Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Sweet_child είπε:

@mpempaki1 στη μεγάλη μου όταν ήταν μωρό, θυμάμαι ότι κάποια στιγμή σταμάτησε να κάνει κακά κάθε μέρα κι έκανε ξέρω γω κάθε 3-4. Μου είχε πει λοιπόν ότι το αφήνουμε, και την πέμπτη μέρα αν δεν είχε κάνει, της έβαζα ένα υποθετάκι ως έσχατη λύση γιατί με τα υπόθετα τεμπελιάζει το έντερο. Προηγουμένως, δοκίμαζα να της ερεθίσω λίγο το πωπουδάκι με ένα θερμόμετρο. Πάντως και την 5η μέρα που έκανε, δεν ήταν ποτέ σκληρά για να πεις ότι ήταν δυσκοίλια. Συμβαίνει κάποιες φορές και θεωρείται φυσιολογικό (άσχετα που εμείς όταν έκανε μετά από μέρες κακά, πανηγυρίζαμε στο σπίτι!). Και δεν σημαίνει ότι το παιδί θα γίνει δυσκοίλιο, θα ρυθμιστεί, η κόρη μου πηγαίνει κάθε μέρα τουαλέτα, ακόμη και δυο φορές.

Όσον αφορά το χαμομήλι, η γιατρός τώρα που ο μπέμπης είχε τα πονάκια, μου είπε να πίνω εγώ 2 χαμομηλάκια τη μέρα ώστε να περνάει στο γάλα μου και να ηρεμεί κάπως και όντως βοήθησε νομίζω. Δεν μου είπε να δώσω απευθείας στο μωρό χαμομήλι, ιδίως τα μωράκια που θηλάζουν δεν πίνουν τίποτε άλλο παρά μόνο γάλα. 

@Ξένη το ματάκι ξέρω ότι το καθαρίζουμε από μέσα προς τα έξω για να μην μεταφέρονται τα μικρόβια στο μάτι. 

δεν θα του ξανά δώσω..  θα της πω κι όλας όλα αυτά.. να δω τι θα μου πει.. σήμερα να μην περιμένω αλλά κακα; κανε την διάρροια 4η ώρα και νομίζω καλύφθηκε για σήμερα αχαχα.  και εγω εχω 2 μέρες που του κάνω ζεστά μπανακια μασάζ .. Ίσως βοηθησαν  και αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

 

Ρε συ ασχετο τελειως..σε σας ζητανε να κάνετε το μαντου στον παιδικο οπωσδήποτε?? Κ ας υπαρχει εγκύκλιος του υπουργείου που λεει μονο σε ειδικες περιπτωσεις να γινεται?

Δεν το έχουμε κάνει, η γιατρός από μόνη της υπέγραψε στο βιβλιάριο ότι και καλά το έχουμε κάνει. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα από το σχολείο, ούτε τώρα μου είπαν κάτι που την έγραψα στο δημοτικό.


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Δεν το έχουμε κάνει, η γιατρός από μόνη της υπέγραψε στο βιβλιάριο ότι και καλά το έχουμε κάνει. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα από το σχολείο, ούτε τώρα μου είπαν κάτι που την έγραψα στο δημοτικό.

Ευχαριστω ανακουφιστηκα λιγο! Πωπω δημοτικο, μεγαλη κοπελα! Με το καλο η μικρουλα σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ευχαριστω ανακουφιστηκα λιγο! Πωπω δημοτικο, μεγαλη κοπελα! Με το καλο η μικρουλα σου!!

Άσε, απίστευτο μου φαίνεται! Πρέπει να τα χαιρόμαστε τώρα που είναι μικρά γιατί μετά...

