Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Recommended Posts

Κορίτσια μου ήθελα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσουμε κ άλλες κοπέλες. Είτε να τους δώσουμε κουράγιο είτε να απαλυνουμε τον φόβο για παλινδρομες κυησεις. Θα ήθελα να γράψουμε τις εμπειρίες μας ή και τους φόβους μας όσες είμαστε νωρίς σε εγκυμοσύνες. Πως μπορούμε να καταλάβουμε μια παλινδρομη κυηση εάν δεν έχουμε συμπτώματα κ έχει σταματήσει η καρδιά του μωρού; αν αργεί πολύ το επόμενο ραντεβού στον γιατρό μας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Κορίτσια μου ήθελα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσουμε κ άλλες κοπέλες. Είτε να τους δώσουμε κουράγιο είτε να απαλυνουμε τον φόβο για παλινδρομες κυησεις. Θα ήθελα να γράψουμε τις εμπειρίες μας ή και τους φόβους μας όσες είμαστε νωρίς σε εγκυμοσύνες. Πως μπορούμε να καταλάβουμε μια παλινδρομη κυηση εάν δεν έχουμε συμπτώματα κ έχει σταματήσει η καρδιά του μωρού; αν αργεί πολύ το επόμενο ραντεβού στον γιατρό μας; 

Τα συμπτώματα είναι ένας μεγάλος μύθος...!! Δεν πάει να πει πως όταν έχουμε συμπτώματα είναι όλα καλά η όταν δεν έχουμε κάτι πάει λάθος!!! Είναι θέμα οργανισμου τα συμπτώματα άλλες έχουν σε όλη την εγκυμοσύνη άλλες δεν έχουν ούτε ένα και έχουν τα παιδάκια τους στην αγκαλιά..!! 

την παλινδρομη κύηση το αντιλαμβάνεσαι μόνο υπερηχογραφικά!! Στην δική μου παλινδρομη κύηση απλά πήγα να κάνω τον καθορισμένο υπέρηχο και τότε είδαμε ότι η καρδιά του μωρού μας είχε σταματήσει πριν μια εβδομάδα ακριβώς..!! Οι γυναίκες που έχουν βιώσει μια απώλεια είναι απόλυτα λογικό στην επόμενη εγκυμοσύνη να είναι λίγο  αγχωμενη, αλλά και ποια γυναίκα δεν ανυπομονεί να περάσει αυτό το μαγικό ταξίδι και να έχει επιτέλους το μωράκι της στα χέρια της!! Ακομα και αίμα να δεις δεν σημαίνει ότι το μωρό έχει παλινδρόμησει μπορεί να οφείλεται απλά σε μια μικρή αποκόλληση!! 

Η κάθε κοπέλα το μόνο που έχει να κάνει είναι να ακολουθεί της οδηγίες του γιατρού της και να μην συγκρίνει τίποτα με κάποια άλλη κοπέλα!!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Owl-1 είπε:

Τα συμπτώματα είναι ένας μεγάλος μύθος...!! Δεν πάει να πει πως όταν έχουμε συμπτώματα είναι όλα καλά η όταν δεν έχουμε κάτι πάει λάθος!!! Είναι θέμα οργανισμου τα συμπτώματα άλλες έχουν σε όλη την εγκυμοσύνη άλλες δεν έχουν ούτε ένα και έχουν τα παιδάκια τους στην αγκαλιά..!! 

την παλινδρομη κύηση το αντιλαμβάνεσαι μόνο υπερηχογραφικά!! Στην δική μου παλινδρομη κύηση απλά πήγα να κάνω τον καθορισμένο υπέρηχο και τότε είδαμε ότι η καρδιά του μωρού μας είχε σταματήσει πριν μια εβδομάδα ακριβώς..!! Οι γυναίκες που έχουν βιώσει μια απώλεια είναι απόλυτα λογικό στην επόμενη εγκυμοσύνη να είναι λίγο  αγχωμενη, αλλά και ποια γυναίκα δεν ανυπομονεί να περάσει αυτό το μαγικό ταξίδι και να έχει επιτέλους το μωράκι της στα χέρια της!! Ακομα και αίμα να δεις δεν σημαίνει ότι το μωρό έχει παλινδρόμησει μπορεί να οφείλεται απλά σε μια μικρή αποκόλληση!! 

