Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Πρόβλημα με τον θηλασμό.


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Γέννησα εδώ και μια βδομάδα ένα κοριτσάκι και ενώ θηλαζαμε τις πρώτες μέρες κανονικά, την τρίτη μέρα ανέβασε ίκτερο και μπήκαμε στη λάμπα. Εγώ έβγαζα γάλα για να βλέπω τι τρώει και από χθες η νεογνόλόγος μου είπε να τη θηλάζω σιγά σιγά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μάλλον συνηθισε το μπιμπερο και στα μισά του θηλασμού κλαίει. Έχετε παρόμοια εμπειρία.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η εμπειρία μου είναι ότι ενώ στην αρχή θήλαζε μετά εκλαιγε και δεν έπιανε τις θηλές. Τελικά ήταν επειδή πειναγε λυσσασμένα και δεν είχε κουραγιο να τραβάει για να πίνει από το στήθος. Όταν της έδωσα ξένο γιατί είχε αφυδατωθει συνηλθε και την επόμενη μέρα έπινε κανονικά από το στήθος. Εγώ όμως της έδινα και ξένο γιατί είχα φοβηθεί μην ξαναφυδατωθει. Εδινα μπόλικο ξένο μάλιστα. Και αν και δεν ήξερα τι πίνει από εμενα την άφηνα να κάθεται στο στήθος μου οοοση ώρα θέλει εκείνη! Τελικά να σου πω ότι όλοι μου έλεγαν μην δίνεις ξένο γιατί θα σου κοπεί το γαλα αλλά εμενα είναι 9 μηνών κι ακόμα θηλάζει! Μάλλον επειδή την έβαζα πολύ στο στήθος. Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω γιατί τελικά θα κανεις ότι κανει το παιδί να νιώθει καλυτερα. Ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός αλλά μην τρελαθείς αν θέλει πιο πολύ μπιμπερό. Πάλι το γαλα σου θα πίνει. Αν κλαίει στο στήθος ίσως πεινάει πολύ. Μερικά παιδιά θέλουν παραπάνω από αλλα. Δοκίμασε να της δίνεις από μπιμπερό και μετά πάλι να την βάζεις στο στήθος ακόμα και για να πιπιλίζει. Η δικη μου μαια αυτό μου έλεγε. Και δες πως θα πηγαίνει το πράγμα μέρα με τη μέρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Γέννησα εδώ και μια βδομάδα ένα κοριτσάκι και ενώ θηλαζαμε τις πρώτες μέρες κανονικά, την τρίτη μέρα ανέβασε ίκτερο και μπήκαμε στη λάμπα. Εγώ έβγαζα γάλα για να βλέπω τι τρώει και από χθες η νεογνόλόγος μου είπε να τη θηλάζω σιγά σιγά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μάλλον συνηθισε το μπιμπερο και στα μισά του θηλασμού κλαίει. Έχετε παρόμοια εμπειρία.

Να σου ζησει

Αρχικα να θηλαζεις οποτε κ για οση ωρα θελει το μωρο, στις αρχες εγω θηλαζα ανα διωρο μερα νυχτα, κ μετα διωρο μερα τριωρο νυχτα. Η ωρα απο την αρχη του  πρωτο θηλασμου μεχρι να αρχισει ο επομενος

Οχι πιπιλα

Το συμπληρωμα μετα. Δινεις μονο αντλημεμο; ποσο; 

Οταν δινεις το αντλημενο μπορεις να μην ειναι με μπιμπερο, αλλα με συριγγα, ποτηρακι, η το συστημα sns της medela με τα σωληνακια. Ανα λιγα ml σταματας να δεις μηπως χορτασε

Οσο θηλαζεις βοηθαει να κανεις μαλαξεις στο στηθος τρεχει πιο γρηγορα το γαλα

Αν δεις οτι δυσκολευεσαι επικοινωνησε με εναν συμβουλο θηλασμου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Να σου ζησει

Αρχικα να θηλαζεις οποτε κ για οση ωρα θελει το μωρο, στις αρχες εγω θηλαζα ανα διωρο μερα νυχτα, κ μετα διωρο μερα τριωρο νυχτα. Η ωρα απο την αρχη του  πρωτο θηλασμου μεχρι να αρχισει ο επομενος

Οχι πιπιλα

Το συμπληρωμα μετα. Δινεις μονο αντλημεμο; ποσο; 

