Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

55 minutes ago, _marjio said:

1.74??? Ουάου!! Φτου σου κοπελάρα μου!

Σε χαιρετώ από το 1.62 και τα 66 μου κιλά χαχαχα 

 

Καλημέρα σε όλες!! 

Καλή εβδομάδα να έχουμε,  ποιες άλλες έχουν  γιατρό αυτές τις μέρες; εμείς αύριο στις 10.30 το πρωί!!! 

Το μωρούλι μου φαίνεται ότι κάνει πιο έντονες κινησουλες και το αισθάνομαι λίγο παραπάνω. Βέβαια εκεί που νομίζω ότι το νιώθω,  σταματάω ότι κάνω μήπως και το νιώσω καλύτερα και αυτό δε κουνιέται πια..με τρολαρει καλεεεε

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα! Αν και μανούλα Μαϊου, διάβασα τα σχόλιά σας για τα κιλά. Στο γιο μου (ύψος 1.70) ξεκίνησα με 53 κιλά και πήγα να γεννήσω 71. Είχα τόσα πολλά υγρά που 3 μέρες μετά τη γέννα που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο ήμουν ήδη 59. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα 53 και έχω φτάσει 57. Μην αγχώνεστε με τα κιλά. Για εμένα το μυστικό είναι ο θηλασμός! Στο γιο μου είχα πέσει κάτω από τα 50 κάποια στιγμή. Νε σκέφτεστε ότι και λόγω ζέστης υπάρχει πιθανότητα μεγάλης κατακράτησης προς το τέλος. Εγώ είχα γεννήσει Αύγουστο και ενώ ζω Λουξεμβούργο είχε τύχει να έχει απίστευτη ζέστη και είχα γίνει μια φούσκα ...

Να είστε όλες καλά και να κρατήσετε με το καλό τα μωράκια σας τον Ιούλιο :) 

  • Μου αρέσει 3

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας μανούλες όμορφες και καλή εβδομάδα!!

Με το καλό όσες έχετε γιατρουλη να τα δείτε τα νινακια και εσύ @Ioannababy καλά αποτελέσματα!

Εγώ κορίτσια βάζω σχεδόν κάθε βράδυ αμυγδαλελαιο στην κοιλίτσα και το πάω και λίγο γύρω γύρω στήθος, γοφούς κτλ. Η λαδιλα δε με ενοχλεί γιατί φοράω ένα μακρύ φανελάκι μέσα από τη πιτζάμα οπότε δεν το νιώθω. Τώρα σκέφτηκα να παραγγείλω κάποιες πρώτες ύλες όπως λάδι καρύδας, βούτυρο καριτε, και λαδακι από άγριο τριαντάφυλλο και να φτιάξω μια κρεμουλα μαζί με αμυγδαλελαιο να φοράω. Από ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζίν και προς το παρόν τη βγάζω με τα κολάν που ήδη είχα και πουλοβερακια από πάνω, ευτυχώς πέρα από τα παντελόνια που με ζοριζουν όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου με χωράνε ακόμα :razz:

Εν τω μεταξύ αυτο που λες @gigi το νιώθω κι εγώ, έχει πεταχτεί κάπως και το στομάχι πάνω απ' την κοιλιά και λέω πωπω απ' το φαι θα είναι χαχαχα

Αχ μπήκα κι εγώ στην ομάδα που λες @"Gigi" στο φβ και σκέφτομαι να πάρω 2σε 1 και ξεχωριστό καθησματακι τελικά!

@Μαρία_Λ ευχαριστούμε!!! Μεγάλος μου στόχος ο θηλασμός! Έχω αρχίσει και διαβάζω άρθρα, βλέπω βίντεο στο youtube και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο πιο καλά γίνεται μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα!

Κορίτσια θα σας πω τι έγινε χθες και συγκινήθηκα.. σε κάποια φάση μιλούσε ο αντρουλης μου στην κοιλίτσα και τη φιλούσε και ξαφνικά ένιωσα το μπεμπακι πρώτη φορά!!!

