Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Nackt είπε:

Γλυκές μου μανούλες!! Πήγα χθες στο γιατρό και είδαμε τη ζουζουνίτσα μας Όλα καλά μας είπε αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά τον τοκετό. Αρχικά λόγω του ότι θα γεννήσω στο νοσοκομείο είχα ακούσει ότι δεν κάνουν επισκληρίδιο και αν πας με καισαρική θα είναι σίγουρα ολική νάρκωση... Τα επιβεβαίωσα.. και πλέον σκέφτομαι να γεννήσω έξω..... Απλά λέω δεν ξέρω πώς θα είναι οι πόνοι αλλά τουλάχιστον να έχω και την επιλογή για επισκληρίδιο.. εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό το θέμα;

Αν κατάλαβα καλα εννοείς νοσοκομείο=δημόσιο κ έξω=ιδιωτική κλινική... κοίταξε χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να τυρανιστεις χωρίς επισκληρίδειο. Κ δυο φίλες μου που. Γέννησαν με ολική σε καισαρική στο Έλενα κ Αλεξάνδρα αντίστοιχα  τα είδαν έγχρωμα. Δεν ξέρω για ποιο λογο σκέφτεσαι το δημόσιο, υποθέτω το οικονομικό, τουλάχιστον εγω όταν το έψαχνα σαν επιλογή το έκανα με αυτό το κίνητρο... απλα αν βάλεις κάτω την αμοιβή που σίγουρα θα ζητήσει κ ο γιατρός του δημοσίου, την αμοιβή της μαίας(αν επιλέξεις δικιά σου γιατι υποθέτω οι μαίες του δημοσίου χωρίς να θελω να θίξω κανέναν προς θεού αλλα δεν πρέπει να προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν κάθε λεχώνα), το γεγονός οτι πρέπει να έχεις προμηθευτεί εσύ τα παντα... δες αν έχεις χρόνο το βίντεο που ανέβασε μια κοπέλα στο YouTube σύγκριση τους δυο τοκετούς της νομίζω ήταν κατατοπιστικό... Βανέσσα νομίζω τη λένε αν ψάξεις τοκετούς κτλ θα τη βρεις 

Just now, Φιλενια είπε:

Και στις 2 προηγούμενες γέννες μου έκανα rooming.....

1° γιατι θήλαζα (ο θηλασμός δεν είναι αν 2ωρο αλλά οπότε θέλει το μωρό)

Και 2° γιατί σαν εγώ ήθελα να έχω το μωρό πάντα μαζί μου στην αγκαλιά μου να το βλέπω να το μυρίζω 

Δεν θα άντεχα να περίμενα ποτέ θα μου το φέρουν .... 

 

Εισαι μες το μυαλό μου! Το μόνο που με κρατάει απειροελάχιστα είναι το κατα ποσο αναρρώνεις άνετα όταν έχεις το μωρό συνέχεια μαζί. Δηλαδή μόνο αυτό με προβληματίζει σαν επιχείρημα, οτι θα μου φανούν πολύτιμες οι μέρες της ξεκούρασης εκει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Αν κατάλαβα καλα εννοείς νοσοκομείο=δημόσιο κ έξω=ιδιωτική κλινική... κοίταξε χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να τυρανιστεις χωρίς επισκληρίδειο. Κ δυο φίλες μου που. Γέννησαν με ολική σε καισαρική στο Έλενα κ Αλεξάνδρα αντίστοιχα  τα είδαν έγχρωμα. Δεν ξέρω για ποιο λογο σκέφτεσαι το δημόσιο, υποθέτω το οικονομικό, τουλάχιστον εγω όταν το έψαχνα σαν επιλογή το έκανα με αυτό το κίνητρο... απλα αν βάλεις κάτω την αμοιβή που σίγουρα θα ζητήσει κ ο γιατρός του δημοσίου, την αμοιβή της μαίας(αν επιλέξεις δικιά σου γιατι υποθέτω οι μαίες του δημοσίου χωρίς να θελω να θίξω κανέναν προς θεού αλλα δεν πρέπει να προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν κάθε λεχώνα), το γεγονός οτι πρέπει να έχεις προμηθευτεί εσύ τα παντα... δες αν έχεις χρόνο το βίντεο που ανέβασε μια κοπέλα στο YouTube σύγκριση τους δυο τοκετούς της νομίζω ήταν κατατοπιστικό... Βανέσσα νομίζω τη λένε αν ψάξεις τοκετούς κτλ θα τη βρεις 

