Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Εξωμήτριο στην ωοθήκη


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Πρώτη εγκυμοσύνη και ήταν τελικά εξωμήτρια. Πολύ δύσκολο. Έγινε λαπαροσκόπηση για τερματισμός της κύησης μιας και είχα αιμοραγία και βρισκόμουν σε κίνδυνο. Έτυχε σε κάποια από εσάς να είχε εξωμήτριο στην ωοθήκη; Καταφερατε με πρώτη κύηση εξωμήτρια να έχετε στη συνέχεια μια φυσιολογική εκγυμοσύνη. Πόσο καιρό  μετά αρχίσατε και πάλι προσπάθειες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Πρώτη εγκυμοσύνη και ήταν τελικά εξωμήτρια. Πολύ δύσκολο. Έγινε λαπαροσκόπηση για τερματισμός της κύησης μιας και είχα αιμοραγία και βρισκόμουν σε κίνδυνο. Έτυχε σε κάποια από εσάς να είχε εξωμήτριο στην ωοθήκη; Καταφερατε με πρώτη κύηση εξωμήτρια να έχετε στη συνέχεια μια φυσιολογική εκγυμοσύνη. Πόσο καιρό  μετά αρχίσατε και πάλι προσπάθειες; 

Λυπαμαι πολυ..ευχομαι γρηγορη αναρρωση..κ εγω μετα το εξωμητριο φοβομουν πωσ δεν θα τα καταφερω για μωρακι..ηταν κ για μενα η 1η μου εγκυμοσυνη αλλα ειχε γινει εμφυτευση στην σαλπιγγα την οποια κ μου αφαιρεσανε λαπαροσκοπικα..

Μετα απο 2 μηνεσ αφαιρεσα λαπαροσκοπικα καμμια ντουζινα ινομυωματα τα οποια μπορει κ να ευθυνονταν για το εξωμητριο..αναρρωση 3 μηνεσ..κ μετα απο ααλλουσ 6 μηνεσ περιπου εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα..σε λιγοτερο δηλ απο χρονο μετα το εξωμητριο...

τωρα ειμαι ξανα εγκυοσ στο 2ο...

Οπωσ βλεπεισ ολα καλα πηγαν..να δεισ που ολα καλα θα πανε κ για σενα...μην το βαζεισ κατω..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Πρώτη εγκυμοσύνη και ήταν τελικά εξωμήτρια. Πολύ δύσκολο. Έγινε λαπαροσκόπηση για τερματισμός της κύησης μιας και είχα αιμοραγία και βρισκόμουν σε κίνδυνο. Έτυχε σε κάποια από εσάς να είχε εξωμήτριο στην ωοθήκη; Καταφερατε με πρώτη κύηση εξωμήτρια να έχετε στη συνέχεια μια φυσιολογική εκγυμοσύνη. Πόσο καιρό  μετά αρχίσατε και πάλι προσπάθειες; 

Γειά σου! Σε καταλαβαίνω. Εγώ πριν ενάμιση χρόνο έμεινα έγκυος και η κύηση ήταν εξωμήτρια στην αριστερή σάλπιγγα. Εγώ δεν έκανα λαπαροσκόπηση αλλά 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης για να τερματίσω την κύηση.

Δεν έκανα αμέσως προσπάθειες, γιατί οι ενέσεις αυτές μου προκάλεσαν φοβερούς πόνους, όπου νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο για 3 βράδια και είχα 4 μήνες αίμα. Μετά έβγαλα μία κύστη στην ωοθήκη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικά για 2 μήνες. Οπότε μετά από 1 χρόνο ακριβώς είπαμε να προσπαθήσουμε και ήμουν τυχερή. Έμεινα με την πρώτη έγκυος. Και σήμερα είμαι 22εβδ + 2ημ.