  • Μου αρέσει 4

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Κορίτσια καλημέρα και από εμένα! Αν και μανούλα Μαϊου, διάβασα τα σχόλιά σας για τα κιλά. Στο γιο μου (ύψος 1.70) ξεκίνησα με 53 κιλά και πήγα να γεννήσω 71. Είχα τόσα πολλά υγρά που 3 μέρες μετά τη γέννα που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο ήμουν ήδη 59. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα 53 και έχω φτάσει 57. Μην αγχώνεστε με τα κιλά. Για εμένα το μυστικό είναι ο θηλασμός! Στο γιο μου είχα πέσει κάτω από τα 50 κάποια στιγμή. Νε σκέφτεστε ότι και λόγω ζέστης υπάρχει πιθανότητα μεγάλης κατακράτησης προς το τέλος. Εγώ είχα γεννήσει Αύγουστο και ενώ ζω Λουξεμβούργο είχε τύχει να έχει απίστευτη ζέστη και είχα γίνει μια φούσκα ...

Να είστε όλες καλά και να κρατήσετε με το καλό τα μωράκια σας τον Ιούλιο :) 

Με το καλό κ το δικό σου μωράκι!!!! Μπράβο πολύ καλά τα κιλά σου ως τώρα! Δεν θα έχεις διαφορά μετά την γέννα. Για τον θηλασμό ισχύει, πολλές φίλες μου έχασαν κιλά με τη βοήθεια του θηλασμου. Εγώ πάλι παραέτρωγα καλά.. δεν έβλεπα αρκετό γάλα κ είχα στο μυαλό μου ότι ήταν επειδή έτρωγα πολύ λιγο. Οπότε δεν έχανα.το ξεπέρασα μονο όταν άρχισα να βλεπω το βάρος του μωρού.εντέλει βέβαια εγινα 45 κιλά όταν μας βρήκαν αλλεργίες κ επειδή θηλαζε αποκλειστικά ο μικρός είχα κόψει πολλές ομάδες τροφίμων. Μόλις κόπηκαν τα σιτηρά έχασα πολλά κιλά.οπότε κορίτσια αν κοπούν τα πολλά χάνονται τα κιλά αμέσως μην αγχώνεστε!

Just now, Vila είπε:

Γειά σας μανούλες όμορφες και καλή εβδομάδα!!

Με το καλό όσες έχετε γιατρουλη να τα δείτε τα νινακια και εσύ @Ioannababy καλά αποτελέσματα!

Εγώ κορίτσια βάζω σχεδόν κάθε βράδυ αμυγδαλελαιο στην κοιλίτσα και το πάω και λίγο γύρω γύρω στήθος, γοφούς κτλ. Η λαδιλα δε με ενοχλεί γιατί φοράω ένα μακρύ φανελάκι μέσα από τη πιτζάμα οπότε δεν το νιώθω. Τώρα σκέφτηκα να παραγγείλω κάποιες πρώτες ύλες όπως λάδι καρύδας, βούτυρο καριτε, και λαδακι από άγριο τριαντάφυλλο και να φτιάξω μια κρεμουλα μαζί με αμυγδαλελαιο να φοράω. Από ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζίν και προς το παρόν τη βγάζω με τα κολάν που ήδη είχα και πουλοβερακια από πάνω, ευτυχώς πέρα από τα παντελόνια που με ζοριζουν όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου με χωράνε ακόμα :razz:

Εν τω μεταξύ αυτο που λες @gigi το νιώθω κι εγώ, έχει πεταχτεί κάπως και το στομάχι πάνω απ' την κοιλιά και λέω πωπω απ' το φαι θα είναι χαχαχα

@Μαρία_Λ ευχαριστούμε!!! Μεγάλος μου στόχος ο θηλασμός! Έχω αρχίσει και διαβάζω άρθρα, βλέπω βίντεο στο youtube και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο πιο καλά γίνεται μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα!

Κορίτσια θα σας πω τι έγινε χθες και συγκινήθηκα.. σε κάποια φάση μιλούσε ο αντρουλης μου στην κοιλίτσα και τη φιλούσε και ξαφνικά ένιωσα το μπεμπακι πρώτη φορά!!!

Αχ τι ωραία στγμη βρε Vila μου!!!! Κ εγώ νιώθω ότι πλησιάζει η ώρα επιτέλους.. Νιώθω κάτι ελαφρα χτυπήματακια χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη όμως. Θέλω να βεβαιωθώ! 

Just now, Ioannababy είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!τώρα η καλή μέρα με τον εμετούλη τον πρωινό φάνηκε χαχα!!μάλλον επηρεάστηκε απο το χθεσινό κυριακάτικο φαγητάκι που όλο και κάτι παραπάνω θα τσιμπήσουμε !κι εγώ έχω κάτι λιγούρες π.χ Σάββατο μου ήρθε να φάω μεσημεριάτικα cheeseburger απο τα goodys!!!!!πήγε η κόρη μου και μου πήρε !!!χαχα!!εγώ ειμαι 1.73 και μέχρι στιγμής εχω πάρει  3 κιλά στο νερό !!!

