Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

1 hour ago, fairytale18 said:

Εμένα μου εμφανίστηκε ξηρότητα στις θηλές, το ανέφερα στον γυναικολόγο και μου είπε να πάρω μια ειδική κρέμα από το φαρμακείο.

 

 

1 hour ago, Murtw.st said:

Στο πρόσωπο η στο σώμα; Αμυγδαλέλαιο συγκεκριμένα όχι εγω χρησιμοποιώ καρύδας. Ψάξε καλύτερα για κάποιο λαδακι υψηλής απορρόφησης για να είναι αρκετά ενυδατικό... τέτοια είναι το έλαιο τριαντάφυλλου κ βερύκοκο σίγουρα... πάντως κ μένα εχει βγάλει ξηροδερμία το πρόσωπο μου ενώ ήταν μεικτό, κ έχω έντονη φαγούρα στην κοιλιά κοντά στον αφαλό επειδή μάλλον τεντώνει το δέρμα... 

Για τις θηλες βαζω οτι κ στον θηλασμο δλδ λανολινη που κανει θαυματα! Αλλα ειναι ακριβη γ να την χρησιμοποιήσω κ αλλου.

Και γω ετσι το πρόσωπο κ δν ειχε θεμα νωριτερα αλλα κ στην κοιλίτσα κ στα ποδια στα μπουτια. Δεν το ειχα κ στ προηγούμενες εγκυμοσυνες οποτε τα απλα π χρησιμοποιουσα πριν δεν βλεπω να κανουν πλ διάφορα τωρα κ ειπα ν ρωτησω.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Δυστυχώς όσες εργαζόμαστε στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάτσουμε 9 μήνες. Ακόμα κι αν αναγκαζόμασταν να το κάναμε, απλά δεν θα πληρωνόμαστε, οπότε κι αυτό θα ήταν τρομερά δύσκολο όταν μιλάμε για ένα σπιτικό που βασίζεται σε δυο μισθούς, με έξοδα, δάνεια, νοίκι κλπ κλπ. Είναι πραγματικά ανέφικτο να κοπεί ο ένας μισθός για τόσους μήνες. Κι όσο για τη δουλειά σαν δουλειά στις ιδιωτικές επιχειρήσεις, θα σας πω ένα πράγμα, εγώ εδώ αρρώστησα 3 μέρες και το φέρω βαρέως, λες κι έκανα κάτι κακό.. Και για τη δουλειά που μένει πίσω και το τι θα αντικρίσω μόλις επιστρέψω και για όσα επιβαρύνονται οι άλλοι όσο λείπω. Για να μη μιλήσω για το άγχος που βιώνουμε κάθε μέρα, την πίεση από τους ανωτέρους, το στρες για τους στόχους κλπ, κλπ. Είναι πολύ ιδανικά κι όμορφα να λέμε στην θεωρία ότι πρέπει να κοιτάμε μόνο τους εαυτούς μας και τα μωρά μας σε αυτή την φάση, αλλά δυστυχώς στην πράξη η καθημερινότητα κι οι απαιτήσεις σε ρουφάνε. Δεν μπορείς να σαι φεεεέτα όταν γύρω σου όλοι καίγονται και περιμένουν κάτι από σένα. Στη δουλειά μου βλέπω όλες τις κοπέλες με τις κοιλιές στο στόμα και να στρεσάρονται και να πιέζονται και 10ωρα να δουλευουν κι από όλα. Δυστυχώς, ξαναλέω, δεν υπάρχει για όλες η πολυτέλεια να σταματήσουμε κι αυτό αν είναι δίκαιο ή άδικο είναι ένα άλλο θεμα... Η ζωή είναι άδικη γενικά.. Κι όσο για την κυήση, συμφωνώ ότι κάθε κύηση είναι εξίσου πολύτιμη. Κι εγώ 5 χρόνια προσπαθώ κι έχω χάσει 2 μωρά κι έχω κάνει εξωσωματικές κι από όλα... Εννοείται ότι το μωρό μου το βάζω πάνω από όλα και τρέμω να είναι καλά, καλώς ή κακώς όμως δεν μπορώ να αφήσω και την υπόλοιπη ζωή πίσω, γιατί οι υποχρεώσεις τρέχουν και αν δεν ανταπεξέλθω σε αυτές, δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά και στις απαιτήσεις του μωρού. Οπότε λέω δόξα τον Θεό και την Παναγία που είμαι καλά σε γενικές γραμμές και μπορώ να ανταποκρίνομαι και στη δουλειά μου.

