Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Χωρις περιδεση


Recommended Posts

Για τους ιδιους λογους παραπονιομουν σημερα!! Ειδικα το αριστερο μου ποδι με εχει πεθανει.. Ανασκελα μου ειπαν να μην ξαπλωνω για να μην κανει συσπασεις η μητρα.. Βαζω που και που τον συζυγο να μ κανει μασαζ αλλα ειναι παντα 3λεπτο, χαχα ..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 372
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Christy32 είπε:

Για τους ιδιους λογους παραπονιομουν σημερα!! Ειδικα το αριστερο μου ποδι με εχει πεθανει.. Ανασκελα μου ειπαν να μην ξαπλωνω για να μην κανει συσπασεις η μητρα.. Βαζω που και που τον συζυγο να μ κανει μασαζ αλλα ειναι παντα 3λεπτο, χαχα ..

Χαχαχαχ ακριβώς το ίδιο γίνεται και με εμάς!! Το πολύ 5 λεπτό , ανακουφιζομαι εκείνη την στιγμή αλλά φυσικά μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια!! Υπομονή μόνο τι άλλο.. εσυ ποτε θα ξανά πας γιατρό;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Σας διαβασα κ θυμηθηκα τα δικα μου. Καταρχας υπομονη κοριτσια , οσο μπορειτε να απασχολειστε για να κυλαει πιο ευκολα ο χρονος.

Εγω απο την Β επιπεδου που βρεθηκα με τραχηλο 23 χιλ μεχρι κ τις 39 εβδ που γεννησα εκατσα ξαπλα εντελως μονο με προγεστερονη. Εβαζα ενα lutinus κολπικα καθε βραδυ. Μετα την β επιπεδου νοσηλευτηκα κ μια βδομαδα κ αφου ειδαν οτι δεν ελλατωθηκε αλλο ο τραχηλος με εστειλαν σπιτι. Εγω γενικα δεν εκανα πολλες συσπασεις αλλα λογω διαφραγματικης μητρας μαλλον εχω κ αδυναμο τραχηλο. Εκτοτε κ μεχρι την 34η περιπου που μου τον μετρουσαν δεν ελλατωθηκε αλλο κ γεννησα φυσιολογικα κ με προκληση παρακαλω. Το παιδακι μου γεννηθηκε υγιεστατο. Αμα θελησω να κανω δευτερο μωρο παντως θα ζητησω να κανουμε περιδεση προληπτικα μετα την αυχενικη. Στην 22η που μου το βρηκαν ηταν κ λιγο ρισκο να κανουμε περιδεση, ευτυχως ολα πηγαν καλα.

Υπομονη κοριτσια. Ειναι δυσκολο κ ψυχολογικα αλλα κ σωματικα αυτο που περνατε αλλα το αποτελεσμα θα σας δικαιωσει!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Καλησπερα σας! Σας διαβασα κ θυμηθηκα τα δικα μου. Καταρχας υπομονη κοριτσια , οσο μπορειτε να απασχολειστε για να κυλαει πιο ευκολα ο χρονος.

Εγω απο την Β επιπεδου που βρεθηκα με τραχηλο 23 χιλ μεχρι κ τις 39 εβδ που γεννησα εκατσα ξαπλα εντελως μονο με προγεστερονη. Εβαζα ενα lutinus κολπικα καθε βραδυ. Μετα την β επιπεδου νοσηλευτηκα κ μια βδομαδα κ αφου ειδαν οτι δεν ελλατωθηκε αλλο ο τραχηλος με εστειλαν σπιτι. Εγω γενικα δεν εκανα πολλες συσπασεις αλλα λογω διαφραγματικης μητρας μαλλον εχω κ αδυναμο τραχηλο. Εκτοτε κ μεχρι την 34η περιπου που μου τον μετρουσαν δεν ελλατωθηκε αλλο κ γεννησα φυσιολογικα κ με προκληση παρακαλω. Το παιδακι μου γεννηθηκε υγιεστατο. Αμα θελησω να κανω δευτερο μωρο παντως θα ζητησω να κανουμε περιδεση προληπτικα μετα την αυχενικη. Στην 22η που μου το βρηκαν ηταν κ λιγο ρισκο να κανουμε περιδεση, ευτυχως ολα πηγαν καλα.

Υπομονη κοριτσια. Ειναι δυσκολο κ ψυχολογικα αλλα κ σωματικα αυτο που περνατε αλλα το αποτελεσμα θα σας δικαιωσει!

Ευχαριστουμε για την ενθαρρυνση σου! Να χαιρεσαι το παιδακι σου και κε το καλο το επομενο! Εμενα ηδη μου ειπε ο γιατρος οτι στο 2ο θα κανουμε περιδεση απο τη 10η εβδομαδα. Αχ ας πανε ολα καλα με το 1ο και βλεπουμε για 2ο. Μακαρι μα φτασουμε ως το τελος και ας πονεσουμε.. 

