Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαίου 2020


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αμνιο γίνεται από την 16η εβδομάδα και μετά αν δεν με απατάει η μνήμη μου. Πόσο βγαίνει το ποσοστό σου για τα σύνδρομα; Έπεσε πολύ; Η εξέταση με το αίμα σου δεν καλύπτει πολλά σύνδρομα δυστυχώς και δεν έχει και 100% αξιοπιστία. Σε κάθε περίπτωση κανείς δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη να σου πει ναι/όχι, την αναλαμβάνετε εσείς οι γονεις. Μπορείς να πάρεις και τη γνώμη κάποιου γενετιστή ίσως αν γνωρίζει σε περίπτωση που το αίμα είναι αξιόπιστο (το καμιά φορα είναι αναξιόπιστο εμένα δεν με καλύπτει) με τι μπορεί να σχετίζεται η τιμή του. Εύχομαι τα καλύτερα! 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Η αμνιο γίνεται από την 16η εβδομάδα και μετά αν δεν με απατάει η μνήμη μου. Πόσο βγαίνει το ποσοστό σου για τα σύνδρομα; Έπεσε πολύ; Η εξέταση με το αίμα σου δεν καλύπτει πολλά σύνδρομα δυστυχώς και δεν έχει και 100% αξιοπιστία. Σε κάθε περίπτωση κανείς δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη να σου πει ναι/όχι, την αναλαμβάνετε εσείς οι γονεις

Τρισωμία 21 -> 1 σε 361

Τρισωμία 18 ->  <1 σε 20000

Τρισωμία 13->  <1 σε 20000

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Τρισωμία 21 -> 1 σε 361

Τρισωμία 18 ->  <1 σε 20000

Τρισωμία 13->  <1 σε 20000

Κατά 99.99% δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού και οι δείκτες στον υπέρηχο είναι εντάξει. Αλλά είσαι και στο όριο και η ηλικία σου μικρή. (Αν ήταν κάτω από 300 συστήνουν  επεμβατική). Από εκεί και πέρα όμως εσείς αποφασίζετε. Προσωπικά ένα αίμα θα το έκανα σαν πρώτη εικόνα μέχρι την β επιπέδου. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Κατά 99.99% δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού και οι δείκτες στον υπέρηχο είναι εντάξει. Αλλά είσαι και στο όριο και η ηλικία σου μικρή. (Αν ήταν κάτω από 300 συστήνουν  επεμβατική). Από εκεί και πέρα όμως εσείς αποφασίζετε. Προσωπικά ένα αίμα θα το έκανα σαν πρώτη εικόνα μέχρι την β επιπέδου. 

 Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, αν και κατάλαβα οτι ο εξωτερικός γιατρός είναι απο τους καλύτερους αλλά και φιλοχρήματος. Δεν ήθελε να το συζητήσω με άλλους γιατρούς, αλλα δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alexandrath είπε:

Τρισωμία 21 -> 1 σε 361

Τρισωμία 18 ->  <1 σε 20000

Τρισωμία 13->  <1 σε 20000

Σου απαντησα και στο αλλο θεμα.Κι εγω στο γιο μου ειχα 1 σε 360 για down σε ηλικια 35,5.Αυτο σημαινει οτι αν κανεις 361 παιδια πιθανον το ενα να εχει συνδρομο down.Οι πιθανοτητες για αποβολη απο αμνιο ειναι 1προς 200.Τα ζυγιζεις και πραττεις αναλογως


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Σου απαντησα και στο αλλο θεμα.Κι εγω στο γιο μου ειχα 1 σε 360 για down σε ηλικια 35,5.Αυτο σημαινει οτι αν κανεις 361 παιδια πιθανον το ενα να εχει συνδρομο down.Οι πιθανοτητες για αποβολη απο αμνιο ειναι 1προς 200.Τα ζυγιζεις και πραττεις αναλογως

Μα το θέμα είναι οτι μου απέκλεισε το σύνδρομο down απο τον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

 Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, αν και κατάλαβα οτι ο εξωτερικός γιατρός είναι απο τους καλύτερους αλλά και φιλοχρήματος. Δεν ήθελε να το συζητήσω με άλλους γιατρούς, αλλα δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι. 