Είναι άδικο, νομίζω πως όλες οι εγκυμονούσες θα έπρεπε να έχουν το προνόμιο να μην εργάζονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να πληρώνονται. Η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά σίγουρα θέλει προσοχή. Σκέφτεσαι πολύ σωστά και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά, θα δεις.

  • Μου αρέσει 3

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, fairytale18 είπε:

Και εμένα ο γιατρός μου συστήνει το εμβόλιο άσχετα που εγώ δεν θα το κάνω.

Θα ήθελα να πω σε αυτό το σημείο τελείως φιλικά, εξάλλου καταλαβαίνω τον τρόπο που το λες, ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι πολύτιμη καθώς πολλές από τις συμμετέχουσες στο forum και την συγκεκριμένη κουβέντα έχουν ταλαιπωρηθεί άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο μέχρι να καταφέρουν αυτό που για άλλες γυναίκες είναι αυτονόητο και έρχεται αβίαστα. Απλώς κάποιες δεν έχουν την πολυτέλεια να κάθονται στο σπίτι και να μην εργάζονται. Δεν σε κατηγορώ, εξάλλου κι εγώ κάθομαι από την ώρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου, απλώς ήθελα να το διευκρινίσω.

Πόσο μου αρέσει να λέει ο καθένας τη γνώμη του και να ερχόμαστε σε αντιπαραθεσεις γτ η κάθε μία λέει το μακρύ και το κοντό της... Για Αυτό είναι  οι συζήτησεις κ οι διαφορετικές απόψεις και οι διαφορετικοί άνθρωποι γενικότερα.... Και για αυτό είναι τα φόρουμ.... Κάποια άλλη σίγουρα θα παρεξηγιοταν αλλά εγώ καθόλου γτ ο καθένας ξέρει το σταυρό του και τι κάνει στη ζωή του γενικά αλλά για βιοποριστικους λόγους.... Ας πούμε εγώ θα θεωρούσα αδιανόητο να μην κάνω το εμβόλιο εφόσον το πε ο γιατρός... Εσύ έχεις άλλη γνώμη πάρα το ότι στο πε ο γιατρός.... Αυτό είναι το ωραίο στις συζητήσεις.... Καταλήγω πάλι εκεί!!!!! 

2 ώρες πρίν, fairytale18 είπε:

Είναι άδικο, νομίζω πως όλες οι εγκυμονούσες θα έπρεπε να έχουν το προνόμιο να μην εργάζονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να πληρώνονται. Η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά σίγουρα θέλει προσοχή. Σκέφτεσαι πολύ σωστά και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά, θα δεις.

Έχεις απόλυτο δίκιο και εσύ σε αυτά που λες αλλά είναι και ανάλογο τη δουλειά που κάνεις και αν κάθεσαι η είσαι όρθια 10 ώρες για αυτη.... Αλλά αν ήσουν νηπιαγωγος στον ίδιωτικο κ είχες 40 ψυχές να προσέχεις καθημερινά και ήσουν 10 ώρες στο πέρα δώθε χωρίς αναπνοη μέσα στις αρρώστιες γτ οι μανούλες δε τα κρατάνε σπίτι παρά ταλους σταφυλοκοκους και τα 38 τους γτ δεν έχουν που να τα πάνε γτ δουλεύουν ούτε εσύ θα πηγαινες ειδικά αν είχες κάνει εξωσωματικες και αποβολές.... Οπότε παίζουν πολλά στο κόσμο και στον ιδιωτικό τομέα γενικότερα...δε ξέρω εσύ πόσες φορές πήρες άδεια για να πας νοσοκομείο για να σε εξετάσουν για την πορεία της εξωσωματικής... Εγώ πολλές και άδεια μου εδώ σε μια φορά μια ώρα... Μετα αναγκάστηκα να διαλέξω παιδί και εξωσωματική η δουλειά και ατεκνη.... Αυτά.... Πόσο μου αρέσει πάντως αυτός ο διάλογος.... Ανταλλαζεις απόψεις και βλέπεις το παίζει στον γύρω κόσμο.... 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, KNecky είπε:

 

Για τις θηλες βαζω οτι κ στον θηλασμο δλδ λανολινη που κανει θαυματα! Αλλα ειναι ακριβη γ να την χρησιμοποιήσω κ αλλου.

