Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

Μανουλες Φεβρουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα! Είμαι νέα στο φόρουμ. Και μένα μου έδωσε ο γιατρός μου ΠΗΤ 21 Φεβρουαρίου, αλλά είχα και εγώ καφέ υγρά την περασμένη εβδομάδα τα οποία ευτυχώς σταμάτησαν. Το άγχος μου όμως είναι τεράστιο γιατί πέρασα πριν μια παλίνδρομη... Καλή εγκυμοσύνη σε όλες εύχομαι και με το καλό να πάρουμε αγκαλιά και παιδάκια μας !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με τις επισκέψεις στον γυναικολόγο. Θα πάω μεθαύριο να ακούσουμε καρδούλα και μετά δε θα έχω άλλα ραντεβού στο κέντρο εξωσωματικής.

Αφού ακούσατε καρδιά, σε τι χρονικό διάστημα βάλατε το επόμενο ραντεβού με το γυναικολόγο; Σε κανα 10ήμερο;  Και πόσο τακτικές είναι οι επισκέψεις στον γυναικολόγο στο πρώτο τρίμηνο; Εγώ σκέφτομαι να πάω στο Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο για όσες είναι από Θεσσαλονίκη και ξέρουν, αλλά ο άντρας μου επιμένει να πάμε σε ιδιώτη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με τις επισκέψεις στον γυναικολόγο. Θα πάω μεθαύριο να ακούσουμε καρδούλα και μετά δε θα έχω άλλα ραντεβού στο κέντρο εξωσωματικής.

Αφού ακούσατε καρδιά, σε τι χρονικό διάστημα βάλατε το επόμενο ραντεβού με το γυναικολόγο; Σε κανα 10ήμερο;  Και πόσο τακτικές είναι οι επισκέψεις στον γυναικολόγο στο πρώτο τρίμηνο; Εγώ σκέφτομαι να πάω στο Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο για όσες είναι από Θεσσαλονίκη και ξέρουν, αλλά ο άντρας μου επιμένει να πάμε σε ιδιώτη. 

Καλημερα! Καθε 2 εβδομαδες ειναι μια καλη συχνοτητα στο 1ο τριμηνο,εκτος αν δεις αιμα η εχεις εντονους πονους που τοτε θα πας κ εκτακτως. 

Δεν ειχες καποιο γυναικολογο πριν μεινεις εγκυος? Το ποιος θα σε παρακολουθει εξαρταται απο το ποιος θα σε ξεγεννησει κ που,αν θελεις σε δημοσιο πρεπει να ανοιξεις καρτελα και να βρεις γιατρο εκει αλλιως θα επιλεξεις ιδιωτη κ θα γεννησεις σε ιδιωτικο λογικα. Απλα θα ηταν καλο να επιλεξεις ενα γιατρο που σου εμπνεει εμπιστοσυνη,ουτε σε ξεπεταει,ουτε σε πανικοβαλει με το παραμικρο και αν θελεις φυσιολογικο τοκετο ισως θα πρεπει να εχεις υποψη σου και τι τακτικες ακολουθει οταν πλησιαζει ο τοκετος (περιμενει,κανει προκληση,κανει καισαρικη κατευθειαν κλπ)

Απο Θεσσαλονικη δε γνωριζω,ισως μπορεσει να σε καθοδηγησει καποια αλλη κοπελα που ειναι απο εκει.

Με το καλο!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Οπότε θα υπολογίσω σε κανα δεκαήμερο μετά τον υπέρηχο να κλείσω ραντεβού.

Υ.Γ. Γυναικολόγο θέλω να αλλάξω σε καινούριο τον οποίο δεν επισκέπτονται κοινοί γνωστοί γιατί κάναμε εξωσωματική και δε θέλω να μαθευτεί. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με τις επισκέψεις στον γυναικολόγο. Θα πάω μεθαύριο να ακούσουμε καρδούλα και μετά δε θα έχω άλλα ραντεβού στο κέντρο εξωσωματικής.

