Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Υψος μωρου


nikosp

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, εάν είναι μέσα στα όρια στις καμπύλες ανάπτυξης δεν θα πρέπει να ανησυχείτε. Καλό είναι να συζητήσετε την ανησυχία σας με τον παιδίατρο σας. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σίγουρα 74 η είναι τώρα; Το λέω αυτό γιατί πλέον φαντάζομαι ψιλοαντιδράει στο ξάπλωμα μέτρημα θα κουνιέται δεν είναι βρέφος βρέφος οπότε ένας δύο πόντοι ξεφεύγουν πολύ εύκολα! Το κεφάλι του μεγαλώνει; Τα παντελονάκια πως τα βλέπετε; Υπάρχει διαφορά; Στις κάλτσες; τα μανίκια στις μπλούζες; Είναι κάποιες λεπτομέρειες μεν αλλά ενδείξεις δε ότι μεγαλώνουν τα κόκκαλα. Αν συνεχιστεί ψάχνουμε για τροφικές αλλεργίες αν ειδικά συνοδεύεται και από στασιμότητα η χάσιμο βάρους. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ήταν σίγουρα 74 η είναι τώρα; Το λέω αυτό γιατί πλέον φαντάζομαι ψιλοαντιδράει στο ξάπλωμα μέτρημα θα κουνιέται δεν είναι βρέφος βρέφος οπότε ένας δύο πόντοι ξεφεύγουν πολύ εύκολα! Το κεφάλι του μεγαλώνει; Τα παντελονάκια πως τα βλέπετε; Υπάρχει διαφορά; Στις κάλτσες; τα μανίκια στις μπλούζες; Είναι κάποιες λεπτομέρειες μεν αλλά ενδείξεις δε ότι μεγαλώνουν τα κόκκαλα. Αν συνεχιστεί ψάχνουμε για τροφικές αλλεργίες αν ειδικά συνοδεύεται και από στασιμότητα η χάσιμο βάρους. 

Τον οκτωβριο ηταν 9 μηνων και ηταν 74 η περιμετρος κεφαλιου τον οκτωβρη ηταν 44.5 τον νοεμβρη 46 και το δεκεμβρη παλι 46. Σταρουχα του δεν βλεπουμε καποια διαγορα φοραει τα ιδια. Στο μετρημα αυτητη φορα ναι αντεδρασε πολυ. Αλλα τι ρολο παιζει αυτο; 

Just now, Ασία είπε:

Εμένα η δικιά μου ένα μήνα είχε πάρει 7 ποντους κ 2 μηνες ειχε μείνει ιδια.ο παιδίατρος είπε ότι συμβαινει συχνά.

Εμας πρ8ν μεινει στασιμος ειχε παρει 5 πο 

ντους ειχε παει απο 69 στους 74

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Τον οκτωβριο ηταν 9 μηνων και ηταν 74 η περιμετρος κεφαλιου τον οκτωβρη ηταν 44.5 τον νοεμβρη 46 και το δεκεμβρη παλι 46. Σταρουχα του δεν βλεπουμε καποια διαγορα φοραει τα ιδια. Στο μετρημα αυτητη φορα ναι αντεδρασε πολυ. Αλλα τι ρολο παιζει αυτο; 

Εμας πρ8ν μεινει στασιμος ειχε παρει 5 πο 

ντους ειχε παει απο 69 στους 74

Παίζει ρόλο στο ότι μπορεί να μην τον μέτρησε καλα

Γενικα αν απο μια επίσκεψη στην άλλη μένει στάσιμη μια μέτρηση δ ειναι λογος ανησυχιας.αν συνεχίζει συνυπολογιζεις κ γενικα τις άλλες μετρήσεις, κλινική εικόνα κ γενικα αν άλλαξε κτ στη διατροφή η στην λειτουργία του εντερου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια με εχει αγχωσει πολυ αυτο το θεμα μακαρι να ναι ολα καλα απλα ρπαιρνε συνεχεια μεχρι το τελευταιο διμηνο

Ειναι και η περιμετρος κεφαλης που εμεινε ιδια και δεν ξερω αν αυτα σχετιζονται με καποιο συνδρομο κι εχω αγχω θει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για έναν μήνα δ υπαρχει λογος να φρικαρετε. Μετα τον χρονο πέφτουν κ οι ρυθμοί ανάπτυξης συνηθως

Κοιτάμε να ακολουθεί την καμπυλη του κ γενικα ο γιατρος κρίνει απο την συνολική εικόνα του παιδιου

Επισης κάποια εκατοστά χάνονται όταν πλέον θα τον μετράει ορθιο, το λέω για να μην αγχωθείτε αν συμβεί στο μελλον

Κ γενικα, συγνώμη για το γενικό σχόλιο, έχετε κάθε δικαίωμα να αναρωτιέστε κ καλά κάνετε, αλλα μην τρελενεστε με το παραμικρό, είχατε αρκετές ανησυχίες τελευταια(σε καμια περίπτωση δ λεω κακώς που ρωτάτε, αλλα βγαίνει ένα υπερβολικό αγχος) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, εμενα χρονισε στους 74 ποντους και 8.600.. σε γενικες γραμμες ειναι ενα παιδι που δεν ηταν μεγαλωσωμο, ακολουθει την καμπυλη της γεννησης του και για αυτο παρολο που δεν εχει παρει υψος 3 μηνες δεν ανησυχησε η παιδιατρος. Εμενα ενω φαινομενικα δεν εχει παρει υψος επειδη δε καθεται καθολου στο μετρημα δεν ειμαστε σιγουροι, κ εχει αλλαξει κιολας νουμερο στα παντελονακια του οποτε διατηρω τις επιφυλαξεις μου. Γενικα μου ειπε η παιδιατρος πως το παιδι δεν φαινεται οτι θα γινει ψηλο η παχουλο ειναι λιγο κατω απο το μεσο ορο σε υψος κ βαρος αλλα ειναι αναλογικος κ αυτο εχει σημασια. Ετσι ειμαστε κ εγω κ ο πατερας του κανεις μας δεν ειναι το πρωτο μποι, ειδικα ο πατερας του ψηλωσε πολυ αποτομα μεσα σε 1 χρονο στο γυμνασιο. Γενικα παρακολουθησε το κ βλεπεις μη βιαζεσαι να αγχωθεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...