Αν και πίστευα ότι εμετοί κλπ θα σταματούσαν..που τετοια τύχη !! 16 εβδομάδες ακριβώς σήμερα!τελικά το μυστικό είναι μικρα γευματα καθε 2 ωρες!το εχω παρατηρήσει οτι την παλεύω καλύτερα έτσι...όταν υπερβάλλω σε ποσότητα την πατάω!!

Σήμερα επίσης πήγα για αιμοληψία για το nppt test και σε 8 με 10  εργασιμες θα εχω τα αποτελέσματα..για να δούμε αγωνία και αυτή πολύ!ειδικά όταν είσαι 42 ετών και έχεις γεννήσει πρωτη φορά πριν απο 15 χρόνια!!Γιατρούλη έχω την  άλλη Τριτη και ανυπομονώωωωω!!και μεχρι την Παρασκευή εξετασούλες αιματολογικές!:x

Εύχομαι σε όλες σας μια καλή εβδομάδα!!!

Σημείωση :σήμερα το μενού έχει χειμωνιάτικο αέρα...γιουβαρλάκια με αυγολέμονο!!!χαχα!!!

Τι ωραία να έχεις 15 χρόνων παιδί κ να είσαι έγκυος!! Πόσο μάλλον αν είναι κορίτσι!! Πολύ πιθανό να βοηθάει πολύ κ να έχουν πολύ ωραία σχέση αργότερα! Καλά αποτελέσματα στην εξέταση σου! Αναγουλα κ εγώ πρωί πρωί μόλις μπήκαμε στο ασανσέρ για τα σχολικά.. ευτυχώς ήμουν νηστικη!!! Σήμερα φασολάκια δυστυχώς.. 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" said:

Με το καλό κ το δικό σου μωράκι!!!! Μπράβο πολύ καλά τα κιλά σου ως τώρα! Δεν θα έχεις διαφορά μετά την γέννα. Για τον θηλασμό ισχύει, πολλές φίλες μου έχασαν κιλά με τη βοήθεια του θηλασμου. Εγώ πάλι παραέτρωγα καλά.. δεν έβλεπα αρκετό γάλα κ είχα στο μυαλό μου ότι ήταν επειδή έτρωγα πολύ λιγο. Οπότε δεν έχανα.το ξεπέρασα μονο όταν άρχισα να βλεπω το βάρος του μωρού.εντέλει βέβαια εγινα 45 κιλά όταν μας βρήκαν αλλεργίες κ επειδή θηλαζε αποκλειστικά ο μικρός είχα κόψει πολλές ομάδες τροφίμων. Μόλις κόπηκαν τα σιτηρά έχασα πολλά κιλά.οπότε κορίτσια αν κοπούν τα πολλά χάνονται τα κιλά αμέσως μην αγχώνεστε!

Αχ τι ωραία στγμη βρε Vila μου!!!! Κ εγώ νιώθω ότι πλησιάζει η ώρα επιτέλους.. Νιώθω κάτι ελαφρα χτυπήματακια χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη όμως. Θέλω να βεβαιωθώ! 

Τι ωραία να έχεις 15 χρόνων παιδί κ να είσαι έγκυος!! Πόσο μάλλον αν είναι κορίτσι!! Πολύ πιθανό να βοηθάει πολύ κ να έχουν πολύ ωραία σχέση αργότερα! Καλά αποτελέσματα στην εξέταση σου! Αναγουλα κ εγώ πρωί πρωί μόλις μπήκαμε στο ασανσέρ για τα σχολικά.. ευτυχώς ήμουν νηστικη!!! Σήμερα φασολάκια δυστυχώς.. 