Αφού ακούσατε καρδιά, σε τι χρονικό διάστημα βάλατε το επόμενο ραντεβού με το γυναικολόγο; Σε κανα 10ήμερο;  Και πόσο τακτικές είναι οι επισκέψεις στον γυναικολόγο στο πρώτο τρίμηνο; Εγώ σκέφτομαι να πάω στο Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο για όσες είναι από Θεσσαλονίκη και ξέρουν, αλλά ο άντρας μου επιμένει να πάμε σε ιδιώτη. 

Με το καλό να ακούσετε καρδούλα σου εύχομαι! Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα νοσοκομεία δυστυχώς.. Παντως στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες μου πήγαινα στο γιατρό μου μέχρι τον 8ο μια φορά το μήνα εκτός από τους μήνες που είχα μεγάλο υπέρηχο αυχενικής κ β επιπεδου που πηγαινα 2 φορές γιατί γίνονται σε εξειδικευμένο γιατρό. Τώρα που είμαι στην 6η εβδομάδα και έχω αίμα, με παρακολουθεί κάθε βδομάδα ο γιατρός μου. Πρέπει να αποφασίσεις που θα γεννήσεις κ να ξεκινήσεις εκεί από την αρχη νομιζω για να ξέρουν το ιστορικό σου. Νιώθεις κ εσύ μεγαλύτερη ασφάλεια. Ίσως αν βρεις γιατρό που να είναι σε νοσοκομείο αλλά να σε εξετάζει κ στο ιατρείο του??? Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με τις επισκέψεις στον γυναικολόγο. Θα πάω μεθαύριο να ακούσουμε καρδούλα και μετά δε θα έχω άλλα ραντεβού στο κέντρο εξωσωματικής.

Αφού ακούσατε καρδιά, σε τι χρονικό διάστημα βάλατε το επόμενο ραντεβού με το γυναικολόγο; Σε κανα 10ήμερο;  Και πόσο τακτικές είναι οι επισκέψεις στον γυναικολόγο στο πρώτο τρίμηνο; Εγώ σκέφτομαι να πάω στο Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο για όσες είναι από Θεσσαλονίκη και ξέρουν, αλλά ο άντρας μου επιμένει να πάμε σε ιδιώτη. 

Καλημέρα εγω πηγα στις 7 εβδομάδες άκουσα καρδούλα κ μετά στις 10 εβδομάδες κ 12..νομίζω μετά την αυχενική πας 1 φορα το μήνα αν όλα πηγαίνουν καλά..

όσον αφορά τους γυναικολόγους θα πρέπει να το σκεφτείς άμεσα αν θές ιδιωτικό γιατρό γιατί αν περάσει καιρός μπορεί να μη μπορεί να σε αναλάβει..Εχει τυχει σε φιλη μου που ηθελε να αλλαξει γιατρό.. Ειχε πάει σε 2 αλλά δεν την αναλάμβαναν γιατί είχαν ήδη μανούλες στις ημερομηνίες της κ δεν ήθελαν να ρισκάρουν ταυτόχρονη γέννα σε περίπτωση που συμβεί.. κ τελικά πηγε αλλού.. Επίσης γνωστή μου την παρακολουθούσε ιδιώτης κ γέννησε στο δημόσιο σε εφημερία με δημόσιο γιατρό (βεβαια πρεπει να το δεχτει κ ο γιατρός που σε παρακολουθεί)

Επίσης έχω ακούσει ότι στο Παπαγεωργίου υπάρχει γιατρός που εξετάζει κ σε ιατρειο ιδιωτικά κ απλά πριν γεννήσεις σε κάνει έκτατη εικονική εισαγωγή στην εφημερία κ μένεις νοσοκομείο μεχρι να σε πιάσουν οι πόνοι να γεννήσεις..(Δεν ξερω όμως πως λέγεται) 

