Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

UTROGESTAN


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια.

ΕΙχα γράψει σχετικά σε άλλο θέμα ότι ξεκιναω utrogestan μαζί με salospir για υποστηριξη ωχρινικης φασης με οδηγιες του γιατρου μου γιατι εχω μικρη ωχρινικη φαση

Μια ερώτηση στις κοπελες που το εχουν λαβει.

ΠΑιρνω 3 φορες τη μερα 100mg και μια φορά τη μερα το salospir 80mg

Tα ξεκινησα 2 μερες μετα την ωορρηξια.

Από τοτε δεν μου δημιουργησαν καποια παρενεργεια. Απλα απο τοτε εχω πονακια περιοδου ελαφρια και ερεθισμο στις θηλες. Το στηθος εχει πριστει αλλα δεν ποναει , πονανε μονο οι θηλες.

Υπαρχει περιπτωση τα πονακια να ειναι απο τα utrogestan γτ εχω ανησυχησει μην εχω παλι νωρις περιοδο. Σημερα ειμαι 5 μερες μετα την ωορρηξια.

 

Προσπαθουμε για μωρο αλλα εχω και  μια  σαλπιγγα και το παλευουμε.

Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να γινεται η συλληψη αλλα να μην πετυχαινουμε λογω του οτι μου ερχεται νωριτερα (11 μερες μετα την ωορρηξια συνηθως)και ισως δεν προλαβαινει και πεφτει συντομα το ενδομητριο. Οποτε αυτο το μηνα προσπαθουμε να καλυψουμε κι αυτο το κομματι μαζι με κατι βιταμινες που παιρν μιας που ειναι και απο την καλη πλευρα η ωορρηξια.

 

ΤΙ λετε κοριτσια δημιουργουν πονακια τα utrogestan?

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Hope91 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια.

ΕΙχα γράψει σχετικά σε άλλο θέμα ότι ξεκιναω utrogestan μαζί με salospir για υποστηριξη ωχρινικης φασης με οδηγιες του γιατρου μου γιατι εχω μικρη ωχρινικη φαση

Μια ερώτηση στις κοπελες που το εχουν λαβει.

ΠΑιρνω 3 φορες τη μερα 100mg και μια φορά τη μερα το salospir 80mg

Tα ξεκινησα 2 μερες μετα την ωορρηξια.

Από τοτε δεν μου δημιουργησαν καποια παρενεργεια. Απλα απο τοτε εχω πονακια περιοδου ελαφρια και ερεθισμο στις θηλες. Το στηθος εχει πριστει αλλα δεν ποναει , πονανε μονο οι θηλες.

Υπαρχει περιπτωση τα πονακια να ειναι απο τα utrogestan γτ εχω ανησυχησει μην εχω παλι νωρις περιοδο. Σημερα ειμαι 5 μερες μετα την ωορρηξια.

 

Προσπαθουμε για μωρο αλλα εχω και  μια  σαλπιγγα και το παλευουμε.

Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να γινεται η συλληψη αλλα να μην πετυχαινουμε λογω του οτι μου ερχεται νωριτερα (11 μερες μετα την ωορρηξια συνηθως)και ισως δεν προλαβαινει και πεφτει συντομα το ενδομητριο. Οποτε αυτο το μηνα προσπαθουμε να καλυψουμε κι αυτο το κομματι μαζι με κατι βιταμινες που παιρν μιας που ειναι και απο την καλη πλευρα η ωορρηξια.

 

ΤΙ λετε κοριτσια δημιουργουν πονακια τα utrogestan?

 

καλημερα κοπέλα μου! εύχομαι τα πονακια που νιώθεις να είναι από σύλληψη!

εμένα τα ουτρο ( κολπική χορήγηση) μου έφερναν πολλή υπνηλία κ κολπικα υγρά.  με τη σαλοσπιρη δεν είχα κάποια παρενέργεια 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα @Hope91  δεν ξέρω αν τα συμπτώματα διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα πάντως εγώ που παίρνω 4 utrogestan την ημέρα κολπικά το μόνο που μου δημιουργούν είναι μια τρομερή υπνηλία.

