Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, asda είπε:

Βαδίζεις σε επικίνδυνα μονοπάτια.. χαχαχα αστειεύομαι.

Με την κούνια ψυχολογικό έχουν; τι φαση; εγω μπορεί να την βάλω μέσα στη μερα να χαζεψει τα παιχνίδια της για να κάνω καμία δουλειά στα γρήγορα και κάθεται. Όταν είναι να την βάλω μισοκοιμοσμενη για ύπνο, δεν θέλει με τίποτα. Πρέπει να κοιμάται για τα καλά και να μην το πάρει χαμπάρι ότι έχει μπει στο λίκνο. Ενώ στο ριλαξ επισης καθεται, την παίρνει ο ύπνος κανον7κα και κανει εκεί τους ωραιότερους ύπνους. Βέβαια έχει ρύθμιση να την κουνάει το ριλαξ οπότε παίζει και αυτό ίσως. Τι να πω. Θα μας τρελάνουν..

Άσε την έχω σκατομαθει...τι να κάνω....Μια την έχω!!!!Η μονάκριβη μου....Και εμένα αν δεν κοιμηθεί την μια ώρα στην αγκαλιά μου δεν κοιμάται με τίποτα κάτω...

2 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

μπες Βαιμπερ να βρούμε θηλη εχω λίγο χρόνο...

κ γω την βάζω κούνια μια χαρά κοιμάται....το λίκνο δεν θέλει να το δει ...μιλάμε με τιπιτα....άσε τζάμπα το πήρα 

Τώρα γύρισα,  βολταραμε....

πρίν από 8 λεπτά , mpempaki1 είπε:

ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγώ. λέω μήπως χάνει βάρος... θα φάω μακαρόνια τώρα..  πιο στέρεες τροφές..

Και όμως δεν χάνουν...χθες έφαγα χοιρινό με πατάτες,  ξέρω ότι το χοιρινό με πειράζει,  σήμερα η μπέμπα έχει μέχρι στιγμής δύο διαρροιες..ποτέ ξανά χοιρινό..


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

 Nαι κοριτσι μου. Με ενδοεπικοινωνια. Αλλα το σπιτι γενικα ειναι μικρο κ τα δωματια διπλα διπλα, οποτε ακουγεται κ απευθειας. Το βραδυ παω την παιρνω κ παμε στον καναπε κ θηλαζω. Τον πρωτο καιρο ηταν δυσκολα λογω καισαρικης γιατι πονουσα, αλλα παει περασε αυτο. Εμεις δεν ειχαμε κ πολυ χωρο στο δωματιο μας κ γενικα αποφασισα καλυτερα να τραβηξω το λουκι τον πρωτο καιρο εγω στο πηγαινε ελα, παρα μετεπειτα το παιδι μεχρι να συνηθισει το αλλο περιβαλλον 

Πωπω μπράβο σου. Θυμάμαι είχες δύσκολη ανάρρωση κιόλας.. Εγώ έλεγα να την πάω στο παιδικό 6 μηνών Ή όταν δεν θα χωράει πια στο λίκνο κυρίως γιατί φοβάμαι τι θα κάνει η μεγάλη η οποία περιμένει πως και πως να πάει στο δωμάτιο και δεν νομίζω να κοιμάμαι και πολύ ήρεμη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@asda κι εγώ θα τον πάω στο δωμάτιο της κόρης μου, στην κούνια του, όπου να'ναι γιατί έχει αρχίσει να βγάζει χέρια πόδια από τα κάγκελα και να γυρίζει λοξά. Θα κοιμάμαι κι εγώ μαζί τους. 

Την κόρη μου την είχα πάει στο δωμάτιό της μόνη της 5,5 μηνών, τάχα για να συνηθίσει να είναι μόνη της, και τι κατάλαβα; Κοντεύει 6 ετών και δεν αποκοιμιέται αν δεν είναι κάποιος δίπλα της... βέβαια έτσι την μάθαμε από μωρό, καθόμασταν δίπλα της μέχρι να αποκοιμηθεί. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@asda κι εγώ θα τον πάω στο δωμάτιο της κόρης μου, στην κούνια του, όπου να'ναι γιατί έχει αρχίσει να βγάζει χέρια πόδια από τα κάγκελα και να γυρίζει λοξά. Θα κοιμάμαι κι εγώ μαζί τους. 