Σε κάθε περίπτωση κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θέλεις ηρεμία κ όχι αγχος.. Οτι κ να επιλέξεις κοίτα να νοιωθεις ασφάλεια μαζι του κ να μη σε πανικοβάλει με υπερβολές..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα το σκέφτομαι αν θα πάω δημόσιο ή ιδιωτικό, δεν έχω προηγούμενη πείρα μιας και είναι το πρώτο μου μωρό και δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο, απλά γνωρίζω πως αν κάτι πάει στραβά, σε όποια κλινική και να είναι κάποια, θα γίνει διακομιδή σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Ιδανικά ίσως να πήγαινα σε ιδιώτη που θα με ξεγεννήσει στο νοσοκομείο όμως. Το όνομα του γιατρού στο Παπαγεωργίου θα ηθελα να το μάθω ..αν κάποια μας διαβάζει και μπορεί να γνωρίζει ας μου στείλει το όνομα σε προσωπικό μήνυμα έστω.. 

Γενικά όσες έχετε ήδη παιδιά, προτιμάτε δημόσιο ή κλινική; Και ποια τα συν και πλην ανάμεσα στα δυο; Και ειδικά για αυτά τα δυο νοσοκομεία, αν έχει κάποια εμπειρία και θέλει να την μοιραστεί, θα είμαι ευγνώμων. Πρέπει όντως να ψαχτώ άμεσα, ανησύχησα τώρα μη μείνω ξεκρέμαστη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! 

Ματιλντα σήμερα έχεις υπέρηχο?τι καλά!!! Καλή επιτυχία! 

Anna-Vangelis μην αγχώνεσαι ακόμα είναι νωρίς και έχεις όλο το χρόνο να ψάξεις και να βρεις τον κατάλληλο γιατρό που να τα συνδυάζει κ τα δύο!

Εγώ προτίμησα την κλινική γιατί ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με το γενεσις και δε θα τον άλλαζα για τπτ. Δε ξέρω.. Εμένα προσωπικά με αγχώνει η σκέψη ότι θα πάω σε ένα νοσοκομείο και θα με αναλάβει κάποιος γιατρος που δε θα ξέρω καθόλου.τα υπόλοιπα π.χ άνεση, καθαριοτητα, παροχές..παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο επισης, αλλά δε μπορώ να συγκρίνω..δεν έχω ιδέα από Ιπποκράτειο ούτε Παπαγεωργίου.Εχω ακούσει από γνωστές πολύ θετικά σχόλια όμως κ για τα δύο κ θυμάμαι να μου έχουν πει οτι δε μετάνιωσαν που τα επέλεξαν. Αν έχω κάποια πληροφορία για γιατρό θα σου στείλω.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα το σκέφτομαι αν θα πάω δημόσιο ή ιδιωτικό, δεν έχω προηγούμενη πείρα μιας και είναι το πρώτο μου μωρό και δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο, απλά γνωρίζω πως αν κάτι πάει στραβά, σε όποια κλινική και να είναι κάποια, θα γίνει διακομιδή σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Ιδανικά ίσως να πήγαινα σε ιδιώτη που θα με ξεγεννήσει στο νοσοκομείο όμως. Το όνομα του γιατρού στο Παπαγεωργίου θα ηθελα να το μάθω ..αν κάποια μας διαβάζει και μπορεί να γνωρίζει ας μου στείλει το όνομα σε προσωπικό μήνυμα έστω.. 

Γενικά όσες έχετε ήδη παιδιά, προτιμάτε δημόσιο ή κλινική; Και ποια τα συν και πλην ανάμεσα στα δυο; Και ειδικά για αυτά τα δυο νοσοκομεία, αν έχει κάποια εμπειρία και θέλει να την μοιραστεί, θα είμαι ευγνώμων. Πρέπει όντως να ψαχτώ άμεσα, ανησύχησα τώρα μη μείνω ξεκρέμαστη. 

Δεν χρειάζετσι να αγχώνεσαι γι'αυτό.. Το σημαντικό είναι να βρείς τον γιατρό που θα σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.. κ όταν τον βρείς η γνώμη μου είναι να γεννήσεις όπου συνεργάζεται αυτός.. Εγώ προσωπικά θα είχα περισσότερο αγχος να με ξεγεννησει καποιος που θα έβλεπα 1η φορά.. Όλα όμως είναι σχετικά ότι κ να πούμε εμείς η κάθε γυναικα ξερει τι ειναι το καλύτερο γι αυτην..