Η κάθε κοπέλα το μόνο που έχει να κάνει είναι να ακολουθεί της οδηγίες του γιατρού της και να μην συγκρίνει τίποτα με κάποια άλλη κοπέλα!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο κ συμφωνώ μαζί σου 100%.

Δεν σημαίνουν κάτι πάντα τα σύμπτωμα κ τα δεν κ τα μεν. Δεν έχω ιστορικό για παλινδρομη κυηση, όμως εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα. Εγώ σε 4 βδομάδες θα πάω για αυχενική. Ο γιατρός μου έχει να με δει από την 8η εβδομάδα κ θα πάω την 13η εβδομάδα για αυχενική. Κ όσο να ναι ανυσηχω μην γίνει κάτι γιατί 5 βδομάδες είναι πολλές μέχρι να με δει ο γιατρός. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο κ συμφωνώ μαζί σου 100%.

Δεν σημαίνουν κάτι πάντα τα σύμπτωμα κ τα δεν κ τα μεν. Δεν έχω ιστορικό για παλινδρομη κυηση, όμως εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα. Εγώ σε 4 βδομάδες θα πάω για αυχενική. Ο γιατρός μου έχει να με δει από την 8η εβδομάδα κ θα πάω την 13η εβδομάδα για αυχενική. Κ όσο να ναι ανυσηχω μην γίνει κάτι γιατί 5 βδομάδες είναι πολλές μέχρι να με δει ο γιατρός.

Να έχεις μια πολύ υγιή και τελειομηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου! Μην σκέφτεσαι αρνητικά και προσπάθησε να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!! 

Το ξέρω κορίτσι μου είναι πολλές οι μέρες ανυπομονεις να δεις το μωράκι σου!! Λοιπόν θα σου πω τη έκανε  η κολλητή μου είχε μια παλινδρομη κύηση και αυτή όταν είχα κι εγώ και τώρα έχει το μωράκι της αγκαλιά! Επειδή ήταν πάρα πολύ αγχωμενη και ο γιατρός της ήταν στη Αθήνα (3 ώρες μακρια από εδώ που μένουμε) πήγαινε στο νοσοκομείο της πόλης μας το πρωί οπότε ένιωθε ότι ήθελε να δει το μωράκι της και έτσι ηρεμούσε...! Εξέτασε και αυτό το ενδεχόμενο αν έχεις την ευκολία!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να είμαι υπερβολική, απλά είναι πολλές οι μέρες κ δεν ξέρω πως θα καταλάβω αν όλα πάνε καλά. Κ έπειτα; τι θα πω στο νοσοκομείο; κάντε μου υπερυχο γιατί φοβάμαι; δεν θα μου την πουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Δεν θέλω να είμαι υπερβολική, απλά είναι πολλές οι μέρες κ δεν ξέρω πως θα καταλάβω αν όλα πάνε καλά. Κ έπειτα; τι θα πω στο νοσοκομείο; κάντε μου υπερυχο γιατί φοβάμαι; δεν θα μου την πουν; 

Να έχεις πίστη! Όλα καλά θα είναι! Μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι χωρίς λόγο!! Στο νοσοκομείο συνήθως πετυχαίνεις κάθε φορά διαφορετικο γιατρό αναλόγως ποιος έχει την εφημερια!! Τώρα δεν ξέρω πως λειτουργούν τα νοσοκομεία να σου πω την αλήθεια, η συγκεκριμένη δεν έλεγε κάτι απλά ότι θέλει να δει το μωρό και της έκαναν κανονικα τον υπέρηχο!! Τώρα ίσως κάποια άλλη κοπέλα να γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες πολύ, θα το δοκιμάσω. Είναι σπάσιμο νεύρων η αλήθεια είναι, τωρα στην αρχή. Αλλά βλέπω η παλινδρομη κυηση απασχολεί πολλές κοπέλες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, εγω χθες ειχα ραντεβου με το γιατρο δεν ακουσαμε καρδια κ αυριο παω για αποξεση . Η καρδια σταματησε τελη της 6η εβδομαδας κ χθες ημουν 8 εβδομαδων κ 3 ημερων . Η ψυχολογια μου ειναι στα πατωματα . Φοβαμαι κ τη διαδικασια της αποξεσης . 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου πόσο λυπάμαι. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα με την αποξεση. Εισαι στα χέρια ειδικών κ στα χέρια του γιατρού σου.. Η πρώτη σου εγκυμοσύνη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Κορίτσι μου πόσο λυπάμαι. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα με την αποξεση. Εισαι στα χέρια ειδικών κ στα χέρια του γιατρού σου.. Η πρώτη σου εγκυμοσύνη; 

