Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Εγώ είμαι χάλια, κρεβατωμένη... Το κρύωμα μου γύρισε σε βρογχήτιδα... Έχω πολυυυυύ βήχα, καταρροή, δέκατα... Δεν με βλέπω να την γλιτώνω την αντιβίωση. Μου είπε ο παθολόγος ότι αν είμαι έτσι κι αύριο, πρέπει να ξεκινήσω. Και μέσα σε όλα νιώθω και φαγούρα από κάτω, σαν μυκητίαση. Αύριο πάω και για καλλιέργεια... Ουφφ... Πολύ πίκρα... Τουλάχιστον μου έγραψε άδεια και θα κάτσω σπίτι μέχρι να αναρρώσω. Προσοχή κορίτσια... Με τον κωλόκαιρο που δεν λέει να χειμωνιάσει οι ιώσεις είναι στο πικ. Ο γιατρός μου είπε όταν έχω άρρωστο συνάδελφο στο γραφείο, να πηγαίνω να μου γράφει άδεια. Μην το ρισκάρω να ξανακολλήσω. Επίσης, να σας πω ότι ο παθολογός μου δεν είναι υπέρ του αντιγριπικού εμβολίου. Μου είπε ότι εφόσον δεν το έχω ξανακάνει, να μην πειραματιστώ, γιατί μπορεί ο οργανισμός μου να έρθει πρώτη φορά σε επαφή με αυτό και να μου το γυρίσει σε απανωτές γρίπες. Μου είπε ότι λόγω εγκυμοσύνης το ανοσοποιητικό είναι πεσμένο και δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει και μπορεί να έχουμε τρεχάματα. Πολύ προβληματίστηκα και με αυτό...

Περαστικα κοριτσακι μου!!κρεβατακι κ αδειουλα κ ελπιζω να αναρρωσεις συντομα..

Κ ο δικος μου γυναικολογος δν ειναι θερμος για το εμβολιο..πανω κατω τα ιδια με τον παθολογο σου μου ειπε κ οτι επιπλεον δεν ειναι πολλα τα χρονια που γινεται αρα ουτε κ οι μελετες πολλες στο να διαπιστωθει αν υπαρχουν παρενεργειες στα εμβρυα ακομη δεν εχουν φανει..εδω πονσταν κ ζαντακ βγηκαν ακαταλληλα μετα απο τοσα χρονια χορηγησης στον κοσμο..

Εγω χρησιμοποιω συνεχως οινοπνευμα..σωστη υγειινη των χεριων..δε μοιραζομαι ποτηρια κ φαγητο με τον αντρα μου κ βαζω καθε φορα που γυριζω σπιτι οινοπνευμα με μπατονετα στα ρουθουνια(αυτο το πε παιδιατρος σε φιλη κ περυσι δν αρρωστησαν τα μικρα της καθολου)..ο αντρας μου θα το κανει το εμβολιο ωστε να αποφυγουμε να "κουβαλησει" τπτ σπιτι...

 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Περαστικα κοριτσακι μου!!κρεβατακι κ αδειουλα κ ελπιζω να αναρρωσεις συντομα..

Κ ο δικος μου γυναικολογος δν ειναι θερμος για το εμβολιο..πανω κατω τα ιδια με τον παθολογο σου μου ειπε κ οτι επιπλεον δεν ειναι πολλα τα χρονια που γινεται αρα ουτε κ οι μελετες πολλες στο να διαπιστωθει αν υπαρχουν παρενεργειες στα εμβρυα ακομη δεν εχουν φανει..εδω πονσταν κ ζαντακ βγηκαν ακαταλληλα μετα απο τοσα χρονια χορηγησης στον κοσμο..

Εγω χρησιμοποιω συνεχως οινοπνευμα..σωστη υγειινη των χεριων..δε μοιραζομαι ποτηρια κ φαγητο με τον αντρα μου κ βαζω καθε φορα που γυριζω σπιτι οινοπνευμα με μπατονετα στα ρουθουνια(αυτο το πε παιδιατρος σε φιλη κ περυσι δν αρρωστησαν τα μικρα της καθολου)..ο αντρας μου θα το κανει το εμβολιο ωστε να αποφυγουμε να "κουβαλησει" τπτ σπιτι...

 

Οινόπνευμα με μπατονέτα ε;; Μου φαίνεται θα το δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Περαστικα κοριτσακι μου!!κρεβατακι κ αδειουλα κ ελπιζω να αναρρωσεις συντομα..

