Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Χωρις περιδεση


Recommended Posts

On 21/11/2019 at 10:18 ΜΜ, Agapakiii είπε:

Να είσαι αισιόδοξη κ εγώ 29&1 εβδομάδα το ανακάλυψα! Ξέχασα να σημειώσω ότι έκανα και τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονια ούτως ώστε αν έχουμε πρόωρο τοκετό να είμαστε καλυμμένοι.. σου είπε εσένα ο γιατρός σου τίποτα για αυτές τις ενέσεις;

Καλησπέρα !!! Σήμεραμου είπε ο γιατρός για τις ενέσεις κορτιζόνης, ότι θα κανω μια για την περίπτωση που γεννηθεί νωρίτερα. Ηθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομάδατην έκανες; Διαβάζω σε σάιτ ότι πρέπει να γίνεται 7 μέρες πριν τη γέννα Αλλιώς δεν έχει νοημα! Δε νομίζω ότι κατάλαβα καλά ομως! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 372
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα !!! Σήμεραμου είπε ο γιατρός για τις ενέσεις κορτιζόνης, ότι θα κανω μια για την περίπτωση που γεννηθεί νωρίτερα. Ηθελα να σε ρωτησω σε ποια εβδομάδατην έκανες; Διαβάζω σε σάιτ ότι πρέπει να γίνεται 7 μέρες πριν τη γέννα Αλλιώς δεν έχει νοημα! Δε νομίζω ότι κατάλαβα καλά ομως! 

Καλησπέρα!! Εγώ τις είχα κάνει όταν μπήκα στην 30η εβδομάδα!! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί από την στιγμή που τις κανεις απλά τα πνευμονακια του μωρου αναπτύσσονται πιο γρήγορα!! Εγώ αυτό ξέρω! Κ μάλιστα όσο πήγαινα στον γιατρό μου πάντα μ έλεγε ότι κάναμε κ τις ενέσεις κ είμαστε καλυμμένοι! Βοηθανε πιστεύω οποτε κ να τις κανεις! Απλά επισπεύδουν τη διαδικασία ωρίμανσης!

σε ποια εβδομάδα είσαι;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ τις είχα κάνει όταν μπήκα στην 30η εβδομάδα!! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί από την στιγμή που τις κανεις απλά τα πνευμονακια του μωρου αναπτύσσονται πιο γρήγορα!! Εγώ αυτό ξέρω! Κ μάλιστα όσο πήγαινα στον γιατρό μου πάντα μ έλεγε ότι κάναμε κ τις ενέσεις κ είμαστε καλυμμένοι! Βοηθανε πιστεύω οποτε κ να τις κανεις! Απλά επισπεύδουν τη διαδικασία ωρίμανσης!

σε ποια εβδομάδα είσαι;

Τώρα είμαι στην 26η αλλα θα την κανω τελος 28ης

Γενικά τωρα σε ποια βδομαδα εισαι; έχει μειωθεί η πιθανότητα για προωροτητα;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τώρα είμαι στην 26η αλλα θα την κανω τελος 28ης

Γενικά τωρα σε ποια βδομαδα εισαι; έχει μειωθεί η πιθανότητα για προωροτητα;;

Αύριο με το καλό κλείνω την 34η κ μπαίνω 35η! Είμαι ξάπλα όλο αυτό το διάστημα και η αλήθεια είναι πως έχει βοηθήσει παρά πολύ!!  Τώρα πια όσο περνάει ο καιρός είμαστε όλο κ πιο αισιόδοξοι αλλά και πάλι βαδίζουμε στα τυφλά.. γιατί το μωρό πιέζει τον τράχηλο και από όσο μου είπε ο γιατρός ο τράχηλος από την πίεση μπορεί να ανοίγει σιγά σιγά χωρίς να μου δώσει ενδείξεις κ ξαφνικά να ανοίξει όλος κ να γίνει τοκετός!! 

Τον ελέγχουμε φυσικά κάθε φορά !! Έχεις και εσυ θέμα με τον τράχηλο για αυτό σου μίλησε για προωροτητα ;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Αύριο με το καλό κλείνω την 34η κ μπαίνω 35η! Είμαι ξάπλα όλο αυτό το διάστημα και η αλήθεια είναι πως έχει βοηθήσει παρά πολύ!!  Τώρα πια όσο περνάει ο καιρός είμαστε όλο κ πιο αισιόδοξοι αλλά και πάλι βαδίζουμε στα τυφλά.. γιατί το μωρό πιέζει τον τράχηλο και από όσο μου είπε ο γιατρός ο τράχηλος από την πίεση μπορεί να ανοίγει σιγά σιγά χωρίς να μου δώσει ενδείξεις κ ξαφνικά να ανοίξει όλος κ να γίνει τοκετός!! 

