Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!! Κι εμένα μια απ τα ίδια με την Μπεμπακι! Διαρροια  μια φορά και έβγαλε και 3-4 γουλιές μαζεμένες μετάαπό 1.5 ωρα που έφαγε! Και είχε ρευτει κορίτσια! Και μάλιστα δυνατά!Σκέφτομαι μήπως κρύωσε, την είχα με κοντομάνικο! Της έβαλα μακρύ Τώρα, αν και μέσα δείχνει 25C. Και τσίμπλα στο αλλο μάτι σημερα! Το παλεύουμε με όρο και χαμομήλι προς το παρόν. Κατά τ αλλα είναι ευδιάθετη 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

ναι και μένα μου τα ανέφερε αυτό..  την Κυριακή έφαγα  μουσακά. έκανε  διάρροια..και από τότε μέχρι χθες τίποτα 

και ήρεμο είναι και χαρούμενο μια χαρα. ναι μεν ζορίζεται  ώρες ώρες..  2 φορες την μέρα πχ αλλά όχι κάτι τρελό.  τώρα όμως άρχισε πάλι τις γουλιές (όχι σε κάθε γεύμα)και να μην ρευεται.. που αυτά είχαν ψιλο  στρώσει κάπως.  

Κοίταξε εμένα όλα λογικά μου φαίνονται αυτά που λες...ανάλογα το παιδί,  εμένα η μπέμπα κάνει κακα της συνέχεια,  σε κάθε γεύμα..ζορίζεται λόγω της παλινδρόμησης και ειδικά όταν την βάζω κάτω..γουλιές τώρα δεν ξέρω και εγώ πρώτη φορά μανούλα...Αλλά και αυτό λογικό μου φαίνεται, μπορεί να έχει μια ήπια παλινδρόμηση...άμα το παιδί τρώει,  το βλέπεις ότι είναι καλά, δεν έχει γκρίνια, κοιμάται καλά...Όλα καλά μου φαίνονται...Αυτό που δεν ρευεται,  εγώ να σου πω τι κάνω,  την βάζω ψηλά στον ώμο,  δεν ρευεται,  την βάζω καθιστή για λίγο στο πόδι μου και με το που την σηκώνω ρίχνει ρέψιμο μέχρι απέναντι μας ακούνε...

  • Μου αρέσει 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Γενικά μας αρέσει πολύ σαν γιατρός αυτή..  τώρα δεν ξέρω. μας είχε πει ότι για τις κενωσεις  είναι αυστηρή... και την κουπαρας μου ο γιατρός της λεει δε πειράζει και 5μερες

Ας το παρακολουθήσουμε! Δε νομίζω να ναι κατι!! Κθ εγώ είχα χάσει που δεν ξαναεβγαλε ουτε γουλια εδω και 1.5 μηνα αλλα σήμερα αλλαξε.Μπορει να ναι τυχαίο.Ολο εκπλήξεις θα είμαστε! Ας το παρουμε χαμπάρι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ας το παρακολουθήσουμε! Δε νομίζω να ναι κατι!! Κθ εγώ είχα χάσει που δεν ξαναεβγαλε ουτε γουλια εδω και 1.5 μηνα αλλα σήμερα αλλαξε.Μπορει να ναι τυχαίο.Ολο εκπλήξεις θα είμαστε! Ας το παρουμε χαμπάρι 

Αυτό μου έλεγε ο γιατρός,  ότι συνέχεια ειδικά λόγω της κρυφής παλινδρόμησης που έχει, θα μου βγάζει και κάτι καινούργιο,  απλά να τον παίρνω και να του λεω αυτά που βλέπω...

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ας το παρακολουθήσουμε! Δε νομίζω να ναι κατι!! Κθ εγώ είχα χάσει που δεν ξαναεβγαλε ουτε γουλια εδω και 1.5 μηνα αλλα σήμερα αλλαξε.Μπορει να ναι τυχαίο.Ολο εκπλήξεις θα είμαστε! Ας το παρουμε χαμπάρι 

ακριβώς τα ίδια έχουμε..