Κ ο δικος μου γυναικολογος δν ειναι θερμος για το εμβολιο..πανω κατω τα ιδια με τον παθολογο σου μου ειπε κ οτι επιπλεον δεν ειναι πολλα τα χρονια που γινεται αρα ουτε κ οι μελετες πολλες στο να διαπιστωθει αν υπαρχουν παρενεργειες στα εμβρυα ακομη δεν εχουν φανει..εδω πονσταν κ ζαντακ βγηκαν ακαταλληλα μετα απο τοσα χρονια χορηγησης στον κοσμο..

Εγω χρησιμοποιω συνεχως οινοπνευμα..σωστη υγειινη των χεριων..δε μοιραζομαι ποτηρια κ φαγητο με τον αντρα μου κ βαζω καθε φορα που γυριζω σπιτι οινοπνευμα με μπατονετα στα ρουθουνια(αυτο το πε παιδιατρος σε φιλη κ περυσι δν αρρωστησαν τα μικρα της καθολου)..ο αντρας μου θα το κανει το εμβολιο ωστε να αποφυγουμε να "κουβαλησει" τπτ σπιτι...

 

Θα το εφαρμόσω κι εγώ αυτό με την μπατονετα. Και σε μένα και στη μικρή. Κορίτσια να σας πω ότι εγώ όταν ήμουν πάλι έγκυος χωρίς παιδί δεν το έκανε τότε (Όχι ότι μου το είχε πει κανενας). Με προβλημάτισαν αυτά που γράψατε αλλά νομίζω δεν έχω επιλογή.. 2 φορές έχει αρρωστήσει η μικρή φέτος στον παιδικό και αρρώστησα κι εγώ στα καπάκια. Οπότε εγω τις ιώσεις δεν τις γλυτωνω. Αφηστε που στη συναντηση γονέων μας είπαν ότι πέρυσι είχαν πολλά κρούσματα κοξακι και φρικάρα γιατί έχω την εντύπωση ότι μπορεί να κάνει επιπλοκές στην εγκυμοσύνη και ζημεια στο έμβρυο.. Αγχος από παντού.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Περαστικα κοριτσακι μου!!κρεβατακι κ αδειουλα κ ελπιζω να αναρρωσεις συντομα..

Κ ο δικος μου γυναικολογος δν ειναι θερμος για το εμβολιο..πανω κατω τα ιδια με τον παθολογο σου μου ειπε κ οτι επιπλεον δεν ειναι πολλα τα χρονια που γινεται αρα ουτε κ οι μελετες πολλες στο να διαπιστωθει αν υπαρχουν παρενεργειες στα εμβρυα ακομη δεν εχουν φανει..εδω πονσταν κ ζαντακ βγηκαν ακαταλληλα μετα απο τοσα χρονια χορηγησης στον κοσμο..

Εγω χρησιμοποιω συνεχως οινοπνευμα..σωστη υγειινη των χεριων..δε μοιραζομαι ποτηρια κ φαγητο με τον αντρα μου κ βαζω καθε φορα που γυριζω σπιτι οινοπνευμα με μπατονετα στα ρουθουνια(αυτο το πε παιδιατρος σε φιλη κ περυσι δν αρρωστησαν τα μικρα της καθολου)..ο αντρας μου θα το κανει το εμβολιο ωστε να αποφυγουμε να "κουβαλησει" τπτ σπιτι...

 