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@mpempaki1 στη μεγάλη μου όταν ήταν μωρό, θυμάμαι ότι κάποια στιγμή σταμάτησε να κάνει κακά κάθε μέρα κι έκανε ξέρω γω κάθε 3-4. Μου είχε πει λοιπόν ότι το αφήνουμε, και την πέμπτη μέρα αν δεν είχε κάνει, της έβαζα ένα υποθετάκι ως έσχατη λύση γιατί με τα υπόθετα τεμπελιάζει το έντερο. Προηγουμένως, δοκίμαζα να της ερεθίσω λίγο το πωπουδάκι με ένα θερμόμετρο. Πάντως και την 5η μέρα που έκανε, δεν ήταν ποτέ σκληρά για να πεις ότι ήταν δυσκοίλια. Συμβαίνει κάποιες φορές και θεωρείται φυσιολογικό (άσχετα που εμείς όταν έκανε μετά από μέρες κακά, πανηγυρίζαμε στο σπίτι!). Και δεν σημαίνει ότι το παιδί θα γίνει δυσκοίλιο, θα ρυθμιστεί, η κόρη μου πηγαίνει κάθε μέρα τουαλέτα, ακόμη και δυο φορές.

Όσον αφορά το χαμομήλι, η γιατρός τώρα που ο μπέμπης είχε τα πονάκια, μου είπε να πίνω εγώ 2 χαμομηλάκια τη μέρα ώστε να περνάει στο γάλα μου και να ηρεμεί κάπως και όντως βοήθησε νομίζω. Δεν μου είπε να δώσω απευθείας στο μωρό χαμομήλι, ιδίως τα μωράκια που θηλάζουν δεν πίνουν τίποτε άλλο παρά μόνο γάλα. 

@Ξένη το ματάκι ξέρω ότι το καθαρίζουμε από μέσα προς τα έξω για να μην μεταφέρονται τα μικρόβια στο μάτι. 

Τι να σου πω , έτσι μου είπαν στο νοσοκομείο και καλά την τσίμπλα να μην την μεταφέρω και στο υπόλοιπο μάτι..


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

καλησπέρα κοριτσια μ.ηρθε ο γαιτρος τελικά...την εξετασε κ την βρήκε καλά παρολο τα θέματα τα της ....είχε πολύ φούσκωμα κ αερια  στην κοιλια της το κακόμοιρο....

Έχει δυσανεξία στο γάλα κ πήγαμε στο frisolac AC   τελικά  σε συνδυασμό με το σιροπι  για μα προστατεύτει από την οισοφαγιτιδα που την παθαίνει από την παλλινδρομηση που έχει παλλιδρομμηση από την αλλεργεια ....γύρω γύρω όλοι δηλ....αχαχχαχαχαχα 

πήρε σε 20 μέρες  600 γρ παρολο τους  εμετούς....

πλέον η μικρή μ εδώ κ 10 μέρες κάνει μόνο 6 γεύματα το 24 ωρο μπορει 6 λ 7 ανάλογα.. τα κέφια της..

Στην καμπύλη ειναι μέσα κ παίρνει πλέον 27 γρ την μερα 

Ποσό σ τρώει στο γεύμα κορίτσι μου ;νομιζω μια χαρα ειναι .με το σιρόπι ειδες κάποια βελτίωση ;

@KNecky θύμισε μου κορίτσι μου .ειχες κανει αίτηση στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικό επίδομα και για εξάμηνο ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav said:

Ποσό σ τρώει στο γεύμα κορίτσι μου ;νομιζω μια χαρα ειναι .με το σιρόπι ειδες κάποια βελτίωση ;

@KNecky θύμισε μου κορίτσι μου .ειχες κανει αίτηση στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικό επίδομα και για εξάμηνο ;

Ναι εκανα εδω κ σχεδον ενα μηνα..καμμια απαντηση.. εσυ εβγαλες ακρη??

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ναι εκανα εδω κ σχεδον ενα μηνα..καμμια απαντηση.. εσυ εβγαλες ακρη??

