Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Άσε με εμένα .. Εμένα ήταν από την πεμπτη εβδομάδα … ιδιαίτερη περίπτωση εγώ δεν συγκρίνεται καν … απλά στο ανέφερα γιατί δεν έβρισκα την γυναικολόγο μου … 

      Είμαι και μόνη μου δεν έχει γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά. Έχω δυο εμβρυακια. Λέτε να έχουν πάθει τίποτα και τα δυο; Αχ τι ρωτάω τώρα κι εγω.. που να ξέρετε..τώρα δεν έχω ξανά δει εδώ και ένα τέταρτο κάτι 

Μανούλες Μαίου 2020


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Τρισωμία 21 -> 1 σε 361

Τρισωμία 18 ->  <1 σε 20000

Τρισωμία 13->  <1 σε 20000

Καλημερα , με το καλο το μωρακι σου! με εβαλες σε περιεργεια να ψαξω τον δικο μου υπερηχο οταν ειχα κανει .

τρισωμια 21  ---> 335

τρισωμια 18 --> 782

τρισωμια 13 --->  2463

αλλα στοιχεια  εινα: προεκλαψια πριν τις 34 εβδομ 1 : 758

περιορισμος της εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 εβδομ  1 : 40

αυτοματος τοκετος  πριν τις 34 εβδομ 1: 776

οταν εμεινα εγκυος ημουν 33.5 .

με τις τιμες αυτες , δεν μου ανεφεραν ποτε την αμνιοπαρακεντηση 

σταματησε να αναπτυσσεται στις 34 εβδομαδες περιπου , οπου και γεννησα ( μου εσπασαν τα νερα ) αν και αφου δεν αναπτυσσοταν θα  μου το επαιρναν

μεσα στη βδομαδα ,. ( εκανα αντιπηκτικες ,λογω θρομβοφιλιας )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, gmnth03 είπε:

Καλημερα , με το καλο το μωρακι σου! με εβαλες σε περιεργεια να ψαξω τον δικο μου υπερηχο οταν ειχα κανει .

τρισωμια 21  ---> 335

τρισωμια 18 --> 782

τρισωμια 13 --->  2463

αλλα στοιχεια  εινα: προεκλαψια πριν τις 34 εβδομ 1 : 758

περιορισμος της εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 εβδομ  1 : 40

αυτοματος τοκετος  πριν τις 34 εβδομ 1: 776

οταν εμεινα εγκυος ημουν 33.5 .

με τις τιμες αυτες , δεν μου ανεφεραν ποτε την αμνιοπαρακεντηση 

σταματησε να αναπτυσσεται στις 34 εβδομαδες περιπου , οπου και γεννησα ( μου εσπασαν τα νερα ) αν και αφου δεν αναπτυσσοταν θα  μου το επαιρναν

μεσα στη βδομαδα ,. ( εκανα αντιπηκτικες ,λογω θρομβοφιλιας )

Καλημέρα!! Οι τιμές αυτές είναι της αυχενικής;  Στη β´ επιπέδου δεν είδατε τίποτα; Γιατί 34 εβδομάδες είναι πολλές για να μην υπάρχει κανένα στοιχείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Καλημέρα!! Οι τιμές αυτές είναι της αυχενικής;  Στη β´ επιπέδου δεν είδατε τίποτα; Γιατί 34 εβδομάδες είναι πολλές για να μην υπάρχει κανένα στοιχείο. 

ναι της αυχενικης . οχι ,ολα καλα πηγαιναν ! τα στοιχεια που σου εγραψα ειναι του τριτου παιδιου .

