Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια... ρουκέτα ξέρω τι ειναι

.  αλλα... θεωρείται ρουκέτα όταν απλά πεταχτεί λίγο το γάλα; δηλαδή η γουκια δεν τρέχει στο σαγόνι αλλά μπροστά; οχι "μέτρα ". τον είχα στον ώμο να ρευτει και τα γάλατα  βγήκαν από ότι είδα σαν οριζόντια γραμμή ίσα ίσα.  σκέφτεται δεν λερωσαμρ εμείς.  μόνο το πανάκι ίσα ίσα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κ μένα για 2η φορά μου το κανει αυτό ενώ έκανε κάθε μερα, κ εμείς στην Τρίτη μερα σήμερα. Μου είπε ο παιδίατρος όμως οτι είναι οκ 

Να γίνεσαι αγενής κ εσύ κ να κόβεις την φορα. Ειδικά αν προέρχονται απο ένα συγκεκριμένο άτομο τα σχόλια. Εμένα η πεθερά μου πχ μου σχολίασε για 105η φορά τη γνώμη της για την κλίση που εχει το κάθισμα αυτοκινήτου που κουμπώνω στο καρότσι. Της λέω κ εγω να σου πω κάτι κάθε φορά σαν τους ηλίθιους συζητάμε το ίδιο πράγμα αυτό είναι δεν αλλάζει όχι δεν κανει κατα πίσω κ έτσι θελω να κάθεται. Ε μα πια. Γενικά για κάποιο λογο ο κόσμος θεωρεί οτι είναι οκ να εκφέρει άποψη χωρίς να του εχει ζητηθεί ακομα κ για πράγματα λεπτά, η που δεν γνωρίζει! Πχ εμένα μ είπαν πρόσφατα, Α καλε θηλαζεις εσύ αποκλειστικά; Που το βρήκες τοσο γάλα με τοσο μικρά βυζια; Κατα λέξη! Εντωμεταξύ κανονικά φοράω 75Β δεν ειμαι κ πλάκα πια 

Γελάω γιατί κι εγώ στα κανονικά μου είμαι 75B και μια χαρά είναι τα βυζάκια μας, δεν είναι μικρά, εξάλλου τα καλά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκάλια :D και έχω κι εγώ πολύ γάλα. Δεν παίζει κανένα ρόλο.

@mpempaki1 μωρέ μήπως έκανε διάρροια λόγω χαμομηλιού? 

 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweet_child είπε:

Γελάω γιατί κι εγώ στα κανονικά μου είμαι 75B και μια χαρά είναι τα βυζάκια μας, δεν είναι μικρά, εξάλλου τα καλά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκάλια :D και έχω κι εγώ πολύ γάλα. Δεν παίζει κανένα ρόλο.

@mpempaki1 μωρέ μήπως έκανε διάρροια λόγω χαμομηλιού? 

 

Δεν ξέρω κορίτσι μου.. δεν ξερω..  έχω αγχωθεί.. τώρα πότε θα ξανά κάνει..  και πως θα ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mpempaki1 said:

κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη

 Ούτε σήμερα έκανε κακα ο σπορακος μου.  3η μέρα 

Κοριτσακι μου μηπως να παρεις δευτερη γνωμη?? Οπως σου ειπαν..ειναι φυσιολογικο σε τοσο μωρο με αποκλειστικο θηλασμο να αργησει ως κ 10μερες εφόσον ειναι χαρούμενο κ δεν ενοχλείται. Επισης, το χαμομηλακι το δίνανε παλιοτερα, δεκαετιες 80-90, τωρα πλεον θεωρειται πως ειναι κακη πρακτικη να δινεται σε τοσο μωρο κ ως το ετος για 3 λογους:

1. Χανει θηλασμους για να πιει κατι που δεν προσφέρει κατι θρεπτικο στον οργανισμο

2. Θεωρειται αλλεργιογόνο κ μπορει να ξυπνησει αλλεργία

3. Επειδη ειναι διουρητικό μπορει σε μεγαλυτερες ποσοτητες να αφιδατωσει το παιδακι

Δεν στα λεω αυτα για να σε τρομαξω, απλα ο γιατρος προτινε πραγματα που δειχνουν πως δεν ειναι ενημερωμενος στο θεμα.

