Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Εννοείται και ειναι πολύ καλά. Διπλασιαστηκε ολοκαθαρα!  Πότε ξαναεχετε επαναληπτική?

      πρίν από 13 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι κυρίως σε εμένα που είμαι 38…. Λόγω υψηλού κινδύνου !!! Ζαιρα μου με βλέπω με τεστ στο χέρι εάν όλα πάνε καλα … μιλάμε τέτοια ανασφάλεια κ τετοιο  φόβο ούτε όταν ήμουν φοιτήτρια και έδινα τα μαθήματα δυο δυο ….

      Μόνο 1 σε όλες ή σε περιπτώσεις υψηλού κινδύνου?  

νκ κύτταρα αξίζει?


νκ κύτταρα.. αξίζει?  

1

  1. 1. Πόσες απο εσας είχατε επιτυχία στην εξελιξη της κύησης μετα απο καθεξην αποβολές , επειδη κάνατε θεραπέια για τα νκ κύτταρα?

    • Είχα επιτυχία χαρη στην θεραπεία για τα νκ κύτταρα
    • Δεν με βοήθησε και εκανα παιδι τελικά χωρίς τη θεραπεία για τα νκ
      0


Recommended Posts

Just now, Myrainbow είπε:

Επαιρνες σαλοσπιρ και ηπαρινη χωρίς να εχεις θρομβοφιλία? σου το είχε προτείνει αιματολόγος ή ο γυναικολόγος σου? Τα νκ κυτταρα ήταν αυξημένα σε εσενα η φυσιολογικά? Συγνωμη για τι ς πολλες ερωτήσεις αλλα εχω πελαγωσει...:(

Είχα κάποιους δείκτες στην κληρονομική θρομβοφιλια και έπρεπε να πάρω σύμφωνα με γνωστή αιματολόγο.  οι κυήσεις όμως έμειναν δεν θα ολοκληρώνονταν έτσι κι αλλιώς με τη γέννηση ενός φυσιολογικού μωρού λόγω συνδρομών . Ανεξάρτητο δηλαδή το ένα από το άλλο . Ναι τα νκ ήταν αυξημένα . Δεν έκανα όμως τίποτα γι αυτά . 

Just now, Summer love είπε:

Είχα κάποιους δείκτες στην κληρονομική θρομβοφιλια και έπρεπε να πάρω σύμφωνα με γνωστή αιματολόγο.  οι κυήσεις όμως έμειναν δεν θα ολοκληρώνονταν έτσι κι αλλιώς με τη γέννηση ενός φυσιολογικού μωρού λόγω συνδρομών . Ανεξάρτητο δηλαδή το ένα από το άλλο . Ναι τα νκ ήταν αυξημένα . Δεν έκανα όμως τίποτα γι αυτά . 

Λογικό να πελαγωνεις ! Τα περάσαμε πολλές και σε νιώθουμε ! Οι ηλικίες σας ; 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Myrainbow είπε:

Επαιρνες σαλοσπιρ και ηπαρινη χωρίς να εχεις θρομβοφιλία? σου το είχε προτείνει αιματολόγος ή ο γυναικολόγος σου? Τα νκ κυτταρα ήταν αυξημένα σε εσενα η φυσιολογικά? Συγνωμη για τι ς πολλες ερωτήσεις αλλα εχω πελαγωσει...:(

Σε ευχαριστω κοριτσακι μου.. Εχω διαβασει και εγω οτι τα αντιπατρικα είναι μεγαλη πατατα.. Θα το κάνω και αυτο και ο θεος βοηθός.. Μπορώ να το αγοράσω απο φαρμακείο και να μου το κανουν κάπου? Η πρεπει να ανεβαινω αθηνα? αυτο το ξεκινάς πριν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης?Η με το που μάθεις πως έισαι εγκυος?