Είσαι Αθήνα; Σε ποιο γιατρό την έκανες; Γράψε το ονομά του αν θες, έστω όχι ολόκληρο, για να σου πουν κορίτσια που έχουν άποψη για την αξιοπιστία του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Είσαι Αθήνα; Σε ποιο γιατρό την έκανες; Γράψε το ονομά του αν θες, έστω όχι ολόκληρο, για να σου πουν κορίτσια που έχουν άποψη για την αξιοπιστία του.

Απο Θεσσαλονίκη είμαι.. Ο γιατρός είναι ο Α.Α. το ιατρείο είναι στην Αγίας Σοφίας. Πολύ γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

 Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, αν και κατάλαβα οτι ο εξωτερικός γιατρός είναι απο τους καλύτερους αλλά και φιλοχρήματος. Δεν ήθελε να το συζητήσω με άλλους γιατρούς, αλλα δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι. 

Που έδωσες αίμα; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Alexandrath είπε:

Μα το θέμα είναι οτι μου απέκλεισε το σύνδρομο down απο τον υπέρηχο.

Δεν νομιζω οτι μπορεις να αποκλεισεις καποιο συνδρομο μονο απο τον υπερηχο,οχι 100%.Ουτε καν στη βεπιπεδου.Αλλιως γιατι δινουμε αιμα και κανουμε αμνιο;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Στο Access to Genome στην Τσιμισκή

Είναι πολύ αξιόπιστο πάντως. Και ο γιατρός που πήγες από τους καλύτερους και για το φιλοχρήματος οκ δεν έχει αμάν και τι ανάγκη το ποσοστό από μια αμνιοπαρακέντηση. Για μένα θα ήταν αναξιόπιστος αν δεν πρότεινε μια Α διερεύνηση. Να στο πω πιο λιανά,αν πήγαινα εγώ που κοντεύω τα 40 και ξεκινάει το ποσοστό με 1/150 ξέρω γω και με το αίμα ανεβαίνει στο δικό σου και μου έλεγαν όλα οκ φυσιολογικά φαίνονται οκ ίσως ίσως ίσως να το άφηνα. Αλλά να είμαι 29 και να πέφτει το ποσοστό θα με έτρωγε. Τώρα σου μιλάω όπως θα μιλούσα στην αδερφή μου σε μια φίλη σε εμένα την ίδια. Είναι όλα ποσοστά. Θα ήμουν σε δίλημμα. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Είναι πολύ αξιόπιστο πάντως. Και ο γιατρός που πήγες από τους καλύτερους και για το φιλοχρήματος οκ δεν έχει αμάν και τι ανάγκη το ποσοστό από μια αμνιοπαρακέντηση. Για μένα θα ήταν αναξιόπιστος αν δεν πρότεινε μια Α διερεύνηση. Να στο πω πιο λιανά,αν πήγαινα εγώ που κοντεύω τα 40 και ξεκινάει το ποσοστό με 1/150 ξέρω γω και με το αίμα ανεβαίνει στο δικό σου και μου έλεγαν όλα οκ φυσιολογικά φαίνονται οκ ίσως ίσως ίσως να το άφηνα. Αλλά να είμαι 29 και να πέφτει το ποσοστό θα με έτρωγε. Τώρα σου μιλάω όπως θα μιλούσα στην αδερφή μου σε μια φίλη σε εμένα την ίδια. Είναι όλα ποσοστά. Θα ήμουν σε δίλημμα. 