9 hours ago, Murtw.st said:

Κ μένα για 2η φορά μου το κανει αυτό ενώ έκανε κάθε μερα, κ εμείς στην Τρίτη μερα σήμερα. Μου είπε ο παιδίατρος όμως οτι είναι οκ 

Να γίνεσαι αγενής κ εσύ κ να κόβεις την φορα. Ειδικά αν προέρχονται απο ένα συγκεκριμένο άτομο τα σχόλια. Εμένα η πεθερά μου πχ μου σχολίασε για 105η φορά τη γνώμη της για την κλίση που εχει το κάθισμα αυτοκινήτου που κουμπώνω στο καρότσι. Της λέω κ εγω να σου πω κάτι κάθε φορά σαν τους ηλίθιους συζητάμε το ίδιο πράγμα αυτό είναι δεν αλλάζει όχι δεν κανει κατα πίσω κ έτσι θελω να κάθεται. Ε μα πια. Γενικά για κάποιο λογο ο κόσμος θεωρεί οτι είναι οκ να εκφέρει άποψη χωρίς να του εχει ζητηθεί ακομα κ για πράγματα λεπτά, η που δεν γνωρίζει! Πχ εμένα μ είπαν πρόσφατα, Α καλε θηλαζεις εσύ αποκλειστικά; Που το βρήκες τοσο γάλα με τοσο μικρά βυζια; Κατα λέξη! Εντωμεταξύ κανονικά φοράω 75Β δεν ειμαι κ πλάκα πια 

Μα έλεος Θεε μου..τι θρασσος! Να κοιτανε τα δικα τους βυζγια πες τους!

8 hours ago, mpempaki1 said:

Μετά την 1η φορά πως επανήλθε; εμένα ρε γαμωτο είναι αυστηρή η γιατρός..μου είπε να δώσω σήμερα χαμομήλι και αν δεν κάνει να του κάνω αύριο κλυσμα...μα σε 53ημερωβ κλυσμα; και μόνη μου; 

Κ για το κλυσμα βιαστηκε να το προτείνει..

 

7 hours ago, Polly1 said:

Κοριτσάκι μου, μην ανησυχεις!! Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και 10 μέρες να κάνουν κακα και είναι φυσιολογικό! Ο παιδίατρος θα πρεπε να το ξέρει!! Επικοινώνησε μαζί του αν τον βλέπεις να δυσανασχετεί και να ζορίζεται ή αν περάσουν οι 10 μέρες χωρίς να έχει κάνει. Κι εμένα έχει μειώσει τις φορές μέσα στη μερα αισθητα

 

Πω πω τι ακούω!!! Γι αυτό λέτε η πεθερά μου να απορεί που θηλαζω; Επειδή φοράω το 70Β και δεν το γεμίζω κιολας; Χαχαχαχ!! Τι κόμπλεξ που έχει ο κόσμος, Θεέ μου!! Ξένη μου, προχωρά στον επαναγαλακτισμο και μπραβο σου που το προσπαθείς!! Θέλει πολλή υπομονή!! Το έχουν καταφέρει πολλές και με μεγαλύτερα μωρά, θα το πετύχεις κι εσυ!!Μην ακούς τους τριγύρω!! Αυτό με την αγκαλιά σαν να ακούω παλι την πεθερά μου!! Μα δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε βρε Κορίτσια, από το να πάρουμε τα μωρά μας αγκαλιά!! Αν στο ξαναπεί, να της πεις ότι σύμφωνα με ΕΡΕΥΝΕΣ όταν αφήνουμε τα μωρά να κλαίνε εκκρίνονται ορμόνες στον εγκέφαλο που εμποδίζουν την ομαλή του ανάπτυξη και υπονομεύεται η μετέπειτα σχέση μητερας-παιδιου.Το μωρο που σταματά να κλαίει μετά από γοερο κλάμα, δεν το κάνει επειδή συνετιστηκε κ κατάλαβε το "λαθος" του, αλλά επειδη ένιωσε εγκατάλειψη.Αυτα να λες σε όλους τους επιστήμονες που τα ξέρουν όλα λοιπόν!!

Ολες εκεινης της εποχης τα ιδια..κ σκέψου τωρα θεωρειται κ λιγο ξεπερασμενο με τις ερευνες π.εχουν γινει..η καημενη η μαμα μου τι εχει ακούσει που δεν μας αφηνε να κλαιμε μωρα. Απο οταν εγινα μαμα καταλαβα πολυ καλυτερα την μαμα μου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσακι μου μηπως να παρεις δευτερη γνωμη?? Οπως σου ειπαν..ειναι φυσιολογικο σε τοσο μωρο με αποκλειστικο θηλασμο να αργησει ως κ 10μερες εφόσον ειναι χαρούμενο κ δεν ενοχλείται. Επισης, το χαμομηλακι το δίνανε παλιοτερα, δεκαετιες 80-90, τωρα πλεον θεωρειται πως ειναι κακη πρακτικη να δινεται σε τοσο μωρο κ ως το ετος για 3 λογους:

1. Χανει θηλασμους για να πιει κατι που δεν προσφέρει κατι θρεπτικο στον οργανισμο

2. Θεωρειται αλλεργιογόνο κ μπορει να ξυπνησει αλλεργία

3. Επειδη ειναι διουρητικό μπορει σε μεγαλυτερες ποσοτητες να αφιδατωσει το παιδακι

Δεν στα λεω αυτα για να σε τρομαξω, απλα ο γιατρος προτινε πραγματα που δειχνουν πως δεν ειναι ενημερωμενος στο θεμα.

