Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Lalom είπε:

Να σου ζησει. Παντα να ειναι γερο και τυχερό. Και εμενα τα ιδια ολη μερα στηθος οποτε ξυπνάει δηλαδή.. Απο τ απογευμα κ μετα αρχιζει και γκρινιαζει και στο στηθος.. Εγω πήρα τη παιδιατρο ηρθε τον ειδε και απο τοτε εννοειται τη συμβουλευομαι.. Αν κ η παιδιατρος ειναι υπέρ του θηλαμσου μου ειπε οποτε γκρινιαζει να τ αλλαζω στηθος και ξανα οταν γκρινιαζει παλι να αλλαζω στηθος και αν παλι κλαιει η γκρινιαζει η βάζει με μανια τα χερια στο στομα να δωσω και ξενο και εννοειται το καταβροχθιζει. Αρα το παιδι πειναει. Εγω εχω ολη τη καλη διαθεση να θηλασω μα δε μπορω να βλεπω ετσι το παιδί να ζοριζεται και να κλαιει. Εγω απορω με τις κοπέλες που κανουν αποκλειστικό θηλασμό αν εχουν τα μωρακια τους σημάδια πεινας τι κανουν?? Να παρεις τη παιδιατρο να τη συμβουλευτεις και οτι λεει το ενστικτο σου να κανεις. 

 

Μα εμένα ο δικός μ ήτανε και 11 μέρες στην μεν ν και έμαθε το στήθος μου δυο φορές την φορά και είναι και λαίμαργος άστα πολύ ταλαιπωρία ναι και εγώ του δίνω εννοείται..

Just now, dinaki23 είπε:

Αν γκρινιαζει σημαινει οτι δεν χορτιανει στο στηθος..οποτε εννοειτσι να δωσεις κ ξενο!

φυσικα ο,τι θες θα παρεις παιδιατρο να ρωτησεις!!Μην ντρεπεσαι,δουλεια τους ειναι...

Ε αν γκρινιαζει δεν χορταινει οποτε θα δωσεις συμπληρωμα...εγω θηλαζω ,χορταινει αλλα το βραδυ δινω ενα γευμα ξενο οποτε δεν την παλευω αλλο!!

Παντως λενε οτι παραγεις οσο γαλα θελει το μωρο,,δεν ξερω αν ισχυει!Στην περιπτωση μου μαλλον ισχυει προς το παρον ,δεν γκρινιαζει μετα τον θηλασμο...αρα μηπως να τον βαζεις πιο συχνα;;για να το παραγει αυτος;;μπορει να λεω βλακειες αλλα ετσι εχω διαβασει/ακουσει...

Όχι καθόλου βλακείες δεν λες εμένα η περίπτωση Μ είναι ότι ειναιλαιμαργος και ανυπόμονος και από την στιγμή που έμαθε και πολύ στο μπουκάλι εκεί στην μεν δεν έχει υπομονη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/26/2020 at 6:53 PM, Athina3 said:

Eμεις κοριτσια την κάναμε μόνοι μας την αίτηση.. Για το ικα τα κάνα τα χαρτιά κ μένα 29 μου είπαν. Τώρα ψάχνω τι χρειάζεται για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ... Το έχει κάνει καμία κοπέλα από σας?

Κοριτσάκι μου πως το βρήκες? Έκανες υπέρηχο ισχύων? Θέλω κ εγώ να κάνω στο μικρο

@Athina3 @kastel γεια σας κορίτσια. Σήμερα κατάφερα να μπω πάλι. Μαζί με όλα τ' άλλα έχω 1η Ιουλίου εξετάσεις γλώσσας. Οπότε καταλαβαίνετε. Τον υπέρηχο στο ισχίο μου τον έγραψαν στο μαιευτήριο γιατί το μωρό είχε πάντα εγκάρσια θέση. Και όντως λόγω πίεσης, τα ποδαράκια του δεν είναι στην σωστή θέση απόλυτα. Θα πάμε πάλι 18/6 για έλεγχο. Διπλή πάνα μου είπε μόνο να του φοράω και ότνα τον έχω αγκαλια ποτέ τα πόδια ενωμένα. 

20 hours ago, Comet said:

Να σου ζισει! Γερο να ναι! 

Εμεις ειμαστε σπιτι πια.Ολα καλα.Ο μικρος τον χαιδευει,τον φιλαει στο κεφαλακι και το δινει παιχνιδια.Τον εχω φισικα απο κοντα.Καλα παμε.Τρωει πολι καλα και κοιμαται 2 ωρα.Μακαρι να παει ετσι.