Την κόρη μου την είχα πάει στο δωμάτιό της μόνη της 5,5 μηνών, τάχα για να συνηθίσει να είναι μόνη της, και τι κατάλαβα; Κοντεύει 6 ετών και δεν αποκοιμιέται αν δεν είναι κάποιος δίπλα της... βέβαια έτσι την μάθαμε από μωρό, καθόμασταν δίπλα της μέχρι να αποκοιμηθεί. 

Που θα κοιμάσαι; υπάρχει χώρος για 3ο κρεβάτι Ή χωράς στην κόρης σου; όταν ξυπνάει μες στη νύχτα σας αναζητα; εμάς το δωμάτιο το παιδικό δεν είναι πολύ μεγάλο. Δηλαδή πολυθρόνα θηλασμού πχ δεν χωράει οπότε όταν πάει θα Πρπει να την παίρνω να πηγαίνω αλλού να θηλασω Ή να βάλω μια καρέκλα.

Επίσης (ασχετο) τι θα κάνεις τώρα που ανοίγουν τα σχολεία; θα πάει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Που θα κοιμάσαι; υπάρχει χώρος για 3ο κρεβάτι Ή χωράς στην κόρης σου; όταν ξυπνάει μες στη νύχτα σας αναζητα; εμάς το δωμάτιο το παιδικό δεν είναι πολύ μεγάλο. Δηλαδή πολυθρόνα θηλασμού πχ δεν χωράει οπότε όταν πάει θα Πρπει να την παίρνω να πηγαίνω αλλού να θηλασω Ή να βάλω μια καρέκλα.

Επίσης (ασχετο) τι θα κάνεις τώρα που ανοίγουν τα σχολεία; θα πάει κανονικα;

Τωρα δεν σηκωνεσαι να την αλλαξεις πριν θηλασεις; Θελω να πω αν σηκωνεσαι που σηκωνεσαι, μια η αλλη ειναι το αν θα επιστρεψεις στην κρεβατοκαμαρα σου η θα πας στο σαλονι...θα το συνηθισεις γρηγορα. εκτος αν σε βολευει κατι αλλο στο κρεβατι.. ρωταω γιατι εγω δεν την θηλασα ποτε εκει κ δεν ξερω... επισης δεν σου ρχεται να κοιμηθεις οταν εισαι στο κρεβατι; πως κρατιεσαι ξυπνια;

οσο για την αναρρωση μου που ειπες πριν...ασε...μη μου το θυμιζεις.ουτε να το σκεφτομαι δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Τωρα δεν σηκωνεσαι να την αλλαξεις πριν θηλασεις; Θελω να πω αν σηκωνεσαι που σηκωνεσαι, μια η αλλη ειναι το αν θα επιστρεψεις στην κρεβατοκαμαρα σου η θα πας στο σαλονι...θα το συνηθισεις γρηγορα. εκτος αν σε βολευει κατι αλλο στο κρεβατι.. ρωταω γιατι εγω δεν την θηλασα ποτε εκει κ δεν ξερω... επισης δεν σου ρχεται να κοιμηθεις οταν εισαι στο κρεβατι; πως κρατιεσαι ξυπνια;

οσο για την αναρρωση μου που ειπες πριν...ασε...μη μου το θυμιζεις.ουτε να το σκεφτομαι δεν μπορω.

Όχι. Έχω το λίκνο το υφασμάτινο που εφάπτεται στο κρεβάτι μου και είμαστε δίπλα δίπλα. Δηλαδή για να την πάρω δεν σηκώνομαι καν από το κρεβάτι απλά κάθομαι. επισης την αλλαζω πάνω στο κρεβάτι με ένα κιτ αλλαγής πάνας που έχω δίπλα στο κομοδίνο. Αν κάνει κακα της τότε μόνο σηκώνομαι να την πλύνω. Αλλά σπάνια πλέον χρειάζεται γιατί δεν τα κάνει τη νύχτα και κανει και 6ωρα 7ωρα πλέον. Γενικά είμαι χλιδα. Γθαυτο και δεν μου ρχεται να κοινηθω πιυ λες γιατι δεν νιωθω τοσο πτωμα. Ετσι ημουν στην πρωτη. Φοβομουν οτο θα μου πεσει απο τα χερια.

