Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ...


KateDim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Πήρα αποτελέσματα σήμερα και η προλακτίνη μου είναι στα ύψη, με πήρε από κάτω η αλήθεια είναι, τώρα θα πρέπει να επισκεφτώ ενδοκρινολόγο :( είχε κάποια ανεβασμένη τιμή; πως επηρεάζει ακριβώς αυτό; τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KateDim είπε:

71,7...

Είναι υψηλή αλλά όχι υπερβολικά,θα το κατεβάσετε γρήγορα και εύκολα! Σε ενδοκρινολόγο πρέπει να απευθυνθείς παίζει να ζητήσει επανάληψη και ίσως υπέρηχο (αν και δεν είναι τόσο υψηλή ώστε να υπάρχει θέμα). Συνήθως δίνουν χάπι και επανέρχεται. Πάντως μην στεναχωριέσαι θα λυθεί γρήγορα το θέμα! 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

καλησπέρα, εκανα εξετασεις μιας τον Ιουλιο μιας και ειχα ενοχλήσεις στο στήθος μου και μου βγήκε η προλακτίνη 122.5 ng/ml .H ενδοκρινολόγος μου εγραψε να κανω μαγνητικη υπόφυσης και τελικα δεν υπηρχε αδενωμα. Τον επομενο μηνα εκανα επανέλεγχο και η τιμη τησ ειχε πεσει 30.8 ng/ml με ανωτατο οριο το 23.3 αυτο χωρις να κανω κάποια θεραπεια. Και η ενδοκρινολογος δεν ηθελε να μου δοσει χαπια αν και 30.8... Αυτον τον μηνα εκανα εξεταση και βγηκε 37.4 με όριο το 26.5 αγχονομαι γιατ8ι ειμαστε σε διαδικασια εξωσωματικης μηπως τελικα και αυτο το νουμερο επηρεαζει... :???:

Link to comment
Share on other sites

Just now, hope1 είπε:

καλησπέρα, εκανα εξετασεις μιας τον Ιουλιο μιας και ειχα ενοχλήσεις στο στήθος μου και μου βγήκε η προλακτίνη 122.5 ng/ml .H ενδοκρινολόγος μου εγραψε να κανω μαγνητικη υπόφυσης και τελικα δεν υπηρχε αδενωμα. Τον επομενο μηνα εκανα επανέλεγχο και η τιμη τησ ειχε πεσει 30.8 ng/ml με ανωτατο οριο το 23.3 αυτο χωρις να κανω κάποια θεραπεια. Και η ενδοκρινολογος δεν ηθελε να μου δοσει χαπια αν και 30.8... Αυτον τον μηνα εκανα εξεταση και βγηκε 37.4 με όριο το 26.5 αγχονομαι γιατ8ι ειμαστε σε διαδικασια εξωσωματικης μηπως τελικα και αυτο το νουμερο επηρεαζει... :???:

καλησπέρα με το καλο σ ευχομαι να πάνε όλα.επειση πέρασα από στάδιο προλακτινης κ γω με υψηλά νούμερα όχι βεναια τόσο ο γιατρός μ πριν μ κάνει την μεταφορά μ εδωσε  χάπι να πέσει κ μετά μ έκανε την μεταφορά...την θεωρεί σημαντικη κ πρέπει να είναι κάτω από 20 κ μ ειπε...γαοτι δεν Ρωτάς τον γιατρό σ,??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , hope1 είπε:

καλησπέρα, εκανα εξετασεις μιας τον Ιουλιο μιας και ειχα ενοχλήσεις στο στήθος μου και μου βγήκε η προλακτίνη 122.5 ng/ml .H ενδοκρινολόγος μου εγραψε να κανω μαγνητικη υπόφυσης και τελικα δεν υπηρχε αδενωμα. Τον επομενο μηνα εκανα επανέλεγχο και η τιμη τησ ειχε πεσει 30.8 ng/ml με ανωτατο οριο το 23.3 αυτο χωρις να κανω κάποια θεραπεια. Και η ενδοκρινολογος δεν ηθελε να μου δοσει χαπια αν και 30.8... Αυτον τον μηνα εκανα εξεταση και βγηκε 37.4 με όριο το 26.5 αγχονομαι γιατ8ι ειμαστε σε διαδικασια εξωσωματικης μηπως τελικα και αυτο το νουμερο επηρεαζει... :???:

Κι εγω παρόμοια ιστορία με την Ραφαέλα μου εδωσαν χάπι και την ρίξαμε πριν την ετ. Να εχεις στο νου σου για την προλακτινη :

1. Την κανεις δυο ωρες αφου ξυπνήσεις 

2. Δεν περπατάς για το μικροβιολογικό αλλα μετακινήσαι με αυτοκινητο

3. Την στιγμή της αιμοληψίας  εισαι παρά πολυ χαλαρή χωρις ίχνος άγχους 

4. Καλα θα ειναι να την κανεις στις πρώτες μερες του κυκλου 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hope1 είπε:

καλησπέρα, εκανα εξετασεις μιας τον Ιουλιο μιας και ειχα ενοχλήσεις στο στήθος μου και μου βγήκε η προλακτίνη 122.5 ng/ml .H ενδοκρινολόγος μου εγραψε να κανω μαγνητικη υπόφυσης και τελικα δεν υπηρχε αδενωμα. Τον επομενο μηνα εκανα επανέλεγχο και η τιμη τησ ειχε πεσει 30.8 ng/ml με ανωτατο οριο το 23.3 αυτο χωρις να κανω κάποια θεραπεια. Και η ενδοκρινολογος δεν ηθελε να μου δοσει χαπια αν και 30.8... Αυτον τον μηνα εκανα εξεταση και βγηκε 37.4 με όριο το 26.5 αγχονομαι γιατ8ι ειμαστε σε διαδικασια εξωσωματικης μηπως τελικα και αυτο το νουμερο επηρεαζει... :???:

Σε ποιον ενδοκρινολογο πας αν επιτρεπεται; Περίεργο να μην σου δωσει χαπι με αυτη την τιμη κι εφοσον εισαι σε διαδικαδια εξωσωματικης. Ετσι κι αλλιως δεν θα πλακωθεις στα φαρμακα, προκειται για χαπι που θα σου δωσει πχ μισο ανα 10-15 μερες κι αυτο την κανει τη δουλεια του. Εγω παιδευτηκα με τους ενδοκρινολογους ωσπου να βρω αυτην που κατεληξα κι ηταν αυστηρη για την τιμη της προλακτινης να ειναι κατω απο 10 για να γινει ετ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rafaelatarzan said:

καλησπέρα με το καλο σ ευχομαι να πάνε όλα.επειση πέρασα από στάδιο προλακτινης κ γω με υψηλά νούμερα όχι βεναια τόσο ο γιατρός μ πριν μ κάνει την μεταφορά μ εδωσε  χάπι να πέσει κ μετά μ έκανε την μεταφορά...την θεωρεί σημαντικη κ πρέπει να είναι κάτω από 20 κ μ ειπε...γαοτι δεν Ρωτάς τον γιατρό σ,??? 

Ευχαριστώ πολυ κ σε σενα τ ίδιο :) ! Λοιπόν το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια στο θέμα της προλακτίνης!! ο προηγούμενος γιατρός μου, τοσο καιρό που με παρακολουθούσε με υπέρηχο μου έλεγε ολα καλα και οτι κανω ωορηξίες και οτι η προλακτίνη μου οφείλεται στο στρες.. εντομεταξυ εγω το νιωθω απο το πρισμενο μου στήθος δεν ειναι δηλαδη η στιγμη που σε τρυπαει η βελονα μονο ετσι πιστευω... Σ αυτον τον γιατρο που θα κανουμε εξωσωματικη ειδε τις εξετρασεις μου δεν επικεντρωθηκε στην προλακτινη. Γι αυτο ζητησα να κανω εξεταση και περιμένω αυριο ν παρω να τους πω..

@Καντι τα εκανα ολα αυτα και παλι μου βγηκε 10 μοναδες πανω απο το όριο.. έχεις να μου προτείνεις ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη ?