Ναι τα αγοράζεις απο το φαρμακείο και σου τα κανουν παρουσία νοσηλευτή μην τυχόν και κανεις καμια αλλεργία στο βάζουν μαζι με ορό. Συνήθως τα βάζουν την ημέρα της έμβρυομεταφορας δηλαδη δέκα μερες πριν μαθεις αν ειναι εγκυος. Και αν εισαι εγκυος σου ξανακάνουν δυο τρεις φορές.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Είχα κάποιους δείκτες στην κληρονομική θρομβοφιλια και έπρεπε να πάρω σύμφωνα με γνωστή αιματολόγο.  οι κυήσεις όμως έμειναν δεν θα ολοκληρώνονταν έτσι κι αλλιώς με τη γέννηση ενός φυσιολογικού μωρού λόγω συνδρομών . Ανεξάρτητο δηλαδή το ένα από το άλλο . Ναι τα νκ ήταν αυξημένα . Δεν έκανα όμως τίποτα γι αυτά . 

Λογικό να πελαγωνεις ! Τα περάσαμε πολλές και σε νιώθουμε ! Οι ηλικίες σας ; 

εγω είμαι 36 και ο αντρας μου 34.. ειναι τωρα 2 χρόνια που παιδευομαστε.. Εγω το μόνο που βρήκα στην θρμοβοφιλία ήταν οτι βγηκα ετεροζυγωτης στο Mthfr και εκλεισα ραντεβού με εναν αιματολόγο να μου πεί την γνώμη του.. Εσυ μεχρι ποια εβδομάδα εφτανες ? εγω μονο τα 2 τα εστειλα για 2 καρυοτυπο και το ενα ειχε turnrt Και το άλλο τιποτα.. τι να πω...

Just now, Καντι είπε:

Ναι τα αγοράζεις απο το φαρμακείο και σου τα κανουν παρουσία νοσηλευτή μην τυχόν και κανεις καμια αλλεργία στο βάζουν μαζι με ορό. Συνήθως τα βάζουν την ημέρα της έμβρυομεταφορας δηλαδη δέκα μερες πριν μαθεις αν ειναι εγκυος. Και αν εισαι εγκυος σου ξανακάνουν δυο τρεις φορές.

Σε ευχαριστω πολύ κορίτσι μου... ευχομαι εδω που ζω να βρω καποιον να μου τα κάνει αν χρειαστεί... Ειμαι στην Κέρκυρα και είναι λίγο δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrainbow είπε:

εγω είμαι 36 και ο αντρας μου 34.. ειναι τωρα 2 χρόνια που παιδευομαστε.. Εγω το μόνο που βρήκα στην θρμοβοφιλία ήταν οτι βγηκα ετεροζυγωτης στο Mthfr και εκλεισα ραντεβού με εναν αιματολόγο να μου πεί την γνώμη του.. Εσυ μεχρι ποια εβδομάδα εφτανες ? εγω μονο τα 2 τα εστειλα για 2 καρυοτυπο και το ενα ειχε turnrt Και το άλλο τιποτα.. τι να πω...

Το πρώτο παλλινδρομη στην 10η , το δεύτερο διακοπή κύησης μετά τη β επιπέδου , το τρίτο μυλη κύηση (χρωμοσωματοκη ανωμαλία και αυτό ) διακοπή ευτυχώς νωρίς . Προεμφυτευτικος 12 έμβρυα μόνο 1 φυσιολογικο δεν προχώρησε πριν καν την εμβρυμεταφορα . 

Μια χαρά ηλικία έχετε !! Θα τα καταφέρετε σίγουρα !!! Θα δεις ! 

Just now, Myrainbow είπε:

εγω είμαι 36 και ο αντρας μου 34.. ειναι τωρα 2 χρόνια που παιδευομαστε.. Εγω το μόνο που βρήκα στην θρμοβοφιλία ήταν οτι βγηκα ετεροζυγωτης στο Mthfr και εκλεισα ραντεβού με εναν αιματολόγο να μου πεί την γνώμη του.. Εσυ μεχρι ποια εβδομάδα εφτανες ? εγω μονο τα 2 τα εστειλα για 2 καρυοτυπο και το ενα ειχε turnrt Και το άλλο τιποτα.. τι να πω...

