Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια να σας ρωτήσω, από εξέταση κυστικης ινωσης έχετε κάνει το απλο ή το πλήρες πακέτο που ελέγχει το 99,6% των περιπτώσεων;

Επίσης έχετε κανει ή θα κάνετε υπέρηχο καρδιάς στο μωρο; Γινεται ως την 24η βδομαδαα. Σας έχει αναφέρει κατι ο ογιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, από εξέταση κυστικης ινωσης έχετε κάνει το απλο ή το πλήρες πακέτο που ελέγχει το 99,6% των περιπτώσεων;

Επίσης έχετε κανει ή θα κάνετε υπέρηχο καρδιάς στο μωρο; Γινεται ως την 24η βδομαδαα. Σας έχει αναφέρει κατι ο ογιατρός σας;

καλησπέρα!  δεν ήξερα ότι υπάρχουν  διάφορα πακέτα για αυτό. .εγώ έκανα λήψη τροφοβλαστης και ελεγχθηκε η κυστικη ινωση εκεί. Μετά την β επιπεδου θα κάνω και υπερηχο καρδιάς γιατί η αυχενικη βγήκε λίγο τσιμπημενηκαι ο γιατρός  μου θέλει να το ελέγξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

καλησπέρα!  δεν ήξερα ότι υπάρχουν  διάφορα πακέτα για αυτό. .εγώ έκανα λήψη τροφοβλαστης και ελεγχθηκε η κυστικη ινωση εκεί. Μετά την β επιπεδου θα κάνω και υπερηχο καρδιάς γιατί η αυχενικη βγήκε λίγο τσιμπημενηκαι ο γιατρός  μου θέλει να το ελέγξουμε. 

Άρα μόνο όταν υπάρχει ένδειξη από προηγούμενες εξετάσεις γίνεται το υπερηχογράφημα καρδιάς;

Εχω κάνει το απλο πακέτο για την πιο κοινή μετάλλαξη του γονιδίου κυστικης ινωσης αλλα Μόλις διαπίστωσα ότι θα μπορούσε να ελέγχθει το σύνολο 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, από εξέταση κυστικης ινωσης έχετε κάνει το απλο ή το πλήρες πακέτο που ελέγχει το 99,6% των περιπτώσεων;

Επίσης έχετε κανει ή θα κάνετε υπέρηχο καρδιάς στο μωρο; Γινεται ως την 24η βδομαδαα. Σας έχει αναφέρει κατι ο ογιατρός σας;

Καλημέρα! Κι εγώ το απλό έκανα. Ο.τι καλύπτει ο εοππυ. Νομίζω το άλλο δεν καλύπτεται. Κι εγώ εκ των υστέρων το έμαθα βέβαια.. όσο για το υπερηχογράφημα καρδιάς δεν το ήξερα. Δεν ελέγχονται όλα στους μεγάλους υπέρηχους;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @Polly1 εγώ έκανα την εξέταση για κυστική ίνωση για το 75% των μεταλλάξεων επειδή ήταν δωρεάν και μου είπαν ότι εάν φανεί κάτι ύποπτο θα κάνουμε για το 100%. 

Όσον αφορά υπέρηχο καρδιάς εμβρύου, θα ρωτήσω το γιατρό μου. Η αυχενική διαφάνεια ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. @teta2 τον υπέρηχο καρδιάς τον κάνει ο γιατρός που κάνει τη β επιπέδου, ή ειδικός γιατρός;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Άρα έκανες κι εσύ για το ΔF508, που γράφεται από τον εοπυυ.Ειναι το 75%; Νόμιζα μόνο το 50-58%. Κι εγώαυτό έχω κάνει αλλα αναρωτιέμαι αν έπρεπε να ψαχτώ πιο πολύ και για άλλες μεταλλάξεις. Τον υπέρηχο τον κάνει ειδικός παιδοκαρδιολογος μετά τη Β επιπέδου 

Just now, asda είπε:

Καλημέρα! Κι εγώ το απλό έκανα. Ο.τι καλύπτει ο εοππυ. Νομίζω το άλλο δεν καλύπτεται. Κι εγώ εκ των υστέρων το έμαθα βέβαια.. όσο για το υπερηχογράφημα καρδιάς δεν το ήξερα. Δεν ελέγχονται όλα στους μεγάλους υπέρηχους;;;

Καλημερα asda! Το υπερηχογράφημα καρδιάς γίνεται Όταν βρεθεί κάτι ύποπτο στη Β Επιπέδου, όμως υπάρχουν γιατροί που το κάνουν ως τυπική εξέταση, γι αυτο ρωταω, μαζεύω εμπειρίες να δω τι γίνεται. Θα ρωτησω και τονδικό μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα! Άρα έκανες κι εσύ για το ΔF508, που γράφεται από τον εοπυυ.Ειναι το 75%; Νόμιζα μόνο το 50-58%. Κι εγώαυτό έχω κάνει αλλα αναρωτιέμαι αν έπρεπε να ψαχτώ πιο πολύ και για άλλες μεταλλάξεις. Τον υπέρηχο τον κάνει ειδικός παιδοκαρδιολογος μετά τη Β επιπέδου 

Καλημερα asda! Το υπερηχογράφημα καρδιάς γίνεται Όταν βρεθεί κάτι ύποπτο στη Β Επιπέδου, όμως υπάρχουν γιατροί που το κάνουν ως τυπική εξέταση, γι αυτο ρωταω, μαζεύω εμπειρίες να δω τι γίνεται. Θα ρωτησω και τονδικό μου

