Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, SOFI78 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Έχω πολύ καιρό να γράψω στην ομάδα μας.

Σήμερα είμαι 29 εβδομάδων και έχω αρχίσει να βαραίνω πολύ. Εσείς πως νιώθετε?

Βαλίτσα μαιευτηρίου πότε θα ετοιμάσετε - τι λέτε να πάρετε μαζί σας?

 

Γεια σου σοφι!σημερα ειμαι 31 εβδομαδων και οπως λες αρχισα να βαραινω,οχι πολυ ομως,σχετικα νιωθω καλα.στον υπνο μονο προσπαθω να κουμανταρω την κοιλια μου:grin:.

Βαλιτσα θα αρχισω να φτιαχνω καμμια βδομαδα πριν μπω στο μηνα μου.θα παρω ρουχα εξοδου για το μπεμπη,λιγα μπεμπιλινα,μωρομαντηλα(αν και δε τα προτιμω αλλα μεσολαβει ταξιδι μιαμισης ωρας),κρεμουλα συγκαματος,ασπρο οινοπνευμα για τον αφαλο του μωρου,πανακια ωμου,δυο σεντονακια.

Για μενα θα παρω 3-4 νυχτικα,εσωρουχα,παντοφλιτσες,ειδη υγιεινης(αφρολουτρο,σαμπουαν,μαλακτικη,σφουγγαρι,οδοντοβουρτσα,οδοντοπαστα,σερβιετες,το λαδακι για τις ραγαδες),ρουχα εξοδου,λαστιχακια για τα μαλλια,αντισηπτικο για τα χερια,επιθεματα στηθους,λιγα καλλυντικα για την εξοδο.αυτα θυμαμαι ως τωρα.

Just now, Myrtw80 είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Εγώ παλεύω με τις μετρήσεις και τη δίαιτα. Είμαι σε φάση προσαρμογής. Να ρωτήσω κάτι? Με αντιηλιακό τι παίζει? Θα κάνετε κανά μπανάκι? Ρώτησα τη γυναικολόγο μου και μου είπε για ένα της frezyderm με 50+ δείκτη προστασίας που λέει ότι είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη αλλά σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να πάρω ένα για παιδιά. Έχω βρει ένα της la roche posay dermo-pediatrics που είναι για παιδιά και συμφέρει και περισσότερο. Έχετε άποψη?

Γεια σου!υπομονη με τη μετρησεις κοριτσι!εγω δε θα κανω μπανια λογο συσπασεων:sad:.και τα δυο αντηλιακα ειναι καλα,τα γνωριζω,αλλα κι εγω το παιδικο θα προτιμουσα.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mar.da μίλησα με την γιατρό, δεν χρειάζεται να πάρω περισσότερο, γιατί αν και κατέβηκε το σίδηρο, ανέβηκε ο αιματοκρίτης. Έχω 36,5 αιματοκρίτη. Βέβαια ξεκίνησα με 42. Μου είπε να προσέξω την διατροφή και ότι πρέπει να καταναλώνω τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Στις εξετάσεις του επόμενου μήνα βλέπουμε αν θα χρειαστεί να πάρω και άλλο συμπλήρωμα. 

Όσον αφορά την βαλίτσα, δεν έχω ετοιμάσει κάτι ακόμη. Αυτή την στιγμή ειμαστε σε φάση που παραγγείλαμε τα έπιπλα για το παιδικό δωμάτιο. Εσείς σε τι φάση είστε;

Όσον αφορά την θάλασσα μου είπε ότι επιτρέπεται το μπάνιο, αλλά ακόμη είναι κρύο το νερό. Οπότε θα κάνω λίγα μπάνια τον άλλο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Γεια σου!υπομονη με τη μετρησεις κοριτσι!εγω δε θα κανω μπανια λογο συσπασεων:sad:.και τα δυο αντηλιακα ειναι καλα,τα γνωριζω,αλλα κι εγω το παιδικο θα προτιμουσα.

Δεν πειράζει θα κάνεις του χρόνου μπανάκια με τον μικρούλη σου παρεούλα! Έχω κολλήσει ότι της frezyderm λέει ότι είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη ενώ το άλλο δεν αναφέρει κάτι, είναι για παιδιά όχι βρέφη δεν ξέρω αν έχει σημασία. Αλλά ότι μπαίνει πάνω σε παιδιά δεν είναι κατάλληλο και για εγκυμοσύνη? Ξέρω γω δεν είμαι και χημικός ρε γαμώτο να ξέρω τα συστατικά του καθενός και ποιο είναι λίγοτερο χημικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Mar.da μίλησα με την γιατρό, δεν χρειάζεται να πάρω περισσότερο, γιατί αν και κατέβηκε το σίδηρο, ανέβηκε ο αιματοκρίτης. Έχω 36,5 αιματοκρίτη. Βέβαια ξεκίνησα με 42. Μου είπε να προσέξω την διατροφή και ότι πρέπει να καταναλώνω τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Στις εξετάσεις του επόμενου μήνα βλέπουμε αν θα χρειαστεί να πάρω και άλλο συμπλήρωμα. 

