Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Τα φώτα σας!!!


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια...Είμαι πολύ μπερδεμένη.
Βάσει ΤΕΡ ειμαι 8 εβδομαδων. Ο κύκλος μου ήταν 25-29 μέρες με τελευταία περίοδο 27/7. Στις 6/9 είχα τον πρώτο μου υπέρηχο. Ήμουν 5+6 και ο γιατρός με έβγαζε 5+5. Είχαμε δει σάκο 2,8mm και λεκιθικο, αλλά όχι έμβρυο. Στις 16/9 έκανα τον δεύτερο υπέρηχο και είδαμε σάκο 7cm με έμβρυο 4mm και ακούσαμε καρδιά με 100 παλμους αλλά διακεκομμένα...Μου είπε ότι υπερηχογραφικά ήμουν 6+1, ενώ βάσει τελευταίας περιόδου ήμουν 7+4. Άφησε να εννοηθεί ότι δεν είναι σίγουρος για τίποτα. Μπορεί η κύηση να συνεχίσει, μπορεί να παλινδρομησει...Θα επαναλαβω τον υπέρηχο την Τρίτη. Θα ήθελα την γνώμη σας σας παρακαλώ. Είχε καμία σας αντίστοιχη εμπειρία με χαμηλούς παλμούς καρδιάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@SNE80 Αυτό που γνωρίζω εμπειρικά, είναι πως σε τόσο μικρή ηλικιακα κύηση, δεν δίνουν βάσει στους πόσους χτύπους θα έχει η καρδιά του μωρού. Θυμάμαι και στις δικές μου εγκυμοσύνες μετά την 7η με 8η  βδομάδα μετρούσαμε να δούμε πόσους σφυγμούς κάνει. Πιο πριν απλά μας έφτανε που παλλονταν.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να εχεις μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

@SNE80 Αυτό που γνωρίζω εμπειρικά, είναι πως σε τόσο μικρή ηλικιακα κύηση, δεν δίνουν βάσει στους πόσους χτύπους θα έχει η καρδιά του μωρού. Θυμάμαι και στις δικές μου εγκυμοσύνες μετά την 7η με 8η  βδομάδα μετρούσαμε να δούμε πόσους σφυγμούς κάνει. Πιο πριν απλά μας έφτανε που παλλονταν.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να εχεις μια όμορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια κοπέλα που βίωσε κάτι αντίστοιχο; Να βγαίνει η κύηση υπερηχογραφικά 7-8 μέρες μικρότερη ενώ δεν συνάπτει με αυτόν τον τρόπο η σύλληψη με την ωορρηξία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, SNE80 είπε:

Κάποια κοπέλα που βίωσε κάτι αντίστοιχο; Να βγαίνει η κύηση υπερηχογραφικά 7-8 μέρες μικρότερη ενώ δεν συνάπτει με αυτόν τον τρόπο η σύλληψη με την ωορρηξία;;;;

Εγω κοριτσι μου ειχα διδυμακια..απο την αρχη ο ενας σακος ηταν λιγο μικροτερος..οταν ημουν 8+2 το ενα ειχε τη σωστη αναπτυξη με βαση την κυηση ενω το αλλο εβγαινε 1βδομαδα μικροτερο..στον επομενο υπερηχο μετα απο 10-12μερες δυστυχως το μικρουλι μας δν ειχε πλεον καρδιακη λειτουργια..βεβαια στη διδυμη κυηση συμβαινει συχνα αυτο..δεν ξερω πως ειναι στη δικη σου περιπτωση..εμενα ο γιατρος οταν ειδαμε οτι ειναι πιο πισω το μικρουλι μου ειχε πει να το ξαναδουμε συντομα γτ μππρει να παρει τα πανω του κ να φτασει στη σωστη αναπτυξη...

Σου ευχομαι το εμβρυακι σου λοιπον να παρει φορα κ να μεγαλωσει πολυ..οι γιατροι παντα μας προετοιμαζουν για να ειναι κ αυτοι καλυμμενοι..να σκεφτεσαι θετικα κ να προσευχεσαι..

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kathrin17 είπε:

Εγω κοριτσι μου ειχα διδυμακια..απο την αρχη ο ενας σακος ηταν λιγο μικροτερος..οταν ημουν 8+2 το ενα ειχε τη σωστη αναπτυξη με βαση την κυηση ενω το αλλο εβγαινε 1βδομαδα μικροτερο..στον επομενο υπερηχο μετα απο 10-12μερες δυστυχως το μικρουλι μας δν ειχε πλεον καρδιακη λειτουργια..βεβαια στη διδυμη κυηση συμβαινει συχνα αυτο..δεν ξερω πως ειναι στη δικη σου περιπτωση..εμενα ο γιατρος οταν ειδαμε οτι ειναι πιο πισω το μικρουλι μου ειχε πει να το ξαναδουμε συντομα γτ μππρει να παρει τα πανω του κ να φτασει στη σωστη αναπτυξη...