Ξέρω οτι είναι πολύ καλός στη δουλειά του αλλά τα πράγματα είναι περίεργα. Για την αυχενική μου πήρε 100, σε φίλη μου πριν δυο εβδομάδες πήρε 160 (και τα δυο χωρις απόδειξη)  και για την αμνιο μου είπε 700. Σίγουρα είμαι σε δίλημμα αλλα δεν γίνεται και οι άλλοι 3 γιατροί να μου λένε να μην ανησυχώ κ αν θέλω να κάνω μόνο την αιματολογική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Ξέρω οτι είναι πολύ καλός στη δουλειά του αλλά τα πράγματα είναι περίεργα. Για την αυχενική μου πήρε 100, σε φίλη μου πριν δυο εβδομάδες πήρε 160 (και τα δυο χωρις απόδειξη)  και για την αμνιο μου είπε 700. Σίγουρα είμαι σε δίλημμα αλλα δεν γίνεται και οι άλλοι 3 γιατροί να μου λένε να μην ανησυχώ κ αν θέλω να κάνω μόνο την αιματολογική.

Κοίτα. Να δεχτούμε ότι είναι φιλοχρήματος. Να δεχτούμε ότι σου προτείνει άμνιο χωρίς ευρήματα υπερηχογραφικά. Αλλά να δεχτούμε ότι σαν εμβρυολόγος δεν έπρεπε να προτείνει άμνιο ενώ έπεσε το ποσοστό είναι σα να λέμε δεν ισχύει το ποσοστό γιατί είτε είναι τύπου μαγειρεμένο ποσοστό είτε γιατί έχει αυτός 100% σιγουριά ότι όλα είναι οκ αλλά παρόλα αυτά το προτείνει. Το πρώτο θα τον έκανε αισχρό γιατρό (που δεν έχει ακουστεί ποτέ ότι είναι) και το δεύτερο θα τον έκανε υπερόπτη γιατρό (αγνοώ ποσοστά αίμα ηλικίες μετρήσεις κλπ και είμαι 1000% σίγουρος για το αποτέλεσμα) που πάλι δεν είναι. Αυτό που πρότεινε θα στο πρότεινε πιστεύω κάθε εμβρυολόγος γιατί δεν είναι κανένας μέσα στη μήτρα να δει τι γίνεται. Δεν θα ρίσκαρε κανένας αυτό το 0.001 ποσοστό να συμβαίνει κάτι και να μη σε έχει προτρέψει για έλεγχο. Καταλαβαίνεις πως τα λέω; Δεν ξέρω όταν πήγες σου έδωσε χαρτί η σου μίλησε για την εξέταση ότι έχει περιθώρια λάθους και δεν είναι 100% έγκυρη γιατί δεν είναι παρεμβατική και ότι λειτουργεί με ποσοστά; Αυτό σου λέει και τώρα. Απλά όλα είναι με το μέρος σου παρά κατά σου. Οι γυναικολόγοι λένε αυτό. Ότι δεν θα έχει θέμα. Και δεν θα έχει. Αυτός όμως επειδή έχει την ευθύνη δεν μπορεί να την πάρει γιατί αν την ίδια μέρα εξέταζε 361 γυναίκες με τα ίδια ακριβώς ευρήματα και έλεγε και στις 361 ότι δεν χρειάζεται τίποτα να κάνουν θα υπήρχε μία που το έμβρυο θα είχε όντως θέμα. Αυτός δε θέλει να του ξεφύγει καμία. Οπότε και στις 361 θα προτείνει άμνιο. Είναι αυτό που πρέπει δεοντολογικά να κάνει σε αυτό το ποσοστό στην δική σου ηλικία.  Έτσι και αλλιώς έγραψες σου είπε να το σκεφτείς. Σε πίεσε; Ξέρω ότι και αυτός και η Ψαρρά λένε ξερά ΠΡΈΠΕΙ να κάνεις όταν βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Έγραψα πολλά ε; κακια συνήθεια!

Όλα καλά θα είναι. Δες το σαν τυπικό το θέμα. Σκέψου το αίμα και βλέπεις στην β από εκεί και πέρα. 

  • Μου αρέσει 2

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...