Όσον αφορά την βαλίτσα, δεν έχω ετοιμάσει κάτι ακόμη. Αυτή την στιγμή ειμαστε σε φάση που παραγγείλαμε τα έπιπλα για το παιδικό δωμάτιο. Εσείς σε τι φάση είστε;

Όσον αφορά την θάλασσα μου είπε ότι επιτρέπεται το μπάνιο, αλλά ακόμη είναι κρύο το νερό. Οπότε θα κάνω λίγα μπάνια τον άλλο μήνα. 

Κι εμενα ο γιατρος μου χε πει την περασμενη φορα οτι θ ανεβει απο δω και περα και βοηθηθω με τη διατροφη.ετοιμασιες θα κανω απο τις αρχες του αλλου μηνα,15 ιουλιου μπαινω στο μηνα μου.κανε καμμια βουτια και για μας:D!!


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrtw80 said:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Εγώ παλεύω με τις μετρήσεις και τη δίαιτα. Είμαι σε φάση προσαρμογής. Να ρωτήσω κάτι? Με αντιηλιακό τι παίζει? Θα κάνετε κανά μπανάκι? Ρώτησα τη γυναικολόγο μου και μου είπε για ένα της frezyderm με 50+ δείκτη προστασίας που λέει ότι είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη αλλά σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να πάρω ένα για παιδιά. Έχω βρει ένα της la roche posay dermo-pediatrics που είναι για παιδιά και συμφέρει και περισσότερο. Έχετε άποψη?

Εγώ έχω της Frezyderm μάλλον αυτό που σου προτείνει η γυναικολόγος και είναι πολύ ωραίο σε υφή ... σαν μετάξι... Το αγόραζα και πριν μείνω έγκυος λόγω της υφης του. Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι δεν είναι και πολύ οικονομικό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Myrtw80 είπε:

Δεν πειράζει θα κάνεις του χρόνου μπανάκια με τον μικρούλη σου παρεούλα! Έχω κολλήσει ότι της frezyderm λέει ότι είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη ενώ το άλλο δεν αναφέρει κάτι, είναι για παιδιά όχι βρέφη δεν ξέρω αν έχει σημασία. Αλλά ότι μπαίνει πάνω σε παιδιά δεν είναι κατάλληλο και για εγκυμοσύνη? Ξέρω γω δεν είμαι και χημικός ρε γαμώτο να ξέρω τα συστατικά του καθενός και ποιο είναι λίγοτερο χημικό!!!

Ναι καλε δε με πειραζει,του χρονου οπως ειπες με το μικρουλη και τα κοριτσια μου.ισως προλαβω το σεπτεμβρη.

Αφου κανει για παιδια θα κανει και για εγκυες,ρωτα ενα φαρμακοποιο ισως σε βοηθησει.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία και θέλω να μπω σε διαδικασία ψώνια βαλιτσούλα κλπ .... αν και είναι νωρίς το ξέρω....

Εν το μεταξύ πήγα από τα lapin μια μέρα να δω φορμάκι για το μικρό εξόδου και είναι πανάκριβα βρε παιδί μου! Πάνω από 45ευρώ δηλαδή ήμαρτον πόσο θα το φορέσει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Ναι καλε δε με πειραζει,του χρονου οπως ειπες με το μικρουλη και τα κοριτσια μου.ισως προλαβω το σεπτεμβρη.

Αφου κανει για παιδια θα κανει και για εγκυες,ρωτα ενα φαρμακοποιο ισως σε βοηθησει.

Ναι όντως τον Σεπτέμβρη τα καλύτερα μπανάκια! Αυτο θα κάνω ευχαριστώ!

Just now, SOFI78 είπε:

Εγώ έχω της Frezyderm μάλλον αυτό που σου προτείνει η γυναικολόγος και είναι πολύ ωραίο σε υφή ... σαν μετάξι... Το αγόραζα και πριν μείνω έγκυος λόγω της υφης του. Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι δεν είναι και πολύ οικονομικό....