Και σε μένα όπως και στην @tzeni82 πήγαν όλα καλά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά θα θα πάνε όλα καλά! Εύχομαι σύντομα να είσαι πάλι έγκυος και να πάνε οοοοολα τέλεια :)

Αν έχεις κάποια άλλη απορία ή ανησυχία εδώ είμαι ;)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.  Μου δίνετε θάρρος και πραγματικά το χρειάζομαι αυτή τη στιγμή μιας και η ψυχολογία μου είναι πολύ πεσμένη.  

tzeni82 στη λαπαροσκόπηση που έγινε για να αφαιρέσουν τη σάλπιγγα δεν είδαν ότι είχες ινομυώματα να τα αφαιρέσουν και αυτά την ίδια ώρα. Επιπλέον  είχες δυσκολευτεί να συλλάβεις στην πρώτη εγκυμοσύνη;  

Nikoleta...  Στις πόσες βδομάδες αντιληφθήκατε ότι ήταν εξωμήτριο και δεν χρειάστηκες επέμβαση;  

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και τις δύο σας μετά από πόσες μέρες κάνατε ξανά χοριακή έτσι ώστε να δείτε αν μηδενίστηκε ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.  Μου δίνετε θάρρος και πραγματικά το χρειάζομαι αυτή τη στιγμή μιας και η ψυχολογία μου είναι πολύ πεσμένη.  

tzeni82 στη λαπαροσκόπηση που έγινε για να αφαιρέσουν τη σάλπιγγα δεν είδαν ότι είχες ινομυώματα να τα αφαιρέσουν και αυτά την ίδια ώρα. Επιπλέον  είχες δυσκολευτεί να συλλάβεις στην πρώτη εγκυμοσύνη;  

Nikoleta...  Στις πόσες βδομάδες αντιληφθήκατε ότι ήταν εξωμήτριο και δεν χρειάστηκες επέμβαση;  

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και τις δύο σας μετά από πόσες μέρες κάνατε ξανά χοριακή έτσι ώστε να δείτε αν μηδενίστηκε ;

Μια χαρα τα εβλεπαν..αλλα δεν ηθελαν να προκαλεσουν αιμορραγια αν θυμαμαι καλα....δεν ηταν κ λιγα...δεν ηθελαν να γινει στο ιδιο χειρουργειο..σκεψου πωσ για κεθε επεμβαση χωριστα χρειαστηκε το λιγοτερο απο κανα 3ωρο...

Σ αυτην την 1η εγκυμοσυνη δεν δυσκολευτηκα καθολου..εμεινα ευκολα..οπωσ κ στην 3η εγκυμοσυνη που διανυω τωρα..

Κ σε κατι που ρωτασ την νικολετα θα σου απαντησω κ εγω..εγω την αντιληφθηκα την εγκυμοσυνη απο.πολυ νωρισ..αλλα αυτοι που με ανελαβαν ηταν αντιθετοι με την μεθοτρεξατη..μου χε πει ο χιευθυντησ χαρακτηριστηκα πωσ ειναι μορφη χημειοθεραπειασ..κ γι αυτο μαλιστα θελει κ μεγαλυτρρο χρονο αναρρωσησ..συνηθωσ 6 μηνο ζητανε κ μετα λενε για προσπαθειεσ..εγω χαιρομαι που δεν μου δωσαν μεθοτρεξατη γιατι οταν με ανοιξαν ειδαν πωσ η σαλπιγγα ηταν κατεστραμμενη..( στον θπερηχο δεν φαινοταν). Aν δεν την αφαιρουσα κινδυνευα κ με 2ο εξωμητριο στο ιδιο σημειο.

Αχ δεν θυμαμαι ακριβωσ για τη χοριακη..αλλα νομιζω αρκετεσ μερςσ μετα..οταν θα σου ρθει περιοδοσ θα ναι ολα οπωσ πριν..

οτι αλλη απορια εχεισ..ειμαστε εδω..

 

Just now, Nikoleta... είπε:

Γειά σου! Σε καταλαβαίνω. Εγώ πριν ενάμιση χρόνο έμεινα έγκυος και η κύηση ήταν εξωμήτρια στην αριστερή σάλπιγγα. Εγώ δεν έκανα λαπαροσκόπηση αλλά 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης για να τερματίσω την κύηση.