Τον ελέγχουμε φυσικά κάθε φορά !! Έχεις και εσυ θέμα με τον τράχηλο για αυτό σου μίλησε για προωροτητα ;

Ναι, είχα 2,7 cm στη Β επιπέδου και σήμερα 3,2. Αλλα μου είπε ότι είναι θέμα θέσης του παιδιού και τονικότητας της μήτρας. Μου είπε για ένεση για τα πνευμόνια την 28η

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 είπε:

Ναι, είχα 2,7 cm στη Β επιπέδου και σήμερα 3,2. Αλλα μου είπε ότι είναι θέμα θέσης του παιδιού και τονικότητας της μήτρας. Μου είπε για ένεση για τα πνευμόνια την 28η

Όλα καλά θα πάνε! Να σκέφτεσαι θετικά και να ξεκουράζεσαι! Τελικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ξεκούραση!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Πώς ειστε;; Εγώμόλις γυρισα απο γιατρό! Ο τράχηλος από 2,7 Ήταν τωρα 3,2!Μου είπε ότι έχει να κάνει η θέση του μωρου γι αυτην την απόκλιση! Συνεχίζουμε με 4 μαγνήσια και ξεκουραση! Ομως μου είπεότι σε 2 βδομάδες θα κανω ένεση για τα πνευμόνια του μωρου για την περίπτωση που θα έρθει νωρίτερα το μωρο....κατάλαβα! Πάνω που πήγα να χαρώ ότι τουλάχιστον έμεινε σταθερός ο τράχηλος γιατι ξέρω ότι δε μεγαλώνει, μόνο κονταινει,μου είπε αυτο και στενοχωρήθηκα!! Άρα το εχει σίγουρο ότι θα γεννήσω νωρίτερα κι ας είπε "Σε περίπτωση που..."

Καλημερα κοπέλα μου , μην στεναχωριέσαι καθόλου ! Να σκέφτεσαι ότι έχεις ένα γιατρό που θέλει το καλό του μωρού σου που είναι ενημερωμένος, και να της κάνει μπορεί να γεννήσεις αργότερα. Δεν βλάπτουν σε τίποτα ούτε εσένα ούτε το μωρό. Απλά θέλει να προλάβει αν γίνει κάτι ξαφνικό να είναι έτοιμο το μωράκι σου. Τις κάνουν σε γυναίκες που φοβούνται τον πρόωρο τοκετό! 

9 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Αύριο με το καλό κλείνω την 34η κ μπαίνω 35η! Είμαι ξάπλα όλο αυτό το διάστημα και η αλήθεια είναι πως έχει βοηθήσει παρά πολύ!!  Τώρα πια όσο περνάει ο καιρός είμαστε όλο κ πιο αισιόδοξοι αλλά και πάλι βαδίζουμε στα τυφλά.. γιατί το μωρό πιέζει τον τράχηλο και από όσο μου είπε ο γιατρός ο τράχηλος από την πίεση μπορεί να ανοίγει σιγά σιγά χωρίς να μου δώσει ενδείξεις κ ξαφνικά να ανοίξει όλος κ να γίνει τοκετός!! 

Τον ελέγχουμε φυσικά κάθε φορά !! Έχεις και εσυ θέμα με τον τράχηλο για αυτό σου μίλησε για προωροτητα ;

Έλα μπήκες σχεδόν στον μήνα σου, έκανες και τις ενέσεις μην αγχώνεσαι! Όλα θα πανε καλά!! Εμένα μάλλον θα μου τις κάνει την επόμενη βδομάδα, αναλόγως τι θα δείξει η μέτρηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερσ κοριτσια! @Polly1 και εγω τις εκανα τις ενεσεις κορτιζονης. Ειχα διαβασει το ιδιο με εσενα για το 7ημερο και ρωτησα αν θα τις επαναλαβουμαι αλλα ο γιατρος μου αρνηθηκε. Ειπε οτι φτανει η μια δοση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη θα σου κανει τις ενεσεις θα γεννησεις προωρα, ειναι θεμα προληψης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Καλημερσ κοριτσια! @Polly1 και εγω τις εκανα τις ενεσεις κορτιζονης. Ειχα διαβασει το ιδιο με εσενα για το 7ημερο και ρωτησα αν θα τις επαναλαβουμαι αλλα ο γιατρος μου αρνηθηκε. Ειπε οτι φτανει η μια δοση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη θα σου κανει τις ενεσεις θα γεννησεις προωρα, ειναι θεμα προληψης. 