@Vila σε ευχαριστώ πολύ!! Νομίζω χρησιμοποίησες τη σωστή φράση: μεγάλος στόχος...εγώ κατάφερα να θηλάσω για σχεδόν 7 μήνες. Δυστυχώς μετά με κόλλησε το μωρό γαστρεντερίτιδα (πήγαινε ήδη από 6 μηνών σε σταθμό) και μου κόπηκε μαχαίρι το γάλα. Θα πω την εμπερία μου. Για εμένα δεν ήταν ό,τι πιο φυσικό και μαγικό  όπως πολύ συχνά λένες ή περιγράφουν διάφορες γυναίκες. Όλους τους μήνες που θήλαζα ήταν κατι πολύ επίπονο. στον πρώτο μήνα πήγα στα επείγοντα επειδή το μωρό έβγαζε ξεραμένο αίμα. Μου είχε στη νκυριολεξία καταστρέψει τις θηλές όχι γιατί δεν έπιανε καλά. Ήταν πολύ λαίμαργος... είχε έρθει και στο σπίτι σύμβουλος θηλασμού και είχα πάει και εγώ ώστε να βοηθηθώ όσο μπορούσα. Το πάλεψα όμως και δεν εγκατέλειψα. Κατέφυγα στο να φοράω θηλές σιλικόνης για να προστατέψω όσο μπορώ τις δικές μου. Είχα υπερβολικά πολύ γάλα και ήταν κρίμα να σταματήσω. Επειδή ήξερα ότι θα πάω στη δουλειά, όταν θήλαζα από τη μία, έτρεχε ποτάμι από την άλλη και το μάζευα και το έβαζα στις ειδικές αποστειρομένες σακούλες και μετά κατάψυξη. Ίσως δεν ήμουν από τις τόσο τυχερές στο θέμα πόνου αλλά με υπομονή και επιμονή και σωστή ενημέρωση πιστεύω οτι όλες μας μπορούμε να τα καταφέρουμε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα κορίτσια ..Να σας ρωτήσω ,έχετε κάνει αντιγριπικο εμβόλιο;;;Εγώ το έχω κάνει στα παιδιά μου και δεν έκανα φέτος η ίδια.Γινεται ένας χαμός όμως με τη γρίπη και φοβάμαι.Σκεφτομαι να το κάνω τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Ioannababy είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!τώρα η καλή μέρα με τον εμετούλη τον πρωινό φάνηκε χαχα!!μάλλον επηρεάστηκε απο το χθεσινό κυριακάτικο φαγητάκι που όλο και κάτι παραπάνω θα τσιμπήσουμε !κι εγώ έχω κάτι λιγούρες π.χ Σάββατο μου ήρθε να φάω μεσημεριάτικα cheeseburger απο τα goodys!!!!!πήγε η κόρη μου και μου πήρε !!!χαχα!!εγώ ειμαι 1.73 και μέχρι στιγμής εχω πάρει  3 κιλά στο νερό !!!

Αν και πίστευα ότι εμετοί κλπ θα σταματούσαν..που τετοια τύχη !! 16 εβδομάδες ακριβώς σήμερα!τελικά το μυστικό είναι μικρα γευματα καθε 2 ωρες!το εχω παρατηρήσει οτι την παλεύω καλύτερα έτσι...όταν υπερβάλλω σε ποσότητα την πατάω!!

Σήμερα επίσης πήγα για αιμοληψία για το nppt test και σε 8 με 10  εργασιμες θα εχω τα αποτελέσματα..για να δούμε αγωνία και αυτή πολύ!ειδικά όταν είσαι 42 ετών και έχεις γεννήσει πρωτη φορά πριν απο 15 χρόνια!!Γιατρούλη έχω την  άλλη Τριτη και ανυπομονώωωωω!!και μεχρι την Παρασκευή εξετασούλες αιματολογικές!:x

Εύχομαι σε όλες σας μια καλή εβδομάδα!!!

Σημείωση :σήμερα το μενού έχει χειμωνιάτικο αέρα...γιουβαρλάκια με αυγολέμονο!!!χαχα!!!

Καταρχάς πεθαιιιινω για γιουβαρλακια... Αχ να έφτιαχνα αύριο αλλά δε θα προλάβω με το γιατρο, εκτός αν τα κάνω αργότερα!! Θα δω!!

Κατά δεύτερον έχεις κόρη 15 ετων;;; τι ωραία!  Να τη χαίρεσαι!! Πώς της φαίνεται που θα κάνει αδελφάκι τωρα; 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι με τις εξετάσεις, δε θυμαμαι να είχες θεμα με την αυχενικη ε;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , "Gigi" είπε:

Με το καλό κ το δικό σου μωράκι!!!! Μπράβο πολύ καλά τα κιλά σου ως τώρα! Δεν θα έχεις διαφορά μετά την γέννα. Για τον θηλασμό ισχύει, πολλές φίλες μου έχασαν κιλά με τη βοήθεια του θηλασμου. Εγώ πάλι παραέτρωγα καλά.. δεν έβλεπα αρκετό γάλα κ είχα στο μυαλό μου ότι ήταν επειδή έτρωγα πολύ λιγο. Οπότε δεν έχανα.το ξεπέρασα μονο όταν άρχισα να βλεπω το βάρος του μωρού.εντέλει βέβαια εγινα 45 κιλά όταν μας βρήκαν αλλεργίες κ επειδή θηλαζε αποκλειστικά ο μικρός είχα κόψει πολλές ομάδες τροφίμων. Μόλις κόπηκαν τα σιτηρά έχασα πολλά κιλά.οπότε κορίτσια αν κοπούν τα πολλά χάνονται τα κιλά αμέσως μην αγχώνεστε!