το πρωτο παιδι παλι θεμα με την αναπτυξη ειχα απο τον πεμπτο μηνα, γεννησα στις 38 βδομαδες 2300γρ.( ημουν 21.5 τοτε ) στο δευτερο παιδι αλλαξα γιατρο και μου  εδωσε αντιπηκτικες και γεννησα στις 36 βδομαδες 3270. ( 23.5χρ)ολα καλα δεν ειχα θεμα με την αναπτυξη. στο τριτο εκανα αντιπηκτικες παλι απο την πρωτη στιγμη της κυησης, αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν σε επιασαν, ηταν σαν να μην εκανες . μεχρι ομως την 33η , δεν μου ειχαν πει κατι, στο τελευταιο υπερηχο που πηγα μου ειπαν οτι δεν αναπτυσσεται , στο doppler δηλαδη,  εκανα τρεις συνεχομενες μερες δεν πηρε γραμμαριο , και  μου λενε  πρεπει να το παρουμε νωριτερα ,τωρα ειναι καλα, αυριο θα ξερουμε αν θα ειναι ?, εξω μου ειπαν θα παρει βαρος, ευτυχως ο γιατρος μου προλαβε και μου εκανε τις ενεσεις για τους πνευμονες . ( γεννηθηκε 1900γρ ) απλα εμεινε στην μενν , κανα μηνα.  και κυριακη βραδυ  πριν παω στο ραντεβου στο μαιευτηριο να με ξαναδουν τελευταια φορα , να μου κλεισουν και το ραντεβου για την καισαρικη , μου εσπασαν τα νερα. βεβαια οπως ειχα πει και σε παλιοτερα ποστ , ειχα κολλησει τη γριππη το Ι1Ν1 . ( δεν το ηξερα ακομα ,εκδηλωθηκαν τα συμπτωματα την ωρα της γεννας. ) ισως και αυτο να προκαλεσε και τον τοκετο , ποιος ξερει?! εμενα μου ειχε πει ο γυναικολογος μου οτι η γριππη μπορει να προκαλεσει στις εγκυμονουσες και στις λεχωνες επιπλοκες . (συνηθως παθαινουν πνευμονια) ευτυχως το μωρο δεν κολλησε ( βεβαια το ειδα μετα τις 10-15 μερες) 

στην β επιπεδου οχι δεν εδειξε κατι , μια χαρα ολα φυσιολογικα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

ναι της αυχενικης . οχι ,ολα καλα πηγαιναν ! τα στοιχεια που σου εγραψα ειναι του τριτου παιδιου .

το πρωτο παιδι παλι θεμα με την αναπτυξη ειχα απο τον πεμπτο μηνα, γεννησα στις 38 βδομαδες 2300γρ.( ημουν 21.5 τοτε ) στο δευτερο παιδι αλλαξα γιατρο και μου  εδωσε αντιπηκτικες και γεννησα στις 36 βδομαδες 3270. ( 23.5χρ)ολα καλα δεν ειχα θεμα με την αναπτυξη. στο τριτο εκανα αντιπηκτικες παλι απο την πρωτη στιγμη της κυησης, αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν σε επιασαν, ηταν σαν να μην εκανες . μεχρι ομως την 33η , δεν μου ειχαν πει κατι, στο τελευταιο υπερηχο που πηγα μου ειπαν οτι δεν αναπτυσσεται , στο doppler δηλαδη,  εκανα τρεις συνεχομενες μερες δεν πηρε γραμμαριο , και  μου λενε  πρεπει να το παρουμε νωριτερα ,τωρα ειναι καλα, αυριο θα ξερουμε αν θα ειναι ?, εξω μου ειπαν θα παρει βαρος, ευτυχως ο γιατρος μου προλαβε και μου εκανε τις ενεσεις για τους πνευμονες . ( γεννηθηκε 1900γρ ) απλα εμεινε στην μενν , κανα μηνα.  και κυριακη βραδυ  πριν παω στο ραντεβου στο μαιευτηριο να με ξαναδουν τελευταια φορα , να μου κλεισουν και το ραντεβου για την καισαρικη , μου εσπασαν τα νερα. βεβαια οπως ειχα πει και σε παλιοτερα ποστ , ειχα κολλησει τη γριππη το Ι1Ν1 . ( δεν το ηξερα ακομα ,εκδηλωθηκαν τα συμπτωματα την ωρα της γεννας. ) ισως και αυτο να προκαλεσε και τον τοκετο , ποιος ξερει?! εμενα μου ειχε πει ο γυναικολογος μου οτι η γριππη μπορει να προκαλεσει στις εγκυμονουσες και στις λεχωνες επιπλοκες . (συνηθως παθαινουν πνευμονια) ευτυχως το μωρο δεν κολλησε ( βεβαια το ειδα μετα τις 10-15 μερες) 

στην β επιπεδου οχι δεν εδειξε κατι , μια χαρα ολα φυσιολογικα .