Το σαλόνι είναι πιο μακρυά αλλά δεν με πειράζει τόσο. Πιο πολύ ανησυχώ μην ξυπνάει η μια την άλλη εκεί πέρα. Και μην πάει να την σηκώσει η μεγάλη και της πέσει. Κάτι τέτοια σκέφτομαι. Αν και μου έχουν δώσει κάμερα και αν δω ότι ζορίζομαι θα την βάλω να βλέπω τι παίζει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Όχι. Έχω το λίκνο το υφασμάτινο που εφάπτεται στο κρεβάτι μου και είμαστε δίπλα δίπλα. Δηλαδή για να την πάρω δεν σηκώνομαι καν από το κρεβάτι απλά κάθομαι. επισης την αλλαζω πάνω στο κρεβάτι με ένα κιτ αλλαγής πάνας που έχω δίπλα στο κομοδίνο. Αν κάνει κακα της τότε μόνο σηκώνομαι να την πλύνω. Αλλά σπάνια πλέον χρειάζεται γιατί δεν τα κάνει τη νύχτα και κανει και 6ωρα 7ωρα πλέον. Γενικά είμαι χλιδα. Γθαυτο και δεν μου ρχεται να κοινηθω πιυ λες γιατι δεν νιωθω τοσο πτωμα. Ετσι ημουν στην πρωτη. Φοβομουν οτο θα μου πεσει απο τα χερια.

Το σαλόνι είναι πιο μακρυά αλλά δεν με πειράζει τόσο. Πιο πολύ ανησυχώ μην ξυπνάει η μια την άλλη εκεί πέρα. Και μην πάει να την σηκώσει η μεγάλη και της πέσει. Κάτι τέτοια σκέφτομαι. Αν και μου έχουν δώσει κάμερα και αν δω ότι ζορίζομαι θα την βάλω να βλέπω τι παίζει..

Ειναι ενα θεμα η συνυπαρξη με την μεγαλη, σιγουρα θα χρειαστει καποια επιτηρηση, ειτε να πηγαινεις, ειτε με την καμερα.

Οσο για το συστημα σου...μιλαμε εσυ το χεις κανει επιστημη...σου κοιμαται και τοσες ωρες...εισαι η καλυτερη του χωριου..τωρα εξηγουνται ολα..χαχαχ εγω απο την αλλη σηκωνομαι, παω στο δωματιο, την αλλαζω, αναγκαστικα την πλενω γιατι 9 στις 10 εχει κακα, την παιρνω παμε σαλονι, βαζω νετφλιξ να μην με παρει ο υπνος...κοτζαμ κατασταση δηλαδη...ξυπνημα για τα καλα..και τωρα ειναι καλυτερα..τον πρωτο μηνα αυτο γινοταν καθε μια μιαμιση ωρα...

.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ειναι ενα θεμα η συνυπαρξη με την μεγαλη, σιγουρα θα χρειαστει καποια επιτηρηση, ειτε να πηγαινεις, ειτε με την καμερα.

Οσο για το συστημα σου...μιλαμε εσυ το χεις κανει επιστημη...σου κοιμαται και τοσες ωρες...εισαι η καλυτερη του χωριου..τωρα εξηγουνται ολα..χαχαχ εγω απο την αλλη σηκωνομαι, παω στο δωματιο, την αλλαζω, αναγκαστικα την πλενω γιατι 9 στις 10 εχει κακα, την παιρνω παμε σαλονι, βαζω νετφλιξ να μην με παρει ο υπνος...κοτζαμ κατασταση δηλαδη...ξυπνημα για τα καλα..και τωρα ειναι καλυτερα..τον πρωτο μηνα αυτο γινοταν καθε μια μιαμιση ωρα...

.