Αυτό που έχεις είναι το active sun screen sensitive για πρόσωπο και σώμα 50+? Σε ρωτάω γιατί έχω διαβάσει άσχημα σχόλια για την υφή του και μου έκανε εντύπωση!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, SOFI78 είπε:

Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία και θέλω να μπω σε διαδικασία ψώνια βαλιτσούλα κλπ .... αν και είναι νωρίς το ξέρω....

Εν το μεταξύ πήγα από τα lapin μια μέρα να δω φορμάκι για το μικρό εξόδου και είναι πανάκριβα βρε παιδί μου! Πάνω από 45ευρώ δηλαδή ήμαρτον πόσο θα το φορέσει!

 

 

Πως να μη σε πιασει ανυπομονησια!ειναι τοσο ομορφη αυτη η διαδικασια που θελουμε να ξεκινησουμε γρηγορα.

Εγω μεσω ιντερνετ θα ψωνισω γιατι δεν επιτρεπεται το πολυ περπατημα,η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι πανακριβα.μαλλον απο  το mothercare θα ψωνισω,ακομα βεβαια κανω ερευνα αγορας.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da και εγώ 15/07 μπαίνω στο μήνα μου. Γενικά φοβάμαι πολύ, οπότε δεν ξέρω πόσα και αν κάνω μπάνια. Μιας και ξέρω ότι το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις. Εσύ έχεις πετρώματα ή και πονακια περιόδου;;

Εγώ πάντως αποφεύγω τις πρωινές εξόδους. Έχει πολλή ζέστη και γενικά δεν θέλω να περπατάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Myrtw80 said:

Ναι όντως τον Σεπτέμβρη τα καλύτερα μπανάκια! Αυτο θα κάνω ευχαριστώ!

Αυτό που έχεις είναι το active sun screen sensitive για πρόσωπο και σώμα 50+? Σε ρωτάω γιατί έχω διαβάσει άσχημα σχόλια για την υφή του και μου έκανε εντύπωση!

Αυτό που έχω εγώ είναι το Frezyderm Sun Screen Velvet Face cream SPF50+ . Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ και σε σώμα γιατί έχω μεγάλη ευαισθησία λόγω παλιού εγκαύματος. Αλλά για πρόσωπο είναι τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Just now, SOFI78 είπε:

Αυτό που έχω εγώ είναι το Frezyderm Sun Screen Velvet Face cream SPF50+ . Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ και σε σώμα γιατί έχω μεγάλη ευαισθησία λόγω παλιού εγκαύματος. Αλλά για πρόσωπο είναι τέλειο

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Mar.da και εγώ 15/07 μπαίνω στο μήνα μου. Γενικά φοβάμαι πολύ, οπότε δεν ξέρω πόσα και αν κάνω μπάνια. Μιας και ξέρω ότι το κρύο νερό προκαλεί συσπάσεις. Εσύ έχεις πετρώματα ή και πονακια περιόδου;;

Εγώ πάντως αποφεύγω τις πρωινές εξόδους. Έχει πολλή ζέστη και γενικά δεν θέλω να περπατάω.

Εχω πετρωματα χωρις πονακια ομως απο 23 εβδομαδων,τωρα κανω συσπασεις σε φυσιολογικα πλαισια.εγω δε βγαινω καθολου γιατι δε συνιταται το περπατημα λογο τραχηλου(ειχε μικρυνει και προσεχω),επισης με τη ζεστη εχω κανει υποταση και γιατρος μου ειπε καθολου εξω με τη ζεστη.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Mar.da είπε:

Εχω πετρωματα χωρις πονακια ομως απο 23 εβδομαδων,τωρα κανω συσπασεις σε φυσιολογικα πλαισια.εγω δε βγαινω καθολου γιατι δε συνιταται το περπατημα λογο τραχηλου(ειχε μικρυνει και προσεχω),επισης με τη ζεστη εχω κανει υποταση και γιατρος μου ειπε καθολου εξω με τη ζεστη.

Ρε κορίτσι πόσες συσπάσεις κάνεις την ημέρα; Μ έχουν τρελάνει αυτή την βδομάδα. Δ μπορώ να ηρεμήσω από το φόβο. 

Link to comment
Share on other sites

@Mar.daηθελα να σε ρωτήσω.. δηλαδή μπαίνοντας στον 8ο ο γιατρός σου σού είπε ότι τα αποθέματα σιδήρου θα αρχίσουν να αυξάνονται;;; Να μην ανησυχώ λες;; Η γιατρός είπε ότι έχω καλό αιματοκρίτη και δεν χρειάζεται να αυξήσω την δοσολογία. Και εγώ παίρνω 2 legofer την ημέρα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...