Σε σκεφτόμουν τώρα! Πως είσαι;; Πήγες στον γιατρό; 

Link to comment
Share on other sites

@Sofaki00 καλα ειμαι κοπελα μου, ξαπλωμενη τα ξερεις.. Ο γιατρος με παρακολουθει αν 2 εβδομαδες. Πρωτα ο Θεος θα παω στις 11 του μηνα. Προσευχομαι να ειναι εστω σταθερος ο τραχηλος και το μωρακι να εχει παρει βαρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Christy32 με το καλό! Να πανε όλα καλά!!!! Για όλες μας!! Αλήθεια από βάρος μωρού πως είσαι;; 

Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα να ψάχνω για προωρότητα κλπ αλλά μετά με έπιασε μια κατάθλιψη και το σταμάτησα! Πάντως μετά τις 31 βδομαδες τα πράγματα είναι πιο εύκολα για τα μωράκια μας και όσο φτάνουν τα 2 κιλά ακόμα καλύτερα! Και πλέον αυτά σκέφτομαι γιατί αλλιώς θα τρελαθώ! Άσε που δεν περνάνε οι ώρες και οι μερες στο σπίτι . Αλήθεια τι κάνετε όλη μέρα;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

@Christy32 με το καλό! Να πανε όλα καλά!!!! Για όλες μας!! Αλήθεια από βάρος μωρού πως είσαι;; 

Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα να ψάχνω για προωρότητα κλπ αλλά μετά με έπιασε μια κατάθλιψη και το σταμάτησα! Πάντως μετά τις 31 βδομαδες τα πράγματα είναι πιο εύκολα για τα μωράκια μας και όσο φτάνουν τα 2 κιλά ακόμα καλύτερα! Και πλέον αυτά σκέφτομαι γιατί αλλιώς θα τρελαθώ! Άσε που δεν περνάνε οι ώρες και οι μερες στο σπίτι . Αλήθεια τι κάνετε όλη μέρα;; 

Την τελευταια φορα ηταν 1.200 η γλυκουλα μου, εσενα ; Διαβασα κ εγω αρκετα για την προωροτητα, συνεχεια τα κλαμματα με επιαναν κ ετσι σταματησα. Οπως λεει και η μαια μου οι 32 εβδομαδες ειναι το πρωτο μαξιλαρακι! Τα βλεπω ολα τοσο μακρυνα. Ευχομαι καμια γυναικα να μην ξανα μεινει στο κρεββατι. 

Το χειροτερο με την κατακλιση ειναι οτι εχω αρχισει και ποναω παντου, χαλαλι λεω. Κατα τ αλλα tv, σειρες στο internet, σταυρολεξα, καποιες επισκεψεις που με κανουν κ ξεφευγει το μυαλο μου αυτα πανω κατω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Την τελευταια φορα ηταν 1.200 η γλυκουλα μου, εσενα ; Διαβασα κ εγω αρκετα για την προωροτητα, συνεχεια τα κλαμματα με επιαναν κ ετσι σταματησα. Οπως λεει και η μαια μου οι 32 εβδομαδες ειναι το πρωτο μαξιλαρακι! Τα βλεπω ολα τοσο μακρυνα. Ευχομαι καμια γυναικα να μην ξανα μεινει στο κρεββατι. 

Το χειροτερο με την κατακλιση ειναι οτι εχω αρχισει και ποναω παντου, χαλαλι λεω. Κατα τ αλλα tv, σειρες στο internet, σταυρολεξα, καποιες επισκεψεις που με κανουν κ ξεφευγει το μυαλο μου αυτα πανω κατω..

Εμένα ήταν 1530 αυτή τη βδομάδα! Θα παίρνουν περίπου 200 γρ τη βδομάδα οι μικρές μας μαχήτριες!!! Κάθε μέρα είναι ένα ασφαλή μαξιλάρι για τα μικρούλια μας και είναι κέρδος! Εγώ πριν δυο μήνες που μπήκα στο νοσοκομείο δεν περίμενα ότι θα φτάσω μέχρι σήμερα, ήταν το πρώτο στοίχημα να φτάσουμε μέχρι εδώ, το επόμενο είναι μα βγάλουμε όλο τον μήνα!! Αλλά θα τα καταφέρουμε με πίστη θα πανε όλα καλά!! 

Και εγώ κάπως έτσι, με τηλεόραση σειρές κινητό Ίντερνετ... αλλά έχω βαρεθεί......

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οσο περναει ο καιρος ανεβαινει και η ψυχολογια. Ειναι πολλες οι κοπελες που τα καταφεραν, γτ οχι και εμεις! Ολα καλα θα πανε, τα ποσοστα ειναι με το μερος μας. Και εφ οσον η μικρη σου περααε το 1,5 κιλο μην φοβασαι τπτ! Ξερεις τι αλλο σκεφτομαι;; φανταζεσαι να ηταν καλοκαιρι ;; χουχουλιασμα, πιστη και υπομονη λοιπον..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Μπαινω σφηνα για να σας δώσω κουράγιο και θετική σκέψη. Εγώ κάθισα ξάπλα από 20η εβδομάδα με τρελές συσπάσεις και τραχηλο που ολο μικραινε. Κ όχι μόνο αυτό από 28η εβδομάδα είχα συχνά κηλίδες αίματος από αγγεια στον τράχηλο που έσπαγαν. Κ όμως γέννησα 37κ4 έναν αγοραρο. Να έχετε πίστη!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...