Εισαι μες το μυαλό μου! Το μόνο που με κρατάει απειροελάχιστα είναι το κατα ποσο αναρρώνεις άνετα όταν έχεις το μωρό συνέχεια μαζί. Δηλαδή μόνο αυτό με προβληματίζει σαν επιχείρημα, οτι θα μου φανούν πολύτιμες οι μέρες της ξεκούρασης εκει... 

Μια μητέρα που γεννά με Φ.Τ.  Δεν χρειάζεται να αναρρώσει.... 

2 ώρες μετα τον τοκετό μου και τις 2 φορές μπήκα για μπάνιο και το βράδυ δεν χρειαζόμουν Βοήθεια τα κατάφερνα μια χαρά μόνη μου ..... 

Τώρα μια μαμά που κάνει καισαρική εκεί ίσως να θέλει να αναρρώσει.... !!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φιλενια said:

Μια μητέρα που γεννά με Φ.Τ.  Δεν χρειάζεται να αναρρώσει.... 

2 ώρες μετα τον τοκετό μου και τις 2 φορές μπήκα για μπάνιο και το βράδυ δεν χρειαζόμουν Βοήθεια τα κατάφερνα μια χαρά μόνη μου ..... 

Τώρα μια μαμά που κάνει καισαρική εκεί ίσως να θέλει να αναρρώσει.... !!!!!

 

13 minutes ago, Murtw.st said:

Αν κατάλαβα καλα εννοείς νοσοκομείο=δημόσιο κ έξω=ιδιωτική κλινική... κοίταξε χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να τυρανιστεις χωρίς επισκληρίδειο. Κ δυο φίλες μου που. Γέννησαν με ολική σε καισαρική στο Έλενα κ Αλεξάνδρα αντίστοιχα  τα είδαν έγχρωμα. Δεν ξέρω για ποιο λογο σκέφτεσαι το δημόσιο, υποθέτω το οικονομικό, τουλάχιστον εγω όταν το έψαχνα σαν επιλογή το έκανα με αυτό το κίνητρο... απλα αν βάλεις κάτω την αμοιβή που σίγουρα θα ζητήσει κ ο γιατρός του δημοσίου, την αμοιβή της μαίας(αν επιλέξεις δικιά σου γιατι υποθέτω οι μαίες του δημοσίου χωρίς να θελω να θίξω κανέναν προς θεού αλλα δεν πρέπει να προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν κάθε λεχώνα), το γεγονός οτι πρέπει να έχεις προμηθευτεί εσύ τα παντα... δες αν έχεις χρόνο το βίντεο που ανέβασε μια κοπέλα στο YouTube σύγκριση τους δυο τοκετούς της νομίζω ήταν κατατοπιστικό... Βανέσσα νομίζω τη λένε αν ψάξεις τοκετούς κτλ θα τη βρεις 

Εισαι μες το μυαλό μου! Το μόνο που με κρατάει απειροελάχιστα είναι το κατα ποσο αναρρώνεις άνετα όταν έχεις το μωρό συνέχεια μαζί. Δηλαδή μόνο αυτό με προβληματίζει σαν επιχείρημα, οτι θα μου φανούν πολύτιμες οι μέρες της ξεκούρασης εκει... 

Η καισαρικη μπορει να είναι ευκολη ή δυσκολη υποθεση κ δεν ξερεις τι να περιμενεις κ ειναι εγχείρηση οπως κ να χει.  Ξερω στην οικογενεια μου γυναίκα που σηκωθηκε οταν περασε η ολική με προσοχη κ ηταν πολυ γρηγορη η ανάρρωση της, ενω εγω περπατούσα με δυσκολία για κανα 10ημερο κ βαλε. Στο νοσοκομειο ηταν δυσκολα αλλα το μωρακι δεν εχει αναγκη απο περα δωθε κ ειναι μεγαλη παρηγορια κ κινητρο να παλεψεις να συνελθεις. Οποτε ευχομαι να το περασουμε οσο καλυτερα γινεται αν χρειαστει σε καποια μας.