Και γω ετσι το πρόσωπο κ δν ειχε θεμα νωριτερα αλλα κ στην κοιλίτσα κ στα ποδια στα μπουτια. Δεν το ειχα κ στ προηγούμενες εγκυμοσυνες οποτε τα απλα π χρησιμοποιουσα πριν δεν βλεπω να κανουν πλ διάφορα τωρα κ ειπα ν ρωτησω.

Ευχαριστω πολυ!

Εγω βαζω αμυγδαλελαιο απο πολυ νωρις.μου το προτεινε ο γιατρος μου οταν ρωτησα τι να βαζω σε κοιλια κ στηθος που μεγαλωνουν για να εχει ελαστικοτητα το δερμα..οταν βλεπω που κ που ξηροδερμια στο προσωπο βαζω κ εκει-επιτρεπεται- σε μενα τουλ μια μερα που θα βαλω ειναι αρκετο

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε από πολύ μεγάλη στεναχώρια,άγχος,ταχυπαλμία,κλάμα αν μπορεί να βλάψουμε τα μωράκια στις κοιλίτσες μας; Περνάω κάτι πραγματικά πολύ άσχημο και σήμερα όλη μέρα δεν έχω ηρεμήσει κι αισθάνομαι τρομερό φόβο και τύψεις και για το μωράκι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Όταν είμαι λίγο καλύτερα θα σας γράψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια ξέρετε από πολύ μεγάλη στεναχώρια,άγχος,ταχυπαλμία,κλάμα αν μπορεί να βλάψουμε τα μωράκια στις κοιλίτσες μας; Περνάω κάτι πραγματικά πολύ άσχημο και σήμερα όλη μέρα δεν έχω ηρεμήσει κι αισθάνομαι τρομερό φόβο και τύψεις και για το μωράκι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Όταν είμαι λίγο καλύτερα θα σας γράψω.

Κοριτσι μου αυτη τη στιγμη βιωνεις μια κατασταση που σε κανει να μην αισθανεσαι καλα ψυχολογικα απο οτι καταλαβαινω..μην προσθετεις κ μη φορτωνεις τυψεις για το αν επηρεαζεται το μωρο..τι να κανεις??να πιεσεις τον εαυτι σου να νιωσει κατι αλλο απο αυτο που σου βγαινει λιγο δυσκολο..

Αλλωστε ο πλακουντας προστατευει το εμβρυο απο τις ορμονες που εκκρινουμε λογω αγχους σε δυσκολες καταστασεις..επισης ευχομαι να εισαι ετσι για λιγο κ ναναι κατι περαστικο..οποτε δε νομιζω να επηρεαστει η μικρουλα σου..να μην ησουν καλα για ολους τους μηνες της κυησης να πεις οκ επηρεαζεται, αλλα για λιγο, 1μερα, 1βδομαδα, 1μηνα(οτι κ ναναι θα βρεις τις ισορροπιες σου) ποσο ασχημη επιδραση να εχει??!!

Περιμενουμε νεα σου οταν μπορεις..ευχομαι οτι κ ναναι να περασει γρηγορα..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Κορίτσια ξέρετε από πολύ μεγάλη στεναχώρια,άγχος,ταχυπαλμία,κλάμα αν μπορεί να βλάψουμε τα μωράκια στις κοιλίτσες μας; Περνάω κάτι πραγματικά πολύ άσχημο και σήμερα όλη μέρα δεν έχω ηρεμήσει κι αισθάνομαι τρομερό φόβο και τύψεις και για το μωράκι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. Όταν είμαι λίγο καλύτερα θα σας γράψω.

Να προσθεσω σε οτι ειπε η Κατερινα να αναζητησεις στηριξη κ μην το περνας μονη σου οσο γινεται. Ειμαστε ευαλωτες οπως κ να χει ψυχολογικα παραπανω τωρα κ εχουμε αναγκη αλλα ατομα. Εστιασε στο να ηρεμισεις αρχικα κ ελπιζω να ειναι περαστικο κ να ηρεμισεις καλη μου. Καλη δυναμη!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..το εμβόλιο της γρίπης δεν μου το συστήσε ο γυναικολόγος μου κ να μου έλεγε δε θα το έκανα..το έχω ψάξει έχω κάνει την έρευνα μου κ είμαι κατά..δε θα προκαλέσω τον ίδιο τον ιο..άλλωστε Αλλά στελέχη έχει το εμβόλιο Αλλά στελέχη κυκλοφορούν κάθε χρόνο. ..πρόληψη για μένα είναι να έχω ένα υγιές οργανισμό όσο μπορώ ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ALEX210 είπε:

Καλησπέρα..το εμβόλιο της γρίπης δεν μου το συστήσε ο γυναικολόγος μου κ να μου έλεγε δε θα το έκανα..το έχω ψάξει έχω κάνει την έρευνα μου κ είμαι κατά..δε θα προκαλέσω τον ίδιο τον ιο..άλλωστε Αλλά στελέχη έχει το εμβόλιο Αλλά στελέχη κυκλοφορούν κάθε χρόνο. ..πρόληψη για μένα είναι να έχω ένα υγιές οργανισμό όσο μπορώ ..