Αχ τι ωραία στγμη βρε Vila μου!!!! Κ εγώ νιώθω ότι πλησιάζει η ώρα επιτέλους.. Νιώθω κάτι ελαφρα χτυπήματακια χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη όμως. Θέλω να βεβαιωθώ! 

Τι ωραία να έχεις 15 χρόνων παιδί κ να είσαι έγκυος!! Πόσο μάλλον αν είναι κορίτσι!! Πολύ πιθανό να βοηθάει πολύ κ να έχουν πολύ ωραία σχέση αργότερα! Καλά αποτελέσματα στην εξέταση σου! Αναγουλα κ εγώ πρωί πρωί μόλις μπήκαμε στο ασανσέρ για τα σχολικά.. ευτυχώς ήμουν νηστικη!!! Σήμερα φασολάκια δυστυχώς.. 

Σας ευχαριστώ πολύ  @Vila και @"Gigi"! Προσεύχομαι  κι εγώ να είναι καλά τα αποτελέσματα!η αυχενική ήταν πολύ καλή αλλά το τεστάκι αυτό το κανουμε για προληπτικούς λόγους και φυσικά λόγω ηλικίας.

Και @_marjio Με το κορίτσι μου είναι πολύ όμορφη η σχέση μας!!15χρονη έφηβη και είμαστε σαν αδερφές αφου την μεγαλώνω μόνη μου από 2,5 χρονών!είναι από  τον πρώτο μου γάμο και νιώθω πολύ τυχερή που την έχω !!!και η αλήθεια είναι ότι έχει σκάσει που δεν θέλουμε να μάθουμε φύλο μεχρι το τέλος!!χαχα!!:Pοπότε συμπάσχει μαζί μας!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω γιατρό την Τετάρτη, αλλά από χτες το βράδυ έχω πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στον κόλπο και ανυπομονώ να πάω να σιγουρευτω ότι όλα πάνε καλά..

Ακούω τα κιλά σας και τις ανησυχίες σας και γελάω μόνη μου!! Εγώ 1,60 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 80 κιλά!! Τώρα είμαι 83 και ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 90 μιας και δεν έχω περιθώρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!Μόλις ήρθαμε απο τον γιατρό!Είδαμε το μπεμπάκι αλλά είχε κλειστά τα ποδαράκια και όσο κι αν παιδευτήκαμε δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε το φύλο.Είδαμε όμως όλα τα υπόλοιπα και ήταν άψογα.Μας "χαιρετούσε" σε κάποια φάση με το χεράκι ανοιχτό...αχαχα.Έκανα επίσης επαναληπτικές εξετάσεις για παρβοϊό, τοξόπλασμα και θυρεοειδή καθώς και εξέταση ούρων.

Σε ότι αφορά τα κιλά είμαι στα +3.5.Νόμιζα οτι είχα πάρει παραπάνω και χάρηκα.

2 ώρες πρίν, Φραουλίνα είπε:

Καλή εβδομάδα κορίτσια ..Να σας ρωτήσω ,έχετε κάνει αντιγριπικο εμβόλιο;;;Εγώ το έχω κάνει στα παιδιά μου και δεν έκανα φέτος η ίδια.Γινεται ένας χαμός όμως με τη γρίπη και φοβάμαι.Σκεφτομαι να το κάνω τώρα

Γεια σου @Φραουλίνα εγώ το έχω κάνει το εμβόλιο τον Οκτώβριο.Η γρίπη όντως είναι σε έξαρση.Ρώτα το γιατρό σου, πιστεύω οτι μπορείς να το κάνεις ακόμη και τώρα.

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνα μου εγώ το έκανα μόλις έμαθα για την εγκυμοσύνη, μίλα με τον γιατρό και ότι σου πει!

@Arabella μου μπράβο!! Μια χαρά το μπεμπακι! Είναι τσαχπινικο και σας κάνει ντροπες χαχαχαχα! Στη β επιπέδου θα το δείτε σίγουρα!! Σας είπε ποτέ θα κάνετε β επιπέδου?