Καλά όσο μου τα περιγράφεις τόσο πιο αδιανόητο μου φαίνεται που τα έκανες όλα αυτά μετά την γέννα.. τι να πω. Μπράβο σου. Ένας όσο μας ταλαιπωρησε(και μας ταλαιπωρεί) η μεγάλη τόσο βολική είναι η μικρή.. εδώ Χθες το μεσημέρι Που δεν δούλευε ο άντρας μου έτυχε να κοιμούνται όλοι το μεσημέρι και ένιωθα τόσο κομπλε που έκατσα και έφτιαξα μηλόπιτα, καφεδάκι και πήρα το βιβλίο μου να αράξω στο μπαλκόνι. Αν μου το λεγες στην πρώτη θα σου έλεγα ότι με κοροϊδεύεις. Αλλά αυτό το παιδί είναι άλλο πράγμα..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda said:

Καλά όσο μου τα περιγράφεις τόσο πιο αδιανόητο μου φαίνεται που τα έκανες όλα αυτά μετά την γέννα.. τι να πω. Μπράβο σου. Ένας όσο μας ταλαιπωρησε(και μας ταλαιπωρεί) η μεγάλη τόσο βολική είναι η μικρή.. εδώ Χθες το μεσημέρι Που δεν δούλευε ο άντρας μου έτυχε να κοιμούνται όλοι το μεσημέρι και ένιωθα τόσο κομπλε που έκατσα και έφτιαξα μηλόπιτα, καφεδάκι και πήρα το βιβλίο μου να αράξω στο μπαλκόνι. Αν μου το λεγες στην πρώτη θα σου έλεγα ότι με κοροϊδεύεις. Αλλά αυτό το παιδί είναι άλλο πράγμα..

 

Just now, asda said:

Όχι. Έχω το λίκνο το υφασμάτινο που εφάπτεται στο κρεβάτι μου και είμαστε δίπλα δίπλα. Δηλαδή για να την πάρω δεν σηκώνομαι καν από το κρεβάτι απλά κάθομαι. επισης την αλλαζω πάνω στο κρεβάτι με ένα κιτ αλλαγής πάνας που έχω δίπλα στο κομοδίνο. Αν κάνει κακα της τότε μόνο σηκώνομαι να την πλύνω. Αλλά σπάνια πλέον χρειάζεται γιατί δεν τα κάνει τη νύχτα και κανει και 6ωρα 7ωρα πλέον. Γενικά είμαι χλιδα. Γθαυτο και δεν μου ρχεται να κοινηθω πιυ λες γιατι δεν νιωθω τοσο πτωμα. Ετσι ημουν στην πρωτη. Φοβομουν οτο θα μου πεσει απο τα χερια.

Το σαλόνι είναι πιο μακρυά αλλά δεν με πειράζει τόσο. Πιο πολύ ανησυχώ μην ξυπνάει η μια την άλλη εκεί πέρα. Και μην πάει να την σηκώσει η μεγάλη και της πέσει. Κάτι τέτοια σκέφτομαι. Αν και μου έχουν δώσει κάμερα και αν δω ότι ζορίζομαι θα την βάλω να βλέπω τι παίζει..

Αρα σε εμας τις 3 τα πρωτα παιδια ηταν πολυ πιο δυσκολα από τα δευτερα. Κ μενα μου φαινεται ευκολο τώρα σε σχέση με τον γιο μου..κουραζομαι βεβαια επειδή είναι δυο αλλα κάποια πράγματα τα παιρνω πολυ πιο ηρεμα. Ο γιος μου πχ κοιμηθηκε 3ωρο μετα τα 2ετη..η μπεμπα το κανει αρκετες μερες τωρα.. Κ απορια μου, θεωρείτε ειναι θεμα παιδιου ή εμεις μαθαμε να τα χειριζόμαστε κ αντέχουμε κ παραπανω??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια πάνω κάτω το ίδιο ήταν η κόρη μου σαν μωρό με τον μπέμπη. Η μόνη τους διαφορά μέχρι στιγμής είναι οι κολικοί που δεν είχε η κόρη μου, κατά τ' άλλα αισθάνομαι ότι μεγαλώνω την κόρη μου δεύτερη φορά, ακόμη και σαν μωρά είναι ολόιδια! 

@asda το κρεβάτι της κόρης μου το πήρα επίτηδες διπλό για να κοιμάμαι κι εγώ δίπλα όταν χρειάζεται, γιατί όταν κοιμόταν στην κούνια, την έβγαζα στο πάτωμα, χαχαχα! Μετά βάλαμε ένα καναπεδάκι και μετά το διπλό κρεβάτι. Οπότε θα έχω χώρο για να κοιμάμαι μαζί τους. 