Οταν δινεις το αντλημενο μπορεις να μην ειναι με μπιμπερο, αλλα με συριγγα, ποτηρακι, η το συστημα sns της medela με τα σωληνακια. Ανα λιγα ml σταματας να δεις μηπως χορτασε

Οσο θηλαζεις βοηθαει να κανεις μαλαξεις στο στηθος τρεχει πιο γρηγορα το γαλα

Αν δεις οτι δυσκολευεσαι επικοινωνησε με εναν συμβουλο θηλασμου

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι από χθες θηλάζω χωρίς άντληση. Τρώει στην αρχή αλλά μετά κάνει λες και δεν ξέρει να φάει. Στο τέλος δίνω σχεδόν κάθε φορά συμπληρωμα.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι από χθες θηλάζω χωρίς άντληση. Τρώει στην αρχή αλλά μετά κάνει λες και δεν ξέρει να φάει. Στο τέλος δίνω σχεδόν κάθε φορά συμπληρωμα.

Αγαπημενη επειδη κ θηλαζω κ δινω ξενο το θεμα ειναι η ροη αυτο συνηθιζουν τουλαχιστον ο δικος μου,εκνευρίζεται τοσο πολυ στο στηθος οταν πειναει πολυ οαν μπορουσε να καταπιει την θηλη θα το κανε.η θα κάνεις υπομονη να ξαναμαθει ροη στηθους η ξεκινα την με το συμπληρωμα κ μετα βαλτην στο στηθος να ναι ελαφρως χορτατη  κ σιγα σιγα το μειωνεις σιγουρα κ μια συμβουλος ισως σε βοηθησει καλύτερα εγω μιλαω καθαρα με βαση αυτου που αντιμετωπιζω κ γω.ποια μπιμπερο της εχεις?δες μηπως σταζει κ.η πιπίλα.αρκετα γρηγορα κ της το.κανει ακομα πιο ευκολο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την κοπελα που λεει για την ροη. Γι αυτο προτεινα μαλαξεις κ διαφορετικο μεσο για το συμπληρωμα

Στο μπιμπερο θελει θηλη για νεογεννητο, κ συχνα να σταματας. Επισης υπαρχει κ ενα μπιμπερο της μεντελα με πολυ αργη ροη κ λενε οτι ειναι καλο για θηλαζοντα

Το συμπληρωμα που δινεις καθε φορα οταν κανει σαν να μην ξερει να φαει ειναι γαλα σκονη; 

Μπορεις να κανεις κ εναλλαγες στηθους κ αλλαγη στασεων θηλασμου. Βοηθανε στην μεγαλυτερη παραγωγη κ να αδειαζει καλα το στηθος

Αν θελεις να κοψεις το συμπληρωμα καθε 3-4μερες μπορεις να μειωνεις ενα μπουκαλι η 30μλ απο καθε μπουκαλι. Παραλληλα θηλαζεις περισσοτερο κ εχετε τον χρονο να συμβαδισει η παραγωγη κ η συνεργασια του μωρου

Δες κ τα σωληνακια, ειναι τροπος να δινεις το συμπληρωμα, αλλα καταληγουν διπλα στη θηλη, οποτε το μωρο μαθαινει οτι εκει εχει φαγητο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Αγαπημενη επειδη κ θηλαζω κ δινω ξενο το θεμα ειναι η ροη αυτο συνηθιζουν τουλαχιστον ο δικος μου,εκνευρίζεται τοσο πολυ στο στηθος οταν πειναει πολυ οαν μπορουσε να καταπιει την θηλη θα το κανε.η θα κάνεις υπομονη να ξαναμαθει ροη στηθους η ξεκινα την με το συμπληρωμα κ μετα βαλτην στο στηθος να ναι ελαφρως χορτατη  κ σιγα σιγα το μειωνεις σιγουρα κ μια συμβουλος ισως σε βοηθησει καλύτερα εγω μιλαω καθαρα με βαση αυτου που αντιμετωπιζω κ γω.ποια μπιμπερο της εχεις?δες μηπως σταζει κ.η πιπίλα.αρκετα γρηγορα κ της το.κανει ακομα πιο ευκολο!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η παιδίατρος μας είπε να την βάζω στο στήθος πρώτα πεινασμένη και μέρα να δίνω λίγο συμπλήρωμα. Θέλει υπομονή. Διάφορα μπιμπερο avene, chicco,nuk.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η παιδίατρος μας είπε να την βάζω στο στήθος πρώτα πεινασμένη και μέρα να δίνω λίγο συμπλήρωμα. Θέλει υπομονή. Διάφορα μπιμπερο avene, chicco,nuk.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την βάζεις εννοείται πρώτα στο στήθος αλλά πριν να είναι τελείως πεινασμένη. Να την δεις όταν αρχίζει σιγά σιγά να ψάχνει για να φάει, πχ αρχίζει να ανοίγει το στόματακι κ ψάχνει η πιπιλιζει τα χεράκια. Αν την βάλεις όταν κλαίει θα είναι πολύ πεινασμένη κ δεν θα περιμένει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την βάζεις εννοείται πρώτα στο στήθος αλλά πριν να είναι τελείως πεινασμένη. Να την δεις όταν αρχίζει σιγά σιγά να ψάχνει για να φάει, πχ αρχίζει να ανοίγει το στόματακι κ ψάχνει η πιπιλιζει τα χεράκια. Αν την βάλεις όταν κλαίει θα είναι πολύ πεινασμένη κ δεν θα περιμένει!