Εγω την εκανα προχτές .αλλα ρε συ μ ζήταγε κατι μ ημερομηνίες λήξης λοχείας κ κατι τετοια κ επισυνάψαν κατι αρχεία .τονιδιο έκανες κ εσυ ;ομως δν μ ζήτησε πουθενα iban .για να μου καταθέσουν το ποσό .εσενα σ ζήτησαν ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav said:

Εγω την εκανα προχτές .αλλα ρε συ μ ζήταγε κατι μ ημερομηνίες λήξης λοχείας κ κατι τετοια κ επισυνάψαν κατι αρχεία .τονιδιο έκανες κ εσυ ;ομως δν μ ζήτησε πουθενα iban .για να μου καταθέσουν το ποσό .εσενα σ ζήτησαν ;

Ετσι το εκανα ακριβως! Στις ημερομηνίες βάζεις τις μερες που ληγει η αδεια λοχειας κ το γραφει στο χαρτί του ΙΚΑ με την πληρωμη επιδοματος λοχειας. Ημερομηνια πληρωμης επιδοματος βάζεις την μερα που μπήκαν τ λεφτα του επιδοματος λοχειας στην τραπεζα. Για το iban μπορείς να ανεβασεις ενα εξτρα αρχειακι με την σελιδα βιβλιαριου τραπεζας με το iban κ να το δουν απο κει. Αλλα απο οσο ξερω θέλουν μονο Εθνική τράπεζα..παλιοτερα έστω δεν δεχονταν αλλη..

Link to comment
Share on other sites

φιλη το σιροπι...θα το πάρει μόνο 3 βδομαδες...τώρα τρώει από 100 έως 150 στα γεύματα ...Όπως την πιάσει...σήμερα ειναο ήρεμη  πολύ....ελπίζω να παραμείνει έτσι κ για απόψε....τρώει από 100 εω150

πρίν από 35 λεπτά , Pennymav είπε:

Ποσό σ τρώει στο γεύμα κορίτσι μου ;νομιζω μια χαρα ειναι .με το σιρόπι ειδες κάποια βελτίωση ;

@KNecky θύμισε μου κορίτσι μου .ειχες κανει αίτηση στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικό επίδομα και για εξάμηνο ;

είδαμε βελτίωση ναι...τρώει από 100 έως 150 ....σήμερα ειναο ήρεμη πολύ ελπίζω να παρειμεινει ετσι κ απόψε....αλλα δεν παλεύεται το γάλα αυτό...βρωμάει 10φορες χειρότερα από το προηγούμενο...τι σκατα έχει μέσα??? 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rafaelatarzan είπε:

φιλη το σιροπι...θα το πάρει μόνο 3 βδομαδες...τώρα τρώει από 100 έως 150 στα γεύματα ...Όπως την πιάσει...σήμερα ειναο ήρεμη  πολύ....ελπίζω να παραμείνει έτσι κ για απόψε....τρώει από 100 εω150

είδαμε βελτίωση ναι...τρώει από 100 έως 150 ....σήμερα ειναο ήρεμη πολύ ελπίζω να παρειμεινει ετσι κ απόψε....αλλα δεν παλεύεται το γάλα αυτό...βρωμάει 10φορες χειρότερα από το προηγούμενο...τι σκατα έχει μέσα??? 

Κανει εμετό με αυτό Μαρή βαριεμαι να σου στείλω messenger


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Πάντως κορίτσια αυτό με το χαμομήλι νομίζω πλέον δεν το κάνουν στα μωράκια,  ούτε να πίνει αλλά ούτε και να τους βάζουμε σε ματάκια η στο δέρμα...Καλύτερα μόνο ορό...Και αν χειροτερεύει σταγόνες. 

Για το ότι απαγορεύεται να το πίνουν, Ναι, αλλά ούτε στο μάτι; Δεν το ήξερα!! Λες γι αυτο να μην βλέπω αποτέλεσμα; Τι σταγόνες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Για το ότι απαγορεύεται να το πίνουν, Ναι, αλλά ούτε στο μάτι; Δεν το ήξερα!! Λες γι αυτο να μην βλέπω αποτέλεσμα; Τι σταγόνες;

Κολλυριο,  ρώτα τον γιατρό καλύτερα,  αν δεν φύγει με τον ορό,  εμένα η μπέμπα ήταν μια εβδομάδα έτσι αλλά με ορό της έφυγε. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια 3η φορα διάρροια...λιγότερη ποσότητα από τις άλλες 2.. καθαρή ούτε βλεννα ούτε αιμα. ήσυχος ο μικρός.. δεν φαίνεται να ποναει. τρώει...

Η γιατρός μου είπε ίσως είναι κρυωμα αν ξανά κάνει να την πάρω  παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...