Δεν έκανα αμέσως προσπάθειες, γιατί οι ενέσεις αυτές μου προκάλεσαν φοβερούς πόνους, όπου νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο για 3 βράδια και είχα 4 μήνες αίμα. Μετά έβγαλα μία κύστη στην ωοθήκη και έπρεπε να πάρω αντισυλληπτικά για 2 μήνες. Οπότε μετά από 1 χρόνο ακριβώς είπαμε να προσπαθήσουμε και ήμουν τυχερή. Έμεινα με την πρώτη έγκυος. Και σήμερα είμαι 22εβδ + 2ημ.

Και σε μένα όπως και στην @tzeni82 πήγαν όλα καλά. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά θα θα πάνε όλα καλά! Εύχομαι σύντομα να είσαι πάλι έγκυος και να πάνε οοοοολα τέλεια :)

Αν έχεις κάποια άλλη απορία ή ανησυχία εδώ είμαι ;)

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Εγω ειμαι στην 17η εβδομ κ 3 ημερεσ..κοντα ειμαστε!!!κ εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , elpida2019 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.  Μου δίνετε θάρρος και πραγματικά το χρειάζομαι αυτή τη στιγμή μιας και η ψυχολογία μου είναι πολύ πεσμένη.  

tzeni82 στη λαπαροσκόπηση που έγινε για να αφαιρέσουν τη σάλπιγγα δεν είδαν ότι είχες ινομυώματα να τα αφαιρέσουν και αυτά την ίδια ώρα. Επιπλέον  είχες δυσκολευτεί να συλλάβεις στην πρώτη εγκυμοσύνη;  

Nikoleta...  Στις πόσες βδομάδες αντιληφθήκατε ότι ήταν εξωμήτριο και δεν χρειάστηκες επέμβαση;  

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και τις δύο σας μετά από πόσες μέρες κάνατε ξανά χοριακή έτσι ώστε να δείτε αν μηδενίστηκε ;

Επειδή είχα πόνους περιόδου και ροζ αίμα νόμιζα ότι θα μου έρθει περίοδος. Και μετά από 8 μέρες κάνω τεστ εγκυμοσύνης και βγαίνει θετικό. Η χοριακή εκείνη την μέρα ήταν 1.767. Επειδή η χοριακή ήταν χαμηλή μου λέει ο γιατρός μήπως άργησε η σύλληψη. Πάω με χοριακή 2.500 και δε βλέπουμε σάκο, παρά μόνο διογκωμένη την αριστερή σάλπιγγα. Πάω πάλι στις 7 Μαρτίου (ήμουν 6 εβδ + 4 ημ) με χοριακή 5.000 κάτι και πάλι δε βλέπουν σάκο (κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και βγαίνω κλαίγοντας από τον υπέρηχο. Εκείνη τη μέρα μου κάνανε απόξεση για να γίνει βιοψία και να δουν αν υπάρχει έμβρυο στην μήτρα. Βγήκε η βιοψία και η μήτρα ήταν άδεια, άρα το έμβρυο ήταν στην αριστερή μου σάλπιγγα. 

Κλείνω ραντεβού για λαπαροσκόπηση την επόμενη μέρα και τελευταία στιγμή το βράδυ πάω στον γυναικολόγο της πεθεράς μου και μου λέει αυτός ότι κάνει μεθοτρεξάτη. Οπότε έκανα την 1η ένεση μεθοτρεξάτης με χοριακή 6.000 κάτι. Μέρα παρά μέρα πήγαινα και παρακολουθούσα την χοριακή, η οποία ανέβηκε μέχρι 8.714. Μου κάνουν 2η ένεση μεθοτρεξάτης και μετά σιγά σιγά άρχισε να κατεβαίνει. Την ημέρα μου πήρα εξιτήριο (24 Μαρτίου) από το νοσοκομείο η χοριακή είχε κατέβει στις 1.288 μονάδες. 