Το μωρό μπυ τελικά ήταν φυσιολογική σύλληψη . 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Το πρώτο παλλινδρομη στην 10η , το δεύτερο διακοπή κύησης μετά τη β επιπέδου , το τρίτο μυλη κύηση (χρωμοσωματοκη ανωμαλία και αυτό ) διακοπή ευτυχώς νωρίς . Προεμφυτευτικος 12 έμβρυα μόνο 1 φυσιολογικο δεν προχώρησε πριν καν την εμβρυμεταφορα . 

Μια χαρά ηλικία έχετε !! Θα τα καταφέρετε σίγουρα !!! Θα δεις ! 

Ποσο δύσκολα πέρασες... ωρες ώρες σκέφτομαι τι έχω κάνει και αξιζω αυτην την τιμωρία...Μετα σκέφτομαι πως υπαρχουν γυναικες που πετανε τα παιδιά τους στα σκουπίδια και θυμώνω παρα πολυ με αυτην την αδικία.. πως γινεται να θέλουμε κάτι τόσο πολυ και να μην μπορούμε να το αποκτήσουμε.. Χαιρομαι παρα πολυ που τα καταφερες..Ευχομαι ο θεος να σου δίνει δύναμη και να παιρνεις μόνο χαρες απο το κοριτσάκι σου!! Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Myrainbow είπε:

Ποσο δύσκολα πέρασες... ωρες ώρες σκέφτομαι τι έχω κάνει και αξιζω αυτην την τιμωρία...Μετα σκέφτομαι πως υπαρχουν γυναικες που πετανε τα παιδιά τους στα σκουπίδια και θυμώνω παρα πολυ με αυτην την αδικία.. πως γινεται να θέλουμε κάτι τόσο πολυ και να μην μπορούμε να το αποκτήσουμε.. Χαιρομαι παρα πολυ που τα καταφερες..Ευχομαι ο θεος να σου δίνει δύναμη και να παιρνεις μόνο χαρες απο το κοριτσάκι σου!! Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες..

Θα σου πω πολύ ειλικρινά ότι οι περισσότερες αυτά σκεφτήκαμε κάποια στιγμή . Φυσικά και είπα γιατί σε μένα γιατί να το περνάω όλο αυτό κτλ . Όμως ξέρεις τι κατάλαβα στην πορεία εγω θα παλέψω για μένα και αυτό που θέλω και θα πάψω να κοιτάω τι γίνεται γύρω . Συνέχιζα να νιώθω πολλές φορές χάλια και θλιμμένη αλλά τελικά η ζωή θα στο δώσει αν το παλέψεις . Συνέχισε να προσπαθείς και θα τα καταφέρεις είτε τώρα είτε μετά από λίγο θα έρθει. 4,5 χρόνια μου πήρε όλο αυτό . Υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν πολλά παραπάνω δες τα κορίτσια της εξωσωματικής ποσό παλεύουν και ειανι Πραγαντικα μαχήτριες . 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Θα σου πω πολύ ειλικρινά ότι οι περισσότερες αυτά σκεφτήκαμε κάποια στιγμή . Φυσικά και είπα γιατί σε μένα γιατί να το περνάω όλο αυτό κτλ . Όμως ξέρεις τι κατάλαβα στην πορεία εγω θα παλέψω για μένα και αυτό που θέλω και θα πάψω να κοιτάω τι γίνεται γύρω . Συνέχιζα να νιώθω πολλές φορές χάλια και θλιμμένη αλλά τελικά η ζωή θα στο δώσει αν το παλέψεις . Συνέχισε να προσπαθείς και θα τα καταφέρεις είτε τώρα είτε μετά από λίγο θα έρθει. 4,5 χρόνια μου πήρε όλο αυτό . Υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν πολλά παραπάνω δες τα κορίτσια της εξωσωματικής ποσό παλεύουν και ειανι Πραγαντικα μαχήτριες . 