Ο γιατρός μου και ο εμβρυολόγος που κάνει τους μεγάλους υπέρηχους, μου είπαν ότι γίνεται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει κάποια ένδειξη στον β επιπέδου. Αφού σου βγήκαν όλα καλά κι ο γιατρός δεν στον πρότεινε καν, καλύτερα να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις τώρα. Μην στρεσάρεσαι χωρίς κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ο γιατρός μου και ο εμβρυολόγος που κάνει τους μεγάλους υπέρηχους, μου είπαν ότι γίνεται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει κάποια ένδειξη στον β επιπέδου. Αφού σου βγήκαν όλα καλά κι ο γιατρός δεν στον πρότεινε καν, καλύτερα να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις τώρα. Μην στρεσάρεσαι χωρίς κανένα λόγο.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου pagotoula, μ έχουν τρελάνει.Σήμεραθα την κανω, ελπίζω να είναι πράγματι ολα καλα!! Για την Κυστική ινωση τι εχεις κανει;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου pagotoula, μ έχουν τρελάνει.Σήμεραθα την κανω, ελπίζω να είναι πράγματι ολα καλα!! Για την Κυστική ινωση τι εχεις κανει;;

Το πλήρες πακέτο την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος. Έκτοτε δεν το ξαναέκανα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Το πλήρες πακέτο την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος. Έκτοτε δεν το ξαναέκανα.

Εγώ έχω κάνει μόνο το απλο κι έλεγα μήπως εκανα και το πλήρες εστω και τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 hours ago, Pagotoula said:

Καλώς ήρθες! Φοβάμαι να το διακινδυνέψω να σου πω την αλήθεια, γιατί κι όπου διάβασα λένε ότι το σεξ κι οι δουλειές απαγορεύονται κι ειδικά το σεξ, γιατί κατά την διάρκεια το πέος έρχεται σε επαφή με όλο τον τράχηλο. Τώρα ο γιατρός σου σίγουρα θα ξέρει καλύτερα, εξάλλου κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική... Εγώ να σου πω την αλήθεια τώρα που μου έχει μπει η ιδέα κι ο φόβος, προτιμώ να μην κάνω καν σεξ παρά να μην μπορώ να χαλαρώσω και να αγχώμομαι...μισές δουλειές να κάνουμε;; :P

Εαν ειναι φυσιολογικη η κυηση και οχι επαπειλουμενη φυσικα και επιτρεπεται και το σεξ και οι δουλειες... σε σημειο ομως που αισθανεται η εγκυος οτι μπορει...αν ο γυναικολογος σου σου μετραει τον τραχηλο και βλεπει πως ολα ειναι ενταξει φυσικα και επιτρεπεται..ελεος με γιατρους που τρομοκρατουν τις εγκυους!! Δεν ειμαστε αρρωστες..


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Εαν ειναι φυσιολογικη η κυηση και οχι επαπειλουμενη φυσικα και επιτρεπεται και το σεξ και οι δουλειες... σε σημειο ομως που αισθανεται η εγκυος οτι μπορει...αν ο γυναικολογος σου σου μετραει τον τραχηλο και βλεπει πως ολα ειναι ενταξει φυσικα και επιτρεπεται..ελεος με γιατρους που τρομοκρατουν τις εγκυους!! Δεν ειμαστε αρρωστες..

Δεν ξέρω αν διάβασες όσα έχω γράψει ή απλά το συγκεκριμένο ποστ. Το ξέρω ότι το σεξ επιτρέπεται αν όλα είναι οκ, είναι η 3η μου εγκυμοσύνη. Απλά αυτή την φορά έχω επιχείλιο πλακούντα, για αυτό συζητούσαμε και για αυτό μου το απαγόρεψε. Κι εγώ μέχρι πρότινως τα πάντα έκανα, πλέον προσέχω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω, από εξέταση κυστικης ινωσης έχετε κάνει το απλο ή το πλήρες πακέτο που ελέγχει το 99,6% των περιπτώσεων;

Επίσης έχετε κανει ή θα κάνετε υπέρηχο καρδιάς στο μωρο; Γινεται ως την 24η βδομαδαα. Σας έχει αναφέρει κατι ο ογιατρός σας;

Για κυστικη έκανα κ εγω κ ο άντρας μου στο πρώτο τρίμηνο σε κάποιες μεταλλάξεις... για υπέρηχο καρδιάς όχι δεν έχω ακούσει κάτι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Δεν ξέρω αν διάβασες όσα έχω γράψει ή απλά το συγκεκριμένο ποστ. Το ξέρω ότι το σεξ επιτρέπεται αν όλα είναι οκ, είναι η 3η μου εγκυμοσύνη. Απλά αυτή την φορά έχω επιχείλιο πλακούντα, για αυτό συζητούσαμε και για αυτό μου το απαγόρεψε. Κι εγώ μέχρι πρότινως τα πάντα έκανα, πλέον προσέχω περισσότερο.

Σου ζητω συγνωμη νομιζα πως δεν ειχες καποιο θεμα και απαντουσες σε κοπελα που ειχε σε επιχειλιο πλακουντα.. σου ευχομαι ολα να πανε τελεια!! με εναν πονο!

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! @Polly1 εγώ έκανα την εξέταση για κυστική ίνωση για το 75% των μεταλλάξεων επειδή ήταν δωρεάν και μου είπαν ότι εάν φανεί κάτι ύποπτο θα κάνουμε για το 100%. 

Όσον αφορά υπέρηχο καρδιάς εμβρύου, θα ρωτήσω το γιατρό μου. Η αυχενική διαφάνεια ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. @teta2 τον υπέρηχο καρδιάς τον κάνει ο γιατρός που κάνει τη β επιπέδου, ή ειδικός γιατρός;

όχι,    ο γιατρός  μου Μου είπε να ρωτήσω  τον γιατρό που  θα κάνω την β επιπέδου  για να μου πει που θα πάω.την κάνει ειδικός εμβρυοκαρδιολογος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...