 

μακρυμανικο φοβάμαι να του βάλω..  έχει  πολύ ζεστή..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κορίτσια αυτό με το χαμομήλι νομίζω πλέον δεν το κάνουν στα μωράκια,  ούτε να πίνει αλλά ούτε και να τους βάζουμε σε ματάκια η στο δέρμα...Καλύτερα μόνο ορό...Και αν χειροτερεύει σταγόνες. 

  • Μου αρέσει 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Πάντως κορίτσια αυτό με το χαμομήλι νομίζω πλέον δεν το κάνουν στα μωράκια,  ούτε να πίνει αλλά ούτε και να τους βάζουμε σε ματάκια η στο δέρμα...Καλύτερα μόνο ορό...Και αν χειροτερεύει σταγόνες. 

γιατι  έτσι βρε κορίτσια; τόσο κακο τους κάνει; στην ανάγκη μόνο το δίνουν.. Όχι για καθημερινή χρήση  . 

λοξυγγα έχει πολύ σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια μ.ηρθε ο γαιτρος τελικά...την εξετασε κ την βρήκε καλά παρολο τα θέματα τα της ....είχε πολύ φούσκωμα κ αερια  στην κοιλια της το κακόμοιρο....

Έχει δυσανεξία στο γάλα κ πήγαμε στο frisolac AC   τελικά  σε συνδυασμό με το σιροπι  για μα προστατεύτει από την οισοφαγιτιδα που την παθαίνει από την παλλινδρομηση που έχει παλλιδρομμηση από την αλλεργεια ....γύρω γύρω όλοι δηλ....αχαχχαχαχαχα 

πήρε σε 20 μέρες  600 γρ παρολο τους  εμετούς....

πλέον η μικρή μ εδώ κ 10 μέρες κάνει μόνο 6 γεύματα το 24 ωρο μπορει 6 λ 7 ανάλογα.. τα κέφια της..

Στην καμπύλη ειναι μέσα κ παίρνει πλέον 27 γρ την μερα 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

γιατι  έτσι βρε κορίτσια; τόσο κακο τους κάνει; στην ανάγκη μόνο το δίνουν.. Όχι για καθημερινή χρήση  . 

λοξυγγα έχει πολύ σήμερα 

Δεν ξέρω αν τους κάνει κακο να το πιούν αλλά δεν τους προσφέρει και τίποτα...Τώρα για το μάτι η το πρόσωπο μπορεί να τους το κάνει χειρότερα...Στο νοσοκομείο μου είχαν πει αν δω τσίμπλα στο ματάκι με μια γάζα να την βρεξω με ορό και να την πάω από την έξω πλευρά προς τα μέσα για να μην μεταφέρω το μικρόβιο..Και όντως τις πρώτες μέρες που την πήραμε είχε, το έκανα δύο φορές μέσα στη μέρα,  διαφορετική γάζα στο κάθε μάτι εννοείται αυτό,  και δεν μου ξανάκανε...Εγώ ήθελα να της βάλω στο πρόσωπο χαμομήλι που βγάζει μερικές φορές κάτι σπυράκια αλλά μου είπε ο γιατρός δεν χρειάζεται με ένα βαμβάκι και λιγο ορο να της καθαριζω συχνα το πρόσωπο.

  • Μου αρέσει 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@mpempaki1 Συμφωνω με την @Ξένη για το χαμομηλι. Ειναι παλιακη νοοτροπια κ μεθοδος. Επισης δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει το πεπτικο ενος βρεφους, ειδικα αποκλειστικα θηλαζοντος, στο χαμομηλι. Η διαρροια μπορει να οφειλεται και σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

@mpempaki1 Συμφωνω με την @Ξένη για το χαμομηλι. Ειναι παλιακη νοοτροπια κ μεθοδος. Επισης δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει το πεπτικο ενος βρεφους, ειδικα αποκλειστικα θηλαζοντος, στο χαμομηλι. Η διαρροια μπορει να οφειλεται και σε αυτο.

Την Δευτέρα είχε κανει πάλι διάρροια όμως επειδή έφαγα μουσακά.. Ίσως να του πειραξε αυτό εξ αρχής το πεπτικό...

 

κορίτσια αλήθεια δεν ξερω τι να κάνω. φοβάμαι  μήπως έχει κρυώσει. και το ραντεβού μας αργεί 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Την Δευτέρα είχε κανει πάλι διάρροια όμως επειδή έφαγα μουσακά.. Ίσως να του πειραξε αυτό εξ αρχής το πεπτικό...