Να σου ζήσει!! Γερός και τυχερός!! Κι εμένα ο μεγάλος γιος τον φιλάει, τον χαϊδεύει και του δίνει τα παιχνιδια του. Αλλά είναι σκληρός μαζί μου. Έχει πάθει κάπως με το θηλασμό. Αλλά είναι φοβερη εμπειρία με τα 2. Άλλη αίσθηση! πραγματικά σκεφτόμουν πώς θα ένιωθα αλλά η αγάπη απλά πολλαπλασιάζεται με εκθετικούς ρυθμούς :) 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dinaki23 είπε:

Αν γκρινιαζει σημαινει οτι δεν χορτιανει στο στηθος..οποτε εννοειτσι να δωσεις κ ξενο!

φυσικα ο,τι θες θα παρεις παιδιατρο να ρωτησεις!!Μην ντρεπεσαι,δουλεια τους ειναι...

Ε αν γκρινιαζει δεν χορταινει οποτε θα δωσεις συμπληρωμα...εγω θηλαζω ,χορταινει αλλα το βραδυ δινω ενα γευμα ξενο οποτε δεν την παλευω αλλο!!

Παντως λενε οτι παραγεις οσο γαλα θελει το μωρο,,δεν ξερω αν ισχυει!Στην περιπτωση μου μαλλον ισχυει προς το παρον ,δεν γκρινιαζει μετα τον θηλασμο...αρα μηπως να τον βαζεις πιο συχνα;;για να το παραγει αυτος;;μπορει να λεω βλακειες αλλα ετσι εχω διαβασει/ακουσει...

Καλα τα λες εσυ αλλα πιστευω οτι καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη. Εμενα γκρινιαζε κ ετρωγε τα χερια του με μανια ηδη απο τ μαιευτηριο που τοτε ακομα δεν ειχα γαλα οπότε εννοείται ειπα να του δώσουν ξενο δε θα αφηνα το παιδι νηστικο. Κ στο σπιτι το παλευω με τον θηλασμο. Τρωει πιο καλα απο το πρωι ως το μεσημερι μετα γινεται χαμος.. Να δεις πως αρπάζει το μπιμπερο. Εμενα ειναι στο στηθος κ κλαίει κ κοκκινιζει. Οποτε τότε δινω ξενο. Να σου πω την αληθεια δε πίστευω αυτό που λενε οτι οσο θελει το παιδί παραγει κ το στήθος εδω κ τρεις βδομαδες το χω μερα νυχτα στο στηθος θα έπρεπε να εχει βρει το ρυθμο του οχι να πειναει ολο κ πιο πολυ. Πάντως εγω δεν ειμαι κολλημενη να φάει μονο από το δικο μου γαλα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Lalom είπε:

Καλα τα λες εσυ αλλα πιστευω οτι καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη. Εμενα γκρινιαζε κ ετρωγε τα χερια του με μανια ηδη απο τ μαιευτηριο που τοτε ακομα δεν ειχα γαλα οπότε εννοείται ειπα να του δώσουν ξενο δε θα αφηνα το παιδι νηστικο. Κ στο σπιτι το παλευω με τον θηλασμο. Τρωει πιο καλα απο το πρωι ως το μεσημερι μετα γινεται χαμος.. Να δεις πως αρπάζει το μπιμπερο. Εμενα ειναι στο στηθος κ κλαίει κ κοκκινιζει. Οποτε τότε δινω ξενο. Να σου πω την αληθεια δε πίστευω αυτό που λενε οτι οσο θελει το παιδί παραγει κ το στήθος εδω κ τρεις βδομαδες το χω μερα νυχτα στο στηθος θα έπρεπε να εχει βρει το ρυθμο του οχι να πειναει ολο κ πιο πολυ. Πάντως εγω δεν ειμαι κολλημενη να φάει μονο από το δικο μου γαλα. 

μηπως εχει κολικους;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

@Athina3 @kastel γεια σας κορίτσια. Σήμερα κατάφερα να μπω πάλι. Μαζί με όλα τ' άλλα έχω 1η Ιουλίου εξετάσεις γλώσσας. Οπότε καταλαβαίνετε. Τον υπέρηχο στο ισχίο μου τον έγραψαν στο μαιευτήριο γιατί το μωρό είχε πάντα εγκάρσια θέση. Και όντως λόγω πίεσης, τα ποδαράκια του δεν είναι στην σωστή θέση απόλυτα. Θα πάμε πάλι 18/6 για έλεγχο. Διπλή πάνα μου είπε μόνο να του φοράω και ότνα τον έχω αγκαλια ποτέ τα πόδια ενωμένα. 