Στην αρχή τρώει κανονικά αλλά προς το τέλος δεν θέλει. Αυτό είναι το θέμα. 


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies είπε:

Στην αρχή τρώει κανονικά αλλά προς το τέλος δεν θέλει. Αυτό είναι το θέμα. 

Ενώ το μπουκάλι το δέχεται κανονικά??? Όταν κλαίει ενώ τρώει δοκίμασες να τον βγάλεις απ' το στήθος? Σκέφτομαι μήπως στην πραγματικότητα δεν κλαίει επειδή δεν πέφτει γρήγορα το γάλα αλλά το αντίθετο... Να πνίγεται απ' τη μεγάλη ροή. Μήπως εκείνη την ώρα το γάλα βγαίνει σαν συντριβανακι. Αν βέβαια όντως νευριάζει επειδή δεν βγαίνει γάλα δοκίμασε να το πιέζεις το στήθος κ να κάνεις μαλαξεις για να βγαίνει πιο εύκολα. Αν δίνεις συμπλήρωμα να προσπαθείς να δίνεις λίγο κ μετά πάλι στο στήθος για να αυξήσει την παραγωγή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ενώ το μπουκάλι το δέχεται κανονικά??? Όταν κλαίει ενώ τρώει δοκίμασες να τον βγάλεις απ' το στήθος? Σκέφτομαι μήπως στην πραγματικότητα δεν κλαίει επειδή δεν πέφτει γρήγορα το γάλα αλλά το αντίθετο... Να πνίγεται απ' τη μεγάλη ροή. Μήπως εκείνη την ώρα το γάλα βγαίνει σαν συντριβανακι. Αν βέβαια όντως νευριάζει επειδή δεν βγαίνει γάλα δοκίμασε να το πιέζεις το στήθος κ να κάνεις μαλαξεις για να βγαίνει πιο εύκολα. Αν δίνεις συμπλήρωμα να προσπαθείς να δίνεις λίγο κ μετά πάλι στο στήθος για να αυξήσει την παραγωγή

Τι μπουκάλι το δέχεται. Μάλλον η ροή είναι μεγάλη. Η αλήθεια είναι πως έχει βελτιωθεί τώρα σιγά σιγά. Σήμερα στο νοσοκ. που τη ζυγισανε μου είπαν να της δίνω συμπλήρωμα όταν το θελει, όχι κάθε φορά. 


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπον ειναι θεμα ροης, οταν το κανει αυτο, την βγαζεις απο το στηθος, βλεπεις αν πεταγεται συντριβανακι το γαλα, βγαζεις λιγο με το χερι να μειωθει η ροη κ συνεχιζεις

Οσο μεγαλωνει θα τα διαχειριζεται καλυτερα μονη αυτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

Τι μπουκάλι το δέχεται. Μάλλον η ροή είναι μεγάλη. Η αλήθεια είναι πως έχει βελτιωθεί τώρα σιγά σιγά. Σήμερα στο νοσοκ. που τη ζυγισανε μου είπαν να της δίνω συμπλήρωμα όταν το θελει, όχι κάθε φορά. 

Ναι δεν υπάρχει λόγος να δίνεις συμπληρωμα αν έχει χορτάσει με θηλασμό.. Μπράβο τους που σ πρότειναν κάτι τέτοιο χωρίς να υπονομεύσουν το θηλασμό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...