 

@Μαρίαφi πιστεύω δε θα είναι κάτι ίσως επειδή μεγαλώνει η μήτρα! Όπως και να έχει περιμένουμε νέα από τον γιατρό!

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Vila είπε:

Γειά σας μανούλες όμορφες και καλή εβδομάδα!!

Με το καλό όσες έχετε γιατρουλη να τα δείτε τα νινακια και εσύ @Ioannababy καλά αποτελέσματα!

Εγώ κορίτσια βάζω σχεδόν κάθε βράδυ αμυγδαλελαιο στην κοιλίτσα και το πάω και λίγο γύρω γύρω στήθος, γοφούς κτλ. Η λαδιλα δε με ενοχλεί γιατί φοράω ένα μακρύ φανελάκι μέσα από τη πιτζάμα οπότε δεν το νιώθω. Τώρα σκέφτηκα να παραγγείλω κάποιες πρώτες ύλες όπως λάδι καρύδας, βούτυρο καριτε, και λαδακι από άγριο τριαντάφυλλο και να φτιάξω μια κρεμουλα μαζί με αμυγδαλελαιο να φοράω. Από ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζίν και προς το παρόν τη βγάζω με τα κολάν που ήδη είχα και πουλοβερακια από πάνω, ευτυχώς πέρα από τα παντελόνια που με ζοριζουν όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου με χωράνε ακόμα :razz:

Εν τω μεταξύ αυτο που λες @gigi το νιώθω κι εγώ, έχει πεταχτεί κάπως και το στομάχι πάνω απ' την κοιλιά και λέω πωπω απ' το φαι θα είναι χαχαχα

Αχ μπήκα κι εγώ στην ομάδα που λες @"Gigi" στο φβ και σκέφτομαι να πάρω 2σε 1 και ξεχωριστό καθησματακι τελικά!

@Μαρία_Λ ευχαριστούμε!!! Μεγάλος μου στόχος ο θηλασμός! Έχω αρχίσει και διαβάζω άρθρα, βλέπω βίντεο στο youtube και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο πιο καλά γίνεται μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα!

Κορίτσια θα σας πω τι έγινε χθες και συγκινήθηκα.. σε κάποια φάση μιλούσε ο αντρουλης μου στην κοιλίτσα και τη φιλούσε και ξαφνικά ένιωσα το μπεμπακι πρώτη φορά!!!

Γεια σας κοριτσια!!καλη εβδομαδα 

@Vila μου εγω εχω μπει αυον nutricia club και εχω κανει εγγραφη.καθε εβδομαδα εχει σεμιναρια.13/2 εχει σεμιναριο με θεμα μητρικος θηλασμος.αφου σε ενδιαφερει κανε εγγραφη να τα παρακολουθεις!!!

  • Ευχαριστώ 1

vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

 

@Arabella μου μπράβο!! Μια χαρά το μπεμπακι! Είναι τσαχπινικο και σας κάνει ντροπες χαχαχαχα! Στη β επιπέδου θα το δείτε σίγουρα!! Σας είπε ποτέ θα κάνετε β επιπέδου?

@Vila μου κουνιόταν πάρα πολυ και συνέχεια σταύρωνε τα ποδαράκια!Είδαμε και φατσάκι προφίλ, τρελαθήκαμε εγώ κι ο μπαμπάς.Β επιπέδου θα κάνουμε στις 25/2, είναι άλλωστε και το επόμενο ραντεβού.Θα είμαι 19 εβδομάδων αλλά το μωρό στις μετρήσεις είναι μεγαλύτερο κατά 4 μέρες.Άρα θα είμαι κανονικά σύμφωνα με το μέγεθός του 19+4.Εσύ πότε έκλεισες; Θα είσαι η πρώτη μάλλον.

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Αντζελίνα 30 είπε:

Κι εγώ ίδιο ύψος.. Ξεκίνησα κοντά στα 48 και τώρα έχω πάρει 3 κιλά, 4 κιλα.. Και νιώθω ο, τι η κοιλιά μου έχει πρηστεί.. Λένε όλοι ο, τι είναι λογω εγκυμοσύνης κι εγώ λέω λόγω φαγητού.. Χαχαχα.. Μου έχει ανοίξει τρελά η όρεξη και έχω μεγάλη επιθυμία για γλυκά που δεν ήμουν φαν των γλυκών πριν.. 