Οπότε η τελευταία περίοδος ήταν 20 Ιανουαρίου και το αίμα μου σταμάτησε αρχές Ιουνίου. Τότε τελείωσα. Η χοριακή δεν ξέρω ακριβώς πότε μηδενίστηκε.

Έχει δίκιο η @tzeni82 ότι θέλει 6 μήνες μετά προσπάθειες από μεθοτρεξάτη. Γιατί αυτό το φάρμακο είναι δυνατό και δεν κάνει να μείνεις αμέσως έγκυος, γιατί το παιδί θα γεννηθεί παραμορφωμένο. Τώρα αν έπρεπε να κάνω καλύτερα λαπαροσκόπηση δεν το ξέρω....

Εσάς σας έκαναν απόξεση πριν την λαπαροσκόπηση; Ή τζάμπα μου κάνανε εμένα;

Σας ζάλισα, συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά ήθελα να τα γράψω.

Just now, tzeni82 είπε:

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Εγω ειμαι στην 17η εβδομ κ 3 ημερεσ..κοντα ειμαστε!!!κ εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων

Και σε σένα εύχομαι με το καλό το μωράκι σου! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Ναι κοντά είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κ μενα μου χε ερθει αιμα τισ μερεσ που περιμενα να αδιαθετησω...κ φυσικα μπεεδευτηκα κ νομιζα ηταν περιοδοσ..2 βδομαδεσ μετα ξανα αιμα..κ επειδη ο πρωην γιατροσ μου 1 μιση μηνα πριν που χα παει για παπ με ειχε ανησυχησει( μου χε πει οωσ σαν να βλεπει πολυποδα κ αν δω αιμα να ξανα παω) πηγα να με δει..

Ε μου κανε τεστ βγηκε αχνο θετικο..μου πε δεν θα παει καλα αλλα μου κανε κ χοριακη..ηταν αροετα χαμηλη..κατω απο 500..η επομενη ανεβαινε ελαχιστα..πηγαινα τακτικα κ με παρακολουθουσε..κ οταν του φανηκε πωσ το ειδε στη σαλπιγγα με εστειλε μονη σε νοσοκομειο γιατι δεν μπορουσε να με αναλαβει..

Πηγα ιπποκρατειο..με παρακολουθουσαν 8 μερεσ καθε μερα με εξετασεισ μεχρι να φανει που ειναι..κ οταν ειδαν που ειναι μου καναν λαπαροσκοπηση.την αποξεση την γλιτωσα...αν κ ο πρωην γιατροσ μου μου το χε αναφερει διστακτικα..ευτυχωσ αυτο το γλιτωσα

Ξερω κοπελα εδω στο φορουμ..που μετα απο μεθοτρεξατη εχει τωρα μωρακι!!!ολα μια χαρα πηγαν κ σε εκεινη!!κ εκεινη τισ ιδιεσ αγωνιεσ ειχε..θα τησ πω αν μπορει να μπει να δει το ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός όλο αυτό που έγινε. Προς το παρόν θα με δει και πάλι ο γιατρός μου να δούμε αν όλα πήγαν καλά και μετά ο Θεός βοηθός μιας και δυσκολεύτηκα πολύ να συλλάβω. Ελπίζω να παν όλα καλά. Είναι κάτι που δε φανταζόμουν και μου ήρθε πολύ απότομα.  Να έχετε και οι δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες και να πάνε όλα καλά .Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μόνο όσοι το έχουν περάσει καταλαβαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός όλο αυτό που έγινε. Προς το παρόν θα με δει και πάλι ο γιατρός μου να δούμε αν όλα πήγαν καλά και μετά ο Θεός βοηθός μιας και δυσκολεύτηκα πολύ να συλλάβω. Ελπίζω να παν όλα καλά. Είναι κάτι που δε φανταζόμουν και μου ήρθε πολύ απότομα.  Να έχετε και οι δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες και να πάνε όλα καλά .Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μόνο όσοι το έχουν περάσει καταλαβαίνουν. 