Σε ευχαριστώ Κατερινάκι μου! Και για τα περαστικά και για τις πληροφορίες. Όσο για το εμβόλιο, θα το συζητήσω ξανά και με τον γυναικολόγο και θα αποφασίσω. Το κακό είναι ότι στη δουλειά έρχομαι σε επαφή με πολλά άτομα και δυστυχώς έχουμε και έναν ολόκληρο χειμώνα μπροστά μας κι όλο και κάποιος θα είναι άρρωστος και δεν θα μπορώ να αποφύγω συναντήσεις κλπ. Δεν ξέρεις και τι μεταφέρει ο καθένας, οι περισσότεροι έχουν και παιδιά μικρά που όλο άρρωστα είναι κι αυτά από τους σταθμούς και τα σχολεία. Αν ήμουν όλη μέρα σπίτι, δεν θα το συζητούσα καν το να το κάνω. Θα έβαζα απλά τον άντρα μου να το κάνει κι εγώ θα καθόμουν στα αυγά μου. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω αυτή την πολυτέλεια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστώ Κατερινάκι μου! Και για τα περαστικά και για τις πληροφορίες. Όσο για το εμβόλιο, θα το συζητήσω ξανά και με τον γυναικολόγο και θα αποφασίσω. Το κακό είναι ότι στη δουλειά έρχομαι σε επαφή με πολλά άτομα και δυστυχώς έχουμε και έναν ολόκληρο χειμώνα μπροστά μας κι όλο και κάποιος θα είναι άρρωστος και δεν θα μπορώ να αποφύγω συναντήσεις κλπ. Δεν ξέρεις και τι μεταφέρει ο καθένας, οι περισσότεροι έχουν και παιδιά μικρά που όλο άρρωστα είναι κι αυτά από τους σταθμούς και τα σχολεία. Αν ήμουν όλη μέρα σπίτι, δεν θα το συζητούσα καν το να το κάνω. Θα έβαζα απλά τον άντρα μου να το κάνει κι εγώ θα καθόμουν στα αυγά μου. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω αυτή την πολυτέλεια...

Ναι εχεις δικιο..οταν εχεις επαφη με αλλους καθημερινα ειναι προβλημα κ χρειαζεται προφυλαξη..

Εγω ειμαι δασκαλα κ τα τελευταια 5 χρονια δεν εχω αρρωστησει ακομη κ οταν ελειπε η μιση ταξη..τι να πω μαζεψα πολλα αντισωματα!!τωρα εχω παρει αδεια οποτε ειμαι μακρια απο το σχολειο που ειναι χωρος ιωσεων κ διασπορας μικροβιων..

Φιλακια πολλα

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια βοήθεια...έκανα β χοριακή στις 25/10 κ ήταν 40.10 κ σήμερα ξανά έκανα κ ήταν 446 είναι νορμάλ???ο γιατρός χωρίς να με δει με υπέρηχο μου είπε ότι τέτοια αύξηση βλέπουμε στις δίδυμες κυήσεις.ραντεβου έχω την Δευτέρα.

Μelody90 τι υπέροχα νέα διαβάζω!Καταρχήν χαίρομαι που η χοριακή δείχνει οτι υπάρχει σωστή αύξηση της τιμής.Κατά δεύτερον χαίρομαι επίσης που υπάρχει υποψία διδύμων :-D:-D .Εύχομαι να είναι όλα καλά σε κάθε περίπτωση!!!

Καλημέρα κορίτσια!Διαβάζω τα νέα σας, όταν έχω χρόνο και χαίρομαι που προχωράνε όμορφα οι εγκυμοσύνες σας.Εμείς απο αυτόν τον μήνα ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες και είμαι στην αναμονή :-D.

Διάβασα για τις απόψεις σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης και αυτό ήταν η αφορμή κυρίως για να σας γράψω.Το εμβόλιο της γρίπης είναι πολύ σημαντικό να γίνεται απο τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, στις οποίες ανήκουν και οι εγκυμονούσες γυναίκες.Ο ιός της γρίπης είναι πολύ επικίνδυνος.Κάθε χρόνο χάνονται άνθρωποι εξαιτίας του.Εγώ το έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και θα το κάνω και τώρα, γιατί πιθανότατα μπορεί να μείνω έγκυος σύντομα.Εδώ στην Γερμανία το κάνουν όλες οι εγκυμονούσες γυναικές και μου είχε τονίσει ο γιατρός μου πόσο σημαντικό είναι και για εμένα και για το έμβρυο, το οποίο προστατεύεται και 6 μήνες μετά τη γέννα, κάθως έχει αντισώματα κατά του ιού της γρίπης.Μάλιστα θα το κάνει και ο άνδρας μου.

Θα ήθελα να σας παρακινήσω με αυτό το μήνυμα να ενημερωθείτε σχετικά με τον ιό, την επικινδυνότητά του και την αναγκαιότητα ή όχι του εμβολίου κατά τη διάρκεια της κύησης.Φυσικά η απόφαση είναι δική σας.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 4

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πήγα σήμερα στον γιατρό για καλλιέργεια και υπέρηχο και σύζητησα πάλι για το εμβόλιο. Αυτός είναι κάθετος στο να γίνει και μου έλεγε ότι ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας το συστήνει σε όλες τις έγκυες και θηλάζουσες.

