Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εξωμήτριο στην ωοθήκη


Recommended Posts

On 18/6/2019 at 1:05 ΠΜ, Nikoleta... είπε:

Γειά σου! Σε καταλαβαίνω. Εγώ πριν ενάμιση χρόνο έμεινα έγκυος και η κύηση ήταν εξωμήτρια στην αριστερή σάλπιγγα. Εγώ δεν έκανα λαπαροσκόπηση αλλά 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης για να τερματίσω την κύηση.

Δεν έκανα αμέσως προσπάθειες, γιατί οι ενέσεις αυτές μου προκάλεσαν φοβερούς πόνους, όπου νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο για 3 βράδια και είχα 4 μήνες αίμα. Μετά έβγαλα μία κύστη στην ωοθήκη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικά για 2 μήνες. Οπότε μετά από 1 χρόνο ακριβώς είπαμε να προσπαθήσουμε και ήμουν τυχερή. Έμεινα με την πρώτη έγκυος. Και σήμερα είμαι 22εβδ + 2ημ.

Και σε μένα όπως και στην @tzeni82 πήγαν όλα καλά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά θα θα πάνε όλα καλά! Εύχομαι σύντομα να είσαι πάλι έγκυος και να πάνε οοοοολα τέλεια :)

Αν έχεις κάποια άλλη απορία ή ανησυχία εδώ είμαι ;)

καλησπέρα πρόσφατα αφιαρεσα σαλπιγγα από εξωμητριο ήμουν τυχερή είπε ο γιατρός αιμοραγουσα εσωτερικά αλλά ευτυχώς όλα καλά.ολοι μ είπαν ότι είδα τυχερή έχεις ένα παιδάκι αλλά πραγματικά θέλω ένα ακόμη αλα φοβάμαι μετα απο αυτο ότι δε θα τα κατάφερω.καμια παρόμοια εμπειρία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2020 at 11:56 ΜΜ, maria2020 είπε:

καλησπέρα πρόσφατα αφιαρεσα σαλπιγγα από εξωμητριο ήμουν τυχερή είπε ο γιατρός αιμοραγουσα εσωτερικά αλλά ευτυχώς όλα καλά.ολοι μ είπαν ότι είδα τυχερή έχεις ένα παιδάκι αλλά πραγματικά θέλω ένα ακόμη αλα φοβάμαι μετα απο αυτο ότι δε θα τα κατάφερω.καμια παρόμοια εμπειρία 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Λυπάμαι γι' αυτό που πέρασες. Εμένα δε μου αφαίρεσαν τη σάλπιγγα, γιατί μου έκαναν ένεση όπως θα διάβασες. Όταν έμεινα πάλι έγκυος φοβόμουν μην ήταν πάλι εξωμήτριο, αλλά όλα καλά, γέννησα 8 Οκτωβρίου.

Κι εγώ θέλω δεύτερο παιδάκι αργότερα και μέσα μου έχω συνέχεια τον φόβο μην είναι εξωμήτριο πάλι. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι και αφαίρεση της σάλπιγγας να κάναμε, οι γυναίκες έχουν δύο σάλπιγγες, οπότε μπορούν πάλι να κάνουν παιδί.

Να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου ότι απορία έχεις, για να σου φύγει έστω και λίγο το άγχος. Και να σκέφτεσαι όσο μπορείς θετικά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια. Ήθελα να μου πείτε εσείς που είχατε εξωμήτρια κύηση.

1. Είχατε καφέ υγρά;

2. Είχατε πόνους περιόδου κάτω στο κέντρο;

3. Η χοριακή σας πως ήταν; ξεκίνησε χαμηλά και διπλασιαΖόταν όμως κανονικά; Δε διπλασιαζόταν; Ξεκίνησε ψηλή και μειωνόταν ;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου! Στην αρχή είχα καφέ και ροζ πιο πολύ υγρά. Και μετά άρχισαν να γίνεται έντονα κόκκινο αίμα.

Ναι είχα πόνους περιόδου.

Εμένα η χοριακή ανέβαινε, αλλά δε διπλασιαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 17/6/2019 at 11:55 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Λυπαμαι πολυ..ευχομαι γρηγορη αναρρωση..κ εγω μετα το εξωμητριο φοβομουν πωσ δεν θα τα καταφερω για μωρακι..ηταν κ για μενα η 1η μου εγκυμοσυνη αλλα ειχε γινει εμφυτευση στην σαλπιγγα την οποια κ μου αφαιρεσανε λαπαροσκοπικα..

Μετα απο 2 μηνεσ αφαιρεσα λαπαροσκοπικα καμμια ντουζινα ινομυωματα τα οποια μπορει κ να ευθυνονταν για το εξωμητριο..αναρρωση 3 μηνεσ..κ μετα απο ααλλουσ 6 μηνεσ περιπου εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα..σε λιγοτερο δηλ απο χρονο μετα το εξωμητριο...

τωρα ειμαι ξανα εγκυοσ στο 2ο...

Οπωσ βλεπεισ ολα καλα πηγαν..να δεισ που ολα καλα θα πανε κ για σενα...μην το βαζεισ κατω..

Καλησπέρα.Μετα την αφαίρεση του εξωμήτριου και της σαλπιγγας είχες πόνο στο σημείο κατά την περίοδο ή την διάρκεια της επαφής;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...