εχεις δικιο απολυτο, απλα νιωθω τοσο θυμωμένη και πληγωμένη ταυτοχρονα..Εχω δεί 2 φορες το εμβρυο να μου πέφτει..το επλυνα το τύλιξα και το έστειλα για καρυότυπο.. Συγνωμη που γίνομαι τόσο πικρή, αλλα δεν εχω αλλη δύναμη.. εχω εξαντληθει και ψυχικα και οικονομικα.. Ευτυχως εδω και 1 χρόνο αρχισα θεραπεία με ζολοφτ σε πολύ μικρή δόση και νιωθω κάπως καλύτερα.. Ειχα φτάσει σε σημέιο να σκεφτομαι πολύ αρνητικα και να παθαινω κρίσεις πανικου. Οπως και να έχει , υπάρχουν πολλές μαχητριες εκει έξω και τους βγάζω το καπέλο!!! Μακάρι κάθε γυναίκα που επιθυμεί ενα παιδάκι να καταφέρει στο τέλος να το κρατήσει στην αγκαλιά της. Εγω , εχω κουραστεί περισσότερο επειδη κάνω συνεχως εξετάσεις και δεν βρίσκω καμια αιτιολογία.. Μενω έυκολα εγκυος και μετα απο 2 μήνες τα χάνω.. δεν ξέρω τι ιάλλο να κανω πια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrainbow είπε:

εχεις δικιο απολυτο, απλα νιωθω τοσο θυμωμένη και πληγωμένη ταυτοχρονα..Εχω δεί 2 φορες το εμβρυο να μου πέφτει..το επλυνα το τύλιξα και το έστειλα για καρυότυπο.. Συγνωμη που γίνομαι τόσο πικρή, αλλα δεν εχω αλλη δύναμη.. εχω εξαντληθει και ψυχικα και οικονομικα.. Ευτυχως εδω και 1 χρόνο αρχισα θεραπεία με ζολοφτ σε πολύ μικρή δόση και νιωθω κάπως καλύτερα.. Ειχα φτάσει σε σημέιο να σκεφτομαι πολύ αρνητικα και να παθαινω κρίσεις πανικου. Οπως και να έχει , υπάρχουν πολλές μαχητριες εκει έξω και τους βγάζω το καπέλο!!! Μακάρι κάθε γυναίκα που επιθυμεί ενα παιδάκι να καταφέρει στο τέλος να το κρατήσει στην αγκαλιά της. Εγω , εχω κουραστεί περισσότερο επειδη κάνω συνεχως εξετάσεις και δεν βρίσκω καμια αιτιολογία.. Μενω έυκολα εγκυος και μετα απο 2 μήνες τα χάνω.. δεν ξέρω τι ιάλλο να κανω πια...

Και εγώ εμένα παρά πολύ εύκολα έγκυος ! Σχεδόν από τον πρώτο και δεύτερο μήνα προσπαθειών . Το μόνο θετικό ήταν αυτό . Για αρχή αυτό είναι πολύ σημαντικό . Για το σπερμα τι σας είπαν ; 

Έχω μια φίλη εδώ από το φορούμ που τότε πάλευε και εκείνη για παιδί είχε και αυτή κυήσεις με σύνδρομα (σήμερα έχει ένα κούκλο ) . Είχε λοιπόν και εκείνη θέματα με την διάθεση της και επαιρνε αντικαταθλιπτικό . Αχ κοπέλα σε καταλαβαίνω όλο αθτο που παιρνας ! 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Και εγώ εμένα παρά πολύ εύκολα έγκυος ! Σχεδόν από τον πρώτο και δεύτερο μήνα προσπαθειών . Το μόνο θετικό ήταν αυτό . Για αρχή αυτό είναι πολύ σημαντικό . Για το σπερμα τι σας είπαν ; 

Το σπέρμα είναι σχετικά καλό , είχε λίγο περισότερες ανώμαλες μορφές απο το φυσιολογικό αλλα ο κατακερματισμός dna σπέρματος βγήκε καλος. Τώρα ο συζυγός μου παίρνει καθημερινά 2 spermotrend για να φτιαξει κιάλλο την ποιότητα του σπέρματος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrainbow είπε:

Το σπέρμα είναι σχετικά καλό , είχε λίγο περισότερες ανώμαλες μορφές απο το φυσιολογικό αλλα ο κατακερματισμός dna σπέρματος βγήκε καλος. Τώρα ο συζυγός μου παίρνει καθημερινά 2 spermotrend για να φτιαξει κιάλλο την ποιότητα του σπέρματος..