Χαχαχα..όπως κ γω ..αναρωτιέμαι είναι από την εγκυμοσύνη ή από τις λιγουρες;!;;! Χα χα.. Εγώ μπορούσα να φάω κ σένα τους πρώτος 2μιση μηνες..Ε μετά μου πέρασε..Τώρα τρώω σαν άνθρωπος πια..Αλλά με Ε ότι ξαναγυρίζει αυτή η λιγότερα αργότερα.. τη κάτσαμε!! Χαχα

4 ώρες πρίν, Vila είπε:

Γειά σας μανούλες όμορφες και καλή εβδομάδα!!

Με το καλό όσες έχετε γιατρουλη να τα δείτε τα νινακια και εσύ @Ioannababy καλά αποτελέσματα!

Εγώ κορίτσια βάζω σχεδόν κάθε βράδυ αμυγδαλελαιο στην κοιλίτσα και το πάω και λίγο γύρω γύρω στήθος, γοφούς κτλ. Η λαδιλα δε με ενοχλεί γιατί φοράω ένα μακρύ φανελάκι μέσα από τη πιτζάμα οπότε δεν το νιώθω. Τώρα σκέφτηκα να παραγγείλω κάποιες πρώτες ύλες όπως λάδι καρύδας, βούτυρο καριτε, και λαδακι από άγριο τριαντάφυλλο και να φτιάξω μια κρεμουλα μαζί με αμυγδαλελαιο να φοράω. Από ρούχα εγκυμοσύνης έχω πάρει μόνο ένα τζίν και προς το παρόν τη βγάζω με τα κολάν που ήδη είχα και πουλοβερακια από πάνω, ευτυχώς πέρα από τα παντελόνια που με ζοριζουν όλα τα υπόλοιπα ρούχα μου με χωράνε ακόμα :razz:

Εν τω μεταξύ αυτο που λες @gigi το νιώθω κι εγώ, έχει πεταχτεί κάπως και το στομάχι πάνω απ' την κοιλιά και λέω πωπω απ' το φαι θα είναι χαχαχα

Αχ μπήκα κι εγώ στην ομάδα που λες @"Gigi" στο φβ και σκέφτομαι να πάρω 2σε 1 και ξεχωριστό καθησματακι τελικά!

@Μαρία_Λ ευχαριστούμε!!! Μεγάλος μου στόχος ο θηλασμός! Έχω αρχίσει και διαβάζω άρθρα, βλέπω βίντεο στο youtube και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο πιο καλά γίνεται μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα!

Κορίτσια θα σας πω τι έγινε χθες και συγκινήθηκα.. σε κάποια φάση μιλούσε ο αντρουλης μου στην κοιλίτσα και τη φιλούσε και ξαφνικά ένιωσα το μπεμπακι πρώτη φορά!!!

Ωωω..:cry:με συγκίνησες πραγματικά!!! Άντε κ στα δικά μας!! 

Εγώ κορίτσια μου χθες άρχισα να διαβάζω λίγο για θηλασμό κτλ κ η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα πολύ!!αν 6αωυα καταφέρω αν το μωρούλι μου θα τα καταφέρει.. έλεγα να θηλάζω άλλα να δίνω κ ξένο άλλα μετά διάβασα ότι δεν είναι τόσο καλό κ να μαθαίνει κιόλας να θηλάζει ..ουφ δε σας κρύβω ότι πελαγωσα λίγο..