Μα έλεος Θεε μου..τι θρασσος! Να κοιτανε τα δικα τους βυζγια πες τους!

Κ για το κλυσμα βιαστηκε να το προτείνει..

 

Ολες εκεινης της εποχης τα ιδια..κ σκέψου τωρα θεωρειται κ λιγο ξεπερασμενο με τις ερευνες π.εχουν γινει..η καημενη η μαμα μου τι εχει ακούσει που δεν μας αφηνε να κλαιμε μωρα. Απο οταν εγινα μαμα καταλαβα πολυ καλυτερα την μαμα μου..

τι να σου πω δεν ξέρω..  πως να πάρω 2η γνώμη..  να πάρω άλλο παιδίατρο χωρίς να τον παρακολουθεί; δεν ξερω..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

τι να σου πω δεν ξέρω..  πως να πάρω 2η γνώμη..  να πάρω άλλο παιδίατρο χωρίς να τον παρακολουθεί; δεν ξερω..  

Ναι μπορεις να πάρεις τηλ να ρωτησεις κ ισως να κάνετε μια επίσκεψη. Το μωρακι σου δεν εχει κανενα προβλημα υγειας γ να υπαρχει θεμα παρακολούθησης απο ενα γιατρό συγκεκριμενα.. εννοω αυτες οι οδηγιες ειναι γενικες για ολα τα μωρα κ αν δεν εμφανιζει κατι αλλο το μωρο δεν υπαρχει θεμα. Ξερω πως ειναι δυσκολο, απλα στο προτινω κ εσυ κανε όπως νιώθεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ναι μπορεις να πάρεις τηλ να ρωτησεις κ ισως να κάνετε μια επίσκεψη. Το μωρακι σου δεν εχει κανενα προβλημα υγειας γ να υπαρχει θεμα παρακολούθησης απο ενα γιατρό συγκεκριμενα.. εννοω αυτες οι οδηγιες ειναι γενικες για ολα τα μωρα κ αν δεν εμφανιζει κατι αλλο το μωρο δεν υπαρχει θεμα. Ξερω πως ειναι δυσκολο, απλα στο προτινω κ εσυ κανε όπως νιώθεις!

δίκιο έχεις και συμφωνώ μαζί σου..  αλλά είμαστε λίγο δύσκολα οικονομικά και δεν μπορώ να φέρω γιατρο σήμερα γιατί 1η του μήνα έχουμε εμβόλια  κλπ.. οπότε σε 10  μέρες 2 ραντεβού  είναι πάνω από τις δυνατότητές μας. λέτε να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

δίκιο έχεις και συμφωνώ μαζί σου..  αλλά είμαστε λίγο δύσκολα οικονομικά και δεν μπορώ να φέρω γιατρο σήμερα γιατί 1η του μήνα έχουμε εμβόλια  κλπ.. οπότε σε 10  μέρες 2 ραντεβού  είναι πάνω από τις δυνατότητές μας. λέτε να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του;

Εμένα πάντως που πολλές φορές ανέφερα στο γιατρό μου ότι κάποιες φορές κάνει διάρροια μου είπε είναι φυσιολογικό στα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά γιατί μπορεί να το πείραξε κάτι που φάγαμε εμείς...Και όντως όταν τρώω γλυκά η γιαούρτια η γάλα βλέπω ότι πειράζει και το μωρό...

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

δίκιο έχεις και συμφωνώ μαζί σου..  αλλά είμαστε λίγο δύσκολα οικονομικά και δεν μπορώ να φέρω γιατρο σήμερα γιατί 1η του μήνα έχουμε εμβόλια  κλπ.. οπότε σε 10  μέρες 2 ραντεβού  είναι πάνω από τις δυνατότητές μας. λέτε να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του;

Συνέχισε κανονικά με τον γιατρό σου, απλα κρατα μια πισινή σε οτι σου λέει μην το κανεις ευαγγέλιο. Ψάξτο μόνη σου, συζήτησε το με άλλες μαμάδες, για να έχεις πιο σφαιρική άποψη. Κ πάνω απ όλα ακολούθησε το ένστικτο σου κ πάρε σαν το βασικότερο κριτήριο το μωράκι σου. Είναι ήρεμο, είναι χαρούμενο, τρώει, η είναι νευρικό κ φαίνεται οτι κάτι το ενοχλεί; Εμένα δεν μ άγχωσε που δεν έκανε κακά του κ εν τελει έκανε κ μένα σήμερα στην 4η μερα γιατι δεν τον είδα να ζορίζεται η να δυσανασχετεί. 