Γεια σου ALEX210.Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιές μωράκι.Είναι δικαιώμα σου να επιλέξεις να κάνεις το εμβόλιο της γρίπης ή όχι.Εγώ το σέβομαι.

Θέλω απλώς να αναφέρω ότι από το εμβόλιο δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσεις τον ιό καθότι δεν περιέχει κανέναν ζωντανό ιό.Επίσης κάθε χρόνο το εν λόγω εμβόλιο αλλάζει ώστε να ταιριάζει με τον ιό που είναι πιθανότερο να είναι παρόν κατά τη διάρκεια της εποχιακής γρίπης.

Επίσης θέλω να αναφέρω οτι το ανοσοποιητικό σύστημα μιας εγκύου είναι πολύ ασθενές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γι' αυτό οι εγκυμονούσες γυναίκες εντάσσονται στις ευπαθείς ομάδες.Συμφωνώ με την πρόληψη πχ. απολύμανση, πλύσιμο χεριών, σωστή διατροφή κλπ.αλλά πίστεψε με η γρίπη μεταδίδεται πολύ πολύ εύκολα.Έχω χάσει δικό μου άνθρωπο απο επιπλοκές της γρίπης και γνωρίζω πολύ καλά "τι" μπορεί να κάνει.

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει το εμβόλιο σε όλες τις ευπαθείς ομάδες.Αυτή είναι η οδηγία.Από εκεί και πέρα είναι επιλογή μας αν θα το κάνουμε ή όχι.Αυτά από εμένα με απόλυτα φιλική διάθεση :)

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Arabella είπε:

Γεια σου ALEX210.Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιές μωράκι.Είναι δικαιώμα σου να επιλέξεις να κάνεις το εμβόλιο της γρίπης ή όχι.Εγώ το σέβομαι.

Θέλω απλώς να αναφέρω ότι από το εμβόλιο δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσεις τον ιό καθότι δεν περιέχει κανέναν ζωντανό ιό.Επίσης κάθε χρόνο το εν λόγω εμβόλιο αλλάζει ώστε να ταιριάζει με τον ιό που είναι πιθανότερο να είναι παρόν κατά τη διάρκεια της εποχιακής γρίπης.

Επίσης θέλω να αναφέρω οτι το ανοσοποιητικό σύστημα μιας εγκύου είναι πολύ ασθενές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γι' αυτό οι εγκυμονούσες γυναίκες εντάσσονται στις ευπαθείς ομάδες.Συμφωνώ με την πρόληψη πχ. απολύμανση, πλύσιμο χεριών, σωστή διατροφή κλπ.αλλά πίστεψε με η γρίπη μεταδίδεται πολύ πολύ εύκολα.Έχω χάσει δικό μου άνθρωπο απο επιπλοκές της γρίπης και γνωρίζω πολύ καλά "τι" μπορεί να κάνει.

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει το εμβόλιο σε όλες τις ευπαθείς ομάδες.Αυτή είναι η οδηγία.Από εκεί και πέρα είναι επιλογή μας αν θα το κάνουμε ή όχι.Αυτά από εμένα με απόλυτα φιλική διάθεση :)

Από την στιγμή που δεν υπάρχει ομοφωνία των γιατρών για τα εμβόλια λογικό να μην έχουμε Κ εμείς..

Η μητέρα μου ανήκει στις ευπαθείς ομάδες Κ της συστησαν να μην εμβολιαστεί..Ότι να ναι..

Επίσης έχω μια κόρη που δυστυχώς έχει εμβολιαστεί μέχρι 15 μηνών μέχρι τότε πάντα άρρωστη Κ παραλίγο να μας αφήσει κουσούρι ευτυχώς που ψαχτηκα Κ όλα καλα λύθηκε το θέμα με την ομοιοπαθητική..Κ η παιδίατρος μου είναι υπέρ μαχος των εμβολίων Αλλά μου παραδέχεται ότι το παιδί μου δεν αρρωσταίνει..Ενώ πριν 41 ακατεβατα...