Οπότε όλα καλά!!!! Έφυγαν τα δύσκολα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Οπότε όλα καλά!!!! Έφυγαν τα δύσκολα!!! 

εγω γενικα δεν ειμαι αγχωδης σ αυτα τα θεματα , και δεν πολυκοιταω απαντησεις απο εξετασεις, να φανταστεις τωρα επειδη μπηκα και ειδα τις μετρησεις σου, λεω ωχχ οι δικες μου τοτε τι ελεγαν αραγε? αφου ειδα το 1: 40 , και λεω ποτε καλε μου το ειπαν αυτο? και δεν το θυμαμαι?   ειναι 3.5 χρ τωρα :-D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, gmnth03 είπε:

εγω γενικα δεν ειμαι αγχωδης σ αυτα τα θεματα , και δεν πολυκοιταω απαντησεις απο εξετασεις, να φανταστεις τωρα επειδη μπηκα και ειδα τις μετρησεις σου, λεω ωχχ οι δικες μου τοτε τι ελεγαν αραγε? αφου ειδα το 1: 40 , και λεω ποτε καλε μου το ειπαν αυτο? και δεν το θυμαμαι?   ειναι 3.5 χρ τωρα :-D

 

Όλα πιθανότητες είναι..!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Όλα πιθανότητες είναι..!!

ναι ακριβως ! καμια φορα και οι γιατροι μας αγχωνουν περισσοτερο απ οσο θα επρεπε !! θυμαμαι οτι ειχα ανεβασμενη μια τιμη , στα αντισωματα ανεμοβλογιας , εδειχνε δηλαδη οτι περναω εκεινη τη στιγμη, ( την ειχα περασει δυο ετων )  , με εφαγε ο γιατρος να κανω εξετασεις επαναληπτικες , τελικα μονο παστερ πηγα , εκανα επαναληπτικη , οντως θετικη βγηκε αλλα  δεν ξαναασχοληθηκα . σε ενα παιδικο παρτυ βρηκα ενα κουμπαρο που ειναι γιατρος, του το ανεφερα και μου λεει δεν ειναι τιποτα , λογω εγκυμοσυνης ενεργοποιουνται , κατι τετοιο  μου ειχε πει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ πέρυσι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη χρειάστηκε να κάνω αμνιο στην 12η εβδομάδα λόγω κακής αυχενικής. Είναι ίδια διαδικασία, μόνο που λεγεται βιοψια τροφοβλαστης και παιρνουν κυτταρα απο τον πλακουντα για να κάνουν τον έλεγχο. Έχει ένα ποσοστό αποβολής αυτή η εξέταση. Ωστόσο για να σύνδρομα υπάρχει και μια άλλη εξέταση αίματος (νομίζω λέγεται NIPT Αλλά δεν είμαι σίγουρη). Και αυτή όπως και το PAPP-A δινει ποσοστα. Οποτε δεν ειναι τιποτα 100% σιγουρο (μόνο η αμνιοπαρακεντηση είναι σίγουρη μου ειχε είπε ο εμβρυολογος). Στην δικη μου περιπτωση δεν ειχε δωσει καμια σημασια στο papp-a γιατι οπως με ενηνερωσε ειναι αναξιοπιστο. 

Εγώ ακόμη κ ένας γιατρός στους 10 να μου έλεγε ότι υπάρχει πιθανότητα (για οποιαδήποτε ασθενεια-συνδρομο)δεν θα μπορούσα να ηρεμήσω, όποτε θα έκανα ότι θα μου πρότεινε ο εμβρυολογος. 

Δυστυχώς οι περισσοτεροι γιατροί ειναι αχορταγοι, όποτε δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε σίγουροι αν όντως υπάρχει θέμα η απλά θέλουν λεφτά για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Όπως και να χει, προτείνω να κάνεις οτιδήποτε θα σε βοηθήσει να περάσεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1

miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...