Εγώ πήγαινα σε άλλη γυναικολόγο πολλά χρόνια η οποία συνεργάζεται μόνο με το γέννεσης (λογω προμήθειας φυσικα).. Όταν έκανα προσπάθειες για παιδί άλλαξα γυναικολόγο διότι μετακόμησα κ εκτός πόλης κ ήθελα κάποιον κοντά. Ο νέος μου γιατρός μου είπε να ψάξω εγώ όποια κλινική θέλω κ με συμφέρει οικονομικά κ θα πάμε εκεί να με ξεγεννήσει.

Εχω αρχίσει να ψάχνω για κάθε κλινική τα υπερ κ τα κατά για να έχω μια ιδέα.. Αυτο που σε ανησυχεί με τις κλινικές ότι δηλαδή αν κατι συμβεί δεν μπορούν να στο παρέχουν κ σε στέλνουν σε δημόσιο να ξέρεις ότι το Διαβαλκανικό μπορεί να σε καλύψει σε όλα τα επίδα.. 

Αλλά θα πώ κ κάτι άλλο ώς συμβουλή είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης, απόλαυσε την, βρες έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι κ μη σκέφτεσαι από τώρα το ότι αν συμβεί κάτι στο μωρό όταν γεννηθεί τι θα γίνει, μη φτάνεις τόσο μακριά.. Κ σε κλινικές κ σε νοσοκομεία έχουν γεννηθεί υγειέστατα μωράκια..

Κ εγώ στο 1ο μου είμαι για αυτό στο λέω..Όλα θα γίνουν με ηρεμία :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, "Gigi" είπε:

Με το καλό να ακούσετε καρδούλα σου εύχομαι! Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τα νοσοκομεία δυστυχώς.. Παντως στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες μου πήγαινα στο γιατρό μου μέχρι τον 8ο μια φορά το μήνα εκτός από τους μήνες που είχα μεγάλο υπέρηχο αυχενικής κ β επιπεδου που πηγαινα 2 φορές γιατί γίνονται σε εξειδικευμένο γιατρό. Τώρα που είμαι στην 6η εβδομάδα και έχω αίμα, με παρακολουθεί κάθε βδομάδα ο γιατρός μου. Πρέπει να αποφασίσεις που θα γεννήσεις κ να ξεκινήσεις εκεί από την αρχη νομιζω για να ξέρουν το ιστορικό σου. Νιώθεις κ εσύ μεγαλύτερη ασφάλεια. Ίσως αν βρεις γιατρό που να είναι σε νοσοκομείο αλλά να σε εξετάζει κ στο ιατρείο του??? Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. 

Καλησπερα κι απο μενα,εμαθακαι οτι ειμαι εγκυος μετα απο την πρωτη μου εξωσωματικη..εχω εδω κ περιπου 5 καφε υγρα τα και στο κατουρημα βγαζω ξεραμενα κομματακια μαυρα η καφε..να πω οτι βαζω κολπικη βασκλορ..εσυ εχεις κανονικο αιμα?τι σου ειπε ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε υπέρηχο σημερα είδαμε σάκο και ένα μικρό σποράκι μέσα...δεν ακούσαμε καρδούλα ακόμα γιατι υπερηχογράφημα ειμαστε 4 μέρες πισω απο το ημερολογιακό .αλλα όλα καλα μου είπε η γιατρός !προσοχη βεβαια ..οχι μετακινήσεις ,οχι επαφές κα οχι θάλασσα ..εσάς τι σας είπε για τα απαγορεύτηκα τα παραπάνω ...? @gigi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ελπιδακι! Εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Στην δική μου περίπτωση δεν είναι μόνο το αίμα..ο γιατρός είναι πολύ επιφυλακτικός από την αρχή. Κάτι δε του αρέσει από την αρχή.. Ο σάκος, η θέση του, το σχήμα.. Τι να πω. Φυσικά μέχρι στιγμής και παρ'ολα αυτα όλα εξελίσσονται καλά. Ακούσαμε καρδούλα στις 6 εβδομάδες ακριβώς σε υπέρηχο που κάνουν β επιπεδου και ύστερα άρχισε το αίμα, μου ξαναέκανε υπέρηχο κ πραγματικά  με τόσο αίμα που είχα κ κομματάκια αίματος πίστευα ότι έχει γίνει αποβολη σίγουρα αλλά ήταν εκεί το εμβρυακι μου! χαίρομαι μεν αλλά η αλήθεια είναι ότι τον εμπιστεύομαι κ είμαι προετοιμασμενη για όλα. Εσύ όμως πραγματικά με λίγα καφέ υγρα μόνο και αν όλα τα άλλα στον υπερηχο είναι οκ πιστεύω μπορείς να είσαι αισιόδοξη!μην ανησυχείς κ αγχώνεσαι! Μου είπε να είμαι ξαπλωμένη κ μου έδωσε χάπια μέχρι τη Δευτέρα που θα ξαναπάω.