Ακούμε Κ λίγο το σώμα μας..δηλ πέρυσι που ήμουν έγκυος Κ Δυστυχώς το έχασα έπαιρνα μαγνήσιο trofocard που σχεδόν για όλες είναι σωτήριες για συσπάσεις εγώ κάθε φορά που έπαιρνα ναυτία έντερο Κ φουλ συσπάσεις..φέτος μ είπε πάλι να πάρω πήρα μια κάψουλα Κ αμέσως τα ίδια..ήταν ο ένας Κ ο μοναδικός εμετός στην εγκυμοσύνη μου κ φυσικά είπα στοπ δεν θα πάρω..Κ νιώθω πολύ καλά καμία σύσπαση ως τώρα.. Φυσικά έκανα εξέταση για μαγνήσιο Κ δεν έχω έλλειψη Κ για αυτο τα συμπτώματα από την Εχτρα δόση..Δυστυχώς κάνεις δε συστήνει να γίνει η εξέταση αν υπάρχει ανεπάρκεια..Φυσικά,Η κάθε μια κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο..Από την στιγμή όμως που δεν συμφωνούν όλοι οι γιατροί με τα εμβόλια πρέπει να προβλημάτιζομαστε..πλέον έχω άλλη θεωρία βάση εμπειριών πως επικοινωνώ με το κομμάτι το ιατρικό..

Ο γιατρός προτείνει ο ασθενής επιλέγει..εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τον εαυτό μας..άλλωστε η τρίτη αιτία θανάτων είναι τα ιατρικά λάθη..

Άμα δεις Κ την κίτρινη κάρτα του εοφ δε θα σε νοιάζει τι προτείνει ο ΠΟΥ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ALEX210 είπε:

Από την στιγμή που δεν υπάρχει ομοφωνία των γιατρών για τα εμβόλια λογικό να μην έχουμε Κ εμείς..

Η μητέρα μου ανήκει στις ευπαθείς ομάδες Κ της συστησαν να μην εμβολιαστεί..Ότι να ναι..

Επίσης έχω μια κόρη που δυστυχώς έχει εμβολιαστεί μέχρι 15 μηνών μέχρι τότε πάντα άρρωστη Κ παραλίγο να μας αφήσει κουσούρι ευτυχώς που ψαχτηκα Κ όλα καλα λύθηκε το θέμα με την ομοιοπαθητική..Κ η παιδίατρος μου είναι υπέρ μαχος των εμβολίων Αλλά μου παραδέχεται ότι το παιδί μου δεν αρρωσταίνει..Ενώ πριν 41 ακατεβατα...

Ακούμε Κ λίγο το σώμα μας..δηλ πέρυσι που ήμουν έγκυος Κ Δυστυχώς το έχασα έπαιρνα μαγνήσιο trofocard που σχεδόν για όλες είναι σωτήριες για συσπάσεις εγώ κάθε φορά που έπαιρνα ναυτία έντερο Κ φουλ συσπάσεις..φέτος μ είπε πάλι να πάρω πήρα μια κάψουλα Κ αμέσως τα ίδια..ήταν ο ένας Κ ο μοναδικός εμετός στην εγκυμοσύνη μου κ φυσικά είπα στοπ δεν θα πάρω..Κ νιώθω πολύ καλά καμία σύσπαση ως τώρα.. Φυσικά έκανα εξέταση για μαγνήσιο Κ δεν έχω έλλειψη Κ για αυτο τα συμπτώματα από την Εχτρα δόση..Δυστυχώς κάνεις δε συστήνει να γίνει η εξέταση αν υπάρχει ανεπάρκεια..Φυσικά,Η κάθε μια κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο..Από την στιγμή όμως που δεν συμφωνούν όλοι οι γιατροί με τα εμβόλια πρέπει να προβλημάτιζομαστε..πλέον έχω άλλη θεωρία βάση εμπειριών πως επικοινωνώ με το κομμάτι το ιατρικό..

Ο γιατρός προτείνει ο ασθενής επιλέγει..εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τον εαυτό μας..άλλωστε η τρίτη αιτία θανάτων είναι τα ιατρικά λάθη..

Άμα δεις Κ την κίτρινη κάρτα του εοφ δε θα σε νοιάζει τι προτείνει ο ΠΟΥ..