Είμαι σίγουρη ότι στο τέλος όλης αυτής της πορείας σε περιμένει το μωρό σου . Σε καταλβαινβ απόλυτα πως είσαι σήμερα και σίγουρα τώρα δεν μπορείς να δεις με αισιοδοξία το μέλλον όμως είμαστε πολλές που περάσαμε το δικό σου μονοπάτι και τελικά τα καταφέραμε !! 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ομορφα λόγια σου!!!Οταν θα έρθει αυτη η μέρα θα είμαι η πιο ευτυχισμένη και ολοκρηρωμένη γυναίκα στον κόσμο!! Να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Myrainbow είπε:

Μακάρι!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ομορφα λόγια σου!!!Οταν θα έρθει αυτη η μέρα θα είμαι η πιο ευτυχισμένη και ολοκρηρωμένη γυναίκα στον κόσμο!! Να σαι καλα...

Θα είσαι σίγουρα !!! Να είσαι καλά !! 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Να κανεις την εξέταση. Τα intralipids  μπορείς να τα κανεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Θεραπεία ομως με το αιμα του άνδρα σου να μην κανεις σε καμια περιπτωση.

Αυτό μου είχε πει κι εμένα ο γιατρός στο προηγούμενο κέντρο. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου, σε αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σ απαντήσω αλλά τις εξετάσεις για θρομβοφιλια τις έκανες κ ενώ ήσουν έγκυος η όχι? εγώ ενώ δεν ήμουν έγκυος έβγαιναν καλές, ήμουν ετεροζυγωτης σε αυτό που είσαι εσύ κ κάτι ακόμα άνευ σημασίας κ όταν είχα μείνει έγκυος μου είπε ο αιματολογος να τις επαναλάβω κ βγήκα θετική στο αντιφωσφολιπιδιο αν το λέω σωστά κ θυμάμαι καλά... Μηπως χρειάζεται να παίρνεις σαλοσπιρ η να κάνεις ενέσεις. Τώρα μπορεί να λέω κ χαζομάρες αλλά θα μπορούσες να το ψάξεις αν δεν το έκανες ήδη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! 
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με εσάς. Έχω 3 βιοχημικές κυήσεις (στην 5η εβδομάδα  όλες) μέσα σε 9 μήνες. Έχω κάνει καμπύλη ζαχαρου, ορμονολογικές, καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση κ είναι όλα φυσιολογικά. Έχω βρεθεί θετική με διπλή ετεροζυγωτία στην κληρονομική θρομβοφιλία (v-Leiden κ prothrombine) αλλά οι δείκτες για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο κ λύκο είναι όλοι φυσιολογικοί. Μόλις παρέλαβα κ τις απαντήσεις για τα NK τα οποία φαίνονται ελαφρώς αυξημένα  (20%). Έχω μιλήσει με αιματολόγο ο οποίος με διαβεβαιώνει ότι οι  καθ’έξιν αποβολες μου δεν προκύπτουν από αιματολογικό θέμα. Η κληρονομική θρομβοφιλία δεν κάνει αποβολες μου είπε, αλλά ούτε κ τα NK σχετίζονται με αυτό. Είναι τελείως παλαιές θεωρίες που έχουν καταρριφθεί!

Με τον γυναικολόγο θα μιλήσω από βδομάδα, αλλά όταν είχαμε πάρει τα αποτελέσματα της θρομβοφιλιας μου είπε ότι βρέθηκε η αιτία των αποβολών.  Ειλικρινά έχω λαλήσει κ δεν ξέρω τι να πιστέψω. Δεν έχουμε κάνει μόνο εξέταση σπέρματος, την οποία έχουμε σκοπό να κάνουμε άμεσα μπας κ βγάλουμε άκρη. 
@Summer love εσείς τελικά πως τα καταφέρατε; Βρέθηκε η αιτία των προβλημάτων; 
@Myrainbow Εσένα τα NK στα είπε να τα κανείς ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...