@Pagotoula δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω όνομα την λένε Σταφ..δου και ειναι Θεσσαλονικη..έσενα ποια είναι ? σκέφτομαι να κλείσω ραντεβου στον  κ. Γουλη:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, hope1 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κ σε σενα τ ίδιο :) ! Λοιπόν το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια στο θέμα της προλακτίνης!! ο προηγούμενος γιατρός μου, τοσο καιρό που με παρακολουθούσε με υπέρηχο μου έλεγε ολα καλα και οτι κανω ωορηξίες και οτι η προλακτίνη μου οφείλεται στο στρες.. εντομεταξυ εγω το νιωθω απο το πρισμενο μου στήθος δεν ειναι δηλαδη η στιγμη που σε τρυπαει η βελονα μονο ετσι πιστευω... Σ αυτον τον γιατρο που θα κανουμε εξωσωματικη ειδε τις εξετρασεις μου δεν επικεντρωθηκε στην προλακτινη. Γι αυτο ζητησα να κανω εξεταση και περιμένω αυριο ν παρω να τους πω..

@Καντι τα εκανα ολα αυτα και παλι μου βγηκε 10 μοναδες πανω απο το όριο.. έχεις να μου προτείνεις ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη ?

@Pagotoula δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω όνομα την λένε Σταφ..δου και ειναι Θεσσαλονικη..έσενα ποια είναι ? σκέφτομαι να κλείσω ραντεβου στον  κ. Γουλη:roll::roll:

να προσέξεις με την προλακτινης σ....είναι πανεύκολο μα πέσει κ μετά θα είναι όλα τελια...περιμένουμε νέα σ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, hope1 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κ σε σενα τ ίδιο :) ! Λοιπόν το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια στο θέμα της προλακτίνης!! ο προηγούμενος γιατρός μου, τοσο καιρό που με παρακολουθούσε με υπέρηχο μου έλεγε ολα καλα και οτι κανω ωορηξίες και οτι η προλακτίνη μου οφείλεται στο στρες.. εντομεταξυ εγω το νιωθω απο το πρισμενο μου στήθος δεν ειναι δηλαδη η στιγμη που σε τρυπαει η βελονα μονο ετσι πιστευω... Σ αυτον τον γιατρο που θα κανουμε εξωσωματικη ειδε τις εξετρασεις μου δεν επικεντρωθηκε στην προλακτινη. Γι αυτο ζητησα να κανω εξεταση και περιμένω αυριο ν παρω να τους πω..

@Καντι τα εκανα ολα αυτα και παλι μου βγηκε 10 μοναδες πανω απο το όριο.. έχεις να μου προτείνεις ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη ?

@Pagotoula δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω όνομα την λένε Σταφ..δου και ειναι Θεσσαλονικη..έσενα ποια είναι ? σκέφτομαι να κλείσω ραντεβου στον  κ. Γουλη:roll::roll:

Νόμιζα ότι είσαι Αθήνα κορίτσι μου. Η γιατρός μου είναι Αθήνα. Η προλακτίνη πέφτει πολύ εύκολα. Πήγαινε και σε κάποιον άλλο ενδοκρινολόγο ώστε να φροντίσετε  να χαμηλώσει πριν την προσπάθειά σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, hope1 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κ σε σενα τ ίδιο :) ! Λοιπόν το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια στο θέμα της προλακτίνης!! ο προηγούμενος γιατρός μου, τοσο καιρό που με παρακολουθούσε με υπέρηχο μου έλεγε ολα καλα και οτι κανω ωορηξίες και οτι η προλακτίνη μου οφείλεται στο στρες.. εντομεταξυ εγω το νιωθω απο το πρισμενο μου στήθος δεν ειναι δηλαδη η στιγμη που σε τρυπαει η βελονα μονο ετσι πιστευω... Σ αυτον τον γιατρο που θα κανουμε εξωσωματικη ειδε τις εξετρασεις μου δεν επικεντρωθηκε στην προλακτινη. Γι αυτο ζητησα να κανω εξεταση και περιμένω αυριο ν παρω να τους πω..

