Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Καλημέρα νεομανουλες.. Εμείς ξύπνιοι από της 6. Νομιζω θα κοιμηθώ όρθια κυριολεκτικά...εμενα ο μικρός τρώει επί μία ωρα+!! Κάνει τόσα πολλά διαλείμματα που νομίζω ότι θα κοιμηθώ με το μπιμπερό στο χέρι. Επίσης κολικούς δεν έχει αλλα κλαίει και γκρινιάζει για να ρευτει όπως επίσης και την ώρα που ρεύεται. Καταλαβαίνω ότι πονάει ο αέρας στην κοιλίτσα αλλά όταν ρεύεται γιατί;; :blink::lol:

Σε άλλα νέα, Την άλλη εβδομάδα πάω γυναικολογο για τον έλεγχο και κάτι μου λέει ότι η "περιοχή" άλλαξε και δεν θα επανέλθει. Έχουν περάσει 38 μέρες κ ακόμη νιώθω περίεργα. Σαν να μην εχω την ίδια αίσθηση. 

Όσο για τους κολικούς κ εμάς μας έδωσε η μαία σχεδόν από την αρχή σταγόνες. Δεν ξέρω αν βοήθησαν αλλά η αλήθεια είναι ότι προς στιγμήν δεν έχεις κολικους. Εσείς πώς είστε;; εννοώ εσείς σαν γυναίκες; τη βιώνετε καλά τη μητρότητα;Είστε καλά;

Είναι σημαντικό εκτός από το μωρό να ρωτάμε και για τους εαυτούς μας❤️

  • Μου αρέσει 4

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, kastel είπε:

Καλημέρα νεομανουλες.. Εμείς ξύπνιοι από της 6. Νομιζω θα κοιμηθώ όρθια κυριολεκτικά...εμενα ο μικρός τρώει επί μία ωρα+!! Κάνει τόσα πολλά διαλείμματα που νομίζω ότι θα κοιμηθώ με το μπιμπερό στο χέρι. Επίσης κολικούς δεν έχει αλλα κλαίει και γκρινιάζει για να ρευτει όπως επίσης και την ώρα που ρεύεται. Καταλαβαίνω ότι πονάει ο αέρας στην κοιλίτσα αλλά όταν ρεύεται γιατί;; :blink::lol:

Σε άλλα νέα, Την άλλη εβδομάδα πάω γυναικολογο για τον έλεγχο και κάτι μου λέει ότι η "περιοχή" άλλαξε και δεν θα επανέλθει. Έχουν περάσει 38 μέρες κ ακόμη νιώθω περίεργα. Σαν να μην εχω την ίδια αίσθηση. 

Όσο για τους κολικούς κ εμάς μας έδωσε η μαία σχεδόν από την αρχή σταγόνες. Δεν ξέρω αν βοήθησαν αλλά η αλήθεια είναι ότι προς στιγμήν δεν έχεις κολικους. Εσείς πώς είστε;; εννοώ εσείς σαν γυναίκες; τη βιώνετε καλά τη μητρότητα;Είστε καλά;

Είναι σημαντικό εκτός από το μωρό να ρωτάμε και για τους εαυτούς μας❤️

Καλημερα...ενταξει καλα ειμαι σε γενικες γραμμες..εχω τα ξεσπασματα κ την απελπισια μου αλλα οσο περνανε οι μερες καλυτερα ειναι!