Επισης εχω ακούσει οτι υπαρχουν ΦΤ που εχουν τοσα ραμματα που παλι δυσκολευονται πολυ οποτε ποτε δεν ξερεις, αλλα κατα ποσο ισχυει αραγε..εγω δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο προβλημα οπως κ η Φιλενια περιπου.

Η ανάρρωση κ στις 2 περιπτωσεις αν χρειαζεται στο νοσοκομειο θα είναι ευκολοτερη υποθεση με ατομα διαθεσιμα να σε βοηθισουν ανα πασα στιγμη οποτε δεν νομιζω πως εχει μεγαλη ανυσηχια για το rooming in. Οταν κοιμαται κοιμασαι κ συ..κ οι επισκέπτες ας ειναι σε δευτερη μοιρα στην τελικη τον πρωτο καιρο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nackt είπε:

Γλυκές μου μανούλες!! Πήγα χθες στο γιατρό και είδαμε τη ζουζουνίτσα μας Όλα καλά μας είπε αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά τον τοκετό. Αρχικά λόγω του ότι θα γεννήσω στο νοσοκομείο είχα ακούσει ότι δεν κάνουν επισκληρίδιο και αν πας με καισαρική θα είναι σίγουρα ολική νάρκωση... Τα επιβεβαίωσα.. και πλέον σκέφτομαι να γεννήσω έξω..... Απλά λέω δεν ξέρω πώς θα είναι οι πόνοι αλλά τουλάχιστον να έχω και την επιλογή για επισκληρίδιο.. εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό το θέμα;

Συγγνώμη τι εννοείς δεν κάνουν επισκληριδιο; γέννας αναγκαστικά χωρις;; σε ποιο νοσοκομειο;

Just now, KNecky είπε:

 

Η καισαρικη μπορει να είναι ευκολη ή δυσκολη υποθεση κ δεν ξερεις τι να περιμενεις κ ειναι εγχείρηση οπως κ να χει.  Ξερω στην οικογενεια μου γυναίκα που σηκωθηκε οταν περασε η ολική με προσοχη κ ηταν πολυ γρηγορη η ανάρρωση της, ενω εγω περπατούσα με δυσκολία για κανα 10ημερο κ βαλε. Στο νοσοκομειο ηταν δυσκολα αλλα το μωρακι δεν εχει αναγκη απο περα δωθε κ ειναι μεγαλη παρηγορια κ κινητρο να παλεψεις να συνελθεις. Οποτε ευχομαι να το περασουμε οσο καλυτερα γινεται αν χρειαστει σε καποια μας.

Επισης εχω ακούσει οτι υπαρχουν ΦΤ που εχουν τοσα ραμματα που παλι δυσκολευονται πολυ οποτε ποτε δεν ξερεις, αλλα κατα ποσο ισχυει αραγε..εγω δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο προβλημα οπως κ η Φιλενια περιπου.

Η ανάρρωση κ στις 2 περιπτωσεις αν χρειαζεται στο νοσοκομειο θα είναι ευκολοτερη υποθεση με ατομα διαθεσιμα να σε βοηθισουν ανα πασα στιγμη οποτε δεν νομιζω πως εχει μεγαλη ανυσηχια για το rooming in. Οταν κοιμαται κοιμασαι κ συ..κ οι επισκέπτες ας ειναι σε δευτερη μοιρα στην τελικη τον πρωτο καιρο.

Εχω μπερδευτεί.. Στην καισαρική κάνεις ολική αναισθησια; να υποθέσω αν είναι προγραμματσιμενη; δεν γίνεται να πας για καισαρική με επισκληριδιο;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Συγγνώμη τι εννοείς δεν κάνουν επισκληριδιο; γέννας αναγκαστικά χωρις;; σε ποιο νοσοκομειο;

Εχω μπερδευτεί.. Στην καισαρική κάνεις ολική αναισθησια; να υποθέσω αν είναι προγραμματσιμενη; δεν γίνεται να πας για καισαρική με επισκληριδιο;;

Στο νοσοκομείο στο Αγρίνιο... Αυτοί είναι οι τροποι που γίνεται η γέννα. Ή φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο ή με καισαρική και ολική. Δεν γνωρίζω για άλλα νοσοκομεία...