Έκανα και την ερώρηση γιατί δεν φαίνεται η κοιλιά μου και δεν έχω πάρει κιλά...δεν άντεξα... :P:P και μου είπε ότι εφόσον το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικά, να μην ανησυχώ καθόλου. Εξάλλου από την στιγμή που θα εμφανιστεί, δεν θα μαζεύεται..κι έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας... Είχα κι εγώ τον πόνο μου, ήμουν χτες στην αναμονή στην παθολόγο και για να μου δώσει προτεραιότητα είπα ότι είμαι έγκυος και με κοίταζαν όλες οι θείτσες τριγύρω και δεν το πίστευαν... χαχαχαχ.. Πωωω κορίτσια μπαίνουμε στον 5ο...β επιπέδου τον άλλο μήνα πρώτα ο Θεός..Μου φαίνεται απίστευτο! Η Παναγία να μας προσέχει όλες και τα μωράκια μας!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pagotoula said:

Κορίτσια μου πήγα σήμερα στον γιατρό για καλλιέργεια και υπέρηχο και σύζητησα πάλι για το εμβόλιο. Αυτός είναι κάθετος στο να γίνει και μου έλεγε ότι ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας το συστήνει σε όλες τις έγκυες και θηλάζουσες.

Έκανα και την ερώρηση γιατί δεν φαίνεται η κοιλιά μου και δεν έχω πάρει κιλά...δεν άντεξα... :P:P και μου είπε ότι εφόσον το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικά, να μην ανησυχώ καθόλου. Εξάλλου από την στιγμή που θα εμφανιστεί, δεν θα μαζεύεται..κι έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας... Είχα κι εγώ τον πόνο μου, ήμουν χτες στην αναμονή στην παθολόγο και για να μου δώσει προτεραιότητα είπα ότι είμαι έγκυος και με κοίταζαν όλες οι θείτσες τριγύρω και δεν το πίστευαν... χαχαχαχ.. Πωωω κορίτσια μπαίνουμε στον 5ο...β επιπέδου τον άλλο μήνα πρώτα ο Θεός..Μου φαίνεται απίστευτο! Η Παναγία να μας προσέχει όλες και τα μωράκια μας!!

Αμην κ με το καλο να ξεκινησουμε τις β επιπεδου!

Εχει πολυ πλακα απο την μια η αντιδραση τους απο την αλλη επειδη ακριβως δεν με πιστευουν κ μενα μου εχουν σπασει τα νευρα πολλες φορες! Αλλά χαίρομαι που δεν εχω μεγαλη κοιλια οπως θα χαίρομουν κ με μεγαλη! :)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Αμην κ με το καλο να ξεκινησουμε τις β επιπεδου!

Εχει πολυ πλακα απο την μια η αντιδραση τους απο την αλλη επειδη ακριβως δεν με πιστευουν κ μενα μου εχουν σπασει τα νευρα πολλες φορες! Αλλά χαίρομαι που δεν εχω μεγαλη κοιλια οπως θα χαίρομουν κ με μεγαλη! :)

Ομοιοπαθούσα και συ;; Χαχαχαχ!! Σήμερα πάλι στο φαρμακείο έβλεπε η κοπέλα τις συνταγές και μου λέει έγκυος είσαι; τώρα το έμαθες, εεε; Όοοχι λεω, μπήκα αισίως στον 5ο μήνα, αλλά το κρύβω ακόμα καλά... Τι να πω πια...;;; Αμάν δηλαδή, να απολογούμαι και που δεν έχω μεγάλη κοιλιά, ε δεν το φανταζόμουν ποτέ....

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 2:16 ΠΜ, Kathrin17 είπε:

Ναι εχεις δικιο..οταν εχεις επαφη με αλλους καθημερινα ειναι προβλημα κ χρειαζεται προφυλαξη..

Εγω ειμαι δασκαλα κ τα τελευταια 5 χρονια δεν εχω αρρωστησει ακομη κ οταν ελειπε η μιση ταξη..τι να πω μαζεψα πολλα αντισωματα!!τωρα εχω παρει αδεια οποτε ειμαι μακρια απο το σχολειο που ειναι χωρος ιωσεων κ διασπορας μικροβιων..