Όσον αφορά το σχολείο, αν και γενικά συμφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης για τον κορωνοϊό, θεωρώ το άνοιγμα των νηπιαγωγείων ανούσιο. Σιγά μην χάσουμε το πανεπιστήμιο! Οπότε λέω να μην την πάω, την λυπάμαι βέβαια που δεν θα ξαναδεί τους συμμαθητές της, αλλά πρέπει να προστατεύσω το μωρό, λόγω και της περιπέτειας που είχαμε με την υγεία του. 

Αχ κορίτσια, θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Σήμερα κάναμε μόνο 7 θηλασμούς και γενικά επειδή ο μπέμπης τρώει καλά και δεν ζητάει πια τόσο συχνά, ανησυχώ μήπως ελαττωθεί το γάλα μου. 

 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

 

Αρα σε εμας τις 3 τα πρωτα παιδια ηταν πολυ πιο δυσκολα από τα δευτερα. Κ μενα μου φαινεται ευκολο τώρα σε σχέση με τον γιο μου..κουραζομαι βεβαια επειδή είναι δυο αλλα κάποια πράγματα τα παιρνω πολυ πιο ηρεμα. Ο γιος μου πχ κοιμηθηκε 3ωρο μετα τα 2ετη..η μπεμπα το κανει αρκετες μερες τωρα.. Κ απορια μου, θεωρείτε ειναι θεμα παιδιου ή εμεις μαθαμε να τα χειριζόμαστε κ αντέχουμε κ παραπανω??

Σε κάποια θέματα είναι και θέμα δικής μας εμπειρίας αλλά γενικά νομίζω εί σι θέμα παιδιού. Και εμένα είναι η μερα με τη νύχτα. Η μικρή έχει παλινδρόμηση πχ που η μεγάλη δεν είχε ενώ η μεγάλη είχε πολύ εντονους κολικούς που η μικρή δεν έχει τόσο. Η μεγάλη ήταν πολύ απαιτητική γενικά ενώ η μικρή είναι πιο υπομονετική στα πάντα. Μόνο εμφανισιακά δηλαδή μοιάζουν. Αλλιώς καμία σχέση.. καθόμουν χθες και έβλεπα βιντεάκια από την ίδια ηλικια και φαίνονται κι εκεί οι διαφορές. Η μια αποζητουσε την βλεματική επαφή και τις κουβέντες. Η άλλη αποζητά την σωματική επαφή και τις αγκαλιές. 

Just now, Sweet_child είπε:

Εμένα κορίτσια πάνω κάτω το ίδιο ήταν η κόρη μου σαν μωρό με τον μπέμπη. Η μόνη τους διαφορά μέχρι στιγμής είναι οι κολικοί που δεν είχε η κόρη μου, κατά τ' άλλα αισθάνομαι ότι μεγαλώνω την κόρη μου δεύτερη φορά, ακόμη και σαν μωρά είναι ολόιδια! 

@asda το κρεβάτι της κόρης μου το πήρα επίτηδες διπλό για να κοιμάμαι κι εγώ δίπλα όταν χρειάζεται, γιατί όταν κοιμόταν στην κούνια, την έβγαζα στο πάτωμα, χαχαχα! Μετά βάλαμε ένα καναπεδάκι και μετά το διπλό κρεβάτι. Οπότε θα έχω χώρο για να κοιμάμαι μαζί τους. 

Όσον αφορά το σχολείο, αν και γενικά συμφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης για τον κορωνοϊό, θεωρώ το άνοιγμα των νηπιαγωγείων ανούσιο. Σιγά μην χάσουμε το πανεπιστήμιο! Οπότε λέω να μην την πάω, την λυπάμαι βέβαια που δεν θα ξαναδεί τους συμμαθητές της, αλλά πρέπει να προστατεύσω το μωρό, λόγω και της περιπέτειας που είχαμε με την υγεία του. 

Αχ κορίτσια, θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Σήμερα κάναμε μόνο 7 θηλασμούς και γενικά επειδή ο μπέμπης τρώει καλά και δεν ζητάει πια τόσο συχνά, ανησυχώ μήπως ελαττωθεί το γάλα μου. 