Ναι η πρωτη κ τη περιμενα πως κ πως. Αν εχει καμια αλλη κοπελα εμπειρια με παλινδρομη κ μετα απο ποσο καιρο ξαναεμεινε εγκυος θα με ενδιεφερε να μαθω . . .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ioanna87 είπε:

Ναι η πρωτη κ τη περιμενα πως κ πως. Αν εχει καμια αλλη κοπελα εμπειρια με παλινδρομη κ μετα απο ποσο καιρο ξαναεμεινε εγκυος θα με ενδιεφερε να μαθω . . .

Έχεις κάνει η θα κάνεις εξετάσεις; για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό; υπάρχουν κοπέλες που έχουν πιάσει κ αμέσως παιδάκι, ύστερα από έναν ή δύο κύκλους. Μην σε αγχώνει αυτό. Να κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις κ από κει κ πέρα προχωράς. Ο γιατρός σου τι σου είπε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Έχεις κάνει η θα κάνεις εξετάσεις; για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό; υπάρχουν κοπέλες που έχουν πιάσει κ αμέσως παιδάκι, ύστερα από έναν ή δύο κύκλους. Μην σε αγχώνει αυτό. Να κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις κ από κει κ πέρα προχωράς. Ο γιατρός σου τι σου είπε; 

Οτι επειδη εγινε στη πολυ αρχη της κυησης μαλλον ειναι τυχαιο γεγονος . Θα κανει βιοψια του εμβρυου κ αμεσως μετα θα κανω κ εγω εξετασεις . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τότε, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Λίγο δύναμη κ κουράγιο θέλεις τώρα γιατί είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς. Απ ότι καταλαβαίνω είσαι νέα σε ηλικία κ αν γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα μας πεις τα ευχάριστα. 

Link to comment
Share on other sites

παλινδρομμες..Έχω 2 μια στην 8 μια στην 9 προς 10 βδομάδα. Ένα εξωμητριο κ 3 βιοχημικες 

πολύτεκνη θα ήμουν....

Που θα πάει θα το πιάσω το σποριι μ θα γεννήσω κ θα ρ πω εγώ μετά.

ειδικά στην παλλινδρομμη τις 10 βδομάδας δεν κατάλαβα τίποτα...γαιτι ήμουν από τις έγκυες που δεν ειχαν καν συμπτώματα...είχα στήθος κ συνχοουρια οκ αλλά συνέχιζα να τα είχα

πάντως μάθαμε τι έφταιξε κ τωρα παμε για αλλα...λύσαμε τα θέματα μας κ βουρ για μωράκι παλι.

να μην το βάζετε κάτω έχετε ποκυ δύναμη κρυμμένη μέσα σας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

παλινδρομμες..Έχω 2 μια στην 8 μια στην 9 προς 10 βδομάδα. Ένα εξωμητριο κ 3 βιοχημικες 

πολύτεκνη θα ήμουν....

Που θα πάει θα το πιάσω το σποριι μ θα γεννήσω κ θα ρ πω εγώ μετά.

ειδικά στην παλλινδρομμη τις 10 βδομάδας δεν κατάλαβα τίποτα...γαιτι ήμουν από τις έγκυες που δεν ειχαν καν συμπτώματα...είχα στήθος κ συνχοουρια οκ αλλά συνέχιζα να τα είχα

πάντως μάθαμε τι έφταιξε κ τωρα παμε για αλλα...λύσαμε τα θέματα μας κ βουρ για μωράκι παλι.

να μην το βάζετε κάτω έχετε ποκυ δύναμη κρυμμένη μέσα σας...

Μπράβο κορίτσι μου. Χαίρομαι μόνο κ μόνο για την αισιοδοξία σου πραγματικά. Κ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Ειδικά τώρα που εντόπισες το πρόβλημα. Τι πρόβλημα αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...