@Agapakiii με καποιον τροπο πρεπει να πεισουμε τους αντρες μας να μας κανουν 30λεπτο μασαζ! Στις 11 του μηνα πρωτα ο Θεος. Αν δεν εχω γεννησει μεχρι τοτε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Christy32 είπε:

Καλησπερα Polly1! Ειμαι ξαπλωμενη οοολη μερα εδω και ενα μηνα, για τουαλετα και για γιατρο σηκωνομαι. Παιρνω κολπικα 3 χαπια την ημερα. Δεν αγχωνομαι τοσο οσο στενοχωριεμαι.. αλλα το παλευω.. 

Σου ευχομαι τα καλυτερα και να γεννησεις ενα τελειομηνο και υγιεστατο μωρο.

2 μαγνησια την ημερα τα max !

Ευχαριστώ πάρα πολυ!! Επίσης!!! Εγω πίνω 5 μαγνησια αλλα καθολου προγεστερόνη ακομη! Μου έχει πει για ενέσεις αργοτερα! Πότε αργοτερα ομως;;;2,7 εχω! Και ξαπλα δε μου χει πει καθαρα! Εγω απλα το εφαρμόζω όσο μπορώ! Μου χει πει να μην περπατάω πολυ. Όχι όμως καθολου! Φοβάμαι μήπως παραείναι χαλαρός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλο μηνα σε οοοολες! @Polly1 ειναι πολυ καλο το μηκος του, να μην αγχωνεσαι χωρις λογο και να εμπιστευεσαι το γιατρο σου.  Εγω 25+5 ειχα 1εκ. τραχηλο. Να ξεκουραζεσαι και να εχεις πιστη, θα τα πας τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Καλημερα και καλο μηνα σε οοοολες! @Polly1 ειναι πολυ καλο το μηκος του, να μην αγχωνεσαι χωρις λογο και να εμπιστευεσαι το γιατρο σου.  Εγω 25+5 ειχα 1εκ. τραχηλο. Να ξεκουραζεσαι και να εχεις πιστη, θα τα πας τελεια!

Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ για την εμψύχωση!!! Εύχομαι να πάνε ολα κατ ευχήν για όλες που μας!!! Καλό μήνα, κορίτσια !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2019 at 11:23 ΜΜ, Agapakiii είπε:

Χαχαχαχ ακριβώς το ίδιο γίνεται και με εμάς!! Το πολύ 5 λεπτό , ανακουφιζομαι εκείνη την στιγμή αλλά φυσικά μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια!! Υπομονή μόνο τι άλλο.. εσυ ποτε θα ξανά πας γιατρό;

Καλημερα κορίτσια !! Πως τα παs @Agapakiii ??? Και εμείς είχαμε μια περιπέτεια.πηγα για επανέλεγχο στο τοπικό νοσοκομείο και μου είπαν γεννάς ..... εισαγωγή και ενέσεις για πνευμόνια.... δεν τους εμπιστευόμουν να κάτσω μέσα ..... ο τράχηλος είχε μικρύνει 1,7 και το μωρό ήταν έτοιμο να βγει.... μια βδομάδα μετά ακόμα δεν γέννησα γιατί δεν υπήρχε γέννα... πήγα στο ιπποκρατειο και δεν διαπίστωσαν γέννα ... μου είπαν ότι αυτό το μήκος τραχήλου είναι φυσιολογικό θέλει ξεκούραση και κολπικά υπόθετο. Ούτε τις ενέσεις να κάνω γιατί δεν υπάρχει τοκετός και δεν βλέπουν τοκετό..μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο νόμιζα ότι οντως θα γεννήσω... πολύ άγχος για ακόμα μια φορά φόβος και αγωνία. Μέσα στη βδομάδα έχω ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε την εξέλιξη. Αισίως μπαίνω στον 8τελος της εβδομάδας... το πολύ πολύ να μείνω ξαπλα όλο τον μήνα και θα δούμε ...πάντως αυτό που λέτε για το δεύτερο και εγώ το σκέφτομαι... τι θα κάνουμε στο δεύτερο;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Sofaki! Φανταζομαι ποσο ψυχοφθορο ειναι αυτο που περασες.. Υπομονη εφ οσων εισαι καλα μην ανησυχεις για τπτ. Με ξεκουραση και προγεστερονη θα πας μεχρι το τελος. Ηθελα να σε ρωτησω, σε ποια βδομαδα εισαι τωρα; Εχω κατα μπερδευτει, ειμαι 30+2 και μου λενε οτι θελω μια βδομαδα ακομα για να μπω στον 8ο, οντως ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Καλημερα κορίτσια !! Πως τα παs @Agapakiii ??? Και εμείς είχαμε μια περιπέτεια.πηγα για επανέλεγχο στο τοπικό νοσοκομείο και μου είπαν γεννάς ..... εισαγωγή και ενέσεις για πνευμόνια.... δεν τους εμπιστευόμουν να κάτσω μέσα ..... ο τράχηλος είχε μικρύνει 1,7 και το μωρό ήταν έτοιμο να βγει.... μια βδομάδα μετά ακόμα δεν γέννησα γιατί δεν υπήρχε γέννα... πήγα στο ιπποκρατειο και δεν διαπίστωσαν γέννα ... μου είπαν ότι αυτό το μήκος τραχήλου είναι φυσιολογικό θέλει ξεκούραση και κολπικά υπόθετο. Ούτε τις ενέσεις να κάνω γιατί δεν υπάρχει τοκετός και δεν βλέπουν τοκετό..μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο νόμιζα ότι οντως θα γεννήσω... πολύ άγχος για ακόμα μια φορά φόβος και αγωνία. Μέσα στη βδομάδα έχω ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε την εξέλιξη. Αισίως μπαίνω στον 8τελος της εβδομάδας... το πολύ πολύ να μείνω ξαπλα όλο τον μήνα και θα δούμε ...πάντως αυτό που λέτε για το δεύτερο και εγώ το σκέφτομαι... τι θα κάνουμε στο δεύτερο;;; 