 

κορίτσια αλήθεια δεν ξερω τι να κάνω. φοβάμαι  μήπως έχει κρυώσει. και το ραντεβού μας αργεί 

Γιατί φοβάσαι? Έχει κάτι άλλο εκτός από την διάρροια που σου έκανε πριν μέρες?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@mpempaki1 στη μεγάλη μου όταν ήταν μωρό, θυμάμαι ότι κάποια στιγμή σταμάτησε να κάνει κακά κάθε μέρα κι έκανε ξέρω γω κάθε 3-4. Μου είχε πει λοιπόν ότι το αφήνουμε, και την πέμπτη μέρα αν δεν είχε κάνει, της έβαζα ένα υποθετάκι ως έσχατη λύση γιατί με τα υπόθετα τεμπελιάζει το έντερο. Προηγουμένως, δοκίμαζα να της ερεθίσω λίγο το πωπουδάκι με ένα θερμόμετρο. Πάντως και την 5η μέρα που έκανε, δεν ήταν ποτέ σκληρά για να πεις ότι ήταν δυσκοίλια. Συμβαίνει κάποιες φορές και θεωρείται φυσιολογικό (άσχετα που εμείς όταν έκανε μετά από μέρες κακά, πανηγυρίζαμε στο σπίτι!). Και δεν σημαίνει ότι το παιδί θα γίνει δυσκοίλιο, θα ρυθμιστεί, η κόρη μου πηγαίνει κάθε μέρα τουαλέτα, ακόμη και δυο φορές.

Όσον αφορά το χαμομήλι, η γιατρός τώρα που ο μπέμπης είχε τα πονάκια, μου είπε να πίνω εγώ 2 χαμομηλάκια τη μέρα ώστε να περνάει στο γάλα μου και να ηρεμεί κάπως και όντως βοήθησε νομίζω. Δεν μου είπε να δώσω απευθείας στο μωρό χαμομήλι, ιδίως τα μωράκια που θηλάζουν δεν πίνουν τίποτε άλλο παρά μόνο γάλα. 

@Ξένη το ματάκι ξέρω ότι το καθαρίζουμε από μέσα προς τα έξω για να μην μεταφέρονται τα μικρόβια στο μάτι. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Γιατί φοβάσαι? Έχει κάτι άλλο εκτός από την διάρροια που σου έκανε πριν μέρες?

Την διάρροια και σήμερα σε ένα γεύμα μου έβγαλε αρκετό γαλατακι( πάντα βγάζει μου έχει πει ότι είναι νορμάλ αφού δεν έχει γκρίνια και παίρνει βάρος) γενικά ειναι πολύ ήσυχος. παρά είναι κιολας

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

δίκιο έχεις και συμφωνώ μαζί σου..  αλλά είμαστε λίγο δύσκολα οικονομικά και δεν μπορώ να φέρω γιατρο σήμερα γιατί 1η του μήνα έχουμε εμβόλια  κλπ.. οπότε σε 10  μέρες 2 ραντεβού  είναι πάνω από τις δυνατότητές μας. λέτε να έχει κρυώσει η κοιλίτσα του;

Καταλαβαινω κ επειδη δεν ηταν κατο σοβαρο τωρα ειναι μια χαρα να μεινετε στη ιδια εννοειται. Απλα εχε στο νου σου μήπως χρειαστει αλλαγη στο μελλον, μπορει σε αλλα θέματα να ειναι πληρως ενημερωμενη! Πολλοι εξαιρετικοι κατα τ αλλα παιδιατροι δεν γνωρίζουν πολλά περι θηλασμου..

Just now, Murtw.st said:

Συνέχισε κανονικά με τον γιατρό σου, απλα κρατα μια πισινή σε οτι σου λέει μην το κανεις ευαγγέλιο. Ψάξτο μόνη σου, συζήτησε το με άλλες μαμάδες, για να έχεις πιο σφαιρική άποψη. Κ πάνω απ όλα ακολούθησε το ένστικτο σου κ πάρε σαν το βασικότερο κριτήριο το μωράκι σου. Είναι ήρεμο, είναι χαρούμενο, τρώει, η είναι νευρικό κ φαίνεται οτι κάτι το ενοχλεί; Εμένα δεν μ άγχωσε που δεν έκανε κακά του κ εν τελει έκανε κ μένα σήμερα στην 4η μερα γιατι δεν τον είδα να ζορίζεται η να δυσανασχετεί. 