 

Για μια μερα μονο δεν υπαρχει θεμα πιστεύω. Γενικά πόσους κανει; είναι στάνταρ τη μέρα; εμένα πάει από 6 έως 11. Αναλόγως τη μερα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Καλά όσο μου τα περιγράφεις τόσο πιο αδιανόητο μου φαίνεται που τα έκανες όλα αυτά μετά την γέννα.. τι να πω. Μπράβο σου. Ένας όσο μας ταλαιπωρησε(και μας ταλαιπωρεί) η μεγάλη τόσο βολική είναι η μικρή.. εδώ Χθες το μεσημέρι Που δεν δούλευε ο άντρας μου έτυχε να κοιμούνται όλοι το μεσημέρι και ένιωθα τόσο κομπλε που έκατσα και έφτιαξα μηλόπιτα, καφεδάκι και πήρα το βιβλίο μου να αράξω στο μπαλκόνι. Αν μου το λεγες στην πρώτη θα σου έλεγα ότι με κοροϊδεύεις. Αλλά αυτό το παιδί είναι άλλο πράγμα..

Γι αυτο ομως εγω δεν την παλευω κ νιωθω ζομπι ειδικα αν δεν κοιμηθω καθολου μες στη μερα.

Just now, Sweet_child είπε:

Εμένα κορίτσια πάνω κάτω το ίδιο ήταν η κόρη μου σαν μωρό με τον μπέμπη. Η μόνη τους διαφορά μέχρι στιγμής είναι οι κολικοί που δεν είχε η κόρη μου, κατά τ' άλλα αισθάνομαι ότι μεγαλώνω την κόρη μου δεύτερη φορά, ακόμη και σαν μωρά είναι ολόιδια! 

@asda το κρεβάτι της κόρης μου το πήρα επίτηδες διπλό για να κοιμάμαι κι εγώ δίπλα όταν χρειάζεται, γιατί όταν κοιμόταν στην κούνια, την έβγαζα στο πάτωμα, χαχαχα! Μετά βάλαμε ένα καναπεδάκι και μετά το διπλό κρεβάτι. Οπότε θα έχω χώρο για να κοιμάμαι μαζί τους. 

Όσον αφορά το σχολείο, αν και γενικά συμφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης για τον κορωνοϊό, θεωρώ το άνοιγμα των νηπιαγωγείων ανούσιο. Σιγά μην χάσουμε το πανεπιστήμιο! Οπότε λέω να μην την πάω, την λυπάμαι βέβαια που δεν θα ξαναδεί τους συμμαθητές της, αλλά πρέπει να προστατεύσω το μωρό, λόγω και της περιπέτειας που είχαμε με την υγεία του. 

Αχ κορίτσια, θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Σήμερα κάναμε μόνο 7 θηλασμούς και γενικά επειδή ο μπέμπης τρώει καλά και δεν ζητάει πια τόσο συχνά, ανησυχώ μήπως ελαττωθεί το γάλα μου. 

 

Εμενα παντως η συμβουλος μου χε πει οτι αν πχ ενα μωρο πιει καλα ενα 20λεπτο ανα 3 ωρες, ισοδυναμει με το να πιει ενα 10λεπτο ανα 1μιση. αρα η παραγωγη δεν βασιζεται μονο στη συχνοτητα αλλα κ στην αποτελεσματικοτητα των θηλασμων. κι οσο μεγαλωνουν κ δυναμωνουν, το λογικο ειναι να μειωνεται η συχνοτητα γιατι τρωνε περισσοτερο κ ταχυτερα κ χορταινουν για πιο πολλη ωρα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Ενώ ο τελευταίος θηλασμός ήταν μεσάνυχτα, τώρα κοιμάται πιο νωρίς (22:30 ή 23:00) και ο τελευταίος θηλασμός μπορεί να είναι 21:00 ή 22:00. Οπότε σίγουρα χάνουμε έναν θηλασμό. Συν του ότι έχει αραιώσει τα διαστήματα που ζητάει. Υπάρχουν βέβαια μέρες που ζητάει πιο συχνά. Τεσπα, απλά έχω την υποψία ότι γι'αυτό μειώθηκε η παραγωγή και στην κόρη μου.