Καλημέρα σοφακι!! Φαντάζομαι το άγχος και το σοκ που πέρασες!! Χαίρομαι που τελικά δεν ήταν τίποτα πίστεψε με με ξεκούραση θα φτάσεις πολύ μακριά!!

εγω καλά είμαι δόξα τ Θεό, συνεχίζω ξάπλα κ ξεκούραση κ εύχομαι να καταφέρουμε να περάσουν 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού στον γιατρό κ αισίως μπαίνω στον μήνα μου! Μακάρι να φτάσω ως εκεί! Πάντως όσο κ αν δεν το πίστευα , η ξάπλα με βοήθησε παρά πολύ!! Αυτό θα γίνει κ με εσένα!! Εφόσον σου είπαν πως δεν υπάρχει τοκετός όλα τέλεια!! 

Να μας πεις τα νέα σου από τον γιατρό!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Καλημέρα σοφακι!! Φαντάζομαι το άγχος και το σοκ που πέρασες!! Χαίρομαι που τελικά δεν ήταν τίποτα πίστεψε με με ξεκούραση θα φτάσεις πολύ μακριά!!

εγω καλά είμαι δόξα τ Θεό, συνεχίζω ξάπλα κ ξεκούραση κ εύχομαι να καταφέρουμε να περάσουν 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού στον γιατρό κ αισίως μπαίνω στον μήνα μου! Μακάρι να φτάσω ως εκεί! Πάντως όσο κ αν δεν το πίστευα , η ξάπλα με βοήθησε παρά πολύ!! Αυτό θα γίνει κ με εσένα!! Εφόσον σου είπαν πως δεν υπάρχει τοκετός όλα τέλεια!! 

Να μας πεις τα νέα σου από τον γιατρό!!

Κορίτσια όταν λέμε ξαπλα δεν εννοούμε και το κάθομαι καθιστη στο κρεβάτιμε τα πόδια τεντωμένα,ε;

Συγγνώμη για την τόσο χαζή ερώτηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια όταν λέμε ξαπλα δεν εννοούμε και το κάθομαι καθιστη στο κρεβάτιμε τα πόδια τεντωμένα,ε;

Συγγνώμη για την τόσο χαζή ερώτηση!!!

Πιστεύω πως ναι!! Εγώ δηλαδή κάθομαι κιόλας! Προσπαθώ όσο περισσότερο να ξαπλώνω αλλά δε γίνεται πιάνομαι !!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καλημερα Sofaki! Φανταζομαι ποσο ψυχοφθορο ειναι αυτο που περασες.. Υπομονη εφ οσων εισαι καλα μην ανησυχεις για τπτ. Με ξεκουραση και προγεστερονη θα πας μεχρι το τελος. Ηθελα να σε ρωτησω, σε ποια βδομαδα εισαι τωρα; Εχω κατα μπερδευτει, ειμαι 30+2 και μου λενε οτι θελω μια βδομαδα ακομα για να μπω στον 8ο, οντως ; 

Εγώ 29+5 και σε δυο μερες μπαίνω στον 8ο. Και ο 8ος έχει μια βδομάδα παραπάνω.... έτσι τα ξέρω... αλλά θα ρωτήσω και τον γιατρό μου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Sofaki00 ευχαριστω! Η μαια μου ειπε οτι μπαινω στον 8ο στην 32η εβδομαδα, τι να πω!

Στο 2ο θα κανουμε περιδεση απο νωρις, ετσι μου ειπε ο γιατρος μου.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Πιστεύω πως ναι!! Εγώ δηλαδή κάθομαι κιόλας! Προσπαθώ όσο περισσότερο να ξαπλώνω αλλά δε γίνεται πιάνομαι !!

Και εγώ έχω την πλάτη μου όρθια η σε γωνία και τα πόδια μου πάνω... το θέμα είναι να μην είμαστε όρθιες αρκετή ώρα.... τώρα εντελώς ξαπλα πρέπει να έχουμε τράχηλο στο 0... μου έκανε εντύπωση στο ιπποκρατειο ότι τον τράχηλο 1,7 η 1.9 έστω 2 δεν τον θεωρούν τόσο δραματικό για πλήρη κατάκλιση και νοσηλεία . Και σας αναφέρω αυτούς γιατί έχουν πολλά περιστατικά με κοντό τράχηλο και πρόωρο τοκετπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...