Link to comment
Share on other sites

@seashell @bella32 σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για την απαντηση σας. Η αληθεια κ εμενα μια υπνηλια μου φερνουν τωρα που το σκεφτομαι. Το ΣΚ νυσταζα συνεχεια και εχω και μια μικρη ζαλη, ελαχιστη ασταθεια βασικα νοιωθω για κανενα μισαωρο μετα τη ληψη τους.ΜΙδαμινη ομως οχι κατι αξιολογο

Αλλα με προβληματιζουν πολυ τα πονακια 2 μερες μετα την ωορρηξια. Ελπιζω να κανουν δουλεια και να μεινω εγκυος ή τουλαχιστον να μην μου ερθει παλι νωριτερα.

Ευχομαι μεσα να κανουν το θαυμα βεβαια και τοσο καιρο αυτο να φταιει που δεν τα εχω καταφερει. Γιατι εχω κανει ολες τις εξετασεις και οταν εχω οωρρηξια απο την καλη σαλπιγγα στην ουσια δεν συντρεχει αλλος σοβαρος λογος να μην μενω εγκυος. ΠΑιρνω βεβαι και καποιες βιταμινες 1 μηνα τωρα για να πιο καλη ωορρηξια και τωρα πηρα και αυτα και ευχομαι στο θαυμα! Προσπαθω 16 μηνες


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου το εύχομαι ολοψυχα κοπέλα μου.....μακάρι όλα να σου πάνε όπως τα θές. Όλες έχουμε κάτι να περιμένουμε και να ελπίζουμε...υπομονή και πίστη τίποτε άλλο! Ωορρηξια ξέρεις ότι είχες γιατί το παρακολούθησες κάπως ή όχι?Σε ρωτάω γιατί κι εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ και μόλις ξεκίνησε τα τέστ ωορρηξίας είδα ότι έκανα τελείως λάθος υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, seashell είπε:

Σου το εύχομαι ολοψυχα κοπέλα μου.....μακάρι όλα να σου πάνε όπως τα θές. Όλες έχουμε κάτι να περιμένουμε και να ελπίζουμε...υπομονή και πίστη τίποτε άλλο! Ωορρηξια ξέρεις ότι είχες γιατί το παρακολούθησες κάπως ή όχι?Σε ρωτάω γιατί κι εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ και μόλις ξεκίνησε τα τέστ ωορρηξίας είδα ότι έκανα τελείως λάθος υπολογισμούς.

Το παρακουθω με γυναικολογο με υπερηχο γιατι οπως ειπα εχω μονο μια διαβατη σαλπιγγα. Αυτο το μηνα απο την ανοιχτη και ξερω ακριβως ημερομηνια γιατι πηγα ακριβως τη μερα που που θα εσπαγε to επομενο πρωι ηταν 24mm και οντως ενοισα πονο δεξια

Για αυτο και μου εδωσε utrogestan Και salospir γτ του ειπα οτι εχω περιοδο 11 μερες μετα και μου ειπε πιθανοτατα για ανεπαρκεια ωχρινικης φασης δλδ το ωραριο δεν παραγει αρκετη προγεστερονη. Παίρνω και τις βιταμινες profertil που μου είπε βοηθουν πολυ στο να κανω πιο ποιοτικη ωορρηξια.

Για να δουμε.

Ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα και για σενα κοριτσι μου!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope91 είπε:

Το παρακουθω με γυναικολογο με υπερηχο γιατι οπως ειπα εχω μονο μια διαβατη σαλπιγγα. Αυτο το μηνα απο την ανοιχτη και ξερω ακριβως ημερομηνια γιατι πηγα ακριβως τη μερα που που θα εσπαγε to επομενο πρωι ηταν 24mm και οντως ενοισα πονο δεξια

Για αυτο και μου εδωσε utrogestan Και salospir γτ του ειπα οτι εχω περιοδο 11 μερες μετα και μου ειπε πιθανοτατα για ανεπαρκεια ωχρινικης φασης δλδ το ωραριο δεν παραγει αρκετη προγεστερονη. Παίρνω και τις βιταμινες profertil που μου είπε βοηθουν πολυ στο να κανω πιο ποιοτικη ωορρηξια.