4 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

εμένα τώρα η το ποναει ή κοιλίτσα  ή  περνάμε αλμα....

α και κάτι ακόμα..  Ενώ έχει φάει βάζει τα χέρια στο στόμα του.

Κι εμένα ενώ έχει φάει καμιά φορά βάζει τη μπουνίτσα στο στόμα, είναι φυσιολογικό. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sweet_child said:

Εμένα κορίτσια πάνω κάτω το ίδιο ήταν η κόρη μου σαν μωρό με τον μπέμπη. Η μόνη τους διαφορά μέχρι στιγμής είναι οι κολικοί που δεν είχε η κόρη μου, κατά τ' άλλα αισθάνομαι ότι μεγαλώνω την κόρη μου δεύτερη φορά, ακόμη και σαν μωρά είναι ολόιδια! 

@asda το κρεβάτι της κόρης μου το πήρα επίτηδες διπλό για να κοιμάμαι κι εγώ δίπλα όταν χρειάζεται, γιατί όταν κοιμόταν στην κούνια, την έβγαζα στο πάτωμα, χαχαχα! Μετά βάλαμε ένα καναπεδάκι και μετά το διπλό κρεβάτι. Οπότε θα έχω χώρο για να κοιμάμαι μαζί τους. 

Όσον αφορά το σχολείο, αν και γενικά συμφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης για τον κορωνοϊό, θεωρώ το άνοιγμα των νηπιαγωγείων ανούσιο. Σιγά μην χάσουμε το πανεπιστήμιο! Οπότε λέω να μην την πάω, την λυπάμαι βέβαια που δεν θα ξαναδεί τους συμμαθητές της, αλλά πρέπει να προστατεύσω το μωρό, λόγω και της περιπέτειας που είχαμε με την υγεία του. 

Αχ κορίτσια, θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Σήμερα κάναμε μόνο 7 θηλασμούς και γενικά επειδή ο μπέμπης τρώει καλά και δεν ζητάει πια τόσο συχνά, ανησυχώ μήπως ελαττωθεί το γάλα μου. 

 

Καλημέρα! Μπορεις να του προσφερεις μεσα στην μερα καποια στιγμη πριν ζητήσει κ ετσι τηρουνται οι παραπανω θηλασμοι. Κ λιγουλακι να πιει καλό θα κάνει. Η αληθεια ειναι πως παιζει ρολο αυτό που ειπε η Παγωτουλα, ο γιος μου ειχε κοψει σε αριθμο θηλασμους αλλα οχι σε διάρκεια, οποτε διατηρηθηκε μια χαρα η παραγωγη.

6 hours ago, asda said:

Σε κάποια θέματα είναι και θέμα δικής μας εμπειρίας αλλά γενικά νομίζω εί σι θέμα παιδιού. Και εμένα είναι η μερα με τη νύχτα. Η μικρή έχει παλινδρόμηση πχ που η μεγάλη δεν είχε ενώ η μεγάλη είχε πολύ εντονους κολικούς που η μικρή δεν έχει τόσο. Η μεγάλη ήταν πολύ απαιτητική γενικά ενώ η μικρή είναι πιο υπομονετική στα πάντα. Μόνο εμφανισιακά δηλαδή μοιάζουν. Αλλιώς καμία σχέση.. καθόμουν χθες και έβλεπα βιντεάκια από την ίδια ηλικια και φαίνονται κι εκεί οι διαφορές. Η μια αποζητουσε την βλεματική επαφή και τις κουβέντες. Η άλλη αποζητά την σωματική επαφή και τις αγκαλιές. 

Για μια μερα μονο δεν υπαρχει θεμα πιστεύω. Γενικά πόσους κανει; είναι στάνταρ τη μέρα; εμένα πάει από 6 έως 11. Αναλόγως τη μερα.

Ακριβώς ετσι κ τα δικα μου ομως?! Το πρωτο απαιτητικοτερο κ ηθελε πολυ μπλα μπλα, το δευτερο υπομονετικό κ πολυ αγκαλιτσα! Κ επίσης εμφανισιακα πολλη μεγαλη ομοιοτητα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...