Πολύ ωραία τα νέα σου Ματιλντα μου!! Δηλ σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ που να πάω.. Τα χάλια μου έχω όπως είπα κ παραπάνω! Εννοείται ότι απαγορευονται τα πάντα αν κ ο δικός μου γιατρός λέει ότι στο α'τριμηνο ότι είναι να γίνει θα γίνει.  Κοίτα στις 2 προηγούμενες που δεν είχα προβληματάκια ήταν χειμώνας κ μου είχε πει απλά προσοχή και όχι πολλα πολλά. Λίγη τεμπελιά! 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, "Gigi" είπε:

Καλησπέρα ελπιδακι! Εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Στην δική μου περίπτωση δεν είναι μόνο το αίμα..ο γιατρός είναι πολύ επιφυλακτικός από την αρχή. Κάτι δε του αρέσει από την αρχή.. Ο σάκος, η θέση του, το σχήμα.. Τι να πω. Φυσικά μέχρι στιγμής και παρ'ολα αυτα όλα εξελίσσονται καλά. Ακούσαμε καρδούλα στις 6 εβδομάδες ακριβώς σε υπέρηχο που κάνουν β επιπεδου και ύστερα άρχισε το αίμα, μου ξαναέκανε υπέρηχο κ πραγματικά  με τόσο αίμα που είχα κ κομματάκια αίματος πίστευα ότι έχει γίνει αποβολη σίγουρα αλλά ήταν εκεί το εμβρυακι μου! χαίρομαι μεν αλλά η αλήθεια είναι ότι τον εμπιστεύομαι κ είμαι προετοιμασμενη για όλα. Εσύ όμως πραγματικά με λίγα καφέ υγρα μόνο και αν όλα τα άλλα στον υπερηχο είναι οκ πιστεύω μπορείς να είσαι αισιόδοξη!μην ανησυχείς κ αγχώνεσαι! Μου είπε να είμαι ξαπλωμένη κ μου έδωσε χάπια μέχρι τη Δευτέρα που θα ξαναπάω.

Πολύ ωραία τα νέα σου Ματιλντα μου!! Δηλ σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ που να πάω.. Τα χάλια μου έχω όπως είπα κ παραπάνω! Εννοείται ότι απαγορευονται τα πάντα αν κ ο δικός μου γιατρός λέει ότι στο α'τριμηνο ότι είναι να γίνει θα γίνει.  Κοίτα στις 2 προηγούμενες που δεν είχα προβληματάκια ήταν χειμώνας κ μου είχε πει απλά προσοχή και όχι πολλα πολλά. Λίγη τεμπελιά! 

Σε ευχαριστω εύχομαι και σενα να πανε ολα καλα!!μηπως βαζεις κοπλικη κρεμα?εγω βαζω την βασκλορ..δεν ξερω κι εγω ειμαι προβληματισμενη με αυτα τα καφε τοσες μερες..αυριο ομως θα ξεδιαλύνει το τοπιο ο γιατρος μου ,για να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...