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσακι μου μηπως να παρεις δευτερη γνωμη?? Οπως σου ειπαν..ειναι φυσιολογικο σε τοσο μωρο με αποκλειστικο θηλασμο να αργησει ως κ 10μερες εφόσον ειναι χαρούμενο κ δεν ενοχλείται. Επισης, το χαμομηλακι το δίνανε παλιοτερα, δεκαετιες 80-90, τωρα πλεον θεωρειται πως ειναι κακη πρακτικη να δινεται σε τοσο μωρο κ ως το ετος για 3 λογους:

1. Χανει θηλασμους για να πιει κατι που δεν προσφέρει κατι θρεπτικο στον οργανισμο

2. Θεωρειται αλλεργιογόνο κ μπορει να ξυπνησει αλλεργία

3. Επειδη ειναι διουρητικό μπορει σε μεγαλυτερες ποσοτητες να αφιδατωσει το παιδακι

Δεν στα λεω αυτα για να σε τρομαξω, απλα ο γιατρος προτινε πραγματα που δειχνουν πως δεν ειναι ενημερωμενος στο θεμα.

Μα έλεος Θεε μου..τι θρασσος! Να κοιτανε τα δικα τους βυζγια πες τους!

Κ για το κλυσμα βιαστηκε να το προτείνει..

 

Ολες εκεινης της εποχης τα ιδια..κ σκέψου τωρα θεωρειται κ λιγο ξεπερασμενο με τις ερευνες π.εχουν γινει..η καημενη η μαμα μου τι εχει ακούσει που δεν μας αφηνε να κλαιμε μωρα. Απο οταν εγινα μαμα καταλαβα πολυ καλυτερα την μαμα μου..

Κ εγω όταν ακούω για χαμομήλι μου γυρνάει το μυαλο. Μωράκια που θηλάζουν δεν χρειάζονται τιποτα απολύτως. Εμένα με ρώταγε η πεθερά μου αν του δίνω νερό (;;!!!) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Εμένα πάντως που πολλές φορές ανέφερα στο γιατρό μου ότι κάποιες φορές κάνει διάρροια μου είπε είναι φυσιολογικό στα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά γιατί μπορεί να το πείραξε κάτι που φάγαμε εμείς...Και όντως όταν τρώω γλυκά η γιαούρτια η γάλα βλέπω ότι πειράζει και το μωρό...

ναι και μένα μου τα ανέφερε αυτό..  την Κυριακή έφαγα  μουσακά. έκανε  διάρροια..και από τότε μέχρι χθες τίποτα 

Just now, Murtw.st είπε:

Συνέχισε κανονικά με τον γιατρό σου, απλα κρατα μια πισινή σε οτι σου λέει μην το κανεις ευαγγέλιο. Ψάξτο μόνη σου, συζήτησε το με άλλες μαμάδες, για να έχεις πιο σφαιρική άποψη. Κ πάνω απ όλα ακολούθησε το ένστικτο σου κ πάρε σαν το βασικότερο κριτήριο το μωράκι σου. Είναι ήρεμο, είναι χαρούμενο, τρώει, η είναι νευρικό κ φαίνεται οτι κάτι το ενοχλεί; Εμένα δεν μ άγχωσε που δεν έκανε κακά του κ εν τελει έκανε κ μένα σήμερα στην 4η μερα γιατι δεν τον είδα να ζορίζεται η να δυσανασχετεί. 

και ήρεμο είναι και χαρούμενο μια χαρα. ναι μεν ζορίζεται  ώρες ώρες..  2 φορες την μέρα πχ αλλά όχι κάτι τρελό.  τώρα όμως άρχισε πάλι τις γουλιές (όχι σε κάθε γεύμα)και να μην ρευεται.. που αυτά είχαν ψιλο  στρώσει κάπως.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

ναι και μένα μου τα ανέφερε αυτό..  την Κυριακή έφαγα  μουσακά. έκανε  διάρροια..και από τότε μέχρι χθες τίποτα 

Μηπως να πας για το εμβολιο σε καποιον αλλο; Ωστε να του πεις κ οσα σε προβληματιζουν?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Μηπως να πας για το εμβολιο σε καποιον αλλο; Ωστε να του πεις κ οσα σε προβληματιζουν?

Γενικά μας αρέσει πολύ σαν γιατρός αυτή..  τώρα δεν ξέρω. μας είχε πει ότι για τις κενωσεις  είναι αυστηρή... και την κουπαρας μου ο γιατρός της λεει δε πειράζει και 5μερες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...