@Pagotoula έξω= κλινική

 

  • Μου αρέσει 2

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nackt είπε:

Στο νοσοκομείο στο Αγρίνιο... Αυτοί είναι οι τροποι που γίνεται η γέννα. Ή φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο ή με καισαρική και ολική. Δεν γνωρίζω για άλλα νοσοκομεία...

@Pagotoula έξω= κλινική

 

Κ εγω ξέρω πως στα νοσοκομεία πρέπει να κανεις τάμα για να πάρεις επισκληρίδειο... κ καισαρική πας ολική

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Συγγνώμη τι εννοείς δεν κάνουν επισκληριδιο; γέννας αναγκαστικά χωρις;; σε ποιο νοσοκομειο;

Εχω μπερδευτεί.. Στην καισαρική κάνεις ολική αναισθησια; να υποθέσω αν είναι προγραμματσιμενη; δεν γίνεται να πας για καισαρική με επισκληριδιο;;

 

Just now, Nackt είπε:

Στο νοσοκομείο στο Αγρίνιο... Αυτοί είναι οι τροποι που γίνεται η γέννα. Ή φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο ή με καισαρική και ολική. Δεν γνωρίζω για άλλα νοσοκομεία...

@Pagotoula έξω= κλινική

 

Κ Εγω ξερω οτι αυτο ναι ισχυει στα δημοσια... ή ολικη αναισθησια στην καισαρικη ή χωρις επισκληριδειο φ.τ (τι να πω αν στα κρυφα γινεται επισκληριδειος δεν ξερω)..

μια φιλη μου που γεννησε τον αυγουστο μου ειπε οτι με δικης της ευθυνη γινοταν να γεννησει με επισκλ. αλλα νοσοκομες κ γιατρος δεν ειδαν δεν ξερουν...απλα της ανεφεραν την αναισθησιολογο που το κανει αλλα δεν εμπλεκοταν κανεις στην μεταξυ τους επαφη..η μελλουσα μαμα τα κανονιζει..η φιλη μου τλκ γεννησε χωρις επισκλ  γτ ειχε αδεια τοτε η συγκεκριμενη αναισθησιολογος στο δημοσιο νοσοκομειο..βεβαια κ αυτο επικινδυνο το βρισκω..αν κατι δεν παει καλα με επισκληριδειο λογικα δεν εχεις δικαιωμα να μιλγσεις γτ ζητησες κατι που δν επιτρεπεται..αντε να βρεις το δικιο σου μετα..

  • Μπερδεμένη/-ος 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, asda said:

Συγγνώμη τι εννοείς δεν κάνουν επισκληριδιο; γέννας αναγκαστικά χωρις;; σε ποιο νοσοκομειο;

Εχω μπερδευτεί.. Στην καισαρική κάνεις ολική αναισθησια; να υποθέσω αν είναι προγραμματσιμενη; δεν γίνεται να πας για καισαρική με επισκληριδιο;;

Καλημερα!! Εγω αποσο γνωριζω στην καισαρικη εχεις επιλογη στα ιδιωτικα νοσοκομεια να κανεις επισκληριδιο κ να μπορεσεις να παρεις κ αμεσως το μωρο αγκαλια ή να κανεις ολικη που πολλες το προτιμούν γιατι φοβουνται τη διαδικασια. Εχω παραδειγμα μονο απο το Ρεα για αυτες τις επιλογες ομως γιατι εγω καισαρικη εκανα επειγουσα στη Γερμανια κ ηταν με επισκληριδιο.