Τυχαιο ηταν κοπελα μου...ολα καλα θα πανε θα δεισ.

Ο πρωην γιατροσ μου την μερα που πηγα κ βγηκε αχνο το τεστ κ καταλαβε απο τισ αιμορραγιεσ πωσ δεν θα παει καλα η κυηση..μου χε πεινκατι που εκεινη την ωρα μου φανηκε πολυ ακυρο...μου λεει μην στεναχωριεσαι..τουλαχιστον ειστε γονιμο ζευγαρι...δεν ξερω τσατιστηκα οταν το ακουσα..εγω ηθελα το μωρο..ειχα παθει σοκ..κ αυτοσ να μου λεει αυτο..

Ηταν η ψυχρη αληθεια ομωσ..το μονο καλο απο την ολη ιστορια ειναι πωσ αφου πιασατε μωρακι μια φορα θα ξανα πιασετς!!! Κ την επομενη θα πανε κ ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι.... Ναι αυτές τις στιγμές οι άλλοι σου λένε δεν πειράζει... την επόμενη φορά και άλλα ακόμα χειρότερα σχόλια του τύπου ένα χειρουργείο ήταν μη το σκέφτεσαι κοιμήθηκες και ξύπνησες. δεν κατάλαβες τίποτα. Τι να πεις αν δεν το ζεις δεν το καλαταβαίνεις .... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , tzeni82 είπε:

Αχ κ μενα μου χε ερθει αιμα τισ μερεσ που περιμενα να αδιαθετησω...κ φυσικα μπεεδευτηκα κ νομιζα ηταν περιοδοσ..2 βδομαδεσ μετα ξανα αιμα..κ επειδη ο πρωην γιατροσ μου 1 μιση μηνα πριν που χα παει για παπ με ειχε ανησυχησει( μου χε πει οωσ σαν να βλεπει πολυποδα κ αν δω αιμα να ξανα παω) πηγα να με δει..

Ε μου κανε τεστ βγηκε αχνο θετικο..μου πε δεν θα παει καλα αλλα μου κανε κ χοριακη..ηταν αροετα χαμηλη..κατω απο 500..η επομενη ανεβαινε ελαχιστα..πηγαινα τακτικα κ με παρακολουθουσε..κ οταν του φανηκε πωσ το ειδε στη σαλπιγγα με εστειλε μονη σε νοσοκομειο γιατι δεν μπορουσε να με αναλαβει..

Πηγα ιπποκρατειο..με παρακολουθουσαν 8 μερεσ καθε μερα με εξετασεισ μεχρι να φανει που ειναι..κ οταν ειδαν που ειναι μου καναν λαπαροσκοπηση.την αποξεση την γλιτωσα...αν κ ο πρωην γιατροσ μου μου το χε αναφερει διστακτικα..ευτυχωσ αυτο το γλιτωσα

Ξερω κοπελα εδω στο φορουμ..που μετα απο μεθοτρεξατη εχει τωρα μωρακι!!!ολα μια χαρα πηγαν κ σε εκεινη!!κ εκεινη τισ ιδιεσ αγωνιεσ ειχε..θα τησ πω αν μπορει να μπει να δει το ποστ...

Εγώ στην αρχή είχα πολύ αχνό ροζ. Μετά από 2 βδομάδες άρχισε να γίνεται πιο έντονο κόκκινο. 

Και πώς είδαν ότι τελικά ήταν σίγουρα εξωμήτριο; Φαίνεται στον υπέρηχο; Εμένα μόνο λίγο διογκωμένη η αριστερή σάλπιγγα φαινόταν, αλλά έλεγαν μήπως είναι κύστη.