Μακάρι η μικρή σου να έχει σε όλη της τη ζωή ένα καλό ανοσοποιητικό.Υπήρξα κι εγώ παιδί, εμβολιασμένο φυσικά, που δεν αρρώσταινε ποτέ.Έχω ακόμη ένα καλό ανοσοποιητικό, που οφείλεται μάλλον στον τρόπο ζωής ή ακόμη και σε γεννετικούς λόγους.

Φυσικά και πρέπει να προβληματιζόμαστε αλλά σίγουρα βασικά εμβόλια όπως αντιτετανικό, ηπατίτιδας, ιλαράς κλπ. που γίνονται στην παιδική ηλικία για μένα είναι πολύ σημαντικό να γίνονται.Ο λόγος είναι ότι ένα παιδί ανεμβολίαστο διατρέχει σαφώς μεγαλύτερο κίνδυνο απο ένα εμβολιασμένο.Παιδιά ανα τον κόσμο χάνονται απο παιδικές ασθένειες πχ. ιλαρά επειδή δεν εμβολιάζονται.

Η εγκυμοσύνη μας κάνει ευάλωτες στα μικρόβια και τους ιούς, καθώς το ανοσοποιητικό μας δεν λειτουργεί όπως πριν.Ο ιός της γρίπης σε άτομα που έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ή αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα μπορεί να κάνει επιπλοκές και να κοστίσει ζωές.Κοίταξε τα ετήσια στοιχεία με τους θανάτους.Έχασα τον πατέρα μου από τον ιό της γρίπης επειδή ο καρδιολόγος του δυστυχώς παρέλειψε να του συστήσει να κάνει το εμβόλιο.

Είμαι υπέρ του ποιοτικού τρόπου ζωής, που κάνει καλό στην υγεία και δυναμώνει το ανοσοποιητικό αλλά σε ότι αφορά βασικούς εμβολιασμούς που αποδεδειγμένα η παράλειψη τους κοστίζει ανθρώπινες ζωές είμαι κάθετα αρνητική στην μη πραγματοποίησή τους.Οι συνθήκες που πρέπει να γίνεται ένα εμβόλιο είναι γνωστές πιστεύω σε όλους μας όπως πχ. αν έχω πυρετό ή νιώθω άρρωστη εγώ ή το παιδί μου δεν θα κάνω το εμβόλιο αλλά θα περιμένω να επανέλθω και μετά να το κάνω. 

 

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Σας διαβάζω από το πρώτο ποστ αλλα δίσταζα να γράψω! Είμαι στην 22 εβδομάδα και πάω για β επιπέδου την Παρασκευή!

Καλημέρα και Καλώς μας ήρθες!! Το πρώτο σου παιδάκι; ξέρεις φυλο; αν θες γράψε και Πητ να σε βάλουν στο πινακακι μας!! Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Σας διαβάζω από το πρώτο ποστ αλλα δίσταζα να γράψω! Είμαι στην 22 εβδομάδα και πάω για β επιπέδου την Παρασκευή!

Καλημερα!!!καλωσηρθες στην ομαδα μας!!γτ δισταζες τοσο καιρο?? Αν θες πες μας λιγα πραματα για σενα να γνωριστουμε καλυτερα..


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Σας διαβάζω από το πρώτο ποστ αλλα δίσταζα να γράψω! Είμαι στην 22 εβδομάδα και πάω για β επιπέδου την Παρασκευή!

Καλημέρα! Καλώς την! Κ εγω σήμερα ακριβώς 22 εβδ κ έχω β επιπέδου την Πέμπτη!!! 

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση να μου πείτε αν ειμαι μόνο εγω παράξενη! Πως νιώθετε όταν σας χαϊδεύουν την κοιλιά (άτομα πέραν του κλειστού κύκλου δεν εννοώ τον άντρα μας την φίλη μας τον αδερφό μας) αλλα άκυροι που μπορεί να έχετε ανταλλάξει καλα καλα 2 κουβέντες; Εγω επειδή γενικότερα έχω θέμα με την στενή επαφή δεν ειμαι πολύ της αγκαλιάς κ του πιασιματος σαν άτομο νιώθω υπερβολικα άβολα κ πέραν αυτού το θεωρώ κ έως αγενές να σε αγγίζει ο αλλος χωρίς τη συγκατάθεση σου μόνο κ μόνο γιατι εισαι έγκυος... ειμαι υπερβολική; Εσείς πως το διαχειρίζεστε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...