Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Newmum19 είπε:

τις αιμορροϊδες πολύ τις φοβόμουν κι εγώ λόγω της δυσκοιλιότητας αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω εμφανίσει! προσπαθώ πάντως για την δυσκοιλιότητα με νερό, φρούτα και λοιπά! πίνω κι ένα σκεύασμα που μου έχει πει η γιατρός μου αλλά και πάλι!! αυτό τον μήνα μου αύξησε το σίδηρο μου από ένα χαπάκι σε δύο και καταλαβαίνεις!!! πάντως ακούω από πολλές ότι συνήθως μετά τη γέννα οι αιμορροϊδες φεύγουν!! οπότε να μην σε αγχώνει!! Η ΠΗΤ μου είναι 12/8.. εσένα;;

μακάρι!! απλά έχω ένα άγχος να μην συμβεί το οτιδήποτε είτε σε εμένα είτε στην μπέμπα μου!! δεν ξέρω γιατί το έχω αυτό στο μυαλό μου!! αλλά ακούω τόσα πολλά που νομίζω έχω επηρεαστεί!!

Το καταλαβαινω και σιγουρα ολες αυτο εχουμε στο μυαλο μας,προσπαθησε να κλεινεις τ αυτια σου στα τοσα που ακους γιατι θα μεγαλωνει το αγχος σου.θα σκεφτομαστε αισιοδοξα και θα αφοσιωθουμε στις ετοιμασιες :grin:!

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Newmum19 είπε:

τις αιμορροϊδες πολύ τις φοβόμουν κι εγώ λόγω της δυσκοιλιότητας αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω εμφανίσει! προσπαθώ πάντως για την δυσκοιλιότητα με νερό, φρούτα και λοιπά! πίνω κι ένα σκεύασμα που μου έχει πει η γιατρός μου αλλά και πάλι!! αυτό τον μήνα μου αύξησε το σίδηρο μου από ένα χαπάκι σε δύο και καταλαβαίνεις!!! πάντως ακούω από πολλές ότι συνήθως μετά τη γέννα οι αιμορροϊδες φεύγουν!! οπότε να μην σε αγχώνει!! Η ΠΗΤ μου είναι 12/8.. εσένα;;

μακάρι!! απλά έχω ένα άγχος να μην συμβεί το οτιδήποτε είτε σε εμένα είτε στην μπέμπα μου!! δεν ξέρω γιατί το έχω αυτό στο μυαλό μου!! αλλά ακούω τόσα πολλά που νομίζω έχω επηρεαστεί!!

Πάλι καλά που δεν έχεις εμφανίσει! Γιατί είναι ζορικες.Κ εγώ 2 φορές παίρνω σίδηρο .. καταλαβαίνω!Εγώ έχω ΠΗΤ 22/8 .. Είμαστε κοντά σχετικά! Με το καλό κορίτσακι μου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να σας πω την ανησυχία μου.. ενώ το πρωί ο μπέμπης κλωτσούσε και κουνιόταν μια χαρά, από τις 3 και μετά ησύχασε πολύ. Μια φορά μόνο αν τον ένιωσα και αυτό όχι κάτι το ιδιαίτερο. Σήμερα είμαι 31+4. Λέτε να κοιμάται τόσες ώρες;; Σας συμβαίνει και εσάς να ηρεμούν κατά διαστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να σας πω την ανησυχία μου.. ενώ το πρωί ο μπέμπης κλωτσούσε και κουνιόταν μια χαρά, από τις 3 και μετά ησύχασε πολύ. Μια φορά μόνο αν τον ένιωσα και αυτό όχι κάτι το ιδιαίτερο. Σήμερα είμαι 31+4. Λέτε να κοιμάται τόσες ώρες;; Σας συμβαίνει και εσάς να ηρεμούν κατά διαστήματα;

Ξεκουραζονται κι αυτα καποιες ωρες,φαε κατι γλυκο να δεις πως θα αρχισει να κουνιεται.αν ησουν και ορθια ή εκανες δουλειες μπορει να μην τον καταλαβες.εχει να κανει και με τη θεση του.μολις ξαπλωσεις θα δεις,θα αρχισει να κουνιεται.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ήθελα να σας πω την ανησυχία μου.. ενώ το πρωί ο μπέμπης κλωτσούσε και κουνιόταν μια χαρά, από τις 3 και μετά ησύχασε πολύ. Μια φορά μόνο αν τον ένιωσα και αυτό όχι κάτι το ιδιαίτερο. Σήμερα είμαι 31+4. Λέτε να κοιμάται τόσες ώρες;; Σας συμβαίνει και εσάς να ηρεμούν κατά διαστήματα;

Δοκίμασες να φας κάτι γλυκό ή να πιεις τίποτα κρύο; Σε μενα πάντα πιάνει όταν εχω ώρα να τον ακουσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mampa είπε:

Ένα μικρό παγωτινι που έφαγα μπα δεν αντέδρασε. Τι να πω.. 