Απο γυναικειας πλευρας νοιωθω λιγο αβολα με την καισαρικη κ με το κορμι μου...αν κ τρια κιλα μου εμειναν αο τα 15 !!Το φρυδι εχω να το βγαλω κανενα μηνα να φανταστεις!!Επισης νοιωθω απο τωρα τυψεις οτι δεν ειμαι καλη μανα!!Γενικα οι ορμονες κανουν χαμο απ οτι καταλαβαινω!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω μόνο ξένο.. η παιδίατρος μου είπε να αλλάξω το γάλα απο frisolac ac πήγαμε στο novalac ac γιατί είχε γκρίνια και δεν ηρεμούσε.. είδα διαφορά απο την πρώτη κιόλας φορά που του έδωσα.. βέβαια διαβάζω οτι φέρνει δυσκοικιότητα το συγκεκριμένο αλλα ελπίζω να μην έχουμε θέμα. Τώρα ξεκίνησε να κοιμάται πάνω απο 3 ώρες αλλα και να πίνει πάνω απο 90μλ. Την Τρίτη κλείνουμε μήνα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε? Εμείς όλο το βράδυ έχει λοξυγγα κ αέρια κ ζοριζετε κ αυτός κ εγώ στεναχωριέμαι!! Θηλασμός όλο το βραδυυυυυυ!!! Θέλει συνέχεια αγκαλίτσα το βράδυ κ εγώ άυπνη!!  Εσείς τα νέα σας? Εγώ κιλά έχω ακόμα δέκα κ αναρωτιέμαι πώς θα φύγουν?  Γύρω από την τομή νιώθω μούδιασμα.. φιλάκια στα νινακια στα πατουσακιααα

  • Μου αρέσει 2

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα...ενταξει καλα ειμαι σε γενικες γραμμες..εχω τα ξεσπασματα κ την απελπισια μου αλλα οσο περνανε οι μερες καλυτερα ειναι!

Απο γυναικειας πλευρας νοιωθω λιγο αβολα με την καισαρικη κ με το κορμι μου...αν κ τρια κιλα μου εμειναν αο τα 15 !!Το φρυδι εχω να το βγαλω κανενα μηνα να φανταστεις!!Επισης νοιωθω απο τωρα τυψεις οτι δεν ειμαι καλη μανα!!Γενικα οι ορμονες κανουν χαμο απ οτι καταλαβαινω!!

Ασε οι ορμόνες είναι άτιμες.. Πρέπει να προσέχουμε τον εαυτό μας.. Είναι σημαντικό και για τα μωρά.. Τρια κιλα δεν είναι τίποτα.. Εγώ έχω να λουσω μαλλί μια εβδομάδα! Μόνο ντουζ κ αυτό στα γρήγορα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/30/2020 at 3:34 PM, dinaki23 said:

Μαλιστα...καταλαβα...με αγχωσες λιγο :P

Ναι κ εμενα με ρωτησε αν εχει καποιος στην οικογενεια..αλλα οχι,κανεις!Εχω ραντεβου με την δερματολογο ετδι κ αλλιως,θα δω τι θα μου πει!!

Σορρυ, δεν είχα τέτοια πρόθεση, εξάλλου έχετε μικρό σημαδάκι :P

Τελικά τι σας είπε ο γιατρός; Εγώ παρατήρησα ότι μίκρυναν τα δικά μας αιμαγγειώματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Σορρυ, δεν είχα τέτοια πρόθεση, εξάλλου έχετε μικρό σημαδάκι :P

Τελικά τι σας είπε ο γιατρός; Εγώ παρατήρησα ότι μίκρυναν τα δικά μας αιμαγγειώματα.

Αυριο θα παμε !!Εγω παρατηρησα οτι εχει κενο ενδιαμεσα που πρωτα δεν ειχε,δλδ φαινεται το δερματακι του κανονικα ..Μπραααβο που μικρυναν!!Μακαρι κ εμας!!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Εγώ δίνω μόνο ξένο.. η παιδίατρος μου είπε να αλλάξω το γάλα απο frisolac ac πήγαμε στο novalac ac γιατί είχε γκρίνια και δεν ηρεμούσε.. είδα διαφορά απο την πρώτη κιόλας φορά που του έδωσα.. βέβαια διαβάζω οτι φέρνει δυσκοικιότητα το συγκεκριμένο αλλα ελπίζω να μην έχουμε θέμα. Τώρα ξεκίνησε να κοιμάται πάνω απο 3 ώρες αλλα και να πίνει πάνω απο 90μλ. Την Τρίτη κλείνουμε μήνα.

