κι εγω για 2 ημερες μαγειρευω οταν εχουμε κρεας και της επομενης ημερας το αλεθω και αφου κρυωσει, το βαζω ψυγειο αλλα δεν ειχα σκεφτει αυτο που λες οτι ισως ετσι χανονται βιταμινες. 

Κι εγώ κορίτσια για δύο μέρες κάνω φαγητό. Απλώς το αλεθω πριν το φάει. Σήμερα πχ της έκανα, αρακά, γλυκοπατάτα, καρότο. Κράτησα ένα μπολακι για αύριο, θα το ζεστάνω, θα το αλεσω και θα της το δώσω! 

Κρέας εμείς ξεκινήσαμε με ζωμό μόλις έκλεισε τον 6ο. Για 15 μέρες από κοτόπουλο και για άλλες 15 μοσχάρι. Τωρα στις 06.05 που θα κλείσει 7ο θα μας βάλει κανονικά το κρέας! Ρε κορίτσια, πως μεγάλωσαν έτσι! 

Έπεσα της προάλλες πάνω στον γκρουπακι των μαμαδων Οκτωβρίου 2020, είναι και αυτές λαλιστατες, όπως ήμασταν κι εμείς! Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!!! Ελπίζω όσες από εμάς πάμε και για επόμενο να συναντηθούμε και σε κάποιο άλλο γκρουπ μελλοντικά χαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εμενα μου εχει πει 2 μερες μοσχαρι, 1 μερα λαχανικα, 2 μερες κοτοπουλο, 1 μερα λαχανικα κοκ. Τις ημερες που δινω μονο λαχανικα μου ειπε να ξεκινησω να βαζω και καποιο ζυμαρικο μεσα. Το κρεας 30 γρ. καθε φορα. Κι εγω για 2 ημερες μαγειρευω οταν εχουμε κρεας και της επομενης ημερας το αλεθω και αφου κρυωσει, το βαζω ψυγειο αλλα δεν ειχα σκεφτει αυτο που λες οτι ισως ετσι χανονται βιταμινες. 

Μιάς φίλης μου της είπε να μην το αλέθει το φαγητό από την προηγούμενη. Εμένα κρέας 75 γραμμάρια μου είπε και έχω ήδη ξεκινήσει και ζυμαρικά. Από λαχανικά (για 2 μέρες) βάζω 1 πατάτα μεγάλη ή 2 μικρές, 1 καρότο, 1 κολοκυθάκι και 1 ντομάτα.

Θα ρωτήσω και την δικιά μου παιδίατρο αν κάνει να το αλέθουμε από πριν. Εμένα με βολεύει να το αλέθω όλο. Το βάζω όλο στο μπλέντερ με την κανάτα και το χωρίζω στην μέση, αλλά αν δεν κάνει θα το κάνω αλλιώς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 1:52 ΠΜ, winspert είπε:

Εμενα μου εχει πει η παιδιατρος μονο για μια κουταλιά λάδι...τπτ αλλο...Ισως βαλω λιγο παραπανω λαδακι....ισως βαλω κ γαλα μεσα...θα δω...Οσο για τη μεθοδο blw με αυτη ελεγα να ξεκινησω αλλα φοβηθηκαμε οταν ηρθε η ωρα...Θα τον αφησω αυριο να πειραματιστει κιολας με το φαγητό...

Κολλησε σε παράθεση εγώ κάνω τρία φαγητά για τρεις μέρες δηλαδή βαζω πατάτα κολοκύθι καρότο κοτόπουλο Αλέθω το ενα φαγητο τα αλλά δυο τα βαζω μέσα σε τάπερ ολόκληρα κομμάτια οπως είναι στο ψυγείο και καποιες ώρες νωρίτερα τα βγάζω απο το ψυγείο καθονται σε θερμοκρασία δωματίου και αλεθω ξανά αυτά επίσης εμένα κάθεται στον Ποπο κορίτσια και βλέπω ότι θέλει να περπατήσει αν του δώσουμε θάρρος θα το κανει χαχαχχ;

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Penny... είπε:

Κολλησε σε παράθεση εγώ κάνω τρία φαγητά για τρεις μέρες δηλαδή βαζω πατάτα κολοκύθι καρότο κοτόπουλο Αλέθω το ενα φαγητο τα αλλά δυο τα βαζω μέσα σε τάπερ ολόκληρα κομμάτια οπως είναι στο ψυγείο και καποιες ώρες νωρίτερα τα βγάζω απο το ψυγείο καθονται σε θερμοκρασία δωματίου και αλεθω ξανά αυτά επίσης εμένα κάθεται στον Ποπο κορίτσια και βλέπω ότι θέλει να περπατήσει αν του δώσουμε θάρρος θα το κανει χαχαχχ;

Άρα χωρίζεις δια 3 την πατάτα, το κολοκύθι και το καρότο, για να σου βγουν 3 μερίδες. Και βάζεις και το ζουμί μέσα στα τάπερ;

Χαχα άντε μιά χαρά! Εμένα ακόμα δεν κάθεται μόνος του πέφτει, αλλά άρχισε και γυρίζει. Άσε πήρα μία τρομάρα πριν 1 βδομάδα που μου έπεσε απ' τον καναπέ. Έτσι άνοιξα το πάρκο και τον βάζω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Άρα χωρίζεις δια 3 την πατάτα, το κολοκύθι και το καρότο, για να σου βγουν 3 μερίδες. Και βάζεις και το ζουμί μέσα στα τάπερ;

Χαχα άντε μιά χαρά! Εμένα ακόμα δεν κάθεται μόνος του πέφτει, αλλά άρχισε και γυρίζει. Άσε πήρα μία τρομάρα πριν 1 βδομάδα που μου έπεσε απ' τον καναπέ. Έτσι άνοιξα το πάρκο και τον βάζω εκεί.

Ναι αγάπη μου έτσι ακριβως κάνω εγώ δεν τον αφήνω μονο επειδή φοβάμαι μπορεί να γυρίσει στο λεπτό δεν πειράζει ας γύρισε δεν γίνεται να έχουμε παντού επίβλεψη αφού δεν χτύπησε 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη.Πειτε βρε αγαπες κανενα τρικ για το αλεσμα του κρεατος αφηνει ινες και δεν το θελει με τιποτα ετσι πως να το αλεσω σαν αλοιφη.Το κανω και στην ραβδο και παλι αφηνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...