Σου ευχομαι το εμβρυακι σου λοιπον να παρει φορα κ να μεγαλωσει πολυ..οι γιατροι παντα μας προετοιμαζουν για να ειναι κ αυτοι καλυμμενοι..να σκεφτεσαι θετικα κ να προσευχεσαι..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...Εγώ έχω και ένα ινομυωμα γύρω στα 4 εκατοστά, αλλά είναι μακρυά σχετικά από την μήτρα και δεν επηρεάζει την κύηση απ'οτι μου είπε ο γιατρός...Θα περιμένω μέχρι την Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SNE80 είπε:

Κάποια κοπέλα που βίωσε κάτι αντίστοιχο; Να βγαίνει η κύηση υπερηχογραφικά 7-8 μέρες μικρότερη ενώ δεν συνάπτει με αυτόν τον τρόπο η σύλληψη με την ωορρηξία;;;;

Στην 1η μου εγκυμοσύνη το μωρό έβγαινε 5 μέρες μικρότερο από την αρχή της κύησης μέχρι το τέλος.

Και τωρα η 3η μου έβγαινε αρχικά 9 μέρες μικρότερο μέχρι την αυχενικη διαφάνεια όπου οι -9 ημέρες έγιναν -3 ημέρες.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Στην 1η μου εγκυμοσύνη το μωρό έβγαινε 5 μέρες μικρότερο από την αρχή της κύησης μέχρι το τέλος.

Και τωρα η 3η μου έβγαινε αρχικά 9 μέρες μικρότερο μέχρι την αυχενικη διαφάνεια όπου οι -9 ημέρες έγιναν -3 ημέρες.

Μακάρι να είναι έτσι και στη δική μου περίπτωση, γιατί ο γιατρός με τρόμαξε πολύ....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, SNE80 είπε:

Μακάρι να είναι έτσι και στη δική μου περίπτωση, γιατί ο γιατρός με τρόμαξε πολύ....

Δεν ξέρω γιατί σε τρομάζει τόσο. Πάντως εμένα και 9 ημέρες μικρότερο έβγαινε και μου έλεγε μέχρι 2 βδομάδες μικρότερο είμαστε οκ και θυμάμαι όταν ακούσαμε σφυγμους τον ρώτησα πόσους έχει και μου είπε στη φάση που είμαστε (εννοούσε μικρές βδομάδες κύησης) δεν μας ενδιαφέρουν οι σφυγμοι γιατί συνήθως είναι χαμηλοί. Μετά την 7η με 8η μετράμε! Πραγματικά εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλά αποτελέσματα να εχεις την Τρίτη. Γιατί δεν μετράς χοριακες να δεις αν διπλασιάζονται;

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Δεν ξέρω γιατί σε τρομάζει τόσο. Πάντως εμένα και 9 ημέρες μικρότερο έβγαινε και μου έλεγε μέχρι 2 βδομάδες μικρότερο είμαστε οκ και θυμάμαι όταν ακούσαμε σφυγμους τον ρώτησα πόσους έχει και μου είπε στη φάση που είμαστε (εννοούσε μικρές βδομάδες κύησης) δεν μας ενδιαφέρουν οι σφυγμοι γιατί συνήθως είναι χαμηλοί. Μετά την 7η με 8η μετράμε! Πραγματικά εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλά αποτελέσματα να εχεις την Τρίτη. Γιατί δεν μετράς χοριακες να δεις αν διπλασιάζονται;

Καλημέρα. Ο λόγος που με τρομάζει είναι γιατί δεν μπορεί να έγινε η σύλληψη 8 μέρες αργότερα σε καμία περίπτωση. Το πρώτο τεστ και την πρώτη θετική χοριακή τα έκανα 2 μέρες μετά από την μέρα που λέει ο γιατρός ότι έγινε η σύλληψη...Και δε νομίζω σε κύκλο 25-29 να είχα ωορρηξία μετά την 21η μέρα του κύκλου....Δεν μου βγαινουν οι μέρες...Τι να πω...Θα φανούν όλα αύριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, SNE80 είπε:

Καλημέρα. Ο λόγος που με τρομάζει είναι γιατί δεν μπορεί να έγινε η σύλληψη 8 μέρες αργότερα σε καμία περίπτωση. Το πρώτο τεστ και την πρώτη θετική χοριακή τα έκανα 2 μέρες μετά από την μέρα που λέει ο γιατρός ότι έγινε η σύλληψη...Και δε νομίζω σε κύκλο 25-29 να είχα ωορρηξία μετά την 21η μέρα του κύκλου....Δεν μου βγαινουν οι μέρες...Τι να πω...Θα φανούν όλα αύριο.