Φιλενάδα εμάς το novalac ac φαινεται να μας έχει σώσει. Το χρησιμοποιούμε από την προηγούμενη Τρίτη. Τις πρώτες μέρες ο μικρός δεν ρευοταν. Πλέον ρευεται καθε φορά.επισης ενώ είχε να κάνει κακα του 4 μέρες και μας κατεχεσε την προηγούμενη Δευτέρα (δεν είχε ξεκινήσει ακόμα το novalac) , από την Τρίτη που το ξεκινήσαμε εχεσε Πέμπτη,Παρασκευή, Κυριακή Δευτέρα και κυρίως τις 2 τελευταίες μέρες χωρίς να πονάει και να ζορίζεται. Φτου φτου μην τον ματιάσω, μέχρι τώρα μας έκατσε καλά.Επισης του δίνω σταγόνες κάθε μέρα και του κάνω μασάζ με την anticolic  κρέμα της φρεζυντερμ. Δεν ξέρω αν όλα μαζί έκαναν τον θαύμα τους. 

@kastel φίλη μου ωραίο θέμα ξεκίνησες....εχω κάτσει αρκετά βραδιά να κλαίω μόνη μου γιατί πιστεύα ότι μια άλλη μαμά θα τον φρόντιζε καλύτερα και δεν θα πονούσε από κολικους κτλ κτλ..Τωρα είμαι καλύτερα, απο μπάνιο ντουζ κάνω κάθε μέρα, το μαλλί κότσο, χτες επιτέλους ξυριστηκα και έχω χασει 18 κιλά ( είχα πάρει 12 με 13 κιλά στην εγκυμοσυνη  κάπου εκεί υπολογίζω,δεν ζυγιστηκα τον τελευταίο διάστημα). Ντάξει κλαίω πολύ ακόμα αλλά σε 6 μήνες φτιάχνουν οι ορμόνες λέει....

Την Πέμπτη σαραντιζουμε και θα βγούμε βόλτα...

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Φιλενάδα εμάς το novalac ac φαινεται να μας έχει σώσει. Το χρησιμοποιούμε από την προηγούμενη Τρίτη. Τις πρώτες μέρες ο μικρός δεν ρευοταν. Πλέον ρευεται καθε φορά.επισης ενώ είχε να κάνει κακα του 4 μέρες και μας κατεχεσε την προηγούμενη Δευτέρα (δεν είχε ξεκινήσει ακόμα το novalac) , από την Τρίτη που το ξεκινήσαμε εχεσε Πέμπτη,Παρασκευή, Κυριακή Δευτέρα και κυρίως τις 2 τελευταίες μέρες χωρίς να πονάει και να ζορίζεται. Φτου φτου μην τον ματιάσω, μέχρι τώρα μας έκατσε καλά.Επισης του δίνω σταγόνες κάθε μέρα και του κάνω μασάζ με την anticolic  κρέμα της φρεζυντερμ. Δεν ξέρω αν όλα μαζί έκαναν τον θαύμα τους. 

@kastel φίλη μου ωραίο θέμα ξεκίνησες....εχω κάτσει αρκετά βραδιά να κλαίω μόνη μου γιατί πιστεύα ότι μια άλλη μαμά θα τον φρόντιζε καλύτερα και δεν θα πονούσε από κολικους κτλ κτλ..Τωρα είμαι καλύτερα, απο μπάνιο ντουζ κάνω κάθε μέρα, το μαλλί κότσο, χτες επιτέλους ξυριστηκα και έχω χασει 18 κιλά ( είχα πάρει 12 με 13 κιλά στην εγκυμοσυνη  κάπου εκεί υπολογίζω,δεν ζυγιστηκα τον τελευταίο διάστημα). Ντάξει κλαίω πολύ ακόμα αλλά σε 6 μήνες φτιάχνουν οι ορμόνες λέει....

Την Πέμπτη σαραντιζουμε και θα βγούμε βόλτα...