Να σου ζήσει!! Γερός και τυχερός!! Κι εμένα ο μεγάλος γιος τον φιλάει, τον χαϊδεύει και του δίνει τα παιχνιδια του. Αλλά είναι σκληρός μαζί μου. Έχει πάθει κάπως με το θηλασμό. Αλλά είναι φοβερη εμπειρία με τα 2. Άλλη αίσθηση! πραγματικά σκεφτόμουν πώς θα ένιωθα αλλά η αγάπη απλά πολλαπλασιάζεται με εκθετικούς ρυθμούς :) 

Καλημέρα σας!! Πήγα κ του έκανα υπέρηχο ισχύων κ μου παν το αριστερό ισχιο είναι ελαφρώς ανώριμο κ να του φοράω διπλή πανα μέχρι δύο μηνών κ μετά να πάω να ξανά κάνω υπέρηχο να το δούμε... Εσένα τι οδηγίες σου χουν δώσει μήπως μας βοηθήσουν κ μας? Σε ευχαριστώ πολυ


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

μηπως εχει κολικους;;

Απο οτι μου πε η παιδιατρος μπορει κ να εχει κολικους αλλα δε σπαραζει στο κλαμα.. Κ ξερω οι κολικοι ειναι συγκεκριμένες ωρες και πολυ κλαμα. Εμενα ζοριζεται οταν θελει ν κανει κακα του η οταν εχει αερια... Τα κακα του ειναι υδαρη όχι σκληρα και συχνα. Του δινω σταγόνες biogaia. Απο οτι μίλησα με φιλικο ζευγαρι το ιδιο ζοριζοταν και η μικρη τους ως 50 ημερών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Απο οτι μου πε η παιδιατρος μπορει κ να εχει κολικους αλλα δε σπαραζει στο κλαμα.. Κ ξερω οι κολικοι ειναι συγκεκριμένες ωρες και πολυ κλαμα. Εμενα ζοριζεται οταν θελει ν κανει κακα του η οταν εχει αερια... Τα κακα του ειναι υδαρη όχι σκληρα και συχνα. Του δινω σταγόνες biogaia. Απο οτι μίλησα με φιλικο ζευγαρι το ιδιο ζοριζοταν και η μικρη τους ως 50 ημερών. 

κ εμενα ζοριζεται κ κοκκινιζει!!Οι σταγονες κανουν κατι;εγω του κανω μασαζ με την κρεμουλα της φρεζιντερμ 


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lalom είπε:

Να σου ζησει. Παντα να ειναι γερο και τυχερό. Και εμενα τα ιδια ολη μερα στηθος οποτε ξυπνάει δηλαδή.. Απο τ απογευμα κ μετα αρχιζει και γκρινιαζει και στο στηθος.. Εγω πήρα τη παιδιατρο ηρθε τον ειδε και απο τοτε εννοειται τη συμβουλευομαι.. Αν κ η παιδιατρος ειναι υπέρ του θηλαμσου μου ειπε οποτε γκρινιαζει να τ αλλαζω στηθος και ξανα οταν γκρινιαζει παλι να αλλαζω στηθος και αν παλι κλαιει η γκρινιαζει η βάζει με μανια τα χερια στο στομα να δωσω και ξενο και εννοειται το καταβροχθιζει. Αρα το παιδι πειναει. Εγω εχω ολη τη καλη διαθεση να θηλασω μα δε μπορω να βλεπω ετσι το παιδί να ζοριζεται και να κλαιει. Εγω απορω με τις κοπέλες που κανουν αποκλειστικό θηλασμό αν εχουν τα μωρακια τους σημάδια πεινας τι κανουν?? Να παρεις τη παιδιατρο να τη συμβουλευτεις και οτι λεει το ενστικτο σου να κανεις. 

 

 

 