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

@Vila σε ευχαριστώ πολύ!! Νομίζω χρησιμοποίησες τη σωστή φράση: μεγάλος στόχος...εγώ κατάφερα να θηλάσω για σχεδόν 7 μήνες. Δυστυχώς μετά με κόλλησε το μωρό γαστρεντερίτιδα (πήγαινε ήδη από 6 μηνών σε σταθμό) και μου κόπηκε μαχαίρι το γάλα. Θα πω την εμπερία μου. Για εμένα δεν ήταν ό,τι πιο φυσικό και μαγικό  όπως πολύ συχνά λένες ή περιγράφουν διάφορες γυναίκες. Όλους τους μήνες που θήλαζα ήταν κατι πολύ επίπονο. στον πρώτο μήνα πήγα στα επείγοντα επειδή το μωρό έβγαζε ξεραμένο αίμα. Μου είχε στη νκυριολεξία καταστρέψει τις θηλές όχι γιατί δεν έπιανε καλά. Ήταν πολύ λαίμαργος... είχε έρθει και στο σπίτι σύμβουλος θηλασμού και είχα πάει και εγώ ώστε να βοηθηθώ όσο μπορούσα. Το πάλεψα όμως και δεν εγκατέλειψα. Κατέφυγα στο να φοράω θηλές σιλικόνης για να προστατέψω όσο μπορώ τις δικές μου. Είχα υπερβολικά πολύ γάλα και ήταν κρίμα να σταματήσω. Επειδή ήξερα ότι θα πάω στη δουλειά, όταν θήλαζα από τη μία, έτρεχε ποτάμι από την άλλη και το μάζευα και το έβαζα στις ειδικές αποστειρομένες σακούλες και μετά κατάψυξη. Ίσως δεν ήμουν από τις τόσο τυχερές στο θέμα πόνου αλλά με υπομονή και επιμονή και σωστή ενημέρωση πιστεύω οτι όλες μας μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Στο πρώτο μου παιδάκι κ εγώ δεν τα πήγα πολύ καλά. Θήλασαμε βέβαια  6 μήνες αλλά με πολύ κόπο κ άγχος κ λίγο ξένο ταυτόχρονα. Δεν είχα ενημερωθεί σωστά όμως, αυτό έφταιγε.οχι δε του φτάνει, όχι δεν έχω πολύ γάλα.. Μια το ένα μια το άλλο. Στο δεύτερο δεν πτοηθηκα σε τπτ γιατί είχα ενημερωθεί σωστά αυτή τη φορά. Θήλασαμε σχεδον 2 χρόνια. Κ στους 2 όταν πονουσα πολύ στην αρχη χρησιμοποιουσα θηλες σιλικόνης κ μετά τις σταματούσα με λίγη προσπάθεια. Στα δευτερα πάντα είναι όλα πιο εύκολα!Δεν ήμουν ποτέ από τις κοπέλες που είναι εντελώς φανατικές με τον θηλασμό κ τρελαίνονται μη τυχόν κ δώσουν ξένο κλπ αλλά 1ον τώρα πια το θεωρώ μεγάλη ευκολία κ 2ον ο μικρός είχε πολύ τροφική αλλεργία κ τον έσωσε ο θηλασμός παρόλο που εγώ ταλαιπωρηθηκα με τη διατροφή.τα ξεπερασε όλα. Η κουμπάρα μου που αντιμετώπισαν αλλεργία ταυτόχρονα με εμας δε θηλαζε κ δε βρήκε ποτέ άκρη με κανένα γάλα. Δεν ήξεραν τι να κάνουν! μέχρι που χρονισε το μωρό κ το έκοψαν τελείως. Οπότε κορίτσια προσπαθήστε να θηλασετε όσο δύσκολο κ αν φαίνεται στην αρχή! 

 

Just now, Arabella είπε:

@Vila μου κουνιόταν πάρα πολυ και συνέχεια σταύρωνε τα ποδαράκια!Είδαμε και φατσάκι προφίλ, τρελαθήκαμε εγώ κι ο μπαμπάς.Β επιπέδου θα κάνουμε στις 25/2, είναι άλλωστε και το επόμενο ραντεβού.Θα είμαι 19 εβδομάδων αλλά το μωρό στις μετρήσεις είναι μεγαλύτερο κατά 4 μέρες.Άρα θα είμαι κανονικά σύμφωνα με το μέγεθός του 19+4.Εσύ πότε έκλεισες; Θα είσαι η πρώτη μάλλον.

Τι καλά!!!! Είναι να μην τρελαθείτε?? Κ μόνο που το φαντάζομαι λιώνω! Εμάς ο γιατρός δεν έχει καινούριο υπέρηχο κ δε φαίνεται καθαρά το μωρό οπότε δεν το απόλαμβάνουμε τόσο πολύ :sad: επίσης για β επιπεδου εμένα δε μου είπε κάτι ακόμα. Θα πάω σε 2 εβδομάδες που θα είμαι 19 κ τότε θα κλείσουμε το ραντεβού. 

  • Μου αρέσει 3

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίνα είπε:

Καλή εβδομάδα κορίτσια ..Να σας ρωτήσω ,έχετε κάνει αντιγριπικο εμβόλιο;;;Εγώ το έχω κάνει στα παιδιά μου και δεν έκανα φέτος η ίδια.Γινεται ένας χαμός όμως με τη γρίπη και φοβάμαι.Σκεφτομαι να το κάνω τώρα

Εμένα ο γιατρός μου μου είχε δώσει ένα χαρτί το οποίο έλεγε ότι ύστερα από έρευνες συμβούλια κτλ των μαιευτηρων κτλ κατέληξαν ότι είναι καλύτερο να γίνεται το εμβόλιο αυτό.. να το κάνεις εσύ κ ο άντρας σου..οπότε το έκανα.. 


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...