Αχ κ εγώ πολλές φορές νιώθω ότι κάτι δεν κάνω καλά... Καλά το πως κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι εδώ και ένα μήνα είναι άλλη υπόθεση! Σαν την κακομοίρα με φόρμες ή μπυτζαμες το μαλλί αλουστο και οι μαύροι κύκλοι στη θέση τους. Χάλια... Αυτό που με πειράζει βέβαια είναι όταν κλαίει και απλά προσπαθώ να τον ηρεμήσω. Όλη μέρα αγκαλιά εδώ και μέρες γιατί κλαίει. 

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άστα....ιδίως όταν σε καρφώνουν στα μάτια και κλαίνε και πονάνε....μαχαίρια στην καρδιά...μου έρχεται να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο απο την στεναχωρια μου...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

@ZOIRITA20813 τα κακά πώς είναι; Εμείς εκεί που έκανε 2 φορες την ημέρα σαν μους σήμερα έκανε 3-4 φορες πιο λιγη ποσοτητα κ πιο σφιχτά αλλα όχι με ζορι. Πάντως έχουμε 1 μέρα που το πίνει κ είναι άλλο μωρό. Πολυ πιο ήρεμο. Εσύ τι του έδινες πιο πριν; Θηλάζεις κιόλας; 
@kastel
Όσο για τις ορμόνες αφηστε το... Ώρες ώρες δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Στην εγκυμοσύνη ήμουν πολυ πιο χαλαρή και ήρεμη. Βέβαια τώρα είναι και η κούραση. Μην μου πείς κάτι και με ζορίσεις... κλάμααα :D 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!Τι κανετε;;;

Ειχαμε παιδιατρο σημερα!!Το καμαρι μου πηρε ενα κιλο σε 22 μερες κ 4 ποντους!!!Κατα τ αλλα ολα καλα!!Μας εδωσε σταγονες για τους κολικους και μας ειπε να εχει κλιση 30 μοιρες εκει που κοιμαται γιατι ςμας δεν ρευεται παντα και αντι γι αυτο κανει λοξυγγα!!@Anna-Vangelis το αιμαγγειωμα εχει καποια κενα ενδιαμεσα που δειχνει οτι θα φυγει ..αλλα μεχρι κ ενος ετους,οχι αμεσα!!

  • Μου αρέσει 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 10:53 PM, Alex83 said:

Καλησπέρα Αθήνα! Εμεις είμαστε μόλις 9 ημερών κ θηλαζουμε. Εγώ δίνω ένα στήθος κάθε φορά προκειμένου από ότι μου έχουν πει να παίρνει όλο τα γαλα γιατί στο τέλος είναι το πιο λιπαρό μέρος. Οι διάρκεια των θηλασμων ποικίλει πολύ από πέντε λεπτά μέχρι κ μια ώρα. Όταν διαρκεί πολύ προσπαθώ να την διακόπτω για να ρεύεται γιατί μετά μου κάνει εμετό. Αν μου κάνει πολύ σύντομο θηλασμό δίνω ξανά το ίδιο στήθος την επόμενη φορά. Η αλήθεια είναι ότι είναι σχεδόν συνεχως στο στήθος με μικρά διαλείμματα! Επίσης αυτό που με βοήθησε πολύ είναι οι ξαπλωτοι θηλασμοι το βράδυ! Ξεκουράζομαι κ εγώ κ νιώθω ότι κ αυτή τρώει καλύτερα κ κοιμαται πιο πολυ

Ξάπλα και θηλασμός χαχαχα το μωρό μου είναι σχεδόν σαράντα ημερών και έχουμε ρίξει και οι δύο κάτι υπνους ετσι

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Κ μένα έχει λοξυγγα δεν ήξερα ότι οφείλεται επειδή δε ρευεται πάντα. Θα το εφαρμόσω κ εγώ με την κλίση. Ευχαριστώ!! @dinaki23 μπράβο μια χαρά μεγαλώσατε φτου φτου!! @Ntepaki22 και εγώ όταν είμαι κομμάτια έτσι θηλάζω !!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...