Για να δουμε.

Ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα και για σενα κοριτσι μου!

Κατάλαβα κι εγώ μια διαβατή και η άλλη από ένα σημείο και μετά δεν φαινόταν καθόλου στην σαλπιγογραφία οπότε δεδομένης και της ηλικίας μου προχώρησα σε εξωσωματική και την Δευτέρα πάω για χωριακή.Σε ευχαριστώ πολύ......τα καλύτερα για όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, seashell είπε:

Κατάλαβα κι εγώ μια διαβατή και η άλλη από ένα σημείο και μετά δεν φαινόταν καθόλου στην σαλπιγογραφία οπότε δεδομένης και της ηλικίας μου προχώρησα σε εξωσωματική και την Δευτέρα πάω για χωριακή.Σε ευχαριστώ πολύ......τα καλύτερα για όλες μας!

Kαλή επιτυχία κοπέλα μου! Να μας πεις νέα σου.. Εύχομαι μια τεράστια χωριακή!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope91 είπε:

Kαλή επιτυχία κοπέλα μου! Να μας πεις νέα σου.. Εύχομαι μια τεράστια χωριακή!

Από  το στόμα σου και στο αυτί εκείνου που πρέπει!Εννοείται θα σας πώ νέα......:-D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope91 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια.

ΕΙχα γράψει σχετικά σε άλλο θέμα ότι ξεκιναω utrogestan μαζί με salospir για υποστηριξη ωχρινικης φασης με οδηγιες του γιατρου μου γιατι εχω μικρη ωχρινικη φαση

Μια ερώτηση στις κοπελες που το εχουν λαβει.

ΠΑιρνω 3 φορες τη μερα 100mg και μια φορά τη μερα το salospir 80mg

Tα ξεκινησα 2 μερες μετα την ωορρηξια.

Από τοτε δεν μου δημιουργησαν καποια παρενεργεια. Απλα απο τοτε εχω πονακια περιοδου ελαφρια και ερεθισμο στις θηλες. Το στηθος εχει πριστει αλλα δεν ποναει , πονανε μονο οι θηλες.

Υπαρχει περιπτωση τα πονακια να ειναι απο τα utrogestan γτ εχω ανησυχησει μην εχω παλι νωρις περιοδο. Σημερα ειμαι 5 μερες μετα την ωορρηξια.

 

Προσπαθουμε για μωρο αλλα εχω και  μια  σαλπιγγα και το παλευουμε.

Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να γινεται η συλληψη αλλα να μην πετυχαινουμε λογω του οτι μου ερχεται νωριτερα (11 μερες μετα την ωορρηξια συνηθως)και ισως δεν προλαβαινει και πεφτει συντομα το ενδομητριο. Οποτε αυτο το μηνα προσπαθουμε να καλυψουμε κι αυτο το κομματι μαζι με κατι βιταμινες που παιρν μιας που ειναι και απο την καλη πλευρα η ωορρηξια.

 

ΤΙ λετε κοριτσια δημιουργουν πονακια τα utrogestan?

 

Καλησπέρα!!! Μακάρι αυτά να σου δώσουν την λύση και ένα γερό μωράκι! Δεν γνωρίζω καθόλου για να σε βοηθήσω αλλά θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. Το σαλοσπιρ βοηθάει με κάποιο τρόπο στην ενίσχυση του ενδομητρίου; Θα το ξεκινήσω και γω για άλλο λόγο αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρων αυτό που έγραψες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ocean14 είπε:

Καλησπέρα!!! Μακάρι αυτά να σου δώσουν την λύση και ένα γερό μωράκι! Δεν γνωρίζω καθόλου για να σε βοηθήσω αλλά θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. Το σαλοσπιρ βοηθάει με κάποιο τρόπο στην ενίσχυση του ενδομητρίου; Θα το ξεκινήσω και γω για άλλο λόγο αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρων αυτό που έγραψες