Σε φυσιολογικο εχει κανει κάποια σας επισκληριδιο να μας πει πως της φανηκε?? Εγω δεν προλαβα κ λόγω vbac ισως ειναι καλυτερα που δεν εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ξέρει καμιά και για ποιο λόγο δεν κάνουν επισκληρίδιο στο δημόσιο;

Δηλαδή στα ιδιωτικά πώς την κάνουν και στην κτ και στον φτ;; 

Στο δημόσιο τι τους δυσκολεύει; Αφού είναι μια μέθοδος που απλοποιεί και τις δύο διαδικασίες τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει σοκ. Τι είναι αυτα;; δηλαδή τόσες και τόσες γυναίκες γεννάνε στην Ελλάδα χωρίς επισκληριδιο;; και χωρίς να είναι επιλογή τους; Ή κουμπάρα μου πάντως το 2013 γέννησε σε δημόσιο εδώ Αθήνα. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά που της έλεγαν να κάνει επισκληριδιο και αυτή φοβόταν. Και εν τέλει έκανε όταν πλέον δεν άντεχε άλλο αλλά δεν πρόλαβε να την πιάσει γιατί λίγο μετά γέννησε. Έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα Ή είναι αυτό που λεει η @Kathrin17

@KNecky εγώ έχω κάνει επισκληριδιο αλλά τελικά γέννησα με καισαρική. Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα. Μένεις ακίνητη για λίγη ώρα και αυτό είναι. Δεν πονάς ούτε τίποτα. Βέβαια έχω ακούσει για ενοχλήσεις στη μέση για πολύ καιρό μετά τη γέννα και κάτι τέτοια τρομακτικά. Συνολικά 3 δόσεις μου έβαλαν πριν καταλήξω στην καισαρική.. Και για κάποιο λόγο νόμιζα πως και στις προγραμματισμένες καισαρικές το ίδιο γινόταν. Νόμιζα μόνο σε λίγες περιπτώσεις έκαναν ολική. Πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα μάλλον.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, asda said:

Έχω πάθει σοκ. Τι είναι αυτα;; δηλαδή τόσες και τόσες γυναίκες γεννάνε στην Ελλάδα χωρίς επισκληριδιο;; και χωρίς να είναι επιλογή τους; Ή κουμπάρα μου πάντως το 2013 γέννησε σε δημόσιο εδώ Αθήνα. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά που της έλεγαν να κάνει επισκληριδιο και αυτή φοβόταν. Και εν τέλει έκανε όταν πλέον δεν άντεχε άλλο αλλά δεν πρόλαβε να την πιάσει γιατί λίγο μετά γέννησε. Έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα Ή είναι αυτό που λεει η @Kathrin17

@KNecky εγώ έχω κάνει επισκληριδιο αλλά τελικά γέννησα με καισαρική. Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα. Μένεις ακίνητη για λίγη ώρα και αυτό είναι. Δεν πονάς ούτε τίποτα. Βέβαια έχω ακούσει για ενοχλήσεις στη μέση για πολύ καιρό μετά τη γέννα και κάτι τέτοια τρομακτικά. Συνολικά 3 δόσεις μου έβαλαν πριν καταλήξω στην καισαρική.. Και για κάποιο λόγο νόμιζα πως και στις προγραμματισμένες καισαρικές το ίδιο γινόταν. Νόμιζα μόνο σε λίγες περιπτώσεις έκαναν ολική. Πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα μάλλον.. 

Κ γω ετσι ξερω για τις προγραμματισμενες καισαρικες οπως λες..ειναι κριμα να κανεις ολικη κ να χανεις τη στιγμη γεννησης του μωρου σου πιστευω!! Τωρα αν υπαρχουν ιατρικοι λογοι σε μεμονωμενες περιπτωσεις οκ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Έχω πάθει σοκ. Τι είναι αυτα;; δηλαδή τόσες και τόσες γυναίκες γεννάνε στην Ελλάδα χωρίς επισκληριδιο;; και χωρίς να είναι επιλογή τους; Ή κουμπάρα μου πάντως το 2013 γέννησε σε δημόσιο εδώ Αθήνα. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά που της έλεγαν να κάνει επισκληριδιο και αυτή φοβόταν. Και εν τέλει έκανε όταν πλέον δεν άντεχε άλλο αλλά δεν πρόλαβε να την πιάσει γιατί λίγο μετά γέννησε. Έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα Ή είναι αυτό που λεει η @Kathrin17