Κι εμένα η χοριακή ανέβαινε πιο αργά, αλλά έφτασε μέχρι 8.714 Γι' αυτό είχα τέτοιους πόνους με την μεθοτρεξάτη μέχρι που νοσηλεύτηκα, γιατί ο γιατρός μου είπε ότι το έμβρυο ήταν μεγάλο.

Σ' ευχαριστώ που μου λες για την άλλη κοπέλα! Απλά εγώ δεν έκανα σαλπιγγογραφία μετά το εξωμήτριο και φοβόμουν μην το ξαναπάθω. Άσε που είχα 9 μήνες ευαισθησία στην σάλπιγγα.

πρίν από 48 λεπτά , elpida2019 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός όλο αυτό που έγινε. Προς το παρόν θα με δει και πάλι ο γιατρός μου να δούμε αν όλα πήγαν καλά και μετά ο Θεός βοηθός μιας και δυσκολεύτηκα πολύ να συλλάβω. Ελπίζω να παν όλα καλά. Είναι κάτι που δε φανταζόμουν και μου ήρθε πολύ απότομα.  Να έχετε και οι δύο τελειόμηνες εγκυμοσύνες και να πάνε όλα καλά .Σας ευχαριστώ πολύ πολύ. Μόνο όσοι το έχουν περάσει καταλαβαίνουν. 

Κι εμένα τυχαίο γεγονός μου είπαν. Και ο γιατρός ο 2ος μου είπε το καλό είναι ότι ξέρουμε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Και ότι γι' αυτό οι γυναίκες έχουν 2 σάλπιγγες και 2 ωοθήκες.

Τώρα που το περνάς σου φαίνεται πιο δύσκολο. Θα δεις όλα θα πάνε καλά. Δε θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που δε βλέπαμε σάκο και βγήκα κλαίγοντας από τον υπέρηχο. Και ειδικά όταν μου είπαν με σιγουριά ότι είναι εξωμήτριο. Αφού παρακαλούσα να μην ήταν εξωμήτριο και απλά να είχε παλινδομήσει η κύηση. Τώρα όμως είμαι μιά χαρά.

Σ' ευχαριστούμε! Κι εσένα σου εύχομαι αφού αναρρώσεις και αισθανθείς έτοιμη να μείνεις αμέσως έγκυος και να πάνε όλα τέλεια! Και άμα θες να μας πεις πως πας ή ό,τι άλλο θες να μας στείλεις :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elpida2019 είπε:

Μακάρι.... Ναι αυτές τις στιγμές οι άλλοι σου λένε δεν πειράζει... την επόμενη φορά και άλλα ακόμα χειρότερα σχόλια του τύπου ένα χειρουργείο ήταν μη το σκέφτεσαι κοιμήθηκες και ξύπνησες. δεν κατάλαβες τίποτα. Τι να πεις αν δεν το ζεις δεν το καλαταβαίνεις .... 

Να σου πω κατι??? Κ ομωσ ειναι η ψυχρη αληθεια αυτο που λενε...γιατι υπαρχουν τοσεσ ασθενειεσ που δεν αντιμετωποιζονται...ξερω σου φαινεται βουνο τωρα..κ εμενα μου φαινοταν..εκλαιγα κ χτυπιομουν κ ελεγα γιατι σε μενα...τι εχω κανει? Κ ερχονται ολα πανω μου? Αλλα εχω περασει τοσο ασχημα με τον πατερα μου που παθε καρκινο..κ μετα το ειδα αλλιωσ...

Θα δεισ ολα φτιαχνονται..κρατα γερα..και κοοτα να το αφησεισ πισω σου...ετυχε κ μασ συνεβη!!! Εγω παρακαλαω να ειναι αυτο το χειροτερο πραγμα που  με βρηκε..κ να μην υπαρξει κατι αλλο...

@Nikoleta...ειπεσ ειχεσ 9 μηνεσ ευαισθησια στην σαλπιγγα..δεν ειναι προσφατο γεγονοσ δηλ το εξωμητριο?