Καλησπέρα. Απο οτι καταλαβα βοηθαει πολυ στις θρομβωσεις. Βοηθαει την καλυτερη αιματωση της μητρας κατι τετοιο. Δεν ξερω αν συνδιαστικα με το utro εχει καποια σημασια αλλα ξερω σιγουρα οτι βοηθαει στην καλυτερη αιματωση σε περιπτωση που εχεις θεματα με θρομβωσεις 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαλοσπιρ επαιρνε η αδερφη μου, δ ειχε πονακια. Κ όπως είπες είναι για την καλύτερη αιματωση

Ουτρο επαιρνα στην πρώτη εγκυμοσυνη(4των 200 από το στόμα) όπου είχα τα κλασικα συμπτώματα τρομερή υπνηλια, ψιλό ζαλάδες, πρηξιμο κλπ

Πονακια είχα λόγω κύησης, ξεκίνησαν πιο αργά, από την σύλληψη κ μετα, 5εβδ περιπου

Ευχομαι να βρήκατε την λύση κ σύντομα να μάθεις ότι είσαι εγκυουλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Σαλοσπιρ επαιρνε η αδερφη μου, δ ειχε πονακια. Κ όπως είπες είναι για την καλύτερη αιματωση

Ουτρο επαιρνα στην πρώτη εγκυμοσυνη(4των 200 από το στόμα) όπου είχα τα κλασικα συμπτώματα τρομερή υπνηλια, ψιλό ζαλάδες, πρηξιμο κλπ

Πονακια είχα λόγω κύησης, ξεκίνησαν πιο αργά, από την σύλληψη κ μετα, 5εβδ περιπου

Ευχομαι να βρήκατε την λύση κ σύντομα να μάθεις ότι είσαι εγκυουλα

Γεια σου κορίτσι μου. Κι εγω τα ιδια απο τα utrogestan βεβαια παιρνω πολυ μικροτερη δοση για αυτο ισως δεν ειναι και εντονα.Τα πονακια με ανησυχουν αλλα ελπιζω να εχω θετικο αυτο το μηνα και να βοηθησει η προγεστερονη και η σαλοσπιρη. Η ελπιδα δεν πεθαινει ποτε!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Hope91 είπε:

Καλησπέρα. Απο οτι καταλαβα βοηθαει πολυ στις θρομβωσεις. Βοηθαει την καλυτερη αιματωση της μητρας κατι τετοιο. Δεν ξερω αν συνδιαστικα με το utro εχει καποια σημασια αλλα ξερω σιγουρα οτι βοηθαει στην καλυτερη αιματωση σε περιπτωση που εχεις θεματα με θρομβωσεις 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Εγώ θα ξεκινήσω σαλοσπιρ λόγω αντιφωσφολιπιδικου συνδρόμου οπότε ελπίζω να βοηθήσει και το ενδομήτριο που δεν είναι κακό αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ocean14 είπε:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Εγώ θα ξεκινήσω σαλοσπιρ λόγω αντιφωσφολιπιδικου συνδρόμου οπότε ελπίζω να βοηθήσει και το ενδομήτριο που δεν είναι κακό αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερα

Κατάλαβα. Αν θυμάμαι καλά είχες και κάποιες βιοχημικές άρα πολύ πιθανό ωνα φταίει αυτό. Τουλάχιστον το βρήκες να το λύσεις.

Παρατήρησα και κάτι άλλο. Ενώ τα utrogestan γράφουν ότι ανεβάζουν τη θερμοκρασία εγώ έχω πολύ χαμηλή κ δεν είναι σταθερή. Βέβαια δεν τη μετράω κ σωστά. Και σκέφτομαι μήπως αφού τα σαλοσπιρ είναι κ αντιπυρετικά μήπως κατεβάζουν τη θερμοκρασία. Τι να πω. Τσεκαρε το και εσύ..

Ενώ συνήθως είχα σταθερά γύρω στο 36.7 και έπεφτε πριν την περίοδο στο 36.3 τώρα έχω χαμηλή θερμοκρασία. Και έκανα σίγουρα οωρρηξια.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...