@KNecky εγώ έχω κάνει επισκληριδιο αλλά τελικά γέννησα με καισαρική. Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα. Μένεις ακίνητη για λίγη ώρα και αυτό είναι. Δεν πονάς ούτε τίποτα. Βέβαια έχω ακούσει για ενοχλήσεις στη μέση για πολύ καιρό μετά τη γέννα και κάτι τέτοια τρομακτικά. Συνολικά 3 δόσεις μου έβαλαν πριν καταλήξω στην καισαρική.. Και για κάποιο λόγο νόμιζα πως και στις προγραμματισμένες καισαρικές το ίδιο γινόταν. Νόμιζα μόνο σε λίγες περιπτώσεις έκαναν ολική. Πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα μάλλον.. 

Στο νοσοκομείο Χανίων που γεννά εγώ κάνουν επισκληριδιο μόνο στην καισαρική στον ΦΤ όχι ..... 

Η κάθε μανούλα να ρωτήσει λοιπόν τον γιατρό της για την τακτική που λειτουργούν .... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμένα ξέρετε ποιος είναι ο τρόμος μου; Μην έχω έκτακτο τοκετό κ είναι κοντά στην ώρα που έχω κανει αντιπηκτικη ένεση (όπως την έπαθε η Χατζιδου) κ δεν μου επιτρέπεται να κάνω επισκληρίδειο! Ποιες άλλες κάνετε αντιπηκτικες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμένα ξέρετε ποιος είναι ο τρόμος μου; Μην έχω έκτακτο τοκετό κ είναι κοντά στην ώρα που έχω κανει αντιπηκτικη ένεση (όπως την έπαθε η Χατζιδου) κ δεν μου επιτρέπεται να κάνω επισκληρίδειο! Ποιες άλλες κάνετε αντιπηκτικες; 

Καλημέρα, κάνω αντιπηκτικές και δεν έχω συζητήσει κάτι με τον γιατρό μου σχετικά με τη διαδικασία του τοκετού, νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, ούτε εκείνος μου ανέφερε κάτι δηλαδή.. Από τα ελάχιστα που ξέρω και εφόσον θα κάνω τις αντιπηκτικές μέχρι το τέλος, εάν δεν κάνω καισαρική ίσως κάνω πρόκληση; Και πάλι δεν ξέρω, δικές μου εικασίες είναι αυτές.


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμένα ξέρετε ποιος είναι ο τρόμος μου; Μην έχω έκτακτο τοκετό κ είναι κοντά στην ώρα που έχω κανει αντιπηκτικη ένεση (όπως την έπαθε η Χατζιδου) κ δεν μου επιτρέπεται να κάνω επισκληρίδειο! Ποιες άλλες κάνετε αντιπηκτικες; 

Ααα ναι??ετσι της συνεβη??εγω κανω αντιπηκτικες αλλα θα πω στη μπεμπουλα μου οτι δεν αρεσουν στην μαμα τα εκτακτα κ ξαφνικα!χαχα

Δεν το εχω κουβεντιασει εκτενως με το γιατρο μου αλλα μου ειπε οτι θα εχουμε το νου μας για τα σημαδια οτι πλησιαζει ο τοκετος κ αν ειναι ετσι δε θα κανω την ινοχεπ..

Η αιματολογος μου ειπε δε νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχω κ μαλιστα μου ειπε σιγα 1ο παιδι μην το κανεις σε χρονο dt απο οταν σε πιασουν τα πρωτα πονακια..σιγουρα θα περασει καποιο διαστημα κ θασαι οκ με την ενεση..

Βεβαια ολα αυτα ειναι σχετικα κ κουβεντες θεωρω καθησυχαστικες των γιατρων γτ ειναι νωρις..οταν φτασει ωρα κ εχουν τα δεδομενα μπροστα τους ξερουν τι θα κανουν..

Εγω δεν το σκεφτομαι κ δε με αγχωνει προς το παρον..ειμαι αισιοδοξη οτι ολα θαρθουν βολικα!!


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...