Καλε τι να κανει ενα παγωτινι?:P

Μολις χαλαρωσεις θα αρχισει παλι.μη ξεχναμε λιγοστευει κι ο χωρος τους.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ευτυχώς αντέδρασε χθες βράδυ το μωρό και πολύ χάρηκα. Μόλις ξάπλωσα άρχισε να κουνιέται. Ίσως να κοιμόταν. Σας ευχαριστώ για το θάρρος.

Ήθελα να αναφέρω και κάτι επιπλέον. Χθες έκανα εξετάσεις αίματος και ενώ παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, η τιμή του έπεσε. Ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά, πάνω από 36. Γνωρίζετε κάτι σχετικό για το χαμηλό σίδηρο;; 

Πιθανότατα να αυξήσω Την ημερήσια δοσολογία. Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ευτυχώς αντέδρασε χθες βράδυ το μωρό και πολύ χάρηκα. Μόλις ξάπλωσα άρχισε να κουνιέται. Ίσως να κοιμόταν. Σας ευχαριστώ για το θάρρος.

Ήθελα να αναφέρω και κάτι επιπλέον. Χθες έκανα εξετάσεις αίματος και ενώ παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, η τιμή του έπεσε. Ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά, πάνω από 36. Γνωρίζετε κάτι σχετικό για το χαμηλό σίδηρο;; 

Πιθανότατα να αυξήσω Την ημερήσια δοσολογία. Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό.

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια! Με το καλο τα μωρακια σας! Ο σιδηρος πεφτει διοτι το μωρο δεν εχει αποθηκες κ περνει απο την μανουλα οτι χρειαζεται γιαυτο στην εγκυμοσυνη περνουμε τοσα σκευασματα σιδηρο ασβεστιο βιταμινες κλπ κλπ!!!!πεφτει μεχρι τον 7ο απο τον 8ο αποκτα αποθηκες δικες του το μωρακι κ ετσι ανεβαινει κ της μανουλας σιγα σιγα! Εμενα ειχε πεσει απο το 33 π ειναι το φυσιολογικο μ(λογω αναιμιας) στο 24! Ισως να σ αυξησει την δοση πρπσωπικα επερνα 3την ημερα να τρωτε κ μοσχαρακι μπροκολακι κλπ κλπ!!!!

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι μου είπε ότι πρέπει να αναπληρώνω από την διατροφή.. μοσχαράκι, φακές, παντζάρι κ.λ.π.

Παίρνω ήδη 2 την ημέρα. Μίλησα μαζί της μου είπε από τον επόμενο μήνα αν χρειάζεται θα αυξήσω. Το Σάββατο μπαίνω στον 8ο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Ναι μου είπε ότι πρέπει να αναπληρώνω από την διατροφή.. μοσχαράκι, φακές, παντζάρι κ.λ.π.

Παίρνω ήδη 2 την ημέρα. Μίλησα μαζί της μου είπε από τον επόμενο μήνα αν χρειάζεται θα αυξήσω. Το Σάββατο μπαίνω στον 8ο.

Λογικα δεν θα χρειαστει παραπανω στον 8ο ξεκιναει να ανεβαινει ή εστω μενει στασιμο εως την γεννα π μετα ανεβαινει!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Έχω πολύ καιρό να γράψω στην ομάδα μας.

Σήμερα είμαι 29 εβδομάδων και έχω αρχίσει να βαραίνω πολύ. Εσείς πως νιώθετε?

Βαλίτσα μαιευτηρίου πότε θα ετοιμάσετε - τι λέτε να πάρετε μαζί σας?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mampa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ευτυχώς αντέδρασε χθες βράδυ το μωρό και πολύ χάρηκα. Μόλις ξάπλωσα άρχισε να κουνιέται. Ίσως να κοιμόταν. Σας ευχαριστώ για το θάρρος.

Ήθελα να αναφέρω και κάτι επιπλέον. Χθες έκανα εξετάσεις αίματος και ενώ παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, η τιμή του έπεσε. Ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά, πάνω από 36. Γνωρίζετε κάτι σχετικό για το χαμηλό σίδηρο;; 

Πιθανότατα να αυξήσω Την ημερήσια δοσολογία. Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό.

Καλημερα!το μωρακι εχει αναγκη απο σιδηρο και τον παιρνει απο τις αποθηκες μας.εγω εχω αιματοκριτη 31 και παιρνω δυο σιδηρους την μερα.προσπαθω να τρωω και οσες τροφες μπορουν να μου παρεχουν σιδηρο.οταν μιλησεις με τη γιατρο σου πες τι σου ειπε πανω σ αυτο.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Εγώ παλεύω με τις μετρήσεις και τη δίαιτα. Είμαι σε φάση προσαρμογής. Να ρωτήσω κάτι? Με αντιηλιακό τι παίζει? Θα κάνετε κανά μπανάκι? Ρώτησα τη γυναικολόγο μου και μου είπε για ένα της frezyderm με 50+ δείκτη προστασίας που λέει ότι είναι κατάλληλο για εγκυμοσύνη αλλά σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να πάρω ένα για παιδιά. Έχω βρει ένα της la roche posay dermo-pediatrics που είναι για παιδιά και συμφέρει και περισσότερο. Έχετε άποψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...