Κ εγω όταν ακούω για χαμομήλι μου γυρνάει το μυαλο. Μωράκια που θηλάζουν δεν χρειάζονται τιποτα απολύτως. Εμένα με ρώταγε η πεθερά μου αν του δίνω νερό (;;!!!) 

Ειναι παλιες πρακτικες μωρε π αποδειχτηκαν λαθος αλλα πολλοι τις κρατούν ακομα είτε απο ελλειψη ενημέρωσης ειτε επειδή δούλεψε στο παρελθον για καποιους χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι αν ω μη γεννειτω καποιο παιδακι πάθει κάτι αν θα καταλαβει κανεις οτι εφταιγε αυτο... Ξερω περιπτωση που αντικατεστησαν γεύματα γαλακτος με χαμομηλι με συμβουλη γιατρου κ μετα αναρωτιουνταν γτ δεν επαιρνε καλο βαρος το παιδι!

Just now, Polly1 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Κι εμένα μια απ τα ίδια με την Μπεμπακι! Διαρροια  μια φορά και έβγαλε και 3-4 γουλιές μαζεμένες μετάαπό 1.5 ωρα που έφαγε! Και είχε ρευτει κορίτσια! Και μάλιστα δυνατά!Σκέφτομαι μήπως κρύωσε, την είχα με κοντομάνικο! Της έβαλα μακρύ Τώρα, αν και μέσα δείχνει 25C. Και τσίμπλα στο αλλο μάτι σημερα! Το παλεύουμε με όρο και χαμομήλι προς το παρόν. Κατά τ αλλα είναι ευδιάθετη 

 

Μπορει με την αλλαγη να την αρπαξαμε κ μεις..ολη νυχτα γκρινιαζε κ δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.5 ώρα.. περαστικα!

Just now, Sweet_child said:

@mpempaki1 στη μεγάλη μου όταν ήταν μωρό, θυμάμαι ότι κάποια στιγμή σταμάτησε να κάνει κακά κάθε μέρα κι έκανε ξέρω γω κάθε 3-4. Μου είχε πει λοιπόν ότι το αφήνουμε, και την πέμπτη μέρα αν δεν είχε κάνει, της έβαζα ένα υποθετάκι ως έσχατη λύση γιατί με τα υπόθετα τεμπελιάζει το έντερο. Προηγουμένως, δοκίμαζα να της ερεθίσω λίγο το πωπουδάκι με ένα θερμόμετρο. Πάντως και την 5η μέρα που έκανε, δεν ήταν ποτέ σκληρά για να πεις ότι ήταν δυσκοίλια. Συμβαίνει κάποιες φορές και θεωρείται φυσιολογικό (άσχετα που εμείς όταν έκανε μετά από μέρες κακά, πανηγυρίζαμε στο σπίτι!). Και δεν σημαίνει ότι το παιδί θα γίνει δυσκοίλιο, θα ρυθμιστεί, η κόρη μου πηγαίνει κάθε μέρα τουαλέτα, ακόμη και δυο φορές.

Όσον αφορά το χαμομήλι, η γιατρός τώρα που ο μπέμπης είχε τα πονάκια, μου είπε να πίνω εγώ 2 χαμομηλάκια τη μέρα ώστε να περνάει στο γάλα μου και να ηρεμεί κάπως και όντως βοήθησε νομίζω. Δεν μου είπε να δώσω απευθείας στο μωρό χαμομήλι, ιδίως τα μωράκια που θηλάζουν δεν πίνουν τίποτε άλλο παρά μόνο γάλα. 

Ρε συ ασχετο τελειως..σε σας ζητανε να κάνετε το μαντου στον παιδικο οπωσδήποτε?? Κ ας υπαρχει εγκύκλιος του υπουργείου που λεει μονο σε ειδικες περιπτωσεις να γινεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...