καλημερα. εισαι τυχερη που εχεις παιδιατρο υπερ του θηλασμου κ πολυ καλα στα λεει. το κριτηριο για το αν παραγεις επαρκες γαλα για το μωρο, δεν ειναι το αν γκρινιαζει η κλαιει, παρα μονο να βρεχει 5,6 πανες με πολλα τσισα καθε μερα κ να προσλαμβανει το απαιτουμενο βαρος. τα νεογεννητα κλαινε για χιλιους δυο λογους, ειναι ο μονος τροπος επικοινωνιας. Μπορει να πονανε, μπορει να εχουν κολικους, γοπ, κρυφη γοπ, δυσκοιλιοτητα, νυστα κ ολα αυτα επισης τα κανουν να κλαινε. το κοκκινισμα στο ταισμα δεν δειχνει οτι δεν χορταινει. συνηθως συμβαινει απο πονακια η ζορισμα λογω αεριων κ εντερου γενικοτερα η απο γοπ (αλλα στη γοπ συνυπαρχουν κ αλλα πολλα, στο λεω γιατι το μωρο μου εχει κ γοπ κ αλλεργια). Αυτο που λες οτι οσο το μωρο ειναι στο στηθος, τοσο θα παραγει, ειναι περα ως περα σωστο. αλλα το παιδι ρυθμο βρισκει στους 2 με 3 μηνες κ τοτε γινεται η εδρσιωση του θηλασμου.. κ σιγουρα οχι πριν τις 40 μερες.σου τα λεω ολα αυτα γιατι εγω ειχα οντως θεμα μειωσης παραγωγης κ αυτο το καταλαβα γιατι το μωρο δεν εβαζε βαρος κι ομως με επιμονη κ συνεχη προσφορα στηθους οποτε το μωρο χρειαζεται κ οοοοση ωρα χρειαζεται, το παλευουμε χωρις καθολου συμπληρωμα κ το μωρο αναπτυσσεται κανονικοτατα πλεον. Προφανως κ δεν λεω οτι ειναι κακια λυση το ξενο κ σιγουρα βοηθα σε χρονο, κοπο, βολικοτητα κ πολλα ακομα, απλα αν οντως το κανεις μονο απο φοβο στο μυαλο σου οτι δεν τρωει, θελω να ξερεις οτι δεν ειναι ετσι. Τα χω περασει κ γω κ μαλιστα με απτες ενδειξεις οπως σου εγραψα, γιατι οντως δεν εβαζε βαρος κοντα μια βδομ..δηλαδη δεν το φανταζομουν κ το υπεθετα απλα..αλλα κ παλι με προσπαθεια εφτιαξαν ολα.Επισης ενα τελευταιο να πω, οταν νομιζεις δεν χορταινει κι αρχιζεις συμπληρωμα, η παραγωγη σου μειωνεται κ μετα οντως δεν θα χορταινει.. ειναι ενας φαυλος κυκλος.. οτι θες κ μπορω παντως με χαρα να σε βοηθησω απο την εμπειρια μου κ οσα διαβασα, συζητησα κ εμαθα κ μαθαινω.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofi_94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πολυυυυ εξάντληση βρε παιδί μου μπορειται να μου πείτε όσες δίνατε ξένο σε 2 εβδομάδων παιδί πόσα μλ δίνατε?

Καλησπέρα. Εμένα έπινε 70 με 90 μλ. Τώρα που ειναι 31 ημερών πίνει 120 σταθερά και φυσικά στήθος 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi_94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πολυυυυ εξάντληση βρε παιδί μου μπορειται να μου πείτε όσες δίνατε ξένο σε 2 εβδομάδων παιδί πόσα μλ δίνατε?

εμένα λόγο προωροτητας αφου την πήρα σε 2 βδομάδες από μενν την βγάλαν με 60μλ.μετα απο 2 μέρες πήγες 90 κ τώρα 2 μηνών πίνει 180...ξενο δίνω κ εγώ..να σ ζήσει το αγγελούδι σ 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εμένα λόγο προωροτητας αφου την πήρα σε 2 βδομάδες από μενν την βγάλαν με 60μλ.μετα απο 2 μέρες πήγες 90 κ τώρα 2 μηνών πίνει 180...ξενο δίνω κ εγώ..να σ ζήσει το αγγελούδι σ 

Συμπεθερα ποιο της δινεις;

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλησπέρα. Εμένα έπινε 70 με 90 μλ. Τώρα που ειναι 31 ημερών πίνει 120 σταθερά και φυσικά στήθος 

Να ρωτησω κατι?? Ποσα γεύματα ξενο πινει? Μια φορά 120μλ?η πινει κ αλλα μεσα στη μερα/νυχτα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Να ρωτησω κατι?? Ποσα γεύματα ξενο πινει? Μια φορά 120μλ?η πινει κ αλλα μεσα στη μερα/νυχτα. 

Κοίτα, επειδή τώρα παλεύουμε με τον θηλασμο να τον βρούμε, λόγω αντιβιωσεων δεν μπορούσα να θηλαζω, θα σου πω πόσο έπινε πριν πιασει στήθος και πόσο αυτές τις μέρες, χωρίς να τον έχουμε εδραιώσει ακόμα τον θηλασμο.

Πριν έπινε 120ml ανα τριωρο με βαριά τετραωρο.  Σήμερα που έχω κάνει μικτή ήπιε 300 ml και στήθος βέβαια αλλά το βράδυ ίσως του ξαναδωσω 90ml. 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...