Φιλακια πολλα

Έτσι ακριβώς και εγώ που είμαι νηπιαγωγος... Δεν με άφησε για κανένα λόγο ο γιατρός α δουλέψω... Ούτε με ένα παιδί λεει... Θέλει προσοχή η εγκυμοσύνη μου λέει γτ είναι πολύτιμη.... Το εμβόλιο εμένα μου είπε απαραίτητα να το κάνω.... Οπότε το έκανα και αυτό... Δόξα το θεό όλα καλά... Πάει 1.5 μήνας από τότε... 

On 30/10/2019 at 1:08 ΜΜ, Arabella είπε:

Μelody90 τι υπέροχα νέα διαβάζω!Καταρχήν χαίρομαι που η χοριακή δείχνει οτι υπάρχει σωστή αύξηση της τιμής.Κατά δεύτερον χαίρομαι επίσης που υπάρχει υποψία διδύμων :-D:-D .Εύχομαι να είναι όλα καλά σε κάθε περίπτωση!!!

Καλημέρα κορίτσια!Διαβάζω τα νέα σας, όταν έχω χρόνο και χαίρομαι που προχωράνε όμορφα οι εγκυμοσύνες σας.Εμείς απο αυτόν τον μήνα ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες και είμαι στην αναμονή :-D.

Διάβασα για τις απόψεις σχετικά με το εμβόλιο της γρίπης και αυτό ήταν η αφορμή κυρίως για να σας γράψω.Το εμβόλιο της γρίπης είναι πολύ σημαντικό να γίνεται απο τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, στις οποίες ανήκουν και οι εγκυμονούσες γυναίκες.Ο ιός της γρίπης είναι πολύ επικίνδυνος.Κάθε χρόνο χάνονται άνθρωποι εξαιτίας του.Εγώ το έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και θα το κάνω και τώρα, γιατί πιθανότατα μπορεί να μείνω έγκυος σύντομα.Εδώ στην Γερμανία το κάνουν όλες οι εγκυμονούσες γυναικές και μου είχε τονίσει ο γιατρός μου πόσο σημαντικό είναι και για εμένα και για το έμβρυο, το οποίο προστατεύεται και 6 μήνες μετά τη γέννα, κάθως έχει αντισώματα κατά του ιού της γρίπης.Μάλιστα θα το κάνει και ο άνδρας μου.

Θα ήθελα να σας παρακινήσω με αυτό το μήνυμα να ενημερωθείτε σχετικά με τον ιό, την επικινδυνότητά του και την αναγκαιότητα ή όχι του εμβολίου κατά τη διάρκεια της κύησης.Φυσικά η απόφαση είναι δική σας.

Arabella εδώσεις  μια πολύ όμορφη και σαφέστατη απάντηση αναφορικα με το εμβόλιο... Σύμφωνω και εγώ μαζί σου!!!σε ευχαριστούμε πολύ!!!! 

On 31/10/2019 at 12:45 ΠΜ, Pagotoula είπε:

Κορίτσια μου πήγα σήμερα στον γιατρό για καλλιέργεια και υπέρηχο και σύζητησα πάλι για το εμβόλιο. Αυτός είναι κάθετος στο να γίνει και μου έλεγε ότι ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας το συστήνει σε όλες τις έγκυες και θηλάζουσες.

Έκανα και την ερώρηση γιατί δεν φαίνεται η κοιλιά μου και δεν έχω πάρει κιλά...δεν άντεξα... :P:P και μου είπε ότι εφόσον το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικά, να μην ανησυχώ καθόλου. Εξάλλου από την στιγμή που θα εμφανιστεί, δεν θα μαζεύεται..κι έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας... Είχα κι εγώ τον πόνο μου, ήμουν χτες στην αναμονή στην παθολόγο και για να μου δώσει προτεραιότητα είπα ότι είμαι έγκυος και με κοίταζαν όλες οι θείτσες τριγύρω και δεν το πίστευαν... χαχαχαχ.. Πωωω κορίτσια μπαίνουμε στον 5ο...β επιπέδου τον άλλο μήνα πρώτα ο Θεός..Μου φαίνεται απίστευτο! Η Παναγία να μας προσέχει όλες και τα μωράκια μας!!