@Καντι τα εκανα ολα αυτα και παλι μου βγηκε 10 μοναδες πανω απο το όριο.. έχεις να μου προτείνεις ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη ?

@Pagotoula δεν ξέρω αν κανει να αναφέρω όνομα την λένε Σταφ..δου και ειναι Θεσσαλονικη..έσενα ποια είναι ? σκέφτομαι να κλείσω ραντεβου στον  κ. Γουλη:roll::roll:

Όχι δεν εχω κάποιον υπ όψη μου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα και ελπιζω να μπορεσω να παρω απαντηση  :P

Ειμαι 24 σχεδον 25 χρονων και με τον συντροφο μου εχουμε ελευθερη επαφη εδω και 2 χρονια γιατι θελαμε ενα μωρακι παρολο που ημουν μικρη ηλικιακα το ηθελα απο παντα και ημουν πολυ σιγουρη για τον ανθρωπο που εχω διπλα μου. Να μην τα πολυλογω ειχαμε ελευθερη επαφη χωρις βεβαια να γινεται επι τουτου μονο τις γονιμες μερες ,περναγε ο καιρος και το επιθυμητο αποτελεσμα δεν ερχοταν . Είχα μια αρνηση και εναν φοβο να το κοιταξω περαιτερω και ελεγα απλα πως ισως δεν ετυχε. Πιο πολυ φοβος ηταν, δεν ειχα καθολου θαρρος, φοβομουν οτι θα ακουσω κατι αρνητικο και το απεφευγα δεν ξερω καν γιατι το εκανα αυτο, σκεφτομουν και το οτι ειμαι μικρη σε ηλικια και λεω δεν μπορει κατι αλλο θα φταιει δε γινεται να εχω σε τοσο μικρη ηλικια καποιο προβλημα, συν οτι παντα ειχα πολυ σταθερο κυκλο και εκανα τα τεστ παπ μου καθε χρονο . Αρχισαμε τις πιο σοβαρες προσπαθειες με το να κοιταω τς γονιμες μερες κτλπ ενα 8μηνο περιπου μεχρι σημερα. Φετος τελη τ καλοκαιριου αποφασισα να μιλησω στον γυναικολογο μου για τις προσπαθειες που κανουμε με τον συντροφο μου και μου εδωσε να κανω ορμονολογικες εξετασεις . Εκανα τις εξετασεις μου λοιπον και η προλακτινη μου βγηκε 70,94 και θυρεοειδης 6,20 και λιγο ακομη ηθελα για πολυκιστικες ωοθηκες οπως μου ειπε . Απο τον Νοεμβριο  που βγηκαν τα αποτελεσματα αυτα εχω ξεκινησει dostinex μισο για 2 μερες την εβδομαδα  και φυσικα Τ4  . Ειχα κανει εξετασεις για θυρεοειδη στο μεταξυ και παλια και δεν ειχε δειξει ποτε να εχω . Τον Δεκεμβρη ξανα αφου αδιαθετησα εκανα εξετασεις η προλακτινη επεσε στο 14,6  και ο θυρεοειδης 2,48 .Τον Ιανουαριο αφου ηρθε ξανα η περιοδος η προλακτινη βγηκε  9,1 και θυρεοειδης 1,55. Και τωρα οι τελευταιες εξετασεις μου εδειξαν 1,54 θυρεοειδη και προλακτινη 14,9 . Να σημειωσω οτι ο γιατρος μου μειωσε και την δοσολογια στα dostinex. Μου ειπε οτι οι εξετασεις μου ειναι πολυ φυσιολογικες και πως θα σταματησω την αγωγη μεχρι το πασχα τουλαχιστον και επειτα βλεπουμε και γενικα ηταν πολυ καθυσηχαστικος.. Ειμαι πολυ απογοητευμενη καθε φορα που αδιαθετω πεφτω σε καταθλιψη αλλα προσπαθω να μη το δειχνω...Καθε φορα στεναχωριεμαι τοσο πολυ που δεν ερχεται αυτο που θελουμε ... Θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια παρομοια ιστορια ή αν εχετε να μου προτεινετε κατι γενικως..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , IonSokolata είπε:

Kαλησπερα και απο μενα και ελπιζω να μπορεσω να παρω απαντηση  :P

Ειμαι 24 σχεδον 25 χρονων και με τον συντροφο μου εχουμε ελευθερη επαφη εδω και 2 χρονια γιατι θελαμε ενα μωρακι παρολο που ημουν μικρη ηλικιακα το ηθελα απο παντα και ημουν πολυ σιγουρη για τον ανθρωπο που εχω διπλα μου. Να μην τα πολυλογω ειχαμε ελευθερη επαφη χωρις βεβαια να γινεται επι τουτου μονο τις γονιμες μερες ,περναγε ο καιρος και το επιθυμητο αποτελεσμα δεν ερχοταν . Είχα μια αρνηση και εναν φοβο να το κοιταξω περαιτερω και ελεγα απλα πως ισως δεν ετυχε. Πιο πολυ φοβος ηταν, δεν ειχα καθολου θαρρος, φοβομουν οτι θα ακουσω κατι αρνητικο και το απεφευγα δεν ξερω καν γιατι το εκανα αυτο, σκεφτομουν και το οτι ειμαι μικρη σε ηλικια και λεω δεν μπορει κατι αλλο θα φταιει δε γινεται να εχω σε τοσο μικρη ηλικια καποιο προβλημα, συν οτι παντα ειχα πολυ σταθερο κυκλο και εκανα τα τεστ παπ μου καθε χρονο . Αρχισαμε τις πιο σοβαρες προσπαθειες με το να κοιταω τς γονιμες μερες κτλπ ενα 8μηνο περιπου μεχρι σημερα. Φετος τελη τ καλοκαιριου αποφασισα να μιλησω στον γυναικολογο μου για τις προσπαθειες που κανουμε με τον συντροφο μου και μου εδωσε να κανω ορμονολογικες εξετασεις . Εκανα τις εξετασεις μου λοιπον και η προλακτινη μου βγηκε 70,94 και θυρεοειδης 6,20 και λιγο ακομη ηθελα για πολυκιστικες ωοθηκες οπως μου ειπε . Απο τον Νοεμβριο  που βγηκαν τα αποτελεσματα αυτα εχω ξεκινησει dostinex μισο για 2 μερες την εβδομαδα  και φυσικα Τ4  . Ειχα κανει εξετασεις για θυρεοειδη στο μεταξυ και παλια και δεν ειχε δειξει ποτε να εχω . Τον Δεκεμβρη ξανα αφου αδιαθετησα εκανα εξετασεις η προλακτινη επεσε στο 14,6  και ο θυρεοειδης 2,48 .Τον Ιανουαριο αφου ηρθε ξανα η περιοδος η προλακτινη βγηκε  9,1 και θυρεοειδης 1,55. Και τωρα οι τελευταιες εξετασεις μου εδειξαν 1,54 θυρεοειδη και προλακτινη 14,9 . Να σημειωσω οτι ο γιατρος μου μειωσε και την δοσολογια στα dostinex. Μου ειπε οτι οι εξετασεις μου ειναι πολυ φυσιολογικες και πως θα σταματησω την αγωγη μεχρι το πασχα τουλαχιστον και επειτα βλεπουμε και γενικα ηταν πολυ καθυσηχαστικος.. Ειμαι πολυ απογοητευμενη καθε φορα που αδιαθετω πεφτω σε καταθλιψη αλλα προσπαθω να μη το δειχνω...Καθε φορα στεναχωριεμαι τοσο πολυ που δεν ερχεται αυτο που θελουμε ... Θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια παρομοια ιστορια ή αν εχετε να μου προτεινετε κατι γενικως..

Ο θυρεοειδής οπως και η προλακτινη ειναι σίγουρα λόγοι υπογονιμότητας, σπερμοδιαγραμμα ομως κανατε;

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...