Εμενα παντωσ θα μου κανε σαλπιγγογραφια ο νεοσ μου γιαυρπσ (στην αλλη) αν μετα απο ενα χρονο δεν επιανα μωρο..κ ημουν κ 35 τοτε..δεν ημουν μικρη..αλλα μου δωσε περιθωριο..

Απο τον υπερηχο φανηκε το εξωμητριο..ηταν ενασ φοβεροσ υοερηχολογοσ στο ιπποκρατειπ θεσσαλονικησ τοτε..φημιζεται..κανενασ αλλοσ δεν το βλεπε..μονο αυτοσ το ειδε..κ με ειχε εξετασει κυριολεκτικα ολο το νοσοκομειο..β κ γ κλινικη..συν οι ειδικςυομενοι...χαμοσ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Να σου πω κατι??? Κ ομωσ ειναι η ψυχρη αληθεια αυτο που λενε...γιατι υπαρχουν τοσεσ ασθενειεσ που δεν αντιμετωποιζονται...ξερω σου φαινεται βουνο τωρα..κ εμενα μου φαινοταν..εκλαιγα κ χτυπιομουν κ ελεγα γιατι σε μενα...τι εχω κανει? Κ ερχονται ολα πανω μου? Αλλα εχω περασει τοσο ασχημα με τον πατερα μου που παθε καρκινο..κ μετα το ειδα αλλιωσ...

Θα δεισ ολα φτιαχνονται..κρατα γερα..και κοοτα να το αφησεισ πισω σου...ετυχε κ μασ συνεβη!!! Εγω παρακαλαω να ειναι αυτο το χειροτερο πραγμα που  με βρηκε..κ να μην υπαρξει κατι αλλο...

@Nikoleta...ειπεσ ειχεσ 9 μηνεσ ευαισθησια στην σαλπιγγα..δεν ειναι προσφατο γεγονοσ δηλ το εξωμητριο?

Εμενα παντωσ θα μου κανε σαλπιγγογραφια ο νεοσ μου γιαυρπσ (στην αλλη) αν μετα απο ενα χρονο δεν επιανα μωρο..κ ημουν κ 35 τοτε..δεν ημουν μικρη..αλλα μου δωσε περιθωριο..

Απο τον υπερηχο φανηκε το εξωμητριο..ηταν ενασ φοβεροσ υοερηχολογοσ στο ιπποκρατειπ θεσσαλονικησ τοτε..φημιζεται..κανενασ αλλοσ δεν το βλεπε..μονο αυτοσ το ειδε..κ με ειχε εξετασει κυριολεκτικα ολο το νοσοκομειο..β κ γ κλινικη..συν οι ειδικςυομενοι...χαμοσ...

Περαστικά εύχομαι στον πατέρα σου.

Τελευταία περίοδος για την εξωμήτρια κύηση ήταν 20 Ιανουαρίου 2018.

Και τώρα που είμαι πάλι έγκυος τελευταία περίοδο είχα 19 Ιανουαρίου 2019.

Εγώ είμαι 32 ετών τώρα. Στην εξωμήτρια κύηση ήμουν 31. 

Μετά το εξωμήτριο ξεκίνησα προσπάθειες μετά από 1 χρόνο, όπου ήμουν τυχερή, γιατί έμεινα με την πρώτη έγκυος (είχα πάρει τεστ ωορρηξίας για πιο γρήγορα).

Είχα ευαισθησία στην σάλπιγγα με ενοχλούσε για 9 μήνες περίπου. Το είπα στον γιατρό και μου είπε να κάνω μαγνητική, η οποία δεν έδειξε κάτι. Και επειδή εγώ δεν αφαίρεσα την σάλπιγγα δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι. Μόνο μου έδωσε αντιβίωση ceclor στο τέλος για να μην κάνει φλεγμονή. Μου είχε πει ότι δε χρειάζεται να κάνω σαλπιγγογραφία. 

Εμένα 2 γιατροί ήταν μέσα στον υπέρηχο, αλλά δε βλέπανε το εξωμήτριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...