Ναι αλλά πως είστε σίγουροι για την ωορρηξία σου; Την είδατε με υπέρηχο ή έκανες τεστ ωορρηξιας; μπορεί  τον  προηγούμενο μήνα όντως να είχες μεγαλύτερο κύκλο. Ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται με την ωορρηξία. Κι εγώ στάνταρ περίοδο είχα στα 2 πρώτα παιδιά μου αλλά τελικά η κόρη μου έβγαινε 5 μέρες μικρότερη και ο γιος 5 ημέρες μεγαλύτερος. Και εννοω από τους πρώτους - πρώτους υπερηχους και όχι προς το τέλος που έτσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ναι αλλά πως είστε σίγουροι για την ωορρηξία σου; Την είδατε με υπέρηχο ή έκανες τεστ ωορρηξιας; μπορεί  τον  προηγούμενο μήνα όντως να είχες μεγαλύτερο κύκλο. Ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται με την ωορρηξία. Κι εγώ στάνταρ περίοδο είχα στα 2 πρώτα παιδιά μου αλλά τελικά η κόρη μου έβγαινε 5 μέρες μικρότερη και ο γιος 5 ημέρες μεγαλύτερος. Και εννοω από τους πρώτους - πρώτους υπερηχους και όχι προς το τέλος που έτσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει. 

Άντε και να θεωρήσω ότι έγινε 8 μέρες αργότερα η ωορρηξία... Είναι δυνατόν να μου βγει θετική χοριακή 2-3 μέρες μετά τη σύλληψη; Όχι! Αχ δεν ξέρω. Ειλικρινά τα έχω χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SNE80 είπε:

Άντε και να θεωρήσω ότι έγινε 8 μέρες αργότερα η ωορρηξία... Είναι δυνατόν να μου βγει θετική χοριακή 2-3 μέρες μετά τη σύλληψη; Όχι! Αχ δεν ξέρω. Ειλικρινά τα έχω χαμένα.

Κι εμένα σε αυτή την κύηση, όταν πήγα για τον 1ο υπέρηχο υποτίθεται βάση τερ ήμουν 7+1 Και τελικά με έβγαλε 5+6 ενώ 2 βδομάδες πριν είχα κάνει χοριακη και είχα 700μοναδες χοριακή..

Στον γιο μου που έβγαινε 5 μέρες μεγαλύτερο είχα χοριακη μόλις 36μοναδες. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κι εμένα σε αυτή την κύηση, όταν πήγα για τον 1ο υπέρηχο υποτίθεται βάση τερ ήμουν 7+1 Και τελικά με έβγαλε 5+6 ενώ 2 βδομάδες πριν είχα κάνει χοριακη και είχα 700μοναδες χοριακή..

Στον γιο μου που έβγαινε 5 μέρες μεγαλύτερο είχα χοριακη μόλις 36μοναδες. 

Την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 7+2 και με έβγαλε 6+1, ενώ 11 μέρες πριν με έβγαζε 5+5 με 5+6. Δηλαδή σε 11 μέρες η ανάπτυξη ήταν 2-3 ημερών;;;; Τώρα λογικά για τον γιατρό είμαι λογικά 7+1, ενώ με την ΤΕΡ 8+2.

Στον πρώτο υπέρηχο ήμουν ακριβώς όσο υπεθετα βάσει ΤΕΡ.

Αύριο θα μπορέσει λέει να συγκρίνει τις 2 μετρήσεις, εφόσον στον πρώτο υπέρηχο δεν είχαμε δει έμβρυο.

Εγώ θέλω μόνο να ακούσουμε πάλι καρδούλα, πιο δυνατα αυτή τη φορά...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, SNE80 είπε:

Την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 7+2 και με έβγαλε 6+1, ενώ 11 μέρες πριν με έβγαζε 5+5 με 5+6. Δηλαδή σε 11 μέρες η ανάπτυξη ήταν 2-3 ημερών;;;; Τώρα λογικά για τον γιατρό είμαι λογικά 7+1, ενώ με την ΤΕΡ 8+2.

Στον πρώτο υπέρηχο ήμουν ακριβώς όσο υπεθετα βάσει ΤΕΡ.

 

μην το σκεφτεσε ο υπερηχος εχει αποκλιση μεχρι 2 εβδομαδες ειναι φυσιολογικο να παει πισω κ μπροστα. δεν σημαινει οτι πεφτουν ακριβως μεσα στις μετρησεις. το οτι ακουσατε καρδια ειναι πολυ θετικο. σκςψου οτι στον πρωτο υπερηχο ισως επεσε λιγο εξω ο γιατρος . κ εμενα το εμβρυο φαινοταν δυο εβδομαδες μεγαλητερο . σκεψου οτι μου λεγαν αποκλειετε να εμεινες εγκυος αυτο τον κυκλο εγω ομως ηξερα τις επαφες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...