Ειναι σαν να σε κάνω εικονα.... Ούτε και εγώ έχω κοιλιτσα ιδιαίτερη και αν κάπου το πω... Που δε το λέω εύκολα με κοίταν καλα καλά... Δλδ όλες οι εγκυμονούσες ειναιε την κοιλιά τούρλα;;;; έλεος..... Εφόσον όλα στο μωράκι μας αναπτύσσεται σωστά όλα καλά.... Δόξα το θεό!!!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κ καλό μήνα!!

Ο κοσμος εχει συνδεσει μαλλον εικονες απο ταινιες..υπαρχουν μικρες κ μεγαλες κοιλιτσες εγκυων τι να πεις.. εγω κ στον μηνα μου π ημουν δεν το πιστευαν αλλα δεν βαριεσαι!

Ηθελα να ρωτησω εχει δοκιμάσει καποια αμυγδαλελαιο ή καποιο αλλο φυσικο λαδακι?? Ξαφνικα μ επιασε πλ ξηροδερμια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Καλημερα κ καλό μήνα!!

Ο κοσμος εχει συνδεσει μαλλον εικονες απο ταινιες..υπαρχουν μικρες κ μεγαλες κοιλιτσες εγκυων τι να πεις.. εγω κ στον μηνα μου π ημουν δεν το πιστευαν αλλα δεν βαριεσαι!

Ηθελα να ρωτησω εχει δοκιμάσει καποια αμυγδαλελαιο ή καποιο αλλο φυσικο λαδακι?? Ξαφνικα μ επιασε πλ ξηροδερμια..

Εμένα μου εμφανίστηκε ξηρότητα στις θηλές, το ανέφερα στον γυναικολόγο και μου είπε να πάρω μια ειδική κρέμα από το φαρμακείο.

 


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Καλημερα κ καλό μήνα!!

Ο κοσμος εχει συνδεσει μαλλον εικονες απο ταινιες..υπαρχουν μικρες κ μεγαλες κοιλιτσες εγκυων τι να πεις.. εγω κ στον μηνα μου π ημουν δεν το πιστευαν αλλα δεν βαριεσαι!

Ηθελα να ρωτησω εχει δοκιμάσει καποια αμυγδαλελαιο ή καποιο αλλο φυσικο λαδακι?? Ξαφνικα μ επιασε πλ ξηροδερμια..

Στο πρόσωπο η στο σώμα; Αμυγδαλέλαιο συγκεκριμένα όχι εγω χρησιμοποιώ καρύδας. Ψάξε καλύτερα για κάποιο λαδακι υψηλής απορρόφησης για να είναι αρκετά ενυδατικό... τέτοια είναι το έλαιο τριαντάφυλλου κ βερύκοκο σίγουρα... πάντως κ μένα εχει βγάλει ξηροδερμία το πρόσωπο μου ενώ ήταν μεικτό, κ έχω έντονη φαγούρα στην κοιλιά κοντά στον αφαλό επειδή μάλλον τεντώνει το δέρμα... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, AMAL04 είπε:

Έτσι ακριβώς και εγώ που είμαι νηπιαγωγος... Δεν με άφησε για κανένα λόγο ο γιατρός α δουλέψω... Ούτε με ένα παιδί λεει... Θέλει προσοχή η εγκυμοσύνη μου λέει γτ είναι πολύτιμη.... Το εμβόλιο εμένα μου είπε απαραίτητα να το κάνω.... Οπότε το έκανα και αυτό... Δόξα το θεό όλα καλά... Πάει 1.5 μήνας από τότε... 

Arabella εδώσεις  μια πολύ όμορφη και σαφέστατη απάντηση αναφορικα με το εμβόλιο... Σύμφωνω και εγώ μαζί σου!!!σε ευχαριστούμε πολύ!!!! 

Ειναι σαν να σε κάνω εικονα.... Ούτε και εγώ έχω κοιλιτσα ιδιαίτερη και αν κάπου το πω... Που δε το λέω εύκολα με κοίταν καλα καλά... Δλδ όλες οι εγκυμονούσες ειναιε την κοιλιά τούρλα;;;; έλεος..... Εφόσον όλα στο μωράκι μας αναπτύσσεται σωστά όλα καλά.... Δόξα το θεό!!!!!! 

Και εμένα ο γιατρός μου συστήνει το εμβόλιο άσχετα που εγώ δεν θα το κάνω.

Θα ήθελα να πω σε αυτό το σημείο τελείως φιλικά, εξάλλου καταλαβαίνω τον τρόπο που το λες, ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι πολύτιμη καθώς πολλές από τις συμμετέχουσες στο forum και την συγκεκριμένη κουβέντα έχουν ταλαιπωρηθεί άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο μέχρι να καταφέρουν αυτό που για άλλες γυναίκες είναι αυτονόητο και έρχεται αβίαστα. Απλώς κάποιες δεν έχουν την πολυτέλεια να κάθονται στο σπίτι και να μην εργάζονται. Δεν σε κατηγορώ, εξάλλου κι εγώ κάθομαι από την ώρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου, απλώς ήθελα να το διευκρινίσω.

  • Μου αρέσει 5

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairytale18 είπε:

Και εμένα ο γιατρός μου συστήνει το εμβόλιο άσχετα που εγώ δεν θα το κάνω.

Θα ήθελα να πω σε αυτό το σημείο τελείως φιλικά, εξάλλου καταλαβαίνω τον τρόπο που το λες, ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι πολύτιμη καθώς πολλές από τις συμμετέχουσες στο forum και την συγκεκριμένη κουβέντα έχουν ταλαιπωρηθεί άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο μέχρι να καταφέρουν αυτό που για άλλες γυναίκες είναι αυτονόητο και έρχεται αβίαστα. Απλώς κάποιες δεν έχουν την πολυτέλεια να κάθονται στο σπίτι και να μην εργάζονται. Δεν σε κατηγορώ, εξάλλου κι εγώ κάθομαι από την ώρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου, απλώς ήθελα να το διευκρινίσω.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Δυστυχώς όσες εργαζόμαστε στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάτσουμε 9 μήνες. Ακόμα κι αν αναγκαζόμασταν να το κάναμε, απλά δεν θα πληρωνόμαστε, οπότε κι αυτό θα ήταν τρομερά δύσκολο όταν μιλάμε για ένα σπιτικό που βασίζεται σε δυο μισθούς, με έξοδα, δάνεια, νοίκι κλπ κλπ. Είναι πραγματικά ανέφικτο να κοπεί ο ένας μισθός για τόσους μήνες. Κι όσο για τη δουλειά σαν δουλειά στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, θα σας πω ένα πράγμα, εγώ εδώ αρρώστησα 3 μέρες και το φέρω βαρέως, λες κι έκανα κάτι κακό.. Και για τη δουλειά που μένει πίσω και το τι θα αντικρίσω μόλις επιστρέψω και για όσα επιβαρύνονται οι άλλοι όσο λείπω. Για να μη μιλήσω για το άγχος που βιώνουμε κάθε μέρα, την πίεση από τους ανωτέρους, το στρες για τους στόχους κλπ, κλπ. Είναι πολύ ιδανικά κι όμορφα να λέμε στην θεωρία ότι πρέπει να κοιτάμε μόνο τους εαυτούς μας και τα μωρά μας σε αυτή την φάση, αλλά δυστυχώς στην πράξη η καθημερινότητα κι οι απαιτήσεις σε ρουφάνε. Δεν μπορείς να σαι φεεεέτα όταν γύρω σου όλοι καίγονται και περιμένουν κάτι από σένα. Στη δουλειά μου βλέπω όλες τις κοπέλες με τις κοιλιές στο στόμα και να στρεσάρονται και να πιέζονται και 10ωρα να δουλευουν κι από όλα. Δυστυχώς, ξαναλέω, δεν υπάρχει για όλες η πολυτέλεια να σταματήσουμε κι αυτό αν είναι δίκαιο ή άδικο είναι ένα άλλο θεμα... Η ζωή είναι άδικη γενικά.. Κι όσο για την κυήση, συμφωνώ ότι κάθε κύηση είναι εξίσου πολύτιμη. Κι εγώ 5 χρόνια προσπαθώ κι έχω χάσει 2 μωρά κι έχω κάνει εξωσωματικές κι από όλα... Εννοείται ότι το μωρό μου το βάζω πάνω από όλα και τρέμω να είναι καλά, καλώς ή κακώς όμως δεν μπορώ να αφήσω και την υπόλοιπη ζωή πίσω, γιατί οι υποχρεώσεις τρέχουν και αν δεν ανταπεξέλθω σε αυτές, δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά και στις απαιτήσεις του μωρού. Οπότε λέω δόξα τον Θεό και την Παναγία που είμαι καλά σε γενικές γραμμές και μπορώ να ανταποκρίνομαι και στη δουλειά μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...